výhled na hory a obloha bez mráčku
Madeira

Tipy co navštívit na Madeiře


15 tipů co podniknout na Madeiře

Je to je opravdu nádherná destinace vhodná k návštěvě kdykoliv během roku. Na Madeiře je toho k vidění tolik, že nebudete vědet, co navštívit dřív. Najdete tu nepřeberné množství nádherných treků v horách, po levádách, podél pobřeží, dále malebná městečka, krásné vyhlídky, strmé lanovky, přírodní lávové bazénky atd. Protože na Madeiře nabízíme k pronájmu náš byt 3+1, často se mě před cestou ptáte na tipy co navštívit, a tak jsem se rozhodla sepsat přehled tipů, co můžete na Madeiře podniknout.

Itinerář

Na Madeiře je toho tolik k vidění, že týden je opravdu málo. Takže doporučuju jet aspoň na 10-14 dní, ale ani za tento počet dní nestihnete zdaleka všechno. Já byla na Madeiře už 5x, většinou 10-16 dní a stejně jsem stihla vidět a prochodit jen malý zlomek toho, co Madeira nabízí… Ale nezoufejte, jestli vás při vytváření itineráře zachvátí panika, co vše nestihnete, vždy máte možnost se vrátit nebo se vracet dokonce opakovaně, jako to dělá spousta turistů. Madeira je totiž silně návyková a závislost vzniká velmi rychle. Ale tohle je moc hezká závislost, co říkáte? 😀 A pokud se rozhodnete pro opakované ubytování u nás, můžete se těšit na věrnostní slevy.

 

Nabídka ubytování v našem apartmánu

Tady bližší info k naší nabídce ubytování v našem apartmánu 3+1 s terasou (až pro 6 osob) – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/.

Obývák s postelí a sedačkou v třípokojovém apartmánu na Madeiře
Ložnice s dvěmi jednolůžkovými postelemi a vestavnou skříní
Kuchyň s židlemi a stolem na kterém leží ovoce a víno
Koupelna se sprchovým koutem a záchodem
Terasa s velkým stolem a a šesti židlemi
Terasa se stolem a židlemi

K vytvoření itineráře vám určitě pomohou mé články na blogu, kde vždy najdete, co jsme při dané cestě na Madeiru podnikli my v jednotlivých dnech. Tady je odkaz na kategorii Madeira, kde najdete jednotlivé články z mých cest, takže doporučuju pročíst si všechny články na blogu, kde najdete bližší informace, odkazy na mapy, informace kolik jsme potkali turistů atd., níže najdete jen stručné informace a přehled, jaké tipy aktivit můžete na Madeiře podniknout.

https://lenkacestounecestou.cz/category/madeira/

A pokud se rozhodnete pro ubytování u nás, po závazné rezervaci vám zašlu několik vzorových itinerářů, podle toho zda jedete na týden, na 2 týdny, itinerář vhodný při půjčení auta nebo naopak pro ty, kteří budou cestovat busem nebo naopak budete cestovat s dítětem.

Dále pokud budete chtít pomoci s doladěním itineráře, dejte vědět, ráda poradím.

A tady je přehled aktivit, co můžete na Madeiře podniknout. Pokud nechcete moc utrácet, tak pěší turistika je ta nejlepší volba, protože kromě půjčení auta vás to nebude stát ani korunu, neplatí se zde žádné vstupy nikam jako to v některých zemích bývá, že se platí za vstup do národních parků, soutěsek apod. Parkování je kromě centra Funchalu a center některých městeček většinou všude zdarma.

A pokud si nechcete půjčovat auto, ušetříte ještě víc, jedna jízda autobusem stojí cca 3-6 EUR, podle vzdálenosti kam jedete. Pokud budete ubytovaní u nás, tak budete moci ostrov procestovat bez problémů busem, protože všechny autobusy vyjíždí právě z Funchalu.

Ale autem je to samozřejmě jednodušší, takže doporučuju půjčit auto, ideálně hned po koupi letenek, protože při rezervaci na poslední chvíli jsou hlavně v letní sezóně auta opravdu předražená. Po provedení závazné rezervace u nás vám dám několik tipů na nejlevnější autopůjčovny. Nebo můžete zkombinovat auto a bus, protože pro některé trasy, kdy se jde z bodu A do bodu B, je výhodnější jet busem, abyste se nemuseli vracet k autu, což vzhledem k délce trasy nemusí být ideální.

15 tipů co podniknout na Madeiře

Levády

Jedná se o zavlažovací kanály, ze kterých se postupem času staly oblíbené turistické trasy. Hlavní funkcí levád je rozvádět vodu ze severu Madeiry na jih. Historie levád sahá až do 15. století a udává se, že celková délka levád na ostrově je cca 2500 km, některé zdroje uvádí ještě vyšší číslo. Samozřejmě ne všechny jsou schůdné, některé jsou zanedbané, zarostlé a některé dokonce nebezpečené (na mapy.cz je pak napsané dangerous do not use). Vybírat tedy můžete podle mého blogu, podle průvodce nebo podle vyznačených tras na mapy.cz.

Pokud nemáte rádi kopce, budou levády pro vás to pravé, protože vedou po rovině. Chodí se podél kanálu na takovém užším chodníku, který slouží zároveň jako údržbová cesta. Chodník je dostatečně široký, takže se po něm jde pohodlně. Když ale potkáte někoho v protisměru, tak je to trochu horší, většinou jeden zůstává na chodníku a projde, druhý zůstane na chodníku jednou nohou a druhou se rozkročí přes levádu. Ale častěji jsme se musely vyhýbat turistům jen na Levada do Caldeirão Verde, která je jedna z nejznámějších a tomu odpovídá i počet turistů. Ostatní levády, které jsme navštívili, rozhodně nebyly ani v plné sezóně přeplněné turisty, na některých jsme potkali třeba jen pár turistů za celý den. Na některých levádách není betonový chodníček, ale vedle levády je cestička.

Levada do Caldeirão Verde
Levada na ostrově Madeira se zábradlím a kapradinami
Levada do Caldeirão Verde
Levada s padajícím vodopádem
Levada do Caldeirão Verde

Každá leváda je jiná – někde najdete tunely, jinde menší vodopády, bujnou vegetaci, nádherné výhledy do údolí a na terasovitá políčka, výhledy na hory, oceán, skály, mučenkové porosty, eukalypty, vavřínové lesy, zkrátka je na co koukat. 

Levada da Ribeira da Janela s kaňonem a bujnou vegetací
Levada da Ribeira da Janela
Levada s vavřínovým lesem a mechem obrostlý obrubník
Levada 25 pramenů
schody se zábradlím na Levada do Alecrim a voda v kanálu
Levada do Alecrim
Tunel ve skále
Levada Fajã do Rodrigues
Hory a výhledy do údolí na Levada do Norte
Levada do Norte
Levada Nova da Calheta s bujnou vegetací a výhledem na oceán
Levada da Nova da Calheta

U jakéhokoliv treku je dobré před cestou zkontrolovat na webu, zda není trasa zavřená a pokud ano, vybrat si jinou (nikdy nevíte, zda je trasa zavřená kvůli nějaké drobnosti nebo třeba kvůli sesuvům půdy, popadaným stromům, pracím na levádě atd.).

http://www.visitmadeira.pt/en-gb/useful-info/walks/notice-to-walkers-and-listof-walks

https://walkmeguide.com/en/madeira/trails-list/

Na některých levádach je zábradlí, ale na některých levádách zábradlí chybí, takže takovéhle bych nedoporučila těm, co trpí závratí nebo pokud jdete s menšími dětmi. Ale pokud závratěmi netrpíte, tak i tyhle levády nejsou nic těžkého.

Exponovaná Levada Nova s výhledem do údolí
Levada Nova - bez zábradlí
Levada do Moinho

Při každé dovolené jsme prošli levád několik, doporučuju mrknout do kategorie Madeira na jednotlivé články

https://lenkacestounecestou.cz/category/madeira/

Hory

Hory na Madeiře jsou překrásné. I pokud nejste zvyklí chodit po horách, nemusíte si tuhle nádheru nechat ujít. Na Madeiře jsou některé treky opravdu lehké a s malým převýšením, takže se nemusíte bát vydat se ani na nejvyšší horu Madeiry. A opravdu se nemusíte bát, že to nezvládnete. Já sama byla vlastně v horách poprvé na Madeiře (Šumavu se neopovažuju počítat mezi hory) a kondičku nemám dobrou a bylo to opravdu v pohodě. 

Pico Ruivo z Achada do Teixeira (lehká trasa) – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-06-2018/#Pico_Ruivo

Hory při treku na Pico Ruivo a kvetoucí žlutý janovec

Pico Ruivo z Pico do Arieiro (těžší trasa)

Štíty hor s modrou oblohou
Pico grande

Pobřežní treky

Některé treky vedou podél pobřeží a celou cestu se můžete kochat nádhernými výhledy na oceán a skalnaté pobřeží. Mezi nejkrásnější a zároveň nejznáměnší (tomu odpovídá i počet turistů) patří trek na Ponta de Sao Lourenco.

https://lenkacestounecestou.cz/madeira-06-2018/#Poloostrov_Sao_Lourenco

Poloostrov se skalnatým pobřežím a výhledem na moře
Skalnaté útesy u moře a bodlák

Lesy

Na Madeiře můžete najít krásné a velmi zajímavé lesy – vavřínové, eukalyptové či lesy se stromovými kapradinami. A pokud budete mít půjčené auto, nevynechejte určitě Fanal, kde najdete krásné pokroucené stromy okotea zápašná, které v mlze vytváří tajemnou atmosféru.

Fanal
Fanal v mlze
kopec se stromy a výhled na oceán
Fanal za sluníčka
dva stromy na obzoru pod kterým je několik lidí
Fanal
schody na Levada do Alecrim a vavřínový les
Vavřínové lesy
Eukalyptus
Eukalyptové lesy
Vereda das Funduras se stromovými kapradinami
Stromové kapradiny na Vereda das Funduras
Stromové kapradiny
Stromové kapradiny na Vereda das Funduras

Malebná městečka

Také doporučuju navštívit různá městečka jako Santana, kde jsou největší turistickou atrakcí typické pastevecké domečky se slaměnou střechou.

Typické červenobílé domečky s doškovou střechou v Santaně

Nebo třeba Camara de Lobos, malebnou rybářskou vesničku, kde se v přístavu se nachází malá loděnice, která vyrábí rybářské čluny. V úzkých uličkách vesničky je k vidění zajímavá forma umění, v ulicích najdete na domech obrazy vytvořené z etiket, např. od Fanty, Coly atd.

malebné městečko Camara de Lobos s přístavem a lodičkami
Modro červeno žluté loďka a v pozadí výzdoba
street art v podobě obrazů z etiket, konkrétně páv a tukan

Za zastávku stojí i městečko Ponta do Sol, které se nachází na jižním pobřeží.

pláž v malebné vesničce a vedle pláže skála a barevné domky

A doporučuju navštívit i Funchal. Je to sice hlavní město, ale se svými 100 000 obyvateli jako hlavní město nepůsobí a centrum určitě stojí za návštěvu. Najdete tam zajímavou čtvrť Zona Velha s krásnými malovanými dveřmi, zajímavou tržnici Mercado dos Lavradores či krásné parky se zajímavými stromy z celého světa.

Kostelík u restaurace s venkovním posezením a tři palmy
Pevnost a stromová alej a několik aut a motorek
Tržnice ve Funchalu s ovocem monstera, maracuja, mango
Funchal - tržnice Mercado dos Lavradores
malované dveře ve městě Funchal na chátrajícím domě
Funchal - Zona Velha - malované dveře

Vyhlídky

Pokud si chcete trochu odpočinout od pěších túr, doporučuji vzít auto a projet ostrov křížem krážem. Po cestě budete narážet na nespočet krásných vyhlídek.

pohled na horskou vesničku v údolí obklopenou vysokými horami
Eira do Serrado, vyhlídka na Curral de Freiras
Vyhlídka na oceán a skalnaté pobřeží
Faial
Miradouro do Fio
Miradouro do Fio
Miradouro Cabo
Miradouro Cabo

Koupání

Pokud někdo chce strávit dovolenou pouze na pláži, tak to bych doporučila spíše jinou destinaci než Madeiru. Možností ke koupání se na Madeiře najde dost, ale rozhodně by byla škoda strávit dovolenou jen koupáním. Navíc oceán je studenější než Středozemní moře, takže to není na to, aby se člověk naložil do vody na hodinu… Takže spíš bych doporučila zkombinovat vždy nějaký výlet s koupáním, tak jako jsme děláme my. Kromě pláží si můžete vychutnat koupání v přírodních lávových bazéncích. Jedny z nich (Doca do Cavacas) najdete cca 2 km od našeho bytu. Další lávové bazénky najdete na severu v Porto Moniz a v Seixalu.

Přírodní lávové bazénky ve Funchalu
Doca do Cavacas - přírodní bazénky v naší čtvrti
pláž s černým pískem, oceán a zelené kopce
Pláž v Seixalu
Skály v lávovém bazénku a oceán
Přírodní bazénky Porto Moniz
Přírodní lávové bazénky a lidé kteří se koupou
Přírodní bazénky Porto Moniz
2 ženy koupající se v lávovým bazénku a skalní oblouk
Přírodní bazénky Seixal
Plavci v lávovém bazénku obklopeném skalami
Přírodní bazénky Seixal

Lanovky

Na Madeiře najdete celkem 7 lanovek a většina jsou pořádně strmé a můžete se kochat nádhernými výhledy na oceán, skaliska, vodopády a ovocné sady atd. U některých se nachází pláž, takže v létě tuto atrakci můžete spojit s koupáním.

Při návštětě v srpnu 2022 jsme stihli 5 z těchto lanovek, takže v tomto článku najdete bližší informace a ceny – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-08-2021/

Strmá lanovka jedoucí z vysokého útesu
Teleférico da Fajã dos Padres s pláží dole
červená lanovka jedoucí dolů z útesu a strom
Teleférico das Fajãs Cabo Girão s pláží dole

Botanické zahrady a parky

Především ve Funchalu najdete moc hezké parky (zdarma) a na Monte 2 krásné botanické zahrady.

Funchal - Jardim Municipal
Výhled na park a oceán
Funchal - park Santa Catarina
Krásná zahrada v japonském stylu
Monte Palace tropical Garden

Lodní výlety

Při návštěvě Madeiry můžete take vyrazit na nějaký lodní výlet. Já zatím vyzkoušela lodní výlet s pozorováním delfínů a rozhodně to za ty peníze stálo.

Výlet na delfíny/velryby

My vyzkoušeli tento lodní výlet přes společnost Rota dos Cetáceos, která se specializuje na výlety s pozorováním delfínů na menším člunu (tzv. zodiac). Doporučuju, samotná jízda na člunu byl zážitek a delfínů jsme viděli hodně.

https://rota-dos-cetaceos.pt/

Čtyři delfíni v oceánu

Loď Santa Maria

Lodní výlet na replice lodi Kryštofa Kolumba

https://www.santamariadecolombo.com/

Lodní výlet na ostrovy Desertas

Celodenní lodní výlet na opuštěné ostrovy Desertas

https://www.vmtmadeira.com/en/trips/desertas-islands/

https://www.bonita-da-madeira.com/

https://www.facebook.com/bonitadamadeira/

Lodní výlety na katamaránu

https://www.vmtmadeira.com/en/

Loď kotvící u ostrova se skálami
Ilhas Desertas
Katamarán s turisty
Lodní výlet katamaránem na ostrovy Desertas
Ostrov se skálami a několika přístřešky
Ilhas Desertas

Projížďka na saních

Projížďka na saních (carros do cesto) jsou velmi známou atrakcí na Monte. Hlavně pro dítě je to super zážitek. Ale nejen pro dítě, musím říct, že jsem si tu jízdu taky užila. Bližší informace, odkazy a ceny najdete zde:

https://lenkacestounecestou.cz/madeira-08-2021/#Sane_-_carros_do_cesto

Muži v bílém na silnici a proutěné saně

Prohlídka ovocných sadů/ banánových plantáží

Na Madeiře také můžete jít na prohlídku ovocných sadů nebo banánových plantáží s ochutnávkou ovoce. Zatím jsem nezkoušela, ale někdy to mám v plánu. Tady je odkaz, kde se dá taková prohlídka objednat. Jedná se o soukromé prohlídky a trvají cca 2 hodiny a stojí cca 39 – 49 EUR na osobu. Můžete navštívit např. sady se subtropickým ovocem, banánové plantáže nebo místa, kde pěstují anonu či maracuju. Většinou to bývá ve Funchalu nebo u Ribeira Brava.

https://www.portugalfarmexperience.com/madeira/

https://activities.marriott.com/things-to-do/V28Hi3EZ7ZnEpE-agriculture-green-tour

https://experitour.com/listings/green-agriculture-tour-madeira-island-monday/

Také je možné navštívit Faja dos Padres, kam musíte jet dolů strmou lanovkou a dole jsou krásné ovocné sady. Dá se to spojit s koupáním na pláži. My tam byli zatím bez prohlídky sadů. Prohlídka sadů i s ochutnávkou ovoce je za 28 EUR, dítě do 11 let 8  EUR (nevím jestli je v ceně i lanovka, předpokládám, že za lanovku si musí člověk zaplatit zvlášť)

https://fajadospadres.com/faja/index.php/acessos-en/visitas-en

tři manga na stromě
dvě zelená avokáda na stromě

Následující aktivity jsem nezkoušela a popravdě ani se nechystám, protože na takovéhle adrenalinovější věci mě opravdu neužije…

Surf

Pokud chcete vyzkoušet surfování na Madeiře, tak nejznámější škola surfu se nachází v Porto da Cruz. Na tohle téma nejsem odborník, takže se nebudu rozepisovat, ale hezky to bylo popsáno zde – https://www.madeiran.cz/aktivity/surfing-na-madeire/

https://www.madeiracalhausurfschool.com/surf-school/

 

Canyoning

Pokud vás baví canyoning nebo ho chcete teprve zkusit, tak Madeira je určitě výborným místem, kde si tenhle adrenalinový sport vyzkoušet. V různých cestovních agenturách si můžete objednat canyoning pro všechny možné úrovně od začátečníků až po pokročilé.

Canyoning je adrenalinový sport, při němž se kombinují techniky slaňování, skákání a plavání. Budete se spouštět kaňonem dolů a překonávát různé překážky, jako například různé skoky, klouzačky, které se vytvořily díky tekoucí vodě mezi kameny nebo různě hluboká jezírka. Někdy budete muset slanit malé nebo i větší vodopády.

https://www.madeira-harmonyinnature.com/

https://www.madeira-adventure-kingdom.com/canyoning/

https://madeira.best/category/things-to-do/land/canyoning

https://discover-madeira.pt/pt/tour/canyoning/#

https://www.madeiran.cz/aktivity/canyoning-na-madeire/

 

Horolezectví

A pokud vás baví horolezení, tak tady najdete pár odkazů na agentury, které vám zprostředkují tuto aktivitu.

https://www.madeira-adventure-kingdom.com/climbing-madeira/

https://www.madeira-harmonyinnature.com/en/climbing.html

https://madeira.best/product/climbing-tour-in-natural-park-of-madeira-island-canical-beginners

Tak co vás láká nejvíce? Jaké aktivity jste na Madeiře podnikli a co se vám líbilo nejvíc? Podělte se svými zážitky a fotkami v mé fb skupině Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti – https://www.facebook.com/groups/515294160077990

A hlavně pokud jste vyzkoušeli nějaké lodní výlety a nějaké adrenalinové aktivity, budu ráda když do mé skupiny posdílíte své zážitky a fotky, protože vlastně zatím neznám nikoho, kdo by na Madeiře zkusil třeba surf, canyoning či horolezení atd. 

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *