pohled z letadla na křídlo letadla a skalnaté pobřeží ostrova Madeira
Madeira,  Rady a tipy

Madeira – tipy na letenky


Jak vybrat letenky na Madeiru

Protože nabízíme ubytování na Madeiře v našem bytě 3+1, nejčastěji se mě ptáte na rady ohledně letenek na Madeiru a tak jsem se rozhodla pro vás připravit přehled ohledně letenek na Madeiru. V tomto článku tedy najdete informace, odkud létají na Madeiru přímé lety, lety s přestupem a základní informace, kde letenky hledat a na co si dát pozor.

Pokud se chystáte na Madeiru, rádi vám nabídneme ubytování v našem bytě 3+1 s velkou terasou ve Funchalu v klidné čtvrti mezi místními. Bližší informace, fotky bytu a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Obývák s postelí a sedačkou v třípokojovém apartmánu na Madeiře
Ložnice s dvěmi jednolůžkovými postelemi a vestavnou skříní

Pokud nemáte s cestováním na vlastní pěst bez cestovky ještě zkušenosti, nebojte se, není to nic těžkého, stačí se jen trochu zorientovat v pár věcech. Informace ohledně letenek najdete v tomto článku, pro mé klienty ráda zodpovím další dotazy, pomůžu s itinerářem, zdarma zapůjčím průvodce Madeiry, doporučím autopůjčovnu nebo pomůžu zorientovat se v autobusové dopravě a klíče od bytu posílám poštou, takže nemusíte na nikoho čekat a řešit případnou jazykovou bariéru. A i v době vašeho pobytu vám budu k dispozici pro případné dotazy 🙂

Informace o cenách letenek berte jako velmi orientační, spíš jen pro představu, co je většinou běžná cena u příslušné aerolinky, abyste věděli, jestli má smysl hledat dál nebo letenku za danou cenu koupit. Standardně se cena letenek liší v závislosti na datu odletu (čím více na poslední chvíli kupujete letenku, tím je dražší, tady se bohužel na last minute nehraje…), na období (svátky či letní sezóna je standardně dražší), časech letů (lety v horších časech ve večerních či velmi brzkých hodinách mohou být levnější) atd. U nízkonákladovek se mohou ceny velmi hýbat a objevovat se různé akce.

Na Madeiru můžete letět buď přímým letem (Praha, Vídeň, Norimberk, Berlín a Katowice) nebo s přestupem. Takže prakticky ze všech koutů ČR najdete v okolí či okolní zemi letiště, odkud můžete letět přímým letem. Jestli chcete ušetřit, není dobré se upínat na nejbližší letiště, protože to nemusí být ta nejlevnější varianta… 

Přímým letem je to samozřejmě pohodlnější a rychlejší, ale často je to dražší varianta, hlavně pokud letíte z Prahy. Člověk si říká, proč bych jezdil jinam, když bydlím v Praze a mám letiště kousek? Ale pro Pražáky třeba takový Norimberk není nějak daleko, jezdí tam z Prahy přímý bus a můžete tak ušetřit několik tisíc ve srovnání s letenkami z Prahy od Smartwings (přímý let, let s přestupem z Prahy s jinou leteckou společností je  samozřejmě levnější)

Budova Letiště na ostrově Madeira (aeroporto da Madeira) a několik žlutých aut taxi
Letiště v Santa Cruz na Madeiře

Přímé lety

Praha

Smartwings

Z Prahy létá Smartwings několikrát týdně, ale nevýhodou je vyšší cena, letenky stojí standardně kolem 9 500 Kč s příručním zavazadlem 8 kg a bohužel tato aerolinka standardně nemívá moc slevové akce, takže je to celkem stabilní cena.

Ale jet přímým letem je prostě pohodlné, jste na Madeiře za 4,5 hodin.

Pokud chcete dokoupit odbavené zavazadlo do 23 kg, stojí to cca 1300 Kč (pro cestu tam i zpět). Pokud vám stačí třeba jen jedno odbavené zavazadlo pro celou vaši skupinku, je třeba nejdřív koupit letenky se základním tarifem s 8 kg zavazadlem a až pak dokoupit 1 odbavené zavazadlo zvlášť. Rovnou při nákupu totiž nejde odlišit, že chcete odbavené zavazadlo jen pro jednoho cestujícího.

Letový řád zveřejňují na rok dopředu.

Smartwings – https://www.smartwings.com/

Info zavadla – https://www.smartwings.com/kolik-mohu-prepravit-zavazadel

 

Eurowings

Z Prahy létá také přímý let od Eurowings.

V základním tarifu Basic je jen malý baťoh (40x30x25 cm). V této variantě není automaticky další příruční zavazadlo, ale když vyberete tuto variantu Basic, je možné dokoupit příruční zavazadlo 8kg za 766 Kč (cena na rok 2023), letenky orientačně pak vychází na nějakých 7000 – 9000 Kč v závislosti na konkrétním termínu. Další varianta za příplatek (Smart) je rovnou příruční zavazadlo + odbavené zavazadlo do 23 kg.

Letový řád zveřejňují na 6 měsíců dopředu.

Lety od Eurowings jsem na Skyscanner.cz nenašla, takže je potřeba hledat přímo přes jejich web.

Eurowings – https://www.eurowings.com/cz.html

Info zavazadla – https://www.eurowings.com/cz/informace/zavazadla.html

Přistávací dráha s přistávajícím letadlem na letišti na ostrově Madeira
Přistávací dráha na Madeiře

Vídeň

Především pro cestující z Moravy může být výhodné letět z Vídně. Např. z Brna se dá pohodlně dostat přímým spojem na letiště autobusem (Regiojet, Gepard Express, Flixbus) či vlakem (Regiojet).

 

Wizzair

Nově létá přímým letem na Madeiru i nízkonákladovka Wizzair. Cena bývá slušná, o dost levnější než se Smartwings z Prahy, dá se sehnat zpáteční letenka s 10 kg příručním zavazadlem kolem 5000 Kč (což je často běžná cena u TAPu s přestupem), takže na přímý let velmi dobrá cena. U nízkonákladovek se mohou ceny více hýbat a mohou se objevovat akce. V létě bývají letenky samozřejmě dražší.

Tento přímý let létá 2x týdně. 

Letový řád zveřejňují na rok dopředu.

Ve vyhledávači Skyscanner.cz zatím Wizzair není, takže je třeba hledat přímo na webu letecké společnosti.

Nenechte se zmást, že v prvním kroku při výběru tarifu, najdete jen variantu Basic (s malým baťůžkem) a pak hned tarif Wizz Go rovnou s 20kg odbaveným zavazadlem, který je samozřejmě dražší. I tady jde koupit jen 10 kg příruční zavazadlo, ale až v dalším kroku. Takže pokud nechcete 20kg odbavené zavazadlo, klikněte na tarif Basic, a v dalším kroku najdete další volby:

  • a) 10 kg odbavené zavazadlo (ale to by vám dali zavazadlo do podpalubí, takže u 10kg zavazadla zbytečnost), takže nedoporučuju
  • b) Wizz priority10 kg příruční zavazadlo ( 55 x 40 x 23 cm) s příplatkem 13 EUR za jednu cestu, takže za zpáteční 26 EUR. Takže doporučuju tuto volbu, při této ceně letenka tak moc na ceně nenaskáče a můžete najít takto přímý let s cenou kolem 5000 Kč za zpáteční let.

Wizzair – https://wizzair.com/cs-cz#/

Info zavazadla – https://wizzair.com/cs-cz/informace-a-sluzby/ceny-a-slevy/tarify-bal%C3%AD%C4%8Dky

Na foto níže vidíte jak vypadá krok 1, výběr tarifu – pokud chcete volbu s příručním zavazadlem max. 10 kg, klikněte na variantu Basic.

Wizzair - wizz tarify na výběr zavazadla

Wizz priority

V kroku 2 si pak vyberte variantu Wizz priority s max. 10 kg příručním zavazadlem, abyste ho mohli mít na palubě.

K tomuto 10 kg zavazadlu budete moci mít zdarma ještě malé příruční zavazadlo s rozměry 40 x 30 x 20 cm, na fotce níže můžete vidět že to může být např. malý baťůžek, kabelka nebo třeba taška na notebook. 

Wizz priority a příruční zavazadlo

A tady ještě ukázka, jak může vypadat takové 10 kg příruční zavazadlo – např. takovýhle příruční kufřík na kolečkách s max. rozměry 55 x 40 x 23 cm (pozor, každá letecká společnost to mívá jinak, např. Ryanair je ještě přísnější a hloubka je jen 20 cm, takže je dobré na to při koupi zavazadla myslet, aby bylo využitelné pro všechny letecké společnosti). Já osobně používám batoh těchto rozměrů, batohy prý moc neřeší, protože ví, že když ho člověk šikovně přeskládá, do požadovaného rozměru se vejde. Ale takový skořepinový kufr nezmenšíte ani o centimetr a do zkušební klece se vám pak nevejde, pokud bude třeba jen o centimetr vetší…

růžové příruční zavazadlo a služba Wizz priority

Austrian

Z Vídně můžete letět přímým letem s Austrian, letenka stojí kolem 9000 – 13 000 Kč (cena včetně odbaveného zavazadla).

Austiran – https://www.austrian.com/cz/en/homepage

 

Norimberk

Ryanair

Z Norimberka létá na Madeiru přímým letem Ryanair.

Zde bývá často cena opravdu velmi výhodná. Základní cena je jen s malým batohem, pokud chcete 8 kg příruční zavazadlo, je potřeba si připlatit cca 600 Kč (Tarif Regular). Zde se dají letenky s 8kg příručním zavazadlem pořídit běžně cca za 3500 – 5000 Kč, je to nízkonákladovka, takže se ceny velmi hýbou.

Norimberk určitě bude výhodný pro cestující ze západních Čech, z Plzně jste tam přímým autobusem za chvíli. Pro ostatní je třeba zvážit, jestli se vám i tak nevyplatí letět z Norimberka, pokud byste našli letenky za opravdu výhodnou cenu. Z Prahy se tam dá dostat přímým autobusem za 4 hodiny, z Brna tam jezdí přímý autobus (Flixbus) za 6,5 hod. Pokud jedete z větší dálky a museli byste tam přespat, tak je potřeba si připočítat do nákladů i noc v hotelu, jestli se vám to i tak vyplatí.

Letový řád zveřejňují na 6 měsíců dopředu.

Ryanair – https://www.ryanair.com/cz/cs

Info zavazadla – https://help.ryanair.com/hc/cs/articles/360017824658

Info 10 kg příruční zavazadlo – https://help.ryanair.com/hc/cs/articles/360017825358-P%C5%99ednostn%C3%AD-n%C3%A1stup-do-letadla-a-2-palubn%C3%AD-zavazadla

 

Berlín

EasyJet

Z Berlína létá na Madeiru přímým letem EasyJet.

Berlín bude výhodný především pro ty, kteří jsou ze severních Čech. Ale i z Prahy se dá dostat do Berlína přímým vlakem či busem cca za 4,5 hod., takže pokud byste našli nějaké velmi výhodné letenky, také se dá nad tím uvažovat. Základní cena je s malým batohem. Batoh 8kg zavazadlo je za příplatek, takovéto letenky začínají cca na 4 500 Kč. Je to nízkonákladovka, takže ceny se můžou velmi hýbat a objevovat se i akce.

Letový řád zveřejňují na 6 měsíců dopředu.

EasyJet – https://www.easyjet.com/cs/

 

Katowice

Wizzair

Pro ty kteří jsou především z Moravskoslezkého kraje, můžou letět z Katowic, odkud létá přímým letem Wizzair.

Letový řád zveřejňují na rok dopředu.

Wizzair – https://wizzair.com/cs-cz#/

Info zavazadla – https://wizzair.com/cs-cz/informace-a-sluzby/ceny-a-slevy/tarify-bal%C3%AD%C4%8Dky

 

Lety s přestupem

Pro lety s přestupem opět můžete letět např. z Prahy nebo Vídně i dalších měst. Zde to často létá s TAP Portugal přes Lisabon, ale najdete i jiné lety s jinými leteckými společnostmi přes různá evropská města.

U TAP Portugal je standardní cena 3000 – 5000 Kč (v ceně 8 kg zavazadlo). Pozor, dost často to nabízí lety, kde je v Lisabonu jen 1 hodina na přestup. Já osobně bych tak krátký čas neriskovala, nikdy nevíte, zda to nebude mít nějaké menší zpoždění už na odletu a pak už by bylo velmi těžké takový let stihnout. TAP také často mívá lety s dlouhým přestupem, kdy musíte přespat v Lisabonu. Opruz nebo výhoda? Můžete z toho udělat výhodu a vybrat tak dlouhý přestup, abyste měli třeba jeden den na prohlídku Lisabonu a hned budete o nějaký ten zážitek bohatší, Lisabon je moc hezký a dlouhý přestup se dá tedy využít pro kratší návštěvu. Já už takto přestupu v Lisabonu využila 2x, jednou jsem měla na prohlídku Lisabonu 3 hodiny čistého času a podruhé jeden den.

TAP Portugal – https://www.flytap.com/en-cz/

 

Základní tipy k vyhledávání a koupi letenek

  • Vyhledávejte přes nějaký vyhledávač letenek, např. https://www.skyscanner.cz/, protože pokud jste flexibilní, co se týče místa odletu a data, je přehlednější vyhledat dostupné lety různých let. společností přes vyhledávač, abyste si udělali obrázek o jednotlivých možnostech u různých leteckých společností
  • Ale pak letenku vždy kupujte přímo u letecké společnosti (NIKDY ne u různých prodejců, i když to bude o pár korun levnější)
  • Buďte flexibilní s místem odletu, neupínejte se na nejbližší letiště
  • Létejte nalehko maximálně s příručním zavazadlem 8kg – 10 kg, odbavené zavazadlo je standardně dražší
  • Kupujte letenky s předstihem, na poslední chvíli bývají dražší
  • Pozor na překlepy při vyplňování jména při koupi letenek, chyby ve jménech by se vám mohly prodražit, oprava nebývá standardně zdarma.
Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *