skaliska v moři která mají tvar srdíčka a
Nabídka ubytování,  Portugalsko

Algarve – tipy co navštívit


Na jihu Portugalska v Algarve nabízíme k pronájmu náš byt 1+kk. Algarve je opravdu nádherná destinace vhodná k návštěvě kdykoliv během roku. V létě si můžete užívat koupání na krásných plážích, kterých je zde opravdu hodně a mimo sezónu si zde můžete užívat krásné procházky po pobřeží, či delší treky podél skalnatého pobřeží, kdy se budete moci kochat nádhernými výhledy na oceán a okolní skály. Často se mě před cestou ptáte na tipy co navštívit a tak jsem se rozhodla sepsat ještě další tipy.

Ubytování v našem apartmánu

Apartamento Tom

Nabízíme ubytování v našem apartmánu 1+kk v Portimao cca 1,5 km od pláže a kousek od centra Portimao.

Bližší informace k našemu ubytování v Portimao a kompletní ceník najdete zde:

https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve/ 

Pokoj s šedou sedačkou, stolem, manželskou postelí, televizí a větrákem
Místnost s bílou postelí a povlečením a stůl s dvěma židlemi a kuchyňským koutem
Výhled z balkonu na město osvícené sluncem
Sprchový kout s kachlíky v dekoru dřeva
Koupelna s šedými kachlíčky a umyvadlem se skříňkou

Spoustu tipů najdete hlavně v mých článcích níže, kde najdete tipy na itineráře a popsaná místa, která jsme při našich dvou dovolených navštívili:

https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-07-2021/

https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve-09-2021/

V tomto příspěvku bych se chtěla zaměřit na shrnutí lodních výletů a dalších pár atrakcí. Bohužel sama jsem ještě nestihla vyzkoušet vše, takže u těchto tipů nemám vždy osobní zkušenost. U jednotlivých tipů zmíním, zda jsem již osobně vyzkoušela nebo ještě ne. Pokud jste sami některý z těchto tipů vyzkoušeli, budu ráda za vaši zkušenost v komentářích.

A nebo se přidejte do mé fb cestovatelské skupiny Cestování – užitečné rady a itineráře (https://www.facebook.com/groups/461713) a podělte se s námi o vaše tipy a fotky 🙂

Informace o cenách jsou platné v době napsání tohoto článku, takže aktuální cenu a informace např. ohledně otvírací doby atd. si raději ověřte v odkazech, které vždy u daného místa uvádím.

10 důvodů proč navštívit Algarve

1. Pláže

 • Na téměř dvou stech kilometrech pobřeží Algarve najdete jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě 🙂 A to bez nadsázky. Neříkám, že jinde v Evropě nenajdete krásné pláže, ale tady je opravdu neskutečně velká koncentrace nádherných pláží. Vybírat můžete z více než 150 pláží. Takže hned na začátek mám pro vás jednu špatnou zprávu :p Za týden nemáte šanci stihnout všechny vyzkoušet :p Ale nebojte, krásné jsou opravdu všechny, takže pro inspiraci můžete mrknout na mé články na blogu, kde se můžete inspirovat mými fotkami a vybrat si tak pláže, které byste chtěli také vyzkoušet.
 • Na většině pláží najdete krásné pískovcové skály jeskyně
 • V létě si můžete užít koupánív oceánu – spousta lidí má strach, že oceán bude ledový, ale nemusí to tak být, my v létě měli vodu cca 24°C, což je příjemná teplota na koupání. Takže jestli si při dovolené chcete užít i koupání, doporučuju jet do Algarve mezi červencem až zářím.
 • Turisty láká především kvalita pláží a jejich úžasná rozmanitost. Vybere si opravdu každý. Najdete zde luxusní pláže s všemožným vybavením a zázemím, jaké si dovedete představit (bary, restaurace, stánky s občerstvením, lehátka, slunečníky, samozřejmostí jsou toalety a sprchy, půjčovny kajaků, paddle boardu, místní cestovní kanceláře s nabídkou lodních výletů, atd.)
 • Najdete zde jak dlouhé pláže, tak menší pláže, které od sebe oddělují pískovcové útesy, až po úplně malinké pláže, kde nenajdete téměř nikoho a při troše štěstí tam budete úplně sami. Některé malé pláže jsou nudistické, takže věřte, že i zde bude minimum lidí. Na těchto malých plážích samozřejmě nenajdete žádné zázemí, plavčíka, ani slunečníky a lehátka a nemusí být někdy úplně dobře přístupné, takže sem zavítá opravdu málo turistů, ale zase si zde můžete vychutnat soukromí.
 • Mušle – děti si mohou užít na většině pláží sbírání mušlí, na některých jich je opravdu hodně a opravdu velké (musím říct, že jinde v Evropě jsem zatím na tak velké mušle nenarazila)
 • Pláže jsou vhodné i pro děti, je zde krásně jemný písek a pozvolný vstup do vody.
 • Západní pobřeží Vicentine je chráněná oblast a tak zde můžete najít neupravené pláže na odlehlých místech. Toto pobřeží je charakteristické vysokými srázy, které střídají dlouhé úseky pláží nebo menší zátoky a pláže. Tyto pláže jsou mimochodem tím pravým rájem pro milovníky surfu
 • Pláží je tu tolik, že by byl hřích zůstat celý týden pouze na jedné, takže zde je zbytečné mít ubytování jen pár metrů od pláže, protože je nejlepší půjčit si auto a užít si více pláží, stojí to opravdu za to 🙂
Písečná pláž obklopená pískovcovými skalními útvary
Praia do Alemao
Písečná pláž mezi skálami a oceán
Praia de Vale Centianes
Pláž s mnoha lidmi a slunečníky oceán s tyrkysovou barvou
Praia de Benagil
Pláž mezi skálami s přístupem po dřevěných schodech se zábradlím
Praia do Camilo
dlouhá písečná pláž se slunečníky a tyrkysový oceán
Praia da Coelha

2. Procházky po pobřeží a západy slunce

 • Pobřeží je tu opravdu rozmanité, takže vybízí ke krásným procházkám po plážích s nádhernými útesy, skálami, jeskyněmi a průrvami (tzv. algary). Pozor, útesy jsou nestabilní, takže určitě nechoďte úplně na kraj a neporušujte zákaz vstupu za cedule upozorňující na nestabilní útesy.
 • Při procházkách si zde můžete vychutnat dechberoucí západy slunce, většina pláží je orientovaná na západ, takže si můžete užít západ slunce každý den z jiného místa.
Západ slunce nad oceánem a pláž s útesy
algar, díra v zemi způsobená erozí v pískovcové skále a výhled na oceán a město
Skalní útvar v oceánu ve tvaru srdíčka

3. Treky

 • Najdete zde nádherné treky po pobřeží s úchvatnými výhledy na oceán a pískovcové skály, pláže,  majáky, jeskyně a algary.
 • Je to pěkně po rovince, takže to zvládne opravdu každý.
skalnaté pobřeží s pískovcovými skálami
plot podél skal a maják v dálce

4. Malebná městečka

 • Najdete zde krásná malebná městečkas úzkými uličkami, kde najdete krásné kvetoucí bouganvílie, domy s typickými kachlíky azulejos, pevnosti atd.
Ulička s kvetoucími buganvíliemi s růžovými květy
písek a za ní pevnost a moře

5. Lodní výlety

 • Nabídka lodních výletů je zde opravdu široká a rozmanitá – lodní výlety po pobřeží, pozorování delfínů, lodní výlety s návštěvou jeskyní, výlety na kajacích či lodní výlety po řece Arade.
Benagil cave
Příď loďky a skalní útvary u moře

6. Zajímavé atrakce

 • Za návštěvu stojí i různé atrakce jako Sand city (krásné stavby z písku), aquaparky či solné pánve a „Mrtvé moře“ u Faro

7. Výborné jídlo

 • Můžete si zde vychutnat skvělé jídlo za rozumné ceny (není problém najít restaurace, kde se najíte za 8-10 EUR, v obyčejnějších restauracích pro místňáky ještě za méně).
 • Rybolov zde má dlouholetou tradici, takže si tady můžete každý den dopřát čerstvé ryby za dobré ceny
 • A pokud jste milovníky ovoce, také si přijdete na své, na místních tržnicích najdete ovoce všeho druhu za dobré ceny.
trojúhelníkový bílý talíř na kterém je ryba na zelenině, pečené brambory a zelenina
tác s kousky kuřete s lžící a čtvrtou citronu

8. Dostupné ceny a levné letenky

Nejen ceny v restauracích, ale i ceny v supermarketech a na trzích jsou velmi přijatelné a určitě nezruinují vaši peněženku.

Půjčení auta zde také není drahé, malé auto se dá i v plné sezóně pořídit za 28 EUR za den (s plným pojištěním) a v září jsme měli dokonce cca za 24 EUR.  

I letenky do Algarve jsou často za velmi příznivou cenu. Nejlevnější přímé lety bývají z Vídně s Ryainairem, ale můžete letět i z Prahy (v sezóně lítají také přímé lety, ale bývají dražší) nebo kdo to nemá daleko do Německa, můžete najít zajímavé letenky za dobré ceny i odsud, např. z Berlína. Když vidím nějakou zajímavou akci na letenky do Algarve, tak ji přidávám na svou fb stránku, tak si příp. nastavte sledování – https://www.facebook.com/lenkacestounecestou

9. Počasí

V létě si můžete užít teplého počasí a koupání v oceánu. Srážek je zde v létě opravdu minimum, během celé dovolené jsme měli azuro bez jediného mráčku.

Ale jinak je v Algarve příjemné počasí celoročně, takže pokud vás nebaví dovolené strávené na pláži, nevyhledáváte koupání v moři a chystáte se spíš na poznávací dovolenou, můžete do Algarve vyrazit opravdu kdykoliv a bude to mít hned několik výhod – např. na treky a procházky po pobřeží nebude takové vedro, letenky budou levnější než v letní sezóně a ušetříte i za ubytování. U nás máme zvýhodněné mimosezónní ceny od října do května.

I v zimě v únoru bývají teploty cca 17-20°C.

10. Surfování
Pokud jste milovníky surfu, bude to tady pro vás opravdu ráj, obzvlášť na západním pobřeží.

Výhled na pláž se skalami
Moře s vlnami a pláž u které jsou pískovcové skály

Sand city

Sand city je krásný areál se stavbami z písku, které jsou opravdu povedené. Najdete zde např. sochy z písku představující různé země, mezi nimiž byla i Česká republika (Karlštejn a orloj). Dále různé postavy z animovaných pohádek a filmů nebo různé známé osobnosti. U každého místa můžete najít anglicko-portugalský popisek, co dané sochy představují.

Vstupné stálo 11,9 EUR dospělý 5,9 EUR dítě. Vstupenky se dají koupit i online, ale my kupovali na místě. Nám se tohle místo hodně líbilo, doporučuju. Ani v plné sezóně v červenci zde odpoledne moc lidí nebylo, byli jsme tam skoro sami.

Sochy z písku Avengers
sochy z písku
socha z písku se symboly Anglie - královna, stůl s čajem a Big ben

Koupání v Mrvém moři a solné pánve Salinas do Grelha

Abyste zažili, jak nadnáší Mrtvé moře, nemusíte jezdit až do Izraele či Jordánska 🙂 . V Algarve kousek od letiště ve Faro najdete solné pánve, kde mají i malé Mrtvé moře – jezírko, kde je stejná koncentrace soli jako v Mrtvém moři. Navíc prohlídku solných pánví můžete mít v češtině, protože manželka majitele je Češka. Prohlídka solných pánví byla velmi zajímavá a koupání v Mrtvém moři jsme si také opravdu užili.

Více informací a fotek z naší návštěvy najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve-09-2021/#Solne_panve_Salinas_do_Grelha_a_koupani_v_Mrtvem_mori

 

Otevírací doba:         

 • Mrtvé moře – 11.května – 31.října (10:00 – 18:30)
 • Prohlídky s průvodcem – celoročně, objednání telefonicky nebo emailem
Solné pánve s hromádkami soli
Jezírko jako mrtvé moře a bílá lehátka
sklenice se solným květem a ruka na které je pár krystalků
plastová krabice s velkými solnými krystaly

Lodní výlety

Pokud máte rádi lodní výlety, přijdete si v Algarve na své, nabídka lodních výletů je tu velmi široká. 

Jeskyně Benagil

Jedním z nejznámějších lodních výletů je výlet k jeskyni Benagil. Jinak než lodí se do této jeskyně dostat nedá, zeshora maximálně uvidíte z dálky díru v zemi. Tato jeskyně je opravdu velmi fotogenická a určitě jste fotky z této jeskyně už někde zahlídli.

Benagil cave

Výletů k této jeskyni je v nabídce opravdu hodně a záleží, jaký si vyberete:

Lodní výlet z Carvoeiro k jeskyni Benagil

My jsme si vybrali lodní výlet člunem z Carvoeiro do jeskyně Benagil a dalších krásných jeskyní a pokračovali jsme až k pláži Praia da Marinha.

Výlet jsem objednávala online už pár dní předem od společnosti Carvoeiro Caves (https://www.carvoeirocaves.com/passeios/tour-completo-benagil-praia-da-marinha/).

Těch firem, co dělají výlety člunem k jeskyni Benagil je tam poměrně dost, ale určitě doporučuju tu naší, vše proběhlo výborně a byli jsme fakt spokojení. Při výběru je dobré zjistit, jak velký je to člun, protože některé společnosti dělají také výlety po pobřeží, ale je to větší loď, která pak nemůže zajíždět do jednotlivých jeskyní. Ceny jsou většinou podobné, pokud je nějaký výlet za nižší cenu, tak často proto, že je to kratší projížďka.

Předpokládám, že není problém objednat výlet i na místě, otázka je, jestli si budete moci vybrat čas, který vám vyhovuje. Pokud jede třeba celá rodina, tak je určitě lepší objednat si výlet předem, přece jen člun je jen pro 8 lidí, tak už by pro celou rodinu nemuselo být místo.

Bylo třeba přijít ke stánku na okraji pláže Carvoeiro 30 minut předem, aby udělali check-in. Pak nám dali vesty a mohli jsme vyrazit. Pokud máte sebou nějakou větší tašku, můžete si jí klidně nechat u nich ve stánku.

Navštívili jsme spoustu krásných jeskyní včetně té nejznámější – Gruta de Benagil –  https://mapy.cz/s/lomebojuhu, kterou určitě znáte z fotek. Z lodi se ale nevystupovalo, takže jsme si jeskyni vyfotili jen z loďky. Nevím, jestli se u některých jiných společností z lodi vystupuje, všimla jsem si, že vystupovali jen lidi z kajaku.

Tenhle výlet trval 1 a půl hodiny a jelo se až ke známé pláži Praia da Marinha.

Cena – 25 EUR/osoba (dítě 20 EUR)

Praia do Carvoiero
Skaliska a jeskyně u moře
Příď loďky společnosti CarvoeiroCaves.com která vjíždí do jeskyně
Pohled z loďky na pláž s pískovcovými skálami

Lodní výlet k jeskyni Benagil z Portimao

Lodní výlety k této jeskyně jezdí i od nás z Portimao. Nemám tedy osobní zkušenost, ale jedná se o větší vzdálenost, tak se obávám, že na tento výlet nebudou jezdit ty menší čluny pro 8 lidí, ale nějaké větší loďky a nejsem si pak jistá, jestli budou zajíždět až do jeskyně a kolik dalších jeskyní navštívíte. Takže pokud chcete zajíždět do více jeskyní, jako u výletu, který jsem popsala výše, před koupí si to ověřte.

Tyto lodní výlety nabízí místní cestovní kanceláře v Portimao, mají prodejní místa v takových budkách na nábřeží řeky Arade v Zona Ribeirinha – https://goo.gl/maps/tBes2XM28usx1ocT8

Kajak

K jeskyni Benagil se dá zajet i kajakem z pláže Praia de Benagil, je to odtamtud kousek. Bohužel osobní zkušenost nemám, měli jsme kajak objednaný na poslední den, ale byly velké vlny, tak nám už dopoledne psali, že na celý den půjčování kajaků zrušili.

Takže doporučuju plánovat raději na začátek dovolené, aby příp. byla šance přerezervovat na jiný termín. Dá se rezervovat online a při zrušení nám automaticky vrátili peníze.

U kajaku jsou dvě možnosti, buď si zarezervovat projížďku s průvodcem nebo bez průvodce, záleží na co si troufáte…

U kajaku je výhoda, že můžete zajet až do jeskyně, z kajaku vystoupit a jeskyni si v klidu nafotit. K jeskyni Benagil je to kajakem asi 5 minut

My měli jet na projížďku kajakem bez průvodce přes Taruga Benagil Tours, viz níže.

 

Kajak bez průvodce

Taruga Benagil Tours

Kayak Benagil

https://kayakbenagil.com/

 • Cca 2 hodiny
 • Cena – 25 EUR

 

Kajak s průvodcem

Treasure tours

 

Kayak Benagil

 

Pokud byste si z těchto variant nevybrali, stačí mrknout na Google mapy na pláž Praia de Benagil, kde najdete i další společnosti s odkazem na web.

https://goo.gl/maps/rgmNXRG38F1xRqzd6

Výlet delfíni

Další možností lodního výletu je výlet na pozorování delfínů.

Tady zatím nemám osobní zkušenost, podobný výlet jsem absolvovala pouze na Madeiře a bylo to teda super 🙂

Níže je odkaz na jednu z místních agentur, která tento výlet nabízí, prodejní místo mají v Portimao v Zona Ribeirinha na nábřeží řeky Arade (https://goo.gl/maps/tBes2XM28usx1ocT8 )

Lodí po řece Arade do Silves

Dalším lodním výletem je projížďka z Portimao po řece Arade až do městečka Silves. Opět jsem zatím nezkoušela. Výlet je spojen s návštěvou městečka Silves, kde si můžete prohlédnout historické centrum města a hrad. Tento lodní výlet trvá asi 3,5 hodin a v rámci tohoto výletu je tam asi 1,5 hod. na prohlídku města Silves (takže 2 hodiny cesta lodí a 1,5 hod. prohlídka města). 

Níže je odkaz na jednu z místních agentur, která tento výlet nabízí, prodejní místo mají v Portimao v Zona Ribeirinha na nábřeží řeky Arade (https://goo.gl/maps/tBes2XM28usx1ocT8 )

 

Lodní výlet z Portimao do Ponta da Piedade

Dalším zajímavým výletem bude určitě i lodní výlet z Portimao do Ponta da Piedade, kde jsou krásné útesy a jeskyně.

Tento lodní výlet trvá 7 hodin a v ceně výletu je i oběd.

Loďkou mezi útesy a jeskyněmi v Ponta da Piedade

Tenhle výlet v člunu mám taky v plánu někdy příště. V Ponta da Piedade najdete nádherné útesy a když sejdete po schodech dolů, najdete tam stanoviště menších člunů, které vás provezou kolem Ponta da Piedade kolem krásných skalisek a jeskyní.

Nepamatuju si přesně cenu, ale bylo to mezi 20-25 EUR/dospělý

Stanoviště loďěk zde – https://goo.gl/maps/Q49ZrWYo1LfwyaKd6

https://www.facebook.com/grottopioneers/

skalní útesy v oceánu a červená loďka

Vodni taxi do Ferragudo

Vedle Portimao je moc hezké malebná vesnička Ferragudo, určitě doporučuju navštívit. Můžete tam zajet samozřejmě autem, z Portimao je to opravdu kousek nebo můžete využít i vodního taxi, které vás zaveze do Portimao.

Lístky by se opět měly kupovat na nábřeží v Portimao, kde jsem zahlédla prodejní  místo – https://goo.gl/maps/tBes2XM28usx1ocT8

Webovky jsem nenašla, mají jen stránky na fb – https://www.facebook.com/TaxiFerryFerragudo

Zoo + aquapark

Zoomarine

Zoomarine jsme také nestihli, snad příště… Je to moc hezká zoo + aquapark. V zoo můžete také shlédnout show s delfíny, lachtany nebo papoušky.

Aquaparky

Slide & splash

Cena

 • Od 11 let + dospělí – 29 EUR
 • 5-10 let – 21 EUR
 • koupe online levnejsi

Aqualand

Cena:

 • Od 11 let + dospělí – 29 EUR
 • Děti (5-10 let) – 21 EUR

Tak co na to říkáte? Jestli se rozhodnete přijet a chtěli byste využít naší nabídky ubytování, napište mi email nebo zprávu na fb 🙂 Rádi vás u nás přivítáme 🙂

lenkacestounecestou@gmail.com

https://www.facebook.com/lenkacestounecestou 

 

Dále můžu nabídnout ubytování až pro 6 osob v našem apartmánu na Madeiře, bližší info a ceník zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *