Rady a tipy

Home exchange


Home Exchange – ubytování téměř zdarma

Home Exchange je skvělý způsob jak ušetřit za hotel a mít ubytování téměř zdarma. Můžete nabízet buď vlastní byt, kde bydlíte či nějakou vaši prázdninovou nemovitost. Platforem, které tuto službu nabízí je několik, ale nejznámější je homeexchange.com. O home exchange už jsem uvažovala delší dobu a poprvé jsme ho vyzkoušeli při naší dovolené na jihu Španělska v Andalusii, kdy jsme dostali nabídku na moc hezký byt hned u moře, s 2 ložnicemi, 2 koupelnami a hlavně s 2 terasami s krásným výhledem na oceán. A to vše nás na 8 nocí stálo cca 1160 Kč. V tomto článku podrobně popíšu, jak to celé funguje a jaká je zatím moje osobní zkušenost.

Co je to home Exchange

Home exchange je skvělý způsob, jak ušetřit za ubytování a mít ubytování téměř zdarma.

Jedná se o výměnu domovů, kdy na výměnu můžete nabídnout buď svůj byt/dům, kde sami bydlíte nebo třeba vaši chatu/chalupu nebo nějaký prázdninový byt v zahraničí, tak jako my. My zatím tedy nabízíme na výměny náš byt v Portugalsku v Algarve.

Ale nebojte, nemusíte mít byt u moře, aby váš domov byl na výměnu dostatečně atraktivní. Výhodnou lokalitou určitě může být Praha, která je velkým lákadlem pro turisty, ale může to být jakákoliv lokalita. Kolegyně z bývalé práce mívala dost nabídek i na jejich dům v Brně…

Pokud nabízíte domov, kde bydlíte, tak budete muset jet někam ve stejnou dobu, kdy vaši hosté přijedou.

Jestli nabízíte váš prázdninový dům nebo byt, tak je to jednodušší v tom, že na dobu, kdy vám přijedou hosté, nemusíte vyklidit pole a jet někam pryč a vaši hosté mohou přijet kdykoliv.

Naše zkušenost

My nabízíme náš byt v Portugalsku v Algarve (nabízíme náš byt i na krátkodobý pronájem. Kdybyste měli zájem přijet, více info a ceník zde, momentálně ale rezervace nepřijímáme, do září 2023 máme obsazeno – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve/). Když takto nabízíte nemovitost, ve které nebydlíte, tak je to o to jednodušší, protože v době, kdy k vám někdo přijede, vy nikam jezdit nemusíte a výměnu pro vaši dovolenou si najdete na dobu, kdy se vám hodí jet.

Menší nevýhoda zde pak je, že pokud tak jako já nemůžete domov sami připravit na výměnu (úklid, prádelna a check-in/out), tak máte ještě náklad na pokrytí těchto položek. Ale i tak se to pořád stále vyplatí. Někteří to řeší tak, že třeba v popisu domova je napsáno, že za úklid musí host zaplatit např. 30 – 60 EUR (podle velikosti bytu).

Já vyplnila svůj profil někdy koncem října a hned do týdne jsem měla prvního zájemce na první výměnu přes guest pointy a chtěl přijet už za 14 dní. A hned zde jsem ocenila výměnu přes body, protože v listopadu jsem už měla dovolenou vyčerpanou a na vzájemnou výměnu bych teda už jet ani nemohla. O náš byt v Portugalsku je velký zájem a během prvních pár měsíců jsem uzavřela asi 9 výměn a nasbírala body minimálně na 2 roky dopředu na své dovolené. A to jsem ještě musela spoustu zájemců odmítnout, někdy se mi stává, že mi píšou tak 2 zájemci za týden. Celkem jsem musela odmítnout asi 50 zájemců. Já osobně odmítám ty, kteří chtějí kratší pobyt než 1 týden, protože náklady na úklid, prádelnu a check-in/out jsou stejné, ať se jedná o pobyt na 2 noci nebo 7 nocí, takže přijímat kratší pobyty by se mi nevyplatilo. A také odmítám ty, kteří mají zájem o termín v plné sezóně, protože zde nemám problém obsadit byt platícími hosty, protože byt nabízíme i na krátkodobý pronájem. Takže je to ideální i na vykrytí zimního období, kdy není taková obsazenost a já bych dost často měla byt stejně občas prázdný. Takže takhle ho obsadím i mimo sezónu a ještě za to budu mít sama někde ubytování téměř zdarma 🙂

 

Náš první home exchange ve Španělsku

První home exchange se mi podařilo domluvit na dovolenou ve Španělsku v Andalusii při jarních prázdninách.

Byla to teda výměna za Guest Pointy. Byt byl poměrně levný, takže mě „stál“ 800 bodů (100 bodů za noc), takže tuto první výměnu mi krásně pokryly body, které jsem získala za vyplnění profilu atd. a ještě mi 750 bodů zbylo na další výměnu.

Jako výchozí bod jsem se rozhodla vybrat město El Puerto de Santa María. Nabídka tam byla poměrně široká a říkala jsem si, že kdyby neklaplo nic zde, tak v okolních městech jako Cádiz atd. byla nabídka taky poměrně velká. Takže jsem se rozhodla, že nejdřív zkusím El Puerto de Santa María a  podařilo se mi získat ubytování v apartmánu s krásným výhledem na moře. Byt s 2 terasami, 2 ložnicemi a 2 koupelnami. Letos mám domluvené ještě dvě výměny,  takže tohle ubytování mě vyšlo tedy jen na cca 1160 Kč na 8 nocí pro 4 osoby, takže 290 Kč/osoba za celý pobyt (zde mi to totiž pokryly body za vyplnění profilu atd., takže jsem náklady na úklid a prádelnu u našich hostů řešit nemusela, jinde to bude tedy o něco více). Na homeexchange píšou, že standardně v průměru musí člověk obeslat asi 15 lidí, než někdo odpoví kladně a nabídne vám výměnu. Tady jsem měla obrovské štěstí, rozhodla jsem se nejdřív obeslat lidi, kteří nabízí svůj prázdninový dům (secondary home) a předpokládala jsem, že by mohla být větší šance, že výměna klapne, protože na dobu pobytu tento člověk nemusí hledat jinou výměnu a nemusí odjíždět na dovolenou, tím, že v nabízeném ubytování nebydlí. A klaplo to, napsala jsem prvnímu hostiteli a za pár hodin jsem měla odpověď, že můžeme přijet 🙂

Oranžový dům s terasou
Západ slunce nad mořem
Puerto Sherry

Klíče nám hostitel předal v Seville, kde bydlí. Naštěstí to bylo téměř při cestě z letiště, museli jsme sjet jen na chvíli z dálnice. Majiteli bytu jsem psala už na letišti, že právě vyjíždíme, tak už čekal venku a poznal mě, když viděl, jak hledám jeho dům. Předal mi klíče od bytu, vysvětlil přesnou adresu a taky nám dal tašku s jídlem (chleba, šunka, pomeranče, mlíko a káva), abychom měli aspoň něco na večeři, protože jsme měli přijet až před půlnocí. To bylo od něj moc hezké. Já mu předala jako dáreček Becherovku, kterou jsem koupila na letišti, protože jsme letěli s příručním zavazadlem. U homeexchange je zvykem dát hostiteli nějaký drobný dárek, takže jsem se rozhodla koupit Becherovku.  

Byt jsme našli v pohodě a parkování zde bylo také v pohodě a zdarma. Při odjezdu už stačilo nechat klíče v bytě a jen zabouchnout dveře, pani na úklid měla dorazit hned po našem odjezdu. 

Obývák se sedačkou, krbem a skříní
Obývák se sedačkou a stůl s židlemi
Ložnice s manželskou postelí
Kuchyňská linka s bílou lednicí a sporák a mikrovlnka
koupelna s vanou a červené osušky a bílý ručník

Je to opravdu super mít k dispozici celý byt nebo dům a téměř zdarma. Mě už hotely nebaví, pokud si člověk nezaplatí v hotelu dražší apartmán s kuchyňkou, tak si neuvaříte ani čaj, nenakrájíte ovoce atd. a mačkáte se v jedné místnosti. Takže není nad to, mít k dispozici celý byt nebo dům pro sebe. A v nabídce je opravdu z čeho vybírat, často i krásné luxusní domy s bazénem, ty jsou samozřejmě u výměny přes body dražší.

Náš druhý home exchange na Islandu

Druhou výměnu, kterou jsem letos ještě domluvila je Island. Tam přicházel v úvahu jen Reykjavík, kde byla nabídka celkem široká a na jihu Islandu je toho k vidění opravdu hodně. Překvapila mě úroveň domů a bytů na Islandu, všechny naprosto nádherné a moderní. Často vypadaly, jak kdyby je zrovna čerstvě dostavěli nebo zrekonstruovali, krásné velké moderní kuchyně, velké moderní koupelny, moderní nábytek, prostě nádhera.

Našla jsem nejdřív letenky, které připadaly v úvahu a začala jsem obepisovat jednotlivé domovy. Je lepší psát více lidem najednou, abyste jednu výměnu neřešili třeba 2-3 týdny, nemůžete totiž vědět, kdy a zda vůbec vám hostitel odpoví a zda to nebude zamítavá odpověď. V první várce jsem večer obeslala asi 15 domovů a když jsem v průběhu večera a druhý den dopoledne viděla zatím samé zamítavé odpovědi, tak jsem pak radši rovnou obeslala dalších 11, celkem teda 26 domovů, abych zvýšila šanci, že brzy něco snad klapne. Už jsem se toho začínala obávat, protože to byla jedna zamítavá odpověď za druhou i když kalendář měli na tu dobu volný. Pak druhý den odpoledne jeden hostitel napsal, že můžeme přijet. S holkama jsem domlouvala, zda to teda můžu vzít, byt to byl hezký, jen dvě z nás by musely spát na rozkládací sedačce, ale to nám nevadilo. Už jsem se chystala odepsat, že to bereme a v tu chvíli mi přišla ještě jedna nabídka. A fakt stála za to – krásný dům se 4 ložnicemi, 2 krásnými velkými koupelnami a moderní kuchyní. Takže jsme se nakonec rozhodli pro tento. Ten den pak přišla ještě jedna nabídka, ale rozhodně nepředčila tu, kterou jsme vzaly. Takže z 26 obeslaných domovů jsem dostala 3 nabídky, to je celkem slušné skóre.

Obývák s šedou stěnou televizí a šedou sedačkou a modré křeslo
Obývák s velkou šedou sedačkou a čtyřmi polštáři
Bílá kuchyň
Manželská postel s třemi polštáři a střešní okno
Koupelna s vanou
Pokoj s postelí, psacím stolem a červenou židlí
Schodiště a dveře

Dům se nacházel asi 5 minut pěšky od oceánu a kousek od centra. Komunikace s hostitelkou byla velmi dobrá. Před odjezdem nás informovala, že klíč najdeme ve schránce na klíče na kód – klasická schránka jako u self check-inu. Také psala, že můžeme používat vše co v domě či v kuchyni najdeme, takže jsme mohly používat  jejich koření, olej atd., ale i rýži nebo těstoviny, ale to jsme je samozřejmě nechtěly tak vyžírat, takže jsme použily první den nějaké mussli, protože jsme přijely pozdě v noci. Také nám jako dáreček nechala na stole víno a sušenky a v ledničce Skyry pro všechny 4. U home exchange je slušnost přivést nějaký drobný dárek, takže my jsme jim tam nechaly Becherovku a nějaké české sladkosti jako Bonpary, lázeňské oplatky, tatranky, lentilky atd.

Na stole byl také připravený manuál s různými užitečnými informacemi, např. jak třídit odpad, že můžeme použít Playstation či Netflix, že je potřeba zavírat okna v podkroví, kdyby pršelo, info, kde nejlépe nakoupit nebo kde je možnost si jít zaplavat a také jaká místa můžeme navštívit v okolí a v centru Reykjavíku.

posezení v kuchyni, stůl a víno se čtyřmi skleničkami
pračka a sušička v koupelně

Dům byl opravdu hezký, byl to větší rodinný dům, kde byly 2 bytové jednotky. Dole byla jen menší předsíňka a pak se šlo po schodech do prvního patra, kde byla kuchyň, 3 dětské pokoje, obrovský obývák s jídelnou, kuchyň a koupelna s WC a sprchovým koutem a taky 2 menši terasy, jedna s posezením – no, v 10°C se nám moc venku sedět nechtělo :p a druhá s grilem. V druhém patře pak byla ložnice s manželskou postelí, taková předsíň, kde byla další postel a velká koupelna s vanou, sprchovým koutem, WC a pračkou.

Byly jsme 4, takže jsme měly pokoj každá pro sebe, což je obzvlášť na Islandu luxus, kde spousta lidí spí ve stanu, aby ušetřili 🙂 Home Exchange je prostě super, doporučuju.

Na postelích jsme měly připravené také osušky a ručníky a škrabošku na oči, kdyby někomu vadilo světlo, když se tu v létě vůbec nestmívá. Ale ve všech pokojích naštěstí byly kvalitní rolety, které udělaly slušnou tmu.

Ubytování bylo fakt super a velmi pohodlné. Jen nevýhoda, že se člověk musí vracet na stejné místo, na Islandu je jednodušší road trip. Ale za tu symbolickou cenu to určitě stálo.

koupelna se sprchovým koutem
koupelna s umyvadlem
Koupelna se záchodem a střešní okno
Pokoj s postelí a oknem
Pokoj s postelí a noční stolek a okno
stůl na kterém je papír, 4 skleničky a krabička

A v září máme domluvenou ještě jednu výměnu – v Itálii na Sardinii. Tam je zajímavé, že naprostá většina domovů přes home exchange jsou prázdninové domy (secondary home). Protože je Sardinie velká a nejde ji během jednoho týdne objet celou, rozhodla jsem se tedy obepisování zaměřit buď na jih nebo sever a kdyby neklaplo jedna část, tak pak obeslat ten zbytek. Rozhodla jsem se tedy zkusit obeslat domovy na jihu, že bysme letěli do Cagliari. Na září bylo dle kalendáře dostupných 10 domovů, tak jsem je v pátek večer obeslala a říkala jsem si, že když se mi nikdo do dvou dnů neozve, začnu obepisovat další. No a hned druhý den ráno mi přišly hned dvě nabídky 🙂 Víc se mi líbila ta první, tak jsem ji přijala. Byla za méně bodů a ještě přesně lokalita, kterou jsem si říkala, že bych si vybrala, kdybych si mohla vybrat jakékoliv ubytování dle svého výběru. Takže super, že klapla přesně tahle lokalita, vesnice Villasimius, která není příliš daleko od letiště a je tam dobrá koncentrace krásných pláží. Asi za 4 dny mi pak přišla ještě jedna nabídka. Takže opět velmi slušné skóre – 3 nabídky na 10 obeslaných domovů.
Takže letos budeme mít celkem 3 výměny, takže tady nás tedy ubytování na 7 nocí bude stát cca 390 Kč na osobu 🙂

Jak home exchange funguje

Typy výměn

Teď je to mnohem jednodušší než dřív, můžete dělat buď vzájemné výměny nebo výměny přes tzv. Guest Points.

 

Vzájemná výměna

Vzájemná výměna je tak trochu složitější na vzájemnou domluvu, protože jde o to, že si vyměníte domovy ve stejném termínu. Takže někdo jede k vám a vy ve stejnou dobu jedete k němu domu. Takže těžší to může být v tom, že vám napíše někdo o termín, kdy na dovolenou jet nechcete nebo nemůžete a nebo se vám hodí termín, ale nelíbí se vám nabízená lokalita. Třeba vám napíše někdo z Berlína, že by se k vám rád přijel na týden v srpnu a vy v srpnu chcete jet na dovolenou, ale letní dovolená v Berlíně vás zrovna neláká…Takže na tomhle taková výměna může ztroskotat. V takovém případě pro vás může být zajímavější výměna přes body, tzv. guestpointy.

Někteří u vzájemných výměn dokonce nabízí i své auto, pokud vy jim na oplátku půjčíte to svoje…

 

Výměna přes GuestPoints

U výměny přes GuestPointy použijete na výměnu domovů body. Takže např. někdo z Berlína vám napíše, že by k vám chtěl přijet v srpnu. Srpen se vám hodí, ale Berlín vás neláká. Když vám ale člověk nabídne výměnu přes GuestPointy, tak ji můžete přijmout, on přijede k vám a vy ve stejném termínu musíte najít výměnu v jiné lokalitě, také přes GuestPointy (nebo prostě někam odjet v době jejich návštěvě, pokud nabízíte na výměnu váš domov, kde bydlíte). Takže zaplatíte právě těmito body. První body získáte již za registraci na HE a vyplnění profilu. Takže první dovolenou můžete rovnou udělat přes takto získané body.

Co se týče ocenění body, tak to se neřeší podle různé cenové hladiny různých lokalit, ale „cena“ kolik GuestPointů za svůj domov dostanete, záleží na velikosti nabízeného domova (víc dostanete samozřejmě za velký dům a podstatně méně za garsonku), dále záleží, co vše máte za vybavení a hlavně jestli se domov nabízí v nějaké turistické lokalitě.

Takže malý byt může být oceněn třeba na nějakých 90-110 bodů, krásné velké domy na nějakých 150 -250 bodů, někdy ještě víc. To je pak určitá nevýhoda, že když nabízíte malý byt, který je oceněn méně body, tak pokud dostanete nabídku od někoho z velkého domu, tak to co od hostů dostanete za váš domov za 1 týden, vám nebude stačit na pokrytí 1 týdne dovolené ve velkém domě, za který budete muset zaplatit více bodů. V takovém případě může být zajímavější vzájemná výměna, pokud někdo z většího domu bude mít zájem přijet do menšího bytu.

 

Aplikace a webová stránka

Home exchange má svou appku, takže je dobré jí mít v mobilu, abyste věděli okamžitě o všech zprávách a nabídkách, které vám přijdou.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.guesttoguest.android&hl=en&gl=US

 

Jak to probíhá

Máte možnost teda buď reagovat na nabídky, které vám přijdou, že někdo má zájem přijet k vám a pokud má zájem o vzájemnou výměnu, tak se rozhodnete, jestli ji chcete přijmout nebo ne, podle toho jestli se vám líbí lokalita a termín.

Pokud ale chcete zkusit nějakou lokalitu, kterou jste si sami vybrali, pak tedy budete muset sami obeslat tyto domovy, jestli budou mít o výměnu zájem.

 

Vyplnění profilu

Nejdřív se na platformu Homeexchange.com musíte zaregistrovat a vyplnit si profil.

Také musíte v kalendáři zadat data, kdy máte o výměnu zájem. Zde zároveň vyplňujete, zda máte zájem pouze o výměny přes body, vzájemné výměny nebo to může být jakýkoliv požadavek, jak přes body tak vzájemná výměna.

Získání GuestPoints do začátku

Doporučující kód

Při registraci doporučuju použít můj doporučující kód lenka-4a800, který když použijete, tak dostanete body do začátku navíc – za vyplnění svého profilu dostanete při použití mého doporučujícího kódu 100 bodů a jakmile aktivujete a zaplatíte své členství, dalších 150 bodů.

 

Vytvoření účtu

Za vytvoření účtu získáte 450 bodů.

 

Ověření profilu

Za to, že necháte ověřit svůj profil, získáte dalších 100 bodů. Registrace je totiž zdarma a větší důvěryhodnost pro své hosty získáte 3 fázovým ověřením profilu:

  1. Ověření adresy a identity
  2. Ověření telefonu
  3. Ověření emailu

Vyplnění profilu

Když vyplníte svůj profil, dostanete dalších 350 bodů.

Popsání domova

Za to že vytvoříte popis svého domova, získáte dalších 350 bodů.

Kontaktování 10 lidí

Když obepíšete 10 domovů se žádostí o výměnu, tak získáte dalších 50 bodů.

Automatická obnova členství

Pokud máte zakliklou automatickou obnovu členství nebo členství obnovíte do 48 hodin po vypršení (po jednom roce od zaplacení členství), tak dostanete dalších 250 bodů. Při obnově opět musíte uhradit členský poplatek 150 USD. Asi pouze pokud byste neplánovali hned další výměny, tak je lepší členství neplatit a neřešit těchto 250 bodů a členství uhradit až v momentě, kdy budete plánovat další výměnu.

Shrnutí

Doporučující kód: lenka-4a800250 GP

Vytvoření účtu – 450 bodů

Ověření profilu – 100 bodů

Vyplnění profilu – 350 bodů

Popsání domova –  350 bodů

Kontaktování 10 lidí – 50 bodů

Celkem – 1550 bodů

Za splnění všech položek výše tedy získáte 1550 bodů. Tato částka vám v pohodě pokryje 1-2 dovolené, pokud se vám podaří vybrat domov, který je oceněn spíš nižším počtem bodů.

Web – https://www.homeexchange.com/

Doporučující kódlenka-4a800 ( nebo můžete použít tento odkaz – https://www.homeexchange.com/?sponsorkey=lenka-4a800 )

popis k GuestPoints

Domlouvání výměny

Probíhá to tedy tak, že nějaký zájemce vám napíše, že má zájem přijet a většinou napíše něco málo o sobě a kolik by jich celkem bylo. Také je dobré uvést, zda má člověk zájem jen o výměnu přes GuestPointy nebo jen vzájemnou výměnu nebo jakýkoliv typy výměny. Čím větší flexibilita, tím lehčí bude nějakou nabídku získat. Vy se pak rozhodnete, zda jim výměnu budete chtít nabídnout či nikoliv. Pokud z nějakého důvodu nemáte zájem, buď napíšete sami svou vlastní odpověď nebo použijete předpřipravenou univerzální odpověď. Tu používají lidé často, aby nemuseli stále něco sami vymýšlet. Je dobré odpovídat vždy, protože pak se vám na profilu ukazuje, na kolik procent zpráv jste odpověděli a když máte 100% odpovědí, tak se zobrazujete výše ve vyhledávání oproti těm, kteří někdy na žádost o výměnu ani neodpoví a mají nižší procento.

Někteří odpoví třeba do 1-2 dnů, ale občas se stane, že někdo neodpoví vůbec.

Jakmile si teda po chatu domluvíte, že máte o výměnu zájem, vy jako hostitel odkliknete, že výměnu schvalujete (pre-approve exchange). Host pak musí kliknout na tlačítko Finalize, aby výměnu dokončil a přijal. Hostiteli v tuto chvíli naběhnou body za výměnu a hostovi se body strhnou (u výměny přes body).

S hostem se pak domluvíte, kdy přesně přijedete (čas příjezdu) a jak proběhne předání a vrácení klíčů.

Někteří mívají připravený třeba nějaký manuál, kde najdete různé informace, kam pak dát třeba použité ručníky a povlečení, zajímavosti v okolí, tipy na restaurace atd. Pokud žádný manuál nenajdete a potřebujete nějaké informace, nebojte se hostiteli napsat.

Já takovýto manuál posílám rovnou emailem před cestou, kde mají hosté přesnou adresu, kontakt na paní, která se mi o byt stará a dělá s hosty check-in, informace o parkování, heslo na wifi, nejbližší obchody, odkaz na můj blog s informacemi o dané lokalitě co navštívit atd.

Když domlouváte nějakou výměnu, je potřeba být trpělivý, home exchange uvádí, že většinou je potřeba obeslat v průměru cca 15 domovů, než vám někdo kladně odpoví, že mají o výměnu zájem.

Co se týče lokalit, tak nabídka je poměrně široká, ale samozřejmě se home exchange nenabízí všude nebo je nabídka malá a tak se vám výměna v dané lokalitě nemusí podařit. Třeba na Azory jsme to ani nezkoušeli, tam je v nabídce jen pár domovů a když jsme věděli, že nebudeme půjčovat auto, tak cokoliv mimo hlavní město nepřipadalo stejně v úvahu.

Roční členství

Když nabízíte byt, v kterém nebydlíte a zatím pouze přijímáte hosty, kteří přijedou k vám, tak ještě roční členství platit nemusíte. Roční členství je třeba zaplatit, až když uzavřete první výměnu, kdy vy k někomu jedete. To znamená, pokud máte výměnu domluvenou a potřebujete jí dokončit kliknutím na tlačítko Finalize. To vám půjde až po zaplacení členství. Poplatek za členství je 150 USD a platí se jednou ročně. Takže i kdybyste udělali třeba jen jednu výměnu, tak se vám to stále vyplatí. Jestli se vám podaří udělat 2-3 výměny ročně, tak pak to vychází opravdu velmi levně.

Samozřejmě nejde honit všechny zajíce a tak když hledáte home exchange, tak se vám zároveň zřejmě nepodaří ulovit nějaké super akční letenky. Já to dělám tak, že nejdřív si najdu lokalitu, kde je dost velká nabídka na HE, pak se podívám na konkrétní datumy letenek a takový datum zadám na žádost o výměnu (nebo někdy rovnou víc termínů v daném měsíci dle letenek, abych zvýšila šance na úspěch). Až domluvím výměnu, tak pak teprve rychle kupuju vybrané letenky. Bála bych se čekat na nějakou akci, která se ani nemusí objevit. Takže u takovéhle dovolené člověk pravděpodobně nebude mít nejlevnější letenky, ale letenka je většinou (aspoň u Evropy) ta menší položka v rozpočtu, dražší bývá ubytování, pokud jedete aspoň na týden. Takže radši budu mít ubytování téměř zdarma a o něco dražší letenky, než letenky, na kterých ušetřím pár stovek a budu mít dražší ubytování.

 

Záruky

Kdyby se stalo, že z nějakého důvodu vám hostitel výměnu zruší (např. z důvodu nemoci), tak pak home exchange se vám snaží sám najít náhradu a obepisuje hostitele svým jménem. Takto se mi jednou stalo, že mi psali, že jednomu pánovi výměna padla a hledají pro něj náhradní výměnu a nabízeli dokonce dvojnásobek bodů. To by se mi líbilo, ale psali asi 2-3 dny před termínem a zrovna jsem tam na tento termín už měla jednu výměnu domluvenou.

Pokud vám takto HE nenajde náhradní výměnu, tak pak je tam možnost, že vám do určité výše proplatí náklady na ubytování, které si sami najdete.

 

Depozit

Máte strach, že vám někdo něco zničí? Stát se to samozřejmě může, ale platí, že lidé se opravdu snaží nic nezničit a vše standardně probíhá v pořádku. Samozřejmě že třeba nějaká nehoda se stát může a pro tyto případy je tu depozit 500 EUR. Ten vyloženě HE automaticky nestrhává při každé výměně, jen se na začátku nastaví, že v případě škody by měli právo si tuto částku strhnout z vašeho účtu. Když výměna skončí, tak vy jako hostitel pak na webu či v aplikaci musíte odkliknout, zda depozit vracíte nebo zda si ho z důvodu nějaké škody chcete nechat depozit celý nebo nějakou část dle výše škody. Takže myslím, že se nějak člověk nemusí bát. Chápu určité obavy, pokud člověk nabízí svůj vlastní domov, kde má své osobní věci, ale pokud vás tohle trápí, určitě není problém něco zamknout do nějaké skříně nebo pokud máte větší dům, třeba zamknout jednu místnost… Ale věřím, že není opravdu čeho se obávat, že by vám tam někdo něco ukradl nebo zničil.

 

Úklid

Je také zvykem nechat byt/dům ve stejném stavu, v jakém jste ho našli. Takže je dobré na začátku si vše nafotit, abyste pak případně věděli, kde co jak přesně bylo, kdybyste s něčím hýbali. Také je zvykem uklidit. Někde nabízí, že uklízet nemusíte a za úklid zaplatíte určitý poplatek.

Také je běžné dát hostiteli nějaký malý dárek, třeba nějaké české produkty jako třeba Becherovu, pivo, lázeňské oplatky nebo jiné sladkosti nebo cokoliv dalšího co vás napadne.

 

Hodnocení

Jakmile odjete, můžete dát svému hostiteli hodnocení. I váš hostitel vám může dát hodnocení a napsat, zda vše proběhlo v pořádku, zda po sobě hosté uklidili, zda komunikace probíhala bez problémů atd. Další hostitelé pak tedy podle hodnocení, které dostanete, uvidí, zda jste bezproblémoví a čistotní hosté a pomůže vám to tak v získávání dalších výměn.

Je běžné si navzájem hodnocení poskytnout nebo když vám ho někdo nedá, tak si o něj říct.

 

Tak co? Jak vás home exchange zaujal? Také ho vyzkoušíte? Pokud ano, nezapomeňte využít můj doporučující odkaz lenka-4a800 , abyste získali další body do začátku.

A taky budu ráda, když mi pak napíšete vaši zkušenost do komentáře.

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *