Kanárské ostrovy - Lanzarote

Lanzarote s dětmi


Na Lanzarote jsme se vypravili poslední týden v říjnu s mojí kamarádkou z Prahy a jejíma dvěma dětmi (11 let a 4 roky). Můj syn se nemohl dočkat, protože ve svých 6 letech letěl poprvé. Vzhledem k tomu, že jsme jeli s dětmi, kvůli pohodlí jsme se rozhodli jet s cestovkou (Canaria Travel).

Datum – 23.10. – 30.10.2018

Itinerář

  1. Odlet z Prahy

  2. Pláž Costa Teguise

  3. Pláž Costa Teguise

  4. Lanzarote Aquarium – Costa Teguise

  5. Celodenní výlet s místní cestovkou

  6. Sopka Tinaguache

  7. Arrecife

  8. Odlet do Prahy

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/gocebasube 

Doprava

Letěli jsme z Prahy 23.10.2018 v 12:00. Přestože se jednalo o charterový let od Travel Servicu, díky 5 hodinovému letu se na palubě letadla podávalo teplé jídlo a nápoje.

Hotel

Byli jsme ubytovaní v Nazaret ApartamentosCosta Teguise (https://mapy.cz/s/3rgAy) , a protože jsme byly 2 dospělé a 3 děti, měli jsme apartmán s 2 ložnicemi a obývákem s kuchyňským koutem. Měli jsme polopenzi, takže snídaně a večeře jsme měli v hotelu a na obědy jsme si původně chtěli spíše vařit, ale to jsme nakonec udělali jen jednou a jinak jsme si užívali místní kuchyně a chodili jsme do restaurací.

Jídlo bylo v hotelu dobré, restaurace byla oproti velkým hotelovým resortům opravdu maličká, asi 12 stolů. Nechodili jsme hned na otvíračku a tak jsme tam někdy byli úplně sami nebo tak max. 2-3 stoly. Akorát servis nebyl nic moc, když jsme nechodili na otvíračku, na stolech nebyly příbory a číšníka ani nenapadlo, aby nám prostřel stůl, museli jsme si vzít příbory a ubrousky sami.

Nazaret Apartamentos v Costa Teguise – https://nazarethotels.com/en/nazaret-apartments/

Pláž

První dva dny jsme strávili na pláži, první den bylo 25°C a zbytek týdne spíš 22°C – 23°C. Pláží je na výběr v Costa Teguise několik, ale nám se nejvíc líbila Playa de las Cucharas, která byla zároveň nejbíž od našeho hotelu, asi 5 minut cesty (https://mapy.cz/s/3rgBk) . Pláž byla moc pěkná, písčitá a pár dní byly dokonce slušné vlny, tak si to syn užíval, z učení plavání však nic nebylo.

Lanzarote Aquarium – Costa Teguise

Třetí den mělo pršet, ale nečekala jsem, že až tak moc, pršelo vydatně úplně celý den, takže jsme byli doma, hráli hry a odpoledne jsme se vydali akorát do Aquaria v Costa Teguise. Naštěstí cestou tam až tak moc nepršelo. Aquarium bylo moc hezké, byli tam i žraloci, rejnoci, chobotnice, krabi atd. a na konci byli některý zvířátka v otevřených bazénkách, které si směli návštěvníci osahat (např. hvězdice, mořští ježci atd.).

Web Aquarium Costa Teguise – http://www.aquariumlanzarote.com

Mapahttps://mapy.cz/s/3rgBQ

Vstupné – 15 EUR (dítě 10 EUR)

Výlet Gran Tour

V sobotu jsme měli objednaný výlet přes místní cestovku, byla to nejlepší varianta, abychom stihli za jeden den objet co nejvíc míst a zároveň např. do Národního parku Timanfaya ani autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Z facebookové skupiny jsem měla jednu místní cestovku vyhlídlou, ale nakonec jsme použili jinou, v Costa Teguise jich bylo celkem dost. Nabídka i ceny byly prakticky stejné, takže jsme vybrali z cestovky hned za pláží, na kterou jsem narazila, když jsem šla se synem na procházku. Vybrali jsme celodenní výlet Gran Tour. Ráno jsme vyjížděli v 8:25 z autobusové zastávky Pueblo Marinero (https://mapy.cz/s/3rgCy), kterou jsme měli hned u hotelu. Cestou jsme nabírali ještě další turisty asi celkem hodinu a půl, v Puerto del Carmen to trvalo dost dlouho a nabrali jsme zpoždění, protože se ve městě konal nějaký závod a museli jsme městečko objíždět.

První zastávka byla v Yaiza, kde jsme vystoupili akorát na občerstvení. Pak jsme projížděli kolem Salinas de Janubio (https://goo.gl/maps/fGFaFsu14VSCFvx69) a krásného pobřeží Hervideros (bohužel nám zde nezastavili https://mapy.cz/s/3rgCN)

Národní park Timanfaya

Dále jsme pokračovali k El Golfo a Lago Verde (https://mapy.cz/s/3rgCU), kam jsme vyšli na vyhlídku, abychom si vyfotili okolní sopky a zelené jezírko.

Poté jsme absolvovali projížďku na velbloudech (https://goo.gl/maps/3bvQvH8Xe3cRnBKy8), která trvala 25 minut a stála 6 EUR na osobu. Byli jsme se synem nadšení, projížďka se nám moc líbila. Synovi museli na bok uvázat závaží, aby neměl sedačku moc vysoko. Při projížďce to celkem dost házelo, ale to nám nevadilo. Tím, že jsme byli autobusový zájezd, nemuseli jsme čekat frontu a šli jsme hned na řadu.

Dále jsme pak pokračovali dál do Národního parku Timanfaya k El Diablo restaurant (https://mapy.cz/s/3rhf2), restaurace, která je dílem umělce Cesara Manrique. Před restaurací jsme nejdřív absolvovali 3 ukázky, jak je zde horká země. Při první byla vyhloubená menší díra a pán nabral lopatou štěrk a hrstičku dal každému do ruky. Bylo to tak horký, že bylo dost těžký tu hrstičku štěrku udržet. Poté jsme přešli k druhé ukázce, kde byla díra v zemi a dali tam trochu roští, které do cca 20 sekund začalo hořet. Při třetí ukázce průvodce nalil do roury v zemi vodu a jak byla uvnitř země horká, hned vytryskla pára.

Poté jsme nastoupili do autobusu a vyjeli jsme na projížďku národním parkem s krásnými sopkami. I ti, kteří mají pronajaté auto, do této části národního parku autem nesmí a musí se také vydat místním autobusem. Při projížďce se nikde nezastavuje, aby zdejší příroda zůstala neporušená.

Geria

Poté jsme vyjeli do Geria (https://mapy.cz/s/3rgDd), kde byla ochutnávka místního vína. Víno se zde pěstuje opravdu zvláštním způsobem a to tak, že se udělá menší zídka do půlkruhu, udělá se jamka a do té se zasadí jedna hlava vinné révy.

V restauraci El Campesino jsme zároveň měli zajištěný oběd za pouhých 8 EUR dospělý a 4 EUR dítě (http://volcaland.com, https://goo.gl/maps/t4Uv4Znn3R5oVEAf8 ). Oběd byl formou bufetu, takže jsme si mohli vybrat, na co jsme měli chuť.

Jameos del Agua

Dále jsme pokračovali do Jameos del Agua, což je dílo lanzarotského umělce Cesara Manrique. Nachází se zde lávový tunel s jezírkem, kde žijí vzácní bílí ráčci. Dále je zde jeskyně s konzertní síní. Krásná je také zahrada s uměle vytvořeným jezírkem s krásně tyrkysovou barvou.

Jameos del Aguahttp://www.cactlanzarote.com/en/cact/jameos-del-agua/

Vstupné – 9,5 EUR (my měli už v ceně zájezdu)

Valle de mil palmeras, Haría 

Dále jsme jeli do Valle de mil palmeras a městečka Haría (https://mapy.cz/s/3rgDo), kde jsme jen projížděli a nezastavovali jsme. Zastavit jsme měli až nahoře poté co jsme vyjeli nad Haría serpentinami, ale v místní restauraci s vyhlídkou zavřeli o 20 minut dřív a tak jsme pokračovali dál.

Teguise

Průvodce vymyslel jako náhradní program zastávku v bývalém hlavním městě Teguise (https://mapy.cz/s/3rgDt), které se nám taky moc líbilo.

Cena výletu Gran Tour – 45 EUR (dítě 23 EUR)

Když jsme se podívali na předpověď počasí, tak jsme se trošku báli, že už se nevykoupeme, protože hlásili jen 19°C, naštěstí zde předpověď počasí nikdy moc neseděla a bylo nejakých 22°C, takže i poslední 2 dny jsme se koupali, voda byla naštěstí teplá.

Sopka Tinaguache – Costa Teguise

V pondělí odpoledne jsme se ještě rozhodli vydat na sopku Tinaguache (https://mapy.cz/s/moserasoha), která je hned za Costa Teguise a z hotelu to bylo cca 3 km. Než se ale kámoška s dětma sbalila, tak bylo 17:00 a když jsme přicházeli k sopce, slunce už skoro zapadalo. Přestože sopka je vysoká jen 226 m nad mořem, nahoru to byl pěkný krpál a šli jsme skoro po čtyřech, ne že by to bylo tak strmý, ale aby se spíš hlavně děti jistily, že nespadnou, protože když člověk stál, tak foukal dost velký vítr. Protože kámoška dala 4 leté dceři jen sandálky, tak to vzdaly ještě dřív než my. My jsme to vzdali za chvíli taky, protože to bylo nahoru ještě asi 500m a pořádný krpál a bylo jasný, že se za chvíli začne stmívat. Tak jsme začali pomalu sestupovat dolů, opět v podstatě po čtyřech, abychom si byli jistější, že nespadneme nebo nesjede noha. Po chvíli jsme viděli rodinku s 3 dětma, kteří šli po dvou s takovou lehkostí jako by šli po rovince a to ještě pán měl na boku v šátku asi 5 leté dítě. Dali jsme se s nima do řeči a poté co jsem zjistila, že jsou z Francie, tak jsem se s nima začala bavit francouzsky. Pán se ptal, kde máme auto, tak jsem řekla, že nikde, že jdeme pěšky. Tak se nabídli, jestli nechceme vzít autem. Já jsem odpověděla, že ne, že bysme se v takovým počtu nevešli a on že se klidně zmáčknem. Řekli jsme, že půjdeme pěšky a vydali jsme se na cestu. Oni pak nasedli do auta a stejně nám zastavili s nabídkou, že nás vezmou. Tak jsem navrhla, ať vezmou kámošku se 4letou dcerou a já s mým synem a kámošky synem to dojdeme pěšky. Oni na to, že se zmáčknem a někdo může do kufru. Pak byli tak hodní, že do kufru poslali jejich 2 děti, my se nasoukali dozadu – já měla svého syna na klíně, kámoška dceru na klíně a její syn seděl sám. Paní měla ještě vepředu na klíně dítě. Takže jsme takto jeli plně obsazeni v 10 lidech J Byly to naštěstí jen dva kilometry, ale protože se po sestupu ze sopky opravdu brzo setmělo, byli jsme rádi, že nás svezli.

Arrecife

Další den jsme šli opět na pláž, a protože odpoledne už nebylo tak teplo, rozhodli jsme se navštívit hlavní město Arrecife. Autobusem to bylo kousek a stálo to jen 1,40 EUR na osobu (děti tu platí už od 4 let), jeli jsme z naší zastávky u hotelu (Pueblo Marinero), autobusy jezdí docela často a lístek se kupuje přímo u řidiče. Řidič nám doporučil vystoupit na zastávce Intercambiador a odtud jsme šli po pobřeží, až k hradu Castillo de San Gabriel (https://mapy.cz/s/3rgEf) a dále pak až k hradu San José (https://mapy.cz/s/3rgEj), kde měla být keška střední velikosti a protože ty 3 předchozí co jsme našli, byli jen mikro a nešel do nich uložit travel bug, tak jsem doufala, že se nám podaří najít tuto, abych mohla svůj 5. Travel bug poslat na cestu světem. 

Kešku jsme naštěstí i v té  tmě našli a přestože teda ani náhodou nebyla střední velikosti (v ČR by to byla stále mikro), naštěstí byla dostatečně velká, aby se do ni travel bug vešel. A hned druhý den ráno travel bug někdo vyzvednul a přibližně po měsíci byl uložen do kešky v Belgii, uvidíme, kam bude cestovat dál. 

Cestou zpět jsme chtěli nastoupit na autobus na okraji Arrecife na zastávce Ikea, abychom se nemuseli vracet do centra. Zastávka busů do Costa Teguise tam byla, ale značně nás zmátlo, když na jízdním řádu bylo napsáno, že zrovna ten konkrétní autobus, na který jsme šli tam nestaví, jen projíždí, to stejné bylo v aplikaci Rome2Rio. Na zastávce stál jeden pán a ten říkal, že to tam zastavuje a naštěstí to tam opravdu stavělo, přestože to v jízdních řádech nebylo značené.

Bus z Costa Teguise do Arrecife – 1, 3, 25, jízdní řád:

https://arrecifebus.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1487&Itemid=224&lang=es

Restaurace

Na obědy jsme chodili do restaurací, na výběr jich bylo opravdu hodně. Byly o něco dražší než na Madeiře, jídlo stálo od 11 EUR výše. Jednou jsme si dali Pizzu a já krevety na česneku, pak jsme jednou šli sami, já si dala opět krevety a můj syn rybu, jindy zase spíše tapas, abychom mohli ochutnat vše možné (chobotnici, krevety, krokety, slávky, tuňáka, sardinky)

Jedli jsme např. zde:

Restaurant El Pueblo Tapaz – výborné tapas – https://goo.gl/maps/X3SgL7p5CEWxJkUC8 

Flamenco Bar – výborné tapas –  https://goo.gl/maps/rm3R1w2uYcAHwdCF9 

Pablo’s Restaurante – https://goo.gl/maps/Bds5rMzToFeEVYiC9

Dovolená byla super, až na jediný moment, kdy synovi uklízečka při převlíkání postele ztratila plyšáka ježečka, jeho nejoblíbenějšího, kterýho dostal ve dvou letech a spí s ním každý den. Večer po návratu z výletu jsme ho nemohli najít, tak jsem to šla nahlásit na recepci. Říkali, že je určitá šance, aby se našel, ale že už je prádlo odvezené do prádelny. Naštěstí druhý den ráno jsme šli kvůli něčemu na recepci, tak jsem se podívala na poličku na recepci a ježeček už tam ležel, to byl pro syna opravdu velký pocit štěstí, když se našel. 

Cesta zpět nebyla moc příjemná, protože jsme měli skoro 2 a půl hodiny zpoždění. Už jsme začali vyjíždět na ranvej, ale po chvilce to vypadalo, jako kdybychom do něčeho narazili a proto nám řekli, že musí zkontrolovat, jestli nedošlo k poškození podvozku a že musíme počkat na mechanika, než to zkontroluje a nabrali jsme tak zpoždění. Syn byl při letu opět hodný a 2 hodiny prospal.

A jestli vás zaujal ostrov Lanzarote, mám pro vás ještě další tip na super dovolenou na Kanárských ostrovech – Tenerife – https://lenkacestounecestou.cz/kanarske-ostrovy-tenerife/

Fotogalerie

Please follow and like us:

3 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *