Skalnaté pobřeží s krásnými útesy
Evropa,  Madeira

Madeira 08/2023


Madeira autem s dítětem – lehké treky a zajímavá místa

Na Madeiru jsem vyrazila už po páté, tentokrát opět s rodiči a se svým synem. Proto jsem se snažila program přizpůsobit a volit spíše jednoduché a kratší treky v kombinaci s koupáním. Pokud máte rádi přírodu, budete určitě z Madeiry nadšení. Najdete zde krásné hory, levády, vodopády, krásné výhledy, bujnou vegetaci a mnoho dalšího. Jako vždy v mém příspěvku najdete spoustu užitečných informací pro plánování, které vám ušetří spoustu času až budete plánovat dovolenou na Madeiře. A pokud byste chtěli být ubytovaní u nás v našem apartmánu, dejte vědět 😊

Obsah hide

Datum – srpen 2023

Itinerář

  1. Přílet
  2. Levada do Norte (PR17 kousek) + Levada das Rabaças
  3. Machico pláž a městečko + vyhlídka Ponta de São Lourenco, Lido
  4. Madalena do Mar + Levada do Paul (Levada da Bica da Cana)
  5. Porto da Cruz, Faial, Prainha
  6. Vereda do Fanal, Fanal
  7. Lodni vylet na Ilhas Desertas
  8. Levada do Moinho, Porto Moniz
  9. Calhau de Lapas, Câmara de Lobos, plaz Praia Formosa + Doca do Cavacas
  10. Ponta de Pargo vyhlidky, Achadas da Cruz, Seixal pláž
  11. Santo António da Serra, Levada dos Tornos, Santa Cruz
  12. Eira de Serrado, Trek do Curral das Freiras, koupání Poço dos Chefes
  13. Calheta, Paul de Mar, Levada Nova da Calheta
  14. Vyhlídka u letiště na startovací dráhu, Portela, vyhlídka Miradouro da Quinta do Furão, trek po královské cestě do São Jorge, vyhlídka Cabo Aéreo Café, São Vicente – levada dos Cardais
  15. Funchal – CR7, Park Santa Catarina, Mercado dos Lavradores, Monte
  16. BAM – muzeum banánů, Levada Nova – Tabua, Funchal – západ slunce z Pico da Cruz
  17. Odlet

Nabídka ubytování v našem bytě 3+1

  • Jestli se chystáte na Madeiru, rádi vám nabídneme ubytování v našem bytě 3+1 s velkou terasou ve Funchalu, v klidné části mezi místními.
  • Je to ideální výchozí bod jak pro cestování autem, tak i autobusem. Bezproblémové parkování zdarma před domem. 
  • Bližší informace, foto a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/
Ložnice s dvěmi jednolůžkovými postelemi a obrazy Madeiry na bílé zdi
Ložnice s manželskou postelí a obraz Madeiry na bílé zdi
Koupelna se sprchovým koutem a umyvadlo

Moje Facebooková skupina 

Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti

Pokud byste měli nějaké dotazy nebo chtěli sami posdílet nějaké fotky či tipy, ráda vás přivítám ve své fb skupině Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti

Tato skupina je určena všem milovníkům Madeiry, kteří Madeiru navštívili nebo se sem teprve chystají a zároveň pro ty, kteří tu žijí či se sem chystají přestěhovat.

Sdílejte své fotky, tipy, užitečné rady a vše co se může ostatním hodit při plánování dovolené na Madeiře.

A pokud tu žijete nebo jste na Madeiře koupili nemovitost, sdílejte užitečné informace ohledně koupě či následné správy nemovitosti, pronájmu a cokoliv co jste museli řešit a může se ostatním hodit, např. různé kontakty na řemeslníky, účetní, pojišťováky, atd., protože není nad osobní doporučení na někoho spolehlivého a osvědčeného

Odkaz – https://www.facebook.com/groups/515294160077990

Na Madeiře jsem byla právě po páté a tak u mě na blogu můžete najít v sekci Madeira mnohem více článků, které vám pomohou při plánování vaší dovolené na Madeiře.

V tomto článku najdete především lehčí a kratší trasy, které jsou vhodné i pro děti nebo starší osoby. Nicméně pár tras, které nejsou vhodné pro menší děti (z důvodu délky či chybějícího zábradlí), se v tomhle článku také najde, v takovém případě to vždy u daného treku uvádím. 

Protože jsme byli na Madeiře v létě, najdete zde také tipy na koupání, ať už na plážích, přírodních lávových bazéncích, v běžných bazénech či v horách v řece

Odkazy na další články:

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/fezelasabe

Letenky

Jako vždy jsem hledala letenky přes Skyscanner a letenky jsem kupovala přímo u letecké společnosti. Kvůli rodičům jsem preferovala pohodlí přímého letu, i když tyto letenky opravdu nejsou levné. Tentokrát stály 9492 Kč s 8 kg zavazadlem. Normálně by nám příruční stačilo, ale na Madeiru občas ještě vezu nějaké věci z domova, takže jsme si vzali ještě 1 odbavené zavazadlo pro nás všechny dohromady za 1300 Kč.

Ale nelekejte se, letenky na Madeiru můžete pořídit levněji, s TAP Portugal s přestupem často za 4000 – 5000 Kč, přímý Eurowings mimo sezónu taky bývá o dost levnější. Ale v sezóně jsou letenky vždy dražší a u Smartwings zrovna akce nebývají, tam je cena velmi stabilní.

V tomto článku najdete tipy na letenky na Madeiru se shrnutím odkud a jaké společnosti tam létají – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-tipy-na-letenky/

Smartwings jsou v pohodě, jen mi vadí, že na to, že to není žádný low cost, tak v základním tarifu s příručním 8 kg zavazadlem si člověk nemůže vzít ani kabelku…Takže tu si prostě hodím někam do batohu a za gatem vytáhnu, protože mi prostě vadí mít různé drobnosti jako pas, klíče, mobil a jídlo atd. někde pohozené v batohu a nemít to u sebe…

Jako prakticky všude nedostanete žádné jídlo zdarma, jen dávali zdarma trochu vody. Ani na koupení jídla bych se nespoléhala, na cestě zpět se nám stalo, že jsme si chtěli koupit něco teplého (měli např. panini, těstoviny nebo quiche lorraine) a nic z toho nebylo, protože to vykoupili cestující při letu na Madeiru a pro nás na cestu zpět už jim zbyly jen čínské nudle…Tak jsme si koupili aspoň ty nudle….

 

Check-in na cestu tam jsem dělala online (lze 30 hod. před odletem, ale při cestě zpět nešlo udělat online odbavení, ale až na přepážce). Ale i když jsem udělala online odbavení, tak stejně jsem kvůli odbavenému zavazadlu musela na check-in na letišti, abych předala zavazadlo.

Odkaz – https://www.skyscanner.cz/

Odkaz Smartwings – https://www.smartwings.com/

Ubytování – v našem bytě ve Funchalu

Ubytování jsem řešit nemusela, protože jsme opět bydleli v našem bytě ve Funchalu.

Je to byt 3+1 s 30 metrovou terasou ve Funchalu, ve čtvrti São Martinho, v klidné části mezi místními. Parkování zdarma před domem je naprosto bezproblémové, míst je ta vždy dostatek. Je to blízko do centra a pokud nemáte auto, do centra od nás jezdí 5 přímých autobusů, odkud jezdí všechny autobusové společnosti na různé části ostrova. Také na pláž to není daleko, cca 2,1 km na pláž Praia Formosa, 2,7 km k bazénkům Doca do Cavacas a na ostatní koupaliště jako Lido nebo Ponta Gorda cca 1,8 km. Jak k bazénům, tak na pláž jezdí přímý autobus. Je tu opravdu veškerá občanská vybavenost, restaurace (standardní i velmi levné samoobslužné s jídlem na váhu), obchody (hypermarket, supermarket, pekařství, výborná Frutaría – obchod s ovocem a zeleninou, lékárny atd.), hřiště pro děti, atd.

Jinak voda je na tu pitná, opravdu není potřeba kupovat balenou vodu.

Pokud byste chtěli při návštěvě Madeiry být ubytovaní u nás, dejte vědět 😊 Doporučuju včasnou rezervaci, je velký zájem 😊 Pokud jste ještě necestovali bez cestovky, nemusíte se bát, ráda poradím i s letenkami, autem, itinerářem atd., mám hodně klientů, kteří absolvovali první cestu bez cestovky přese mně😊

 Bližší info a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Orientačně najdete seznam volných termínů na mé fb stránce v připnutém příspěvku (https://www.facebook.com/lenkacestounecestou/ ) v sekci Doporučené. Nicméně před koupí letenek vždy ověřte u mě, zda je termín stále volný, někdy jsou některé termíny rozjednané a můžou zmizet velmi rychle a bude mi chvíli trvat, než to na fb aktualizuju. Jakmile vám potvrdím, že je termín volný, termín vám bloknu na pár dní, abyste v klidu mohli koupit letenky a nikdo vás nepředběhl.

Obývák s postelí a sedačkou v třípokojovém apartmánu na Madeiře

Počasí

Na Madeiře je počasí dost proměnlivé, a proto je dobré konkrétní výlety plánovat maximálně den předem podle předpovědi počasí a ráno ideálně třeba kouknout na webkamery. V létě nebývá tolik srážek, ale i tak může být docela oblačno, tak i tak je dobré plánovat výlety podle počasí, aby byly krásné výhledy. My měli krásné počasí, tak jsem prakticky nemusela řešit, kam pojedeme, za celou dobu nám pršelo jen v jednom dni cca z ¼.

Nejvíc se mi na Madeiře osvědčila aplikace Madeira Weather, která ukazuje počasí na jednotlivá města a po hodinách a musím říct, že to zatím vždy sedělo. A pokud máte k dispozici auto a po příjezdu na místo vidíte, že počasí je fakt špatné a prší, tak je dobré klidně změnit plán a jet jinam, o nějaký ten kilometr dál pršet nemusí.

U cestování busem je to horší, tam už by se člověk většinou nezvládl přesunout jinam, o to víc je důležité plánovat výlety podle počasí.

V srpnu bylo dost teplo, cca 25-28°C, musím říct, že kdybych chtěla chodit hlavně na treky, tak bych zvolila jiný měsíc, červenec i srpen už mi přijde dost teplo. Ale i tak je to v pohodě, ve stínu skal podél levád není pocitově nějaké vedro a člověk se může kdykoliv zchladit v levádě. V horách může být méně, jednou na Encumeadě jsme na chvíli oblékli i mikinu. Ale jinak oproti zbytku Evropy jako Španělsko, Řecko či Itálie, tady nejsou žádná šílená vedra, takže pokud rádi vyrážíte na dovolenou v létě, je to ideální destinace, kde se ani v prázdninových měsících neupečete.

Teplota vody

Letos mě teplota vody velmi mile překvapila, měřili jsme vodu v oceánu na několika místech a vždy měla krásných 26°C. Předloni měla v srpnu 24°, takže letos byl oceán opravdu teplý. Pokud se chcete při dovolené koupat, nejideálnější je jet mezi červnem až říjnem. Ale záleží jak jste otužilí, někteří tam vlezou i v jiném měsíci. Květen už se taky celkem dá, ale je to samozřejmě studenější.

Madeira Weather – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ciimarmadeira.madeiraweather&hl=en_US 

Webkamery – https://www.netmadeira.com/webcams-madeira

Autopůjčovna

Doporučuju vždy při návštěvě Madeiry rezervovat auto co nejdříve po koupi letenek, obzvlášť v letní sezóně. My rezervovali auto 11 měsíců před odletem a měli jsme nejnižší kategorii Fiat Panda za krásných 40 EUR/den s plným pojištěním. Jinak už takto dopředu běžná cena bylo spíš 50-60 EUR a při rezervaci na poslední chvíli se může stát, že neseženete auto žádné (často jsou půjčovny úplně vyprodané) nebo i malé auto může stát 80-100 eur za den.

Svým klientům po zaplacení zálohy posílám tipy na nejlevnější autopůjčovny. Nicméně nedá se obecně říci, která půjčovna je nejlevnější, průběžně se to velmi mění a ta, která byla letos nejlevnější, nemusí být nejlevnější na další rok.

Autopůjčovny mají často zrušení zdarma do 48 hod. před půjčením, takže se nemusíte bát zaplatit online dopředu, platba při rezervaci online bývá často o něco levnější.

My si auto vyzvedli až druhý den, protože jsme věděli, že první den už nikam nepojedeme a taxi z letiště bylo jen za 25 eur.

Auto jsme si šli vyzvednout přímo do autopůjčovny, která je od nás asi 20 minut pěšky u Lido.

Ale samozřejmě auto si můžete vyzvednout i přímo na letišti nebo si ho nechat přistavit k bytu, často tam bývá nějaký poplatek za vyzvednutí u bytu/hotelu, někdy i poplatek za vyzvednutí na letišti, ale je to různé u každé půjčovny.

 

My nakonec dostali Fiat Punto a tentokrát jsme nebyli spokojeni, byla to pěkně vyježděná šunka, takže se nám 2x stalo, že jsme kopec prostě nevyjeli ani na jedničku. To se nám dřív nikdy nestalo a vždy to vše vyjelo, i když jsme měli vždy malé auto. Vyřešili jsme to tak, že se naštěstí šlo otočit a tak jsme jeli jinou cestou. A to nebylo nikde v horách, stalo se nám to v obou případech ve Funchalu. Jednou nás navigace hnala přes Monte, tou ulicí, kde jezdí saně a je to fakt slušný krpál. Museli jsme se na moment zastavit, abychom se zorientovali, protože v jedné části se jezdí v protisměru vlevo, protože vpravo si prostě jezdí saně. No a jak jsme na malý moment zastavili, tak už jsme to nerozjeli ani na jedničku. Takže do kopců jsme se snažili vždy co nejvíc rozjet a jinde jsme to už pak vyjeli. Při předávání auta jsem to zmínila a oni říkali, že jsme měli přijet a že by nám nejpozději do druhého dne zajistili jiné auto a kdyby neměli stejnou kategorii, dali by vyšší za stejnou cenu. Nás to nenapadlo, protože jsme brali, že auto pojízdné je a vyloženě nás nikde nenechalo. Takže tím chci jen říct, že kdyby se vám stalo, že nějaký kopec nevyjedete ani na jedničku, tak se nebojte ozvat a říct si o jiné auto. A jako zatěžkávací zkoušku můžete použít klidně ten kopec na Monte, kde jezdí saně, aby se vám to nestalo někde daleko, :p Ale byla to fakt výjimka, že jsme měli prostě smůlu na konkrétní auto, dřív to bylo vždy v pohodě.

Taxi z/na letiště

My se rozhodli jet z letiště i na letiště taxíkem, protože jsme věděli, že první a poslední den už stejně nikam nepojedeme a taxi nebylo drahé. Ve 4 osobách vychází dokonce levněji než autobus Aerobus + přestup k nám.

Původně jsem chtěla vzít firmu, kterou jsem měla vyzkoušenou z minula, ale lehce podražili a podařilo se mi najít levnější.

Cesta z letiště do našeho bytu ve Funchalu stála 25 EUR a dokonce přijela dodávka pro 9 lidí, takže to bylo pohodlné. Taxikář už čekal u východu z haly s cedulkou s mým jménem.

Měla jsem objednanou rovnou i cestu zpět a u bytu pak chtěl zaplatit rovnou obě cesty (tj. 50 EUR), ale překvapilo mě, že mi nechtěl dát žádný doklad o zaplacení. Tak jsem měla strach, aby pak nechtěl platbu znova, tak jsem si pro jistotu na vytištěný papír s objednávkou nechala dát jen ruční potvrzení s jeho podpisem, že jsem platila obě cesty… V mailu se to sice psalo, že se platí obě cesty naráz, ale je prostě divný, že nedají doklad o zaplacení…A člověk nemůže vědět, jestli v tom ta firma nemá bordel. V ČR po nás jednou dokonce notářka chtěla zaplatit za notářskou úschovu dvakrát a když jsme řekli, že jsme již platili na začátku procesu, tak po nás chtěla doložit účtenku, naštěstí jsme ji našli.

Uzavírky tras

Než se na nějakou trasu vydáte, doporučuji na webu ověřit, zda není cesta zavřená.

Pokud je trasa zavřená, vyberte si jinou a zákaz respektujte. Za prvé, kdyby se vám něco stalo, tak vám pojišťovna nezaplatí ani korunu a za druhé nemůžete vědět, z jakého důvodu je leváda zavřená (zda např. sesuv půdy, práce na levádě, popadané stromy atd.), takže nemá smysl jakkoliv riskovat.

Někteří turisté zákazy nerespektují a prostě chtějí za každou cenu vidět trasu, kterou si vybrali, ale nestojí to za to. Těch krásných tras je tady tolik, že prostě stačí vybrat jinou…Takže při sepisování itineráře si prostě přihoďtě několik dalších alternativ, kdyby nějaká z tras neklapla, ať už z důvodu uzavírky nebo třeba špatného počasí.

Web Visit Madeira

Na webu níže stačí kliknout na See all a vyjede vám to seznam tras v pdf s informací zda je otevřená či zavřená.

https://visitmadeira.com/en/travel-info/useful-information/notice-to-walkers-and-list-of-walks/

WalkMe

Užitečné info o různých trasách (uzavírky, obtížnost trasy, délka trasy, číslo autobusu atd.), pokud je trasa zavřená, je hned na začátku označení Temporarily closed. Pokud zavřená není, žádná informace tu není a je tedy otevřená.

Web – https://walkmeguide.com/en/madeira/trails-list/

Aplikace (placená – 150 Kč) – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.walkme

Plánování výletů

Je dobré mít sestavený itinerář, ale pak pořadí tras vybírat až podle počasí den předem. Lodní výlety a treky v horách doporučuju plánovat hned z kraje pobytu, aby byla možnost případně přeplánovat jinam, kdyby bylo špatné počasí.

Já při této dovolené vybírala záměrně lehčí a kratší trasy hlavně kvůli rodičům, kteří už jsou v důchodu. Také s námi byl můj 10 letý syn, ale kvůli němu už jsem se nemusela už nějak omezovat, v tomhle věku už ujde docela hodně a zvládne i levády bez zábradlí.

Já někdy pokračovala samá dál a naši mě nabrali autem dále na trase. Ale ve většině případů se jde stejnou cestou zpět, takže se sami v průběhu treku můžete rozhodnout v jakém místě to otočíte zpět, abyste zvládli i zpáteční cestu.

Ale pokud jedete s dítětem, věnujte výběru tras pečlivou pozornost, nedá se soudit jen tak podle věku, záleží jak je dítě živé a jestli už zvládne jít spořádaně po úzkém chodníčku na levádě i když tam není zábradlí. Obecně bych levády bez zábradlí dětem nedoporučovala.

U každého treku, také uvádím, jaké trase (či části trasy) odpovídá v průvodci 70 tras a zároveň v průvodci 60 tras (tohle starší vydání mají klienti ubytovaní u nás k dispozici).

Busy

My tentokrát měli opět půjčené auto, ale tam kde se mi podařilo dohledat jízdní řády, tak se snažím u treků psát i číslo autobusu, odkaz na jízdní řád, a zda jde dohledat spoj i v Google maps, což je ideální, protože přehledně vidíte, kam jít na zastávku.

Pokud se busem na dané místo nedostanete, tak to také zmiňuji. Autobusy zmiňuji pouze u treků, není v mých silách dohledávat to u všech míst, které jsme navštívili. Pokud jsem si nebyla jistá nebo doprava by byla poněkud krkolomná, tak jsem žádné info neuváděla.

K autobusové dopravě mám na blogu samostatný článek, tak pokud se chystáte cestovat busem, určitě se vám bude pro zorientování hodit – https://lenkacestounecestou.cz/autobusova-doprava-na-madeire/

Iva – bižuterie značky Madiva – krásný suvenýr z Madeiry

Pokud přemýšlíte, jaký suvenýr si přivézt z Madeiry, můžete si přivézt krásnou bižuterii, kterou vyrábí moje kamarádka Iva, která na Madeiře nějakou dobu žila a pravidelně se tam vrací. Jsou to moc hezké kousky vyráběné z madeirského černého písku. Její tvorbu můžete najít v několika obchůdcích ve Funchalu.

  • Ritual Verde (adresa: Rua dos Tanoeiros 55, Funchal) 
  • Loja Mágica (adresa: Travessa Joao Caetano 20, Funchal)
  • Baleia Vulcânica Galerias São Lourenço, Funchal
  • Arttia (obchůdek s keramikou Češky Petry) Rua Santa Maria 33, Funchal

Nebo můžete mrknout na její Instagram či fb stránku a Ivě napsat o jaký kousek byste měli zájem. Objednat tedy můžete i po návratu z ČR a domluvíte se na zaslání poštou (Iva žije momentálně v ČR) a brzy se chystá spustit také eshop.

Facebook – https://www.facebook.com/madiva.ocean.jewellery

Instagram – https://www.instagram.com/madiva_madiva.ocean.jewellery/

Náhrdelník značky Madiva
Modrá bižuterie s černým pískem značky Madiva
Čtyři růžné náušnice ležící na kameni
Náušnice ležící na kameni na pláži

Den 1

Přílet

Letěli jsme se Smartwings přímým letem a letělo nám to ve 12:20 a přilétalo to na Madeiru 15:55.

Den 2

Levada das Rabaças

Pokud chcete levádu, která není rozhodně přeplněná turisty, tak Levada das Rabaças je určitě výborná volba. My jsme byli nadšený, výhledy jsou tady opravdu překrásné. Byla jsem zvědavá, kolik bude na takových méně profláklých místech turistů a bylo to úplně v pohodě (nejen tady). Na první části jsme potkali asi 4 páry, protože to je ta známější část, kdy se jde od Boca da Encumeada kus po Levada do Norte (PR17), ale my u odbočky k tunelu nepokračovali po této levádě, ale šli jsme právě Levadu das Rabaças, kde jsme za celou dobu potkali jen 2 páry. Když jsme došli na konec k tunelu, kde byla cedule, že je tam vstup zakázán, tak jsme to otočili zpět a po chvíli nás předběhli další 2 páry turistů, kteří evidentně museli jít tunelem přes zákaz, protože jsme na ně před tím u tunelu nenarazili.

Takže za celý den opravdu jen pár lidí, žádné davy, což je v srpnu super zjištění. Stačí si prostě jen nevybírat ty nejznámější trasy…. Člověk má pocit, že při první návštěvě musí navštívit vše, co je v průvodci označeno jako TOP, ale když to občas vidím, tak tu nálepku TOP nechápu. Ne že by to nebyly krásné levády, to jsou, ale ty ostatní jsou taky nádherné a nejsou tam žádné davy jako třeba na Levadě 25 pramenů, takže úplně nevím, podle jakého klíče dávají v průvodci nálepku TOP….

Leváda s krásnými výhledy na hory
Chodníček u levády a nádherné výhledy na hory a zeleň

Tato trasa je opravdu překrásná, s neskutečnými výhledy na hory a ještě trochu kvetly hortenzie a kalokvěty. Místy byly i eukalypty, které krásně voněly.

Leváda s krásnými výhledy na hory
Cestička vedle levády ve které je zakleslý kulatý balvan
Leváda s krásnými výhledy a kalokvěty u cesty

Při cestě zpět jsme už na části u levády do Norte narazili na slepici a kohouta, kteří tam evidentně bývají pravidelně, co jsem slyšela od dalších lidí. Takže pro syna největší zážitek, bavilo ho krmit je kousíčky pečiva.

Leváda vede po rovince a není dlouhá, takže ji zvládne opravdu každý. Já jsem byla na Madeiře s rodiči a 10 letým synem, takže kvůli rodičům jsem se snažila vybírat lehčí a kratší trasy, abych je neodrovnala hned na začátku dovolené. Tohle bylo asi 5,5 km. Opravdu nádherná leváda, musím říct, že po všech těch levádách co už jsem prošla, tahle patří rozhodně mezi top levády, které jsem zatím viděla.

Leváda s krásnými výhledy na hory

Trasa – https://mapy.cz/s/mopatugosa (5,7 km, dle mapy.cz 2:47 hod.)

Časová náročnost

  • Cesta nám zabrala cca 2:45 min 

Praktické info

  • Občerstvení – po cestě žádné, na začátku trasy restaurace Snack Bar Restaurante Boca Da Encumeada (https://goo.gl/maps/VSPQimkRSa9tyQUq5)
  • Závratě – je tu pár exponovaných míst bez zábradlí, ale jinak většina trasy v pohodě, mrkněte na fotky
  • Průvodce 70 trastrasa 46

Děti

Průvodce 70 tras nezmiňuje, že by trasa byla vhodná pro děti je tam pár míst bez zábradlí, takže s menšími dětmi bych jí asi raději nešla. 10 letý syn to zvládl v pohodě.

Doprava

Auto

My jeli autem a zaparkovali jsme zde u vyhlídky, zdarma jako vždy. O pár metrů blíž levádě je ještě jedno parkoviště, ale to patří k restauraci a opravdu to tam hlídají a koukají, jestli po zaparkování jdete do restaurace nebo ne.

Parkováníhttps://mapy.cz/s/cutotonube (bezplatné)

Den 3

Machico

Pláž

V Machico je písečná pláž s navezeným světlým pískem. Je tam teda docela dost turistů, takže jestli máte rádi pláže, kde je minimum lidí, nebude tahle pláž pro vás dobrá volba. Ale jinak je to hezká pláž s veškerým zázením (WC, plavčík, sprchy atd.), takže určitě není špatné sem zajet aspoň po nějakém treku, pokud jedete kolem.

Mapa – https://mapy.cz/s/nekokohoju

Bus

Pohled na horu v Machico
Malované dveře kde je barevný motýl
Malované dveře
Malované dveře
Pohled na fontánku ve měste a v dálce hory
Domy a za nimi kopec

Ponta de São Lourenço

Miradouro da Ponta do Rosto

Trek na východním výběžku už jsem šla dříve dvakrát, takže tentokrát jsem tento trek znova jít nechtěla, ale uvědomila jsem si, že jsem ještě neviděla tuhle vyhlídku kousek od startu treku, takže jsme zajeli jen sem. Byla jsem v šoku, jaké tady byly davy, opravdu hodně turistů, ale je to prostě tak krásné místo, které chce prostě každý vidět. Byl docela problém tu zaparkovat, ale místo jsme našli. Hlavně se sem cpali autobusy s organizovanými zájezdy a menší dodávky výletníků s místními cestovkami, takže to tam občas zablokovali a byly tam docela zmatky, jak vyjet.

Mapa – https://mapy.cz/s/kobulujeso

Skalnaté pobřeží s krásnými útesy

Pokud jste ještě nešli tento trek, tak určitě doporučuju jít celý trek na Ponta de São Lourenço, je opravdu nádherný (více info a foto zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-06-2018/#Poloostrov_São_Lourenco). Ale aby tam nebylo tolik lidí, tak bude lepší si přivstat nebo jít možná až později odpoledne.

Pozor, teď nově se platí symbolické vstupné 1 EUR. Je třeba si koupit vstupenku online (na místě v hotovosti ani kartou zaplatit nejde) a slyšela jsem, že na místě je dost špatný signál, takže může být někdy problém to koupit. Proto je jistější zakoupit vstupenku ještě před trekem. Brzy ráno či odpoledne už to tam prý ale nikdo nekontroluje, ale nelze se na to spoléhat. Odkaz na vstupenku online najdete v odkazu níže.

https://simplifica.madeira.gov.pt/processes/5627-860077/358e02adb523313f

Na tento trek se dostanete v pohodě i busem:

Bus 113 – SAM – https://www.sam.pt/en/113.html

Vyhlídka na letiště

Pokud máte cestu kolem letiště, tak je určitě fajn zajít na tuhle vyhlídku, kde máte krásný výhled na vzlétající a přistávající letadla. My teda zrovna měli smůlu, že byla větší série vzletů a žádné přistání. Přistání je zde určitě zajímavější i proto, že letadlo sedá blízko této vyhlídky, ale při vzletu to není tak zajímavé, protože se odlepí od země až dále, takže to není tak dobře odsud vidět.

Mapa – https://mapy.cz/s/fobacusajo

Oranžovo bílé letadlo společnosti Easy-jet na startovací dráze a v pozadí oceán

Funchal

Lido – koupaliště

Také jsme na chvíli vyzkoušeli koupaliště Lido. Tohle jsou klasické bazény jako na běžném koupališti, ale jinak je fajn, že tu jsou menší skály z lávy, takže v těchto místech člověk najde dostatek přírodního stínu. Bazény jsou se slanou vodou. V létě je třeba počítat s tím, že tu je dost lidí.

Je zde jeden velký bazén kde docela dlouho člověk stačí a pak 2 bazénky pro nejmenší děti.

Také jsou zde schody i přímo do moře, takže i odsud si člověk může zaplavat přímo v oceánu.

Je zde k dispozici také restaurace.

Vstupné – 5,50 EUR na celý den, 2 hodiny před zavíračkou méně – 2,75 EUR.

Web – https://frentemarfunchal.pt/complexos/lido-2/ (kompletní ceník je dole, když kliknete na Tarifário – pro letošek zde https://frentemarfunchal.pt/wp-content/uploads/2022/12/Tabela-de-Tarifas-2023.pdf

Výhled na koupaliště a za ním oceán
Výhled na koupaliště a dva dětské bazény a za nimi menší lávové skály
Dětský bazén se skluzavkou
Dětský bazén s růžovým slonem
Bazén s koupajícími se lidmi
Výhled na oceán a pobřeží

Den 4

Madalena do Mar

Často jsme to dělali tak, že dopoledne jsme navštívili nějaké městečko nebo vyhlídky atd. abychom si co nejdříve kolem 11:30 skočili na oběd a na levádu vyrazili až po obědě, protože syn docela těžko nesl, když nebyl teplý oběd a měl jen nějaký sandwich udělaný z domova a do restaurace se šlo až na večeři. Navíc tady jsou porce fakt obrovské, takže i nám ostatním vyhovovalo nacpat se radši na oběd a na večeři si dát už jen něco lehčího doma.

Takže jsme nejdřív zastavili ve vesničce Madalena do Mar, kde jsme se chvíli prošli po pobřeží a pak jsme zašli do restaurace na oběd. Kupodivu vařili už něco po jedenácté, což není vždy běžné, na některých místech vaří často až od 12:00. Více info a foto v sekci Restaurace

Mapa – https://mapy.cz/s/lonatuzalo

Pláž u oceánu a skaliska

Miradouro Trigo de Negreiros ou Moledos

Cestou jsme pak zastavili na této vyhlídce s krásným výhledem na Madalena do Mar.

Mapa – https://mapy.cz/s/fonarubecu

Vyhlídka na vesničku a oceán

Levada do Paul (Levada da Bica da Cana)

Pak jsme vyrazili na Levadu do Paul (Levada da Bica da Cana). Jde se většinu cesty na slunci, větší stín můžete najít pak u krásné osamělé borovice.

Leváda s výhledem na velký strom v krajině
Leváda s výhledem na moře

Největším zážitkem nejen pro syna bylo setkání s krávami, na které jsme po nějaké době narazili. Nejdřív nám stáli dost v cestě a nevěděli jsme, jak projít, protože jsme se trochu báli, ale naštěstí zrovna šel jeden pár, který nám předal klacek a stačilo s ním trochu mávat před sebou a krávy ochotně uhýbaly. Můj taťka se synem si je pak hladili a koukali, jak měli od nich totálně zaprasené ruce :p

Leváda u které jsou krávy a výhled na hory
Výhled na kopec s krávami a hory
Velká béžová kráva a hnědé tele
Krávy a výhled na moře

Je to opět krásná leváda, kde rozhodně nejsou davy. Za celou cestu jsme potkali jen v protisměru 4 páry. Je to jednoduchá leváda, na začátku s poměrně širokou cestičkou vedle levády.

Leváda s výhledy do přírody

Až později kus za místem s krávami, tam byl místo cestičky betonový chodník bez zábradlí, místy pěkně pohodlný pro chůzi, místy dost úzký. Za mě v pohodě, ale pro někoho se závratěmi už by to nebylo. Ale i ten kdo má závratě si myslím, že by neměl mít problém s první částí, ty chodníčky byly až později.

Leváda s úzkým betonovým chodníčkem a výhled do údolí
Výhled na hory
Výhled na hory

Leváda je dost dlouhá, ale my šli jen asi 2,7 km od místa, kde jsme parkovali a pak zpět, protože takto ke konci už začínala být leváda celkem zarostlá, docela úzká cestička a dost jsme se zachytávali o ostružiní a tak jsme to pak už vzdali a otočili to zpět. Je to lehká leváda, ale je potřeba být obezřetný všude, na jednom místě byl na místě cestičky sesuv, takže bylo potřeba pár metrů přejít z druhé strany levády, ale nic těžkého.

Takže my jsme to pak otočili zpět v místě kus před schody do kopce, kdy už se nám nelíbilo, že cesta začíná být zarostlá a člověk místy nemusel vidět, kam šlape. A asi jsme dobře udělali, protože pak mi k příspěvku na fb psal jeden cestovatel, že tam byli zrovna před měsícem a kus za tím místem, kde jsme skončili, se s ním utrhl kámen a začal padat ze srázu dolů, ale naštěstí ho zachytily ostružiny a jeho spolucestujícímu se mu podařilo vytáhnout ho za batoh nahoru. Takže vždy buďte obezřetní a je ideální nechodit treky sami… A když už se nebudete cítit dobře, ať už kvůli závratím nebo neudržované cestičce atd. radši to otočte zpět. Madeira je krásná, ale umí být i nevyzpytatelná.

Ale ten úsek co jsme šli my, byl úplně v pohodě, takže z té první části opravdu není potřeba nějak se obávat.

Na téhle levádě bylo stínu minimálně, takže určitě je lepší jít tuto levádu mimo léto a v létě si vzít sebou opravdu dostatek pití.

Trasa – https://mapy.cz/s/jonolapopu (5,5 km, dle mapy.cz 2:17 hod.)

Časová náročnost

  • Cesta nám zabrala cca 4,5 hod. (dlouho jsme strávili u krav) 

Praktické info

  • Občerstvení – po cestě žádné
  • Závratě – první část cesty v pohodě, za místy s krávami chodníček se srázem dolů a bez zábradlí
  • Cestou jsme potkali pouze 4 páry v protisměru.
  • Průvodce 60 tras – 47
  • Průvodce 70 tras – 52

Děti

Průvodce 70 tras nezmiňuje, že by trasa byla vhodná pro děti. Nicméně první část cesty (asi tak po místo s krávami) mi přijde v pohodě i pro děti, dále už ne, je to bez zábradlí se srázy dolů. Můj 10letý syn to už zvládal v pohodě, ale je to na zvážení, jak je vaše dítě živé a dokáže jít spořádaně po úzkém chodníčku bez zábradlí.

Doprava

Auto

Zaparkovali jsme jen tak u cesty u kraje, na mapy.cz je sice vyznačeno parkoviště, ale žádné tu není. Takže je tu místo jen pro pár aut, takže i to je jeden z důvodů, proč tohle určitě nikdy nebude leváda s velkými davy, protože autobus s organizovanými zájezdy by neměl kde zastavit.

Parkování – přibližně zde – https://mapy.cz/s/fumusojamu

Bus

Busem se k této levádě nedostanete.

Den 5

Tento den jsme měli namířeno do Porto da Cruz a cestou jsme zastavili na této krásné vyhlídce. (https://mapy.cz/s/dedukuhono)

vyhlídka na hory a údolí

Porto da Cruz

Pak jsme si prohlédli městečko Porto da Cruz.

Praia da Alagoa

Je to asi nejznámější místo pro surfaře, takže zde můžete pozorovat surfaře především ze surfařské školy, jak se učí surfovat.

Mapa – https://mapy.cz/s/fobutumezo

Výhled na oblázkovou pláž a kopce
Oblážková plář a za ním hora
Surfař v oceánu

Engenhos do Norte – Lihovar – výroba rumu

Porto da Cruz je známé především výrobou rumu. Zašli jsme se podívat do továrny na výrobu rumu, kde je vstup zdarma a můžete si prohlídnout část prostor této továrny na rum. Rum je pro Madeiru důležitým artiklem a mimochodem je součástí známého nápoje poncha. Rum se tady vyrábí jen část roku, přibližně mezi dubnem a srpnem, kdy se sklízí cukrová třtina, která je hlavní surovinou pro výrobu rumu.   

Mapa – https://mapy.cz/s/julufadedo

Web – https://engenhosdonorte.com/

Budova továrny na rum s nápisem Engenhos do Norte
Sudy na rum, dole velké, nahoře menší

Pak jsme se prošli kolem oceánu, kde můžete vidět krásné výhledy na okolní útesy a skály a zašli jsme na oběd do restaurace u koupaliště (to bylo momentálně vypuštěné, nevím, zda jindy funguje, naposledy jsme se tu koupaly před 5 lety)

Parkování – https://mapy.cz/s/herakudece (zdarma, velké parkoviště)

Cestička podél skalnatého pobřeží a výhled na oceán
Výhled na oceán a skalnaté pobřeží
Cesta kolem pobřeží kolem pískovcové skály
Kamenitá pláž a v dálce hory
Výhled na horu a palma a slunečníky

Faial

Miradouro do Guindaste

Pak jsme zajeli do Failu. Už jsem zde byla i dříve, ale jsou zde tak krásné výhledy na oceán a Orlí skálu, takže se zde vždy při cestě kolem ráda zastavím. Navíc jsem chtěla vidět novou vyhlídku se sky walk. No, mě osobně se to asi víc líbilo bez ní a hlavně mimo jiné „tato atrakce“ tam natáhla zas víc turistů, takže tam bylo o hodně víc lidí než při mých minulých návštěvách… A jak se líbí tahle nová vyhlídka vám?

Mapa – https://mapy.cz/s/hocedahame

Vyhlídka na oceán a hory
Tyrkysový oceán a skalnaté pobřeží
Skleněná vyhlídka skywalk a výhled na oceán a kopce
Skleněná vyhlídka skywalk
Pohled na oblázkovou pláž

Praia do Faial

Pak jsme se se taky chvíli koupali ve Faialu v takové malé zátoce, která je tedy dobře chráněná od velkých vln. Je tam hezké koupání, vstup se neplatí žádný a je tam veškeré zázemí a restaurace. Akorát tam foukal šílený vítr a jako na většině pláží to chce boty do vody.

Mapa – https://mapy.cz/s/menobamuka

Oblázková pláž a skalnaté pobřeží
Oblázková pláž a v dálce hory

Pláž Prainha

Pak jsme se vydali koupat na pláž Prainha. Teda tentokrát jsme tomu koupání moc nedali, protože byly opravdu hodně velké vlny, takže jsme postávali jen na kraji a nechali se jen omývat vlnami a i tak nám to občas málem srazilo nohy. A když vlny na pár sekund ustaly, rychle jsme vlezli po ramena do vody, abychom se schladili a hned zas rychle z vody.

Prainha je krásná písečná pláž s černým pískem. Je to malá pláž v zátoce a na okraji jsou krásné skály. Za mě dohromady s pláží v Seixalu nejhezčí pláž na ostrově.

Mapa – https://mapy.cz/s/bebebuhofu

Pláž s černým pískem a skála
Výhled na malou pláž mezi skálami

Den 6

Vereda do Fanal

Další den jsme vyrazili na výlet i s mojí kámoškou Ivou, která na Madeiře i nějakou dobu žila (Iva vyrábí krásnou bižuterii z černého madeirského písku, takže mrkněte níže, na bližší info, kdybyste měli zájem přivézt si zajímavý suvenýr). Byla jsem moc ráda, že s námi vyrazila na 2 výlety, protože některé delší treky bych jinak musela jít sama, abych je mohla jít z bodu A do bodu B, s tím, že rodiče na mě počkají na konci. Ale musím říct, že nechodím ráda sama, takže jsem byla ráda, že se Iva přidala.

Vybrala jsem Vereda do Fanal, která má 10 km, takže by právě nebylo vhodné jít celou cestu tam i zpět, takže byl ideál, že rodiče nejdřív šli kus s námi, ale když tam bylo hlavně na začátku dost schodů, tak to mamka otočila s taťkou zpět a pak popojeli do Fanalu, kde na nás pak počkali.

Prašná cestička mezi keříky a krásné výhledy
Výzhled na hory a zeleň
Cestička se schody a zelené keříky a obloha s mráčky
Výhled na hory a obloha s mráčky

Já s Ivou a s mým synem jsme šli společně tento trek a byli jsme opravdu nadšení. Trochu jsem se bála počasí, protože cestou bylo hodně oblačno a mlhy a tohle je oblast, kde bývají mlhy často a přišli bysme o výhledy, ale jak jsme přijížděli ke startu trasy, tak už bylo úplně azuro a po celý den bylo nádherné slunečné počasí.

Je to opravdu nádherná trasa s krásnými výhledy.

cestička mezi kapradinami a stromy
Dřevěná lávka se zábradlím mezi stromy
Cestička se dřevěnými schody ze špalků mezi kapradinami a stromy

Cestou jsou zde vidět i výhledy na Rabaçal a velké parkoviště pro ty, kteří jdou Levádu 25 pramenů a další v okolí. A bylo vidět, jak tam jako vždy bylo opravdu hodně aut.

Výhled na zalesněné kopce
Plné parkoviště na Rabacalu
Výhled na zalesněné hory a oceán

Naopak tady na Vereda do Fanal jsme potkali jen asi 5 párů a opět vždy v protisměru, takže jsme většinu cesty šli sami.

Byla to lehká trasa, jen sem tam nějaké schody. I pro děti naprosto v pohodě, pokud už ujdou tento počet km. Pokud nepůjdete jako my z bodu A do bodu B, budete se muset vrátit k autu a podle toho si zvolíte délku trasy.

Kapradiny a výhled na oceán
Výhled na kopec a v dálce oceán

Na tomto treku jsme narazili na madeirskou borůvku (uva-de-serra, Vaccinium padifolium). Pro někoho s bolavými koleny, kdo nemá rád sedět na bobku jako při sběru českých borůvek, je to fakt terno 🙂 🙂 🙂 . Tady se nemusíte dokonce ani ohýbat a někdo menší postavy 165 cm jako já, musí na některé větve i povyskočit. Tyhle borůvky mají klidně 1,5 – 2,5 metru. Narazila jsem na ně letos poprvé při naší srpnové návštěvě a byla to příjemná svačinka na treku.

Větvička s madeirskými borůvkami

Trasa – https://mapy.cz/s/lodopovumo (10,3 km, dle mapy.cz 3:36 hod.)

Časová náročnost

  • Cesta nám zabrala cca 4,5 hod. 

Praktické info

  • Občerstvení – žádné
  • Není zde nebezpečí závratí
  • Cestou jsme potkali pouze 5 párů v protisměru.
  • Ideální pro cestu z bodu A do bodu B (Fanal), jako jsme to šli my, protože při návratu do bodu A už by byla trasa dost dlouhá.

Děti

Bezpečná trasa i pro děti, ale záleží kolik ujdou km

Doprava

Auto

U cesty bylo pár míst pro auto

Mapa – https://mapy.cz/s/mupujomapu

Bus

Bez auta se na Fanal ani na tento trek nedostanete.

Fanal

Trasa Vereda do Fanal končí ve Fanalu, který opravdu zbožňuju, je to opravdu nádherné místo. V tomto vavřínovém lese najdete zde zajímavě pokroucené stromy okotea zápašná. Tento den zde bylo sluníčko. Vím, že každý chce vždy mlhu, která tomuto místu dává krásně tajemnou atmosféru a je to pak doslova ráj pro fotografy, ale i takto za sluníčka to má své kouzlo a já prosluněný Fanal zbožňuju úplně stejně, protože ty výhledy na Fanalu jsou opravdu překrásně, takže o ty se člověk při mlze ochudí. Já naštěstí už viděla obojí 😊 (tady můžete mrknout na fotky z mé předchozí návštěvy s mlhou – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-05-2021/#Fanal )

Ideální místo pro piknik, najdete zde i piknikovací stoly.

Výhled na vavřínový les ve Fanalu
Pokroucený strom okotea zápašná a jasná obloha
Vavřínový les s pokroucenými stromy
Výhled na oceán a zelen a stromy
Pokroucený strom ve vavřínovém lese
Starý pokroucený strom
Výhled mezi stromem na Fanal

Pokud máte půjčené auto, určitě Fanal navštivte, je to opravdu dech beroucí místo, které rozhodně stojí za návštěvu. Autobusem se sem bohužel nedostanete.

Parkování – zdarma (https://mapy.cz/s/puholezolu , https://mapy.cz/s/mugukehepo )

Pohled na velký strom a kopec v dálce a jasná obloha
Pokroucené stromy

Den 7

Lodní výlet na Ilhas Desertas

Podnikli jsme také celodenní lodní výlet katamaránem na Ilhas Desertas. Je to dost drahé (80 eur dospělý, 40 eur dítě), ale stálo to za to a chtěla jsem taky využít právě dětské ceny pro syna. V ceně byl zároveň oběd a pití v době oběda. Na Ilhas Desertas byla zastávka, s krátkou asi 30 minutovou prohlídkou ostrova (ve skupince vždy cca 20 lidí, jen pro ty kdo měl zájem). Zastávka byla asi hodinu a půl, takže jsme se stihli ještě vykoupat. Konečně jsme vzali teploměr a změřili teplotu vody a oceán měl krásných 26 stupňů.

Pohled na dva opuštěné ostrovy
Loď kotvící u ostrova se skálami
Pohled z ostrova na pobřeží a oceán
Ostrov se skálami a několika přístřešky
Barevné skály
Pohled na oceán s katamaránem a skály

Po prohlídce byl oběd na lodi, bylo tam kuře, espada, bramborové dukátky, rýže a zelenina a ovocný salát. Nebyla to teda žádná bomba jako na Mauriciu, kde grilovali přímo na lodi, tady to bylo už naložené hotové a do oběda to docela vystydlo a nijak to nepřihřívali…

Cestou tam jsme měli ještě štěstí na delfíny. Viděli jsme opravdu obrovskou skupinu delfínů, krásně skákali nad hladinu a plavali kolem lodi. Pak jsme viděli ještě jednu menší skupinu delfínů a menšího druhu velryb.

Doporučuju, byl to bezva výlet.

Čtyři delfíni v oceánu

A určitě doporučuju katamarán (společnost VMT Madeira), oproti druhé lodi ze společnosti Bonita da Madeira má katamarán velmi pohodlné sezení pod střechou, takže většina míst je ve stínu a zároveň kdo chce, tak se může opalovat vepředu na síti.

Sítě na katamaránu a pohled na moře
Katamarán s turisty

Doporučuju jakékoliv lodní výlety dávat spíš na začátek pobytu, aby byla možnost přeplánovat výlet na jiný den, kdyby se náhodou kvůli nepřízni počasí nekonal.

Můžete rezervovat přímo přes společnost VMT Madeira, ale já to tentokrát poprvé rezervovala přes Getyourtouguide.

Bylo potřeba přijít o půl hodiny dříve, takže v 8:30.

Pohled na dva opuštěné ostrovy
Pohled na ostrov a jeskyni ve skále
Výhled z lodi na ostrovy Ilhas Desertas

Den 8

Levada do Moinho

Na tento den se opět připojila moje kamarádka Iva z Česka 😊 Byla jsem moc ráda, protože tento delší trek jsem chtěla jít bez rodičů a nerada chodím na treky sama, protože za prvé si to sama tak neužiju a také proto, že na trekách, kde člověk skoro nikoho nepotká, je bezpečnější chodit ve dvou…
A musím říct, že jsem byla ráda, že jsem tuhle levádu nešla sama. Nebylo to nic nebezpečného, ale z hlediska orientace nebyla úplně snadná, na dost místech chybělo značení a na mobilu dost lítal signál, takže někdy nebylo lehké najít cestu. Na začátku je výstup do kopce a pak narazíte na začátek levády. Hned asi po 500 metrech jsme se trochu zamotali, protože to vypadalo, že musíme jít ještě kus dál a až tam odbočit doleva po schodech a tak jsme velkou odbočku s ukazatelem přešli, protože mě zmátla poloha v mobilu, která mi ukazovala, že jsme jinde a vypadalo to, že k odbočce musíme jít ještě kus dál. Tím pádem jsme se trošku zamotali do hustého lesa a museli jsme se proplétat mezi větvemi, ale našli jsme po chvíli, kudy jít na tu cestu. Pak už byla na docela dlouhou dobu orientace v pohodě, cesta vedla pěkně podél levády.

I tady jsme narazili na madeirské borůvky 🙂

Malý vodopád u levády
Žluté květy motýlovce a vzadu stromy
Leváda vedoucí mezi stromy a kapradinami
Stromové borůvky
Leváda vedoucí mezi stromy

Pak byl opět jeden úsek, kde to byl docela krpál dolů a cestička se ztratila a nešlo jít úplně podél levády a chvíli jsme nemohli najít cestu dolů. Jen jsme dole viděli cestu, na kterou se musíme napojit, ale nemohli jsme najít kudy. Nakonec se nám to podařilo sejít, já opět radši skoro po zadku, abych byla blíž k zemi, kdybych uklouzla, ale dolů jsme se dostaly. Pak to zas bylo v pohodě. Narazili jsme také na úseky, kde leváda tekla z kopce dolů.

Leváda tekoucí z kopce
Leváda s bujnou vegetací
Leváda tekoucí z kopce

Po cestě byly krásné kytičky, hlavně oranžové montbrécie a velké porosty žlutě kvetoucího motýlovce.

Modrý květ hortenzie
Hortenzie
Oranžově kvetoucí montbrécie
Montbrécie
Žlutý květ motýlovce
Motýlovec Gardnerův
Pohled do přírody a kvetoucí oranžové montbrécie

Pak další úsek opět naprosto v pohodě, ale až když jsme se dostaly do vesničky, tak byla orientace opět těžší, protože tam nebyly vůbec žádné ukazatele a leváda se často rozdvojovala a nešlo teda jen tak poznat kudy jít, takže jsem se dívala do mapy, kudy jít. Takže rozhodně to chce používat na tuto trasu mapy.cz, kde vidíte, kde se zrovna nacházíte.

Výhled do údolí

Pak jsme procházeli vesničkou, kde jsme potkaly pár místních, s kterýma jsme chvíli pokecaly (obě umíme portugalsky 😊 ). Bylo vidět, jak tu moc turistů nepotkávají a tak se s námi rádi dali do řeči.

Po cestě k Porto Moniz jsme viděli různá políčka a sady, kde místní pěstují ovoce a zeleninu. Také jsme narazily na stromy obsypané avokádem.

Jsou odsud také krásné výhledy na Porto Moniz.

Domy a políčka se zeleninou
Výhled na městečko a lávové bazénky
Výhled na městečko a kopec
Výhled na oceán a městečko Porto Moniz
Výhled na městečko a skála v oceánu
Bílý kostelík s barevnou výzdobou
Barevná výzdoba
Strom obsypaný avokádem
Avokádo

Také jsme zde narazili na několik stromů s fíky u cesty, tak jsme si jich docela hodně natrhaly.

Opět je to velmi málo frekventovaná leváda, jen na začátku jsme potkali asi 3 páry a pak jsme šly zbytek cesty až do Porto Moniz úplně samy. Nejsou tu žádné tunely, ani výhledy (kromě výhledů na Porto Moniz na konci), ale je to jinak moc hezká leváda. Bylo opět ideální jít tuto trasu jednosměrně z bodu A do bodu B, ale takto jsme to mohly realizovat jen proto, že mí rodiče popojeli do Porto Moniz a my jsme došly za nimi sem.

Jinak bude potřeba jít jen část trasy a pak se vrátit k autu.

Trasa – https://mapy.cz/s/cagufotumu (12,6 km, 3:58 hod.)

Časová náročnost

  • Cesta nám zabrala cca 6 hodin (s přestávkou na oběd a sbíráním fíků)

Praktické info

  • Občerstvení – žádné
  • Není zde nebezpečí závratí
  • Cestou jsme potkali pouze 3 páry v protisměru.
  • Ideální pro cestu z bodu A do bodu B, jako jsme to šly my, protože při návratu do bodu A už by byla trasa dost dlouhá.
  • Průvodce 70 tras – trasa č. 67 (jen část, my šli mnohem delší trasu až do Porto Moniz)

Děti

Až na jeden úsek, kdy jsme nemohli najít cestu dolů, to bylo v pohodě, ale jinak to nebude vhodná trasa pro děti z hlediska délky, jen když půjdete jen kousek a pak se vrátíte zpět stejnou cestou. Ale ta kratší varianta dle průvodce 70 tras (č. 67) je dle průvodce vhodná pro děti, tato část už je ok i z hlediska délky trasy.

Doprava

Auto

Bylo potřeba zaparkovat jen tak u cesty, kde byl malý výklenek na jedno auto, žádné parkoviště zde není (i když na mapy.cz je opět vidět ikonka parkoviště)

https://mapy.cz/s/hulucuzaco

Bus

Busem se sem nedostanete, na západ to jezdí velmi špatně.

Porto Moniz

V Porto Moniz jsme na chvíli navštívily v obchůdku s bižuterií další český pár, který se sem na trvalo přestěhoval před rokem a půl a byli jsme před koupí jejich domu v kontaktu.

A pak jsme rodiče se synem vyzvedly u přírodních bazénků, kde se koupali, když jsme byli na treku. Tyto přírodní bazénky jsou zdarma.

Mapa – https://mapy.cz/s/kebukesuge

Přírodní lávové bazénky
Přírodní lávové bazénky
Přírodní lávové bazénky

Ryba espada přímo od rybáře

Iva má přítele rybáře a ten den, kdy jsme byli na treku, byl zrovna na moři a dostali jsme od něj obrovskou espadu. Měli jsme radost, takhle čerstvou rybu hned po návratu z moře jsem fakt ještě neměla. Espada byla fakt velká, měla dobrý 4 kila 😊. Espada (tkaničnice) se připravuje nejčastěji v těstíčku na banánu či s maracujou ale my jsme si ji jen tak osmažili na pánvi a byla výborná, moc jsme si pochutnali. Espada žije ve velké hloubce a v noci vyplouvá blíže k hladině.

Ryba tkaničnice ležící na stole s ubrusem
Ryba tkaničnice

Den 9

Calhau da Lapa

Další zajímavé místo, které můžete navštívit je Calhau da Lapa. Cesta dolů k moři má asi 1 km, ale doporučuju jen zdatnějším turistům, pro někoho s bolavými koleny by to nebylo, dolu vede přes 600 schodů :p Jsou tam krásné výhledy na skály, oceán a vodopád. Dole se dá i vykoupat, ale není to žádná upravená pláž, samé kameny a ten den byly velké vlny, takže se nikdo nekoupal. Je to zas místo, kde nikdy nebude hlava na hlavě, protože ne každému se chce jít přes 600 schodů a to samé zpět do pořádného krpálu. Dole byly 4 děti, evidentně měli tady dole ubytování a pak ještě dva kluci. Cestou nahoru jsme potkali 3 páry, kteří už stoupali nahoru. Zajímavostí tady dole u oceánu jsou domečky přímo ve skále, některé z nich slouží i pro krátkodobý pronájem. Uvnitř jsou pokoje přímo ve skále. No, musí to být zajímavé, ale asi tak max na jednu noc, komu by se tohle chtělo šlapat celou dovolenou.

Cesta tam a zpět nám zabrala asi 2:45 min.

Trasa – https://mapy.cz/s/mutuhuhece (1,9 km)

Domečky vystavěné ve skále
Pohled na skálu ve které jsou kamenné domy
Vodopád ve skalách
Kamenné schody ze zábradlím vedoucí do velkého kopce
Výhled na oceán a skály
Pohled na údolí se zelení a domek
Vchod do domku postaveného ve skále
Plod červené pitangy na větvičce s listy
Pitanga
červené plody pitangy v dlani
Pitanga

Câmara de Lobos

Zastavili jsme se na chvilku v Câmara de Lobos na rychlou návštěvu. Už jsem tu byla několikrát, ale vždy jsem zajedu ráda na rychlou návštěvu, abych si prohlédla malebné uličky v centru a hlavně novou výzdobu v ulicích, která je každý rok jiná. Nad hlavami v hlavních ulicích této vesničky najdete různou výzdobu z recyklovaných materiálů, jako různé sáčky, obaly, rozbité deštníky, víčka od limonád, plastové nádoby atd.

Výzdoba v ulicích z recyklovaných materiálů

Je to vesnička plná zajímavého street artu, takže jestli máte rádi street art, určitě si přijdete na své.

Je to tu moc hezké i večer, kdy je to krásně osvětlené, takže jiný den jsme sem zajeli i večer.

Výzdoba v ulicích z recyklovaných materiálů, osvětlené pytlíky
Výzdoba v ulicích z recyklovaných materiálů, zde z různých rozbitých deštníků
Výzdoba v ulicích z recyklovaných materiálů za tmy
Výzdoba v ulicích z recyklovaných materiálů, třásně osvětlované různými barvami
Výzdoba v ulicích z recyklovaných materiálů
Výzdoba v ulicích z recyklovaných materiálů
Výzdoba v ulicích z recyklovaných materiálů

Také zde najdete uličku Rua São João de Deus (https://mapy.cz/s/bacegafeto ) s další formou zajímavého street artu, kdy na dveřích najdete obrazy z etiket např. z Coca coly, Fanty atd.

Street art v podobě obrazů z etiket, zde papoušek
Street art v podobě obrazů z etiket, zde plameňák

A kus opodál najdete další dílo street artu, tentokrát tuleně vyrobeného z různých plechů (https://mapy.cz/s/dudafejuho )

Street art v podobě tuleně na zdi
Malebná vesnička na skále a moře s barevnými loďkami
Malé barevné loďky a městečko za tmy krásně osvětlené
Sedíci socha Churchilla
Dveře zdobené prázdnými kanystry ve tvaru obličejů

Promenáda ve Funchalu

Jednou jsem šla na pláž z naší čtvrti pěšky. Je to procházka celou dobu z kopce s hezkými výhledy na Funchal a kousek po levádě dos Piornais.

Chtěla jsem si projít celé pobřeží a tak jsem šla od koupaliště Lido, přes koupaliště Ponta Gorda, a pak kolem krásných lávových jezírek Doca do Cavacas.

Ponta gorda

Complexo Balnear da Ponta Gorda – https://mapy.cz/s/kemamejaba

Výhled na koupaliště u oceánu
Koupaliště u oceánu obklopený skálami lávového původu
Skalnaté pobřeží a růžové buganvílie

Za Doca do Cavacas je tunel, kterým se dostanete na pláž Praia Formosa. Jednou v květnu se mi stalo, že byl ještě zavřený, nevím přesně, kdy ho standardně otvírají.

Tunel vytesaný ve skále
Východ z tunelu a výhled na pláž
Vchod do tunelu ve skále

Praia formosa

Dále jsem pokračovala po promenádě podél celé pláže Praia Formosa. Promenáda už je opravená, ještě před dvěma roky byl kus rozbitý a muselo se jít po oblázcích po pláži.

Výhled na dlouhou oblázkovou pláž
Dlouhá promenáda u oblázkové pláže
Pláž u oceánu

Pláž je fakt dlouhá a tak tady nehrozí, že by zde byla hlava na hlavě a člověk si může najít místo, kde bude skoro sám. V této části jsou zde oblázky a místy u vstupu do moře je to písčité.

Dále zde najdete takový skalnatý výběžek, kam se dá vylézt po schodech.

Podél pláže najdete různé restaurace. Zaparkovat se dá i zdarma (https://mapy.cz/s/gujotefaba).

Oblázková pláž a skalnatý útvar vystupující do oceánu
Písečná pláž s tmavým pískem a skalnatý útvar

Pokud člověk po promenádě pokračuje ještě dál, pod hotelem Orca Praia najdete část pláže, která je úplně písčitá.

Písečná pláž s černým pískem u oceánu
Pláž s oblázky a skalním útvarem

Trasa – https://mapy.cz/s/nabahecehe (5,3 km, 1:41 hod.)

Doca do Cavacas

Dále doporučuju navštívit krásné přírodní lávové bazénky ve Funchalu Doca do Cavacas. Obzvlášť pokud budete ubytovaní v našem apartmánu, budete to mít kousek, cca 2 km od našeho bytu. Jsou to moc hezké přírodní lávové bazénky. Mezi jednotlivými vstupy je pak hloubka, ale je to jen na pár temp. Menší děti pak mohou být třeba jen na kraji na schodu, kde ještě stačí.

Letos byl oceán hodně rozbouřený, takže vléval vlny i sem a plavčík byl neustále v pozoru, a říkal lidem, že můžou jít do vody, ale mají se držet spíš uprostřed ve vodě, aby je pak vlna nehodila na skálu. Pokud je ale moře klidné, je tam bezva koupání.

Je zde k dispozici také restaurace.

Vstupné je 5,50 EUR, 2 hodiny před zavíračkou je to už za 2,75 EUR

Mapa – https://mapy.cz/s/dafogacujo

Web – https://frentemarfunchal.pt/complexos/pocas-do-gomes-doca-do-cavacas/ (kompletní ceník je dole, když kliknete na Tarifário – pro letošek zde https://frentemarfunchal.pt/wp-content/uploads/2022/12/Tabela-de-Tarifas-2023.pdf

Oceán a přírodní lávové bazénky
Přírodní lávové bazénky
Přírodní lávové bazénky

Den 10

Ponta do Pargo

Nejdřív jsme vyrazili do Ponta do Pargo, kde jsem rodičům ukázala vyhlídky, které jsem už znala z dřívějšíka.

Miradouro do Fio

Moc hezká vyhlídka s výhledem na skály a oceán.

Mapa – https://mapy.cz/s/nucafuhevo

Vjýzhled na oceán a skalnaté pobřeží

Miradouro Farol da Ponta do Pargo

Kousek vedle je další krásná vyhlídka vedle majáku.

Mapa – https://mapy.cz/s/nerotavohe

Vjýzhled na oceán a skalnaté pobřeží

Miradouro da Garganta Funda

A poslední zastávkou v Ponta do Pargo byla vyhlídka Garganta Funda. Normálně mimo léto je to krásný kaňon s vodopádem, ovšem teď v létě jsme si museli vodopád domyslet, bohužel teď v létě vyschnul. Ale i tak je tam krásný impozantní výhled.

Mapa – https://mapy.cz/s/jarucurolu

Kaňon s vyschlým vodopádem
Výhled na oceán a skálu

Achadas da Cruz

Dále jsme zajeli do Achadas da Cruz, abychom vyzkoušeli další velmi strmou lanovku. Při minulé návštěvě jsme stihli 5 lanovek a tuhle jsme už nestihli. Musím říct, že ze všech, které jsme vyzkoušeli, je to opravdu nejkrásnější místo. Rozhodně doporučuju.

Můžete se buď svést nahoru a dolů lanovkou a nebo dolů dát trek a pak se svézt nahoru lanovkou.

Lanovka stála 5 EUR dospělý a dítě (zpáteční), senior nad 65 let 2 EUR. Trochu zvláštní že senioři a studenti slevu mají ale děti ne… Jednotlivý lístek na jednu cestu stál 3 EUR.

Fronta byla docela dlouhá a šlo to docela pomalu, protože skupinky se nechtěli dělit na dvakrát a tak když byla na řadě skupina 4 lidí a v lanovce byly už jen dvě místa, tak pán z obsluhy vzal klidně někoho z konce fronty, aby lanovku doplnil. Lanovka je pro 6 lidí.

Lanovka vedoucí strmě dolů k oceánu
Vyhlídka na oceán a skály a dráty strmé lanovky
Vyhlídka na oceán a skály

Naši se mým synem jeli teda lanovkou a já si koupila jen lístek na zpáteční cestu a vydala jsem se na trek dolů. Šla jsem to asi 1 hodinu 45 minut (s přestávkami na focení). Určitě doporučuju takto a ne obráceně, protože takto jdete celou cestu jen dolů, ale nahoru by to byl šílený krpál po cestičkách do kopce. Cesta vedla po úzkých cestičkách, různě po kamenech, po hlíně, někdy po drti kamínků či hlíny, takže bylo potřeba dávat při sestupu pozor, aby člověku neuklouzla noha. Pro člověka s bolavými koleny bych opět nedoporučovala, bylo tam dost úseků po kamenech a ke konci i nějaké schody. Určitě tento trek doporučuju, byly zde opravdu nádherné výhledy na skály a oceán. Poté co jsem došla dolů, myslela jsem, že zbytek cesty už bude po pohodlnější cestě, ale byla dole u oceánu jen velké kameny, takže ze začátku jsem tak nějak skákala po velkých kamenech a pak jsem našla lepší cestičku úplně nalevo na kraji. Ke konci jsem pak přemýšlela, jak se vyškrábu k lanovce na chodníčky, kde se prochází lidé, kteří jeli lanovkou. Naštěstí jsem cestu našla v pohodě a prošla jsem si tuhle cestičku, kudy chodí lidé, kteří přijeli lanovkou. Jsou zde opět krásné výhledy na skály a oceán a domečky, kde místní pěstujou ovoce a zeleninu. Celou cestu jsem šla sama, potkala jsem jen 2 páry v protisměru.

Stezka vedoucí dolů k oceány a výhled na skály
Výhled na tyrkysový oceán a skály
Skalnaté pobřeží u oceánu
Výhled na oceán a skály
Chodník vedoucí podél oceánu a skalnatého pobřeží
Chodník vedoucí podél oceánu a skalnatého pobřeží
Lanovka vedoucí ze skály strmě dolů

Pak jsme vyjeli lanovkou nahoru. Lanovka je opravdu pořádně strmá a i samotná jízda lanovkou je zážitek. Cestou lanovkou se můžete kochat krásnými výhledy.

Trasa – https://mapy.cz/s/gujuhotaja (2,2 km, dle mapy.cz – 53 min.)

Časová náročnost

  • Cesta mi zabrala cca 1:45 hod. 

Praktické info

  • Občerstvení – žádné, jen nahoře u lanovky
  • Cestou jsem potkala pouze 2 páry v protisměru.
  • Ideální pro cestu z bodu A do bodu B, jako jsem to šla já, protože vzhledem k tomu, že je zde lanovka, je zbytečné mučit se náročným výšlapem zpět nahoru.
  • Průvodce 60 tras – trasa č. 58
  • Průvodce 70 tras – trasa č. 68

Děti

Průvodce 70 tras neudává, že by trasa byla vhodná pro děti a já osobně bych tuto trasu s menšími dětmi nešla, na úzkých prašných cestičkách to chce pevný krok, aby nepodklouzla noha.

Bus

Seixal

Kolem šesté večer jsme ještě přijeli do Seixalu, abychom se vykoupali na pláži. Za mě nejkrásnější pláž na ostrově s černým jemným pískem a vodopádem na kraji pláže. I v tuto hodinu zde bylo stále ještě dost lidí, bohužel je to známá pláž, takže v sezóně zde bývá dost lidí a my tu byli navíc ještě o víkendu.

Parkování zde není úplně jednoduché, ještě takto na večer bylo plno všude i u silnice mimo oficiální parkoviště a dopravu řídil policista, aby se to tam úplně neucpalo. Protože bylo všude plno, chtěli jsme zkusit zajet i dolu přímo na parkoviště, abychom viděli, zda třeba zrovna někdo neodjel. Měli jsme štěstí, ze se tam zrovna dvě místa uvolnila a tak se nám tam podařilo zaparkovat (parkování zdarma)

Byly zrovna velké vlny, takže jsme si užili skotačení ve vlnách. A také jsme pozorovali školu surfu, dvě větší skupiny, jak se učili surfovat.

Mapa – https://mapy.cz/s/gehepuvagu

Parkování – https://mapy.cz/s/pavokasubu

Pláž s černým pískem
Pláž s černým pískem a výhledem na zalesněné hory

Den 11

Santo Antonio da Serra

Tržnice

Od kámošky jsem dostala tip zajít na trhy v Santo Antonio da Serra. Trhy se nám moc líbily a určitě doporučuju na chvíli se zde zastavit, pokud sem budete mít cestu. Trhy jsou pouze v neděli. Hned vedle trhů je velké parkoviště za 0,50 EUR na celý den. My přijeli kolem desáté ráno a v tuto dobu ještě nebyl problém zaparkovat a tržnice nebyla nějak přeplněná, až později začalo přibývat více lidí. Na tržnici najdete všechno možné, od oblečení, po různé suvenýry atd.

Tržnice s madeirskými produkty
Tržnice s madeirskými produkty
Tržnice s různými suvenýry
Tržnice s různými suvenýry

V druhé části je pak ovoce, zelenina, různé kytičky a rostlinky atd. Také zde najdete nějaké stánky s jídlem. My zašli na jídlo hned do krajního stánku (restaurace), kde byly opravdu velmi levné ceny, např. kuře s hranolkami, rýží a salátem za pouhých 6,50 EUR, espada za 7 EUR a např. picado také za 6,50 EUR.

Mapa – https://mapy.cz/s/mumogumelo

Parkoviště – https://mapy.cz/s/jemejorojo (0,50 EUR na celý den)

Tržnice s ovocem a zeleninou
Stánek se sladkostmi a madeirským bolo de mel
Bedýnky s batáty, fazolemi a trsy malých banánů
Stánek na tržnici s ovocem
Maracuja a pepina v bedýnce
Tržnice s bedýnkami ovoce
Tržnice se stánkem s květinami

Igreja do Santo da Serra

Pak jsme ještě zašli ke kostelu, kde se připravovala krásná květinová výzdoba a mohli jsme místní pozorovat při práci, jak jako základ skládají kousky jehličnanů a na ně pak podle šablon skládají různé květy do různých tvarů.

Mapa – https://mapy.cz/s/posumedohe

Bílý kostel s výzdobou před kostelem
Ornamenty vytvořené z květin
Ornamenty různých tvarů a barev vytvořené z květin
Lidé vytvářející podle šablon ornamenty z květin

Levada dos Tornos

Levada dos Tornos je taky moc hezká leváda. My šli teda jen její malý zlomek, je to opravdu hodně dlouhá leváda, která má celkem 106 km. Takže my šli jen kratičkou trasu, kvůli rodičům nic dlouhého, takže jen 4 km tam a zpět, vycházeli jsme z vesničky Camacha.

Hned na začátku byl tunel, bylo vidět na konec, ale i tak je pohodlnější mít čelovku. Pak byly ještě 2 tunely, poslední čtvrtý už jsme neprocházeli (nevím, jak je schůdný, ale v průvodci bylo, že se dá obejít venkem).

Na trase bylo pár míst, kde se člověk krásně mohl zchladit kapající vodou. Byla to lehká trasa, nic těžkého a opět trasa, která není přeplněná turisty. Za celou cestu jsme potkali jen 2 páry Čechů a pak ještě další dva páry v protisměru. Oba páry nás předešli, takže jsme pak vlastně celou cestu šli opět úplně sami, no není to krása?

Leváda nad kterou je skalní převys
Leváda nad kterou je skalní převys
Leváda nad kterou je skalní převys

Po cestě také můžete vidět různé květy, také jsme zahlédli kvetoucí banánovou maracuju a zároveň vedle už i její protáhlé plody. Cesta je také obklopena vzrostlými eukalypty.

Jinak občas se někdo ptá, zda je možné pít vodu z lévády…Já bych jí teda fakt nepila, tady jsme v levádě viděli plavat krysu…

Balvan spadený přímo v levádě
Leváda a bíle kvetoucí kalokvěty
Leváda vedoucí podél skalního útesu
Výhled do údolí na vesničku a zeleň
Leváda u které jsou políčka se zeleninou
Výhled do údolí s domy a na oceán, kde jsou v dálce vidět opuštěné ostrovy

Trasa – https://mapy.cz/s/dolodoveva (7,8 km, dle mapy.cz 3:16 hod.)

Parkování – zdarma, zaparkovali jsme u jednoho domu kousek odsud, takže jako všude, dá se parkovat kdekoliv u silnice, kde najdete místo.

Časová náročnost

  • Cesta nám zabrala cca 5 hodin 

Praktické info

  • Občerstvení – po cestě žádné
  • Cestou jsme potkala pouze 4 páry.
  • Zdatnější turisté mohou zvolit delší trasu
  • Průvodce 60 tras – trasa č. 10
  • Průvodce 70 tras – trasa č. 7 (my šli jen zlomek této trasy 7)

Děti

Průvodce 70 tras neudává, že by trasa byla vhodná pro děti. S 10 letým dítětem mi to přišlo v pohodě, jen některé části, kde dopadala voda na chodníček mohou být kluzké.

Bus

Mapa Levada dos Tornos

Santa Cruz

Pak jsme se zastavili na večeři v Santa Cruz a rovnou jsme si městečko prohlídli. Je zde i pláž a koupaliště.

Parkování je zde horší, ale podařilo se nám najít místo v centru na placeném parkovišti.

Mapa – https://mapy.cz/s/macatofome

Výhled na koupaliště vedle oceánu
Parčík s palmami a v dálce oceán
Bílý kostelík a několik stromů
Parčík se stromy
Ulička v malebném městečku

Den 12

Eira do Serrado

Vyrazili jsme nejdřív do Eira do Serrado, kde jsme si zašli na vyhlídku, odkud je krásný výhled na Curral das Freiras (Údolí jeptišek) a také na horu Pico Grande.  

Najdete zde také obchůdek se suvenýry a kavárnu s krásným výhledem na hory.  

Mapa – https://mapy.cz/s/dakuvejero

Parkování – zdarma (https://mapy.cz/s/gujekupanu)

Výhled na hory a vesničku

Trek z Eira do Serrado do Curral das Freiras

Já jsem naše nechala v kavárně a vydala jsem se na trek z Eira do Serrado do Údolí jeptišek. Využila jsem toho, že jsem tam s rodiči a nemusím jít tedy tuto trasu tam a zpět a vyhnout se tak zpáteční cestě do velkého kopce. Já tedy šla pohodlně celou cestu z kopce, je to jednoduchá trasa po široké dlážděné cestičce. Cestou máte pořád Údolí jeptišek na dlani a můžete se kochat nádhernými výhledy na hory. Také zde můžete vidět zbytky staré silnice, která už je zavřená, protože tam hodně padaly kameny, takže je velmi poničená.

Cestou jsem potkala 7 párů turistů, kromě jednoho všichni v protisměru a ten jeden v mém směru mě předběhl a tak jsem šla celý trek krásně sama.

Široká cesta a výhled na hory a horskou vesničku
Vyhlídka v horách
Výhled na horskou vesničku obklopenou horami
Stará silnice pod skálou

Pak jsem zavolala našim, abych jim řekla, že už se blížím do Údolí jeptišek a načasování bylo výborné, už byli na cestě a dorazili jen pár minut po mě. Měli jsme sraz u restaurace Sabores de Curral, která je známá tím, že se tam dělají jídla z jedlých kaštanů, které jsou pro tuto oblast typické. Takže ani my jsme neodolali a pokrmy z kaštanů vyzkoušeli (více info a fotky v sekci Restaurace).

Stejným způsobem z bodu A do bodu B, můžete realizovat, pokud pojedete busem.

Trasa – https://mapy.cz/s/nokenehupo (2,7 km, 1:50 hod.)

Výhled na vesničku obklopenou horami

Časová náročnost

  • Cesta mi zabrala cca 1,5 hodin. 

Praktické info

  • Občerstvení – na začátku trasy v Eira do Serrado či na konci v Curral das Freiras
  • Cestou jsme potkala 7 párů (6 v protisměru, kteří šli do kopce nahoru, jednoho turistu mým směrem).
  • Vhodné jít z bodu A do bodu B, aby člověk nemusel jít zpět do kopce, proto vhodné i pro cestu busem, kdy pak člověk může jet zpět z Curral das Freiras
  • Průvodce 60 tras – trasa č. 36
  • Průvodce 70 tras – trasa č. 33

Děti

Průvodce 70 tras neudává, že by trasa byla vhodná pro děti, ale pokud budete absolvovat pouze sestup, tak mi to přijde trasa v pohodě i pro děti, jde se po široké dlážděné cestě

Bus

  • Horário do Funchal – č. 81
  • Odkaz jízdní řády HF – http://www.horariosdofunchal.pt/index.php
  • Spoje lze dohledat i na Google maps
  • Na cestě tam jet do Eira do Serrado a zpět jet z Curral das Freiras

Curral das Freiras

Poço dos Chefes

Po obědě jsme se vyrazili koupat se do Poço dos Chefes v Údolí jeptišek. Je to krásné koupání v řece, která je částečně přehrazena, takže vytváří menší jezírka ke koupání. Od silnice se k řece dostanete pohodlně po schodech. Tím, že to je v řece, tak to bylo dost studené, ale v tom teplu to bylo velmi příjemné. Vstup do vody je tam celkem krkolomný a může to na některých místech klouzat, takže osobám s nějakým omezeným pohybem bych to nedoporučila, ale jinak v pohodě. A hned byla hloubka, takže to není vhodné pro malé děti. Ale daly se najít i menší jezírka, kde se šlo jen tak naložit, takže tohle by šlo i pro menší děti.

Ale musím říct, že na to, jak to není známé turistické místo, tak tu bylo dost lidí, ale samí místňáci.

Je to moc hezké místo s krásnými výhledy na okolní hory.

Mapa – https://mapy.cz/s/fazubuhafu

Parkování – parkuje se z této strany kdekoliv podél silnice, kde najdete místo a dolů se sestupuje po schodech k řece. (https://mapy.cz/s/bugesosofa)

Říčka v horách
Koupání v řece v horách
Místo na koupání v řece v horách
Koupání v říčce v horách

Funchal

Igreja de São Martinho

Cestou zpět jsme se ještě stavili u kostela v São Martinho v naší čtvrti, odkud je výhled na oceán a na kopec vedle kterého bydlíme a který je vidět prakticky odevšad z Funchalu.

Mapa – https://mapy.cz/s/dupocafofa

Kostel a před ním několik palem
Výhled na kopec a za ním oceán

Den 13

Calheta

Další den jsme měli v plánu levádu na západě Madeiry a protože jsme chtěli nejdřív na oběd, tak jsme se nejdřív zastavili v nějakých městečkách.

Jako první jsme zavítali do Calhety. Je to poměrně známé letovisko na západě Madeiry s umělou písečnou pláží se světlým navezeným pískem. Mě osobně Calheta nějak nenadchla, ani ty pláže se mi vůbec nelíbí…

Mapa – https://mapy.cz/s/fohelutezu

Písečná pláž a moře
Pláž ve stínu a v dálce hory
Pohled na přístav s loďkami a jachtami a vzadu hory

Paul de Mar

Dále jsme se zastavili v Paul de Mar, kde jsme chtěli poobědvat. Jedna restaurace byla ještě zavřená, další neměla volno, tak jsme zakotvili v poslední hned u pobřeží a jídlo tam bylo moc dobré.

Mapa – https://mapy.cz/s/padefududo

Je tu i oblázková pláž, ale nevyzkoušeli jsme ji.

Podél Paul de Mar najdete pobřežní promenádu a v centru samé úzké uličky s barevnými domy.

Socha muže u oceánu
Výhled na oceán a hory
Výhled na hory

Pak jsme zatavili na vyhlídkách, s krásným výhledem na Paúl de Mar.

Miradouro do Paúl do Mar

Mapa – https://mapy.cz/s/cujozumore

Vyhlídka na vesničku u oceánu na úpatí hory

Miradouro do Precipício

Mapa – https://mapy.cz/s/lucamuseke

Vyhlídka na vesničku u oceánu na úpatí hory

Levada Nova da Calheta

Pak jsme šli levadu Nova da Calheta z Faja da Ovelha do Prazeres. Už jsem šla dříve jinou část v Ponta de Pargo a ta mi teda přišla mnohem zajímavější.

Tohle byla hezká procházka, ale není to leváda, kterou bych řadila mezi top levády. Kdybych ji šla v květnu/červnu, bylo by to zas určitě hezčí, protože by kvetly kalokvěty, které už byly bohužel odkvetlé. Po cestě jsme mohli vidět různá políčka farmářů a co vše pěstují, také stromy obsypané avokádem a poměrně hodně stromů s jedlými kaštany.

Až do Prazeres jsem šla teda sama, naši s mým synem to otočili k autu dříve, cca v polovině a já jsem pokračovala do Prazeres, kde mě naložili.

A celou dobu jsem šla úplně sama, nepotkali jsme vůbec nikoho.

Leváda a výhled do přírody a na oceán
Bílý domek u levády
jedlý kaštan na stromě
Dům obrostlý rostlinami
Dva plody avokáda na stromě
Strom s plody avokáda
Leváda a stromy
Plumérie

Parkování – zdarma velké parkoviště (https://mapy.cz/s/jobolubedo )

Trasa – https://mapy.cz/s/nufetujonu  (7 km, 2:23 hod.)

Časová náročnost

  • Cesta mi zabrala cca 3 hodiny 

Praktické info

  • Já jsem šla z bodu A do bodu B, když mě později rodiče naložili v Prazeres. Pokud nemáte tuto možnost, budete muset jít stejnou cestou zpět a podle toho zvolit délku trasy.
  • Cestou jsme nepotkala vůbec nikoho
  • Průvodce 70 tras – část trasy č. 64  

Děti

Tahle leváda mi přijde úplně v pohodě i pro děti, stačí jen vybrat délku, jakou ujdou.

Bus

Den 14

Další den jsme měli namířeno k Machico, na vyhlídku na přistávací dráhu. Nejdřív jsme se zastavili u vyhlídky na Machico.

Mapa – https://maps.app.goo.gl/M3n5fD7yQrNjMdXr9

Miradouro e Baloiço do Coração, Água de Pena

Tuhle vyhlídku s houpačkou s výhledem na startovací dráhu u letiště jsem vůbec neznala, doporučila mi ji kamarádka Iva. Je to hezká vyhlídka s houpačkou ve tvaru srdce a když si počkáte na vzlet letadla, tak si můžete udělat hezkou insta fotku i s letadlem nad hlavou.

My měli štěstí hned na 3 vzlety asi po 15 minutách, takže jsme se stihli i na focení prostřídat. Byli jsme tam sami, až pak před posledním vzletem, na který jsme čekali, přišla jiná rodina.

Mapa – https://maps.app.goo.gl/Lxv4othCZQqob4UQ7

Parkování – cca zde, na té silnici dál od moře, není tam žádné parkoviště, stojí se jen tak u cesty (https://mapy.cz/s/fulomumotu)

Vyhlídka na startovací dráhu s houpačkou ve tvaru srdce a letadlo na modré obloze

Dále jsme se zastavili na oběd v Machicu v restauraci Familia (více info a foto v sekci Restaurace).

Portela

Pak jsme při cestě zastavili na mé oblíbené vyhlídce v Portele, kde je nádherný výhled na Orlí skálu. Ještě kvetly trochu hortenzie, obzvlášť když jsou v plném květu, tak je to opravdu krásné.

Také jsme zrovna mohli někoho pozorovat při paraglidingu 😊

Mapa – https://mapy.cz/s/jafarapufe

Paragliding

Miradouro da Quinta do Furao

Dále jsme zatavili na vyhlídce Miradouro da Quinta do Furao kousek nad Santanou. Je zde hotel a jsou odsud nádherné výhledy na oceán a pobřeží, doporučuju zde určitě udělat zastávku.

Mapa – https://mapy.cz/s/gunafekuge

Výhled na oceán a skalnaté pobřeží

I když byste nešli celý trek až do São Jorge, doporučuju od hotelu projít po cestičce ještě kus dál podél pobřeží, kde se vám pak otevřou nové výhledy na São Jorge (foto níže u treku).

Mapa – https://mapy.cz/s/pubehapeno

Trek po královské cestě do São Jorge

Já z této vyhlídky pak měla naplánováno udělat trek do São Jorge, z kopečka po královské cestě (Caminho real n°23 Achada do Gramacho). Díky rodičům jsem mohla jít tento trek opět jednosměrně. Po cestě dolů jsem potkala pouze jeden pár v protisměru a v São Jorge cestou nahoru v protisměru jednu rodinu Francouzů.

Výhled na oceán a skály

Byly odsud nádherné výhledy na oceán a na pobřeží São Jorge. Rodiče jsem vyslala do São Jorge do mé oblíbené restaurace Cabo Aereo Café, odkud je nádherný výhled právě na tuto klikatou královskou cestu, kterou jsem šla. Zavolala jsem jim, aby mrkli, jestli mě vidí. I když neměli dalekohled a já mávala mikinou, tak mě viděli 😊 Já je nemohla najít, kde přesně je vlastně Cabo Aereo Café, protože jsem si nedokázala spojit, v které části to přesně je, až později mi to došlo.

Výhled na oceán a skály

Dole pod královskou cestou je vybudované koupaliště, jak s klasickými umělými bazény, ale dá se zároveň koupat v zátoce v moři (https://mapy.cz/s/juralajetu).

Pohled na koupaliště u oceánu
Koupaliště u oceánu
Výhled na skálu u oceánu

Pak jsem si prohlédla ruiny Ruínas de São Jorge (https://mapy.cz/s/komupabaza). Jsou to zbytky starých mlýnů na cukrovou třtinu, které byly postaveny v období osidlování ostrova. Z mlýnů se dochovaly jen zbytky zdí a vstupní brána.

Ruiny u oceánu
Výhled na oceán a ruiny Sao Jorge

Pak jsem se vydala nahoru za rodiči. Byl to pěkný krpál, ale v tom vedru jsem se aspoň průběžně svlažovala vodou z potůčku.

A tady ještě fotka s výhledem z Cabo Aereo Café na královskou cestu, kterou jsem šla.

Pohled na královskou cestu ze Sao Jorge a výhled na oceán

Byl to moc hezký trek s krásnými výhledy a opět jsem ho šla celou dobu sama, jen 2 páry v protisměru.

Trasa – https://mapy.cz/s/gegovonuha (3,8 km, 1:58 hod.)

Praktické info

  • Cesta mi zabrala 2,5 hod.
  • Já jsem šla z bodu A do bodu B, protože na mě rodiče čekali v São Jorge
  • Cestou jsme potkala pouze 2 páry v protisměru

Děti

Tahle trasa mi přišla v pohodě i pro děti, pokud to zvládnou ujít včetně cesty do kopce do Sao Jorge. Je to pěkná široká cesta, nic nebezpečného.

Bus

São Vicente

V závěru dne jsme se ještě zastavili v São Vicente, kde jsme se prošli malý kousek po Levada dos Cardais s krásnými výhledy na São Vicente. My už neměli moc času, takže jsme už neměli čas jít až ke kapli Capela de Nossa Senhora de Fátima, tak to až zas někdy příště.

Výhled na hory a bílý kostelík na kopci
Větve obsypané avokádem
Avokáda

Trasa – https://mapy.cz/s/gucumasebo (2 km, dle mapy.cz 50 min)

Také jsme si v São Vicente natrhali asi 4,5 kg fíků na obrovském stromě, který měl větve až na zem, takže jsme se občas ke sbírání fíků dokonce ohýbali. Takhle velký strom s fíky jsem ještě neviděla.

Obrovský fíkovník obsypaný fíky

Den 15

Funchal

CR7 Museu

Syn jako milovník fotbalu se snad nejvíc těšil na návštěvu muzea Cristiana Ronalda ve Funcahlu, CR7 Museu. Naše to nebere, tak si šli sednout do parku Santa Catarina.

Mě teda fotbal taky nebere, ale holt někdo tam s malým jít musel :p Syn byl z muzea nadšený, najdete zde spousta trofejí, zlatých míčů, také Ronaldovu sochu z čokolády. Není to moc velké, takže to má člověk projité za chvilku.

Venku najdete jeho bronzovou sochu, u které se všichni fotí a jednu partii si všichni osahávají, takže je pořádně vyleštěná dozlatova :p

Bronzová socha fotbalisty Cristiana Ronalda
Čokoládová socha fotbalisty Cristiana Ronalda
CR7 muzeum - Muzeum Cristiana Ronalda
Fotbalové trofeje vystavené v muzeu
Fotbalové trofeje vystavené v muzeu
Fotbalové míče v muzeu

Pak jsme si šli ještě vyfotit Ronaldův dům, který se nachází kousek za muzeem u kruháče. Vevnitř bude určitě krásný, ale za mě lokalita nic moc, takhle v centru za kruháčem v zástavbě, když člověk vidí, jaké jsou zde krásné rezidence s obrovskými zahradami, což zde chybí…

Mapa – https://mapy.cz/s/futukanala

Kruhový objezd za kterým se nachází moderní dům
Moderní dům

Park Santa Catarina

Pak jsme zašli vyzvednout rodiče do parku Santa Catarina. Je to moc hezký park s výhledem na Funchal a na oceán.

Mapa – https://mapy.cz/s/hubehojuhu

Výhled na park a oceán
Park s jezírkem
Výhled z parku na oceán
Výhled na město a oceán s přístavem

Mercado dos Lavradores

A pak jsme ještě zašli na tržnici Mercado dos lavradores. Nezkoumala jsem, co bylo s druhým patrem, kde standardně bývaly ty obyčejné stánky s ovocem a zeleninou, kde bývalo ovoce a zelenina za standardní ceny. Teď tyto obyčejné stánky byly přesunuté dolů a byl zde mix těchto stánků s těmi hezkými stánky s krásně vyskládaným ovocem.

Tržnice s krásně vyskládaným ovocem
Tržnice s krásně vyskládaným ovocem

U těchto hezkých stánků nic nekupujte, maximálně jen ochutnejte, když vám budou něco nabízet. Je to totiž pěkná past na turisty, ovoce je tu totiž opravdu předražené, např. maracuja za 20-25 eur/kg, přitom v normálním obchodě ji seženete za 7-10 EUR /kg.

Mapa – https://mapy.cz/s/danofenofo

A tady pár dalších fotek z centra Funchalu

Katedrála
Katedrála Sé
Nápis Madeira a dvě palmy
Výhled na silnici a parčík
Pirátská loď v přístavu
Pohled na rohový dům a alej stromů

Monte

Monte Palace Tropical Garden

Konečně jsme také vyrazily do Monte Palace Tropical Garden (vstup zde – https://mapy.cz/s/lamobubara ). Jsou to moc hezké zahrady na Monte. Dostanete se sem buď autem, busem nebo lanovkou z centra Funchalu.

Najdete zde spousta zajímavých rostlin, květin, stromových kapradin, jezírek a různých staveb, soch a altánků s v japonském stylu.

Pozor, pak je kousek odsud ještě botanická zahrada Jardim botánico, občas si to lidi pletou.

Parkovali jsme radši kus odsud, když jsme u příjezdu viděli, že tam je volné místo u silnice.  

Krásná zahrada v japonském stylu
Krásná zahrada se spoustou zeleně a jezírkem
Krásná zahrada v japonském stylu
Tropická zahrada s jezírkem a umělým vodopádem
Krásná zahrada se spoustou zeleně a jezírkem
Krásná zahrada se spoustou zeleně a jezírkem
Krásná zahrada se spoustou zeleně
Krásná zahrada se spoustou zeleně a jezírkem a pelikány

Saně Carros de cesto

Cestou do zahrad jsme se pokochali výhledem na lidi jezdící na saních. My už jeli minule, takže jsme se tentokrát jen dívali. Jízda je ale bezva zážitek, doporučuju.

Více info včetně trasy a odkazů najdete v příspěvku z předchozí cesty (https://lenkacestounecestou.cz/madeira-08-2021/#Sane_-_carros_do_cesto )

Silnice po které jedou dvoje proutěné saně, které řídí dva mladíci v bílém oblečení

Den 17

BAM – Muzeum banánů

Další den jsme opět na doporučení zašli do muzea banánů (Banana Museum of Madeira, Centro da Banana da Madeira) v Lugar de Baixo. Vůbec jsem o tomto muzeu nevěděla, bylo otevřeno teprve před rokem.

Je to opravdu moc hezké muzeum, krásně interaktivní, i s kratkým 3D kinem a dozvíte se spoustu zajímavých informací o pěstování banánů, historii, ale i exportu.

Koule u stropu zobrazující číslovku 17
Interiér banánového muzea, kde je vidět otevřená kniha
Banánové plantáže s výhledem na oceán
  • každý banánovník má pouze jeden trs banánů a pak se rostlina musí dole celá odříznout a mezi tím už tam rostou nové výhony, ze kterých budou další banánovníky?
  • Na světě je cca 1000 druhů banánů, na Madeiře se pěstuje 17 druhů.
  • 20% produkce je pro místní potřebu a 80% jde na export do kontinentálního Portugalska (dříve se vyvážely i do Anglie, ale není jich tolik, aby se vyváželo i tam nebo jinam do Evropy, takže proto se prý vyváží jen do pevninského Portugalska).
  • Jeden trs váží 40-100 kg.
Trs banánů s fialovým květem na konci
Mladé banány tvořící se z květu
Banánovník a vedle hlavní rostliny jeden uřízlý a jeden mladý výhon
Banánový sad se skleníkem
Skleník s malými sazeničkami banánů

Je tam také obchůdek se suvenýry a kavárna, kde mají banánové pivo, slané banánové chipsy a také banánové buchty. Když si člověk něco objednal, dostal 1 banán na osobu zdarma.

Sklenice s banánovým pivem, brambůrky, kafe a 2 banány
Kavárna venku se stolky a židličkami a výzdobou u stropu s obrázky banánů

Také zde jsou krásné stromy s mangem, které byly totálně obsypané a hodně jich bylo čerstvě spadaných na zem, tak jsme si asi 4,5 kg nabrali domů.

Koruna stromů s plody manga
Strom obsypaný plody manga
velké plody manga na stromě
Trs banánů s květem

Levada Nova – Tabua

Pak jsme vyrazili na Levadu Nova v údolí říčky Ribeira da Tabua. Je to velmi dlouhá leváda, takže je nutné si jí rozdělit na etapy. Známější je ta část u Ponta do Sol dohromady s Levadou do Moinho.

Tenhle úsek je také moc hezký s krásnými výhledy na terasovitá políčka a na oceán. Kousek od začátku je krátký tunel. První exponovaná místa bez zábradlí na sebe nedají dlouho čekat, takže někomu se závratěmi bych tuto levádu nedoporučila.

Leváda s výhledy do údolí
Leváda s výhledy do údolí na terasovitá políčka
Leváda vedoucí do tunelu
Plod anony na stromě

Také jsem zde narazila na oplocený sad s maracujou a tamarilhem (rajčenka). V určité části je odbočka ke kavárně (jsou tam na kůlu 3 hrnečky na kafe). V tomto místě je třeba to vzít po silnici, protože pokud pokračujete dál, narazíte na místo, které by musel člověk projít vodou. Takže rozhodně obejít tento malý úsek po silnici.

Rodiče šli opět jen menší část a já pokračovala dál, aby mě jako vždy vyzvedli na jiném místě, kam dojeli autem.

Opět to není moc frekventovaná leváda, cestou jsme potkali jen 2 páry a jednoho místňáka se psem.

Bohužel bylo zataženo, takže na fotkách to nevypadá tak hezky.

Terasovitá políčka a údolí
3 hrnky kafe na ukazateli ke kavárně
Ještěrka vyhřívající se na sluníčku na betonové zídce
Výhled z levády do přírody a naproti na ovocný sad
Výhledy z levády do údolí
Výhled z levády do přírody
Výhledy z levády do údolí a na oceán
Vinice s fialovými hrozny
Výhledy do údolí a na oceán

Trasa – https://mapy.cz/s/lugobenoco (6,3 km, 2:59 hod.)

Praktické info

  • Cesta mi zabrala 3 hodiny
  • Já jsem šla z bodu A do bodu B, protože na mě rodiče čekali v baru na konci trasy ve vesničce Tabua, jinak se budete muset vrátit k autu stejnou cestou
  • Cestou jsme potkala pouze 2 páry a jednoho místňáka se psem, většinou v protisměru, takže jsem celou dobu šla sama.
  • Závratě – zde jsou různá exponovaná místa bez zábradlí, takže tuhle levádu bych někomu se závratěmi nedoporučila
  • Průvodce 60 tras – trasa č. 8
  • Průvodce 70 tras – trasa č. 10

Děti

Vzhledem k různými exponovaným místům bez zábradlí bych tuhle levádu s menším dítětem nešla.

 

Bus

Na tuhle levádu se busem spíše nedostanete, Rodoeste nejezdí zrovna dobře a špatně se to dohledává, protože to není na Google maps a z jízdních řádů není dobře poznat, kde přesně to staví. Ani v průvodci 70 tras tato trasa není označena jako dostupná busem.

Funchal

São Martinho – západ slunce z Pico da Cruz

Pak jsem ještě se synem zašla pěšky na krásný západ slunce asi kilometr od našeho bytu na kopci Pico da Cruz. Takže pokud budete bydlet u nás, můžete zajít na večerní procházku na tento kopec, který je vidět odevšad z Funchalu. Není to žádný krpál, pohodlná procházka, ale pokud by se vám nechtělo šlapat nahoru, tak můžete úplně až nahoru zajet autem. Můžete vidět krásný výhled na celý Funchal, na oceán a v dálce Cabo Girao.

Jen je škoda, že tu není zrovna pořádek, lidi jsou prasata a někteří sem jedou autem a povečeří jídlo z fast foodu a obaly jen tak vyhodí oknem u silnice.

Mapa – https://mapy.cz/s/kapepasade

západ slunce s výhledem na oceán a skalnaté pobřeží
západ slunce s výhledem na oceán a skalnaté pobřeží
západ slunce s výhledem na oceán a skalnaté pobřeží
Výhled na předměstí Funchalu a oceán
Výhled na město a oceán

Restaurace

Funchal

Tourigalo

Levná restaurace na take away 5 minut pěšky od našeho bytu. Jídlo je zde na váhu a na výběr je vždy z několika ryb, dále vepřové či hovězí a také vždy nějaké kuřecí. Ryby jsou samozřejmě dražší, ale třeba takové kuřecí stehno s bramborem vyšlo letos na 4,5 EUR. Na výběr je i dostatek příloh, brambory na několik způsobů, pečené batáty, rýže i těstoviny. Jindy jsme celkem za 5 porcí (byly tam i ryby) dali 37 EUR.

Takže pokud chcete ušetřit nebo se vám nechce vařit večeře, je to fajn volba.

Odkaz – https://maps.app.goo.gl/jp8YUawQFPA36Zo4A

Táci s jídlem a na jednom z nich velká treska
Kovový tác s masem a druhý s bramborami
Jídlo na kovových tácech
Mísy se zeleninou

A Francesinha

Obyčejná restaurace pro místňáky ve Funchalu blízko našeho bytu. Byli jsme zde jediní turisté. Jídlo zde bylo dobré a za dobrou cenu. Už sám název napovídá, že se specializují na typické portugalské jídlo Francesinha, mají tady několik druhů na výběr. Já ji vyzkoušela a chutnala mi. Je to teda totální maglajz chutí a prostě taková prasárna a nevím co by na tu kombinaci řekl Polreich, ale fakt to není špatné. A je to neuvěřitelně syté. Je to sandwich z toustového chleba, ve kterém bývá plátek masa, šunka, klobása, sýr a navrch vajíčko a je to zalité takovou červenou omáčkou a k tomu se podává pořádná porce hranolek.

  • Francesinha – 10,50 EUR (včetně hranolek)
  • Bacalhau cozido (Vařená treska) – 11,50 EUR (vč. zeleniny)
  • Costeletas de porco – 10 EUR (včetně hranolek a salátu

Mapa – https://maps.app.goo.gl/6JFKaLzBgGmbuuuw9

Francesinha, jídlo z toastu, ve kterém je šunka, sýr, klobása, maso a na něm volské oko a vše je zalité červenou omáčkou
Interniér obyčejné restaurace - stoly a židle
Budova restaurace s nápisem a Francesinha
Bar s několika lidmi a u stropu nápis A Francesinha
Treska s bramborem, celým vajíčkem a vařená zelenina

Arte de Bolo do caco 

Pokud chcete něco rychlého k snědku, tak na ulici si můžete koupit bolo de caco, např. zde v centru Funchalu na ulici Rua Dr. Fernao de Ornelas (https://maps.app.goo.gl/mTwPnxH2Pg9m1AtU6 ). Mají je s různými náplněmi jako např. se salámem, se sýrem a slaninou atd. a s česnekovým máslem.

Kdybyste si po návratu z Madeiry chtěli udělat bolo do caco s česnekovým máslem doma, tady u mě na blogu najdete recept 🙂 – https://lenkacestounecestou.cz/bolo-do-caco/

Stánek s pečivem bolo do caco
Pečivo bolo do caco se salámem na talíři

Lugar do Baixo

Onda do Sol

Tohle je moje oblíbená restaurace kousek od Ponta do Sol v Lugar de Baixo. Dávám si tady nejradši kuřecí espetadu (espetada de frango), která je tady fakt výborná, velká porce a maso není vůbec suché, ale naopak krásně šťavnaté. Je to velká porce, takže minimálně na večeři klidně stačí pro dva. Přílohy jsou tady tak velké porce, že stačí klidně jedna příloha pro dvě osoby. Také jsme tu měli párkrát picado de frango (kuřecí kostky s omáčkou a hranolkami), to bývá všude obrovská porce. A také jsme zde měli grilovaný kuřecí plátek na omáčce s žampiony (Peito de frango grelhado com cogumelos)

  • Espetada do frango – 12,95 EUR (bez přílohy)
  • Picado de frango – 8,95 EUR
  • Peito de frango grelhado com cogumelos – 11,95 EUR
  • Batata doce (Batáty) – 5,95 EUR

Mapa – https://maps.app.goo.gl/1H4WsMQM9Tune6r47

Dva velké kuřecí špíci
Talíř s plátkem na žampionech

Machico

MaréAlta – Peixe & Mariscos

MaréAlta – Peixe & Mariscos je výborná restaurace v Machico. Není sice úplně nejlevnější, ale je to tady opravdu velmi dobré. Teda ty ceny nejsou žádná katastrofa, oproti jiným zemím jako Chorvatsko nebo Francie, jen jsem tím chtěla říct, že se tu nenajíte za 10 EUR, ale jinak ty ceny jsou tady pořád v pohodě. Já měla tuňáka a byl to asi nejlepší tuňák, kterého jsem na Madeiře měla. Na Madeiře se oproti ČR standardně dělá běžně úplně propečený a někdy v levnějších restaurací, kde dávají tenčí plátek hrozí, že bude sušší. Ale tady pěkně širší plátek a byl konečně méně propečený, tak jak to má být a byl výborný.

  • Filete de espada com banana e maracujá (Espada na banánu a maracuje) – 15,50 EUR (bez přílohy)
  • Bife de atum – 15 EUR (bez přílohy)
  • Batata doce (batáty) – 4,5 EUR
  • Salada pequena (salát) – 4 EUR

Mapa – https://goo.gl/maps/Lk8SnDPE9bXcK8VN9

Interiér restaurace se stoly a židlemi
Steak z tuňáka a citron
Plátek ryby espady s celým banánem a šťávou z maracuji a na okraji kousek citrónu

Restaurante Familia

Tohle je další restaurace v Machicu, není drahá, ale zároveň mě jídlo nějak extra neoslovilo. Vepřová espetada byla dost suchá, ale ostatní jídla byla celkem v pohodě.

Mapa – https://maps.app.goo.gl/1SXNBtjkXJJ1r2Ww8

Bílý talíř s 2 plátky tuňáka a kousek citrónu
Špíz se slaninou

Caniçal

Acquarium

V téhle restauraci v Caniçalu už jsem také dříve byli, mají tu dobré ceny a jídlo je dobré.  Mám tady ráda tuňáka s cibulí a je za velmi dobrou cenu, jen za 11 EUR včetně přílohy. Také jsme měli lapas a bolo de caco, které si dáváme na většině míst.

  • Bife de atum – 11 EUR (včetně přílohy)
  • Lapas grelhadas – 8,5 EUR
  • Salada media – 6 EUR
  • Bolo de caco – 3 EUR
  • Pivo (0,3) – 1,4 EUR

Mapa – https://maps.app.goo.gl/w3fC1xwv6nJ1HYq56

Steak tuňáka pokrytý cibulí a paprikou s hranolky
Lapas - mušle přílipky na černém talíři a citrón
Pečivo bolo do caco na ubrousku v ošatce
Budova restaurace zvenčí
Interiér restaurace se stoly, židlemi a sedícími hosty

Santa Cruz

A bilheteira

V této restauraci nám také moc chutnalo. Měli jsme kuřecí picado de frango, plátek krůtího na kaštanech a já měla mix grilovaných ryb.

  • Picado de frango – 8,50 EUR
  • Misto de peixe grelhado – 13,95 EUR
  • Bife de peru com castanha – 12,95 EUR

Mapa – https://maps.app.goo.gl/UyQYLKM58Ydb1AuZ7

Kostky masa v omáčce, hranolky a zelenina
Talíř s rybou, bramborem a zeleninou
Venkovní posezení restaurace

Santo Antonio da Serra

Tržnice v Santo Antonio da Serra

V Santo Antonio jidlo na trznici jsme si dali pečené kuře a vepřové picado. Jídlo tady bylo velmi levné (6,5 – 8 EUR) a bylo to dobré.  

  • Picado de carne vinho e alhos (vepřové picado s hranolkami) – 6,50 EUR
  • Pečené kuře – 8 EUR

Mapa – https://maps.app.goo.gl/kbyA376wGcHvdcYf7

Maso na kostičky a hranolky a tři kousky rajčete
Pečené kuře s hranolkami, kopečkem rýže a salátkem
Interiér levné restaurace
Jídelní lístek

Curral das Freiras

Sabores de Curral

V Údolí jeptišek jsme zašli do restaurace Sabores de Curral, která je známá tím, že připravují pokrmy z jedlých kaštanů, které jsou pro tuto oblast typické. Není to tam teda úplně nejlevnější, ale jídlo bylo moc dobré a bylo fajn ochutnat zas něco nového. Teda nejsou to žádné šílené ceny, ale není to restaurace, kde byste se najedli za 10 EUR.

Měli jsme kuřecí plněné slaninou a kaštanovým pyré s dijonskou omáčkou a vepřový váleček plněný kaštany s omáčkou z třtinového medu a madeirského vína. Taťka také vyzkoušel polévku – kaštanový krém.

  • Frango recheado com bacon, alheira e castanhas (com molho de mostarda de Dijon e natas) – kuřecí plněné slaninou a kaštanovým pyré s dijonskou omáčkou – 15 EUR (bez přílohy)
  • Lombo de porco recheado com castanhas (com molho agridoce de mel de cana e vinho madeira) – vepřový váleček plněný kaštany s omáčkou z třtinového medu a madeirského vína – 15 EUR (bez přílohy)
  • Přílohy – 4,50 EUR
  • Creme de castanhas (kaštanový krém) – 4,50 EUR

Mapa – https://maps.app.goo.gl/2fGD74L8HgSndwJAAp

Váleček masa s omáčkou a batáty
Talíř s masem a bílou omáčkou a hranolky v košíčku
Výhled na hory
Výhled z restaurace
Venkovní posezení v restauraci

Boca da Encumeada

Snack Bar Restaurante Boca Da Encumeada

Restaurace u začátku Levády do Norte+Rabacas. Dali jsme si tuňáka, kuřecí na žampionech a picado do frango a maracujovou pěnu.

  • Bife de atum (tuňák) – 16 EUR
  • Peito de frango com congumelos – 15 EUR
  • Maracuja mousse – 4 EUR
  • Nealko pivo – 1,8 EUR

Mapa – https://maps.app.goo.gl/k2iCc7AavfpHM43PA

Interiér restaurace se stoly a židlemi
Plátek tuňáka s batáty a zeleninou
Talíř s hranolkami a plátkem masa se žampiony a zeleniou
Talíř s hranolky a kostkami masa a olivami
Maracujová pěna

Madalena do Mar

Sol e Cantinho da Madalena Restaurante

Tuhle restauraci jsme vybrali hlavně proto, že jsme nechtěli čekat na 12:00 až otevřou další. Jídlo tu bylo spíše průměrné, nic, kam bych měla potřebu se vracet. Espetada de frango nedoporučuju, nepřinesli to ani na špízu, už rovnou na talíři a bylo to jen z kuřecích prsou a ne z celého kuřete, takže to bylo takové sušší, asi zatím nejhorší espetada de frango, kterou jsem měla. Naši měli prego especial (bolo de caco s masem, vejcem, sýrem, salátem) a to bylo dobré a picado de frango taky bylo dobré.

  • Bolo do caco – 3,75 EUR
  • Picado de frango – 9,75 EUR
  • Espetada de frango – 15,50 EUR
  • Prego especial – 6,75 EUR

Mapa – https://maps.app.goo.gl/m7Hn3PKppXYsY18f7

Sandwich z bolo de caco plněný salátem, vajíčkem šunkou
Prego especial
Pečivo Bolo de caco nakrájené na trojúhelníky
Bolo de caco
Kousky kuřecího masa na bílém talíře a pár trojúhelnílčků smažené polenty
Espetada de frango
Kostky masa a hranolky a pár kousků rajčete
Picado de frango
Budova restaurace u silnice a vzadu hora
Venkovní zahrádka restaurace s několika židlemi a bílými stoly

Paul do Mar

Bar da lapa

Hezká restaurace přímo na pobřeží s pěkným výhledem na oceán. Tady jsme měli kuřecí plátek na žampionech a tuňáka. Tuňák byl opravdu obrovský a tak jak má být, opravdu medium, takže nebyl vysušený. Jídlo nám tu velmi chutnalo.

  • Bife de atum, molho vilhao (tuňák) – 16 EUR (s přílohou)
  • Bifana grelhada – 12 EUR (s přílohou)

Mapa – https://maps.app.goo.gl/8tqcUDXPhEBFetBVA

Steak z tuňáka s hranolky, rýží a salátkem
Pohled na budovu restaurace kde venku sedí u jednoho stolu hosté

Ponta de Pargo

Restaurante Domino

Tady jsme si dali na půl se synem rýži s mořskými plody, bylo to dobrý a fakt obrovská porce, že jsme to ani nemohli sníst. Naši vyzkoušeli i rajčatovou polévku s vejcem. Mě nijak neoslovila, ale jim chutnala.

  • Arroz de mariscos (pro 2 osoby) – 29,50 EUR

Mapa – https://goo.gl/maps/qHGdiy2g41VjyVnx8

Rýže s krevetami a slávkami
Interiér restaurace se stoly s bílými ubrusy a černé židle
Pečivo bolo de caco v ošatce
Salát s okurkami a rajčaty
Rajčatová polévka

Porto da Cruz

Piscinas Snack-Bar

Tady jsme už byli kdysi při naší první návštěvě a pak jsem zjistila, že jsme si tu dali úplně stejné jídlo jako tenkrát. Tuňáka a chobonici. Tuňák je tady levný, ale zase nečekejte žádnou velkou porci, spíš takový tenký plátek a úplně propečený, takže za mě je lepší si u tuňáka spíš připlatit. Chobotnice (polvo a lagareiro) byla moc dobrá.

  • Polvo a lagareiro (Chobotnice) – 14,8 EUR – polvo a lagareiro
  • Tunak (9,2 EUR)

Mapa –  https://maps.app.goo.gl/VAyVY72D6iPDE1oa8

Plátek tuňáka s hranolky a salátkem
Chobotnice se zelinou
Venkovní zahrádka restaurace se slunečníky