Věž s molem
Evropa,  Portugalsko

Portugalsko – Lisabon – 05/2022


Lisabon – 1 den stopover

Lisabon je moc hezké město a my jsme na jeho prohlídku měly tentokrát 1 den při delším přestupu při cestě na Azory. Za den se toho dá stihnout docela dost, takže určitě není špatné koupit letenky s delším přestupem a využít ho pro návštěvu Lisabonu. V tomto příspěvku najdete informace, co jsme stihly navštívit během jednoho dne. 

Datum – 1.5.2022

Itinerář

 • Žlutá tramvaj č.28
 • Hřbitov Prazeres
 • Torre de Belém
 • Klášter svatého Jeronýma
 • Praҫa do Comercio
 • Výtah Santa Justa
 • Náměstí Rossio

Lisabon jsem navštívila poprvé už loni, také při přestupu, když jsem letěla z Madeiry. Loni to teda byla opravdu jen taková opravdu malá ochutnávka, měla jsem přesně 3 hodiny čistého času na centrum Lisabonu. Takže pokud máte cca 5 hodinový přestup, tak i tak můžete využít pro rychlou návštěvu (3 hodiny prohlídka centra + 2 hodinu na cestu do centra a zpět na letiště). Tady je odkaz, kde jsem popsala tuto rychlonávštěvu, pro inspiraci, co můžete stihnout za tak krátkou dobu (a jsou tam některá místa, která jsem tentokrát vynechala) – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-lisabon/ 

Loni jsem byla skoro ve stejný datum, vlastně jen o měsíc později… a teda pokud si můžete vybrat, volila bych právě o ten měsíc později koncem května nebo začátkem června. Tou dobou kvetly stromy s nádhernými fialovými květy, takže při procházce různými náměstími a ulicemi v centru to byla opravdu pastva pro oči.

Lisabon je moc hezké město. Oproti jiným hlavním městům jako Paříž, Řím či Londýn zde nenajdete asi žádné typické památky, které by znal opravdu každý, ale za mě je to spíš město, kde si vychutnáte atmosféru města – úzké uličky, kavárničky, žluté tramvaje, typické domy s kachlíky „azulejos“, schody, výtahy, strmé ulice atd.

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/fevozupobe

Do Lisabonu jsme přiletěli v 22:30, takže jsme akorát přijely do ubytování v centru a šly jsme spát. Druhý den jsme měly celý den na prohlídku Lisabonu, protože na letiště nám stačilo odjíždět něco po sedmé hodině. 

Doprava v Lisabonu

V Lisabonu je nejlepší jezdit metrem nebo tramvajemi. Zorientovat se v síti MHD není nic těžkého, stačí, když použijete Google maps a v položce trasy naklikáte odkud kam chcete jet a vyjede vám to různé varianty možných tras. Pokud byste chtěli podrobnější informace, jak používat Google maps pro vyhledávání spojů, můžete mrknout na tento článek, kde jsem to popsala u autobusové dopravy na Madeiře – https://lenkacestounecestou.cz/autobusova-doprava-na-madeire/#Google_maps

Doprava z letiště

Doprava z letiště je jednoduchá, jezdí sem metro. Takže stačí vyjít z budovy letiště a hned u východu se nachází vstup do metra. 

Metro je přehledné, má jen 4 linky.

Pokud chcete jet do centra, na letišti nasednete na červenou linku, pojedete na zastávku Alameda a tam přestoupíte na zelenou linku, která vás zaveze do centra.

Variant je samozřejmě víc, takže je opět dobré si to naklikat do Google maps, aby vám to ukázalo všechny dostupné trasy.

Vstup do metra na letišti

Jízdenka

Když jsme měly na návštěvu jeden den, tak bylo nejvýhodnější koupit si 24 hodinovou jízdenku za 6,4 EUR. A dále tahle jízdenka platí na výtah Santa Justa, Elevador Gloria či na historickou tramvaj, kde jednotlivá jízdenka je dost drahá (myslím kolem 3 EUR). Takže tahle celodenní jízdenka se rozhodně vyplatí. 

Nejdřív je potřeba si koupit za 0,5 EUR kartičku Viva viagem (kupuje se v automatu na metro) a pak jde opakovaně dobíjet.

Web – https://www.metrolisboa.pt/en/buy/

Lisabon - Viva viagem
automaty na jízdenky

Ubytování

Pensao Praca Da Figueira 

Rezervovala jsem penzion přímo v centru – Pensao Praca Da Figueira. Výborná lokalita, slušná cena, čisté pokoje a výborná snídaně. Byla zde teda sdílená koupelna a WC, ale to jsme u pobytu na jednu noc opravdu neřešily. Pokoje jsou poměrně malé, ale na kratší pobyt je to určitě dostačující. Ale jinak je tam i místnost, kde se dá posedět, určitě bych se tady ubytovala znova, kdybych jela zas do Lisabonu.

Snídaně byla moc dobrá, bufetovým stylem a bylo tam na výběr různé pečivo, salámy, vajíčka, několik sladkých buchet a croissantu, ovocný salát, jogurt, mussli atd. 

pokoj s fialovou stěnou a dvěma jednolůžkovými postelemi
Pokoj s fialovou stěnou, obrazy a křeslem
koupelna s bílými kachlíčkami, umyvadlem a fén
koupelna se sprchovým koutem
Snídaně - ovocný salát v misce a talíř s croissantem a sladkým pečivem a džus
Snídaně bufetovým stylem se salámem, šunkou, ovocným salátem
Snídaně bufetovým stylem

Výhled z našeho pokoje byl moc hezký – na hrad a na Convento do Carmo

výhled na náměstí
Výhled na hrad a domy
Výhled na náměstí a domy v rekonstrukci a jeřáb

Žlutá tramvaj č. 28

Po snídani jsme se rozhodly projet celou trasu historické tramvaje 28. Zaprvé byl by hřích neprojet se touto známou žlutou tramvají, která je jedním z nejznámějších symbolů Lisabonu a za druhé kámoška měla problém s kolenem, tak projížďka tramvají byl dobrý způsob, jak ušetřit spousty kroků. Pokud se taky rozhodnete projet, doporučuju jet určitě z konečné, pokud si chcete v tramvaji sednout. Konečnou najdete v centru na náměstí Martim Moniz (https://goo.gl/maps/Q22cE4nFeTZ47GxC9 ). A taky doporučuju si přivstat. My jsme šly asi až na desátou, protože předtím jsem si potřebovala něco zařídit. No a když jsme přišly na konečnou, byly jsme v šoku, jaká tam byla fronta a pořád se zdelšovala. I z místa, kde jsme stály my, trvalo hodinu, než jsme se dostaly na řadu. Naštěstí jezdily docela často, dokonce častěji, než udával jízdní řád. Na konečný totiž většina lidí chtěla sedět, takže fronta postupovala docela pomalu, jinak by se tam vešlo víc lidí. Takže pokud by vám nevadilo stát, klidně frontu předběhněte a jděte na stojáka. Řidič pak vždy vykoukl a zeptal se „a pé?“, aby ověřil, zda chce někdo na stojáka – ale moc to nefungovalo, asi proto, že mu nikdo nerozuměl a taky proto, že to dozadu fakt nebylo slyšet. Ale pokud si chcete projet celou trasu, tak je určitě pohodlnější sedět.

Jízda tramvají je fakt zážitek, projedete se centrem Lisabonu a často narazíte na tak úzké uličky, že by nebyl problém natáhnout ruku a dotknout se domu. 

Jely jsme až na konečnou, kde se nachází moc hezký hřbitov Prazeres. 

Začátek trasy z konečné v centru – https://goo.gl/maps/Q22cE4nFeTZ47GxC9

Konec trasy – konečná tramvaje č. 28 – https://mapy.cz/s/pozahacepe

fronta na historickou tramvaj
Fronta na tramvaj č.28
dlouhá fronta ve městě
Po našem příchodu se fronta ještě zvětšila
žlutá historická tramvaj číslo 28
Konečná tramvaje č. 28 v centru
historická tramvaj
Lisabon
žlutá historická tramvaj
street art na domě
žlutá historická tramvaj číslo 28
historická tramvaj číslo 28
Lisabon tramvaj číslo 28

Hřbitov Prazeres

Cemitério dos Prazeres

Tento hřbitov se nachází hned u konečné tramvaje 28. Je to velmi zajímavý hřbitov, doporučuju aspoň na chvíli nakouknout. 

Byl vytvořen v roce 1833 po vypuknutí epidemie cholery. Je tu pohřbeno mnoho slavných Portugalců, od umělců, spisovatelů až po různé osobnosti z vlády. Hrobky jsou takové menší domečky, kde jsou skleněné dveře a když nakouknete dovnitř, uvidíte přes skleněné dveře rakve.

Hřbitov
Ulička na hřbitově Prazeres
hrobka na hřbitově
hrobka na hřbitově

Je odtamtud také hezký výhled na most Ponte 25 de Abril.

most přes řeku

Pak jsme se pěšky vydaly směrem k pobřeží, abychom nasedly na tramvaj č. 15, která jede k Torre de Belém

 

Torre de Belém

Moc hezké místo, které stojí určitě na návštěvu a určitě jedna z nejznámější památek v Lisabou. Belemska věž vznikla na začátku 16. století a je zapsána na seznamu UNESCO. Byly jsme zde bohužel v pondělí, takže dovnitř jsme se nedostaly, ale i tak to byla moc příjemná procházka od věže po pobřeží dál. 

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/felopeledo

Věž s molem
Věž s molem
Věž a park
moře a most v dálce
Přístav

Klášter svatého Jeronýma

Mosteiro dos Jerónimos

Dalším místem, které jsme navštívily byl Klášter svatého Jeronýma, opět bohužel jen zvenku, protože i tady bylo pondělky zavřeno. 

Vznikl kolem roku 1500 na předměstí ve čtvrti Belém a v je zapsána na seznamu UNESCO.

https://mapy.cz/s/dusevobome

Klášter svatého Jeronýma
klášter

Pak jsme opět sedly na tramvaj č. 15 a jely zpět do centra. 

Praҫa do Comercio

Vystoupily jsme na náměstí Praҫa do Comercio. Oproti mé první návštěvě, kdy jsem tady byla brzy ráno a ještě v době většího covidu, tak tentokrát tady už bylo o poznání více lidí. 

Tohle náměstí patří nejen mezi ty nejkrásnější, ale také mezi ty největší, má rozlohu 36 000 m² (180m x 200m).

Náměstí je ohraničeno 3 stejnými bloky budov se 3 patry a z jižní strany širokou řekou Tejo. Uprostřed náměstí se nachází jezdecká socha krále Josefa I.

Dále můžete na náměstí vidět krásný vítězný oblouk Arco da Rua Augusta.

https://mapy.cz/s/bucupadefe

Náměstí se sochou s koněm
náměstí se vstupní bránou
vítězný oblouk
Praҫa do Comercio

Výtah Santa Justa

Dále jsme si vyfotily výtah Santa Justa. Pokud máte celodenní jízdenku, tak vám platí i na tento výtah, abyste se svezli nahoru.

Tento výtah se nachází v ulici Santa Justa a spojuje tuto ulici v centru města s náměstím Carmo na kopci.

Výtah Santa Justa navrhl inženýr Raul Mesnier de Ponsard. Celý výtah je zhotoven ze železa a patří k reprezentativním ukázkám tohoto druhu portugalské architektury. Výtah je v neogotickém stylu a každé patro je zdobeno jiným způsobem. Pro svůj vzhled bývá často za autora výtahu mylně považován Gustave Eiffel.

Výtah je vysoký 45 metrů a je vybaven dvěma kabinami s dřevěným interiérem. Každá kabina pojme 24 pasažérů. V současnosti je výtah využíván především jako turistická atrakce.

https://mapy.cz/s/nusovafuso

historický výtah Santa Justa

Náměstí Rossio 

Dále jsme zašly na náměstí Rossio. Nejvýraznějším architektonickým prvkem tohoto náměstí je mozaiková dlažba s vlnkovaným vzorem.

Původně jsme ještě chtěly stihnout Elevador Gloria, ale měly jsme strach, abychom to stihly a tak jsme se místo toho rozhodly jít raději na večeři do restaurace.

https://mapy.cz/s/jobebecehe

Náměstí s vlnkovitou dlažbou a palác

V Lisabonu také narazíte na spoustu cukráren, kde prodávají vyhlášený místní dezert – Pastel de nata. Je to košíček z listového těsta plněný žloutkovým krémem. Není to nic těžkého, můžete si ho jednoduše udělat i doma, pokud nebudete chtít čekat na další návštěvu Portugalska, já ho občas doma dělám.

košíčky s krémen Pasteis de nata
Pastel de nata
sladké zákusky a pečivo

Restaurace

Ribeirinha de Alcântara

Do této restaurace jsme zašly na oběd, když jsme dojely na konečnou tramvaje č. 28 a pak jsme šly procházkou směrem k pobřeží na tramvaj č. 15, která jede k Torre de Belém.

V této restauraci nám chutnalo a měli velmi dobré ceny, já si dala tresku (bacalhau a Lagareiro) za 8,5 EUR a kámoška pražmu (Dourada grelhada) za 7,50 EUR. Je to obyčejná restaurace pro místní, ale jídlo bylo velmi dobré, klidně bych se vrátila.

https://goo.gl/maps/JaT5P2GvzjdGMUmD8

treska s pečenými brambory a česnekem
pražma s vařenými brambory, citrónem a brokolicí a citrónem
Vchod do restaurace
restaurace se stoly a bar

Tapas n‘ Friends Rossio

Na večeři jsme zašly v na tapas do restaurace Tapas n‘ Friends Rossio, která se nachází kousek od náměstí Rossio.

Tapas zde byly opravdu výborné, doporučuju.

 • Salada mista – 4,3 EUR
 • Asinhas de frango (kuřecí křidýlka) – 7,3 EUR
 • Croquetes c/ mostarda Dijon (krokety s dijonskou hořčicí) – 5,6 EUR
 • Brusqueta de queijo de cabra, mel e nozes (Bruschetta s kozím sýrem, medem a vlašskými ořechy) – 8,3 EUR
 • Batata frita (hranolky) – 4,6 EUR

https://goo.gl/maps/XNGFcFe3vhtcwwoY8

Tapas - salát, hranolky
Kozí sýr s vlašskými ořechy na hnědém talíři
Restaurace

Další informace a pár dalších míst najdete v článku z mé první rychlonávštěvy – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-lisabon/

Pokud máte rádi Portugalsko a chtěli byste navštívit i jiné části Portugalska, můžeme nabídnout ubytování v našem apartmánu 1+kk na jihu Portugalska v Algarve (bližší info a ceník zde – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve/) či v našem apartmánu 3+1 s velkou terasou na Madeiře (https://lenkacestounecestou.cz/madeira/)

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *