Madeira 10/2024
Madeira autem – méně známé treky
V říjnu jsem vyrazila na Madeiru už po šesté. A bylo to opět naprosto úžasné. Absolvovali jsme krásné nové treky téměř bez lidí. Pokud jste milovníci treků a přírody, na Madeiře si přijdete na své a budete nadšení. Najdete zde krásné hory, levády, nádherné výhledy, vodopády, bujnou vegetaci, malebná městečka a mnoho dalšího. Jako vždy v mém článku najdete spoustu užitečných informací pro plánování, které vám ušetří spoustu času až budete plánovat dovolenou na Madeiře. A pokud byste chtěli být ubytovaní u nás v našem apartmánu, dejte vědět.
Itinerář
- Přílet, Funchal centrum
- Boaventura – Levada dos Tornos + pobřežní trek z Arco de Sao Jorge do Sao Cristovao
- Levada dos Cedros + Fanal, Ribeira da Janela, Porto Moniz, Sao Vicente
- Ponta de Sao Lourenco, Porto da Cruz
- Levada da Faja da Nogueira, Faial, Santana
- Levada da Santana (da Silveira) + Ponta Delgada (vodopád Cascata da Chamusca), Camara de Lobos
- Pobřežní trek Vereda do Larano + Levada do Canical
- Odlet
Datum – 5.10.-12.10.2024
Tentokrát jsem na Madeiru vzala sestřenici a jejího přítele a ještě jednu novou kamarádku, se kterou jsem byla na dovolené už podruhé a nejenže je skvělá řidička, ale také opravářka a v bytě mi opravila několik věcí, leckterého hodinového manžela by mohla strčit do kapsy 😊 Všichni byli na Madeiře poprvé a protože všichni rádi chodí, nemusela jsem se úplně omezovat obtížností tras a mohla jsem vybírat i těžší trasy. Bylo to super, moc jsme si to společně užili. Už teď se těšíme na další návštěvu Madeiry, pořád mám na seznamu spoustu dalších nových tras, které jsem ještě nešla 😊
Nabídka ubytování v našem bytě 3+1
- Jestli se chystáte na Madeiru, rádi vám nabídneme ubytování v našem bytě 3+1 s velkou terasou ve Funchalu, v klidné části mezi místními.
- Je to ideální výchozí bod jak pro cestování autem, tak i autobusem. Bezproblémové parkování zdarma před domem.
- Bližší informace, foto a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/
Moje Facebooková skupina
Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti
Pokud byste měli nějaké dotazy nebo chtěli sami posdílet nějaké fotky či tipy, ráda vás přivítám ve své fb skupině Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti
Tato skupina je určena všem milovníkům Madeiry, kteří Madeiru navštívili nebo se sem teprve chystají a zároveň pro ty, kteří tu žijí či se sem chystají přestěhovat.
Sdílejte své fotky, tipy, užitečné rady a vše co se může ostatním hodit při plánování dovolené na Madeiře.
A pokud tu žijete nebo jste na Madeiře koupili nemovitost, sdílejte užitečné informace ohledně koupě či následné správy nemovitosti, pronájmu a cokoliv co jste museli řešit a může se ostatním hodit, např. různé kontakty na řemeslníky, účetní, pojišťováky, atd., protože není nad osobní doporučení na někoho spolehlivého a osvědčeného
Na Madeiře jsem byla už po šesté a tak u mě na blogu můžete najít v sekci Madeira mnohem více článků, které vám pomohou při plánování vaší dovolené na Madeiře.
V tomto článku najdete především tipy na méně známé treky (kromě dvou známých), kde jsme potkávali opravdu jen pár lidí za celý trek.
Odkazy na další články:
- Sekce Madeira – cestopisy + itineráře – https://lenkacestounecestou.cz/category/madeira/
- Tipy na letenky – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-tipy-na-letenky/
- Autobusová doprava na Madeiře – https://lenkacestounecestou.cz/autobusova-doprava-na-madeire/
- Madeira – užitečné odkazy a aplikace – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-odkazy-a-aplikace/
Navštívená místa
Letenky
Jako vždy jsem hledala letenky přes Skyscanner a letenky jsem kupovala přímo u letecké společnosti. Vychytala jsem tentokrát super cenu za přímý let z Vídně s Wizzair. Stály nás jen 5094 Kč (s malým baťůžkem). My to opět zvládli takto s malým baťůžkem (40 cm x 30 cm x 20 cm) a to mi zabere dost místa pláštěnka a foťák, ale jinak mám oblečení na každý den a i náhradní dlouhé dvoje kalhoty a kraťasy… Kdo chce ušetřit, tak je nejlepší naučit se balit úsporně, protože odbavená zavazadla nejsou opravdu levná a vetší příruční 10 kg stojí cca dalších 1200 Kč.
- Odkaz – https://www.skyscanner.cz/
- Wizzair – https://wizzair.com/
Ubytování – v našem bytě ve Funchalu
Jako vždy jsme bydleli v našem bytě ve Funchalu.
Je to byt 3+1 s 30 metrovou terasou ve Funchalu, ve čtvrti São Martinho, v klidné části mezi místními.
Parkování zdarma před domem je naprosto bezproblémové, míst je ta vždy dostatek.
Je to blízko do centra a pokud nemáte auto, do centra od nás jezdí 5 přímých autobusů, odkud jezdí všechny autobusové společnosti na různé části ostrova.
Také na pláž to není daleko, cca 2,1 km na pláž Praia Formosa, 2,7 km k bazénkům Doca do Cavacas a na ostatní koupaliště jako Lido nebo Ponta Gorda cca 1,8 km. Jak k bazénům, tak na pláž jezdí přímý autobus.
Je tu opravdu veškerá občanská vybavenost, restaurace (standardní i velmi levné samoobslužné s jídlem na váhu), obchody (hypermarket, supermarket, pekařství, výborná Frutaría – obchod s ovocem a zeleninou, lékárny atd.), hřiště pro děti, atd.
Jinak voda je na tu pitná, opravdu není potřeba kupovat balenou vodu.
Pokud byste chtěli při návštěvě Madeiry být ubytovaní u nás, dejte vědět. Doporučuju včasnou rezervaci, je velký zájem. Pokud jste ještě necestovali bez cestovky, nemusíte se bát, ráda poradím i s letenkami, autem, itinerářem atd., mám hodně klientů, kteří absolvovali první cestu bez cestovky přese mně.
Bližší info, foto a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/
Orientačně najdete seznam volných termínů na mé fb stránce v připnutém příspěvku (https://www.facebook.com/lenkacestounecestou/ ) v sekci Doporučené (pokud fb nemáte, napište mi email – lenkacestounecestou@gmail.com)
Nicméně před koupí letenek vždy ověřte u mě, zda je termín stále volný, někdy jsou některé termíny rozjednané a můžou zmizet velmi rychle a bude mi chvíli trvat, než to na fb aktualizuju. Jakmile vám potvrdím, že je termín volný, termín vám bloknu na pár dní, abyste v klidu mohli koupit letenky a nikdo vás nepředběhl.
Autopůjčovna
Doporučuju vždy při návštěvě Madeiry rezervovat auto co nejdříve po koupi letenek, obzvlášť v letní sezóně. Já tady rezervovala auto hned po koupi letenek asi 10 měsíců před cestou. V tu dobu byla ve většině půjčoven cca za 50-60 EUR na toto období, což mi přišlo dost, na to že už to není plná sezóna jako v létě. Pak jsem našla jednu lokální levnější, kde to vycházelo na 43 EUR, tak jsem vzala tuto, navíc jsem měla info od kamarádky, že od nich půjčuje často. No, nicméně jsem se 2 týdny před odletem rozhodla tuhle půjčovnu vyměnit, protože se mi jejich praktiky zrovna nelíbily. Prostě taková malá půjčovna s hodně jednoduchým webem s minimem informací, některé z nich právě nepřesné a kdybych to věděla, tak to u nich ani nerezervuju.
Pro jistotu jsem jim psala, abych ověřila, jestli bude předání tak jak to standardně bývá, že budou čekat u východu z letiště a budou mít cedulku s naším jménem. A oni že ne, že mi jen pošlou fotku, kde na parkovišti stojí auto a že klíčky a parkovací lístek najdeme pod kobercem… No tak to je něco pro mě, z toho bych byla ve stresu, že auto nenajdeme a když najdeme, tak že tam třeba ty klíčky nebudou, když vlastně jen tak na parkovišti nechávají auto otevřené… A navíc v době převzetí už to mělo být zaplacené…Takže jak bych to z nich tahala, kdyby se objevil nějaký problém? Tak jsem jim napsala, že trvám na osobním převzetí a platbě při převzetí, tak jak to mají zmíněno na webu…A oni že ne a jestli mam zájem o rezervaci. Takže jsem se podívala na ceny jinde a když jsem viděla, že mají podobné ceny jako oni, tak jsem rezervaci raději zrušila. Nakonec ty ceny byly jinde podobné jako u této, ale 10 měsíců před cestou to tak nebylo, asi už nebyl takový zájem, takže zlevnili, tím, že už není plná sezóna.
Autopůjčovna Funchal Easy
Tak jsem nakonec takto na poslední chvíli změnila rezervaci a vzala auto u osvědčené autopůjčovny Funchal Easy. Je opravdu výborná a měli jsme u ní auto potřetí. Normálně bych u nich brala nejradši auto vždy, ale většinou už nejsou nejlevnější jako dřív, ale teď měli naštěstí dobré ceny a měli jsme tedy auto Nissan Micra s plným pojištěním za 46 EUR na den. Jinde to bylo ještě o trošku levnější, ale už jsem šla radši na jistotu, když jsem věděla, že tady to bude v pohodě. Auto je tady automaticky plně pojištěno, bez depozitu a bez kreditky. Platí se až na místě kartou (stačí tedy debetní) a žádný depozit se nedává. Takže tady ani auto nefotíme, jako jinde, abychom měli fotku každého škrábance. Sami nám řekli, že fotit nemusíme, že škrábance neřeší, když je to plně pojištěno.
Vše opět v naprostém pořádku. Předání v pohodě, pán na nás čekal blízko východu uvnitř letištní haly (v mailu to bylo pěkně popsáno), předal auto a dokonce na whatsapp poslal i malý letáček s nějakými základními informacemi a také s pravidly jak správně jezdit na kruháči (info níže).
Při vracení opět vše bez problémů, čekali u silnice u vchodu u odletové haly. Převzali jen klíčky a ani nic nekontrolovali stejně jako při našich předchozích cestách.
Takže tuhle půjčovnu mohu opravdu jen doporučit.
Praktické informace
Kruhové objezdy
Pozor na jízdu na kruhových objezdech, ve většině případů jsou dvouproudé a pokud nevyjíždíte prvním výjezdem, je potřeba zařadit se do vnitřního pruhu. Ale i tak je potřeba být obezřetný a raději se dívat všude kolem, protože ne každý toto pravidlo zná nebo ho nedodržuje a může pak nastat kolize. Takže do vnějšího pruhu se vjíždí jen v případě, pokud vyjíždíte hned prvním výjezdem.
Uzavírky tras
Než se na nějakou trasu vydáte, doporučuji na webu ověřit, zda není cesta zavřená.
Pokud je trasa zavřená, vyberte si jinou a zákaz respektujte. Za prvé, kdyby se vám něco stalo, tak vám pojišťovna nezaplatí ani korunu a za druhé nemůžete vědět, z jakého důvodu je leváda zavřená (zda např. sesuv půdy, práce na levádě, popadané stromy atd.), takže nemá smysl jakkoliv riskovat. A také hrozí opravdu vysoké pokuty.
Někteří turisté zákazy nerespektují a prostě chtějí za každou cenu vidět trasu, kterou si vybrali, ale nestojí to za to. Těch krásných tras je tady tolik, že prostě stačí vybrat jinou…Takže při sepisování itineráře si prostě přihoďtě několik dalších alternativ, kdyby nějaká z tras neklapla, ať už z důvodu uzavírky nebo třeba špatného počasí.
Oficiální zdroj s uzavírkami
IFCN
Další tipy
https://lenkacestounecestou.cz/madeira-odkazy-a-aplikace/#Info_o_uzavirkach_tras_a_levad
Počasí
Na Madeiře je počasí dost proměnlivé, a proto je dobré konkrétní výlety plánovat maximálně den předem podle předpovědi počasí a ráno ideálně třeba kouknout na webkamery.
Nejvíc se mi na Madeiře osvědčila aplikace Madeira Weather, která ukazuje počasí na jednotlivá města a po hodinách a musím říct, že to zatím vždy sedělo.
A k tomu ještě sleduju appku Windy a Ventusky.
A pokud máte k dispozici auto a po příjezdu na místo vidíte, že počasí je fakt špatné a prší, tak je dobré klidně změnit plán a jet jinam, o nějaký ten kilometr dál pršet nemusí.
U cestování busem je to horší, tam už by se člověk většinou nezvládl přesunout jinam, o to víc je důležité plánovat výlety podle počasí.
V říjnu bylo počasí super, dost teplo cca 23-26 stupňů.
Teplota vody
Voda v říjnu byla ještě krásně teplá, odhaduju minimálně 24 stupňů, možná víc, protože i já jsem v ní vydržela asi půl hodiny a nebyla mi zima. Takže za mě je říjen pro návštěvu Madeiry super 😊
Madeira Weather – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ciimarmadeira.madeiraweather&hl=en_US
Webkamery – https://www.netmadeira.com/webcams-madeira
Plánování výletů
Je dobré mít sestavený itinerář, ale pak pořadí tras vybírat až podle počasí den předem. Lodní výlety a treky v horách doporučuju plánovat hned z kraje pobytu, aby byla možnost případně přeplánovat jinam, kdyby bylo špatné počasí.
Pokud jedete s dítětem, věnujte výběru tras pečlivou pozornost, nedá se soudit jen tak podle věku, záleží jak je dítě živé a jestli už zvládne jít spořádaně po úzkém chodníčku na levádě i když tam není zábradlí. Obecně bych levády bez zábradlí dětem nedoporučovala.
U každého treku, také uvádím, jaké trase (či části trasy) odpovídá v průvodci 70 tras a zároveň v průvodci 60 tras (tohle starší vydání mají klienti ubytovaní u nás k dispozici).
Placené trasy
- poplatek se platí online na tomto webu – https://simplifica.madeira.gov.pt/services/78
- je třeba vybrat Purchasing tickets for visiting classified walking trails (Aquisicao de bilhetes para visita a percursos pedestres classificados) – dostanete se na tyto stránky – https://simplifica.madeira.gov.pt/services/78-82-259
- dále kliknete na Request (Solicitar)
- a pak jen vyplníte kolik lístků chcete, na jaké datum, že to má být individuální vstupenka, email a telefonní číslo a z jaké jste země (políčko NIF stačí nechat prázdné).
- Pak zaplatíte a vstupenky přijdou do mailu.
- platí to jen pro dospělé
- dítě do 12 let je zdarma (+ rezidenti Madeiry zdarma)
- je jistější zaplatit předem už na ubytování, kdyby na místě byl špatný signál…
- na některých místech se zavádí i placené parkování – např. na Pico do Arieiro 4 eur za hod., max 20 eur za den
- Více info zde – https://thisismadeiraisland.com/madeira-introduces-hiking-fees/?fbclid=IwY2xjawGPY2VleHRuA2FlbQIxMAABHa5v4ZDnE4Lxcq3-nqHk3Td69StR0NiEGNJPq-4_jR3WXSI3BBwvOruefQ_aem_ZBlkxgfyJDHWVCSXQAXCtA
Květiny v říjnu
Za mě byl říjen super termín, určitě bych jela znovu, hezké počasí, teplo, koupání v oceánu a i spousta květin. Často se ptáte, co kdy který měsíc kvete, tak tady pro představu kytičky, na které jsme narazili v říjnu. Překvapilo mě, že kvetlo i dost hortenzií, hlavně teda na severu, ale jinak hortenzie nejsou běžné v říjnu, i v srpnu jsme jich viděli mnohem méně, takže letos asi nějaký výjimečný rok. Kalokvěty také spíš poslední květy, hortenzie a kalokvěty kvetou nejvíce v červnu/červenci.
Den 1
Přílet
Před letem jsme opět navštívili letištní salonek Vienna Lounge. Už sem další foto dávat nebudu, ale můžete mrknout na článek o letištních saloncích, kde najdete fotky a jaké podmínky je potřeba splnit, aby člověk získal pár vstupů ročně zdarma.
Odkaz na článek – https://lenkacestounecestou.cz/letistni-salonky/
Letěli jsme s Wizzair přímým letem a letělo nám to 6:20 z Vídně a přilétalo to v 10:15. Vše v pohodě, žádné zpoždění nebylo.
Z letadla jsem poprvé viděla vidmo – vypadá jako kulatá duha se stínem letadla uprostřed, to bohužel na fotce vidět není (je optický úkaz v atmosféře, který je způsoben zpětným ohybem světelných paprsků na vodních kapkách.)
Protože jsme přiletěli takto brzo, tak jsme ještě měli dost času, ale na trek už se nám nechtělo, protože noc jsme strávili na vídeňském letišti. Takže jsem ostatním ukázala centrum Funchalu.
Jardim Municipal
Doporučuju navštívit Jardim Municipal, pěkný městský park, kde najdete spoustu zajímavých stromů a květin z celého světa
Mapa – https://mapy.cz/s/havuhafofu
Katedrála Sé – https://mapy.cz/s/kucobaduso
Park Santa Catarina
Další moc hezký park v centru Funchalu s krásným výhledem na Funchal
Mapa – https://mapy.cz/s/bujupodudo
Zona velha a malované dveře
Navštívily jsme také Zona Velha s krásnými malovanými dveřmi. Nejvíc jich najdete v ulici Rua de Santa Maria a další i v bočních uličkách, celkem jich je přes 200. Můžete také mrknout také přímo na oficiální stránky projektu Arte portas abertas (http://www.arteportasabertas.com)
Mapa – https://mapy.cz/s/kenepulora
Forte de São Tiago – https://mapy.cz/s/kozacudena
U muzea Cristiana Ronalda (CR7) také najdete tuto sochu ryby od Artura Bordalo, který je známý také jako Bordalo II. Proslavil se svými sochami z odpadních a recyklovaných materiálů, kterými chce upozornit na ekologické problémy a problematiku nadměrné spotřeby a znečištění.
Den 2
Boaventura – Levada dos Tornos
Druhý den jsme se rozhodli pro Levada dos Tornos u Boaventury. Je to nádherná oblast, kterou jsem zatím neměla možnost blíže prozkoumat. Tato leváda je nejdelší na ostrově (106 km), takže se nechodí celá, ale po částech. Já šla zatím tuto část a loni tu část u městečka Camacha. Tato v Boaventuře se mi líbí více, ale obě části jsou moc hezké.
Buď je možnost jít tuto trasu tak, že se vracíte stejnou cestou zpět k autu (https://mapy.cz/s/mohubulutu – 14,9 km) nebo pokud máte dva řidiče, můžete to udělat jako my a jít jednosměrně.
My naštěstí měli v partě 2 řidiče, takže jsme měli možnost jít tuto levádu pouze jednosměrně a získat tak čas ještě na druhý trek. Takže my jsme to udělali tak, že jsme jeli společně do Lombo do Urzal (https://mapy.cz/s/canaveduvo ) a tam jsme vysadili moji sestřenici s přítelem a my s kámoškou jeli do Lameceiros, kde jsme začaly trek my. Když jsme se na levádě potkali se sestřenicí a jejím přítelem, tak jim kámoška předala klíčky, poslaly jsme jim na whatsapp bod v mapě, kde přesně jsme nechaly auto a oni nás pak vyzvedli v Lombo do Urzal. U některých tras, kde to jde takto udělat fakt ideál, pokud má člověk ve skupince dva řidiče. Ušetřili jsme tak spoustu času a nemuseli jsme se vracet takovou dálku stejnou cestou.
Takže jsme zaparkovali v Lamaceiros (tam, kde v mapě níže uvidíte Start), nechali jsme auto jen tak u cesty. Od kámošky, která na Madeiře žije, jsem věděla, že tato část k nástupu na levádu je v pohodě schůdná. Vyrazily jsme, ale po chvíli jsme tak trochu blbě odbočily, protože mi lítal signál, a proto mě to zmátlo, a zrovna v těch místech byla odbočka dolů a protože na mapě byla označená jako neoficiální, tak jsem si říkala, že to bude určitě ona, když je to taková malá cestička oproti té červené na mapě, která měla pokračovat dál. No, byl to docela sestup dolů, místy cesta nebyla dobře vidět, ale najednou jsme vyšly na asfaltce u vesničky a koukám do mapy, kde jsme udělaly chybu. No a než se škrábat zpět do kopce, na tu správnou cestu, tak bylo jednodušší to projít zpět k autu a začít znova na startu. Tak jsme si dali „repeté“ a podruhé už to klaplo. I když na mapě je kousek označený jako čárkovaná trasa, tak je to pěkná široká cesta až k nástupu na levádu. Takže takto jsme si nechtěně trasu prodloužili asi o 2 km :p
Po chvíli jsme narazili na opuštěný menší sad, u které ho bylo vidět, že ho nikdo neobhospodařuje, tak jsme si natrhaly hrušky 😊
Pak jsme se napojily na levádu a šly až do konce podél levády. Je to moc hezká leváda, která je lemovaná skalami a jsou tam nádherné výhledy. A není nějak známá, takže jsme za celou dobu potkali jen jednu skupinku čtyř lidí, takže jsme šli celou cestu sami.
Cestou zpět jsme u cesty našly i houby, tak měla kámoška pořádnou porci smaženice 😊
Cestou zpět jsme se zastavili v restauraci Portadas Bar Restaurant kousek od cíle, kde měli výbornou hovězí espetadu (více info a foto v sekci Restaurace)
Také jsme narazili na kvetoucí banánové mučenky a některé už měly i plody (viz 2 fotky níže).
Praktické info
- Pokud máte jen jednoho řidiče, je potřeba jít stejnou cestou zpět (při dvou řidičích možno jít z bodu A do bodu B)
- Děti – dle mého názoru není nějak těžká ani pro děti
- Bus – tato trasa není dostupná busem
- nám trasa pomalou chůzí a s přestávkami na focení a jídlo zabrala cca 5 hodin
Trasa – https://mapy.cz/s/dasatovuro (8,8 km, dle mapy.cz – 4:50h)
Pobřežní trek z Arco de Sao Jorge do Sao Cristovao
Tento den jsme ještě stihli jeden pobřežní trek kousek od Levady dos Tornos. Trek začíná v Arco de Sao Jorge u restaurace o Arco a vede podél pobřeží až po restauraci s krásným výhledem v Sao Cristovao (Restaurante São Cristóvão). Je to jednoduchá trasa po královské cestě s krásnými výhledy na oceán a pobřeží. Opravdu nádherná trasa, doporučuju. Protože sestřenice s přítelem se rozhodli jít jen část trasy a chtěli počkat v restauraci s krásným výhledem na kopec přes který jsme šly s kámoškou, tak jsme měly opět možnost jít tuto trasu jednosměrně, takže měla jen 2,2 km. Pokud tuto možnost nemáte, budete se muset vrátit k autu stejnou cestou.
Ke konci trasy se dá odbočit na valounovou pláž (až na pláž je možno sejít jen je-li odliv) a trasu si lehce o tuto část prodlužit.
Opět velmi málo frekventovaná trasa, potkali jsme asi jen dva páry.
Praktické info
- Bus – č. 103 – https://siga.madeira.gov.pt/horarios/5004 (pro cestu busem je potřeba jít zpět stejnou cestou na start)
- Za dobrého počasí je to určitě lehká trasa. Po dešti by mohlo asi klouzat, když se jde z kopce po dlážděné cestě
- Jedete-li autem a máte pouze 1 řidiče, je nutné jít stejnou cestou zpět k auto do Arco de Sao Jorge.
- Občerstvení – restaurace na startu i v cíli. V cíli krásná restaurace s venkovním posezením a houpačkami s nádhernými výhledy na protější horu s královskou cestou.
- Lehká
- Děti – vhodná i pro děti (dle průvodce 60 tras)
- Průvodce 70 tras – trasa 26
- Původce 60 tras – trasa 26
- Nám trasa zabrala cca 1 hod 45 minut
Trasa – https://mapy.cz/s/pameconuro (2,2 km, dle mapy.cz, 1 hod.)
Rosário
Cestou zpět jsme narazili na nějaké náboženské slavnosti ve vesničce Rosario. Hrála tam hudba, typická výzdoba v ulicích a stánky s jídlem a pitím. Také zde grilovali kuřata i hovězí espetady. Takových různých slavností bývá v průběhu roku docela dost, tak jestli na nějaké narazíte, určitě se zastavte nasát trochu místní atmosféry.
Den 3
Levada dos Cedros
Tuhle levádu jsme na radu kamarádky Maja Sol (https://madeiraisland.cz/ – u ní najdete také spoustu inspirace včetně moc pěkných videí a také pomáhá českým klientům s koupí nemovitosti na Madeiře) nešli celou, protože ten zbytek už je prý víceméně pořád stejný lesem bez výhledů a jde se stejnou cestou zpět. My si tedy udělali takto okruh, který byl zajímavější. Je to moc hezká leváda vedoucí vavřínovým lesem, ale je tam hodně schodů, takže to není něco co bych šla s chutí podruhé :p
Tato leváda byla vybudována už v 17. století a patří tak k těm nejstarším na ostrově.
Leváda není hned u startu, takže se na ni schází po schodech dolů. Poté co jsme sešli, jsme po chvíli narazili na hezký vodopád.
Pak jsme šli dále po levádě, ale jen kus, narazili jsme na pár hezkých výhledů, ale jinak tato leváda vede vavřínovým lesem, takže zde není moc výhledů. No a to co jsme nejdřív sestoupali, tak jsme museli opět vystoupat po schodech nahoru. Takže to bylo docela náročné, takže určitě bych tuto trasu nedoporučila někomu, koho bolí kolena.
Tady jsme hlavně při sestupu na levádu a pak ten kus co jsme šli po levádě, potkali asi celkem 25 párů turistů. Většina šla proti nám, takže to nebylo nepříjemné, že bysme šli pořád s někým těsně před námi či za námi.
Na této levádě jsme narazili na spoustu madeirských borůvek (uva-da serra). Výhoda je, že keře jsou opravdu vysoké, klidně 1,5- 6 metrů, takže výhoda pro ty, které bolí kolena při sbírání českých borůvek, tady to nehrozí 😊Když jsme tady tentokrát na madeirské borůvky narazili poprvé, tak přítel sestřenice říká, že by si o nich mohl něco vygooglit v mobilu, tak zadá „madeirská borůvka“, čte a na konci kouká „zdroj – Lenka cestou necestou“. A říká, haha, tak to jsem se mohl zeptat Lenky rovnou že? – https://lenkacestounecestou.cz/ovoce-na-madeire/
Fanal
Nahoře jsme se pak napojili na Fanal a pořádně jsme ho prošli. Sem zavítám ráda při každé návštěvě, Fanal je nádherný, ať už za mlhy či za sluníčka. Najdete zde zajímavě pokroucené stromy okotea zápašná (Ocotea foetens). Na Fanalu se nemusíte držet trasy níže, prostě si ho projdete dle libosti, podle toho, kolik zde chcete strávit času. Pokud budete mít slunečno, tak určitě doporučuju vyšlápnout si na kopec, je odtamtud nádherný výhled na Fanal a na oceán.
Každý si zde přeje mlhu, která zde vytváří tajemnou atmosféru. Já už tady zažila mlhu dvakrát, takže mi je to jedno, já tu naopak mám strašně ráda i sluníčko, protože ty výhledy tady jsou opravdu nádherné. Obojí má něco do sebe.
Ale při troše štěstí zde může člověk zažít obojí. My zde nakonec měli i menší mlhu. Když jsme zrovna byli na kopci a kochali se krásným výhledem na oceán, tak najednou během pár minut byl oceán pryč a nebyl vůbec vidět a mlha se valila od oceánu na Fanal, až se začal také krásně halit do mlhy. Ale zase za chviličku mlha zmizela a zas bylo krásně slunečno.
Mrkněte na fotky níže, jak se počasí na Fanalu během pár minut změní a zahalí se do mlhy.
Praktické informace
- Bus – sem bus nejede (pro návštěvu Fanalu lze příp. využít tento transfer – https://gettohikes.com/en)
- Průvodce 70 tras – částečně trasa 60
- Průvodce 60 tras – částečně trasa 53
- Nám leváda + procházka Fanalem zabrala 4,5 hodin
- Děti – Fanal je určitě pro děti super, co se levády týče, tak není nebezpečná, ale záleží, zda by dítě bylo ochotné jít tolik schodů dolů a pak nahoru, s dětmi bych tuto trasu nevolila…
Trasa –https://mapy.cz/s/ramobosava (7,2 km, dle mapy.cz 3:00 hod.)
Ribeira da Janela
Pak jsme ještě zajeli do Ribeira da Janela.
Nejdřív jsme se zastavili na moc pěkné vyhlídce s houpačkou.
Mapa – https://mapy.cz/s/noduzevefa
A poté jsme zajeli k pobřeží, kde jsou v oceánu nádherné útesy.
Mapa – https://mapy.cz/s/noduzevefa
Porto Moniz
Pak jsme se na chvilku zastavili ještě v Porto Moniz u přírodních lávových bazénků (u těch zdarma).
Mapa – https://mapy.cz/s/hevucumapu
Sao Vicente
A cestou zpět jsme se ještě zastavili v Sao Vicente, kde u silnice můžete vidět tento krásný vodopád.
Mapa – https://mapy.cz/s/legesodave
Den 4
Ponta de Sao Lourenco
Další den jsme vyrazili na Ponta de Sao Lourenco. Je to nádherná trasa, já už jí šla při prvních návštěvách dvakrát, a protože je to něco natolik odlišného od zbytku Madeiry, tak jsem tuto trasu chtěla ukázat i ostatním. No, oproti prvním dvěma návštěvám zrovna tady je hodně vidět nárůst turistů. Tenkrát jsme sice nějaké lidi potkávali, ale ne moc a na místech s těmi nejkrásnějšími výhledy jsme byly skoro samy. Teď tady byly docela davy…Ale pokud tuto trasu ještě neznáte, tak i přes ty davy ji doporučuju, protože je natolik krásná a odlišná od ostatních treků, že je škoda ji nevidět. Příp. doporučuju si přivstat a nebo naopak jít až později odpoledne.
Parkování je tady také docela šílené, auta stojí dost daleko od parkoviště všude při cestě. My zkusili jet až na konec na parkoviště a měli jsme štěstí, zrovna už někdo odjížděl.
Jinak sem v pohodě jede i autobus, který sem jezdí docela často.
Je to opravdu nádherná trasa s překrásnými výhledy na útesy a na oceán. Ke konci je občerstvení s posezením a také WC.
Je to lehká trasa, ale je zde dost schodů. Ale jinak je v pohodě i pro děti.
Nenajdete zde opravdu žádný stín, jde se celou dobu po slunci. Také zde někdy vane dost silný vítr. V létě je to zde opravdu velmi vyprahlé, zelené je to tu pouze v zimě.
Pokud jedete v sezóně, můžete se cestou zpět vykoupat na pláži Baía d´Abra. Je to teda hodně kamenitá pláž, tak pokud by byly vlny, tak nedoporučuju, chodí se po kamenech dost špatně a s vlnami do vody ještě hůř. Na této pláži i teď v této době jsme byli na pláži opravdu téměř sami.
Nebo můžete popojet po konci treku k pláži Prainha, což je velmi známá písečná pláž, takže zde sami určitě nebudete.
Relativně nově se za tento trek platí vstupné, my to měli ještě za 1 EUR, ale od 28.10.2024 to jsou 3 EUR. Je lepší koupit online lístky předem (kupuji se pouze online), protože při koupi online na místě může být problém, protože tam prý není dobrý signál. Ale tím, že jsme tam nebyli úplně brzo ráno, tak už to nikdo nekontroloval, ale spoléhat se na to samozřejmě nelze.
- Lístky se kupují na tomto webu – https://simplifica.madeira.gov.pt/services/78
- Zde klik na : Purchasing tickets for a visit to Ponta de S. Lourenço
- Pak vlevo nahore klik na Request
- A pak jen vyplníte kolik lístků chcete, na jaký den, že to má být individuální vstupenka a email a telefonní číslo a z jaké jste země.
Pak zaplatíte a vstupenky přijdou do mailu. Opět kvůli špatnému signálu bych doporučila si je z mailu radši stáhnout do mobilu předem nebo si třeba QR kody poslat na whatsapp, kdyby tam byl špatný signál a byl problém to otevřít.
Zde přímý odkaz rovnou pro Sao Lourenco – https://simplifica.madeira.gov.pt/services/78-82-259 (ale uvádím i výše hlavní rozcestník, protože už se mi stalo, že tento konkrétní odkaz pro Sao Lourenco časem pak přestal fungovat)
Praktické info
- Bus – 113 – https://siga.madeira.gov.pt/horarios/4007
- Vstup 3 EUR (– vstupenky ke koupi pouze online
- Plavky sebou
- WC a občerstvení – ke konci treku a u parkoviště pojízdné kiosky
- Velmi dobře dostupné busem
- Bez stínu
- Průvodce 70 tras – trasa 14
- Průvodce 60 tras – trasa 12
- PR8 – Vereda da Ponta de São Lourenço
Trasa – 7,5 km (dle mapy.cz – 3:24h) – https://mapy.cz/s/fusozekaju
Porto da Cruz
Pak jsme se ještě zastavili v Porto da Cruz. Je to moc hezké městečko s krásným pobřežím. Nejdřív jsme se zastavili v rumárně a v obchůdku hned vedle (https://mapy.cz/s/gutezetosu ).
Pak jsme se docela dlouho kochali vlnami na pláži Praia da Alagoa (https://mapy.cz/s/muhozamusa) a pozorovali jsme surfaře. Je to jedno z nejznámějších míst na Madeiře pro surfaře a najdete zde i surfařskou školu. Pak jsme se prošli podél pobřeží s krásnými výhledy na oceán a kopcovité pobřeží. Promenáda končí u hezkého koupaliště s krásným výhledem na oceán a hory. Najdete zde i několik restaurací.
Trasa – https://mapy.cz/s/bojenupote
Den 5
Levada da Fajã da Nogueira
Tak tahle leváda je opravdu překrásná. Doporučuju, ale jen pokud netrpíte závratěmi a jste opravdu zkušení turisté. A určitě ji nechoďte s dětmi. Pokud na Madeiru jedete prvně a nejste zdatní turisté zvyklí chodit podle mapy a v různém terénu, tak bych tuto trasu nedoporučila. Opatrnost je zde na místě, také zde mohou padat kameny. A určitě se na levádu nevydávejte po silných deštích.
Jsou zde celou cestu překrásné výhledy na hory a spousta tunelů.
Také příjezdová cesta není úplně snadná. Je to 4 km dlouhá cesta po nezpevněné prašné cestě se spoustou výmolů, ale i s obyčejným autem se to na jedničku dalo, ale házelo to s námi pěkně. Naštěstí bylo sucho, takže se to dalo. Kdyby ale bylo po dešti, tak je možné, že to sjízdné nebude (s obyčejným autem, ale čtyřkolku asi nikdo běžně na Madeiře nepůjčuje) a je potřeba pečlivě zvážit situaci, kam až jet. Příp. se dá zastavit kdekoliv po cestě a o tu část si zdelšit trek.
Zastavili jsme tedy až u startu u elektrárny a vydali jsme se do kopce na start levády. Jakmile narazíte na levádu, tak pak už se jde jen po rovince. Od startu k levádě je to 2,6 km do kopce. Jakmile narazíte na levádu, dáte se doleva.
Tato leváda je opravdu slušný adrenalin, je tady opravdu hodně exponovaných úseků a nejde zde úplně pohodlně jako jinde jen tak vlézt do levády a jít kus levádou, pokud byste se báli jít po chodníku bez zábradlí. Tady je totiž leváda dost hluboká (tipuju přes metr), takže není lehký do ní vlézt a pak se zpět vyšplhat nahoru. Takže tuto levádu by opravdu neměli chodit lidi, kteří trpí závratí a určitě ne děti. Mě takové trasy naštěstí problém nedělají, ale tady to teda adrenalin byl, chodníček místy dost úzký a sráz hned pod námi, často bez jakéhokoliv zábradlí. Už jsem šla podobné levády bez zábradlí, ale tady to bylo ještě takové velmi členité, chvíli nahoře na chodníčku, chvíli po úzké cestičce vedle levády a tak pořád dokola člověk lezl sem a tam.
Hned na začátku bylo hned několik kratších tunelů a později ještě další, ani jsem to nepočítala, ale bylo jich opravdu dost.
Většina tunelů nebyla nějak dlouhá, ale čelovka se hodila. Tunely zde byly také opravdu krásné a rozmanité – některé krátké se skalními okny s krásnými výhledy z tunelů. Jiné zas velmi úzké a s levádou nad námi, kdy beton levády byl vyšší než já. V některých jsem se i já (165 cm) musela sehnout.
Ty výhledy na hory zde byly opravdu překrásné.
Taky jsme narazily na místo kde by byl vodopád, kdyby bylo víc vody, ale teď tam padaly jen kapky vody.
Ale koukněte na video od australského blogera, kterého na této levádě chytla bouřka a jak pak tento vodopád vypadal. Opravdu to nebylo bezpečné, takže určitě tuto levádu nechodit po velkých deštích a pokud by dle předpovědi mělo pršet, tak bych to také raději nechodila.
Na začátku leváda byla lehce zarostlá, ale později jsme narazili na pracovníky, kteří to tam sekali, takže se šlo krásně, jak tráva kolem byla pěkně posekaná.
Druhá část trasy už vede po levádě da Serra do Faial.
Úplně ke konci u jednoho tunelu jsme si všimli, že tam byl zákaz z té druhé strany. A pak ještě jednou u mostku úplně na konci. Ale z naší strany co jsme šli, opravdu žádný zákaz nebyl…
Poté co končí leváda, tak jsme opět začali sestupovat dolů. Nejdřív jsme narazili na dva domy, od kterých vedla cestička dolů, docela strmá, místy schody, kameny a hlavně tam byla spousta listí, tak člověk musel dávat pozor, aby nepodklouzla noha. Za mě to byl snad nejtěžší úsek, fakt se nešlo pohodlně.
A je to trasa, která opravdu není frekventovaná, za celý trek jsme potkali jen jednu skupinku 4 turistů, kteří nás předešli a šli jsme pak celou dobu sami.
Praktické info
- Čelovku sebou
- Pouze pro ty, kteří netrpí závratí a velmi zkušené turisty
- Děti – rozhodně nechodit s dětmi!!!
- Nechodit po dešti (i příjezdovka by nemusela být sjízdná)
- Bus – až na start k elektrárně se busem samozřejmě nedostanete, ale komu by nevadilo prodloužit si trek cca o 8 km, tj. na 16 km a jít na start k elektrárně pěšky, tak by se to dalo realizovat (bus 103, ten který jede přes Cruzinhas a vystoupit kousek před – https://siga.madeira.gov.pt/horarios/5004 )
- Průvodce 70 tras – trasa 44
- Průvodce 60 tras – trasa 21
- Nám trasa zabrala cca 5 hodin
Zde odkaz na příjezdovou cestu k elektrárně na start treku – https://mapy.cz/s/gajecohofa
Trasa – https://mapy.cz/s/huhalamogu (8,1 km, dle mapy.cz – 4 hod.)
Pak jsme se zastavili na vyhlídce Chão do Pico u Faialu.
Mapa – https://mapy.cz/s/lojojazuzo
Faial
Pak jsme se zastavili ještě ve Faialu u mých oblíbených vyhlídek. Ale musím říct, že ta nová vyhlídka se skleněnou podlahou přes které vidíte dolů se mi moc nelíbí, dříve bez toho jen tak přírodní se mi to líbilo víc. Navíc od té doby co to tam je, tak je tam zas mnohem víc turistů.
Miradouro do Guindaste – https://mapy.cz/s/mofemajahe
Vyhlídka hned vedle se dá pozorovat už jen od zdi, už tam je branka se zákazem, protože bohužel lidi lezli až nakonec na ten výběžek, což nebylo zrovna bezpečné.
Santana
Pak jsme se zastavili ještě na rychlou zastávku Santaně na rychlou prohlídku typických domečků s doškovou střechou.
Mapa – https://mapy.cz/s/defesofuzo
Den 6
Levada da Santana (da Silveira)
Tuto levádu jsem původně neměla úplně na seznamu, ale tento den mělo téměř na celém ostrově pršet a jen na severovýchodě ne, takže jsem potřebovala zařadit nějakou trasu z této oblasti. A proto jsem vybrala tuto levádu a počasí klaplo, nepršelo nám 😊 Musím říct, že jsem tuto levádu vůbec neznala a ani v průvodci jsem ji nenašla.
Ze začátku nám přišla trochu nudná a obyčejná (hezká procházka, ale ve srovnání s těmi krásnými ostatními jim prostě nemohla konkurovat), ale byli jsme nakonec rádi, že jsme to neotočili a došli úplně do konce, protože cca od poloviny dál už se nám líbila moc. Narazili jsme na sad s kiwi a tamarillem (rajčenka). To máme rádi, když narazíme na místa, kde farmáři něco pěstují a můžeme vidět, jak takové ovoce, které známe z obchodu, vypadá, když roste na políčku. Takové kiwi jsem na Madeiře viděla poprvé.
A také na této levádě najdete docela dlouhý tunel.
A také se otevřeli hezké výhledy. Takže jsem nakonec určitě nelitovali. A za celou cestu jsme nepotkali jediného turistu, takže super.
Praktické info
- Čelovku sebou
- Jde se stejnou cestou zpět
- Děti – dle mého názoru bezpečná i pro děti
- Není zde riziko závratí
- Bus – přímo na start se busem nedostanete, ale můžete jet do Santany a odtud je to na start této levády cca 1,8 km (bus 103 – https://siga.madeira.gov.pt/horarios/5004 )
- Nám trasa zabrala cca 5 hodin
Trasa – https://mapy.cz/s/codopanuca (13,9 km, dle mapy.cz 5:50 h)
Pak jsme se zastavili ještě u jednoho malého vodopádu u silnice, který není ani v mapě. https://mapy.cz/s/garokazeco
A také jsme se zastavili na pár vyhlídkách u Boaventury
Vyhlídka v Boaventuře – https://mapy.cz/s/pogopuzale
Vyhlídka v Ponta Delgada
Ponta Delgada – vodopád Cascata da Chamusca
Pak jsme se cestou zpět ještě zastavili u Ponta Delgada u vodopádu Cascata da Chamusca. Je to kratičká trasa, mohla by být ještě kratší, ale tu silnici až nahoru jsme radši autem neriskovali, byl to fakt dost šílený krpál, takže auto jsme radši nechali dole a ten kopec jsme po asfaltce prošli pěšky. Pak tam byly schody, které byly lemované krásnými hortenziemi s krásnou sytou modrofialovou barvou. Obecně hortenzie kvetou nejvíce v červnu a červenci, ale i teď v říjnu jsme v určitých oblastech sem tam na nějaké horetenzie narazili. Takže se nenechte fotkami zmást, hortenzie v říjnu už byly jen v některých oblastech a jinde už byly odkvetlé.
Pak jsme šli maličký kousek po levádě, až jsme došli k vodopádu. Nějaká voda tam byla, ale málo, na fotkách to ani není vidět. Pěkná procházka, kde jsme byli úplně sami.
Trasa – https://mapy.cz/s/gesuvuzula
Hned kousek vedle je ještě jeden vodopád, ale už se mi tam nechtělo škrábat se nahoru a dolů, tak šla jen kámoška a tento vodopád byl vyschlý úplně.
Camara de Lobos
A na závěr dne jsme zastavili ještě v Camara de Lobos. Je to moc hezké malebné městečko s pěkným street artem. V uličkách v centru je vždy nad hlavou výzdoba z recyklovaných materiálů a vždy mě baví se tady zastavit, a vidět, jak jsou kreativní a jak každý rok vymyslí něco nového.
V další uličce vedoucí ke kostelu (Rua São João de Deus – https://mapy.cz/s/melolofelu), býval na dveřích další zajímavý street art v podobě obrazů z etiket. Nechali zde teda jen něco málo a zbytek dveří je teď přemalovaný na klasické malby, ale take je to moc hezké.
Ve zbytku městečka najdete taky další zajímavý street art. Tady můžete mrknout na foto z předchozích návštěv – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-08-2023/#Camara_de_Lobos
Den 7
Pobřežní trek Vereda do Larano
Další den jsem přemýšlela co vymyslet, protože původní plán, co mi zbývalo na seznamu už nešlo moc použít, protože na většině ostrova opět mělo pršet, jen stejně jako předchozí den mělo být bez deště jen na severovýchodě. Takže jsem se nakonec rozhodla pro trasu, kterou jsem už šla při naší první návštěvě před 6 lety, ale tentokrát trochu jinak, šli jsme teda Vereda do Larano z Porto da Cruz a pak jsme se napojili na Levado do Canical a došli až do Machica.
Musím říct, že bohužel na této trase už je výrazně více turistů, než bylo při naší první návštěvě, kdy jsme potkali asi jen 2 páry, ale teď už tu bylo lidí dost, včetně skupinek cca 10 lidí, asi skupinky cestovek… Ale pořád se to dalo, je to tak krásná trasa, že i tak stále stojí za to ji jít.
Pokud někdo cestuje busem, start trasy bude už v centru Porto da Cruz. Pro ty, kteří jedou autem si lze trasu zkrátit a vyjet až ke startu asi 600 m před nákladní lanovkou.
Zaparkovali jsme u cesty kousek od startu, pak už tam byl zákaz vjezdu, takže jsme kousek šli po asfaltce a pak začíná Vereda do Larano. Jsou zde užší cestičky, ale u exponovanějších míst je zábradlí. Sem tam nějaké schody, ale nic náročného pro běžného turistu
Ty výhledy jsou zde opravdu neskutečné, opravdu nádhera.
Pak lehce začalo pršet, ale tak lehce, že to nebylo ani na pláštěnku a bylo to v tom teplu naopak příjemné. Po asi 10 minutách pršet přestalo a objevila se krásná duha 😊
Levada do Canical
U sedla Boca do Risco pak začíná sestup k levádě do Canical. Uvidíte zde pěkné výhledy na Machico.
Také u této levády můžete vidět různá místa, jak místní pěstují různé ovoce. Narazili jsme např. na granátová jablka, goiaba (guava/kvajáva) a ke konci trasy také na papáju a dost stromů s avokádem.
My opět měli možnost jít trasu jednosměrně, protože se sestřenice s přítelem nabídli, že nepůjdou trasu úplně celou a tak se vrátili k autu a nás nabrali v Machicu. Pokud máte v partě jen jednoho řidiče a musíte se vrátit k autu, tak si délku zvolíte podle toho, abyste se zvládli vrátit k autu.
Na této levádě opravdu žádné davy nebyly, potkali jsme asi jen 3 páry turistů.
Praktické info
- Bus – trasa je dostupná busem (naopak je to trasa výhodná pro bus, protože jsou to delší trasy a v případě, že chcete jít celou trasu, nestíhal by se návrat k autu)
- Varianty vhodné pro cestující busem:
- Z Canicalu do Porto da Cruz – https://mapy.cz/s/2Wll1
- Z Machica do Porto da Cruz přes Levadu do Canical – https://mapy.cz/s/mubesevabo
- Z Canicalu do Machica přes kopec Pico do Facho a do Porto da Cruz přes Levadu do Canical – https://mapy.cz/s/hadacedose
- Tam – Bus do Canicalu (staví i v Machicu pro jednu z variant výše) – č. 113 – https://siga.madeira.gov.pt/horarios/4007
- Zpět – Bus z Porto da Cruz – č. 208 – https://siga.madeira.gov.pt/horarios/4019
- při výstupu z busu se pro jistotu zeptejte (nebo se dívejte do mapy), která zastávka je nejlepší na vystoupení, aby to bylo nejblíž na start treku
- Průvodce 70 tras – trasa 16 (tato trasa je v průvodci označená jako černá, ale mě osobně teda nepřijde jako těžká. Cestičky jsou úzké, ale exponované úseky jsou zajištěné zábradlím. )
- Průvoce 60 tras – trasa 14
- Nám trasa zabrala cca 4 hodiny 45 minut
Trasa – https://mapy.cz/s/dubefacese (10,1 km, dle mapy.cz 4:11 hod.) (my šli jednosměrně, pokud byste se vraceli k autu, lze zkrátit a jít stejnou cestou zpět)
Den 8
Odlet
Restaurace
Boaventura
Portadas Bar Restaurant
Do této restaurace jsme zašli po treku, je kousek od Levady dos Tornos u Boaventury a moc nám tam chutnalo. Dali jsme si tam hovězí espetadu, kterou tam připravují na ohni přímo před vámi. Je to typické madeirské jídlo, určitě musíte ochutnat. Byla výborná. A kdyby měl někdo pocit, že nechce medium a chce jí víc dopéci, není problém si říct, a ještě jí na oheň na chvíli hodí 😊
- Espetada – 12,5 EUR
- Hranolky – 4,5 EUR
Serra de Água
Taberna da Serra
Cestou ze Sao Vicente jsme se zastavili v restauraci Taberna da Serra. Zde např. můžete ochutnat Prego normal (typické madeirské pečivo s plátkem masa, salátem a rajčetem) nebo prego especial (oproti prego normal je tam navíc vejce, sýr šunka), je to moc dobré a není to drahé, tady to stojí 5 eur. Já měla chuť na francesinhu, typické portugalské jídlo pocházející z Porta. Je to teda totální maglajz chutí a prostě taková prasárna, ale fakt to není špatné. A je to neuvěřitelně syté. Je to sandwich z toustového chleba, ve kterém bývá plátek masa, šunka, klobása, sýr a navrch vajíčko a je to zalité takovou červenou omáčkou a k tomu se podává pořádná porce hranolek.
Také tu mají picado (kostičky masa se šťávou a hranolkami) a obecně ceny jsou tu velmi dobré. A k pivu dostal automaticky přítel sestřenice na malém talířku dobradu, což jsou dršťky v nějaké červené omáčce. No, to jsem neměla odvahu ochutnat, dršťky mě nikdy nelákaly :p
- Francesinha – 12 EUR
- Prego normal Bolo de caco – 5 EUR
Machico
MaréAlta – Peixe & Mariscos
MaréAlta – Peixe & Mariscos je výborná restaurace v Machico. Není sice úplně nejlevnější, ale je to tady opravdu velmi dobré.
- Bife de atum – 16 EUR (bez přílohy)
- Batata doce (batáty) – 4,8 EUR
Funchal
Tourigalo
Levná restaurace na take away 5 minut pěšky od našeho bytu. Jídlo je zde na váhu a na výběr je vždy z několika ryb, dále vepřové či hovězí a také vždy nějaké kuřecí. Ryby jsou samozřejmě dražší, ale třeba takové kuřecí stehno s batátou vyšlo cca na 5 EUR. Na výběr je i dostatek příloh, brambory na několik způsobů, pečené batáty, rýže i těstoviny.
Takže pokud chcete ušetřit nebo se vám nechce vařit večeře, je to fajn volba.
Snack bar da Sé
První den jsme ve Funchalu zašli do této restaurace v centru kousek od katedrály Sé. No, až pak jsem si všimla, že hodnocení této restaurace nic moc, ale naštěstí jídlo bylo v pohodě.
- Bife atum cebolada (tuňák) – 15 EUR
- Espada s banánem – 14 EUR
Mapa – https://mapy.cz/s/dedajalazu
Porto da Cruz
Restaurante Praça do Engenho
No, tahle restaurace byl spíš takový průměr, nic kvůli čemu bych se chtěla vracet. Spíš jsem od jídla čekala něco jiného. Dala jsem si Bife a portuguesa, který mi v Portugalsku moc chutnal, protože byl vždy s takovou dobrou šťávou na víně, ale tady nebyla vůbec žádná omáčka..
Bife portuguesa – 13 EUR
Odkazy
- Moje Facebooková skupina – Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti – https://www.facebook.com/groups/515294160077990
- Skyscanner – https://www.skyscanner.cz/
- Wizzair – https://wizzair.com/
- Nabídka našeho apartmánu na Madeiře – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/
- Madeira Weather – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ciimarmadeira.madeiraweather&hl=en_US
- Webkamery – https://www.netmadeira.com/webcams-madeira
- Autopůjčovna Funchal easy – https://www.funchaleasy.com/index.php/en/
- Uzavírky – IFCN
- https://ifcn.madeira.gov.pt/146-destaques/avisos/627-aviso-meteorologico-encerramento-dos-percursos-pedestres-recomendados-na-ram.html
- Jízdní řády – https://siga.madeira.gov.pt/home
- Transfer na Fanal a Rabacal – https://gettohikes.com/en
- Online vstupenky na placené PR trasy – https://simplifica.madeira.gov.pt/services/78
Náklady
- Letenky – 5000 Kč (přímý let z Vídně s malým baťůžkem)
- Auto – 325 EUR celkem (tj. 81 EUR osoba)
- Benzín – 67 EUR (16,75 EUR osoba)
- Parkování – 10 EUR (tj. 2,5 EUR osoba)
- Restaurace – cca 100 EUR
- Ubytovaní – v našem bytě
- Vstupné Ponta de Sao Lourenco – 1 EUR
- Jídlo – ceny podobné jako u nás (já už jídlo neuvádím, protože vždy kupuju i něco do bytu, tak by bylo pracné projít všechny účtenky, kolik dělalo jen jídlo)
Pokud se vám článek líbil a ušetřil vám čas při plánování vaší dovolené a chtěli byste přispět na provoz tohoto webu, můžete mi poslat nějakou symbolickou částku na účet 1017134683/5500
Tvorba webu zabere spoustu času a provoz webu i nějaké ty peníze, ale určitě nechci vytvářet jako ostatní nějaké placené e-booky či placené členské sekce, takže web bude vždy pro všechny celý zdarma, protože není nad to, když mi posíláte milé zprávy, jak vám můj blog pomáhá při plánování vašich cest Ale kdybyste mě chtěli podpořit a obdarovat mě nějakým dobrovolným příspěvkem na provoz webu, určitě mě potěší jakákoliv částka, kterou mi zašlete