Auto zaparkované v přírodě
Rady a tipy

Jak na půjčení auta


Užitečné tipy na půjčení auta v zahraničí

Nabízíme ubytování na Madeiře a na jihu Portugalska v Algarve, a proto se mě často ptáte na tipy ohledně půjčení auta. V tomto článku najdete tedy užitečné informace a tipy, na co si dát pozor při půjčování auta v zahraničí, protože bohužel ne všechny autopůjčovny jsou seriózní a najdete zde doporučení, jak minimalizovat riziko, aby vás při vracení auta nečekaly nepříjemnosti.

Autopůjčovny na Madeiře a v Portugalsku v Algarve

Nabízíme ubytování na Madeiře a v jižním Portugalsku (Algarve), takže nejčastěji se mě ptáte na autopůjčovnu na Madeiru a Algarve (Portugalsko). Začnu tedy krátkým doporučením na tyto 2 destinace.

 

Madeira

Na Madeiře mohu doporučit autopůjčovnu Funchal easy, kde si můžete půjčit auto bez kreditky, bez depozitu a auto je automaticky plně pojištěno. Svým klientům po závazné rezervaci ráda doporučím další dobré a spolehlivé autopůjčovny za dobrou cenu.

Odkaz – https://www.funchaleasy.com/index.php/en/

Bližší informace k nabídce ubytování až pro 6 osob v našem bytě 3+1 s velkou terasou, foto a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Obývák s šedou sedačkou a třemi polštáři a obraz na zdi a bílá postel
Ložnice s dvěmi jednolůžkovými postelemi a vestavnou skříní
Ložnice s manželskou postelí a rozsvícenou lampičkou
Kuchyň s židlemi a stolem na kterém leží ovoce a víno

Portugalsko – Algarve

V Algarve mohu doporučit autopůjčovnu Drive4fun. Bohužel zde jsem nenašla autopůjčovnu bez vratného depozitu, i když má člověk plné pojištění. V Algarve je totiž zvykem vybírat depozit za případnou ztrátu klíčů a použití dálnice.

Popis naší zkušenosti a jak to u Drive4fun funguje, najdete zde –https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve-09-2021/#Autopujcovna

Odkaz –  https://drive4fun.pt/

Bližší informace k naší nabídce ubytování v Algarve (Portimao) pro 2 osoby (+ příp. menší dítě) najdete zde včetně ceníku a fotek – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve/

Místnost s bílou postelí a povlečením a stůl s dvěma židlemi a kuchyňským koutem
Obývák se šedou sedačkou a bílou postelí a stůl s bílou židlí a televize a větrák

Často se mě ptáte na tipy na půjčení auta a na co si dát pozor, protože dost mých klientů doposud necestovalo bez cestovky a na dovolené si auto ještě nepůjčovali. A protože Madeira a Algarve jsou super destinace na poznávací dovolenou, je vždy pohodlnější půjčit si auto, protože s autem je to jednodušší a máte větší svobodu a také toho stihnete navštívit více. Ale pokud se z nějakého důvodu auto nechystáte půjčovat, vzhledem k lokalitě našeho ubytování se to dá v obou lokalitách zvládnout i bez auta.

Takže jestli jste ještě bez CK nikdy necestovali a chcete to vyzkoušet, ideální začít s těmito dvěma destinacemi a ubytovat se u nás, protože dostanete různé tipy a rady (letenky, auto, itinerář, atd.), takže se nemusíte bát, že byste to nezvládli.

Půjčení auta z autopůjčovny není nic těžkého, ale některé autopůjčovny nejsou seriózní a tak je dobré si na některé věci dát pozor.

Máte 2 možnosti:

 1. Půjčit auto přímo přes autopůjčovnu
 2. Půjčit auto přes prostředníka

Každá z těchto dvou možností má své výhody a nevýhody, takže si to rozeberme pěkně postupně.

Autopůjčovna – půjčení napřímo

Já osobně preferuju v naprosté většině případů půjčovat přímo v autopůjčovně bez jakýchkoliv prostředníků.

Výhodou je, že pokud si zvolíte plné pojištění (SCDW), tak pak často nechtějí žádný vratný depozit a v případě škody tedy nemusíte nic platit a vymáhat to sami z pojišťovny a nemusíte se třást, jestli vám vrátí vratný depozit, pokud by našli nějaký škrábanec.

Co se týče ceny, tak záleží – někdy je to levnější přímo přes autopůjčovnu, někdy naopak přes prostředníka.

Co se týče plného pojištění, bližší info a rady najdete v kapitole Plné pojištění.

Prostředník

Rentalcars

Prostředníků, přes kterého můžete půjčit auto je poměrně hodně. Řekla bych, že u nás je nejznámější Rentalcars a půjčuje si přes něj opravdu hodně lidí.

Rentalcars – https://www.rentalcars.com/

I u Rentalcars je možné si v druhém kroku vybrat kompletní pojištění, které často není tak drahé, jako kdybyste měli plné pojištění přímo přes autopůjčovnu při půjčení napřímo. Já osobně nerada využívám jakéhokoliv prostředníka a raději půjčuji napřímo, protože v podmínkách např. u Rentalcars (a předpokládám, že podobně to bude i u jiných), píšou, že pokud bude na autě škoda, budete ji muset uhradit autopůjčovně a pak si škodu nechat refundovat u pojišťovny (prostřednictvím kompletního pojištění sjednaného přes Rentalcars). Takže zde se standardně nevyhnete poměrně vysokému vratnému depozitu, který bude půjčovna vyžadovat, protože nebudete mít plné pojištění přímo přes půjčovnu, ale přes prostředníka. Jak často pak opravdu vyžaduje pojišťovna škodu po vás a vy si refundaci budete muset řešit sami u Rentalcars netuším, asi záleží na konkrétní autopůjčovně, protože vím, že ne vždy vyžadují, abyste si refundaci zařídili sami u prostředníka. Pár lidí mi říkalo, že měli pojistnou událost a autopůjčovna to neřešila a nemuseli to sami vymáhat prostřednictvím pojištění u Rentalcars. My samy měly jednou malou pojistnou událost, kdy kamarádka půjčila auto přes Rentalcars a na Madeiře nám do skla ťukl malý kamínek a malý pavouček na předním skle byl na světě. Naštěstí autopůjčovna to neřešila a vrátili celý depozit. Ale jak říkám, pojistné podmínky říkají něco jiného…

U Rentalcars někdy může být výhodou nižší cena než napřímo, ale opět to není pravidlem. Určitě vždy u půjčování doporučuju vždy porovnat ceny u prostředníky a zároveň u několika autopůjčoven, protože ceny se mohou značně lišit.

Já osobně využila Rentalcars zatím 3x z různých důvodů:

 • Jednou to rezervovala kamarádka a já to vlastně nevěděla, protože jsem se k ní a její partačce rozhodla připojit až později. Naštěstí i přes malou pojistnou událost (pavouček na předním skle od kamínku) to proběhlo v pohodě.
 • Na Sardinii jsem se rozhodla pro Rentalcars, protože to bylo od dost levnější než napřímo přes autopůjčovny (s Rentalcars to bylo za 57 EUR/den s plným pojištěním, přes autopůjčovny od 75 EUR /den výše, což už jen docela velký rozdíl)
 • A ještě na letošní dovolenou jsme to nakonec vzaly přes Rentalcars i když jsme původně chtěly vzít napřímo. Měly jsme vybrané 2 autopůjčovny, ale ani u jedné z nich nám nešla zadat platba, vždy v posledním kroku, kdy jsme odklikly platbu kartou, tak to napsalo na webu, že došlo k nějaké chybě. Zkoušely jsme u obou půjčoven asi 20x během dvou dnů, já i kamarádka, v různé časy, různé karty, debetní i kreditní a karta nikdy neprošla…Netušíme proč, nikdy se nám to nestalo… Jiná půjčovna nepřicházela v úvahu, protože kamarádka v této destinaci preferovala automat, který byl v jiných půjčovnách o dost dražší a tak jsme zkusily mrknout na Rentalcars, kde jedna z těchto půjčoven také byla na výběr a ještě o pár eur levnější a tak jsme to teda radši vzaly přes Rentalcars.
Bílý fiat 500 u borovicového háje
Naše fáro na Sardinii :p Ceny byly masakr, takže půjčeno přes prostředníka a jaksi jsem přehlédla, že to má jen 2 dveře :p Ale jinak jezdilo v pohodě i do kopců

Prostředník – např. Skyscanner

Osobně bych jakéhokoliv prostředníky typu Skyscanner nebo leteckou společnost neriskovala. Osobní zkušenost nemám, ale kámoška to tak nedávno udělala v Itálii a nastal menší zádrhel a v půjčovně strávila asi hodinu a půl, než jim auto vydali a dokonce to vypadalo, že jim ho nepůjčí vůbec.

 

Plné pojištění

Já osobně beru plné pojištění vždy (SCDW). Můžete být sebelepší řidič, ale nikdy nevíte, kdy nějakou škodu způsobí někdo vám, třeba jen nějaké škrábnutí…

Samozřejmě plné pojištění není levné a někdy je to stejná částka jako půjčovné samotné…Často stojí plné pojištění cca 10 EUR na den, někde ještě více. Záleží, jestli to chcete risknout bez plného pojištění, pak se vám případná škoda může prodražit.

Pokud si plné pojištění nevezmete, můžete očekávat, že od vás budou vyžadovat poměrně velký vratný depozit, běžně 1000 – 1200 EUR.

Autopůjčovny nemají rády, když plné pojištění nemáte a některé méně seriózní autopůjčovny se pak snaží najít aspoň malý škrábanec, aby vám nemuseli vrátit celý depozit.

Např. pokud máte plné pojištění, ale půjčujete přes prostředníka, může se vám stát, že vás autopůjčovna samotná bude nutit k plnému pojištění přes autopůjčovnu samotnou a budou vám tvrdit, že jiné plné pojištění neuznávají…To jejich plné pojištění se může dost prodražit a vlastně by se stalo, že platíte pojištění dvakrát… Takže jestli tvrdí, že jiné pojištění neuznávají, bude to zřejmě v tom smyslu, že bez plného pojištění u nich budete muset zaplatit vratný depozit a v případě škody škodu uhradit (strhnout vám to z vratného depozitu) a požadovat pak refundaci u prostředníka, přes kterého jste plné pojištění sjednali. Takže trvejte na tom, že jejich pojištění nechcete, pokud už máte plné pojištění přes prostředníka.

Takže záleží, jak velké riziko chcete podstoupit a jestli to chcete risknout bez plného pojištění. Někteří řidiči to tak dělají, že to riskují a po mnoha půjčení pak řeknou, že ušetřili na pojištění tolik, že už by jim to příp. nevrácení depozitu pokrylo…Mě osobně to přijde zbytečný risk a nervy při každém vracení auta, protože když prostě plné pojištění nemáte, můžou často prostě hledat nějaký drobný škrábanec a plný depozit vám nevrátí. Pokud chcete ušetřit a neplatit drahé plné pojištění, tak bych si zaplatila aspoň pojištění prostřednictvím cestovního pojištění (viz níže)

 

Pojištění přes cestovní pojištění

Plné pojištění přes autopůjčovnu opravdu není levné a tak to někteří riskují jen se základním pojištěním, které je rovnou v ceně a nebo si připojistí auto v rámci svého cestovního pojištění, kde u většiny pojišťoven jde sjednat i připojištění auta, které je levnější než to přes autopůjčovnu. Osobní zkušenost nemám, takže netuším, jak těžké je dostat peníze z pojišťovny při případné škodě, ale v podmínkách píšou, že připojištění ochrání před platbou spoluúčasti, kterou po vás bude chtít půjčovna proplatit, když vozidlo vrátíte poškozené. Takže než riskovat jen základní pojištění, doporučila bych to řešit aspoň tímto připojištěním.

Platba

Často si můžete vybrat, zda platit až na místě nebo online předem při rezervaci, což může být o něco levnější.

 

Kreditní karta

Další důležitá věc, na kterou je potřeba při půjčení auta myslet, je způsob platby. Pokud vlastníte kreditní kartu, máte to bez starosti, kreditky berou všude.

Pokud ale kreditní kartu nevlastníte, zbystřete. Některé autopůjčovny vyžadují platbu kreditní kartou a debetní karty ani hotovost nepřijímají. Pokud si nechcete kvůli půjčení auta zřizovat kreditní kartu, tak je potřeba najít autopůjčovnu, která kreditku nevyžaduje a přijímá i debetní karty.

Jde o to, že na kreditní kartě standardně blokují vratný depozit. Pokud kreditku nemáte a autopůjčovna vyžaduje vratný depozit, tak je možné, že autopůjčovna přijme i debetní kartu, ale tam je teda potřeba mít dostatek peněz, protože z debetní karty peníze opravdu strhnou a vrátí je až po vrácení auta, pokud na autě není žádná škoda (jinak vrátí jen poměrnou část dle rozsahu škody). Vratný depozit často bývá kolem 1000 – 1200 EUR.

Pokud nemůžete najít žádnou půjčovnu, kde je v podmínkách napsáno, že je možná debetní karta, zkuste to i tak s nimi ověřit po emailu, zda přijímají debetní. Už se mi jednou stalo, že v podmínkách byla zmíněná jen kreditní, ale debetky brali.

Pokud máte plné pojištění, tak většinou není vyžadován vratný depozit a není moc důvod vyžadovat kreditku pro platbu, ale i tak je potřeba to ověřit, protože každá půjčovna má jiné podmínky.

Na Madeiře je poměrně dost autopůjčoven, které kreditku nevyžadují.

 

Vratný depozit

Vratný depozit standardně vyžadují, pokud nemáte plné pojištění (přímo přes půjčovnu). V takovém případě může vratný depozit být kolem 1000 – 1200 EUR což není úplně malá částka.

Ale někde můžou vyžadovat vratný depozit v nižších částkách i z jiných důvodů. Např. v Algarve se mi nepodařilo najít ani jednu půjčovnu, kde by byl depozit 0 EUR, protože je zde zvyk, že vyžadují depozit na příp. ztrátu klíčů (např. 300 EUR) a 20 EUR na případné použití dálnice (v autě je zabudovaný automatický snímač, který pozná, že jste dálnici použili)

Bílé auto zaparkované ve stínu borovice
Auto od Drive4fun v Portugalsku (Algarve)
Parkoviště na letišti a bouda se sídlem autopůjčovny
Parkoviště autopůjčoven na letišti ve Faro

Místo vyzvednutí/vrácení auta

Standardně si můžete vybrat, zda chcete půjčit auto na letišti, u ubytování nebo přímo v kanceláři autopůjčovny. Při vyzvednutí na letišti či u ubytování si některé půjčovny mohou účtovat nějaký poplatek, ale není to pravidlo, je potřeba podívat se na podmínky dané autopůjčovny.

Pokud přilétáte do destinace v pozdní hodiny, může se stát, že se vám výběr autopůjčoven výrazně sníží. Některé autopůjčovny neumožňují vyzvednutí mimo otevírací hodiny a nebo chtějí příplatek. Některé jsou otevřené někdy třeba i do půlnoci, ale výběr už může být tak malý, že vám zbydou na výběr třeba 1-2 autopůjčovny, které mohou patřit k těm dražším a zbytečně se vám pak půjčovné prodraží. Pokud vaše ubytování není příliš daleko od letiště, je dobré mrknout kolik by stálo taxi do vašeho ubytování a jestli není výhodnější půjčit auto až druhý den, kdy pak můžete mít na výběr mnohem větší výběr autopůjčoven včetně těch levnějších.

Někdy se vám může stát, že auto budete vracet mimo otevírací dobu autopůjčovny, je potřeba tedy ověřit, jak bude probíhat předání auta a vrácení klíčů. Některé autopůjčovny mají na letišti schránku, do které se jen klíče hodí. Ale už se mi také stalo, že řekli, že klíčky máme nechat nahoře na stínítku a auto tedy zůstalo na parkovišti na letišti otevřené… Některé autopůjčovny mohou mít samoobslužné předání auta, kdy si vyzvednete klíče ze schránky na kód.

Někdy naopak budete auto předávat osobně a pokud nějaká autopůjčovna bude vše pořádně kontrolovat, může to nějaký čas zabrat, takže si nechte nějakou časovou rezervu. Známým se stalo, že takto kvůli déle trvajícímu předání auta nestihli check-in (měli odbavené zavazadlo) a kvůli tomu jim letadlo uletělo a museli si koupit nové velmi předražené letenky…

Pokud byste z nějakého důvodu chtěli vyzvednout auto na jednom místě a vrátit na jiném místě (např. při road tripu pokud poletíte zpět odjinud), je opět potřeba podívat se na podmínky, vrácení na jiném místě bývá zpoplatněno a cena se může u různých autopůjčoven lišit.

Pokud byste chtěli přejet přes hranice do vedlejší země, tak je potřeba opět ověřit podmínky autopůjčovny, protože některé to zakazují a příp. škoda, která by se stala v zahraničí by nebyla pojišťovnou uznána. Autopůjčovny často vyžadují za cestu do vedlejšího státu určitý poplatek.

Kdy rezervovat auto?

Samozřejmě bude záležet na destinaci, ale moje rada zní, rezervujte auto co nejdříve po koupi letenek. Čím víc dopředu, tím lépe. Můžete tím totiž ušetřit nemalé peníze, obzvlášť pokud jedete na dovolenou v plné sezóně.

Např. na Madeiře je pořád pár půjčoven (platí pro rok 2023), kde jde i pro plnou sezónu sehnat malé auto za 40 EUR/den s plným pojištěním, ale pokud necháte rezervaci na poslední chvíli, tak pak vás malé auto může stát klidně 80-100 EUR za den s plným pojištěním.

 

Tipy na co si dát pozor

Čtěte podmínky

Já vím, ty dlouhé smlouvy jsou opruz, že? Ale obzvlášť u půjčování auta je dobré si ty podmínky půjčení auta pořádně přečíst, abyste se vyhli nepříjemným překvapením.

Informace, které tady píšu, jsou opravdu obecné a všechno může být u dané autopůjčovny trochu jinak, každá má trochu jiné podmínky, takže je potřeba vždy mrknout, jak to má autopůjčovna, kterou jste si vybrali.

 

Platební karta – debetní x kreditní

Pokud nemáte kreditku, je potřeba vždy mrknout do podmínek, zda daná půjčovna přijímá i debetní karty. Některé jsou tak nekompromisní, že jsou schopni vám auto na místě nakonec nepůjčit, když zjistí, že nemáte kreditní kartu.

 

Plné pojištění – SCDW

Je to dražší, ale většinou bez depozitu a nemusíte se tedy bát, že najdou nějaký škrábanec, který budou chtít zaplatit…

I obsah plného pojištění se v různých lokalitách či autopůjčovnách se může lišit. Největší specialitu na kterou jsem zatím narazila, je Island, kde standardní SCDW pojištění vlastně zdaleka vše nekryje a pokud chce mít člověk nulovou spoluúčast, je potřeba přikoupit další sadu pojištění (na prach a písek, na štěrk a někde ještě speciální premiové pojištění protože i standardní pojištění na štěrk a prach a písek mívá nějakou spoluúčast).

 

Neomezený počet km

Dívejte se, aby tam byl neomezený počet kilometrů. U většiny autopůjčoven to tak je, ale stále některé počet km mají omezený a při překročení se pak platí nějaký poplatek.¨

 

Zrušení zdarma

Doporučuji také hlídat, zda je u dané autopůjčovny či prostředníka zrušení zdarma do nějaké slušného počtu dní před příjezdem (např. aspoň 7 dní až 2 dny před vypůjčením). Já osobně zatím nikdy nepotřebovala, ale protože nemám řidičák, tak kdyby mi odpadla partačka např. kvůli nemoci, tak takové zrušení zdarma na poslední chvíli by se hodilo, aby to člověk nemusel řešit přes pojišťovnu (pojištění storna).

 

Klimatizace 

Nezapomeňte se v popisku podívat, zda má auto klimatizaci. Já myslela, že v teplých zemích je to již automatika u všech aut, ale evidentně ne všude. Jaké bylo mé překvapení, když jsme v Algarve vzali nejlevnější auto a klimatizaci nemělo…

 

Ilustrační obrázek x popisek

Pozor, čtěte pečlivě popisky, foto s autem na obrázku může být pouze ilustrační. Takže jednou se mi stalo, že jsem jaksi přehlédla, že auto má pouze 2 dveře, protože auto na obrázku mělo 4 dveře… Standardně nepůjčujete konkrétní značku auta, ale jen kategorii, v které můžou být různé značky. Takže auto na obrázku nemusí být přesně to, které dostanete.

 

Vyšší kategorie než v objednávce

Někdy se může stát, že vám řeknou, že auto kategorie, kterou jste si vybrali, už nemají. Stejně jako v případě letenek či hotelu i zde může nastat overbooking. V takovém případě vám musí nabídnout auto vyšší kategorie, než které jste si objednali a musí vám ho dát za stejnou cenu, jako původní, které jste si objednali. Pokud po vás nějaká neseriózní autopůjčovna bude vyžadovat doplatek za upgrade, trvejte na tom, že vám musí dát auto za stejnou cenu, jako auto, které jste si objednali.

 

Převzetí auta

Auto si pořádně zkontrolujte a ideálně nafoťte a nafilmujte, hlavně škrábance či jiné drobné škody, které na autě najdete. Někdy na předávacím protokolu najdete nákres auta, kde autopůjčovna sama zaznačí škody, které na autě jsou. Pokud vy sami najdete další, chtějte po nich, aby tyto další škody také zakreslili. Ušetříte si dohadování při převzetí, jestli tam už škrábanec byl nebo ne. Tohle se týká hlavně těch, kteří nemají plné pojištění, ale i s plným pojištěním si pro jistotu auto prohlídneme a nafotíme.

 

Řízení vlevo

Nezapomeňte také ověřit, zda se náhodou v dané zemi neřídí vlevo. I zkušený řidič se může řízení vlevo trochu vyděsit a preferovat radši auto nepůjčit. U takové Anglie to asi ví každý, ale věděli jste, že vlevo se řídí třeba i na Maltě, Kypru nebo na Mauritiu?

Jakou autopůjčovnu vybrat?

Toť těžká otázka :p Na trhu je spousta půjčoven, které nejsou moc seriózní a můžou vás čekat různá nemilá překvapení, ale dle mé zkušenosti, pokud vyberete plné pojištění, tak tím riziko nemilých překvapení a nesmyslných poplatků při vracení auta minimalizujete. Např. autopůjčovna Goldcar či Interrent (ten vlastně patří pod Goldcar) má strašné recenze a je to ten typ autopůjčovny, kde bez plného pojištění hledají každý malý škrábanec, jen aby si mohli naúčtovat něco navíc. I když se této půjčovně snažím vyhýbat, tak už jsem měla přes ně auto dvakrát, vždy s plnými pojištěním a bylo to v pohodě (poprvé kdy auto rezervovala kamarádka a já nevěděla, že to vzala přes ně. Díky plnému pojištění to bylo v pohodě i přes malou pojistnou událost (ťuklé přední sklo od kamínku), ale kamarádce při předání tvrdili, že objednané auto nemají a dali teda auto vyšší kategorie, ale donutili ji zaplatit za upgrade – u seriózní autopůjčovny by měli nechat stejnou cenu.

a podruhé jsem to rezervovala přes ně dobrovolně, protože jsme přilétali pozdě a tím pádem se výběr otevřených půjčoven ve večerních hodinách snížil na tolik, že to byla jediná autopůjčovna za rozumnou cenu)

Obecně mám zkušenost, že s plným pojištěním to bývá v pohodě v každé půjčovně. Plné pojištění jsme měli zatím vždy a neměli jsme nikdy žádný problém.

 

Lokální versus velké globální autopůjčovny

Také možná přemýšlíte, zda vzít auto přes nějako velkou známou autopůjčovnu jako Hertz, Sixt atd. nebo přes nějakou malou lokální neznámou autopůjčovnu. Já standardně nikdy neberu auto přes tyto velké globální autopůjčovny, protože vždy měly o dost vyšší cenu než menší lokální autopůjčovny.

Když vybírám autopůjčovnu, prostě jen zadám na netu do vyhledavače a najdu weby autopůjčoven v dané lokalitě a jednotlivě si je projdu. Příp. mrknu na prostředníka Rentalcars a tam mrknu pro inspiraci, jestli mi nějaká další autopůjčovna neunikla, kam bych ještě mohla kouknout pro půjčení auta napřímo přes autopůjčovnu.

Co se týče volby auta, tak záleží, jak moc chcete ušetřit, my standardně volíme malá auta (kromě té nejnižší kategorie, kde bývají auta tipu Fiat 500 atd.), abychom co nejvíce ušetřili. Jinak při výběru si nevolíte konkrétní značku, ale jen kategorii, v které můžou mít několik různých značek.

Cena se počítá za každých započatých 24 hodin (takže např. doba vyzvednutí auta bude např. středa v 15:00 a budete auto vracet druhý den v 15:00, bude vám účtována částka za 1 den. Ale kdybyste vrátili auto až v 16:00, tak už si naúčtují 2 dny, protože už jste překročili 24 hodin)

V ceně bývá standardně jen základní pojištění karoserie auta (CDW) a pokud byste způsobili škodu, platíte ji do výše spoluúčasti. V Evropě je to u menších aut běžně 1000 – 1200 EUR.

Já osobně preferuju radši si připlatit za plné pojištění, aby tam byla nulová spoluúčast (SCDW).

Tyrkysové auto

Palivo

Při půjčení může být buď varianta full to full (plná – plná), tzn. že dostanete plnou nádrž a vrátit musíte také plnou nádrž, takže je potřeba natankovat někde co nejblíže letišti.

 

Některé autopůjčovny to měly naopak tak, že nebyla nádrž plná a měli jsme ji vrátit ve stejném stavu jako jsme ji dostali. V takovém případě jsme si pro jistotu vyfotili počáteční stav a pak znovu stav při vrácení, aby to na nás případně nezkoušeli, že jsme vrátili méně, než tam bylo.

 

Variantě Prepaid fuel (plná – prázdná) se radši vyhněte. Znamená to, že dostanete plnou nádrž a vrátit můžete prázdnou. Jenže tu plnou nádrž pěkně zaplatíte a cena benzínu bude dražší než na benzínce a pak se ještě budete muset snažit vrátit co nejvíc prázdnou nádrž, abyste zbytečně nepřeplatili a nenechali tam benzín, které jste koupili za své peníze.

 

 

Řidič

Počet řidičů

Auto může řídit jen ten, kdo je zapsaný ve smlouvě. Další řidiče můžete přidat většinou za poplatek, ale někdy jde přidat zdarma. Pokud by auto řídil někdo jiný a byla by způsobena škoda, tak by to nebylo pojišťovnou uznáno a museli byste škodu zaplatit.

Věk řidiče

Některé autopůjčovny vyžadují poplatek za mladého nebo naopak starého řidiče. Konkrétní věk se může u jednotlivých půjčoven lišit.

 

Pokud jedete mimo Evropu, také raději zkontrolujte, jestli tam není pro půjčení auta vyžadován mezinárodní řidičský průkaz.

 

Znečištění auta

Pokud byste měli auto opravdu hodně znečištěně, radši ho umyjte nebo zajeďte do myčky, protože někdy si může autopůjčovna za velmi znečištěné auto naúčtovat poplatek, který není úplně nízký.

Please follow and like us:

4 komentáře

 • Zdenka

  Dobrý den, čtu váš podrobný a úžasný popis k půjčení auta.
  Poletim v březnu do Faro. Dívala jsem se na půjčovny a nejsem si jistá, zda vše chápu dobře.
  Nabízí cenu za auto, cenu za pojištění. Ale třeba vloni na Maltě chtěla půjčovna další pojistku.
  Jak toto řešit? Z dřívějška( půjčovat auto pritel) jsem měla zkušenost, vyřídím půjčení v CR a na místě už vyzvednu jen auto.
  Nemáte zkušenost, jak toto probíhá na letišti Faro?

  Děkuji za zprávu. Zdenka

  • Lenka cestou necestou

   Kdybyste náhodou na letišti ve Faro pujcovala u Drive4Fun, tak to mam naši zkušenost podrobně popsanou v tomto článku – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve-09-2021/#Drive4Fun . Pokud budete půjčovat auto přimo přes půjčovnu a ne přes prostředníka, tak by neměli chtít žádné další pojištění. Pokud půjčujete přes prostředníka, tak pak autopůjčovna se snaží vnutit jejich vlastní pojištění při vyzvednutí auta – to brát nemusíte, ale pak to přes prostedníka funguje tak, že když je pojistná událost, musíte to zaplatit autopůjčovně a pak vymáhat u prostředníka, kde jsme to měla plně pojištěné. Proto osobně preferuji půjčení přímo přes půjčovnu a plné pojištění u půjčovny, pokud to není výrazně dražší (někdy není, někdy je…)

 • Markéta

  Dobrý den,
  do jaké doby vracejí půjčovny depozit? Dále si autopůjčovna strhla peníze, konkrétně 7 EUR za emailovou objednávku. Nikdo nás na to neupozornil.
  Půjčili jsme si auto ve Faru u půjčovny BestDeal. V sobotu jsme ho vrátili a doted nemáme peníze odblokované.
  To se nám ještě nestalo, sumu odblokovali jiné autopůjčovny vždycky hned. Na Mallorce, Kypru…A nikdy si nestrhli další peníze až tato půjčovna.
  Může se stát, že peníze neodblokují? Psali jsme jim email a neodpověděli.
  Děkuji za odpověď
  Markéta

  • Lenka cestou necestou

   Dobrý den, omlouvam se za pozdni odpověd, dotaz mi zapadl mezi spamem. Standardne vrací depozit dost rychle, řekněme do týdne, ale záleží na konkrétní autopůjčovně. Doufám, že vám to dobře dopadlo a peníze vám v plné výši vrátili.
   Lenka

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *