skála a výhled na moře
Evropa

Gibraltar


Gibraltar s dítětem

Gibraltar jsme navštívili při naší dovolené ve španělské Andalusii. Návštěvu Gibraltaru doporučuji, my byli nadšení. Strávili jsme tam jeden den, ale je tam tolik toho k vidění tolik, že ani dva dny se tam nudit rozhodně nebudete. Najdete zde volně žijící opice, které jsou zde největší atrakcí a je opravdu zábava je pozorovat. Dále krásné výhledy, jeskyně, visutý most, botanickou zahradu, pláže atd. V tomto příspěvku najdete podrobné informace, které vám ušetří čas při plánování výletu na Gibraltar.

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/mabujuteme

Datum: 6.4.2022

Gibraltar není zrovna velký, má rozlohu cca 6,5 km². Jedná se o vápencovou skálu Rock of Gibraltar, na které se Gibraltar rozkládá a která odděluje Gibraltarskou zátoku od Středozemního moře. V nejvyšším bodě má 426 m.

Do Gibraltaru jsme se rozhodli jet po dálnici, abychom tam byli rychleji. Od nás z El Puerto de Santa María jsme to měli asi hodinu a půl. Jinak pokud máte letenky do Málagy, tak i odsud je to ideální výlet, dá se i autobusem.

Přijeli jsme asi v 10:00 a zaparkovali jsme ještě ve Španělsku, hned u hranic v městečku La Línea de la Concepción. Parkovišť je tu několik, my parkovali na následujícím placeném parkovišti, kousek od hranic – https://mapy.cz/s/melosopeda. Na všech blozích psali, že je lepší do Gibraltaru autem nejezdit, že na hranicích jsou velké fronty a že je také velmi těžké ve městě zaparkovat. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme jeli mimo sezónu nebo i covid tomu pomohl, že lidé stále ještě necestují tolik co dřív, ale na hranici nebyla ani noha. Auta hranicí projížděla naprosto plynule, nebyla tam ani fronta 3 aut. Na pěší průchod hranicí přes 2 celnice jsme byli také jediní. Je to britské území, takže bylo potřeba ukázat pas a mohli jsme jít dál. Žádné covidové formality nebyly potřeba, nevyžadovali ani žádný příjezdový formulář, ani potvrzení o bezinfekčnosti.

Ale až na Gibraltar také pojedete, raději také zaparkujte ještě ve Španělsku u hranic, je opravdu jednodušší pohybovat se po Gibraltaru busem a pěšky.

Co se týče měny, mají tady Gibraltarskou libru.

Do města (do centra či k lanovce) se dá pohodlně dostat autobusem, který má zastávku hned za hranicí (zde – https://goo.gl/maps/5F4hJyX4Vv8iDSc27). O víkendu jezdí cca každých 30 minut, ve všední den každých 15 minut (stačí mrknout na jízdní řád na Google maps) a je to linka 5/10 (v Google maps jsem videla č. 10, ale jak při cestě tam i zpět měl bus označení 5/10). Berou normálně eura a vrátili nám také eura. Jinak jinde prý vrací libry. Osobní zkušenost nemám, všude jinde jsme raději rovnou platili kartou, abychom neriskovali, že nám vrátí libry…

Ranvej

Zastávka autobusu je opravdu hned za hranicí a my jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít atrakci v podobě místní přistávací dráhy. Na letišti přes ranvej vede silnice pro auta i pro pěší a když zrovna přistává nebo vzlétá letadlo, tak ranvej prostě zavřou, spadnou závory a počká se, až přistane nebo vzlétne letadlo, pak zvednou závory a můžete pokračovat dál. Je to opravdu zajímavé se projít po ranveji, to se vám jen tak někde nepoštěstí 🙂

Takže my jsme se šli projít po ranveji, udělali jsme pár fotek a pak jsme se vrátili k zastávce na autobus, který nás zavezl k lanovce.

https://mapy.cz/s/lepagusoje

ranvej přes kterou jezdí auta a chodí lidé a v dálce skála
ranvej a obloha s mráčky

Největší atrakcí v Gibraltaru je přírodní rezervace. Nahoru se můžete dostat lanovkou nebo pěšky do táhlého kopce.

Lanovka

Lanovka nahoru je teda hodně drahá (kolem 15 liber) + vstup do rezervace (to se musí zaplatit, bez toho byste z Gibraltaru neviděli prakticky nic). Všude psali, že je potřeba kupovat lístky na lanovku a do přírodní rezervace dopředu online na internetu, aby se člověk vyhnul cca 2 hodinové frontě. Říkala jsem si, že mimo sezónu to možná bude lepší, ale nechtěla jsem to riskovat. Vstupenky jsem tedy koupila přes internet den předem večer (nekupují se na přesný čas). Tentokrát to opravdu nebylo potřeba, ale proč to riskovat, online nákupem člověk nic nezkazí.

My kupovali balíček lanovka nahoru + vstup do rezervace a stál to 28 liber pro dospělého (18,5 liber dítě). Pokud byste nechtěli jet nahoru lanovkou, pouze vstup do přírodní rezervace stojí 13 liber (variantu koupě online jen do rezervace jsem nenašla).

U lanovky nebyl nikdo, za chvilku přišli 2 páry a tak jsme jeli lanovkou v 8 lidech.

Lístky na lanovku se dají příp. ušetřit, dá se samozřejmě vystoupat nahoru pěšky, ale na Gibraltaru je toho tolik k vidění, že jsme nechtěli ztrácet čas chůzí nahoru, navíc rodiče už nejsou nejmladší, tak jsem se rozhodla, že nahoru raději pojedeme lanovkou.

Normálně prý staví lanovka v polovině, kde najdete vyhlídku Apes´ Den, což je známá vyhlídka, kde najdete nejvíc opic. Teda stejně hodně jich bylo na více místech. Po vystoupení by mělo jít zas nastoupit a vyvézt se až nahoru. Tentokrát se ale uprostřed nezastavovalo, ale jelo se až úplně nahoru. Takže jsem musela trochu změnit plán a rozhodli jsme se tuto vyhlídku navštívit až na zpáteční cestě. Zpět jsme už lanovkou nechtěli, to už by bylo zbytečné. Takže jsme koupili jen kombinaci lístku lanovka nahoru a vstup do rezervace.

Lístky lanovka + přírodní rezervace: https://www.buytickets.gi/attractions/cable-car-gibraltar-6

Stanoviště lanovky – https://mapy.cz/s/luvonatuvu

Cena lanovka + vstup do rezervace – 28 liber dospělý (18,5 liber dítě) (vstup pouze do rezervace 13 liber)

budova odkud vyjíždí lanovka
bílá kabina lanovky

Opice

Opice jsou jednou z největších atrakcí na Gibraltaru. Je to jediné místo v Evropě, kde se vyskytují volně žijící opicemagot bezocasý. Nejsou vůbec plaché, takže jsou vyhledávanou atrakcí pro turisty a není problém se s opicemi vyfotit. Legenda praví, že dokud budou na Gibraltaru opice, bude Gibraltar britský, takže si zde opice náležitě hýčkají.

dvě opice sedící na zdi

Při výstupu z lanovky už na nás číhalo pár opic, jedna už si hověla přímo na lanovce.

opice sedící v okně lanovky
tři opice u zídky

Jak jsme vystupovali z lanovky, jedna opice hned skočila na jednu paní a začala jí rozepínat zip od batohu. Takže je lepší mít batoh raději vepředu, aby vám drzé opice nic nevzaly. Také nedoporučuju mít kšiltovky, čepice nebo brýle, to byste také riskovali, že o ně přijdete. Opodál jsme zas narazili na paní, které opice sebrala čepici, ale měla štěstí, byla trpělivá a poté co opice kolem skákala po stromech asi 15 minut, tak pak jí čepice omrzela a paní jí získala zpět.

Drzá opice která skočila paní na hlavu a snaží se jí otevřít zelený batoh
paní ve žluté bundě která se snaží setřást opici, kterou má na hlavě

Z opic jsme byli nadšení, nejen 9 letý syn, ale i my dospělí a tak jsme jejich pozorováním strávili docela dlouho, protože jsme nevěděli, kolik jich ještě potkáme. Dají se i pohladit, ale doporučuju být opatrný, můžou být i agresivní.

Pak jsme pokračovali dál na prohlídku rezervace. Za chvíli jsme narazili na další opice.

čtyři opice které si navzájem probírají srst
mládě opice na zídce
opice sedící na kamenné zídce a výhled na moře
opice na silnici kdy jedna opice probírá srst druhé opici
mládě opice na zídce

Skywalk

Pak jsme si prohlídli ještě vyhlídku Skywalk, odkud byl nádherný výhled.

https://mapy.cz/s/pamaruvacu

A pak jsme si prohlídli ještě další místa s nádhernými výhledy na skálu a na pláž a na oceán.

skály s vyhlídkou a výhled na město a moře
skála a výhled na moře
výhled na město a moře
Silnice u skály a výhled na moře
palma a výhled na moře a pláž
Výhled na skály a moře
Silnice, skála a jedna opice na skále
strom a výhled na moře

Od vyhlídky Apes´ Den se dá nahoru vylézt zkratkou po těchto schodech (https://mapy.cz/s/cocopuhebo ). No, je to pěkných pár schodů, lidi po vylezení pěkně funěli :p

Schody dolů k moři

Pak byl už čas oběda a tak jsme se rozhodli rychle poobědvat, dokud nejsou v dohledu žádné opice. Takže jsme se rychle ládovali připraveným pečivem s chorizem, abychom to stihli, než se objeví další opice. Nestihli jsme to, respektive můj syn. Jeden taxik pár opic přivezl. Jak jinak, vezli se načerno na střeše taxíku 😀 😀 😀 Seskočily dolů a hned jak uviděli syna se svačinou, tak mu hned jedna opice vyrvala housku z ruky a už si pochutnávala na jeho obědu 😀 😀 😀

opice na skále a jasná obloha
auto vezoucí opici na střeše
auto vezoucí opici na střeše

Pak ještě na jednom místě si syn a mamka dávali sušenky. Opice tam opět žádné nebyly, až pak jich pár přišlo a taťka za nima šel a pozoroval je. Byly od nás ještě poměrně daleko, takže to vypadalo, že není důvod sušenky schovávat. Pak ale jedna opice uviděla, jak syn něco jí a to jste měli vidět ty sprinty, jak běžela k nám. Mamka stihla ještě sušenky schovat, ale synovi se sušenky do malé kapsy nevešly a tak je rychle schoval jen pod mikinu, kterou měl kolem pasu, aby to vypadalo, že nic nemá. Ale chytrou opici holt tímto neoblbne :p Opice přišla a hned šla pod mikinu vzít mu sušenky. Syn ještě stihl ruku se sušenkama vytáhnout a dát ji nahoru ve snaze svou svačinku ubránit. Nepodařilo se :p Opice mu opět sušenky prostě sebrala a opodál si už na nich pochutnávala.

opice na asfaltové cestě
opice která jí sušenku

Mě se pak dvakrát stalo, že mi opice skočila na hlavu. Poprvé se ji našim podařilo nějak odehnat, ale podruhé se jim jí nedařilo odehnat a já nevěděla co dělat, nešla jaksi jen tak setřást. A řeknu vám, že teda nebyla úplně lehká, když vám tak sedí za krkem nebo na hlavě. Zkusila jsem se co nejvíc předklonit a pak konečně seskočila.

Turistka v bundě a s černým batohem která má opici za krkem
opice visící na stromě
dvě opice sedící na zídce a obloha
tři opice sedící na zídce
2 opice na silnici
Skála na které sedí opice a moře

Jeskyně  St Michael´s Cave

Dále jsme se vypravili k jeskyni. Vstup je již v ceně vstupenky do rezervace. Návštěvu doporučuju, je opravdu nádherná. Prohlídka je bez průvodce, takže si jeskyni můžete projít vlastním tempem. Najdete tam nádhernou krápníkovou výzdobu, kterou chvílemi osvětlují různě barvenými světly. Na konci jsme si pak sedli na sedačky a shlédli světelnou show. Také se zde konají koncerty.

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/hugobogaro

Jedna těžší trasa jeskyně je teda zpoplatněná, myslím 25 liber a dětem tam není vstup povolen, takže o této části jsme ani neuvažovali.

Jeskyně  St Michael´s Cave s bohatou krápníkovou výzdobou
Jeskyně  s krápníky
Jeskyně  St Michael´s Cave s krápníky
Jeskyně  na Gibraltaru s krásnou krápníkovou výzdobou
Jeskyně s krápníky osvícená barevným světlem

Vojenské pevnosti

Dále zde najdete různé vojenské pevnosti, bunkry, tunely a děla. Níže O´Hara´s Battery (https://mapy.cz/s/kuzedesosu)

dělo, zábradlí a výhled na moře
Tunel ve skále
Figurína vojáka
Figurína vojáka
Figurína vojáka
Stroj a náboje

Mediterranean steps

Dále jsme se rozhodli absolvovat menší túru po Mediteránských schodech. Trasa měla být cca 2,3 km, tak jsem si říkala, že i rodiče by to měli v pohodě zvládnout. No, jednalo se celkem o hodně schodů, které byly místy poměrně vysoké, tak to mamce s bolavými koleny dalo docela zabrat, ale zvládla to, nic jinýho jí vlastně nezbylo. Moc turistů tam nebylo, většina lidí, které jsme potkali, šli překvapivě opačným směrem nahoru do schodů… Nechápu, já si radši vyberu spíš jednodušší cestu, pokud ta možnost je… Pak už ale rodiče nechtěli pokračovat ještě do kopce na vyhlídku Apes´ Den a tak jsem je vyslala dolů, aby si prohlédli botanickou zahradu a počkali pak na nás v nějaké restauraci u lanovky.

Trasa – https://mapy.cz/s/mumupajete 

My se synem teda pokračovali ještě do kopce směrem k vyhlídce Apes´ Den, kde bylo zas hodně opic.

schody a palmy
schody, palma, skála a moře
schody a stromy a moře
skála a vstup do jeskyně
výhled na moře a skály
stromy a výhled na moře
skála a výhled na moře
skála, palmy a výhled na moře
asfaltová cesta a výhled na moře

Visutý most

Před vyhlídkou Apes´ Den se nachází ještě visutý most, což je také pěkný zážitek projít se po tomto houpajícím se mostě.

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/haguporehe

visutý most
visutý most a jasná obloha
visutý most a stromy

Vyhlídka Apes´ Den

Hodně opic pak bylo ještě na známé vyhlídce Apes´ Den (https://mapy.cz/s/hezuvodome)

Tam zas od pár lidí vyloudila jablko a pomeranč. Je opravdu zábava tyhle opice pozorovat.

opice na zídce která jí pomeranč a za ní strom
Červený jeep a opice opřená o auto a jiná opice sedící zády k nám opřená o zábradlí
opice běžící přes cestu
opice sedící na zídce a jí pomeranč
opice sedící na zídce
opice na chodníku
opice sedící na zídce
Opice sedící na zábradlí a opice s jablkem v ruce
Výhled na moře a město
opice sedící opřená o zábradlí a výhled na moře
dvě opice
opice na zídce, která loupe pomeranč
několik opic které sedí na zídce a výhled na moře
dva turisti jdoucí do kopce a lanovka jedoucí nahoru

Pak jsme pokračovali již dolů a šli jsme za rodiči do pizzerie Mamma mia hned vedle lanovky (https://goo.gl/maps/QDxZLyXyRWgday4XA). Návštěvu nedoporučuju, pizza byla asi nejhorší, co jsem jedla a nebyla zrovna levná. Náplň byla dobrá, ale nevím, jestli byla čerstvá, byla sotva teplá, opravdu nevypadala jako čerstvě vytažená z pece a když jsem dojídala, tak už byla prakticky studená. I těsto okolo nebylo nic moc, takové moc tenké a jakoby zdrclé, ne jako v jiných pizzeriích.

Botanická zahrada

Pak jsme ještě v rychlosti navštívili krásnou botanickou zahradu, která je hned vedle lanovky. Vstup je zdarma, takže určitě aspoň na chvíli si ji projděte.

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/munafomava

botanická zahrada se zajímavými stromy
botanická zahrada se stromy, lavičkou
botanická zahrada osvícená sluncem
Červená telefonní budka
botanická zahrada se stromy
vstup do botanické zahrady
botanická zahrada s altánkem

Pak už jsme chvátali opět na autobus, aby nás zavezl k hranici. Zastávku jsem na googlu viděla, ale na ulici jsem zastávku nemohla najít. Byla až kousek pod zastávkou, kterou ukazovaly Google mapy, ale bus 5/10 chyběl… Tak jsem se šla zeptat servírky z baru hned vedle zastávky, abych ověřila, kde je zastávka busu 5/10, který jede k hranici. No, musím říct, že mi ještě nikde místní dobře neporadili, co se dopravy týče. Servírka netušila, kde je zastávka busu na hranici a řekla, že můžeme zkusit nějaký bus z té druhé zastávky, abychom se hranici přiblížili. Tak jsme šli zpět nahoru, hledat tu zastávku, která byla na Google mapách (https://goo.gl/maps/4fYXQW3h2ppNyPZB6) a najednou vidím něco přijíždět. Tak jsem popoběhla a viděla jsem, že to je náš autobus. A opravdu žádné označení zastávky tam fakt nebylo. Takže pozor, stůjte opravdu na místě, kterou ukazujou Google mapy, i když tam žádnou zastávku nevidíte, bus stojí opravdu tam.

Odkaz zastávka – https://goo.gl/maps/4fYXQW3h2ppNyPZB6

Poté co jsme vystoupili z busu, tak jsme se šli ještě podívat na ranvej. Zrovna zavřeli, protože zrovna vzlétalo nějaké vojenské letadlo.

ranvej se zataženou oblohou
ranvej, skála v dálce a závora

Centrum Gibraltaru jsme si už vůbec nestihli prohlédnout, je tady toho fakt hodně k vidění.

Odkazy

Parkování La Línea de la Concepción – https://mapy.cz/s/melosopeda

Lístky lanovka + přírodní rezervace: https://www.buytickets.gi/attractions/cable-car-gibraltar-6

Info o Gibraltaru – https://gibraltarinfo.gi/nature-reserve/

Please follow and like us:

2 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *