Jak na výhodný kurz eura
Rady a tipy

Jak na výhodný kurz


Jak na výhodný kurz u českých bank

V tomto článku najdete užitečné informace, jak výhodně vyměňovat koruny na eura (nebo jinou měnu). Možností je samozřejmě více, ale já popíšu naše zkušenosti. Obzvlášť pokud člověk potřebuje vyměňovat vyšší částky jako my, dá se takto ušetřit slušná suma peněz. Ale jinak tento článek určitě není jen pro ty, kteří chtějí např. kupovat byt v zahraničí jako my, ale najdete zde i způsob, jak vyměňovat malé částky za lepší kurz než v běžné směnárně v kurzu jen o malinko vyšší než je středový kurz.

Dřív jsem to vlastně nějak neřešila, měnila jsem vždy jen pár eur, abych měla nějakou hotovost na dovolenou a tak jsem výhodnost kurzu nijak zvlášť neřešila a peníze vždy vyměnila v nejbližší směnárně. Lítat po městě a hledat nejlevnější směnárnu kvůli úspoře 10-20 haléřů mi opravdu nestálo za to. Dost lidí používá kvůli výhodnějším kurzům kartu Revolut – taky jsem o ní uvažovala, ale četla jsem i dost negativních zkušeností a tak jsem se rozhodla tuto kartu nepořizovat. Navíc prý u vyšších částek je tam nějaký poplatek za výměnu, takže opět nevhodná varianta pro nás a navíc pokud by se objevil nějaký problém, chci mít možnost prostě do banky zajít osobně.

Až když jsme kupovali byt na Madeiře (článek zde – https://lenkacestounecestou.cz/koupe-bytu-na-madeire-pribeh-proces/), tak jsme začali uvažovat nad tím, jak by se dalo na výměně z CZK na EUR ušetřit, tam už přece jen každý desetník byl znát. A tak jsme náhodou přišli na možnost individuálního kurzu. Nevím jak vy, ale já jsem dřív netušila, že něco takového jde zařídit. V den, kdy jsme vyměňovali peníze na koupi našeho bytu na Madeiře, jsme tak oproti běžnému kurzu ušetřili asi 60 000 Kč a to už je docela příjemná úspora, co říkáte? Popis naší zkušenosti najdete níže. Nevím, jestli ho nabízí všechny banky, my využili našeho účtu u KB. Jinak je dobré informace si ověřovat. Tím, že to není běžný produkt, se kterým by osobní bankéři běžně pracovali, tak často jsme dostávali od různých bankéřů odlišné informace…

Pak jsme našli ještě další možnosti u českých bank. Jedná se čistě o popis našich zkušeností, nejsem žádný specialista na bankovní produkty :p

Ale vezměme to pěkně popořádku:

Individuální kurz Komerční banky

Této možnosti jsme využili při koupi našeho bytu na Madeiře. Náš bankovní poradce nám dal telefonní číslo na oddělení dealingu, kam jsem si zavolala, abych zjistila, jaký mi ten den můžou nabídnout kurz. Přesný kurz vám řeknou jen v momentě obchodu, jinak samozřejmě i v průběhu dne se může nabídnutý kurz lehce lišit.

Takže oproti běžnému devizovému kurzu z webu KB byl tento individuální kurz o 0,71 Kč nižší, což je hodně velký rozdíl při výměně větší částky. V ten den jsme tak oproti běžnému devizovému kurzu v bance ušetřili více než 60 000 Kč.

Tuto zkušenost už jsem podrobně popsala ve svém článku o koupi našeho bytu na Madeiře, tak případně pro více informací můžete mrknout na tento příspěvek – https://lenkacestounecestou.cz/koupe-bytu-na-madeire-pribeh-proces/ ). Ale pokud byste chtěli vyměňovat peníze častěji a menší částky, tak mrkněte na další možnosti níže.

 

Raiffaisen bank – RB směnárna

Opět úplně náhodou jsem objevila RB směnárnu. Měla by se vyplatit už při výměnách od 2000 Kč/měsíc. Tato služba stojí 39 Kč měsíčně. Stačí si nainstalovat do mobilu mobilní aplikaci e-konto a tam si aktivovat službu RB směnárna. Po aktivaci pak můžete měnit měsíčně 40 000 Kč na EUR nebo jinou měnu. Zároveň bylo potřeba zařídit si k účtu v CZK i účet v EUR, což bylo pár kliků v internetovém bankovnictví, nic složitého. Člověk si takto u RB může otevřít maximálně 2 Chytré účty zdarma online, není potřeba chodit na pobočku. Po vyčerpání zvýhodněného kurzu v daný měsíc lze pokračovat ve výměnách, ale již za standardní kurz.

Kurz, který RB směnárna nabízí je velmi dobrý, je to vždy 0,5% od středu.

Ale pak jsme narazili ještě na lepší možnost, takže pokud se vám nechce platit 39 Kč měsíčně, čtěte dál.

Shrnutí

 • Minimální částka – 1 EUR
 • Cena produktu – 39 Kč/měsíc
 • Sjednání – online
 • Kurz – 0,5% nad střed
 • Maximální částka za zvýhodněný kurz – 40 000 Kč/měsíc
 • Funguje každý den včetně víkendu

 

Aplikace e-konto:

Komerční banka – e-trading

Pokud někdo vyměňuje jakkoliv velké částky častěji, tak např. u Komerční banky se dá zřídit tzv. e-trading. Co se týče individuálního kurzu u KB, tak jsme dostali informaci, že řešit to přes telefon s oddělením dealing je možné jen jednorázově, a pokud chce člověk znova využít této možnosti, je třeba si již zřídit e-trading.

Tento produkt je zcela zdarma.

Nedá se zřídit online, je potřeba zaskočit na pobočku. Pokud máte s vaší drahou polovičkou majetek v režimu společného jmění manželů, je potřeba, aby smlouvu na e-trading podepsal i manžel/manželka… To moje bankéřka zjistila až v momentě mé návštěvy při přípravě smlouvy a tak tam musel manžel zaskočit ještě zvlášť.

Pak pár dní trvalo, než se mi na mém internet bankingu objevila záložka Finanční trhy, kde si pak člověk otevře e-trading a může začít vyměňovat za lepší kurz. Je zajímavé, že i když manžel je disponent mého účtu, položku Finanční trhy tam vidím jen já.

Zde může vyměňovat opravdu každý, protože můžete měnit už částky od 10 EUR. Nejsou dané žádné limity pro počet výměn za měsíc ani pro maximální částky nebo něco takového.

Tady je výměna poměrně intuitivní, stačí napsat kolik EUR chcete koupit a pak kliknout na tlačítko Požádat o cenu. Následně se vám zobrazí aktuální cena, za kterou je možné eura nakoupit a pak stačí jen kliknout na tlačítko Uzavřít obchod. Pokud se vám kurz nelíbí a zatím nechcete kupovat, stačí kliknout na tlačítko Zrušit.

Kurz je o trochu vyšší než střed, někdy dokonce přesně střed…

Zde to funguje tak, že jde pro zjištění ceny kurzu zadat i vyšší částka než máte zrovna na účtu (ale nevím, jestli by šla odkliknout, to jsme nezkoušeli.)

Shrnutí

 • Minimální částka – 10 EUR
 • Cena produktu – zdarma
 • Sjednání – nutná návštěva pobočky
 • Funguje jen v pracovní dny (7:00 – 19:00)

Web:

Raiffaisen bank – Robot

Podobný produkt má i Raiffka, u nich se jmenuje tento produkt Robot. Je to prakticky to stejné jako e-trading u KB.

Také bylo nutné zajít na pobočku a podepsat smlouvu. Zde nebylo potřeba, aby podepisoval zároveň manžel/manželka i když máme společné jmění manželů.

Tento produkt je zcela zdarma.

Akorát tady je možné vyměňovat až od 1000 EUR výše, takže kdo nepotřebuje vyměňovat vyšší částky, tak je lepší e-trading od KB.

Zde bývá také kurz trochu nad střed, někdy přímo střed (v porovnání s KB jsou kurzy velmi podobné – aspoň za těch pár dní, co to manžel intenzivně sledoval a porovnával)…

Tady jde zjistit cenu kurzu jen na takovou částku, kterou máte na účtu. Jinak zde ani u KB e-tradingu se výhodnost kurzu nemění v závislosti na tom, zda zadáte výměnu 1000 EUR nebo 100 000 EUR, při takto vysoké částce už se to liší opravdu jen o tisíciny… Takže v případě potřeby větších částek není nutné vyměňovat větší částky najednou, aby byl kurz výhodnější…

Musím říct, že mi způsob výměny nepřišel moc intuitivní. Napíšete částku, kterou chcete vyměnit, ale cenu hned nevidíte, je tam tlačítko Submit, na které je potřeba kliknout, aby se zobrazila aktuální cena. Poté co na tlačítko kliknete, začne běžet odpočítávání 10 sekund. Poprvé jsme se lekli, že kliknutím na Submit už se po vypršení času provede transakce, pokud člověk neklikne na Reject (zamítnout). Ale naštěstí je teda potřeba ještě transakci potvrdit kliknutím na Buy (koupit). Když běží těch 10 sekund a pokud nekliknete na Reject a necháte jen čas vypršet, tak transakce neproběhne.

A aby tohle nebyl tak nudný článek, dovolím si podělit se s Vámi o jednu vtipnou historku 🙂

Poté co jsme si v jednom týdnu zřídili jak e-trading tak Robota, stal se z manžela na pár dní doslova závislák, ve snaze vysledovat nějaké zákonitosti, jak se kurz mění během dne a kdy je to nejvýhodnější a zda je nějaký rozdíl mezi e-tradingem a Robotem. Sledoval ten kurz opravdu v průběhu celého dne a neustále klikal, aby viděl aktuální cenu. Ta totiž není vidět automaticky, např. u Robota je potřeba kliknout na tlačítko Submit (potvrdit), aby se zobrazila aktuální cena kurzu. No a tak takto můj manžel jak zběsilý během dne pořád klikal na to tlačítko, aby se mu zobrazila cena a zkusil vysledovat nějaké zákonitosti. Přiznal se, že klikal opravdu často, hoooodně často, někdy třeba každou minutu… No a asi po 3 dnech mu najednou volá pán z Prahy z oddělení dealingu, aby se mého manžela optal, jestli náhodou nemá nějaký technický problém, protože vidí, že tam pořád nějak často kliká :p Hahahaha 🙂 Pán tedy viděl každé manželovo kliknutí a zřejmě si myslel, že mu asi nedošlo, že musí kliknout na tlačítko Buy, aby se výměna peněz provedla :p No, musím říct, že tenhle telefonát manžela této malé závislosti zbavil, protože pak už se bál každého kliknutí, aby si z něj nedělali v Praze na dealingu srandu, že nějakej magor kliká několiksetkrát za den :p

A co teda manžel vysledoval za těch pár dní zběsilého klikání? Že nejvyšší kurz je vždy ráno a během dne se pak většinou lehce sníží. Jsou to ale samozřejmě velmi malé výkyvy, takže není nějak nutné tohle řešit…

Shrnutí

 • Minimální částka – 1000 EUR
 • Cena produktu – zdarma
 • Sjednání – nutná návštěva pobočky
 • Funguje jen vpracovní dny (7:30 – 18:00)

Web 

Co se týče ostatních bank, tak nevím, jestli mají podobné produkty, my to řešili tam, kde sami máme účet… Ale jinak doporučuju informace ověřovat, klidně na více místech v rámci jedné banky. V obou případech se nám totiž stalo, že ať už náš bankéř nebo člověk z call centra nám řekl naprosto rozdílné informace.  A to naprosto zásadní…. Někdo tvrdil, že u té výměny po telefonu s oddělením dealingu to jde až od částek cca 70 000 Kč, někdo pak říkal 50 000 Kč a někdo dokonce 50 000 EUR, což je dost zásadní rozdíl :p Pak nám v obou případech jak u Raiffky tak u KB říkali, že jak u Robota tak u e-tradingu je možné zavolat na oddělení dealingu a dostat ještě lepší kurz než vidíme na webu. Tohle opět není pravda, ověřovali jsme přímo na dealingu jak u KB tak u Raiffky a potvrdili, že na dealingu už nedostaneme lepší cenu, že právě proto existuje e-trading a Robot, aby si to lidi mohli řešit sami přes internet a nemuseli někam volat… Také když jsme se zeptali bankéřů, jestli se dá stanovit, jak vysoký je ten kurz, zda třeba střed nebo nějaké procento nad střed, tak v jedné z bank nám řekli, že to není nějak dané, což je pravda, někdy je to střed, někdy trochu nad střed. Také jsme ale dostali nepřesnou informaci, že úspora oproti běžnému kurzu (devizy prodej) je tak 10 haléřů a bankéřka se velmi divila, že při koupi našeho bytu byl rozdíl oproti deviza prodej 0,71 Kč…A konstatovala, že kdyby to bylo tolik, tak toho využívá každý… No, to by se o těchto produktech museli nejdřív klienti dozvědět, ale bankéři tyto produkty sami od sebe nenabízí, takže myslím, že spousta lidí o těchto produktech ani neví…A jak jsme se přesvědčili, ani běžní bankéři o těchto produktech sami moc neví, takže je lepší každou informaci raději ověřit na více místech, ideálně přímo s oddělením dealingu.

A co vy? Znali jste tyto produkty?

Jak řešíte výměnu peněz vy? Používáte jako většina lidí kartu Revolut? A pokud ano, jak jste spokojeni? Nebo využíváte jiné možnosti? Budu ráda za vaše komentáře.

Co se týče Revolutu, jak jsem zmiňovala výše, dost lidí říká, že je s Revolutem spokojená, ale je i hodně negativních reakcí (můžete mrknout např. na negativní zkušenosti lidí v komentářích pod následujícím článkem https://finex.cz/recenze/revolut/. Na výměnu větších částek bych Revolut rozhodně neriskovala…)

Please follow and like us:

5 komentáře

 • Nathan

  Zajímavé informace, bohužel všechny zmíněné služby jsou využitelné jen na malé částky a pro dovolenkáře, kteří si před odjezdem mohou osobně zajít na pobočku. My jsme v listopadu 2020 emigrovali do Střední Ameriky a potřebovali jsme si směnit několik miliónů českých korun na dolary, abych tu mohli koupit nemovitost. Fio banka měla nevýhodný kurz a všemi opěvovaný Revolut takovou částku proměnit nechtěl. Nakonec jsme oslovili známého, který nám dohodil soukromé družstvo, jehož je vlastníkem a smluvní dohododě jsme vše bez problémů proměnili a ušetřili tak skoro čtvrt milionu korun.

  • Lenka cestou necestou

   Jak to myslite, že zmiňované produkty jsou využitelné jen na malé částky? Jen RB směnárna má měsíční limit výměny 40 000 Kč, ale Robot a e-trading nemají stanovený maximální limit (ty limity co jsem zmiňovala, byly minimalní částky, ale maximální nejsou stanoveny, takže tam právě jdou měnit klidne miliony v kurzu o trošku vyšší než střed a někdy dokonce přímo středový kurz…Ale je pravda, že bylo potřeba zajít na pobočku banky, kdyby člověk nebyl v ČR, nevím jestli by se s nimi dalo domluvit na jiné variantě, jak smlouvu podepsat bez osobní návštěvy…Revolut jsem taky riskovat právě nechtěla, četla jsem, že u vyšších částek může být problém… Vy jste to teda nakonec vyřešil krásně, taková varianta by mě vůbec nenapadla, že jde, ale toho bylo možné využít díky tomu, že to byl Váš známý? Předpokládám, že něco takového pro ostatní lidi není dostupné?

 • Heechee

  Díky za info. Jsem už dlouho klientm RB a o RoBoT jsem nevěděl.
  Revolut svoje služby postupně znevýhodňuje (nyní bez poplatku jen 1000 euro), takže vyzkouším RB.

 • Michal

  Díky za tipy, o službě RoBoT od Raiffeisenbank jsem nevěděl. Mám ji nově zřízenou a právě proběhla 1. směna, tak mohu srovnávat. Dosud jsem využíval RoklenFX, Wise a Revolut, který má sice nejlepší kurz, je ale spíše na menší částky. Dnes je 11.04.2023 a v 15 hod. byl středový kurz ČNB 23,480 CZK za 1 EUR. RoBoT Raiffeisenbank nakoupil 1.000,00 EUR za 23.577,50 Kč (+0,415 % od středového kurzu), Roklen je nabízel za 23.581,60 Kč (+0,433 %) a Wise za 23.589,30 Kč (+0,466 %).

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *