Pohled zeshora na komplex zajímavých moderních budov
Španělsko

Španělsko – Valencia


Valencia s dítětem

Do Španělska do Valencie jsme vyrazili na pět dní během jarních prázdnin s mým synem a s mými rodiči. Valencia je opravdu moc hezké město a měli jsme štěstí, že zrovna termín vyšel na slavnosti Fallas, takže byl zážitek vidět i tyto slavnosti. Jinak ve Valencii najdete v centru hezké památky, krásnou tržnici, moc hezké akvárium a moderní komplex Města umění a věd, dále nádhernou zoo nebo např. Gulliver park, kde se děti skvěle vyblbnou na obrovské soše obra Gullivera se spoustou prolézaček a skluzavek. Valencie se nám moc líbila, určitě doporučuju navštívit. V článku jako vždy najdete užitečné tipy a informace, které vám pomůžou při plánování, pokud se Valencii také rozhodnete navštívit.

Datum – 11.3.-16.3.2023

Itinerář

 • Den 1 (půlden) – Centrum – Plaça de l’Ajuntament, Plaza de la Reina, El Micalet, Plaza de Lope de Vega
 • Den 2 – Centrum – Tržnice Mercat central, Llotja de la Seda, Plaça Redonda, Plaça de l’Ajuntament, Plaza de la Virgen
 • Den 3 – Ciutat de les Arts i les Ciències  – Město umění a věd (Oceanografic, Muzeum věd, Umbracle)
 • Den 4 – zoo Bioparc, Botanická zahrada, věž Torres de Quart, Jardins del Turia – Park Gulliver
 • Den 5 (půlden)  – centrum s focením figur (ninots) v rámci slavností Fallas

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/kekezejane

Do Španělska ráda létám takto na jaře, protože nemám ráda vedra. Počasí vyšlo skvěle, byla zrovna nějaká teplá vlna a bylo zde tepleji, než je v březnu obvyklé. První dva dny jsme měli dokonce 27°C a další dny cca 23°C.

Letenky

Letenky jsem jako vždy hledala přes Skyscanner.cz a kupovala přímo na webu letecké společnosti Ryanair. Let trval cca 3 hodiny.

Skyscanner – https://www.skyscanner.cz/

Ryanair – https://www.ryanair.com/cz/cs

Ubytování Vídeň

Protože nám to letělo v dopoledních hodinách, rozhodli jsme se přespat ve Vídni. Vybrala jsem byt 2+1 přes booking.com. Byl zde samooblužný check-in, takže jsme na nikoho nemuseli čekat.

Cena  – 770 Kč/osoba

Odkaz – https://www.booking.com/hotel/at/vintage-apartment-vienna-by-jr-city-apartments.html?aid=808251

Pokoj s manželskou postelí s bílým povlečením a stolem a čtyřmi židlemi
Pokoj s komodou, stolkem, plovoucí podlahou a bílou záclonou
Pokoj se spací galerií a sedačkou

Doprava  do Vídně

Protože jsme měli ubytování v centru u hlavního nádraží (Wien Hbf), jeli jsme do Vídně vlakem.

Regiojet – https://regiojet.cz/

 

Doprava na letiště do Vídně

Ubytování jsme měli 10 minut pěšky od Wien Hbf a tak jsme jeli na letiště vlakem. Je to přímý vlak, který jezdí každých 30 minut a cesta na letiště trvá cca 15 minut. Jízdenka na vlak stojí 4,3 EUR a dá se koupit buď online (odkaz níže) nebo přímo na nádraží v automatu. Automat je i v angličtině a je přehledný. Variant je víc, takže je potřeba vybrat vlak, který jede přímo na letiště, abyste nemuseli přestupovat. Lístek koupený v automatu už není potřeba nikde označovat. A pak už jen sledujete na obrazovce s odjezdy, z jakého nástupiště to pojede na Flughafen Wien. Pokud neletíme dopoledne, tak preferuji jet autobusem z Brna rovnou na letiště, ale i tahle varianta mi přijde v pohodě, když má člověk jen příruční zavazadlo a nemusí se tahat s těžkými kufry. Ubytování přímo na letišti je totiž výrazně dražší.

Odkaz jízdenka online – https://shop.oebbtickets.at/en/ticket

Ubytování zdarma přes home exchange

Valencii jsem měla už nějakou dobu na seznamu, ale tyto jarňáky původně v plánu nebyla. Chtěla jsem opět využít ubytování přes home exchange a tak jsem si říkala, že pojedeme tam, kde nějaký home exchange klapne. Nejdřív jsem vybrala Benátky, ale tam moc nabídek nebylo a nakonec jeden home exchange klapl, ale moc pozdě, v momentě, kdy už jsem měla letenky do Valencie.

Druhá lokalita, kterou jsme vybrali, byl Řím a tam jsem obeslala celkem 100 domovů a neklapla ani jedna nabídka… Evidentně do Říma chce každý, takže mají asi hodně nabídek a zároveň jsem se trefila do data, kdy děti nemají prázdniny a všichni s dětmi psali, že se zrovna nechystají vycestovat, protože děti mají školu. Takže tohle byl extrém, kdy z tak velkého množství oslovených domovů žádný neklapl, ale jinak není tak těžké získat nabídku na home exchange, Řím byl fakt vyjímka.  Na webu home exchange uvádí, že dle statistik je potřeba obeslat v průměru cca 15 domovů, než klapne nějaká nabídka. Až na ten Řím je moje skóre mnohem lepší – tohle byl náš 4. home exchange – Andalusie – obeslán pouze jeden domov a hned jsme dostali nabídku, Island – z 25 obeslaných domovů 3 nabídky, Sardinie – z 10 obeslaných domovů 3 nabídky a ve Valencii z 16 obeslaných domovů 4 nabídky.

Zbožňuju home exchange, člověk má k dispozici celý byt a ještě zdarma a nemusí se mačkat v malém hotelovém pokoji. (teda skoro, platí se jen roční členství 150 USD).

No a když neklapl Řím, tak další lokalita, kterou jsem měla na seznamu, byla Valencie. A tady klapl home exchange hned, asi do dvou hodin od obeslání domovů jsem měla první nabídku, kterou jsem přijala – krásný byt 4+1 s 2 koupelnami, bazénem a zahradou. Zde jsem obeslala 16 domovů a během jednoho dne jsem měla 4 nabídky. Říkala jsem si, že určitě musí mít také nějaké prázdniny, protože hodně lidí mělo v kalendáři zaznačeno, že nabízí přesně tento týden. Až při prvních nabídkách jsem zjistila proč. V tento týden se konají známé slavnosti Fallas, takže místňáci prchají z města… No říkala jsem si, že tam budou sice davy, ale bude zajímavé tu slávu vidět. A nelitovali jsme, bylo to super.

Byt byl opravdu nádherný, krásně velký, čistý, moderně zařízený a s 3 ložnicemi, takže syn a taťka měli pokoj sami pro sebe a já spala v ložnici s mamkou (taťka totiž hodně chrápe, tak proto vybírám pouze velké byty, aby mohl mít pokoj sám pro sebe). Jako vždy i tito hostitelé byli moc milí a nechali tam pro nás nějaké základní potraviny, ovoce a víno. Byt byl ve 13. patře a z terasy z 15. patra byl krásný výhled na celou Valencii. Opravdu nádherné ubytování a téměř zdarma.

Náš hostitel měl pro nás také připravený perfektní manuál, kde byly podrobné informace o bytu, klíčích, jak se dostat nahoru na terasu, tipy na restaurace, MHD, cestu z letiště atd.

Kdybyste také chtěli home exchange vyzkoušet, doporučuju použít při registraci můj doporučující kód, abyste získali nějaké body do začátku zdarma. A tady najdete článek, kde jsem podrobně popsala, jak celý home exchange funguje –  https://lenkacestounecestou.cz/home-exchange/

Home exchange – https://www.homeexchange.com/ (doporučující kód lenka-4a800)

Bílá moderní kuchyňská linka
Dětský pokoj s černou židí a postelí
Ložnice s manželskou postelí
Obývák s tyrkysovou sedačkou a několika barevnými polštáři a konferenční stolek
Ložnice s manželskou postelí
Bazén s vodou a trávník
Obývák se stolem a 4 židlemi
Koupelna s černými kachlíčky a vanou
Koupelna s vanou
Koupelna s bidetem a skříňkou nad bidetem

Doprava z letiště

Z letiště jezdí do centra metro č. 3. My bydleli 2 km od centra a zastávku metra č. 3 jsme měli kousek od ubytování, takže doprava byla velmi jednoduchá.

Jízdenka na metro by měla stát 5 EUR (letiště je v jiné zóně), ale nechtělo se mi řešit, co naťukat na automatu a tak jsem šla k okýnku, kde zrovna byla nějaká obsluha a rozhodla jsem se koupit lístky tam. Řekla jsem jen, že chci 4 jízdenky a paní musela tedy vidět, že jedu z letiště, což je jiná zóna, ale platila jsem jen 6 eur pro 4, takže 1,50 EUR za osobu…asi se spletla… Na cestě zpět jsem už kupovala v automatu a jízdenka stála 5 EUR/osoba.

Na automatu stačí stisknout aeroport pro jízdenku na letiště.

Automat vyjede kartičku, která je nabíjecí a pokud byste jezdili metrem, vyplatí se jí nabít na 10 jízd, jízdné pak vychází levněji. My ji ale nenabíjeli, protože jsme věděli, že jinak budeme jezdit spíš busem, což je jiná společnost a neplatí tam karta z metra.

Jinak při jízdě metrem je potřeba mít kartičku s jízdenkou i při východu z metra, protože jsou tam opět turnikety.

 

Jízda při cestě zpět na letiště byla docela vtipná :p Metro č. 3 nejezdilo zrovna často a čekali jsme asi 15 minut než přijelo. Bylo to kolem 13:00, což byl ten nejhorší čas, protože od dvou se konaly v centru Mascletas, pyrotechnická show s pořádnou salvou petard, kterou chce vidět snad každý a jsou tam šílené davy. A podle toho vypadalo i metro. Když jsme chtěli nastoupit, vypadalo úplně plné. V jedněch dveřích nás vyhnali pryč, že mají miminko a nehodlají se tam víc mačkat, tak jsme běželi k vedlejším dveřím, kde to bylo narvané úplně stejně, ale při té představě, že budeme čekat dalších 15 minut na další metro a možná se nevejdeme vůbec, jsem si říkala, že se tam prostě narvat musíme. A nechtělo se mi to rychle řešit a shánět taxíka, protože jsem nevěděla, zda bych byla schopná odchytnout nějakého hned na ulici nebo rychle hledat nějaký web a objednávat…Začala jsem se tedy rvát do dveří a hlasitě jsem vykřikovala ať se zmáčknou, že se potřebujeme dostat na letiště. Tlačila jsem před sebou syna, abych měla jistotu, že nezůstane někde venku a doufala jsem, že i mamka s taťkou se tam zvládnou natlačit a nezůstanou venku. Nějak jsme se tam vmáčkli ale taťkovi ještě koukal batoh ze dveří, už to nešlo ani o píď a dveře nešly zavřít a pořád pískaly. Nějaká hodná paní, která se už nevešla, začala taťkovi bouchat do baťohu, aby se vmáčkl do dveří a pak rychle ucukla s rukou, aby jí to ruku nepřivřelo. Podařilo se, byli jsme vevnitř. Ale stejně ty dveře byly nějak blbě zavřený, protože celou zastávku to pípalo. Stála jsem v šílené pozici, kdy jsme měla pocit, že spadnu, ale bylo tak strašně plný, že fakt nebylo kam. Šílená jízda, takhle plný metro jsem ještě nezažila. Naštěstí asi za 4 zastávky naprostá většina vystoupla a my si dokonce sedli 😊 Uff, to byla jízda :p

Automat na jízdenky v metru
Displej automatu na jízdenky na metro

Doprava po Valencii

Po Valencii můžete jezdit metrem, busem nebo tramvají.

Pro nás byl nejvýhodnější bus a tak jsme jezdili hlavně busem. Lístky se kupují u řidiče a jednotlivá jízdenka (není přestupní) stojí 1,50 EUR. Akorát v době slavností Fallas je potřeba dát pozor na výluky, sem tam nějakou zastávku v centru dočasně zrušili a Google to neukazoval. Ale to spíš až ke konci slavností, takže v naprosté většině to sedělo s Google maps. A právě Google maps se mi pro orientaci v MHD i zde osvědčily nejvíce. Stačí v položce Trasa naklikat, odkud kam jedete a vyjede vám to jednotlivé možnosti dopravy a snadno poznáte, kam přesně jít na zastávku (pokud přesně nevíte jak na to, popsala jsem způsob vyhledávání spojů v jiném článku zde – https://lenkacestounecestou.cz/autobusova-doprava-na-madeire/#Google_maps ).

Den 1

Poté co jsme se ubytovali, tak jsme měli ještě celé odpoledne volné a tak jsme vyrazili do centra.

Prošli jsme část centra, a protože se zrovna konaly slavnosti Fallas, na každém náměstí jsme narazili na figury (ninots) ze sádry a dřeva. Ještě nebyly úplně hotové, vzhledem k velikosti a množství figur se dodělávají průběžně a poslední dodělávky se konají v noci z 15. na 16. března a v 8:00 ráno musí být komplet hotové, aby nebyly ze soutěže diskvalifikované. Fotky s hotovými figurami najdete na konci článku, nafotila jsem je ještě poslední den, kdy už byly dodělané (teda samozřejmě jen malý zlomek, protože je jich rozeseto po celé Valencii opravdu hodně).

Figura mistra Beana a červená telefonní budka v rámci slavností Fallas
Figury fallas na náměstí Valecie

Taky v ulicích bylo spousta chodících soch – např. vetřelec, různí medvědi, transformers, Micky mouse, různé lidské sochy, které nehybně stály a pohly se, když jim člověk hodil do klobouku nějaké drobné atd. Pokud se s nimi budete chtít vyfotit, tak se očekává, že jim do klobouku hodíte nějaké drobné.

Člověk převlečený za medvěda
Lidské sochy v ulicích, dva elegantní pánové s kufříkem a jeden klaun v barevném oblečení
Lidské sochy v ulicích
Lidská socha číšníka sedícím ve vzduchoprázdnu
Člověk převlečený za robota transformers v ulicích Valencie
Lidská socha v ulicích Valencie

Plaça de l’Ajuntament

Plaça de l’Ajuntament je hlavní náměstí, na kterém stála hlavní figura Fallas, která byla opravdu obrovská, ale mě osobně se líbily víc jiné, než tahle.

Mapa – https://mapy.cz/s/raneranama

Náměstí s historickými domy a zdobenou rohovou budovou
Náměstí s historickými domy

Plaza de la Reina

Na tomto náměstí se nachází vstup do katedrály (Catedral de Valencia) se zvonicí el Micalet.

Mapa – https://mapy.cz/s/mejamolene

Náměstí ve Valencii s katedrálou a věží
katedrála zevnitř s křížovou klenbou
zdobená klenba v katedrále
Katedrála zevnitř

El Micalet

Na zvonici můžete vystoupat nahoru a pokochat se pěkným výhledem na Valencii. Vstup stál 2 EUR.

Katedrála je také moc hezká.

Mapa – https://mapy.cz/s/dutobahesa

katedrála a věž
katedrála
Pohled na město z vyhlídky
Pohled na moderní komplex z vyhlídky
Pohled na městské věže z vyhlídky

Plaza de Lope de Vega

Na tomto náměstíčku najdete prý nejužší dům v Evropě La Estrecha (v překladu “úzký), který má pouchých 107 cm.

Mapa – https://mapy.cz/s/gunabuteba

úzké domy na náměstí s nejužším domem
La estrecha, nejužší dům

Churros

Jako i jinde ve Španelsku i zde narazíte na spoustu stánků s churros s čokoládou. I my jsme neodolali a dali jsme si. I zde občas zkouší na turisty sem tam nějakou fintu a mě se prodavač snažil vnutit hned celou asi litrovou bandasku s horkou čokoládou. Přišla jsem ke stánku a řekla jsem, že chci churros s čokoládou, normálně plynulou španělštinou… A on sundal bandasku a ukazoval jako jestli do tohoto a já na něj nechápavě koukám a říkám, že chci prostě normální standardní porci churros s čokoládou. Neviděla jsem, co za nádobou s čokoládou dělá a najednou koukám, jak mi podává asi litrovou plastovou bandasku plnou horké čokolády… To už mě trochu vytočilo a jízlivě jsem utrousila, že jsem říkala, že chci normální porci churros s čokoládou a ne porci pro celou rodinu…. Tak naštvaně vzal bandasku a vylil ji zpět a nalil mi standardní kelímek jako všem ostatním… Prostě to asi na mě zkoušel…No nevím, kolik bych zaplatila za celý litr čokolády, když kelímek čokolády s churros stál 7 EUR :p

Den 2

Tržnice Mercat central

Druhý den jsme jako první vyrazili na hlavní tržnici. Tržnice zbožňuju a ve Španělsku mívají tržnice obzvlášť vydařené. Tahle byla taky krásná, opravdu pastva pro oči, tolik dobrot, člověk se musí krotit, aby zde moc neutratil :p Spousta stánků s uzeninami, šunkami, sýry, ovocem, zeleninou, kelímky se smoothie, krásně vypadající olivy, pečivo, sladkosti, ořechy a samozřejmě ryby a mořské plody – např. spousta druhů krevet, mušlí, chobotnice, kalamáry, mořští ježci, ale i ústřice.

Budova tržnice
Stánek s ovocem, kde jsou hlavně jahody
Kelímky s různými druhy smoothie a cenovky
Různé druhy velkých krevet na ledu
Stánek s mořskými ježky a ústřicemi
Tržnice s různými druhy krevet ležícími na ledu
Stánek s krevetami a chapadla chobotnice

Z mého 10 letého syna asi bude gurmán, když viděl ústřice, hned je chtěl ochutnat. Tak jsme jednu za 3 eura na ochutnávku koupili a moc mu chutnala. Mořské plody mám ráda, ale zrovna na ústřice jsem teda ještě nenašla odvahu ochutnat je.

Bílý tácek s ústřicí a citrónem
Stánek se sépiemi a kalamáry

Měli tu i mořské plody, které jsem viděla poprvé – percebes. Vypadá to jak nějaká kopítka a nevypadá to moc vábně. Prodavač říkal, že se to vaří a pak se vyjídá vnitřek. Jsou to poměrně vzácné a drahé mořské plody, protože nejsou dobře dostupné a sbírají se na skalách, kde to je kvůli přílivu docela nebezpečné to sbírat a tomu odpovídá i cena (asi 60 EUR za kilo)

Percebes, druh mořských plodů ležících na ledu
Percebes
stánek s ústřicemi a muž, který otvírá ústřici
Ústřice
Stánek s různými mořskými plody
Stánek s různými druhy ryb
Stánek na tržnici s ovocem a kelímky se smoothie
různé druhy solené sušené tresky
Několik druhů zelených oliv
Tržnice se stánkem s ovocem
Zavěšená sušená treska
Stánek s pečivem a různými bagetami

Pozor na otvírací dobu na této tržnice, na můj vkus je docela krátká, jen do 15:00 a v neděli mají zavřeno.

Mapa – https://mapy.cz/s/bejadukeku

Web – https://www.mercadocentralvalencia.es/

Kostel a několik palem před kostelem
Església de Sant Joan del Mercat

Llotja de la Seda

Pak jsme navštívili Llotja de la Seda, které je na seznamu UNESCO. Je to moc hezká gotická budova s vysokými točenými sloupy. Jedná se o burzu z 15. století, kde se obchodovalo s hedvábím. Vstupné stojí jen 2 EUR a je to moc hezké místo, které stojí za návštěvu. Je u toho i pěkná zahrada. V neděli a ve svátky je vstupné zdarma.

Mapa – https://mapy.cz/s/lemohakaca

Historická budova
Historická budova a kus palmy
Budova s krásnými točenými sloupy
Zahrady se stromy a historickou budovou

Plaça Redonda

Pak jsme zašli na Plaça Redonda, kulaté náměstíčko s tradičními stánky s galanterií.

Mapa – https://mapy.cz/s/jazozucujo

Kulaté náměstí s kašnou uprostřed

Plaça de l’Ajuntament

Pak jsme zašli na oběd a protože se za hodinu mělo konat Mascletas, tak jsme si říkali, že už zůstaneme poblíž náměstí Plaça de l’Ajuntament a na Mascletas se podíváme. Je to pyrotechnická show, kdy různé týmy pyrotechniků pouští salvu petard a dělobuchů, jeden za druhým. Masletas se konají každý den na tomto náměstí ve 14:00. No jednou stačilo… Už hodinu předem se tam začaly shlukovat šílené davy a přemýšleli jsme, jestli jsem v programu ještě něco dalšího nepřehlédla nebo už fakt víc jak hodinu předem lidé začínají čekat na tohle. Davy opravdu šílený… Ve 14:00 to vypuklo, jedna ohlušující petarda za druhou, takový rány, že se třásla až zem a dokonce jsem cítila, jak se mi i hruď chvěje…Většinu času jsem se snažila mít zacpaný uši, bez toho se to fakt nedalo. Moc jsem nepochopila, proč na to chodí tolik lidí, není to žádný krásný ohňostroj s efekty, prostě jen ohlušující salva petard… Ale tak pro tu atmosféru slavností je asi fajn to vidět, pokud se člověk zrovna pohybuje někde poblíž.

Mapa – https://mapy.cz/s/jufanorude

Kouřový oblak z petard na valencijském náměstí
Náměstí plné lidí a historické budovy

Street art

I zde v centru Valencie můžete narazit na spoustu zajímavého street artu.

Street art, malba za zdi
Vlčák namalovaný na stahovací roletě na domě
Street art, malba na stahovací roletě kde je servírka s podnosem
Street art, malba na stahovací roletě
Street art s malbou na domě
Street art, malba na zdi
Monumentální strom s velkými kořeny a korunou

Plaza de la Virgen

Pak jsme navštívili náměstí Plaza de la Virgen, na kterém se nachází hezká fontána a valencijská katedrála.

Mapa – https://mapy.cz/s/gamerebuba

Katedrála
Fotnána se sochami
Náměstí s katedrálou
Příprava na aranžování květin na kuželu s Pannou Marií
Katedrála

Den 3

Ciutat de les Arts i les Ciències  – Město umění a věd 

Další den jsme se rozhodli navštívit akvárium a krásný moderní komplex Město umění a věd (Ciutat de les Arts i les Ciències). Pokud půjdete i dovnitř Muzea věd, tak není problém strávit v tomto komplexu celý den.

Město umění a věd je obrovský komplex moderních budov, které navrhl architekt Santiago Calatrava. Patří k jeho největším dílům a stalo se symbolem Valencie.

Najdete zde kino (Hémisféric), výstavní galerii nebo i slavnou valencijskou operu.

Mapa – https://mapy.cz/s/kuhuvugata

Web – https://www.cac.es/en/home.html

Pohled zeshora na komplex zajímavých moderních budov
Jezírko a komplex moderních budov
Moderní zaoblená budova s nápisem Hemisferic
Moderní budovy
Moderní budova se zaoblenými tvary
Pohled na jezírko a moderní zaoblenou budovu
Moderní budova

Oceanografic

V akváriu (Oceanografic) otevírají v 10:00, takže jsme se sem vypravili přesně na otvíračku. Měla jsem obavy, že vzhledem k Fallas i zde budou davy, protože zde bude obecně v tuto dobu více turistů, než kdy jindy, ale asi fakt většina přijíždí na Fallas a drží se v centru, zde naštěstí moc lidí nebylo. Oceanografic je moc hezké, oproti jiným akváriím to není jen akvárium v jedné budově, ale je to komplex více budov a v každé jsou různá akvária a venku další zvířata jako ptáci, tuleni, plameňáci, atd. V akváriích můžete vidět různé ryby, medúzy, rejnoky, žraloky, běluhy a jako ve většině najdete podmořský tunel. Akvárium se mi líbilo, ale oproti jiným, které jsem navštívila (Dubaj, Lanzarote, Barcelona, Sevilla, Budapešť), mi zde přišlo, že byla dost tma a podmínky na focení zde teda byly o dost horší než jinde. Ale moc se nám líbilo a návštěvu určitě doporučuju.

Moderní budova Oceanografic
Žralok a želva ve vodě
Žralok ve vodě
Medúzy v akváriu
Chobotnice v akváriu
Akvárium se žralokem a siluety dvou lidí
Tunel v akváriu s několika lidmi pozorujícími ryby
Jezírko s několika kameny a v dálce moderní buodvy

Najdete tu také delfinárium, kde se 2x denně koná show s delfíny. Na webu najdete časový harmonogram, kdy se show koná

Člověk který se drží delfína a pluje za ním v bazénu
Člověk v neoprenu a delfín v bazénu s otevřenou pusou
Skákající delfíni v bazénu
Skákající delfíni v bazénu

Vstupenky jsme kupovali online. Nekupují se na konkrétní čas, takže stačí koupit klidně v ten den nebo den předem. V době naší návštěvy nebyla velká fronta na vstupenky na místě, ale často prý bývá, takže vstupenkami online člověk nic nezkazí. Vstupenky nejsou zrovna levné, ale za návštěvu to určitě stojí.

Palmy a v dálce kulatá budova voliéry a jasná obloha
Palmy a v dálce moderní budova a jasná obloha
Palmy a chodník a jasná obloha
Ptáci a želvy u jezírka
Oranžový ptáci u jezírka
Zajímavá voliéra s ptactvem
Moderní budova, zeleň a chodník

Moc možností, kam zajít na oběd není, jen jedna velmi luxusní drahá restaurace a 2 levnější. Vybrali jsme samoobslužnou restauraci La Lonja restaurant (https://goo.gl/maps/ZoW2dxAgLZuadRL2A )  hned vedle delfinária, kde bylo na výběr poměrně dost jídla, např. pizza, ryby, rybí špíz se zeleninou, hovězí ragú, těstoviny, paella, žebírka atd. Ceny byly úplně v pohodě, kolem 10 EUR za porci a jídlo bylo dobré.

Mapa – https://mapy.cz/s/goremejebe

Web – https://www.oceanografic.org/tickets/

Cena – dospělý 36 eur za Oceanografic (s Muzeem věd 38,2 EUR), dítě 26,5 EUR (s Muzeem věd 28,7 EUR)

Jezírko s rákosím a v dálce moderní budovy
Plameňáci a zeleň
Palma a moderní budova

Museo de las Ciencias – Muzeum věd

Dále v tomto komplexu najdete Museo de las Ciencias, kde se tvůrci snažili přiblížit laické veřejnosti vědu pomocí různých interaktivních expozic a pokusů.

Dají se koupit kombinované vstupenky s akváriem dohromady a pak tohle muzeum stálo už jen 2 EUR, tak jsem si říkala, že tam na chvíli zajdeme. Pro děti je to fajn, dají se tam najít zajímavé věci, ale neprocházeli jsme zdaleka vše, to by bylo opravdu na dlouho.

Budova je obklopená vodní plochou a můžete si zde zapůjčit loďku nebo třeba nějaké šlapadlo.

Mapa – https://mapy.cz/s/geregenozo

Mooderní budova s jezírkem a nápisem Museu de les ciences
pohled na jezírko a moderní komplex budov
Výhled na jezírko a komplex moderních budov
Komplex moderních budov

Umbracle

Dále zde najdete Umbracle, nádherné zahrady s vysokými palmami, vstup je zdarma. Odsud zeshora je také krásný výhled na celý komplex.

Mapa – https://mapy.cz/s/josujavaju

park s palmami a kovovou zaoblenou bílou konstrukcí a chodník uprostřed
park s palmami a kovovou zaoblenou bílou konstrukcí
Pohled na Umbracle, park s palmami
park s palmami a kovovou zaoblenou bílou konstrukcí a kužel
park s palmami a kovovou zaoblenou bílou konstrukcí

Den 4

Zoo Bioparc

Další den jsme se rozhodli navštívit zoo Bioparc. Je to opravdu moc hezká zoo v krásném prostředí s moc hezkými velkými výběhy pro zvířata.

Zvířata tu jsou ve společných výbězích stejně jako ve svém přirozeném prostředí. Například na savaně lvi, žirafy, antilopy a nosorožci žijí společně jako v přírodě, takže i tady jsou ve společném výběhu.

Narazili jsme i na krmení goril, takže byla zábava je pozorovat. Jen cena není úplně levná, ale nám se návštěva zoo moc líbila.

Mapa – https://mapy.cz/s/mokohutaru

Web – https://www.bioparcvalencia.es/entradas/tarifas/

Cena – 26,9 EUR dospělý (dítě 21 EUR)

Žirafa a palmové listí v popředí
Nosorožec
Dva dospělí sloni a jedno malé slůně
Dva obrovské baobaby a jasně modrá obloha
Žirafa ve výběhu
Spící hyena na písku
Socha slona před vstupem do zoologické zahrady
Pštros
Sedící gorila v zoo
Výběh pro zvířata v zoologické zahradě
Šimpanz v zoo
dvě opice v zoologické zahradě
Lemur sedící na chodníku v zoo
Výběh se zelení v zoologické zahradě

Botanická zahrada

Pak jsme zašli do botanické zahrady. Vstup nebyl drahý, jen 2 EUR. Nebyla špatná, ale pokud nemáte moc času, můžete klidně vynechat. Mě osobně nějak zvlášť nenadchla.

Mapa – https://mapy.cz/s/gapebekeho

Web – http://www.jardibotanic.org/?idioma=_spa&idioma=_eng

Různé druhy kaktusů v botanické zahradě

Torres de Quart

Pak jsme navštívili věže Torres de Quart, což je pozůstatek městského opevnění. Je odtamtud hezký výhled na město a vstupné stojí jen 2 EUR, dítě zdarma. V centru se nachází ještě další věže Torres de Serranos, ale tu už jsme nestihli.

Mapa – https://mapy.cz/s/covecuzahe

Městské věže
Městské věže
figury Fallas na valencijském náměstí

Jardins del Turia

Obecně ve Španělsku mají moc krásné parky. I Valencie se pyšní jedním krásným a opravdu obrovským parkem – Jardins del Turia, zahrady, které se táhnou skoro okolo celého města a kde najdete spoustu zeleně, sportovních hřišť, laveček, míst k odpočinku, hřiště, fontánky atd.

Tento park je dlouhý cca 6,5 km a vznikl z původního koryta řeky Turia, která byla kvůli povodním v 70. letech 20. století odkloněna.

Park s palmami a jinými stromy
Park s palmami a lavička

Park Gulliver

V tomto parku doporučuju určitě nevynechat i Park Gulliver, kde najdete obrovskou asi 60 metrovou ležící sochu obra Gullivera se spoustou skluzavek, schodů, sítí a jiných překážek, na kterých se děti opravdu vyblbnou. No, nejen děti, i já jsem si ve svých 40 letech sklouzla :p Park na večer zavírají a v březnu bylo otevřeno do 19:00. Vstupné je zdarma.

Mapa – https://mapy.cz/s/hodolotadu

Obří socha obra Gullivera s různými skluzavkami
Socha obra Gullivera s různými sklzavkami, v popředí prsty sochy
Skluzavka na soše obra Gullivera
Ruka sochy obra Gullivera

Den 5

Poslední den jsme měli už jen dopoledne a nechala jsem si ho na projití centra a nafocení již hotových figur Fallas. Šla jsem nakonec sama, protože malýmu bylo od noci špatně, tak rodiče řekli, že s ním zůstanou na ubytování. Takže jsem to už prolétla celkem rychle, ale stálo to za to. Figury Fallas jsou opravdu nádherné.

Fallas

Fallas je svátek, který se ve Valencii slaví mezi 1. až 19. březnem. Název tohoto svátku je odvozen od slova falla, které ve španělštině znamená „figura“. Na tento svátek jsou totiž vyráběny figury ze dřeva, kartonu a sádry, které mají opravdu velké rozměry, můžou měřit cca. 5-30 metrů. Porota pak figury hodnotí a vybere tu nejkrásnější. Ta jediná pak putuje do muzea (Museo Fallero) a všechny ostatní v noci 19.3. spálí přímo v ulicích (Crema).

Figury jsou opravdu nádherně barevné a propracované do sebemenšího detailu a tvoří opravdu velká monumentální sousoší mnoha figur. V průběhu slavností je po celé Valencii rozseto asi 800 různých figur. Výroba figur je velmi náročná a tak na jejich návrhu a výrobě pracují spolky falleros prakticky celý rok, takže hned jak jedny Fallas skončí, začínají pracovat na přípravě dalších pro příští rok. Výroba fallas je velmi nákladnou záležitostí a je neuvěřitelné s jakou lehkostí je pak všechny poslední den slavností spálí. Ani mě nemrzelo, že na tohle finální pálení jsme tam už nebyli, nemohla bych se na to dívat, taková škoda spálit taková nádherná díla.

Obrovská figura s různými postavami ze slavností Fallas
Figury Fallas ve Valencii
Fallas infantiles kde jsou menší figury
Figura Fallas ve tvaru draka
Hlavní figura Fallas na hlavním náměstí
Obrovská figura ze slavností Fallas
Obrovská socha Fallas s mnoha dílčími figurami
Figura Fallas ve tvaru draka

Tyto svátky se konají na počest svatého Josefa, patrona truhlářů a tesařů, jejichž cechy byly ve Valencii vždy velmi rozšířené. Tradice se prý objevuje již od roku 1876 a je spojována s truhláři. Ti večer před svatým Josefem uklízeli své dílny a pálily přitom odřezky dřeva a piliny. Tento zvyk pálení souvisí s příchodem jara, kdy se lidé zbavují všeho nepotřebného v rámci jarního úklidu.

Slavnosti ale samozřejmě nejsou jen o těchto figurách, ale celých devatenáct dní je ve Valencii široký kulturní program, květinový průvod krásných „falleras“ v přepychových historických kostýmech, ulice jsou zaplaveny valencijskými vlajkami a každý den v14:00 se koná na hlavním náměstí Plaça de l’Ajuntament tzv. mascleta. Je to asi desetiminutová petardová show, kterou denně navštěvuje opravdu neuvěřitelné množství lidí.  

14. a 15. března jsou věnovány stavění jednotlivých figur ve Valencii, ale ty největší by se za tak krátkou dobu nestihly postavit, takže části sousoší už jsou v ulicích stavěny dříve a takto ke konci se jen dodělávají poslední detaily. My přijeli 12.3. a figur už bylo po Valencii dost, jen ty menší dole byly často ještě zabalené v igelitech a také jsme viděli, jak pracují na jejich stavění, kdy používají jeřáby, aby umístili nahoře jednotlivé figury. Stavění figur se říká “la plantà”.

Figury Fallas - tři ženy
Figura Fallas kde je socha ženy a další figury

L’Ofrena” nebo také “la ofrenda” probíhá 17. a 18. března. Jednotlivé fallerské spolky ve svých krojích přichází v procesích na náměstí panny Marie (la plaza de la Virgen), kde odevzdávají květiny této světici. Na tomto náměstí stojí její 14-timetrová socha a aranžéři vytváří z květin ornamenty na jejím plášti. Fallera mayor je pak poslední, kdo světici přinese květiny. Ofrendy se každoročně zúčastní pres 100.000 lidí.

Během fallas se konají různé ohňostroje, kterým se říká “castells de focs artificials”. Tím nejdůležitějším je tzv. “La Nit del Foc” (Noche de Fuego), který se koná v předvečer svatého Josefa, 18. března.

Večer na svatého Josefa, patrona oslav, 19. března pak po celé Valencii vzplanou obrovské ohně, jak se zapalují jednotlivá sousoší figur. Podle tradice se tomuto aktu říká “cremà” (španělsky “la quema”). Tato noc se tak nazývá “La Nit de la Cremà” (La Noche de la Cremà).

Informace o Fallas a veškerém programu včetně mapy s nejvýznamnějšími figurami, jsem čerpala z tohoto webu  – https://www.visitvalencia.com/fallas

Figury Fallas - žena s otevřenou knihou a další figury
Figura Fallas muz ve skafandru
Socha Fallas kde je muž na koloběžce

Mercado de Colón

Další zajímavá tržnice v moc hezké budově.

Mapa – https://mapy.cz/s/kezotezohe

Plaça de Bous de València (Býčí aréna)

Neoklasicistní budova, která kromě býčích zápasů často hostí i různé kulturní nebo sportovní akce.

Mapa – https://mapy.cz/s/hujatucora

Kulatá budova býčí arény

Restaurace

Tentokrát jsme nenarazili na tolik restaurací, které by stály za zmínku nebo jsme občas zašli třeba jen do mexického fastfoodu Taco Bell. 

Restaurante Levante

Takže zmíním pouze jednu restauraci, kde jsme zašli na paellu, kterou určitě musíte při návštěvě Valencie ochutnat, protože právě z Valencie paella pochází. My si dali klasickou verzi s kuřecím masem, ale známější je asi ta s mořskými plody. Paella se standardně podává minimálně pro 2 osoby, protože se dělá na velké pánvi, kde rovnou dělají 2 porce a přinesou vám ji přímo na pánvi. Cena se v jídelním lístku standardně uvádí za osobu. Tady nebyla až tak drahá, 15 EUR na osobu, ale v centru jsem často viděla dražší. Tady se specializují právě na paellu, ostatní jídla byla dražší, kolem 20 eur.

Mapa – https://goo.gl/maps/oa2efgLcY9LjGETj6

Paella - rýže s kuřetem a fazolkami
Ryba s přílohou
Steak s pečenými brambory

Náklady

5 dní ve Valencii mě stálo cca 7200 Kč na osobu (dítě o něco méně, díky zlevněným vstupům)

 • Ubytování – téměř zdarma, měli jsme přes home exchange
 • Letenky – 2500 Kč osoba
 • Ubytování ve Vídni (1 noc) – 770 Kč osoba
 • Vlak z Brna do Vídne – 179 Kč osoba
 • Bus z Vídně do Brna – 370 Kč osoba
 • Vlak z Vídeň Hbf na letiště – 4,3 EUR
 • Doprava po Valencii – 23 EUR osoba
 • Jídlo a restaurace – 64 EUR osoba

Vstupenky:

 • Oceanografic + Museu de les ciences – 38,2 EUR dospělý
 • Zoo Bioparc – 26,9 EUR dospělý
 • Věž Torres de Quart – 2 EUR
 • Věž Micalet – 2 EUR

Pokud se vám líbí Španělsko, mrkněte na další mé články z mých cest do Španělska:

Andalusie – https://lenkacestounecestou.cz/spanelsko-andalusie/

Barcelona – https://lenkacestounecestou.cz/spanelsko-barcelona/

Madrid – https://lenkacestounecestou.cz/madrid-02-2023/

 

Pokud se vám článek líbil a ušetřil vám čas při plánování vaší dovolené a chtěli byste přispět na provoz tohoto webu, můžete mi poslat nějakou symbolickou částku na účet 1017134683/5500

Tvorba webu zabere spoustu času a provoz webu i nějaké ty peníze, ale určitě nechci vytvářet jako ostatní nějaké placené e-booky či placené členské sekce, takže web bude vždy pro všechny celý zdarma, protože není nad to, když mi posíláte milé zprávy, jak vám můj blog pomáhá při plánování vašich cest 🙂 Ale kdybyste mě chtěli podpořit a obdarovat mě nějakým dobrovolným příspěvkem na provoz webu, určitě mě potěší jakákoliv částka, kterou mi zašlete 🙂

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *