Pohled na budovu královského paláce a nádvoří
Evropa,  Španělsko

Madrid – 02/2023


Víkend v Madridu

Madrid jsem navštívila v únoru v rámci své služební cesty, kterou jsem si prodloužila o víkend. Madrid je moc hezký, najdete zde krásné trhy, královský palác, čtvrti plné street artu, zajímavá muzea atd. V tomto článku najdete jako vždy podrobné informace, které vám pomohou při plánování, pokud se také rozhodnete Madrid navštívit.

Datum – únor 2023

Itinerář:

1. den (půlden) – Plaza de Cibeles, Park Retiro

2. den (půlden) – Plaza Mayor, Mercado de San Miguel, Templo de Debod

3. den – Katedrála Panny Marie Almudenské, Gran vía, čtvrť Malasaña

4. den – Museo Sorolla, Trh El Rastro, Královský palác, čtvrť Lavapiés

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/covogumuho

Protože jsem navštívila v rámci služebky, takže jsem cestovala sama. Pobyt jsem si prodloužila o víkend, takže jsem měla na prohlídku Madridu celkem 3 dny čistého času.

Letenky

Letěla jsem s Ryanair z Vídně a letenky stály 3060 Kč s příručním 10 kg zavazadlem. Jako vždy jsem vyhledala přes skyscanner.cz a pak koupila přes web Ryanair. Pokud nemáte s vyhledáváním a kupováním letenek zkušenosti, můžete mrknout na tento článek Jak na letenky – https://lenkacestounecestou.cz/tipy-na-levne-letenky/

Ubytování Vídeň

Protože to letělo dopoledne, tak jsem se rozhodla přespat ve Vídni přímo na letišti v hotelu NH Vienna Airport Conference Center. No, není to levná záležitost, když to není v rámci služebky, tak radši spíme blízko vlakového nádraží, kde je to levnější a pak jen přejedeme vlakem na letiště. Tentokrát to stálo v tomto hotelu 150 EUR. Už jsme tu spali jindy a ještě v Moxy Vienna Airport, ale to jsme asi měli štěstí na covidovou cenu, protože to stálo na osobu necelých 1000 Kč na noc.

NH Vienna Airport Conference Centerhttps://www.booking.com/hotel/at/nhviennaairport.cs.html?label=gen173nr-1FCAEoggI46AdIM1gEaDqIAQGYAQW4ARjIAQzYAQHoAQH4AQuIAgGoAgS4AoPT2Z8GwAIB0gIkM2Q0MTliMzYtMGZjNC00YjAyLTgxYjktZjJiYWYyYzI3NDgw2AIG4AIB&sid=b20ae51a5f37668e00a19cd81617354b&aid=304142&ucfs=1&arphpl=1&dest_id=84&dest_type=airport&group_adults=2&req_adults=2&no_rooms=1&group_children=0&req_children=0&hpos=1&hapos=1&sr_order=popularity&srpvid=f96c8837bc6f0289&srepoch=1677093743&from_sustainable_property_sr=1&from=searchresults#hotelTmpl

Hotelový pokoj s dvěma postelemi a bílým povlečením
Hotelový pokoj s manželskou postelí a televizí na stěně

Doprava do Vídně

Poprvé jsem využila nového vlakového spoje od Regiojetu, který jezdí až na letiště. Bylo to pohodlné a o dost levnější než autobus. Jen jezdí dost málo spojů za den a v dost nešikovné časy…

Zpět z Vídně jsem jela autobusem od Regiojetu za 390 Kč

Nádraží se žlutým vlakem a nápisem Flughaven Wien

Celkově se mi návštěva Madridu moc líbila, ale zase ne tolik jako třeba Barcelona nebo Sevilla. Ale je to jinak moc hezké město a návštěvu doporučuju. Určitě doporučuju jet mimo sezónu, hodně mě překvapilo, kolik zde bylo i teď v únoru turistů a jaké zde byly v centru davy. Tak nevím, jak to pak vypadá v sezóně…

Ubytování  v Madridu

V centru jsem měla tato dvě ubytování níže. Ve dvou to budete mít určitě o něco levnější, protože ubytování pro jednoho vždy vychází dráž:

Hostal Mayor

Tohle byl penzion přímo v centru a měla jsem jednolůžkový pokoj, který byl opravdu malinký, ale na jednu noc dostačující a vše bylo čisté a koupelna nově zrekonstruovaná.

Cena – 60 EUR/noc

Odkaz – https://www.booking.com/hotel/es/mayor.cs.html?label=gen173nr-1FCAEoggI46AdIM1gEaDqIAQGYAQW4ARjIAQzYAQHoAQH4AQuIAgGoAgS4AoPT2Z8GwAIB0gIkM2Q0MTliMzYtMGZjNC00YjAyLTgxYjktZjJiYWYyYzI3NDgw2AIG4AIB&sid=b20ae51a5f37668e00a19cd81617354b&aid=304142&ucfs=1&arphpl=1&dest_id=590502&dest_type=hotel&group_adults=2&req_adults=2&no_rooms=1&group_children=0&req_children=0&hpos=1&hapos=1&sr_order=popularity&srpvid=8a7b874d282400ba&srepoch=1677093275&from=searchresults#hotelTmpl

Jednolůžková postel v penzionu a malý noční stolek

Hostal Esparteros

Na víkend, kdy jsem si už ubytování hradila sama, jsem se přesunula do trochu levnějšího penzionu o ulici vedle. Ne že bych neměla na dražší, ale mé srdce šetřiče mi vždy velí vybrat co nejlevnější, ale hezké ubytování s dobrým hodnocením a tak jsem vybrala tento. Stejně se sem jdu jen vyspat, tak proč brát něco dražšího… Opět jednolůžák a tak jsem netušila, že pokoj bude tak malinký, ještě o něco menší než v předchozím penzionu, zde ani nebyly opravdu žádné úložné prostory ani poličky (u dvoulůžáku to určitě bude lepší), takže to bylo trochu nepohodlné, ale na přespání 1-2 noci v pohodě a opět vše velmi čisté a nově zrekonstruovaná koupelna.

Cena 45 EUR/noc

Odkaz – https://www.booking.com/hotel/es/hostal-esparteros.cs.html?aid=304142&label=gen173nr-1FCAEoggI46AdIM1gEaDqIAQGYAQW4ARjIAQzYAQHoAQH4AQuIAgGoAgS4AoPT2Z8GwAIB0gIkM2Q0MTliMzYtMGZjNC00YjAyLTgxYjktZjJiYWYyYzI3NDgw2AIG4AIB&sid=b20ae51a5f37668e00a19cd81617354b&dest_id=2163983&dest_type=hotel&dist=0&group_adults=2&group_children=0&hapos=1&hpos=1&no_rooms=1&req_adults=2&req_children=0&room1=A%2CA&sb_price_type=total&sr_order=popularity&srepoch=1677093324&srpvid=f4f08765b2ab02d3&type=total&ucfs=1&activeTab=main

Hotelový pokoj s jednou postelí, malou ledničkou a oknem
Koupelna se sprchovým koutem, záchodem a malým umyvadlem

Doprava v Madridu

V Madridu se můžete přepravovat metrem či autobusy. Metro je celkem přehledné, ale samozřejmě na orientaci složitější, než třeba v Praze, protože tady je dost linek a na některých místech je přestup na několik linek naráz. Ale jinak v linkách spojů není problém se zorientovat, nejlepší je používat Google maps, které vám vyjedou jednotlivé varianty spojů a na mapě pěkně vidíte, kam jít na zastávku (blíže to mám popsáno zde u jiné lokality, ale princip je stále stejný – https://lenkacestounecestou.cz/autobusova-doprava-na-madeire/#Google_maps )

Nejvýhodnější je koupit si nabíjecí kartičku Tarjeta Multi a 10 jízd najednou, protože to vyjde o něco levněji a je pak možné kartičku dobíjet. Kartička se prodává v automatech v metru a dobíjení se dělá také v automatech v metru. Automaty jsou přehledné, ale kdybyste si nevěděli rady, často je tam nějaká obsluha, která poradí.

  • Cena 10 jízd – 6,10 EUR
  • Kartička Tarjeta Multi – 2,50 EUR
automaty na jízdenky v metru

Doprava z letiště do centra

Je několik variant, jak se dostat z letiště.

Zastávky autobusů 203 (Airport Express) 101, 200  staví před všemi terminály a stanice metra linky 8 se nachází uprostřed areálu a slouží všem terminálů najednou.

Metro (č. 8) – zde je potřeba si přikoupit v automatu k jízdence příplatek na metro.

 

Autobus airport express (č. 203) – cena 5 eur a stojí hned při východu z letiště na Terminálu 1. Takže já jsem jela do centra tímto autobusem.

Jízdenky se kupují přímo u řidiče a dá se platit jak v hotovosti, tak kartou.

Všechny varianty dopravy z letiště najdete podrobně popsané zde – https://www.cestujlevne.com/letiste/madrid

Den 1

Po příletu jsem měla cca půl den, tak jsem se rozhodla navštívit něco, co bude v blízkosti zastávky autobusu, kterým jsem jela z letiště.

Plaza de Cibeles

Letištní autobus 203 přijíždí k Cibeles, takže jako první jsem si vyfotila Plaza de Cibeles s krásnou neoklasicistní radnicí a fontánou uprostřed kruháče.

Mapa – https://mapy.cz/s/hukanehahu

Budova neoklasicistní radnice

Park Retiro

Dále jsem se šla projít do parku Retiro. Je to opravdu moc hezký a velký park. Bohužel ten den bylo zataženo, takže fotky nejsou nic moc. A dovedu si představit, že až se to vše víc zazelená a vše pokvete, bude to opravdu nádhera.

Tento park byl vybudován už v roce 1680, takže je vystavěn v renesančním stylu. Najdete zde zajímavé budovy jako Palacio de Velazquez (https://mapy.cz/s/bubolokulo ) nebo Palacio Crystal (https://mapy.cz/s/felarodovo ).

V parku se také nachází rybník, kde se dají půjčit lodičky.

Jsou tu i různá hřiště pro děti a různé stánky s občerstvením.

Mapa – https://mapy.cz/s/pecosadata

Jezero v parku se zajimavou stavbou
Jezero v parku a za ním prosklený palác
Jezero a palác uprostřed parku
Budova v parku
Fontána uprostřed parku
rozsáhlý park s trávníkem uprostřed
Prosklený palác a stromy bez listí

Museo del Prado

Blízko parku se nachází také známé muzeum Museo del Prado, které vlastní jednu z nejcennějších sbírek (obrazy umělců jako jsou Vélazquez, Rembrandt, Goya atd.). Večer 2 hodiny před zavíračkou bývá vstupné zdarma, ale je potřeba se připravit na to, že tam budou určitě velké fronty. Já tedy návštěvu zevnitř vynechala.

Muzeum v Madridu
Muzeum v Madridu
Kostel a zatažená obloha

Den 2

V pátek jsem měla také ještě půlden po služebce, takže jsem se dopravila metrem do centra, ubytovala jsem se a šla na další průzkum města.

Plaza Mayor

První zastávkou byla Plaza Mayor, jedno z nejznámějších madridských náměstí, které bylo vybudováno v letech 1580–1619. Náměstí je lemováné podloubími, kde se nachází spousta restaurací a kaváren.

Mapa – https://mapy.cz/s/gukosevusa

Mercado de San Miguel

Kousek od Plaza Mayor najdete známou tržnici Mercado de San Miguel. Tržnice byla vystavěna v roce 1916, pak prošla různými rekonstrukcemi a znovu byla otevřena v roce 2009. Ceny tu nejsou zrovna levné, ale i kdybyste si zde nechtěli nic koupit, tak sem určitě zajděte, je to opravdu pastva pro oči, jeden z nejhezčích trhů, co jsem viděla – krásně naaranžované tapas, ovoce, uzeniny, mořské plody, sladkosti, atd., je opravdu na co koukat.

Budova tržnice v Madridu
Různé mořské plody na talířcích
Tržnice s ovocem
Různé druhy tapas na tržnici
Klepeta na ledu
Různé mořské plody jako krevety atd.
Škeble na talířcích a citrón uprostřed
Různé druhy tapas na tržnici
Různé druhy tataráků na tržnici
Dvě pánve s paellou, jedna oranžové barvy, druhá černá
Oranžový humr
Madrid - Mercado de San Miguel
Různé druhy oliv
Kelímky nakrájeného ovoce na ledu
Několik kýt španělské šunky na tržnici
Různé druhy salámů a uzenin
Budova tržnice v Madridu
Budova tržnice s mnoha lidmi

Pak jsem šla procházkou dále kolem katedrály Panny Marie Almudenské a kolem královského paláce (foto níže u dalšího dne, kdy jsem obě místa navštívila i zevnitř)

Templo de Debod

A poslední zastávkou tohoto dne byl chrám Debod. Jedná se o antický egyptský chrám z 2. století př. n. l., který původně stál nedaleko egyptského Asuánu. Ale v 60. letech 20. století se nad městem začala stavět Asuánská přehrada a hrozilo, že by chrám mohl být poničen. Egyptská vláda tedy celý chrám darovala Španělsku. Chrám byl tedy rozebrán, převezen do Madridu a v roce 1972 byl opět složen do původní podoby.

Tohle místo je nejhezčí za západu slunce, za chrámem se nachází i hezká vyhlídka s krásným výhledem na západ slunce a královský palác s katedrálou. A po setmění je chrám krásně osvětlený.

Mapa – https://mapy.cz/s/kejerozoka

egyptský chrám v Madridu
Osvětlený egyptský chrám po tmě
Strom v západu slunce
Silueta stromu v západu slunce
Pohled z vyhlídky na královský palác a katedrálu

Den 3

Puerta del Sol

Další známé náměstí v centru. Teď se teda bohužel zrovna rekonstruuje.

Mapa – https://mapy.cz/s/pukavaharo

Náměstí v Madridu

Chocolatería San Ginés

Ráno jsem jako první vyrazila na snídani do vyhlášené chocolatería San Ginés. Dala jsem si churros s čokoládou a bylo to moc dobrý. Jsou zde celodenně docela velké fronty a to mají několik vchodů. Já měla štěstí, zrovna když jsem se chystala zařadit do jedné z front, tak přišel číšník a odvedl nás do jiného vchodu, kde nebyla fronta a tak jsem byla první na řadě. I tak jsem si musela chvilku počkat na volný stůl, ale naštěstí to bylo rychlé. Takže to funguje tak, že si nejdřív u kasy objednáte, pak vám ukážou, kam si můžete sednout.

Tohle místo je otevřené většinu dní v týdnu 24 hodin denně, takže sem můžete zajít opravdu kdykoliv 😊

Bílý talíř s churros a šálek čokolády
Chocolatería San Ginés a fronta lidí
Ulička s dlouhou forntou lidí

Iglesia de San Ginés de Arlés

Mapa – https://mapy.cz/s/puluzunuse

Kostel s podloubím
Podloubí

Pak jsem se jen tak potulovala v centru, než udělám check-out v jednom penzionu a přesunu se do jiného o ulici vedle.

dva lidé převlečení za sochu

Pak jsem šla směrem ke královskému paláci a říkala jsem si, kdyby tam nebyla velká fronta, tak bych ho rovnou navštívila. Naivní představa :p Fronta byla naprosto šílená. Dokonce i fronta pro vstupenky z internetu byla cca poloviční jako ta pro koupi vstupenek na místě a tak jsem se ani nedívala, jestli není nějaká online vstupenka volná a říkala jsem si, že to nechám na druhý den a rovnou si jí koupím dopředu přes internet.

Tak jsem místo toho rozhodla navštívit katedrálu naproti paláci.

Katedrála Panny Marie Almudenské

Naproti paláci se nachází katedrála, celým jménem La Santa Iglesia Catedral de Santa María le Real de la Almudena, která je vystavěna v různých stylech. Katedrála stojí na místě malého středověkého kostela, který byl přestavěn v tuto katedrálu. Rozhodla jsem se navštívit kromě katedrály i muzeum a vyhlídku, takže vstupné bylo 7 EUR. Výhled zeshora byl moc hezký.

Katedrála a jasná obloha
Výhlídka z katedrály
Výhlídka z katedrály na město
katedrála
uvnitř katedrály

Gran vía

Dále jsem se vypravila projít se po nejznámější madridské třídě Gran vía. Najdete zde spoustu obchodů, nákupní centra, restaurace, hotely, divadla atd. Gran vía je dlouhá necelá dva kilometry a spojuje náměstí Plaza de Cibeles a Plaza de Espana.

Nákupní třída v Madridu
Několikapatrový dům
Velká nákupní třída s krásnými domy

Malasaña – street art

Dále jsem pokračovala do studentské čtvrti Malasaña, kterou jsem prochodila křížem krážem a narazila jsem na spoustu zajímavého street artu. Nejvíc mě zaujal dům, na kterém byly květináče se zavěšenými džínami a barevné láhve (zde – https://goo.gl/maps/8zzXyqVQQh5uH5ndA ).

Dům s dekorací kalhot a barvných lahví
Květináče pod kterými jsou zavěšené džíny s botami

A jinak zde najdete zajímavé graffiti na dveřích a stahovacích roletách obchodů. Samozřejmě nečekejte, že takové zajímavé malby jsou všude, i zde je spoustu obyčejných graffiti, které jsou pouhé čmáranice, ale kdo hledá, ten najde a když si uděláte procházku po celé čtvrti, narazíte na zajímavý street art, mrkněte na fotky níže.

Madrid - street art ve čtvrti Malasana
street art - obličej ženy
Malba býka na zdi
street art pomalovaná vrata s ženským obličejem
pomalovaná vrata
barevný street art
Malba na zdi z nápisem Firmeza
street art
Malba na zdi z nápisem RESPIRA
Street art - barevná malba na kovových vratech
bleší trh s různými předměty na prodej

Pak jsem si ještě říkala, že navštívím Muzeum Sorolla, které je kousek odsud a v sobotu odpoledne je vstupné zdarma. No, když jsem viděla tu frontu, tak se mi v té zimě nechtělo čekat a rozhodla jsem se, že muzeum nechám až na další den a přijdu na otvíračku.

Den 4

Museo Sorolla

Druhý den jsem tomuto muzeu dala druhou šanci a dorazila jsem asi pul hodiny před otvíračkou a byla jsem první. Vstup byl opět zdarma a v 10:00, kdy muzeum otvíralo, už byla opět fronta asi 30 lidí. Ale i pokud zrovna nevychytáte tuto dobu, kdy je vstupné zdarma, vstupné není vysoké, jen 3 EUR.

V tomto muzeu můžete najít práce umělce Joaquína Sorolly. Tato budova byla původně umělcovým domem, kde žil i tvořil a po smrti jeho vdovy byla přeměněna na muzeum, kde můžete najít jeho díla, zajímavý interiér domu a hezkou zahradu.

I když jsem měla menší baťůžek, bylo potřeba nechat ho v uzamykatelné skříňce.

Zahrada s keříky a stromy a jezírkem
Vstupní vrata od Muzea Sorolla
Podloubí a sloupy a výhled do zahrady
Pokoj se starožitným nábytkem a červená stěna s obrazy
Pokoj se starožitným nábytkem

Tržnice El Rastro

Do oběda zbýval ještě nějaký čas a tak jsem si říkala, že ještě omrknu pouliční trhy El Rastro, které se nachází kousek od centra ve čtvrti La Latina. Trhy se konají každou neděli od 9:00-15:00. Četla jsem, že tento trh není jen o nakupování, ale o vychutnání si zdejší atmosféry. No, mě se teda tato atmosféra nijak nelíbila a tak jsem z trhů prchla asi do 5 minut. No, abych nekecala, zabralo mi to trochu déle, protože jakmile jsem vplula do davu, bylo dost těžké se vymotat ven. Fakt neuvěřitelné davy a ty já fakt nemusím.

Tržnice s velkými davy lidí
Tržnice s lidmi, kteří nakupují

Královský palác

Po obědě jsem si nejdříve prošla zahrady u královského paláce.

Vstupenky do královského paláce (Palacio Real) jsem si koupila den předem přes internet na 14:30. Nebyl problém koupit vstupenky i takto den předem, ale už rozhodně nebyly dostupné všechny časy. A u vstupenek přes internet oproti sobotě už nebyla naštěstí žádná fronta. Protože jsem nevěděla, zda bude velká fronta i pro vstupenky z internetu, dorazila jsem radši o půl hodiny dříve. Zkusila jsem tedy jít rovnou dovnitř a nikdo neřešil, že mám vstupenku až na 14:30. Je zde scanner jako na letišti a i když jsem měla menší baťůžek, bylo potřeba nechat ho v uzamykatelné skříňce.

V prvních sálech se smělo fotit, v dalších sálech už bylo focení zakázané. Někteří říkají, že návštěva královského paláce nestojí za návštěvu uvnitř, že Escorial je hezčí… Já zatím srovnání s Escorialem nemám, takže mě se návštěva líbila a vstupné není moc drahé, jen 12 EUR.

Budova královského paláce a jasná obloha
V dálce budova královského paláce a stromy ze kterých vykukuje slunce
zahrady u Královského paláce
Budova královského paláce v Madridu
Vstup do královského paláce a velká fronta lidí na vstupenky
Kašna se sochou u budovy královského paláce
Královský palác za tmy
Park u budovy královského paláce
žlutý robot transformers
zahrady u Královského paláce
zahrady u Královského paláce se vzrostlými borovicemi
Interiér královského paláce
Bohatě zdobený strop královského paláce
Královský palác

Lavapiés – street art

A protože mám ráda street art, tak po návštěvě Královského paláce jsem vyrazila do čtvrti Lavapiés, protože jsem z různých blogů vyčetla, že i zde je k vidění spousta zajímavého street artu. Zde nebyly zajímavé graffiti jen na dveřích, ale i různé malby na domech a zdech různých objektů.

Na nejvíc street artu jsem narazila v ulici Calle de embajadores (https://goo.gl/maps/eAQ1vpWzX1caSuV48, https://goo.gl/maps/6wE7kxGRgLLKNKzr9 atd.) a Calle de Argumosa https://goo.gl/maps/ibNd7WwuVKzPMNTz8 )

Mapa – https://mapy.cz/s/lulugenulo

Street art roh ulice s vyobrazením opice
Street art na zdi vysokého domu
Street art barevně pomalovaná zeď
Street art
Street art
Street art
Street art
Street art
Street art
Street art

Pokud máte rádi španělskou sladkost turrón, tak v centru Madridu najdete obchod specializovaný na turrón, kde najdete spoustu různých druhů turrónu. Já turrón zbožňuju, takže si vždy při návštěvě Španělska nějaký nakoupím.

Obchod se španělským turrónem
Obchod se španělským turrónem
Obchod se španělským turrónem

Restaurace

Vinitus

Narazila jsem na tuto restaurace úplně náhodou hned první den, když jsem hledala, kam zajít na večeři. Jen tak namátkou jsem klikla do Google maps na tuhle restauraci a koukám, že má hodnoceni 4,6, takže volba restaurace byla jasná. Jídlo mi tak chutnalo, že jsem sem zašla ještě jednou. Tapas jsou tu opravdu výborné. Výborné brambory patatas bravas (lepší než kdekoliv jinde), výborná chobotnice pulpo a la gallega, špíz z krevet, bešamelové krokety nebo pečený lilek s parmazánem a sušenými rajčaty. Tapas tady stojí standardně kolem 5-6 eur (chobotnice atd. víc), a abyste se najedli, chce to dát si cca 3 tapas… Takže to není zrovna levné, člověk dá za jídlo s pitím cca 20 eur, ale bylo to fakt výborné. Restaurace se nachází hned na začátku známé ulice Gran Via kousek od Plaza de Cibeles.

Mapa – https://goo.gl/maps/CcXUn8napUdYCXPC9

Brambory patatas bravas a talíř s 2 kroketami
Dřevěná miska s kousky chobotnice
Steak ze svíčkové s kouskem bagetky a zelenou paprikou
Krevety na špejli na bílém talíři
Lilek s parmezánem a sušenými rajčaty
Výloha restaurace Vinitus
Interiér restaurace s tyrkysovými sedačkami

FresCo

A tady naopak tip, kde se najíst v Madridu velmi levně. Je to samoobslužná restaurace all you can eat a přes týden je celé menu za 10,95 EUR a přes víkend za 12,95 EUR a za tuto cenu můžete sníst co zvládnete – hlavní chod, salát, dezert a ovoce. Je tady opravdu velký výběr salátů a několik zálivek, na hlavní jídlo byla vždy nějaká ryba, paella, nějaký plátek vepřového a pizza. Dále také ovoce a nějaké dezerty. Mě tady moc chutnalo, takže jsem do této restaurace zašla také hned dvakrát.

Četla jsem, že později tu bývá docela plno a protože já oproti Španělům a turistům jsem zvyklá jíst spíš dříve, takže jsem přišla na otvíračku ve 12:00 a byla jsem první, takže jsem měla klid a nemusela jsem se s nikým mačkat ve frontě.

Mapa – https://goo.gl/maps/QiN8X8SoiUsYhYhz6

Paella - pánev s barevnou rýží, paprikou a plátky citrónu
Několik druhů zeleniny
Několik druhů jídel
Interiér restaurace FresCo
Reklama na restauraci
Pomalovaná vrata restaurace FresCo

Taco Bell

V dané zemi se vždy snažím jíst co nejvíc místní kuchyně, ale mám moc ráda mexický fast food Taco Bell, takže když na něj ve Španělsku narazím, vždy si tam ráda zajdu.

Já byla zde (https://goo.gl/maps/q4UBq2HGHevKUyBEA), ale jinak je na mnohem víc místech.

Quesadilla

Odkazy

Skyscanner – https://www.skyscanner.cz/

Ryanair – https://www.ryanair.com/cz/cs

Regiojet – https://regiojet.cz/

Doprava z letiště Airport express – https://www.esmadrid.com/en/airport-express

Museo del Prado – https://www.museodelprado.es/en/visit/opening-times-and-prices

Mercado de San Miguel – https://mercadodesanmiguel.es/

Chocolatería San Ginés – https://chocolateriasangines.com/

Catedral de la Almudena – https://museo.catedraldelaalmudena.es/horarios-y-tarifas/

Museo Sorolla – https://www.culturaydeporte.gob.es/msorolla/visita/informacion-general/tarifas.html

Palacio real (Královský palác) – https://tickets.patrimonionacional.es/en-GB/informacion-recinto/6/palacio-real-de-madrid

Náklady

Tady píšu orientačně ceny, ale mě osobně to stálo méně, protože jsem tam jela v rámci služební cesty, takže jsem si platila jen 2 noci ubytování a vstupy.

  • Letenky – 3060 Kč (vč. příručního zavazadla 10 kg)
  • Bus z letiště – 5 EUR
  • Jízdenka metro – 10 jízd + nabíjecí karta – 8,10 EUR
  • Hostal Esparteros – 2 noci – 90 EUR
  • Vstupy:
  • Královský palác – 12 EUR
  • Katedrála Panny Marie Almudenské – 7 EUR

A pokud máte rádi Španělská města, určitě doporučuju navštívit také Barcelonu (podrobný článek z naší návštěvy zde – https://lenkacestounecestou.cz/spanelsko-barcelona/

nebo Sevillu – https://lenkacestounecestou.cz/spanelsko-andalusie/

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *