osvícený Madarský parlament v noci a řeka
Evropa

Maďarsko – Budapešť


Budapešť na víkend s dítětem

Do Budapešti jsem se vydala se svým 9 letým synem na víkend. Z Brna to není daleko, 4 hodiny vlakem. Budapešť je nádherná, určitě doporučuji tohle krásné město navštívit. Ideální i na návštěvu s dětmi, jsou tam zajímavá místa, kde se děti určitě nudit nebudou. V příspěvku níže najdete podrobné informace, co vše jsme stihli navštívit, aby vám to jako vždy ušetřilo nějaký ten čas při plánování.

Datum 3.6. – 5.6.2022

 

Itinerář

 • Den 1 – Maďarský Parlament, Rybářská bašta, Matyášův chrám
 • Den 2 – Tropicarium, Velká tržnice, Bazilika sv. Štěpána, ruské kolo, 3D Gallery, Opera, Andrassyho třída, Velká synagoga
 • Den 3 – Lanovka Budavári Sikló, Budínský hrad, Jubilejní linka metra M1, Náměstí hrdinů, Park Városliget

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/luzopedevu

Do Budapeště už jsme vlastně měli jet cca před rokem a půl v září, ale asi 3 dny před odjezdem Maďarsko kvůli covidu zavřelo hranice, takže jsme nikam nejeli.

Teď už je to naštěstí v pohodě, Maďarsko zrušilo všechny podmínky, takže na cestu do Budapeště nepotřebujete vůbec nic (v červnu 2022).

Pro aktuální situaci ale pro jistotu mrkněte na oficiální stránky – https://www.mzv.cz/budapest/cz/aktuality/madarsko_aktualni_informace_o_opatrenich.html

Doprava

Doprava do Budapešti

Z Brna to není moc daleko, vlakem to trvá 4 hodiny a je to přímý vlak. My jsme jeli vlakem ve 12:20 a do Budapešti jsme přijeli 16:20, takže nám ještě zbyl kus dne na prohlídku Budapešti. Vlak přijel na nádraží Budapest-Nyugati, které se nachází přímo v centru.

Určitě je lepší si koupit místenku, vlak byl hodně plný jak na cestě tam, tak i zpět.

Jízdenku na vlak jsem jako vždy kupovala online. Je dobré koupit jízdenku včas, aby byla levnější. Mě stála jízdenka pro dospělého 301 Kč, dítě 153 Kč a místenka 75 Kč/osoba. Takže jízdenka pro dospělého 376 Kč (jinak když se teď dívám kolik stojí jízdenka na zítra, tak je to 529 Kč bez místenky, takže se určitě vyplatí koupit jí co nejdřív).

Eshop ČDhttps://www.cd.cz/

Vlak do/z Budapeště – dospělý 375 Kč, dítě 228 Kč (cena za zpáteční včetně místenky)

 

Doprava po Budapešti

Pokud máte ubytování v centru a máte v plánu pouze návštěvu centra, tak se to dá příp. zvládnout i pěšky, pokud rádi chodíte.

Syn byl docela nachlazený a byla jsem ráda, že vůbec zvládl jet, takže jsme se rozhodli jezdit MHD, abych ho trochu šetřila.

Po Budapešti můžete jezdit metrem, tramvají či autobusem.

Orientace je velmi jednoduchá, stačí, když do Google maps zadáte kam jedete, kliknete na Trasa, zadáte odkud jedete, nastavíte čas, jestli jedete teď nebo jiný čas a pak vám to vyhledá všechny možné varianty. Můžete také zakliknout,  zda chcete, aby to vyhledávalo pouze některé druhy hromadných prostředků (např. jen metro) nebo všechny. Také můžete napravo vybrat Možnosti trasy (Nejlepší trasa, méně přestupů, méně pěších přesunů). Pak stačí kliknout na detail a přehledně vidíte, kde je zastávka, kolik je to zastávek, jednotlivé názvy zastávek atd. Takže není problém jednoduše najít zastávku, nasednout a jet.

 

Jízdenky

Můžete si koupit buď jednorázové nebo třeba celodenní. Automaty na lístky jsou v metru i na všech větších zastávkách busů a tramvají. Automat je naštěstí i v angličtině, naklikáte jakou variantu jízdenky chcete a zaplatíte kartou.

Celodenní jízdenka stála 1650 HUF  (105 Kč) a tato celodenní jízdenka není potřeba označovat, platí přesně 24 hodin od nákupu (pokud při nákupu kliknete na možnost, aby platila ihned od nákupu „from now“) a čas nákupu je vytištěný na jízdence.

V metru bývali velmi často revizoři už při vstupu u jezdících schodů a jednou i při výstupu z metra.

Ostatní jednorázové jízdenky je třeba označit ve strojku na jízdenky u vstupu do metra nebo v tramvaji/autobuse.

V odkazu níže najdete bližší informace o jízdenkách a dopravě po Budapešti:

Jízdenky info

https://www.cestujlevne.com/pruvodce/madarsko/budapest/doprava

Metro

Budapešť má čtyři trasy metra. Tři z nich (M1 – žlutá, M2 – červená a M3 – modrá) se kříží pouze na Deák Ferenc tér. Nová trasa M4 – zelená se kříží s M2 na Keleti pálayaudvar a s M3 na Kálvin tér.  

 

Měna

Jak jistě víte, tak v Maďarsku nemají EURa, platí se zde maďarským forintem (HUF). Já si ale žádné peníze neměnila, říkala jsem si, že v nejhorším vyberu z bankomatu, ale naštěstí to nebylo potřeba, úplně všude, kde jsme byli, šlo platit kartou.

 

Ubytování

Vzhledem k tomu, že jsme jeli jen na víkend, tak jsem chtěla něco levného a v centru. Nejlépe mým požadavkům vyhovoval Deniz Pension, stál 23 EUR /osoba/noc, což je na centrum Budapeště slušná cena.

Check-in byl na recepci v domě za rohem a vybírali 10 EUR vratnou zálohu. Ještě na rezervaci od bookingu bylo napsáno, že dalších 50 EUR by měla být vratná záloha na příp. škody, ale tu nevybírali…

Byl to malý pokoj s vlastní koupelnou a WC, na víkend úplně dostačující, hezké a čisté, wifi v pohodě.

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/pegulufude

Booking –

https://www.booking.com/hotel/hu/deniz-pension-budapest123456.cs.html?aid=304142&label=gen173nr-1FCAEoggI46AdIM1gEaDqIAQGYAQW4ARjIAQzYAQHoAQH4AQuIAgGoAgS4ApvB_ZQGwAIB0gIkZTczZDhjMjYtOWZiYi00NzllLWIxNjktMmNlZDI1NGIyMTY22AIG4AIB&sid=7863cf47692b9d09c82ff06c05b124a0&dest_id=2439430;dest_type=hotel;dist=0;group_adults=2;group_children=0;hapos=1;hpos=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0;room1=A%2CA;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1654612137;srpvid=ca5465d3f6bc0393;type=total;ucfs=1

Pokoj se žlutými zdmi a dvě jednolůžkové postele a noční stolek

Den 1

Poté co jsme dorazili do Budapešti, zašli jsme se nejdřív ubytovat do penzionu a pak jsme měli ještě celý večer na prohlídku Budapešti.

 

Maďarský Parlament

Rozhodli jsme se teda nejdřív zajet k Dunaji, abychom z dálky viděli parlament a pak na Rybářskou baštu. Chtěli jsme zůstat až do večera, abychom ho viděli i osvětlený. Náš penzion měl opravdu dobré umístění, zastávka metra M2 (Blaha Lujza tér) byla hned za rohem a bylo to k parlamentu jen pár zastávek.

Budova parlamentu (Országház) je opravdu působivá, nádherná stavba a rozhodně největší dominanta celé Budapešti.

Je to obrovská stavba, která je dlouhá 268 metrů, 123 metrů široká a kupole má výšku 96 metrů. Kromě parlamentu zde má své úřední místnosti i maďarský prezident a vláda.

Stavba byla započata v roce 1885 a dokončena v roce 1904. Budova má téměř 700 místností a je tak největší budovou v celém Maďarsku.

Parlament je postaven v novogotickém stylu a je možné zajít i na komentovanou prohlídku, ale je potřeba koupit lístky víc dopředu, když jsem se dívala, tak na celý víkend už byly vyprodané. Nějaký omezený počet vstupenek mají na stejný den i na místě, ale to se nám nechtělo riskovat, aby nebyly vyprodaný, takže návštěvu parlamentu zevnitř jsme se rozhodli vynechat.

Nejdřív jsme si teda vyfotili parlament takto od řeky za světla. Nejhezčí výhled je přímo naproti, když přejdete silnici, abyste byli přímo u řeky.

Budapešť budova maďarského parlamentu a řeka

A dále je nádherný výhled na parlament ještě z Rybářské bašty

Pokud chcete přímo k parlamentu, tak tam jede taky metro M2, stanice Kossuth Lajos tér.

My si parlament chtěli vyfotit z dálky, takže jsme vystoupili až za řekou na zastávce Batthyány tér (https://goo.gl/maps/tXMLBZDCsLdSYgEU6)

 

Parlament za tmy

Po prohlídce Rybářské bašty jsme se vydali zpět k parlamentu a nejdřív jsme si zašli na večeři. Mezitím se setmělo a šli jsme znovu k parlamentu, abychom si ho vyfotili osvícený. Doporučuju určitě zajít sem večer, osvícený je ještě hezčí a působivější…

Maďarský parlament v noci
řeka a osvícení Maďarský parlament v noci

Rybářská bašta

Pěšky jsme vystoupali k Rybářské baště (Halászbástya). Doporučuju, je odtamtud krásný výhled na parlament a na Dunaj.

Rybářská bašta je postavena v kombinaci novorománského a novogotického stylu s celkem 7 věžemi, které jsou spojeny chodníky. 

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/fozelenumo

Rybářská bašta s dvěma věžičkami a schodiště
Rybářská bašta a schodiště
výhled na řeku a Maďarský parlament
Rybářská bašta a výhled na řeku a parlament
Rybářská bašta
Schodiště a zdobená budova
Rybářská bašta
socha koně s jezdcem
Rybářská bašta a schodiště
Rybářská bašta
Rybářská bašta
Rybářská bašta a výhled na město

Matyášův chrám

Hned vedle Rybářské bašty můžete obdivovat Matyášův chrám.

Ačkoliv církevní název je „kostel Nanebevzetí Panny Marie“, oficiálně je po přestavbě v 19. století nazvaný jako Matyášův chrám a nikdo z místních mu jinak neřekne. Název byl zvolen na počest jednoho z nejvýznamnějších uherských králů Matyáše Korvína, který zemi panoval ve druhé polovině 15. století.

Prohlídka chrámu je zpoplatněná, my přišli až večer, takže už nebylo otevřeno. Níže najdete odkaz na vstupenky online.

Chrám

Další dominantou v blízkosti parlamentu je Řetězový most (Széchenyi Lánchíd), v noci bývá normálně taky krásně nasvícen, ale teď se bohužel opravuje, takže moc nasvícen nebyl a byl uzavřený.

Restaurace Vigadó Étterem és Söröző

Tuhle restauraci jsme vybrali na první den na večeři. Venku bylo plno a ještě nám řekli, že jídlo bude nejdřív za 40 minut. Tak se nám nechtělo čekat, abychom ještě v pohodě stihli navštívit Rybářskou baštu a tak jsme tam nezůstali. Ale po cestě moc restaurací nebylo a žádná mě moc nezaujala, takže jsme se sem stejně vrátili po návštěvě Rybářské bašty. A už bylo i místo na sezení venku 🙂

Já si objednala kuřecí paprikáš a syn nějaký plátky vepřového s bramborem na paprikách a zelenine a bylo to moc dobré. Tak jsme se na to vrhli, že jsem to úplně zapomněla vyfotit… Cena taky úplně v pohodě (paprikáš 2950 HUF – 183 Kč, plátek vepřového 3150 HUF – 196 Kč.)

Odkaz mapa – https://goo.gl/maps/xfSgYgxjxqnVbcRN9   

Cena

Paprikas (Paprikás csirke) – 3200 HUF (197 Kč)

Vepřový plátek s bramborem na zelenině (Magyaros szuzérmék) – 3500 HUF (215 Kč)

Restaurace s venkovním posezením

Den 2

Tropicarium

Druhý den jsme se rozhodli navštívit Tropicarium. Doporučuju, obzvlášť pokud jedete do Budapešti s dětmi. Je to teda poměrně daleko od centra, ale doprava je tam jednoduchá, z centra tam jede přímý autobus 133E. Aniž bych to věděla, tak lokalitu penzionu jsem vybrala opravdu dobře, tenhle autobus měl zastávku také za rohem stejně jako metro. Jezdí jednou za hodinu, tak je lepší to pořádně naplánovat, ať tam nemusíte jezdit něčím jiným na několik přestupů… Jede tam asi 40 minut a je to hned naproti zastávce autobusu.

Jeli jsme tak, abychom tam přijeli na otvíračku, takže jsme tam přijeli asi 9:50, otvírají každý den od 10:00… No, doporučuju vyzkoušet spíš jiný čas, bylo tam fakt hodně lidí, Tropicarium se nachází ve větším obchodním centru, je kousek od vchodu a fronta byla hodně velká až ke vchodu. Lístky jsem online nekupovala, ale chvíli jsme ve frontě přemýšlela, že bych to mohla naklikat do mobilu přímo tam. Pak jsem to ale neudělala, odhadovala jsem, že by ta fronta mohla být tak na 15 minut a nakonec jsme čekali na vstupenky 30 minut. Takže doporučuju koupit radši online a jít ještě v jiný čas, protože takhle po ránu tam bylo fakt hodně lidí a trvalo, než se to tak nějak rozprostřelo a největší nápor opadl. Když jsme ale cca ve 12:00 odcházeli, tak tam byla stále dost velká fronta…Nevím, jestli to o víkendu v nějaký jiný čas bude lepší, ale možná by stálo za to spíš 2 hodiny před zavřením…

žralok v akváriu
tunel s lidmi v akváriu
oranžové rybičky

Tropicarium je moc hezké, najdete zde akvária s různými rybami, rejnoky, žraloky, kratší tunel stejně jako v jiných akváriích atd. Ale najdete zde také jiná zvířata, nějaké menší opičky, želvy, krokodýly, hady, různý hmyz atd., takže pro děti opravdu zážitek. Snad největší atrakcí pro děti je bazének na konci, kam můžou strčit ruku a sáhnout si na rejnoky až nějaký popluje kolem a poplave u hladiny. To se synovi líbilo nejvíc. Podobně to měli i na Lanzarote, jinde jsem tohle zatím neviděla. Navštívila jsem i akvária v Seville, Barceloně, Dubaji a Lanzarote, tak jsem měla strach, jestli mě tohle nezklame a musím říct, že nezklamalo a ani vstupné nebylo drahé.

Tropicarium Budapest a barevné rybičky v akváriu
Tropicarium Budapest a rejnok
Tropicarium Budapest a ještěři
Tropicarium Budapest a ryba v akváriu
sasanky v akváriu a barevné rybičky
bíložlutý had v teráriu
velký had v teráriu
dvě velké želvy
krokodýl v teráriu
Tropicarium Budapest
bazének s rejnoky a návštěvníci zoo kteří mají ruku v bazénku
Tropicarium Budapest a ještěr
malý krokodýl
opička v zoologické zahradě

Cena:

Velká Tržnice

Cestou zpět z Tropicaria jsme se rozhodli zastavit na Velké tržnici (Nagyvásárcsarnok). Je to při cestě a opět jsme tedy použili bus 133E, jen jsme vystoupili o něco dříve (zastávka Szent Gellért tér – Műegyetem M

https://www.google.cz/maps/place/Szent+Gell%C3%A9rt+t%C3%A9r+-+M%C5%B1egyetem+M/@47.4831199,19.0529254,18.25z/data=!4m5!3m4!1s0x4741dc4de518ff3b:0xdd047cae3d8df29d!8m2!3d47.48286!4d19.053922?hl=cs&authuser=0 ) a prošli jsme se kousek přes řeku přes most a za ní se nachází tržnice.

zelený kovový most přes řeku
Velká tržnice Budapest

Tato tržnice umístěná v budově z roku 1896 je jen jednou z mnoha tohoto typu v Budapešti, ale pro turisty je nejzajímavější z hlediska velikosti, architektury i lokality. Tato tržnice je oblíbená jak u místních, tak u turistů. Lze zde nakoupit zeleninu, ovoce, čerstvé maso a ryby, mléčné výrobky a koření. Turisté nejčastěji u stánků kupují suvenýry jako sušené papriky, koření nebo nakládanou zeleninu.

Velká tržnice Budapest

V sobotu tam mají otevřeno jen do 15:00 a v neděli zavřeno, takže to byl ideální čas, abychom ji stihli navštívit. Najdete tam spoustu stánků s maďarskými salámy, čabajkami atd., stánky s ovocem a zeleninou (přízemí) a v prvním patře hlavně suvenýry a nějaké stánky s rychlým občerstvením.

Velká tržnice Budapest a pohled na stánky zezhora
Velká tržnice Budapest a stánek s chilli papričkami a výrobky z chilli
Velká tržnice Budapest a stánek s uzeninami
Velká tržnice Budapest a stánky s oblečením
Velká tržnice Budapest a stánek s uzeninami
zavěšené červené chilli papričky
tržnice se zeleninou a ovocem

Také zde najdete stánek s langoši (https://goo.gl/maps/BTbun6yrBv75PZzc6). My si teda nedali, já mám nejradši obyčejný jen s česnekem a tuto nejobyčejnější variantu jsem tam ani nenašla. Měli hodně různých variant s různými ingrediencemi, ale to je na mě až moc překombinované a navíc tam byla největší fronta. V této části byly fakt davy, bylo těžké tamtudy vůbec projít. 

Velká tržnice Budapest a davy turistů
tržnice a stánek Lángos s langoši

Tak jsme se vrátili k prvnímu stánku s rychlým občerstvením – Panoráma Ételbár (https://goo.gl/maps/rX1HQqzo1MzNAEmX7), kde jsme si dali guláš, byl moc dobrý.

Stánek s jídlem
guláš s bramborem na plastovém talíři a plastový nůž a vidlička

Otevírací doba tržnice

 • Pondělí – 6:00-17:00
 • Úterý až pátek – 6:00-18:00
 • Sobota – 6:00-15:00
 • Neděle a státní svátky – zavřeno

Ferris Wheel of Budapest  – Ruské kolo

Pak jsme se prošli centrem do parku s ruským kolem (Ferris Wheel of Budapest). Projeli jsme se a byl odtamtud krásný výhled na Budapešť. Pak jsme tam byli ještě i večer a pořád jezdilo, i večer to musí být hezké, kdy vidíte Budapešť krásně osvětlenou.

Cena:

 • Dospělý 3000 HUF (190 Kč)
 • Dítě 2-12 let 1 800 HUF  (115 Kč)
 • Provozní doba – od 11:00 do 23:00 (pátek a sobota do 24:00)
Ferris Wheel of Budapest  - Ruské kolo a stromy
velké ruské kolo
Ferris Wheel of Budapest  - Ruské kolo
Barokní kašna v parku se stromy
výhled na město
Výhled na město
Výhled na město
Osvícené ruské kolo v noci

Bazilika sv. Štěpána

Pak jsme se prošli k bazilice sv. Štěpána (Szent István-bazilika Kincstára). Na prohlídku dovnitř a na věž jsme nešli.

Budapešť Bazilika sv. Štěpána

Zmrzlina Gelarto Rosa

Hned u baziliky doporučuju zajít na zmrzlinu do Gelarto Rosa. Dělají tady krásnou zmrzlinu, která vypadá jako růžička. Takže samozřejmě chvíli trvá, než po jednotlivých lístkách ty jednotlivé vrstvy zmrzliny nanesou a venku se tvoří fronta, ale určitě to stojí za to. Stojí 1200 HUF (cca 75 Kč), ale stojí to za to, nikde jinde jsem takovou zmrzlinu neviděla a i chuťově byla fakt výborná.

U této střední velikosti za 1200 HUF si můžete vybrat 3 příchutě, takže je super, že rovnou vyzkoušíte víc chutí. Pak je ještě malá, kde jsou 2 příchutě a velká, kde jsou 4 příchutě.

dvě zmrzliny ve tvaru růžičky
dvě zmrzliny ve tvaru růže
Gelarto Roso - obchůdek se zmrzlinou kde je velká fronta
Gelarto Roso - zmrzlina s různými příchutěmi
Gelarto Rosa obchod se zmrzlinou

Cena

 • Malá – 950 HUF (60 Kč)
 • Střední – 1200 HUF (76 Kč)
 • Velká – 1500 HUF (95 Kč)

3D Gallery Budapest

Kousek od baziliky najdete i 3D Gallery Budapest – Zajímavá galerie umožňující návštěvníkům dotknout se uměleckých děl a stát se součástí maleb s 3D efektem.

Tyhle 3D muzea mám ráda, byla jsem zatím jen na Madeiře a moc se nám tam líbilo. Tohle nebylo ani v plánu, zahlídla jsem to až náhodou na Google mapách, když jsem se dívala při cestě kolem do mapy. Návštěvu určitě doporučuju, obzvlášť pokud budete v Budapešti s dětmi. Ale jinak se zabaví určitě i dospělí. Uvidíte tady různé obrazy s 3D efektem, u kterých se můžete vyfotit. Můžete mít tedy různé fotky, např. kde to vypadá to, že padáte dolů z mrakodrapu, že jste zavřeni ve skleněné baňce, nebo jak prcháte z trezoru s fůrou peněz (z Netflixového španělského seriálů Papírový dům – La Casa de papel) atd.

Když jsme tam přišli, tak nám řekli, že tam je zrovna dost lidí a nebylo by to úplně komfortní, aby se tam netvořily fronty na focení a že pokud je to možné, že by bylo lepší, abychom se vrátili za 30-60 minut a že nám dají 10% slevu. To nám nevadilo a tak jsme se vrátili za hodinu. Pán nejdřív ukáže jak na focení, že nejlepší je formát 3:4 a že u každého obrazu jsou názorné fotky, aby člověk viděl, jak se nejlépe vyfotit.

Poté co jsme si vše prošli a vyfotili, tak s námi pracovník prošel skoro vše znovu a udělal nám fotky sám na jeho mobil. To bylo super, protože za prvý už to má zmáklý a ví, jak co nejlépe vyfotit a z jakého úhlu a také u některých obrazů bylo dobré, aby tam byli dva lidi a tím pádem jsme tam mohli být já i se synem. A tyto všechny fotky, které nám udělal, nám pak poslal na můj email, který jsem mu napsala. Zároveň jsme si na mobilu, kam tyto fotky fotil, mohli označit 3 fotky, které se nám nejvíc líbily a ty nám vytiskl hned na místě na fotopapír na jejich tiskárně. A ZDARMA 🙂 To se jen tak nevidí, všude, kde vás nějak fotí, tak pak prodávají tyto fotky za nehorázné peníze. A tady hned 3 zdarma 🙂 Takže tady nás opravdu jejich přístup fakt potěšil, opravdu doporučuju, byli jsme nadšený.

Cena:

 • dospělý 3500 HUF (222 Kč)
 • dítě – 2400 HUF  (152 Kč)
 • my měli 10% slevu z ceny výše

Asi jste už postřehli, že nerada sem na blog veřejně sdílím fotky, kde jsem já či má rodina, takže níže jen jedna fotka. Takže jestli chcete vidět více fotek z tohoto místa, ráda vás přivítám ve své fb skupině Cestování – užitečné rady, tipy a itineráře  https://www.facebook.com/groups/461713671558031

Fotky z 3D Gallery Budapest najdete v sekci Témata pod následujícím hashtagem – #Budapest_3D_Gallery

A třeba v této skupině najdete i další inspiraci nejen ode mně, ale i dalších cestovatelů a budu ráda, když se i vy podělíte o své fotky a tipy.

kluk s maskou u trezoru s penězi

Opera

Když jsme tedy měli hodinu času, než bude méně lidí v 3D Gallery, tak jsme se šli projít ještě do centra a prošli jsme se k budově Maďarské státní Opery, je to moc hezká novorenesanční budova na Andrássyho třídě.

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/bocororohe

budova opery s oblouky a sloupy

Andrassyho třída

Pak jsme pokračovali dál po Andrassyho třídě, což je nejznámější třída v Budapešti se spoustou obchodů, luxusních butiků, kaváren a restaurací, a galerií a muzeí. Když jsme tam seděli večer v restauraci, tak jsme viděli kolem projet asi 10 krásných dlouhých limuzín, několik Porshe, takže i tohle si syn opravdu užíval, když se mohl kochat výhledem na takováhle auta.

Pod celou délkou Andrássyho třídy vede známá Jubilejní linka metra M1.

Tato 2,5kilometrová třída vede od Baziliky sv. Štěpány až k Náměstí hrdinů.

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/luzodegeda

Andrassyho třída s obchodem značky Guess
dlouhá limuzína na silnici

Restaurace Trattoria Cardinale BDPST

Když jsme šli po Andrassyho třídě zpět k 3D muzeu a ještě jsme měli čas, rozhodli jsme se sednout si na limonádu v italské restauraci Trattoria Cardinale BDPST na Andrassyho třídě. Domácí limonáda byla výborná, pak jsme mrkli na menu a viděli jsme, že mají dobrý výběr a za dobré ceny, tak jsme si rovnou udělali rezervaci a vrátili jsme se tam na večeři po návštěvě 3D Gallery. Jídlo tam bylo opravdu výborné, fakt doporučuju navštívit. Já vím, je to divný jíst v Maďarsku italskou kuchyni, normálně jím vždy jen místní jídlo, ale maďarská kuchyně mě zas až tak moc nebere a něco už jsme vyzkoušeli, takže jsme zakotvili na večeři tady. A tak moc nám tady chutnalo, že jsme si udělali rezervaci i na nedělní oběd. V sobotu k večeři jsme měla saltimboccu s grilovanou zeleninou a syn lasagne a druhý den já plátek vepřového v parmazánovém těstíčku s rýží se zeleninou a syn kuřecí zabalené v pancettě s pečenými brambory. Bylo to fakt výborné, kdybych jela do Budapeště znova, určitě sem zas zajdu.

Cena:

 • Saltimbocca – 4190 HUF (266 Kč)
 • Petto di pollo al parmigiano con Riso – 3690 HUF (234 Kč)
 • Petto di pollo con pancetta noc patate Corleone – 3590 HUF (228 Kč)
 • Lasagne – 2890 HUF (183 Kč)
 • Panna cotta – 1490 HUF (95 Kč)
 • Cioccolato meraviglie dalla Calabria – 1650 HUF (105 Kč)
Restaurace Trattoria Cardinale s venkovním posezením
Restaurace jídlo v hrnci se sýrem a rukolou
talíř se saltimboccou, šunkou a grilovanou zeleninou
talíř s plátkem masa posypaný sýrem a rýže
dezert panna cotta s marmeládou
dezert se zmrzlinou
černý talíř s plátky brambor a plátek masa obalený ve slanině

Velká synagoga

Cestou zpět jsme si ještě vyfotili Velkou Synagogu. Je to největší židovský chrám v Evropě postavený v maurském stylu. Pojme 3 000 věřících a jedná se prý tak o druhou největší synagogu na světě (po synagoze v New Yorku). Tato synagoga byla postavena v roce 1859 podle návrhu vídeňského architekta Ludwiga Förstera a vykazuje jak prvky romantické, tak maurské architektury.

No, za víkend se bohužel nedá stihnout navštívit vše i zevnitř, takže zde jsme vevnitř také nebyli. Níže najdete odkaz na vstupenky online. Musím říct, že mě celkem překvapila cena, vstupenka pro dospělého je za 7000 HUF, tolik nestojí zdaleka ani do parlamentu…

budova Velké synagogy
Budapest Velká synagoga

Den 3

V neděli jsme se rozhodli zajet k Budínskému hradu. Takže cesta, kterou už jsme znali, metrem M2 na zastávku Batthyány tér (https://goo.gl/maps/tXMLBZDCsLdSYgEU6)

A pak pěšky podél Dunaje k hradu.

Budapest Madarsky parlament a řeka

Lanovka Budavári Sikló

K Budínskému hradu jsme se rozhodli jet nahoru lanovkou (zubačkou). Přijeli jsme tam asi v 10 hodin a nebyla tam vůbec žádná fronta, když jsme se pak asi po hodině a půl vraceli dolů, tak tam už byla hodně velká fronta na lístky.

Lanovka Budavári Sikló jedoucí nahoru a výhled na řeku a město
Lanovka Budavári Sikló a fronta lidí
Lanovka Budavári Sikló a řada lidí čekající na lanovku

Je to historická pozemní lanovka (maďarsky Budavári Sikló) a byla uvedena do provozu v roce 1870. Během 2. světové války ji však bombardování zcela zničilo, a následně byla uvedena opět do provozu v roce 1986. Lanovka vás vyveze k Budínskému hradu. Nástupní stanici se nachází u brány do tunelu pod hradem nedaleko Řetězového mostu.

Lanovka Budavári Sikló
dráha lanovky mezi zdmi
Lanovka Budavári Sikló

Lanovka funguje na principu kladky, kdy dva vozy jedou vždy proti sobě v opačném směru po 2 kolejových tratích. Délka trati je 95 metrů. Jízdenka stojí 1 400 HUF jednosměrně a 2 000 HUF za zpáteční jízdu a lanovka jede od 7:30 do 21:50 každých 5-10 minut.

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/lukujekuza

Cena

 • 2000 HUF dospělý zpáteční (127 Kč)
 • 1100 HUF dětský zpáteční  (70 Kč)
budova se historickými sloupy a silnice

Budínský hrad

Poté co jsme se vyjeli lanovkou nahoru, tak jsme se prošli kolem Budínského hradu a pak jsme zas lanovkou jeli dolů.

Od Budínského hradu se je pěkný výhled na Dunaj a parlament.

řeka a budova parlamentu a výhled na město
Řetězový most přes řeku v Budapešťi a výhled na město
Řetězový most se bohužel právě opravoval

Vstup do areálu Budínského hradu a na všechna nádvoří budapešťského hradu je zdarma a bez časového omezení.

V jednotlivých budovách paláce jsou různá muzea a galerie, takže dovnitř se můžete dostat vždy jednotlivě, pokud budete chtít vidět některé muzeum. 

Na hrad můžete jít pěšky parkem, vyjet autobusem nebo využít historickou pozemní lanovku – Budavári Sikló.

Pokud chcete jet autobusem, můžete využít bus č. 16, který vás k hradu doveze:

 • zastávka Dísz tér – autobusy 16, 16A, 116
 • zastávka Palota út – autobus 16

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/pazufapama

Budínský hrad a kašna a park
budova Budínského hradu
Socha koně a jezdce
Budova a parčík se zelení
Historická budova a několik květináčů
Zdobená brána s kovovým zdobeným plotem
Budova s mnoha okny
osvícený Budínský hrad v noci

Jubilejní linka metra M1

Na Náměstí hrdinů jsme se vydali jubilejní linkou metra M1.

Tato linka zvaná Földalatti je po londýnském metru druhým nejstarším na světě. Do provozu byla uvedena již v roce 1896, tedy téměř o více jak 80 let dříve, než byla spuštěna první linka v Praze. Linka byla v roce 2002 zařazena na seznam UNESCO, a to nejen kvůli době svého vzniku, ale také kvůli architektonickému zpracování. Stanice jsou vyzdobeny podpěrnými sloupy s dekorativními prvky z litiny nebo keramickými dlaždicemi, do nichž jsou vypáleny názvy stanic.

Linka označovaná dnes spíše jako M1 nebo Žlutá linka vede pod celou Andrássyho třídou a má celkem 11 stanic. Nejedná se však o typické metro, je  totiž umístěna těsně pod povrchem, sejdete tedy jen pár schodů a jste na nástupišti. Takže žádné klasické dlouhé jezdící schody hluboko do podzemí, jako jsme zvyklí u běžného metra…

Tato linka je běžnou součástí MHD, takže na ní platí standardní lístky.

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/kanenegabu

Budapest jubilejní linka metra - žlutý vagón a zelené sloupy
Budapest jubilejní linka metra a vstup do metra
Budapest jubilejní linka metra Bajcsy-Zsilinskzky Út

Náměstí hrdinů

Toto náměstí se nalézá mezi Městskými sady Városliget a Andrássyho třídou, na tu je také obrácena hlavní dominanta náměstí – Památník Tisíciletí (Hősök tere).

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/cokavasohe

Budapešť Náměstí hrdinů s památníkem

Park Városliget

Hrad Vajdahunyad

Od Náměstí hrdinů můžete projít do parku Városliget, kde najdete  malý hrad Vajdahunyad, který leží na břehu umělého rybníčku. Jedná se o výrazně zmenšenou kopii slavného rumunského hradu Corvín (Hunyad) vybudovanou v roce 1896 původně jen jako dřevěná kulisa k příležitosti Výstavy Tisíciletí, která se konala na počest 1 000 let od osídlení maďarské kotliny.

Protože však hrad Vajdahunyad přitahoval enormní pozornost, byly dřevěné kulisy strženy a vybudována opravdová kamenná zmenšenina hradu Corvín, v kterém je v současnosti Muzeum zemědělství.

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/pazafadoha

most přes řeku s modrým kovovým zábradlím a řeka s lodičkami
Park se zámečkem, jezírkem a stromy
Historická budova v parku se zelení
vstup do parku kde je budova vypadající jako zámek
Historická budova v parku se stromy a zelení
Park historickou budovou se zdobeným vstupem

Vlak nám jel v 17:40, takže odpoledne jsme se pak zas metrem vydali zpět na nádraží.

Náklady

Celkem 8 225 Kč pro 2 osoby (dospělý + dítě)

4400 Kč /osoba

 • Vlak – dospělý 375 Kč, dítě 228 Kč
 • Ubytování – 93 EUR (2 noci), tj. 23 EUR noc/osoba
 • Celodenní jízdenka 4x – 6600 HUF (1650 HUF / osoba)
 • Restaurace a jídlo – cca 1300 Kč osoba

Vstupné:

Tropicarium

 • dospělý 3000 HUF (190 Kč)
 • dítě 4-18 let – 2200 HUF (140 Kč)

 

Ferris Wheel of Budapest  – Ruské kolo

 • Dospělý 3000 HUF (190 Kč)
 • Dítě 2-12 let 1 800 HUF  (115 Kč)

 

Zmrzlina Gelarto Rosa

 • Střední – 1200 HUF (76 Kč)

 

3D Gallery Budapest – po 10% slevě – 5310 HUF

 • dospělý 3500 HUF (222 Kč)
 • dítě – 2400 HUF  (152 Kč)

Lanovka Budavári Sikló

 • 2000 HUF dospělý zpáteční (127 Kč)
 • 1100 HUF dětský zpáteční  (70 Kč)

Pokud se vám článek líbil, mrkněte i na další mé články, které jsou psány v podobném duchu, tak aby vám vždy co nejvíce ušetřili čas při plánování – https://lenkacestounecestou.cz/

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *