Evropa

Slovinsko


Slovinsko s dítětem

Loni jsem náhodou narazila na jednom blogu na cestopis o Slovinsku a když jsem viděla ty krásné fotky, další destinace byla jasná. Navíc z Brna to není moc daleko. Rozhodli jsme se jet autem v srpnu na 11 dní. Respektive já jsem rozhodla. Manžel na cestování moc není (bohužel), takže on by nejradši nikam nejezdil. Byla to vlastně naše první rodinná dovolená s naším 6 letým synem.

Datum: 1.8.2019 – 11.8.2019

Itinerář

 1. Den – Cesta autem z Brna do Bledu
 2. Den –  Soutěska Vintgar, ostrůvek na Bledském jezeře
 3. Den – Jezero Zelenci, Kranjska Gora, Jezero Jasna, průsmyk Vršič, Trenta, Soča – Mala Korita, Velika Korita, Log pod Mangartom
 4. Den – Vodopad Peričnik, Bled – vyhlídka Ojstrica, Bledský hrad
 5. Den – Bohinjsko jezero, Korita Mostnice, Vodopád Savica
 6. Den – Postojnská jeskyně, Predjamský hrad
 7. Den – Tolminska Korita, Vodopád Veliky Kozjak, Slap Virje
 8. Den – Radovljica
 9. Den – Škocjanské jeskyně, Lublaň
 10. Den – Bohinjske jezero
 11. Den – Cesta autem z Bledu do Brna

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/jocosozoce

Plánování výletů

Při plánování míst, které bychom mohli navštívit jsem se inspirovala především následujícími 2 weby

https://www.objevuj-slovinsko.cz

http://www.sblondynounacestach.cz/2018/08/30/slovinsko/

Také doporučuji podívat se pro inspiraci na následující článek o TOP 10 atrakcích ve Slovinsku

Vzhledem k tomu, že to byla dovolená s naším 6 letým synem a manželem, tak jsem tomu musela uzpůsobit program a tahle dovolená tedy nezahrnovala žádné delší treky. Ale i tak to bylo super a stihli jsme toho projet opravdu hodně, vše co jsem měla v plánu. Slovinsko je na dovolenou s dítětem ideální, na spoustu atraktivních míst není potřeba chodit nikam daleko, ale jsou v dosahu kousek od parkoviště. Tomu samozřejmě odpovídá i počet turistů. Pokud člověk nepřijel na místo hned ráno, tak už bylo všude opravdu dost turistů. Jediné, co bych změnila je termín – nikdo z nás nejsme milovníci teplého počasí, spíš naopak, takže bych sem už nejela v červenci nebo srpnu, ale spíše mimo sezónu, aby nebylo takový vedro. Na začátku to šlo, ale ke konci bývalo tak 29-32°C.

Co se týče délky pobytu, tak týden mi přišel málo a také jsem nechtěla odjíždět v sobotu, tak jsem záměrně vybrala termín na 11 dní od čtvrtka do neděle, aby byla zároveň šance, že se vyhneme dopravním zácpám. A zvolila jsem dobře, ani tam ani zpět, jsme neměli ani jednu dopravní zácpu a cesta ubíhala rychle.

Nebudu se dlouze rozepisovat o jednotlivých místech, takových informací najdete na netu spoustu a v odkazech najdete weby a cestopisy, ze kterých jsem čerpala při plánování. Jako vždy se zaměřím hlavně na praktické rady, tipy, užitečné informace, ceny, trasy a restaurace. U tras uvádím odkaz většinou na mapy.cz, které používám nejraději, protože mají turistické trasy a jdou stáhnout do offline režimu. Vždy uvádím zároveň čas a počet km, které mapy.cz ukazují, samozřejmě ve skutečnosti to zabere vždy o něco déle, když člověk fotí atd.

Co se týče vstupného pro 6 leté dítě, na spoustě míst bylo zdarma do 6 let včetně. Nikde po nás doklad k ověření věku nechtěli.

Ubytování

Rozhodla jsem se pro ubytování v soukromíBledu. Bled je sice hodně turistický, ale zase jsem chtěla mít po ruce supermarket a restaurace, tak proto jsem se rozhodla pro Bled. Ubytování jsem objednávala jako obvykle přes Booking a vybrala jsem Renata Rooms, rodinný dům, které nabízí 4 pokoje, jen jeden z nich 3 lůžkový.

Ubytování o letních prázdninách doporučuju objednat dostatečně dopředu, aby byl dobrý výběr a slušné ceny. Když jsem se dívala na Booking krátce před dovolenou, tak přes Booking bylo prakticky vše vyprodané nebo byly opravdu vysoké až nesmyslné ceny. Já opravdu ráda plánuju, abych se měla na co těšit, takže jsem dělala rezervaci v září 2018, skoro rok předem.

Měli jsme 3 lůžkový pokoj, byl dostatečně velký, klimatizace byla nakonec zdarma i když na informačním letáku v pokoji bylo napsáno, že je za 5 EUR/den. Koupelna byla také prostorná a byla tam i velká kuchyň se stolem pro 6 lidí a sedačkou. U kuchyně bylo na webu napsáno, že je společná, ale dostali jsme informaci, že ji máme jen pro sebe, přestože i ostatní pokoje byly obsazené. Kuchyň byla dobře vybavená, takže kdo by si chtěl vařit, nebyl by problém, veškerého nádobí, pánviček atd. tam bylo dostatek a ne jako jinde kde např. počet hrnků a talířů odpovídal prakticky maximálnímu počtu osob daného apartmánu… Nechyběly tam ani základní věci jako čaj, cukr, sůl, olej. Já jsem se ale vařit nechystala, na obědy jsme chodili do restaurací a na večeři jsme si vždy jen něco koupili v supermarketu.

Paní Renata byla moc milá, dokonce nezapomněla na mé narozeniny (asi si všimla v mém pasu) a dostala jsem bonboniéru, pak slavili s manželem 30. výročí svatby, tak jsme dostali jejich typický zákusek kremšnita a syn dostal při odjezdu čokoládové tyčinky. K dispozici bylo i venkovní sezení v pergole. Byl to super pobyt a určitě tohle ubytování můžu doporučit.

Supermarket

Supermarket Mercator byl od našeho ubytování kousek, asi 350 m. Ceny základních potravin a ovoce mi přišly celkem podobné jako v Čechách.

Mercatorhttps://mapy.cz/s/3xQus

Lidlhttps://goo.gl/maps/XveBRrnLMSn2HPxg7

Parkování

Spousta parkovišť bylo placených, někdy parkovné vybíral člověk, někdy tam byl automat na parkování, nebo se platilo přes aplikaci Easy park (https://play.google.com/store/apps/details?id=net.easypark.android&hl=cs). Na poprvé se u aplikace musela zadat SPZ auta a platební karta. Poté se označilo parkoviště, na kterém jsme stáli, dobu parkování a Start parking. Když člověk s parkováním končil, stačilo zadat v aplikaci Stop parking.

Při dalších parkováních už to nevyžadovalo platební kartu a SPZ, takže to bylo rychlejší, než hledat v peněžence drobné do automatu na parkování. Pokud bylo parkovné placené, na konci odstavce uvádím cenu.

Slovinská kuchyně

Musím říct, že slovinská kuchyně mě opravdu nenadchla, protože je hodně podobná té naší a mě nejvíc chutná středomořská kuchyně – řecká, španělská, italská… Hlavně ve většině restaurací, kde jsme byli, byla nabídka strašně jednotvárná, pořád to stejné – řízek, kuřecí plátek se sýrem, šunkou a houbami, pleskavica, čevapčiči, ražniči, žebra, pizza a těstoviny. Polévky měly ve všech restauracích taky všude stejné – hovězí, rajčatová a houbová

Jídlo celkově šlo, spíš bylo hodně jednotvárné, až v posledních 3 restauracích jsem byla opravdu spokojená. Dalo se najíst většinou tak za 10-12 EUR + příloha cca 2,5 EUR, někde byla už příloha v ceně. V kapitole Restaurace najdete přehled restaurací, které jsme navštívili, co jsme si dali a jaké tam mají ceny.

Den 1

Cesta autem 

Z Brna jsme vyjížděli v 7:00 a do Bledu jsme dorazili v 15:30. V tom byly 2 přestávky, jedna 30 minutová na svačinu, druhá hodinová na oběd kousek od Bledu v Bistrici pri Tržiču. Takže cesta zabrala 7 hodin čistého času plus 2 pauzy.

Dálniční známku jsme kupovali na benzínce za Pohořelicemi. To jsem trošku nevychytala, až po naplánování dovolené jsem zjistila, že dálniční známka v Rakousku je 10 denní. Takže na 11 denní cestu jsme museli koupit 2 dálniční známky. Ale není to nijak drahá záležitost, takže jsem neuvažovala, že bych třeba kvůli tomu předělávala rezervaci ubytování a zkracovala o jeden den…

Slovinskou dálniční známku jsme nekupovali, protože od hranic do Bledu by to byl stejně jen kousek dálnice a abychom se vyhli případným zácpám, jeli jsme radši přes vedlejší hraniční přechod přes Loibltunnel. Cesta byla dobrá, vůbec žádné dopravní zácpy. Poté co jsme se ubytovali, tak jsme se šli projít k jezeru Bled.

Cesta zpět (neděle) byla ještě rychlejší, vyjížděli jsme v 7:10 ráno z Bledu a v Brně jsme byli v 14:40, tj. 6,5 hod a 1 hodina oběd + svačina. To byla dálnice téměř bez aut, chvílemi jsem měla pocit, že tam jsme skoro sami.

Trasa z Brna – https://mapy.cz/s/kusahedote 

Cena:

Dálniční známka – 10 denní 247 Kč (2 x 10 denní celkem 494 Kč)

Oběd – 16 EUR (2x pizza + pití)

Den 2

Soutěska Vintgar 

https://mapy.cz/s/dajecejota

Na pátek nehlásili dobré počasí, mělo pršet, a proto jsem nechtěla jezdit na žádný dlouhý výlet a tak jsme se rozhodli navštívit soutěsku Vintgar. Ráno jsme vstávali celkem brzo a na parkoviště k soutěsce Vintgar jsme přijeli před devátou hodinou. V červenci a srpnu mají otevřeno od 7:00 do 20:00. Parkoviště je placené, stojí 5 EUR. V tuto dobu ještě na parkovišti moc aut nebylo, vlastně úplně všude se vyplatilo ráno si přivstat, v pozdějších hodinách už bylo všude vždy hodně turistů a bylo podstatně těžší zaparkovat. Na vstupenky nebyla fronta žádná.

Cestou tam počasí ještě šlo, nepršelo buď vůbec, pak pár kapek, ale cestou zpět už pršelo dost a většina turistů ani neměla pláštěnku a kráčeli si jak ve městě s deštníkem, tak se hůř vyhýbalo lidem na dřevěných chodníčcích. Soutěska Vintgar stála za to, je opravdu krásná, návštěvu rozhodně doporučuju.  Je to příjemná pěší procházka po dřevěných chodníčcích a můstcích, cesta tam a zpět i s focením nám zabrala asi 2 hodiny.

Soutěska Vintgar webhttp://www.vintgar.si/?lang=en

Trasa autem k soutěscehttps://mapy.cz/s/lojulotepe

Trasa soutěskahttps://mapy.cz/s/nogojoguta (Trasa 3,3 km – 1:41 h)

Parkovištěhttps://mapy.cz/s/gefanofeco

Parkovné 5 EUR (https://mapy.cz/s/gefanofeco)

 

Vstupné:

Dospělý: 10 EUR

Dítě – 6-15 let: 3 EUR

Dítě do  6 let: 1 EUR ( na webu to mají takto zvláštně do 6 let a pak od 6 let, takže trošku matoucí kolik má platit 6 leté dítě, nicméně když jsme řekli, že je malému 6 let, platili jsme za něj 1 EUR, žádný doklad k ověření věku vidět nechtěli)

Ostrůvek na Bledském jezeře

https://mapy.cz/s/nuvorozuge

Odpoledne ještě pršelo, pak naštěstí pršet přestalo a tak jsem se se synem vypravila na procházku kolem jezera, tam a zpět necelých 7 km ( https://mapy.cz/s/raguhesega ). Kolem bledského jezera je pěkná promenáda, takže je to příjemná procházka.

Když jsme se vraceli zpět, viděla jsem, že jedna z loděk, tzv. pletna, která jezdí na ostrůvek uprostřed jezera už byla skoro plná a tak jsme se rozhodli, že si na ostrůvek taky zajedeme. Pochopila jsem, že loďka vyjede vždy, když se naplní (max. obsazenost 18 lidí) a proto jsem chtěla využít situace, kdy už loďka bude skoro plná, abychom nemuseli sedět v loďce a čekat než se zaplní.

Loďka stojí 15 EUR, dítě 8 EUR a cesta k ostrůvku trvala asi 20-25 minut (vyjížděli jsme přibližně odsud https://mapy.cz/s/nedutejuhu ). Na ostrůvku čeká veslař 40 minut a pak se vydá zpět na břeh, odkud jsme vyjížděli. 40 minut tak akorát stačí, aby si člověk stihl ostrůvek v klidu projít.

Pletna web – http://www.pletna.si/index.php

Pletna web  http://www.bled.si/en/what-to-see/symbols-of-bled/pletna/Information

Cena – plavba tradiční loďkou „pletna“ – 15 EUR/osoba (děti 8 EUR/osoba)

Den 3

V sobotu už mělo být hezké počasí a tak jsme se vypravili na delší výlet.

Trasa autem – https://mapy.cz/s/hodoropoku

Jezero Zelenci

https://mapy.cz/s/pahokucaba

První zastávka byla Jezero Zelenci, krásné tyrkysové jezírko s výhledem na hory. V jezírku pramení řeka Sava Dolinka a jezírko obklopují dřevěné můstky. Přijeli jsme opět před devátou hodinou a s námi tam byly pouze 2 páry, tak nebyl problém udělat fotky bez lidí. Je tam také menší rozhledna. Od parkoviště to byl opravdu kousek, asi 400 m a při cestě zpátky už jsme potkávali docela hodně turistů. Takže je opět lepší si přivstat, aby tam nebylo moc lidí. Parkoviště bylo neplacené.

Trasa – https://mapy.cz/s/codalesuna (Trasa 800 m – 15 min)

Jezero Zelenci web – https://www.kranjska-gora.si/en/sightseeing/natural-sights/gorges-lakes-valleys-and-other-sights/zelenci-natural-reserve

Kranjska Gora

https://mapy.cz/s/fevutoseba

Další zastávkou bylo horské městečko Kranjská Gora. Zastavili jsme na velkém neplaceném parkovišti hned na začátku městečka. Prošli jsme si městečko, odlovili jednu kešku a rozhodli jsme se zajít si zde na oběd, mysleli jsme si, že zde bude větší výběr restaurací než po cestě. Restaurace, kterou jsme si vyhlídli, ale otvírala až ve 12:00, ale řekli jsme si, že počkáme a šli jsme se ještě kousek projít.

Parkoviště (neplacené) – https://mapy.cz/s/fofedepafa (zde je parkovišť opravdu dostatek)

Kranjska Gora – Restavracija Viktorhttps://goo.gl/maps/epp6wb4f6qFeHmuy7

Jezero Jasna

https://mapy.cz/s/3roRl

Kousek od Kransjke Gory jsme se zastavili u jezera Jasna. Parkoviště už bylo skoro plné, ale místečko jsme ještě našli. Nějak jsme nemohli najít automat na parkování a pak jsme si všimli cedule, že se parkovné platí přes mobilní aplikaci Easy park (https://play.google.com/store/apps/details?id=net.easypark.android&hl=cs), nebo sms. Tak jsem si appku stáhla, vyplnila SPZ a číslo karty a vybrala čas, jak dlouho chceme parkovat. Ke konci parkování už mobil hlásí, v kolik hodin má zaplacené parkování vypršet a když člověk odjíždí, tak se akorát v appce stiskne Stop parking. Když jsme odjížděli, tak mi přišlo divné, že mi appka ukazuje 0 EUR. Až teď jsem si na foto cedule všimla, že tam dole bylo malým písmem ve slovinštině napsáno, že první hodina parkování je zdarma, což úplně na obejití jezera stačí, je opravdu malinké.

Na dalších dvou parkovištích jsme narazili na automat, kde šlo platit klasicky penězi nebo přes appku. Při dalším parkování už se SPZ a číslo karty nemuselo vyplňovat a tak to bylo prakticky jednodušší než hledat drobné v peněžence. Možná teda i tady automat byl a appka byla další možnost platby, ale my si automatu nevšimli.

Jezero je celkem malé a jde obejít během chvilky celé dokola. Byla to pěkná nenáročná procházka, určitě doporučuju navštívit.

Jezero Jasna web – https://www.kranjska-gora.si/en/sightseeing/natural-sights/gorges-lakes-valleys-and-other-sights/jasna-lake

Parkoviště – https://mapy.cz/s/nusugavatu

Parkovné – první hodina 0 EUR

Trasa – https://mapy.cz/s/masujupana – Trasa 801 m – 15 min

Průsmyk Vršič

https://mapy.cz/s/hukogageto

Dále jsme se vypravili směrem do hor přes průsmyk Vršič, přes celkem asi 50 serpentin. Nahoře v horách jsme asi dvakrát zastavili na parkovišti, abych si krásné hory vyfotila (https://mapy.cz/s/bohulesoro)  a pak nás čekal sjezd dolů serpentinami. Jakmile jsme sjeli dolů, syn hlásil, že mu je trošku špatně, protože už z Tenerife mám zkušenost, že při takových serpentinách je mu lehce špatně i přes Kinedryl. Ale tady to naštěstí ustál a zastávka na parkovišti stačila (https://mapy.cz/s/pesovetera ). K zastávce jsme měli ještě jeden důvod – jak jsme přijížděli na parkoviště, manžel zaznamenal, že v autě něco trochu smrdí. Když vylezl, zjistil, že to jsou asi brzdy, což ho celkem znepokojilo. Nicméně aspoň trochu nás uklidňoval fakt, že jsme nebyli evidentně sami, k brzdám čuchal každý druhý, kdo na parkovišti zastavil. My se rozhodli zůstat asi půl hoďky, aby brzdy vychladly a syn se trochu prodýchal a jak jsme tam tak stáli, tak jsme cítili brzdy skoro u každého auta.

Vršič web – https://www.kranjska-gora.si/en/sightseeing/natural-sights/view-points/vrsic-pass

Trenta

https://mapy.cz/s/munenajese

Další menší zastávka byla horská vesnička Trenta, kde jsem si udělala pár dalších fotek hor a pokračovali jsme dál.

Řeka Soča – Mala Korita, Velika Korita

Dále jsme pokračovali kolem řeky Soča, která je opravdu nádherná, ta nádherná tyrkysová barva je opravdu nepopsatelná. Každou chvíli je přes řeku malý most, který se při chůzi houpe, tak si stačí vybrat, u kterého se zastavíte a nafotíte krásné fotky řeky. Synovi se obzvlášť líbilo, jak se most houpal a podobné mosty si opravdu oblíbil.

Dále jsme pak navštívili Malá Korita, která opravdu stojí za návštěvu, je to opravdu krásná procházka kolem řeky. Turistická stezka kolem řeky Soča je opravdu dlouhá, takže je jen na vás, jak dlouho procházku/trek si chcete udělat.

U Velkých Korit jsme nejdřív zastavili zde – https://mapy.cz/s/hepolofose, pak jsme popojeli na další parkoviště pár metrů odsud (https://mapy.cz/s/pufahatena) a udělali jsme si ještě malou procházku kolem řeky (https://mapy.cz/s/lumajumade).

Dost lidí se v řece koupalo, samozřejmě voda byla dost studená. Měli jsme před sebou ještě dost dlouhou cestu a tak jsme se po krátké procházce vydali opět na cestu. Parkovné zde bylo všude zdarma.

Log pod Mangartom

https://mapy.cz/s/dahutavofa

Dál už jsem nic moc v plánu neměla a navíc před městečkem Bovec začalo lít jako z konve, tak jsem jen nakoupila něco k jídlu v supermarketu Mercator a vypravili jsme se na cestu domů přes Itálii, což bylo odsud už blíž a zároveň jsme nechtěli jet opět přes ty serpentiny. Z různých webů jsem měla vyčtené, že vesnička Log pod Mangartom je moc hezká, a protože přestalo pršet a během chvíle už byla zas modrá obloha, rozhodli jsme se tam přece jen zastavit a projít se. Je to opravdu krásná vesnička s nádherným výhledem na hory, líbila se mi ještě mnohem víc než Trenta, rozhodně stojí za návštěvu.

Den 4

Vodopád Peričnik

https://mapy.cz/s/patajurohu

Další den jsme se rozhodli pro něco odpočinkovějšího a tak jsme se rozhodli navštívit vodopád Peričník, který se nachází kousek od Bledu. Z parkoviště je to k vodopádu jen asi 300 metrů, ale poté co jsme přijeli do vesnice Mojstrana, můj manžel jaksi nabyl dojmu, že určitě parkoviště v blízkosti vodopádu bude plné a bude lepší jít spíš pěšky. Po chvíli chůze mu ale došlo, že to bude ještě dost daleko a tak jsme ještě kus popojeli a když viděl, že už kolem cesty začínají být zaparkovaná auta, tak se taky rozhodl zaparkovat a šli jsme směrem k hlavnímu parkovišti něco přes 2 km pěšky. 

Bylo to úplně zbytečné, hlavní parkoviště bylo sice plné (placené parkoviště 2 hod. – 3 EUR), ale šlo parkovat kdekoliv u cesty, kde se vždy ještě nějaké místo našlo a tak doporučuju jet až na parkoviště a když nebude volno, tak se obrátit a zaparkovat v blízkosti někde u cesty. Tady to evidentně nikomu nevadilo a pokuty za okny nikdo neměl tak jako mimo vyhrazená parkoviště u Bohinjského jezera.

Podle mapy.cz vedou k vodopádu z parkoviště 2 cesty, ale u té první je cedule, že cesta je těžko přístupná a nedoporučuje se z bezpečnostních důvodů touto cestou chodit (https://mapy.cz/s/mucubevoha) a doporučují jít druhou cestou, jen pár metrů od té první hned za placeným parkovištěm (https://mapy.cz/s/jemodubogu). K vodopádu je to jen kousek (350 m). Je to cesta do kopce po schodech a kořenech, nic náročného. K vodopádu jsme za chvíli dorazili, je opravdu krásný, oproti ostatním, které jsme viděli, tady jde projít cestičkou přímo pod vodopádem.

Trasa od parkoviště k vodopádu – https://mapy.cz/s/hotesezumu (Trasa 696 m – 19 min)

Parkoviště – oficiální parkoviště u vodopádu https://mapy.cz/s/jovalerodu – 2 hod. – 3 EUR (ale dá se zaparkovat zdarma kdekoliv před parkovištěm)

Bled – Vyhlídka Ojstrica

https://mapy.cz/s/haluvelozo

Odpoledne jsem se synem vyrazila na delší procházku kolem Bledu po promenádě a na vyhlídku Ojstrica (https://mapy.cz/s/nekasatoze). Cesta na vyhlídku vedla do kopce, ke konci i trochu po kamenech, ale nebylo to nic extra náročného. Nahoře jsme si sedli na lavičku a čekali, až na nás přijde řada, abysme mohli sejít o kousek níž a vyfotit si pěkně vyhlídku bez turistů. Před náma bylo asi 4-5 skupinek turistů, kteří se tam takto navzájem fotili a občas opravdu nemám slov, jak jsou někteří turisté neohleduplní. Poslední skupinka asi 5 kluků před náma, která si mohla stejně jako ostatní všimnout, že všichni se na tomto místě chtějí vyfotit, se také vyfotila a pak si sedli na skálu a usadili se tam na dobrých 15-20 minut. Když už nás to čekání přestalo bavit, vypravili jsme se hledat kešku pár metrů odsud, bohužel neúspěšně, kešku jsme nenašli. Pak konečně odešli a i my se tam mohli konečně vyfotit. Procházka byla asi tak 9 km dlouhá.

Trasa Vyhlídka Ojstricahttps://mapy.cz/s/hosehedabu  (Trasa 8,3 km – 2:52 h)

Bledský hrad

(Blejski grad) – https://mapy.cz/s/lufozosoze

Při cestě zpět z vyhlídky jsme na manžela počkali tam, kde staví loďky pletny a vydali jsme se společně na Bledský hrad, cesta tam je asi 1,2 km a na hrad je to pěkných pár schodů. V srpnu je otevřený až do 21:00. Vstupné je 11 EUR, dítě mladší 14 let zdarma. Hrad je pěkný a je odtamtud krásný výhled na jezero.

Na to, že jsem chtěla dát odpočinkový den, tak zas tak odpočinkový nebyl, ušli jsme se synem tak 16,5 km, naštěstí 6 letý syn takovéhle trasy zvládá v pohodě a ani si nestěžoval na bolavé nohy. Vlastně je to zatím jeho rekord, ono se to ani nezdálo, že to bude tolik. Stejně jako na Tenerife jsem ho pro jistotu dopředu motivovala, že když bude chodit bez remcání, tak na konci pobytu si může vybrat nějaký suvenýr. Kupodivu u něj tohle opravdu funguje a mě to stojí jen pár EUR 🙂 

Trasa Bledský hradhttps://mapy.cz/s/kavahunuce

Bledský hrad webhttp://www.blejski-grad.si/en/price-list

Cena – 11 EUR/osoba (dítě 6 let zdarma)

Den 5

Na další den jsme se rozhodli dát něco kratšího a tak jsme se rozhodli prozkoumat Bohinjsko jezero a okolí.

Korita Mostnice

V blízkosti jezera u vesničky Stara Fužina se nachází Korita Mostnice. Trasa vede kolem řeky Mostnica, kde je po cestě možné pozorovat zajímavé skalní útvary. Byla to moc pěkná nenáročná procházka, tam a zpět 3,5 km, hodně pomalou chůzí s focením nám zabrala 2 hodiny.

Na parkovišti ráno v 9:00 nebyla skoro žádná auta, takže zaparkovat šlo v pohodě. Na parkoviště vede úzká silnice, ale naštěstí to byla jednosměrka, takže nehrozilo setkání s protijedoucím autem. Zpět se tedy muselo jet jinou silnicí, a protože tam právě probíhala oprava silnice, nešlo projet a pokračovat pohodlně směrem k Bohinjskemu jezeru, ale vyjeli jsme směrem od jezera horem do Bohinjske Bistrice (https://mapy.cz/s/gudorenozu).

Korita Mostnice webhttps://www.bohinj.si/en/attractions/mostnica-gorge/

Korita Mostnice trasahttps://mapy.cz/s/cofaferudu (Trasa 3,5 km – 1:09 h)

Parkovištěhttps://mapy.cz/s/hulocasepu

Vstupné Korita Mostnice – 3 EUR/osoba (dítě do 6 let včetně zdarma)

Parkovné – 3 EUR/hodina (aby člověk nemusel pospíchat, 2 hodiny jsou ideální)

Bohinjska Bistrica – restaurace Gostišče – Picerija Zoisov Grad – https://goo.gl/maps/1soVsE8Mro1aAJ9b6

Bohinjsko jezero

https://mapy.cz/s/mepucekuze

Pak jsme se vypravili k Bohinjskemu jezeru. Nejdřív jsem přemýšlela, že bych nechala malýho s manželem u jezera a já si udělala pěší túru k vodopádu Savica, ale bylo dost vedro a představa koupání v jezeře vyhrála. Voda byla teda dost ledová, ale v tom vedru to bylo příjemné. Na rozdíl od Bledského jezera, je zde koupání super, na spoustě míst je pěkný přístup do vody a člověk ani nemusí na oficiální pláž, ale i na spoustě dalších míst jde najít místečko ke koupání, kde jste skoro sami. Přístup do vody je všude dobrý, vhodný i pro děti. Boty do vody nebyly potreba. My jsme zastavili u kempu ve vesničce Ukanc. Parkoviště bylo opět placené, a protože automat bral pouze drobné a 5 a 10 EURové bankovky, na které však peníze nevracel, tak jsem byla ráda, že i zde bylo možnost zaplatit přes aplikaci Easy park.

Parkoviště Ukanchttps://mapy.cz/s/memuzenalo

Plážhttps://mapy.cz/s/cacafoveha

Parkovné – 3 EUR/hod.

Vodopád Savica

https://mapy.cz/s/hatojozufu

Poté co jsme se vykoupali, vydali jsme se k vodopádu Savica. Doufali jsme, že parkoviště nebude takto odpoledne plné a už jsme pro jistotu chtěli zastavit kus před parkovištěm, kde stálo pár aut, ale naštěstí jsme si všimli, že všechna 3 auta měla na skle nalepenou pokutu a v tom jsem si vzpomněla na info z nějakého webu, že kolem Bohinjského jezera je zakázané parkovat mimo vyhrazená parkoviště a tak jsme pokračovali na oficiální parkoviště u vodopádu Savica, kde naštěstí nebyl problém zaparkovat.

K vodopádu vede cesta po schodech (celkem asi 860 m), ale naštěstí takto k večeru už nebylo takové vedro a cesta vedla ve stínu. Vodopád je moc pěkný, určitě stojí za návštěvu. Cesta nahoru zabere asi 20-30 minut.

Vodopád Savica webhttps://www.bohinj.si/en/attractions/savica-waterfall/

Trasa k vodopádu Savicahttps://mapy.cz/s/magovananu (Trasa 1,7 km – 43 min)

Parkovištěhttps://mapy.cz/s/nacaveguce

Parkovné – 4 EUR

Vstupné – 3 EUR/osoba (dítě 6 let včetně zdarma)

Den 6

Postojnské jeskyně

https://mapy.cz/s/nesofavoha

Na další den jsme naplánovali výlet do Postojnske jeskyne a Predjamskeho hradu. Původní plán byla i Škocjanska jeskyně, ale pak jsem si uvědomila, že to asi nebudeme stíhat. Vyjeli jsme z Bledu asi v 8:30 a u jeskyně jsme byli něco před 11:00. Vzhledem k tomu, že to byl původně jediný výlet tímto směrem, nechtělo se nám kvůli tomu kupovat slovinskou dálniční známku a tak jsme jeli po menších silnicích. Takže určitě by se dal nějaký čas ušetřit použitím dálnice.

Velkých parkovišť je tam několik, tak nebyl problém zaparkovat. Vstupenky jsme nekupovali online, protože jsem přesně nevěděla, na kolikátou se nám tam podaří přijet a tak jsme si museli vystát frontu s ostatními. Byla docela dlouhá, ale čekali jsme asi jen 15 minut. Vzali jsme si prohlídku Postojnské jeskyně a nově otevřené Vivárium. Vivárium klidně vynechte, to za ty peníze nestálo. Největší atrakcí jsou tam asi dvě akvárka se vzácným macarátem jeskynním tzv. „lidská ryba“, který se dožívá až 100 let a dokáže být bez potravy až 10 let. Dále tam bylo pár akvárek s nějakými drobnými broučky a podobnými potvůrkami, které sotva byly vidět. Asi bych se bez této návštěvy klidně obešla. Lístky jsme koupili něco po jedenácté a dostali jsme prohlídku jeskyně na 12:30. Do Vivária se mohlo kdykoliv, takže jsme nejdřív zašli tam a pak na rychlý oběd v samoobslužné fastfoodové restauraci, abysme věděli, že to do prohlídky stihneme. Mezi pokladnou a vstupem do jeskyně bylo restaurací několik, takže nebyl problém si vybrat.

Na místě jsme měli být o 10 minut dřív. Takže jsme k vláčku u vchodu do jeskyně přišli v 12:20. Vláček jede 2 km jeskyní s krásnou krápníkovou výzdobou, jeskyně je opravdu neuvěřitelně obrovská. Pak se z vláčku vystoupí a jde se s průvodcem 1 km pěšky. Průvodce hodněkrát zmiňoval, že se nesmí fotit s bleskem a sahat na krápníky a přesto se vždycky našel někdo, kdo blesk nevypnul a nebo na každým rohu sahal na krápníky okolo, jedna paní se dokonce opřela o krápník, místo aby se chytla zábradlí… Nechápu… V jeskyni nejsou žádné schody, takže se jen chodí pohodlně z kopce a do kopce po vydlážděné cestě, viděli jsme tam i někoho s kočárkem.

V jeskyni je stálá teplota asi 10°C, takže je dobré se pořádně obléci, takže jsme si vzali radši jak mikinu i bundu a bylo nám tak akorát, při cestě zpět cestou vláčkem mi už bylo skoro zima, jak za jízdy foukalo. Ale bylo to příjemné zchlazení oproti vedru venku. Prohlídka trvala asi 1,5 hodiny. Prohlídka nám skončila ve 14.00, takže mi bylo jasné, že Škocjanské jeskyně už bysme těžko stíhali.

Postojnské jeskyně webhttps://www.postojnska-jama.eu/cs/postojenska-jeskyne/?gclid=CjwKCAjw44jrBRAHEiwAZ9igKHYjR0IFeQOf3y0KauZN8y-sbD73xfotFF_gjAYwZMj62fvJQNl67hoC7ZcQAvD_BwE

Pokladnahttps://mapy.cz/s/muhavepoju

Parkovištěhttps://mapy.cz/s/gelolasono

Parkovné – 5,6 EUR

Vstupné Postojnská jeskyně + Vivárium – 34,9 EUR/osoba (dítě 6 let – 20,9 EUR)

Vstupné Postojnská jeskyně – 27,9 EUR/osoba (dítě 6 – 15 let – 16,7 EUR)

Oběd Postojna fast food – 21 EUR (guláš 8,5 EUR, čevapčiči – 8,5 EUR, hranolky 2,5 EUR)

Predjamský hrad

https://mapy.cz/s/fufelatunu

Popojeli jsme pak jen do 9 km vzdáleného Predjamskeho hradu, což je největší jeskynní hrad na světě. Je to krásný hrad, prohlídka byla s audioprůvodcem, syn byl nadšený, že ho měli dokonce v češtině. Bylo zde docela dost schodů, takže pro někoho s bolavými koleny, by to bylo asi trošku náročnější. Prohlídka určitě stála za to. Po prohlídce jsme se vydali zpátky do Bledu.

Predjamský hrad webhttps://www.postojnska-jama.eu/cs/predjamsky-hrad/

Parkovištěhttps://mapy.cz/s/dogenejosu

Vstupné – 14,9 EUR (dítě 6-15 let – 8,90 EUR)

Den 7

Tolminska Korita

https://mapy.cz/s/cuzunulupo

Další den jsme se vypravili na další delší výlet (trasa autem – https://mapy.cz/s/kotavefure). První zastávkou byl Tolmin a oběd v restauraci Gostilna in Pizzerija pri Martini.

Tolmin – restaurace Gostilna in Pizzerija pri Martini –  https://goo.gl/maps/6wmSBkQiMn5pieYXA

Parkovné v Tolminu – 0,4 EUR

Pak jsme se vypravili do Tolminské soutěsky. Parkoviště je za vesničkou Zatolmin a u prvního parkoviště cedule hlásila, že parkoviště hned u u soutěsky je plné, manžel chtěl tedy zastavit na tom prvním, které však bylo vzdálené 1,5 km od soutěsky. Na webu jsem viděla, že by odtud měl jezdit k soutěsce i nějaký shuttle bus, ale na ten se nám nechtělo čekat. Já bych radši pokračovala dál a prozkoumala, jestli se nedá zaparkovat někde u cesty nebo jestli mezitím někdo z parkoviště neodjede. Zastavili jsme teda na prvním parkovišti (bylo neplacené) a vydali se směrem k soutěsce. Ten den bylo děsný vedro a tak asi ve třetině mi manžel oznámil, že se mnou nejde a že počká v restauraci. Tak trochu ovlivnil i našeho syna, který taky prohlásil, že se mnou nepůjde. Pak jsem byla ráda, že nešli, protože i já měla s tím vedrem tentokrát co dělat a nebylo mi úplně dobře, bylo i hrozně vlhko, takže se dost špatně dýchalo.

A tak jsem se vydala na cestu sama. Podle mapy jsem viděla, že není nutné jít celou cestu po silnici a tak jsem odbočila cestičkou mezi loukama a vyšla jsem akorát u parkoviště u vchodu do soutěsky. Mrkla jsem na parkoviště a opravdu jsme to mohli risknout, mezitím se 3 místa uvolnila. Vstupné do soutěsky stálo 8 EUR a dostala jsem i mapku s trasou soutěsky. Soutěska byla opravdu nádherná, nejdřív se šlo dolem podél řeky a nakonec vedla cesta nahoru po schodech na most přes řeku, odkud byl nádherný výhled. Byl to okruh, takže se člověk nemusel vracet stejnou cestou. Návštěvu Tolminské soutěsky doporučuju, bylo to jedno z míst, které se mi nejvíc líbilo.

Poté co jsem se blížila zpět ke vchodu do soutěsky, volala jsem manželovi, že už jsem hotová a ověřovala jsem, jestli na mě čekají v té restauraci, na kterou jsme po cestě narazili. Manžel potvrdil, že ano. Když jsem u parkoviště u soutěsky chtěla zahnout na cestičku, po které jsem přišla, abych nemusela jít po silnici, něco mi říkalo, jestli nemám jít radši po silnici, jestli mi třeba můj drahý manžel nechce udělat překvapení a počkat na mě na parkovišti, aby mi ušetřil v tom vedru cestu 1,5 km k autu na parkoviště. Občas manželovi totiž vyčítám, že mi nikdy nepřipraví žádné překvapení… Letos mě tedy chtěl překvapit a počkat na nás na vlakovém nádraží, když jsme se vrátili z dovolené z Tenerife. Poté co jsme přijeli domů, jsem zjistila, že manžel doma není a když jsem mu volala, kde je, tak se v telefonu smutným hlasem ozvalo “na nádraží, chtěl jsem vás překvapit, ale asi se mi to nepovedlo“ A tak jsem si říkala, jestli tohle není další pokus o překvapení. Bylo. Za parkovištěm jsem uviděla naše auto. Uff, ještě že jsem dala na svou intuici a nešla zpět tou cestičkou, to bysme se opět minuli a v tom vedru jsem byla opravdu ráda, že nemusím jít pešky až na parkoviště.

Web Tolminska Koritahttps://www.soca-valley.com/en/attractions/nature/gorges-and-waterfalls/2017071210105218/  

Vstupné – 8 EUR/osoba

Parkoviště 1,5 km od Tolminske soutěsky – zdarma – https://goo.gl/maps/Zwy7D6nkAvmkmFv67

Parkoviště přímo u Tolminske soutěsky – 1,5 EUR/ hod. ( https://mapy.cz/s/masovetuge )

Vodopád Veliki Kozjak

https://mapy.cz/s/jeluratega

Další zastávkou byl vodopád Veliki Kozjak nedaleko městečka Kobarid. Tam bylo parkovišť několik a nebyl problém zaparkovat, parkovné bylo za 1,5 EUR/hodina, zaplatili jsme jednu hodinu a lehce jsme teda přetáhli.

Cesta k vodopádu vede kolem řeky, je to tedy příjemná procházka, z parkoviště k vodopádu je to asi 1,8 km. Vodopád to byl moc hezký, je 15 metrů vysoký a pod ním je krásné tyrkysové jezírko. Cestou se v řece občas koupali turisti.

Cestou přes řeku Soču opět vedl další most, kde jsme pořídili pár fotek. Synovi se houpání mostu při chůzi opět tak líbilo, že jsme se po něm museli projít jak cestou tam tak i cestou zpět.

Cestou zpátky jsme se zastavili ještě kousek od Napolenského mostu (https://goo.gl/maps/ynwMuqvDaP3aLx7UA), ze kterého je krásný výhled na řeku Soča, nachází se jen kousek od parkoviště k vodopádu

Web Veliki Kozjakhttps://www.soca-valley.com/en/attractions/nature/gorges-and-waterfalls/2016112913522332/

Trasahttps://mapy.cz/s/gupumakuso (Trasa 3,4 km – 1:25 h)

Parkovištěhttps://mapy.cz/s/favamenape

Parkovné – 1,5 EUR / hod. (1 hodina nám stačila)

Vstupné Veliki Kozjak – 4 EUR/osoba (dítě do 6 let včetně zdarma)

Slap Virje

https://mapy.cz/s/rapagecubu

Pak opět začalo pršet, takže jsem opět v městečku Bovec rychle nakoupila nějaké jídlo a chystali jsme se vyrazit směrem k domovu, opět přes Itálii. Naštěstí za chvíli opět přestalo pršet a obloha se vybrala a tak jsme se rozhodli navštívit ještě slap Virje, který jsme měli v plánu. Nachází se kousek od městečka Bovec v blízkosti vesničky Plužna.

Vedla tam ke konci dost úzká silnice, kde by se těžko dvě auta vyhýbala. Parkoviště bylo opět placené a muselo se platit 5 EUR, protože se platilo rovnou za 120 minut, kratší doba nešla nastavit. Slap Virje je vzdálený asi jen 5 minut od parkoviště. My měli štěstí a parkovné jsme měli zdarma, protože někdo před náma, kdo návštěvu slapu Virje stihl také rychleji než za 2 hodiny, nechal v automatu lístek, který byl platný ještě víc jak hodinu. Taky jsme to stihli dost rychle, bylo to opravdu kousek a tak jsme taky nechali lístek v automatu pro dalšího návštěvníka. Slap Virje byl taky moc hezký, přestože na webu jsem se dočetla, že koupání v jezírku pod vodopádem není dovoleno, pár lidí se v jezírku koupalo.
Tohle byla poslední zastávka tohoto dne a vydali jsme se zpět cestou přes Itálii, kterou jsme již znali.

Slap Virje webhttps://www.soca-valley.com/en/attractions/nature/gorges-and-waterfalls/2015090119071483/

Trasahttps://mapy.cz/s/kavafatopu – Trasa 875 m – 19 min

Parkovištěhttps://mapy.cz/s/lehozekava

Parkovné – 5 EUR/120 min (jiná volba než 2 hodiny tam nebyla)

Den 8

Radovljica

https://mapy.cz/s/bojelulezo

Na čtvrtek jsem neměla žádné velké plány, navíc počasí nemělo být nic moc. A tak jsme se rozhodli navštívit jen městečko Radovljica, které je kousek od Bledu. Je to hezké malebné městečko, na jeho prozkoumání není potřeba moc času. Poté co jsme prošli městečko, vydali jsme se na oběd do restaurace Grajska gostilnica.

Parkoviště, které jsme vybrali, bylo na první 3 hodiny zdarma

Radovljica – Restaurace Grajska gostilnica – https://goo.gl/maps/9qcw1aRYHePUNf4A6

Den 9

Škocjanské jeskyně

https://mapy.cz/s/pufefoducu

Další den jsme původně neměli nic moc v plánu, protože vše co jsem měla v plánu, už jsme stihli projet, manžel teda navrhl, že bysme ještě mohli navštívit Škočjanskou jeskyni, kterou jsme předtím nestihli. A tak jsme ráno vyrazili na cestu a byli jsme tam asi v 11:00. Když jsme přijížděli k parkovišti, dostali jsme informaci, že parkoviště je už plné a dostali jsme plánek, abysme trefili na jiné asi 3km vzdálené parkoviště, odkud prý jezdí shuttle bus. Tak jsme to otočili, ale na hlavní silnici kousek od tohoto hlavního parkoviště, bylo ještě jedno malinké neplacené parkoviště pro pár aut ( https://mapy.cz/s/regehetogo), kde bylo pár míst a tak se nám teda podařilo zaparkovat zde. K pokladnám to bylo tedy jen kousek (380m) a jak jsme přicházeli, viděli jsme strašně moc lidí, přecházet přes silnici, jak šli za průvodkyní ke vchodu do jeskyně. Vypadalo to, že ten štrúdl lidi snad ani nemá konec.

Přišli jsme k pokladnám, kde byla dost velká fronta, ve které jsme čekali asi 35 minut. Po nás už bylo jen pár lidí a fronta už byla malinká. Přemýšleli jsme, jestli vzít jen okruh 1, který měl trvat 1,5-2 hodiny nebo ještě i okruh 2, který měl trvat taky další 1-1,5 hod. Trošku mě děsilo, že je zrovna čas oběda a my se nestihneme nikde najíst. Nějaké zásoby sušenek a croissantů pro případ hladu jsme měli a tak jsme se rozhodli i pro okruh 2, finančně to vycházelo dobře, když se koupily obě trasy naráz, tak to bylo jen 4 EUR na osobu navíc. Dostali jsme čas hned na 12:00. Když jsem si vzpomněla, jak dlouhý štrúdl lidí šel k jeskyni, říkala jsem si, že by bylo fajn být někde na začátku, abychom se nemuseli courat v davu pomalých turistů někde na konci. A tak jsme obešli budovu s informacemi a stoupli si na chodník, kde jsme očekávali, že se bude vycházet k jeskyni. A dobře jsme udělali, byli jsme první a šli jsme hned za průvodkyní.

Ke vchodu jeskyně to bylo asi 755 metrů (https://mapy.cz/s/nudujuzone ). Před vchodem jsme se dozvěděli i přibližný počet lidí ve skupině – asi 300 lidí. Před jeskyní tuto obrovskou skupinu rozdělili na 6 menších skupin po 50 lidech, které pak postupně pouštěli do jeskyně a vždy chvilku čekali, než skupinka získá malý náskok, aby nešly skupiny hned za sebou. Jako první šli lidi, kteří měli prohlídku ve slovinštině, zbytek měl prohlídku v angličtině. A díky tomu, že jsme šli takto vepředu, jsme šli hned jako první ve druhé skupině. Byli jsme rádi, protože jsme tak ušetřili dobrou půl hodinu. Proto bylo na ceduli u pokladny napsáno, že prohlídka trvá 1,5 – 2 hodiny. Ta půlhodina byla na to, aby se skupina 300 lidí rozdělila na 5 skupin a postupně prošla turnikety do jeskyně.

I když oproti Postojenské jeskyni nebyla krápníková výzdoba tak bohatá, tak i tak tato jeskyně byla opět úchvatná, šlo se obřím kaňonem nad řekou, která nesla název Reka. Zde už bylo docela dost schodů. Tady měla být teplota asi 12°C, ale nějak jsme se ani nestihli zchladit, měla jsem pouze bundu, protože mikinu jsem zapomněla v autě, ale i tak mi nebyla vůbec zima a spíš jsem se dokonce potila, bylo tam tak nějak vlhko. I synovi bylo spíš teplo, měl jen mikinu a ještě si vyhrnoval rukávy, že mu je teplo… Na této prohlídce se nesmělo fotit, až na konci u vchodu. Je to krásná jeskyně, ale mohli by si trošku víc pohrát s nasvícením, oproti fotkám na webu je tam podstatně větší tma.

My co jsme měli zaplacenou i trasu 2 jsme vylezli jiným vchodem a šli jsme venkem opět pěkný kus cesty ke vchodu trasy 2, která vedla kaňonem podél řeky. Tahle trasa byla bez průvodce, tak si ji člověk mohl projít svým tempem. Byla taky moc pěkná a za těch pár EUR navíc rozhodně stála za to. Těžko říct která jeskyně je krásnější, protože mám ráda bohatou krápníkovou výzdobu, tak mě se osobně asi o trošku víc líbila Postojnská jeskyně, ale rozhodně je těžké to hodnotit, protože obě jsou naprosto úchvatné a i přes vyšší vstupné stojí rozhodně obě za návštěvu. Pokud budete mít čas navštívit obě tak jako my, tak rozhodně doporučuju.

Škocjanské jeskyně web – https://www.park-skocjanske-jame.si/en/read/tourist-information/skocjan-caves-guided-tours

Malé neoficiální parkovištěhttps://mapy.cz/s/regehetogo (zdarma)

Oficiální parkovištěhttps://mapy.cz/s/foberonuka + https://mapy.cz/s/gugosokede 

Vstupnétrasa I. (Through the udergound Canyon) 20 EUR/osoba (dítě 10 EUR),

                  trasa I + II. (Following the Reka River underground)  – 24 EUR/osoba (dítě 12,5 EUR)

Restaurace Gostilna pri Zotlarjuhttps://goo.gl/maps/AcxJgLiAsSDB15jr7

Ljubljana

https://mapy.cz/s/gujupazado

Cestou zpět jsme měli ještě trochu času a tak jsme si říkali, že bysme se ještě mohli stavit v Lublani na krátkou prohlídku města. Přemýšlela jsem, kde bysme mohli zaparkovat, parkoviště, které jsem vybrala podle map, bylo plné a tak jsme tak nějak pokračovali dál a koukali, na jaké parkoviště narazíme. Narazili jsme naštěstí na parkovací dům (https://mapy.cz/s/kokohupoka), kde bylo dostatek parkovacích míst. Prošli jsme se do centra k hradu (něco přes 1 km) a když jsme viděli, že jsme hned pod lanovkou na Lublaňský hrad, tak jsme se rozhodli nahoru svézt, abysme ušetřili nějaký čas, lanovka opravdu nebyla drahá. V pokladně se dají koupit lístky na lanovku rovnou se vstupenkou na hrad, ale my nechtěli zpáteční lanovku, tak jsme pak lístek na hrad koupili až nahoře. Nicméně tím že kombinovaný lístek lanovky a hradu je za zvýhodněnou cenu, tak to vychází prakticky stejně i kdybychom cestu dolů nevyužili. Nahoře jsme si koupili lístky na hrad, dostali jsme audioprůvodce (tentokrát jen v angličtině) a prošli jsme si celý hrad.

Dolů jsme sešli na opačné straně, abysme se mohli projít kolem řeky zpět směrem k zaparkovanému autu (https://mapy.cz/s/loredafalo). Už se stmívalo a v restauracích bylo opravdu rušno, byly opravdu narvané k prasknutí. Prošli jsme se tedy centrem podél řeky a šli jsme zpět k zaparkovanému autu a vyrazili jsme zpět do Bledu.

Parkovací důmhttps://mapy.cz/s/kokohupoka , http://www.janez.si

Lanovka na Lublaňský hradhttps://mapy.cz/s/mocecazeho

Lublaňský hradhttps://mapy.cz/s/kucesojako

Lublaňský hrad webhttps://www.ljubljanskigrad.si/en/visit-us/opening-hours-and-prices/

Vstupné Lublaňský hrad – 13 EUR dospělý (dítě 6 let zdarma, 7-14 let 9 EUR)

Lanovka cena – jízda jen nahoru 2,2 EUR/osoba (dítě do 6 let včetně zdarma, 7-18 let 1,5 EUR)

Den 10

Bohinjske jezero

Na poslední den hlásili vedro, nějakých 30°C a tak jsme se rozhodli pro odpočinkový den u Bohinjskeho jezera. Udělali jsme si menší procházku kolem jezera, oproti první návštěvě na začátku jezera ve vesničce Ribčev Laz. Ráno se ještě dalo zaparkovat, nějaká volná místa na parkovišti ještě byly. Parkování bylo povolené maximálně na dvě hodiny a dalo se platit buď v automatu nebo opět přes appku Easy park. Když jsme se za 2 hodiny vraceli, parkoviště už bylo beznadějně plné.

Po malé procházce u jezera jsme se pak rozhodli strávit zbytek času koupáním. I tady jsme si našli menší neoficiální plážičku, kde nebylo moc lidí a byl zde krásný vstup do jezera i pro děti. Voda už nebyla tak ledová jako prvně.

Parkovištěhttps://mapy.cz/s/hokezosava

Parkovné – 3 EUR/hodina (maximální doba parkování 2 hodiny)

Restaurace

Bled

Restaurace Gostilna Bled

Po návštěvě soutěsky Vintgar jsme se vypravili zpět do Bledu a chtěli jsme zajít do nějaké restaurace na oběd. Protože na hlavní silnici vedoucí do Bledu byla vždy dost hustá doprava, tak jsme zaparkovali v našem ubytování a šli na oběd pěšky. Protože pršelo, vybrali jsme hned první restauraci na cestě od našeho ubytování – Gostilna Bled. Byl to takový průměr, řekla bych. Fotky na Googlu teda vypadají jak z nějaké luxusní restaurace, krásná prezentace, lákavá jídla, ale přitom hodnocení mají jen 3,4. My si vybrali celkem obyčejná jídla, tak nevím, jestli ty fotku z Googlu odpovídaly skutečnosti, protože to opravdu bylo spíše průměrné. Manžel si objednal tomatovou polévku, řízek a já kuřecí plátek se sýrem, šunkou a žampionovou omáčkou a hranolky. Synovi jsme většinou samostatnou porci neobjednávali, porce byly vždy tak velké, že dospělý měl problém to sníst a tak jsme mu vždy objednali jen hranolky navíc (doma je dělám asi tak 2x do roka, tak jsem si říkala, že během dovolený trochu nezdravé stravy přežije a jak je doma nemívá, tak hranolkama nepohrdl) a o maso jsme se podělili, řízek byl přes celý talíř a můj kuřecí plátek byl taky obrovský.

Gostilna Bled – https://g.page/Gostilna-bled?share

Cena oběd – 38 EUR celkem (11 EUR řízek, 12 EUR Kuřecí plátek se šunkou, sýrem a houbami, hranolky 2,5 EUR)

Restaurace Grill Restaurant & Terrace

Po návštěvě vodopádu Peričnik jsme vyrazili směrem k Bledu na oběd. Vybrali jsme restauraci v Bledu Grill Restaurant & Terrace  blízko jezera. Já si dala žebra s pečeným bramborem a manžel Caesar salát. Žebra ušla, ale nic zázračného, doma jsem jedla mockrát o moc lepší. Tady k tomu byla tak malá porce hořčice, že to bylo tak na 3 sousta. Dali jsme si ještě místní zákusek Kremšnita, byl moc dobrý.

Grill Restaurant & Terrace  – https://goo.gl/maps/khxXsrJqLDozpsez8

Cena – 41 EUR (Žebra 17, Caesar salát 12,9 EUR, Kremšnita – 4,7 EUR)

Radovljica

Restaurace Grajska gostilnica

Poté co jsme prošli městečko, vydali jsme se na oběd do restaurace Grajska gostilnica, kterou jsem si vyhlídla na Trip Advisoru a vypadala docela dobře a navíc byla pár metrů od našeho parkoviště. Byla to 1 ze 3 nejlepších restaurací, které jsme ve Slovinsku vyzkoušeli, konečně měli jiná jídla než v jiných restauracích, dokonce nedělali ani hranolky a americké brambory vytažené z mrazáku, ale opravdu dobré pečené brambory. Ani ceny nebyly nijak vysoké. Já si dala pstruha s celerovou kaší a pečenými brambory, bylo to opravdu výborné. Manžel si dal nějaké vepřové maso s bramborou a zakysanou smetanou, taky to bylo výborné. Malýmu jsme objednali salát s kuřecím masem, ten si moc teda nepochutnal, protože mu nechutnal dresink a manžel měl teda skoro dvojitý oběd.

Restaurace Grajska gostilnica – https://goo.gl/maps/9qcw1aRYHePUNf4A6

Cena – 37,6 EUR (pstruh – File zlatovčice v ajdovi skorjici s kislo smetano, drobnjakom, krompirjem in dušeno zelenjavo 12,9 EUR, vepřový plátek s bramborem a zakysanou smetanou – Piščančji file v ponvici s pisano zelenjavo in zlato zapečenimi čompami 10,9 EUR, salát s kuřecím masem 8,9 EUR)

Kranjska Gora

Restavracija Viktor

Jídelní lístek mi přišel skoro totožný jako v první restauraci v Bledu. Manžel si opět vybral jeho oblíbený řízek a já si vybrala mix grill s hranolkama. Nebylo to špatné, ale nic co by člověka nějak nadchlo. Obsluha opravdu podprůměrná, na placení jsme čekali dost dlouho, a když jsme se znovu připomněli, tak jsem dostala informaci, že máme zaplatit na baru. Platila jsem hotově, a když jsem viděla, kolik mi servírka vrátila, tak říkám manželovi, jestli si jako servírka nechala automaticky 1 EUR spropitné nebo co. Nedošlo mi, že mi asi rozuměla a 1 EUR mi teda ještě vrátila. Když nejsem spokojená, tak prostě spropitné nedávám a nechávat si automaticky spropitné mi teda přijde pěkná drzost.

Restavracija Viktorhttps://goo.gl/maps/epp6wb4f6qFeHmuy7

Cena – 34 EUR

Okolí Bohinjského jezera

Bohinjska Bistrica

Restaurace Gostišče – Picerija Zoisov Grad

Po návštěvě Korita Mostnice jsme se rozhodli naobědvat v Bohinjske Bistrici, kde to není tak turistické a říkala jsem si, že určitě v restauracích nebude tak narváno jako by určitě bylo přímo u jezera. Vybrala jsem restauraci Gostišče – Picerija Zoisov Grad  a modlila se, aby neměli otevřeno až od 12.00. Měli už naštěstí otevřeno a byli jsme první hosti. Já si vybrala pleskavici, typické slovinské jídlo (nebyla špatná, ale nic co by mě nějak nadchlo) a manžel se držel své „řízkové diety“. Myslím, že po návratu nebudu moct dělat řízky pěkně dlouho. Protože neměli náš oblíbený ledový čaj, manžel si objednal limonádu. Nedošlo mi, že to bude stejně jako v Chorvatsku citronáda a ne naše limonáda. Tady to ale byla nejhorší citronáda, kterou jsem ochutnala. Úplně bez cukru a ve sklenici vody byl vymačkaný asi hoooodně velký citrón, protože to bylo tak strašně kyselý, že se mi zkroutil opravdu celý obličej. Tak jsme po každém loku dolívali sklenici mojí vodou z batohu, a poté co jsem tam vylila snad skoro celý půllitr, tak už se to dalo jakž takž pít.

Restaurace Gostišče – Picerija Zoisov Gradhttps://goo.gl/maps/1soVsE8Mro1aAJ9b6

Cena – 32,5 EUR (Pleskavica 8,5 EUR, řízek 8,8 EUR, americké brambory 3,5 EUR)

Polje – Restaurace – Pr‘ Pristavc Restaurant & Pizza

Poslední den při návštěvě Bohinjského jezera jsme nechtěli obědvat přímo v nějaké restauraci u jezera, protože jsme očekávali, že budou přeplněné a rozhodli se najít něco po cestě. Na Googlu mě zaujala Pr‘ Pristavc Restaurant & Pizza a tak jsme zastavili zde. A jak se říká to nejlepší nakonec, tohle byla opravdu nejlepší restaurace za celou dovolenou. Poslední 3 restaurace byly velmi dobré, ale tady jsem si pochutnala opravdu nejvíc. Dala jsem si telecí hřbet s houbovou omáčkou a štrúdlem – takové těsto stočené do rolády naplněné sýrem (Telečji hrbet v jurčkovi omaki z domačimi sirovými štruklji). Syn měl velký hlad, tak jsme mu objednali vlastní porci a vsadil opět na jistotu a dal si řízek, tentokrát telecí. Ovšem porce byla opět tak velká, že ji dítě nemá šanci sníst. Manžel si dal Bohinjskou ponev – vepřové maso s houbovou omáčou, zelím a opečeným bramborem. Všechno, co jsme si objednali, bylo výborné.

Pr‘ Pristavc Restaurant & Pizzahttps://goo.gl/maps/RuYTn2AoAiJMzNgB6  

Webhttp://www.prpristavc.com/restaurant-pizzeria

Cena – 59 EUR (telecí řízek s hranolkama 13,8 EUR, telecí hřbet se slaným štrúdlem 18,7 EUR, Bohinjska ponev – 15,4 EUR i s přílohou)

Tolmin

Restaurace Gostilna in Pizzerija pri Martini

Před návštěvou Tolminské soutěsky jsme zašli na oběd do restaurace Gostilna in Pizzerija pri Martini v Tolminu. Obsluha byla naprosto strašná, dlouho si nás nikdo vůbec nevšímal, a i když jsme pak na ně několikrát mávali, tak stejně ještě dost dlouho trvalo, než k nám servírka přišla, abychom si objednali. Jídlo ušlo, já měla krůtí steak na smetaně s knedlíkem a manžel s malým si jako obvykle dali řízek, je pravda, že ten byl dobrý úplně všude, vždy obrovský přes celý talíř. Hovězí polévka byla ale příšerná, stačila mi ochutnat jedna lžíce od manžela, chutnala jako rozředěná polévka z pytlíku, do které hodili ještě několik masoxů, aby to mělo aspoň nějakou chuť.

Restaurace Gostilna in Pizzerija pri Martini –  https://goo.gl/maps/6wmSBkQiMn5pieYXA

Cena – 27,8 EUR (řízek a hranolky 8,2 EUR, krůtí steak s knedlíkem 9,8 EUR)

Škocjan

Restaurace Gostilna pri Zotlarju

Po návštěvě Škocjanskych jeskyní jsme přemýšleli kam na oběd, nechtěli jsme přímo u jeskyně a tak jsme si říkali, že najdeme něco po cestě. Vybrali jsme restauraci Gostilna pri Zotlarju hned u silnice, asi 10 km od jeskyně u vesničky Buje. A vybrali jsme dobře, jídlo bylo opět dobré a dokonce velmi levné. Já si dala Zrezek Zotlar – plátek masa se sýrem a parmskou šunkou, syn řízek a manžel kančí guláš s nokama za pouhých 6 EUR. Ochutnala jsem a byl to nejlepší kančí guláš, co jsem jedla. Takže konečně druhá restaurace, kde jsem byla opravdu spokojená.

 

Restaurace Gostilna pri Zotlarjuhttps://goo.gl/maps/AcxJgLiAsSDB15jr7

Cena – 36 EUR (Řízek 10 EUR, Kančí guláš s noky 6 EUR i s přílohou, Zrezek Zotlar 12 EUR i s přílohou)

 

Náklady

Kolik nás 11 denní dovolená ve Slovinsku stála?

Celkem44 508 Kč pro 2 dospělé a 6 leté dítě (tj. cca 14 836 Kč/osoba)

Ubytování – 722,6 EUR (18715 Kč – měla jsem slevu na bookingu přes slevový kód – cca 1700 Kč, takže ubytování nás stálo celkem 17000 Kc, tj. 566 Kč/osoba, když počítám stejnou měrou i dítě…)

Benzín – cca 5000 Kč

Dalniční známka – 494 Kč (2x 10 denní)

Restaurace – 347 EUR (8997 Kč)

Jídlo – 137,7 EUR (3566 Kč)

Vstupy – 314 EUR (8140 Kč)

Parkovné – 35,5 EUR (1049 Kč)

Ostatní (suvenýry) – 10 EUR (262 Kč)

Odkazy

Web z kterého jsem čerpala při plánování – https://www.objevuj-slovinsko.cz

Cestopis z kterého jsem čerpala při plánování – http://www.sblondynounacestach.cz/2018/08/30/slovinsko/

Naše ubytování – Renata rooms webhttp://www.sobe-renata.com/index.php?id=2&L=1

Renata rooms Bookinghttps://www.booking.com/hotel/si/homestay-renata.cs.html?label=gen173nr-1DCAEoggI46AdIM1gEaDqIAQGYAQW4ARjIARXYAQPoAQGIAgGoAgS4Aur4iesFwAIB&sid=355369f2f9309725183192070eaa7d6c&dest_id=-

Soutěska Vintgar webhttp://www.vintgar.si/?lang=en

Pletna webhttp://www.pletna.si/index.php

Bledský hrad webhttp://www.blejski-grad.si/en/price-list

Korita Mostnice webhttps://www.bohinj.si/en/attractions/mostnica-gorge/

Vodopád Savica webhttps://www.bohinj.si/en/attractions/savica-waterfall/

Postojnské jeskyně webhttps://www.postojnska-jama.eu/cs/postojenska-jeskyne/?gclid=CjwKCAjw44jrBRAHEiwAZ9igKHYjR0IFeQOf3y0KauZN8y-sbD73xfotFF_gjAYwZMj62fvJQNl67hoC7ZcQAvD_BwE

Predjamský hrad webhttps://www.postojnska-jama.eu/cs/predjamsky-hrad/

Web Tolminska Koritahttps://www.soca-valley.com/en/attractions/nature/gorges-and-waterfalls/2017071210105218/  

Škocjanské jeskyně web – https://www.park-skocjanske-jame.si/en/read/tourist-information/skocjan-caves-guided-tours

Lublaňský hrad webhttps://www.ljubljanskigrad.si/en/visit-us/opening-hours-and-prices/

Easy park (mobilní aplikace na parkování)  – https://play.google.com/store/apps/details?id=net.easypark.android&hl=cs).

Fotogalerie

Přemýšlíte kam vyrazit s dětmi příště? Zkuste Tenerife – najdete zde i lehké treky, které zvládne i dítě – https://lenkacestounecestou.cz/kanarske-ostrovy-tenerife/

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *