Cala Sant Vicenҫ
Evropa,  Španělsko

Španělsko – Mallorca


Mallorca autobusem

Na Mallorcu jsem se vypravila se svojí sestrou. Jely jsme v červnu a musím říct, že na mě už bylo až moc teplo, vzhledem k tomu, že jsme neležely jen na pláži, ale podnikaly jsme každý den nějaký výlet do okolí. Cestovaly jsme autobusem, až na jednu výjimku doprava busem byla celkem spolehlivá. V mém příspěvku jako vždy najdete podrobné informace, které vám určitě ušetří čas při plánování, pokud se rozhodnete také navštívit Mallorcu. Já byla nadšená, rozhodně doporučuju.

Datum: 17.6. 2017 – 24.6.2017

Itinerář

Den 1 – Odlet z Brna 

Den 2 – Cala Sant Vicenҫ

Den 3 – Port de Pollenҫa, Formentor – Talaia d’Albercutx, Mirador d´es Colomer

Den 4 – Pollenҫa, Puig de María

Den 5 – Cala Boquer

Den 6 – Palma

Den 7 – pláž

Den 8 – Odlet do Brna

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/lodutekemu

Rozhodly jsme se jet s CK Fischer, ještě jsme nebyly zvyklé jezdit bez cestovky a tahle dovolená na týden s all inclusive v 3 hvězdičkovém hotelu vycházela celkem levně, kolem 15 000 Kč. Vybrala jsem letovisko Cala Sant Vicenҫ. Přestože jsme letěly s cestovkou, byla to vlastně naše první cesta, kde jsme se rozhodly cestovat autobusy a nevyužívat nějakých organizovaných výletů. Každý den jsme tedy vyrážely na výlety autobusem do okolí. Byly jsme v hotelu tak trochu jak pěst na oko, když jsme ve sportovním oblečení a s trekovými holemi procházely kolem lidí v plavkách u bazénu. Všichni na nás koukali jak na blázny, že jdeme někam chodit v 30° vedru. Byla to hezká lokalita, ale na cestování busem bych příště volila větší městečko. Tím, že to bylo malinké letovisko, tak sem autobusy sice jezdily, ale doprava byla poněkud krkolomnější s přestupy a pokud bychom chtěly procestovat i zbytek Mallorcy, tak by to nebylo možné. Ale naštěstí tahle část byla na tolik zajímavá, že jsme měly na týden o zábavu postaráno. Výlety jsme dělaly většinou půldenní a kombinovaly jsme to i s koupáním v moři.

Cala Sant Vicenҫ
Cala Sant Vicenc

Doprava

Tím že jsme jely s cestovkou, tak jsme letenky řešit nemusely. Letěly jsme z Brna, kde bydlím, takže to bylo pohodlné.

Na Mallorce jsme pak cestovaly autobusem. Lístky se kupují u řidiče. Mají přehledné webové stránky, takže jízdní řády šly v pohodě dohledat dopředu přes web. Autobusy byly celkem spolehlivé, až na jednu výjimku. Při jednom výletu jsme musely vymyslet náhradní řešení, protože autobus prostě nepřijel.

Jízdní řády – https://www.tib.org/en/

Hotel

Globales Simar

Vybrala jsem 3 hvězdičkový hotel Globales Simar (https://mapy.cz/s/hefesuguru ). S výběrem hotelu jsme byly fakt spokojené, pokoje byly hezké, hezká malá pláž hned pod hotelem a kousek od hotelu další dvě. Měly jsme all inclusive a byly jsme spokojené, jídlo bylo výborné, oproti 4 hvězdičkovým hotelům v Řecku, které jsem vyzkoušela, zde byly i výborné ryby a mořské plody, slávky a dost často i krevety. Ryby grilovali vždy přímo před námi a byly moc dobré, žádné vysušené chudinky v omáčkách jako v řeckých hotelech, které jsme vyzkoušely.

Jediná věc co nám trošku vadila, že náš pokoj neměl balkón, tak jsme musely vymyslet, jak sušit plavky.

https://www.hotelesglobales.com/en/hoteles/espana/mallorca/cala-san-vicente/globales-simar?utm_source=mybusiness&utm_medium=visitas&utm_campaign=globales-simar

Pláž

Pláže byly v blízkosti hotelu hned 3. My chodily po výletech na tu nejbližší pod hotelem (Cala Clara). Tohle byla zatím jediná lokalita, kde jsem se setkala s medúzami. Hned při prvním koupání mě žahla asi po minutě ve vodě. Hned jsem řekla ségře, ať si dává pozor, ať jí taky nežahne. Ona byla na lehátku a začala machrovat, že když je na lehátku, je v bezpečí, že přece není taková pravděpodobnost, aby jí žahla. A hned na to jí žahla taky do ruky, jak máchala rukama, aby se přiblížila břehu. Naštěstí to byly malý medúzy, takže to moc nebolelo, připomínalo to popálení kopřivou.

Cala Clara – pláž hned pod hotelem – https://mapy.cz/s/bazogaceze

Cala Molins – https://mapy.cz/s/pupepajove

Cala Barques – https://mapy.cz/s/novopunoha

Mallorca Cala Clara
Cala Clara - pláž pod naší hotelem
Cala Molins
Cala Molins
Cala Molins
Cala Molins
Cala Barques
Cala Barques
Cala Barques
Cala Barques
Cala Barques
Cala Barques

Den 2

Cala Sant Vicenҫ

Po příletu jsme zvolily půldenní výlet v našem letovisku, takovou menší procházku v horách s krásným výhledem na pobřeží. Vypadalo to jako nenáročná procházka, ale poslední část cesty jsem se pěkně zapotila a svojí sestřičku tak trošku proklínala. Nahoře jsme se ztratily z cestičky, najednou přestala být vidět a na mapy.cz to nebyla vyloženě oficiální cesta, ale jen menší cestičky a protože asi lítal trošku signál, nebyly jsme schopné zjistit, kde přesně jsme. A tak jsme chodily v menším porostu a hledaly cestičku, protože jsme chtěly udělat okruh a nechtěly jsme se vracet stejnou cestou. No a cesta pořád nikde. Já se chtěla spíš vrátit a jít stejnou cestou zpátky, ale sestra chtěla pokračovat v hledání cesty. Tu jsme ale nenašly… No a tak jsme pokračovaly dolů mezi porostem a kameny, aspoň že jsme měly trekové hole, ty mi aspoň trochu pomáhaly. Ten asi 1 km dolů nám trval dost dlouho, řídily jsme se mužíkama vystavěných z kamenů, díky kterým jsme viděly, že tamtudy už někdo šel. No, příště bych se rozhodně vrátila zpátky stejnou cestou…

Cala Sant Vicenc
Cala Sant Vicenc
Cala Sant Vicenc
Cala Sant Vicenc

Trasa – 5,4 km (dle mapy.cz 1:59 hod.): https://mapy.cz/s/nuzofugeba

Den 3

Port de Pollenҫa

Další den jsme se rozhodly udělat si půldenní výlet na poloostrov Formentor. Jely jsme přes Port de Pollenҫa a protože jsme měly dost času na přestup, stihly jsme se ještě projít po promenádě u pláže. Pak jsme pokračovaly autobusem až na zastávku Mirador d´es Colomer.

Port de Pollenca
Port de Pollenca
Port de Pollenca
Port de Pollenca

Formentor

Talaia d’Albercutx

Nejdřív jsme se vypravily nahoru na Talaia d’Albercutx, strážní věž ze středověku. Byl odtamtud nádherný výhled. Kdo má půjčené auto, dá se sem vyjet až nahoru autem. Cestou zpět nám 2 auta zastavila, jestli nechceme svézt dolů. Ale nebylo to nijak daleko a měly jsme dost času, tak jsme šly dolů pěšky.

https://mapy.cz/s/bujazumasu

Talaia d'Albercutx

Mirador d´es Colomer

Poté co jsme došly dolů, prohlídly jsme si vyhlídku Mirador d´es Colomer, ze které je nádherný výhled na celý poloostrov Formentor. Pak jsme se vydaly autobusem zpět do Port de Pollenҫa, protože autobusy odsud nejezdily zrovna často.

https://mapy.cz/s/rerafelalu

Mirador d'es Colomer
Mirador d'es Colomer
Mirador d'es Colomer

V Port de Pollenҫa jsme čekaly na autobus, ale protože nejel, bály jsme se, že bysme nestihly ještě jeden přestup v Pollenҫa a odtamtud už pak by byl problém dostat se do našeho letoviska a tak jsme se rozhodly, že si uděláme procházku a půjdeme do Cala Sant Vicenҫ pěšky.

 

Trasa – 5,3 km (dle mapy.cz 2:07 hod.)

https://mapy.cz/s/musejoreju

Naše doprava:

Tam

Bus z Cala Sant Vicenҫ do Port de Pollenҫa

345 – 8:06, příjezd do Port de Pollenҫa 8:29

353 – Port de Pollenҫa 9:55 (zastávka C/Roger de Flor) – bus na Mirador d´es Colomer, příjezd 10:15

Zpět

353 – 12:14 z Mirador d´es Colomer do Port de Pollenҫa (zbytek jsme šly pěšky do Cala Sant Vicens)

Trasa pěšky z Port de Pollenҫa do Cala Sant Vicenҫ (4 km)  – https://mapy.cz/s/jukazezame

Den 4

Náš první autostop

Další den jsme původně měly v plánu túru v horách v okolí Puig de l´Ofre. Ale tento výlet bohužel neklapl a musely jsme operativně vymyslet náhradní plán. Na toto místo to opět bylo s přestupem a když jsme zamávaly na autobus, který měl na elektronickém panelu směr, kam jsme jely, vlezly jsme do autobusu, abychom si koupily lístky, ale řidič řekl, že tím směrem sice jede, ale nezastavuje tam, ale že za chvíli pojede jiný autobus, který na té naší zastávce zastavuje. V tu chvíli jsme neměly důvod mu nevěřit a tak jsme vystoupily a čekaly trpělivě dál. No a žádný další autobus nepřijel. Bylo to divný, proč nám tvrdil, že tam nestaví, to musel být určitě on, protože projížděl přesně v čas podle jízdního řádu. Co teď? Autobus do Pollenҫa už bohužel ujel a další jel až bůhví kdy. Pěšky by to taky úplně nešlo, protože by nebylo úplně pohodlné a bezpečné vykračovat si podél velké silnice.

A tak ségra navrhla stopa. No, mě se do toho úplně nechtělo, vlastně jsme ani jedna ještě nikdy nestopovaly. Ale jiná možnost vlastně nebyla, taxi okolo taky běžně nejezdilo a tak jsme si říkaly, že teda zkusíme stopovat.  A měly jsme štěstí, čekaly jsme asi 3 minuty. Zastavil nám místní, který právě jel zrovna do Pollenҫy, kam jsme potřebovaly. Pán byl sympatický, pokecala jsem si s nim ve španělštině a vysadil nás v Pollenҫe, odkud jsme to měly kousek na začátek trasy na Puig de María. Když jsme se chystaly vystupovat, na sekundu v nás hrklo, protože ani mě ani sestře nešlo otevřít. Pán podotkl, že to nejde, protože tam má dětskou pojistku a že nám tedy musí otevřít sám. Uff, naštěstí se to seběhlo tak rychle, že jsme se ani nestihly začít bát.

Pollenca

Puig de María

Pak jsme se vypravily na Puig de María. Nahoře se nachází klášter a zároveň budete odměněni nádherným výhledem. Cesta nahoru vede celou dobu do kopce po hezké cestičce. Nic moc náročného, ale ve 30°C vedru mi ten kopec dal trošku zabrat. Ale ten výhled nahoře stál opravdu za to.

Puig de María
Puig de María
Puig de María
Puig de María
Puig de María
Puig de María
Puig de María

Trasa – 4,3 km (dle mapy.cz 2:02 hod.) – https://mapy.cz/s/karesapunu

Poté co jsme sešly dolů, prošly jsme si centrum městečka Pollenҫa.

Port de Pollenca

Calvari

Pak jsme se vypravily nahoru po schodech ke kapli El Calvari. Poté co vystoupáte více než 365 schodů, budete odměněni krásným výhledem na městečko Pollenҫa.

https://mapy.cz/s/majagajopo

Tam

Autostop

Zpět

Bus 345 (15:49) či 355

Calvari
Calvari
Calvari

Den 5

Cala Boquer

Další den jsme se vypravily na výlet do Cala Boquer, menší túra z Port de Pollenҫa pěknou procházkou do krásné zátoky.  Jely jsme tedy opět do Port de Pollenҫa a odtud to bylo tam a zpět cca 5 km. V zátoce jsme chvíli strávily koupáním a pak jsme se vypravily zpátky.

Cala Bóquer
Cala Bóquer
Cala Bóquer
Cala Bóquer
Cala Bóquer
Cala Bóquer
Cala Bóquer

Trasa – 5 km (dle mapy.cz – 1:44 hod.) – https://mapy.cz/s/lucesofozu

Naše doprava

Tam

Bus do Port de Pollenҫa

345 – 8:06, příjezd do Port de Pollenҫa 8:29

 

Zpět

Bus 345

Den 6

Palma de Mallorca

Další den jsme se rozhodly navštívit hlavní město Palma de Mallorca. Sem jezdily autobusy celkem v pohodě po celý den.

Nejdřív jsme se prošly v centru a navštívily krásnou gotickou katedrálu La Seu.

https://catedraldemallorca.org/es/

Palma de Mallorca
Palma de Mallorca
Palma de Mallorca

Poté jsme navštívily hrad  Castell de Bellver, který se tyčí na kopci na okraji města. Z centra jsme tam došly pěšky.  Do roku 1349 sloužil tento hrad jako sídlo královské rodiny, později až do roku 1914 sloužil jako vězení s podzemní mučírnou.  Z horní terasy je nádherný výhled na město.

Vstupné stojí 4 EUR / osoba

https://castelldebellver.palma.cat/portal/PALMA/castelldebellver/contenedor1.jsp?seccion=s_fdes_d4_v1.jsp&contenido=76695&tipo=6&nivel=1400&layout=contenedor1.jsp&codResi=1&language=en&codMenu=2247

Castell de Bellver
Castell de Bellver
Castell de Bellver
Castell de Bellver

Naše doprava

Tam

Bus 345 z Cala Sant Vicenҫ (8:06) do zastávky El Vilar (8:25)

Přestup na bus 340  (9:20) – doba jízdy cca 2:30

 

Zpět

Bus 340 z Palma de Mallorca do Pollenҫa

Přestup na bus 355 do Cala Sant Vicenҫ

Jestli se vám líbí Mallorca a chtěli byste navštvit nějaký další ostrov ve Španělsku, mohlo by se Vám líbit i Tenerife – https://lenkacestounecestou.cz/kanarske-ostrovy-tenerife/

Please follow and like us:

Jeden komentář

  • Lucka

    Opravdu nádherné fotografie, také jsme dříve jezdili na dovolenou na Mallorcu, ale za 15 000 Kč to už máte snad alespoň 4hvězdu ne? :O Zkušte se podívat tady https://www.nacesty.cz/mallorca kde jsou ty ceny opravdu jinde. Není to klasická cestovka, ale mají v nabídce německé zájezdy. Jen taková rada 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *