Španělsko – Barcelona
Do Barcelony jsme se rozhodly s kamarádkou vydat v březnu, aby už bylo příjemné počasí a žádná vedra. Původně jsme chtěly nějaký prodloužený víkend, ale nakonec jsme se rozhodly jet na týden, abychom nemusely spěchat a stihly udělat i nějaký výlet v okolí Barcelony.
Nebudu popisovat podrobně jednotlivá místa, takových informací najdete na netu spoustu, zaměřím se hlavně na praktické rady, tipy a naše zážitky a užitečné odkazy, abyste je nemuseli všechny dohledávat.
Při plánování mi nejvíce pomohl tento web, kde jsem našla informace o všech hlavních zajímavých místech v Barceloně a okolí – https://mesto-barcelona.cz
Datum: 18.3. – 25.3.2019
Itinerář:
- Odlet z Vídně
- Parc Güell, Sagrada Familia, Gran Teatre del Liceu, Tržnice Boqueria
- Barri Gotic, Muzeum čokolády, Aquarium
- Monserrat
- Sitges, Muhba – Museu d’Historia de Barcelona
- Vítězný oblouk, Parc Ciutadella, pláž, Montjuic, Zpívající fontána
- Casa Batlló, Casa Mila (Pedrera), Casa Vicens,
- Odlet do Vídně
Letenky
Jsme z Brna, a tak jsme se rozhodly letět z Vídně, protože to vycházelo nejlevněji a i doprava autobusem do Vídně s Regiojetem je příjemná (https://www.regiojet.cz), protože autobus staví přímo na letišti.
Letenky jsme hledaly jako obvykle přes Skyscanner (https://www.skyscanner.cz ) . Samotná koupě letenek je pak samozřejmě lepší přes leteckou společnost ať už přímo přes jejich web nebo přes Skyscanner, který přesměruje na stránky letecké společnosti. Když vám u Skyscanneru vyjede seznam, přes které prodejce lze letenky koupit, rozhodně nedoporučuju kupovat přes neznámé prodejce typu Mytrip.com a spousta dalších (my to tak zkusily jednou, když jsme poprvé letěly na vlastní pěst bez cestovky a netušily, že může být nějaký rozdíl mezi prodejci a koupí přímo přes leteckou společnost. Tím, že jsme kupovaly letenky asi 9 měsíců předem, tak jsme nakonec neměly žádný zásadní problém, ale komunikace s nimi byla hrozná – letecká společnost celkem brzo po koupi hned v jednom měsíci změnila lehce časy odletů a Mytrip.com vždy poslal informační email a pak zvlášť nové letenky. U třetí změny však nový e-ticket neposlali, po 2 týdnech jsem jim radši napsala a komunikace byla hrozná, e-ticket poslaly asi až za další 3 týdny po mých urgencích). Kdybyste si chtěli přečíst víc o nevýhodách koupě přes prodejce, mě osobně zaujal tento článek – https://travelhacker.blog/tieto-rizika-podstupuje-kazdy-kto-si-kupuje-lacne-letenky/
Letenky jsme kupovaly cca dva měsíce před odletem a bylo to tak tak, než jsme se rozhoupaly je koupit, tak během týdne už bylo vidět, jak cena stoupá. Za zpáteční letenky z Vídně jsme daly 1597 Kč/osoba. Tam jsme letěly s Eurowings (767 Kč/osoba) a zpět s Laudamotion (830 Kč/osoba), kde jsme si připlatily priority boarding, abychom mohly mít příruční zavazadlo u sebe na palubě. Jely jsme jen s příručním zavazadlem a hlavně u Laudamotion jsme se trochu třásly, aby nekontrolovali rozměry zavazadel, protože hloubka 20 cm je dost šibeniční rozměr a můj batoh měl oficiální rozměr 24 cm. Ale u batohu se dají věci naštěstí naskládat do požadovaného rozměru a naštěstí ani u nás ani u ostatních, co jsme viděly před náma, nikdo zavazadla neřešil.
Doprava
Doprava z/na letiště
Možností dopravy z letiště je několik, více informací najdete zde –
https://mesto-barcelona.cz/doprava-z-letiste
https://www.aeropuertobarcelona-elprat.com/ingl/accesos_aeropuerto_taxi_bus4030.htm
Aeurobus
My se rozhodly využít Aerobus, který jezdí každých 5-10 minut a je to nejrychlejší, do centra se dostanete cca za 30-35 minut (A1 z terminálu 1, A2 z terminálu 2). Konečná zastávka je na Placa Catalunya, ale my jsme se rozhodly vystoupit na zastávce Universitat, protože jsme to měly odtud do hostelu blíž (pozor, při cestě na letiště na této zastávce nestaví, takže při odjezdu na letiště je třeba nastupovat na Placa Catalunya – https://mapy.cz/s/3qQSZ, nebo Placa Espanya – https://mapy.cz/s/3qQU1 ).
Mapa zastávek zde – http://www.aerobusbcn.com/en/lines
Lístky na Aerobus lze zakoupit až přímo v autobusu, ale my jsme se rozhodly koupit zpáteční jízdenku online pár dní před odjezdem (http://www.aerobusbcn.com/en/buy-tickets?prt=30292), 5,90 EUR, zpáteční s platností 15 dní 10,20 EUR.
Jízdenku jsme si pro jistotu vytiskly, ale stejně jako další vstupenky na památky jsme si nahrály do mobilu přes QR kód, abychom měly všechno na jednom místě, zatím se mi nejvíc osvědčila aplikace Pass2U Wallet (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.passesalliance.wallet&hl=cs). Akorát mě překvapilo, že tady i na pár dalších místech se docela divili, v jakéže formě to máme lístky, ale přijali nám je všude a papírovou verzi jsme hledat nemusely. Zastávku Aerobusu najdete snadno, nachází se hned u východu z letiště.
Doprava po Barceloně
Protože jsme bydlely v centru města, na spoustu míst jsme se dostaly pěšky, ale jinak jsme využívaly hlavně metro a několikrát autobus. Metro je přehledné a vyplatí se koupit si lístek T10 za 10,20 EUR, který je na 10 jízd a může ho používat více osob najednou – poté co první osoba dá lístek do turniketu a lístek vyleze, vezme si ho další osoba a také projde turniketem. Na displeji se ukazuje, kolik ještě zbývá jízd. Jízdenku jsme kupovaly v metru v automatu na jízdenky.
Metro je přehledné a dobře značené.
Pro plánování jednotlivých míst je celkem přehledný web TMB (https://www.tmb.cat/en/barcelona/journey-planner).
TMB má i mobilní aplikaci (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.geomobile.tmbmobile&hl=en ). Do aplikace jen naklikáte, odkud kam chcete jet a vyjede vám to různé varianty s podrobným popisem.
Dobře funguje i aplikace Citymapper (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.citymapper.app.release) a nebo plánování tras přes Google maps, kde taky vyjedou doporučené možnosti dopravy.
Ubytování
Ubytování jsme se rozhodly vybrat přes Booking.com. Barcelona není zrovna levná a hotely s koupelnou na pokoji stály v březnu cca od 1000 Kč výš, a pokoje se sdílenou koupelnou standardně 700 – 800 Kč a tak jsme se rozhodly vybrat něco se sdílenou koupelnou. A když už jsme měly mít sdílenou koupelnu, tak jsme si říkaly, že nám bude stačit opravdu nějaká nejlevnější varianta, stejně se tam půjdem jenom vyspat… Kamarádka narazila na Hostel Central & Basic Universitat (Joaquin Costa, 44, Ciutat Vella, Barcelona, 08001 ), kde dvoulůžkový pokoj se společnou koupelnou stál pouze 475 Kč/noc/osoba a tak jsme se rozhodly pro tento hostel. No, vchod zvenku vypadal dost děsivě, že by tam člověk asi nevlezl, škaredě posprejované dveře jako v celém centru Barcelony, ale uvnitř už to vypadalo o poznání lépe a jak v pokojích, tak v koupelnách bylo čisto.
Nám to v pohodě stačilo, ale je to opravdu velmi základní ubytování pro velmi nenáročné klienty. Na pokoji nebyla ani žádná skříň, jen 1 noční stolek a polička, pod kterou byly přidělaná 3 dřevěná ramínka. Kamarádka měla naštěstí jako příruční zavazadlo kufr, takže si naštěstí oblečení mohla nechat tam a díky tomu to stačilo. Ale v zimě bych sem nejela, jako přikrývku měli pouze prostěradlo s tenkým přehozem, žádná silnější deka. Ale v březnu už to stačilo, zima nám nebyla. Na pokoji bylo i umyvadlo, což bylo fajn, aby člověk nemusel blokovat společnou koupelnu. Společné koupelny jsme na našem patře našly 3 a za celý týden se nám nestalo, že bysme musely čekat, než se uvolní, vždy některá z nich byla volná. Podle recenzí jsme se trošku děsily, jestli tam nebude v noci moc hluk, klienti si na hluk dost stěžovali, přece jen je to úplně v centru. Na pokoji jsou v balíčku spolu s ručníkem, šamponem a mýdlem, dokonce i špunty do uší. Ale naštěstí tam žádný výrazný hluk nebyl, takže špunty do uší jsme opravdu nepotřebovaly. Ručníky bylo potřeba si vzít svoje, byl tam jen 1 ručník na ruce.
K dispozici byla na recepci i varná konvice a fén za vratný depozit 10 EUR. Lokalita byla výborná, úplné centrum města, takže jsme se na spoustu míst dostaly pěšky.
Hned vedle našeho hostelu byla večerka, která byla otevřená každý den až do 23:30 (včetně neděle, kdy jsou obchody často zavřené). Zde jsme nakupovaly hlavně vodu, protože recepční nám říkal, že není úplně dobré pít vodu z kohoutku (je pravda, že chutnala opravdu hrozně). V naší ulici byl i menší supermarket, ale většinou jsme to cestou zpět měly cestu po známé ulici La Rambla, kde byl velký Carrefour (https://mapy.cz/s/jokesezoba ), tak jsme většinou chodily tam.
Pečivo a croissanty jsme rády kupovaly v cukrárně 365 na naší ulici, která oproti jiným otvírala už v 6:00 ráno a zavírala v 22:00 (https://goo.gl/maps/2i13zsWPsSv , https://cafe365.es ). Na něděli, kdy je většina obchodů včetně Carrefouru zavřená, jsme si vyhlídly pekařství kousek od našeho hostelu, kde naštěstí měli otevřeno i v neděli (Fleca Els Àngels https://goo.gl/maps/sYxihGsmEcA2)
Vstupenky
V Barceloně jsme chtěly navštívit hlavní památky Gaudího a rozhodly jsme se koupit všechny vstupenky online, abychom se vyhnuly dlouhým frontám (odkazy na jednotlivé vstupenky najdete v kapitole „Barcelona – místa, která jsme navštívily“. Při nákupu online často člověk i ušetřil, někde byly vstupenky třeba i o 4 EUR levnější než na místě.
Odkazy na online vstupenky najdete u jednotlivých památek a na konci v sekci Odkazy.
Barcelona
Místa, která jsme navštívily:
Parc Güell
Na první den (úterý) jsme se rozhodly navštívit Parc Güell. Rozhodly jsme se jít hned na 8:30, kdy otvírali (v létě otvírají v 8:00), aby tam nebylo tolik lidí. Park je rozdělen na část, kde se neplatí vstupné a na nejznámější část, kde se platí vstupné 10 EUR (my teda ještě platily 8 EUR, krátce po naší návštěvě zdražili na 10 EUR, protože teď je součástí ceny shuttle bus od zastávky metra Alfons X https://parkguell.barcelona/en/planning-your-visit/bus-guell ). Četly jsme, že před otvíračkou je vstup i do placené části zdarma, ale nechtěly jsme to riskovat, a tak jsme si lístek koupily dopředu online, přece jen sem nebyl nijak zvlášť drahý. Ale opravdu ještě i 5 minut před 8:30 vstup nikdo nehlídal a bylo možné vejít do parku zdarma. Parc Guell je moc hezký, určitě stojí za návštěvu.
Web – https://parkguell.barcelona/en
Online vstupenky – https://parkguell.barcelona/en/buy-tickets
Mapa – https://mapy.cz/s/3lzku
Vstupné – 10 EUR
Doprava – my jely z Placa Catalunya metrem L3 na zastávku Lesseps a pak autobusem 116 na zastávku Arnold Schönberg (možností je samozřejmě více, pěkně je to popsáno zde https://mesto-barcelona.cz/parc-guell )
Sagrada Familia
Na stejný den jsme si naplánovaly ještě Sagrada Familia, lístky jsme kupovaly opět online a u základní ceny 17 EUR (bez audioguide a bez návštěvy věže) mi to ukazovalo pouze časy od 15:00 dále. Určitě doporučuju kupovat online a dostatečně dopředu, určitě záleží na období, ale např. týden před Velikonocemi byly vstupenky na týden dopředu vyprodané a i na další dny zbylo jen pár vstupenek a základní vstupné za 17 EUR bylo dostupné jen ve večerních hodinách po 18:00.
Parc Guell nám zabral dopoledne, pak jsme zašly na oběd a do třech hodin jsme měly ještě času dost, tak jsme si prošly v okolí obchody se suvenýry, a protože zbožňuju turrón, typickou španělskou cukrovinku, nejvíc mě zaujal obchod Torrons Vicens s různými druhy turrónů ( https://goo.gl/maps/1Ub1sNgedTU2 , https://www.vicens.com ). Musela jsem se krotit, abych tam neutratila majlant.
Vstupenky do Sagrady Familia jsme měly na třetí, ale pustili nás tam už asi o deset minut dřív. Je tam bezpečnostní kontrola jako na letišti, kterou je potřeba před vstupem projít. V naší základní vstupence nebyl audioguide, ale to nám nevadilo. Sagrada Familia taky určitě stála za to, moc se mi líbila.
Web – https://sagradafamilia.org/en/
Online vstupenky – https://sagradafamilia.org/en/tickets-individuals
Mapa – https://mapy.cz/s/3r3FL
Vstupné – 17 EUR (základní vstupné bez návštěvy věže)
Gran Teatre del Liceu
Ještě jsme měly ten den nějaký čas, tak jsme se rozhodly navštívit ještě divadlo Grand Teatre del Liceu na La Rambla. Tady jsme neměly přesně daný plán, kdy ho budeme chtít navštívit a není to jedna z nejnavštěvovanějších památek a tak jsme vstupenky tentokrát kupovaly až na místě.
Byla to prohlídka s průvodcem, respektive pro mne, když umím španělsky – průvodce na začátku zjišťoval, kterými jazyky návštěvníci mluví a vyhodnotil, že španělsky mluvících je nejvíc a tak prohlídka byla ve španělštině a ostatní dostali audioguide v angličtině, francouzštině a němčině.
Web – https://www.liceubarcelona.cat/es/visitas-guiadas
Online vstupenky – https://liceubarcelona.koobin.com/index.php?action=PU_extras&Cat_id=18&idioma=ES
Mapa – https://mapy.cz/s/3r3G2
Vstupné – 9 EUR (s průvodcem či audio průvodcem)
Tržnice Boqueria
(Mercat de la Boqueria)
Po návštěvě divadla jsme měly ještě čas navštívit tržnici Boquería, která se nachází na známé ulici La Rambla. Boquería nás úplně nadchla, je to asi mé nejoblíbenější místo v Barceloně. Teda ne, že by mě památky nebavily, ale gastroturistika mě taky dost bere 🙂 Takže tržnici jsme od této chvíle navštěvovaly každý den, někdy jsme to stihly i dvakrát za den, ráno a večer. Protože zbožňuju ovoce všeho druhu, tak nejvíc mě nadchly stánky s ovocem, kde ovoce bylo krásně vyskládané. Při ranních návštěvách tržnice jsme měly možnost vidět, jak teprve ovoce vyskládávají do kužele a pod každý kus ovoce strčí ještě zelený list. Taky se nám moc líbily kelímky s nakrájeným ovocem za 1,50 EUR, takže jsme ocenily, že nemusíme kupovat třeba celý meloun a složitě se do něj dobývat plastovým nožem. Kelímky s ovocem byly různě namíchané, např. 2 druhy cukrového melounu, vodní meloun, jahoda, hroznové víno a kiwi, jinde byl zase ananas, kokos nebo pitahaya. Takže při naší každodenní návštěvě jsme si vždy koupily kelímek ovoce.
Jednou jsme na tržnici přišly v 20:00, půl hodiny před zavíračkou a kelímky s ovocem byly na většině stánků už za 1 EUR. Nadšené jsme byly i z ovocných smoothie, přes den byly za 1,50 EUR a takto před zavíračkou opět zlevňovali. Procházely jsme kolem jednoho stánku a prodavačka, která už stánek vyklízela a smoothie skládala do krabice, nám řekla, že nám dá za 1 EUR hned 2 smoothie, já si vzala maracuyové, kamarádka kokosové a mezitím co jsme hledaly to 1 EURO, tak nám v ruce přistál ještě pomerančový fresh, ať si ho prý taky ještě vezmem, že už to stejně vše uklízí, tak nám dá slevu. Takže jsme za 1 EUR měly 3 smoothie 🙂 Takže přijít před zavíračkou se opravdu vyplatí 🙂
Ze všech tržnic co jsem viděla, zde byly i nejhezčí stánky s mořskými plody, takový výběr všech možných ryb, krevet, škeblí, chobotnic, kalamár, krabů a dalších potvůrek jsem ještě neviděla. I další stánky představovaly pěknou podívanou, při které se nám sbíhaly sliny – stánky s různými druhy španělské šunky, čokolády a čokoládové pralinky, sušené ovoce, salámy, olivy, ovoce na špejli máčené v čokoládě atd.
Na tržnici se nachází i několik barů s vyhlášenými tapas (odkazy viz níže), ale my jsme je nezkoušely. Podle toho co jsem studovala předem na netu mi to zde přišlo dost předražené a navíc se nám ani nelíbilo prostředí, kdy člověk sedí na baru a na sezení venku ještě nebylo moc teplo a navíc tam bylo věčně narváno, takže bysme i pouhé dvě volné židle těžko hledaly.
Web – http://www.boqueria.barcelona/home
Mapa – https://mapy.cz/s/3r3Gb
Otevírací doba – 8.00 – 20.30 pondělí až sobota
Bary na tržnici Boqueria:
Pinotxo Bar – http://pinotxobar.com
Bar Central la Boqueria – http://barboqueria.com/menu/
Barri Gotic
Ve středu jsme se rozhodly navštívit gotickou čtvrť Barri Gotic a rozhodly jsme zkusit free tour. Člověk na konci pak dá tolik peněz, kolik uzná za vhodné, lidi dávali tak 5-10 EUR. Sraz byl u vchodu metra Jaume I před hotelem Suizo a tour trvala asi dvě a půl hodiny a průvodkyně Claire byla super. Tour je potřeba předem zarezervovat na internetu, nám takto v březnu stačilo zarezervovat den předem.
https://www.freetour.com/barcelona/free-tour-of-barcelona (pro inspiraci ještě jeden web na free tour, dostupná jsou i jiná města po celém světě, zatím nemám vyzkoušené)
Mapa – https://mapy.cz/s/3r3Gj
Muzeum čokolády
Museu de la Xocolata
V místech, kde končila naše free tour bylo i muzeum čokolády, které jsme měly v plánu navštívit. Opět to není jedno z nejnavštěvovanějších míst, takže jsme lístky kupovaly až na místě. Při návštěvě se dozvíte spoustu zajímavých informací o čokoládě a její historii a zajímavé jsou určitě i různé exponáty z čokolády (čokoládová Sagrada Familia, Šmoulové, Asterix a Obelix atd.)
Web – http://www.museuxocolata.cat/?lang=en
Online vstupenky – http://www.museuxocolata.cat/venda_entrades.php (stačí koupit na místě)
Mapa – https://mapy.cz/s/3r3Gq
Vstupné – 6 EUR
Aquarium
Po návštěvě muzea čokolády jsme se rozhodly navštívit Akvárium, které se nachází v přístavu Port Vell, kousek od muzea čokolády.
Lístky jsme kupovaly taky online, zde se ale nekupují na konkrétní den a čas, takže po zakoupení si člověk může vybrat jakýkoliv den a čas 90 dní od zakoupení.
Lístky jsme opět ukazovaly v mé appce Pass2U Wallet, tady se jim to moc nelíbilo, na webu totiž měli, že vstupenka musí být buď vytištěná a nebo se měla ukázat elektronická, která se stáhla z emailu, takže QR kód v appce docela zkoumali, co to jako je, kde jsem to kupovala, tak jsem je musela ujišťovat, že jsem to kupovala opravdu na jejich webovkách a jen ten QR kód jsem si naskenovala do aplikace, abych měla všechny vstupenky v Barceloně na jednom místě. Pak teda konečně naskenovaly QR kód a uznali, že to je normální lístek a pustili nás. Asi celkem na 3 místech se ptali co to jako je, že to neznají, ale většinou spíš jen obdivně zkoumali co to je se slovy „nice“, jen tady v akváriu se trochu cukali, než se odhodlali QR kód naskenovat. Lístky jsem měla i vytištěné ale je prostě pohodlnější ukázat mobil než vždy hledat konkrétní vstupenku, na Barcelonu to byl přece jen slušný paklík…
Akvárium je krásné, zatím největší co jsem viděla, líbilo se mi ještě víc než akvárium v Dubaji v Dubai Mall a na Lanzarote. Akvárium rozhodně stojí za návštěvu, můžete zde shlédnout žraloky, rejnoky, chobotnice, mořské koníky, tučňáky a spousta dalších ryb a jiných mořských živočichů. Je zde možnost v různé dny a časy shlédnout i krmení tučňáků, žraloků a rejnoků, ale nám to časově zrovna nevyhovovalo, takže jsme žádné krmení neviděly (časy krmení – https://www.aquariumbcn.com/en/activities/feeding-times/) .
Web – https://www.aquariumbcn.com/en/
Vstupenky online –https://tickets.aquariumbcn.com/selection/pass?productId=1148870666&lang=en
Mapa – https://mapy.cz/s/3r3GF
Vstupné – 21 EUR
Doprava:
Metro: L4 Barceloneta
Metro: L3 Drassanes
Bus: V17, 39, 45, 59, 91, 120, D20, H14, V13, V15
Muhba – Museu d’Historia de Barcelona
V pátek po návštěvě městečka Sitges jsme se nevrátily moc pozdě a měly jsme teda ještě čas navštívit Muzeum MUHBA (Museu d’Historia de Barcelona), což je muzeum věnované historii Barcelony, které zahrnuje 10 míst po celém městě.
My si vybraly muzeum MUHBA na Plaça del Rei, které se nachází ve čtvrti Barri Gòtic a sousedí s městskou katedrálou. Toto muzeum představuje historii Barcelony od jejího počátku jako římské město Barcino až do středověku. Tento obrovský komplex, ve kterém je muzeum umístěno, má rozlohu asi 4000 metrů čtverečních a je historickým exponátem, ve kterém se nacházejí archeologické pozůstatky ulic, domů atd.
Web – http://ajuntament.barcelona.cat/museuhistoria/en/muhba-placa-del-rei
Mapa – https://goo.gl/maps/VJxazhH97McctKxN7
Vstupné – 9 EUR
Vítězný oblouk, Parc Ciutadella
V sobotu jsme si šly prohlídnout Vítězný oblouk (Arc de Triomf) a Parc Ciutadella, moc hezký park s jezírky, fontánami atd. Hned u parku se nachází i zoo, ale tam jsme nešly.
Mapa Arc de Triomf – https://mapy.cz/s/2yR54
Mapa Parc Ciutadella – https://mapy.cz/s/2yR9A
Pláž Barceloneta
Pak jsme se prošly po pláži Barceloneta, ta mě teda spíš zklamala, nemám takovéhle velké a přeplněné pláže ráda, líbí se mi spíš malé zátoky mezi útesy. Překvapivě i když v březnu ještě nebyla koupací sezóna, tak i tak už byla poměrně přeplněná.
Mapa Pláž Barceloneta – https://mapy.cz/s/3r3Ha
Montjuic
V sobotu odpoledne jsme se vydaly na kopec Montjuic (od Parcu Ciutadella jsme šly pěšky na zastávku metra Para-lel), zubačka zrovna byla mimo provoz, tak tam jezdil od zastávky metra Para-lel speciální autobus náhradní dopravy. Dále jsme pak pokračovali na Montjuic lanovkou.
Web lanovka – https://www.telefericdemontjuic.cat/en
Online vstupenky lanovka –https://www.holabarcelona.com/tickets/cable-car-montjuic-barcelona
Jízdné lanovka – 8,40 EUR (jízda tam, dolů jsme šly pěšky)
Castell de Montjuic
Na Montjuicu určitě stojí za návštěvu hrad Montjuic, vstupné stojí jen 5 EUR. Lístky jsme kupovaly až na místě
Web Castell de Montjuic – http://ajuntament.barcelona.cat/castelldemontjuic/en
Mapa – https://mapy.cz/s/3r3Hk
Vstupné – 5 EUR
Poté jsme nakoukly na Olympijský stadion a vyfotily jsme si nepřehlédnutelnou telekomunikační věž Torre de Calatrava, která byla postavena v roce 1992 při příležitosti olympijských her. Já si pak odlovila 2 jednoduchoučké kešky.
Zpívající fontána
(Font Mágica)
Pak jsme se ještě zastavily u krásné budovy Národního muzea katalánského umění (Museu Nacional d´Art de Catalunya) a hned od ní jsme už zamířily ke zpívající fontáně, která se nachází hned pod muzeem. Představení zpívající fontány je zdarma, takže stačí přijít k fontáně a najít si nějaké místo s dobrým výhledem.
Je lepší přijít dřív, aby si člověk mohl najít vhodné místo, tím že ještě nebyla sezóna, tak stačilo cca 30 minut předem, abychom našly vhodné místo, ale v sezóně je lepší určitě ještě dříve. Představení bylo pěkné, ale protože já jsem před rokem shlédla několik mnohem velkolepějších představení zpívající fontány v Dubaji u Dubai Mall a kámoška v Las Vegas, tak se u nás wow efekt jaksi nekonal. Ale kdo podobné představení nikdy neviděl, tak určitě doporučuju, bylo to hezké.
Web fontána: https://www.barcelona.cat/en/what-to-do-in-bcn/magic-fountain/choreographies-magic-fountain
https://www.barcelona.cat/en/what-to-do-in-bcn/magic-fountain
Mapa – https://mapy.cz/s/3h3dU
Provozní doba fontány:
- 1. dubna – 31. května a 1. října – 31. října: každý čtvrtek až sobota od 21:00 do 22:00
- 1. června – 31. září: každou středu až neděli od 21:30 do 22:30
- 1. listopadu – 31. března: každý čtvrtek až sobota od 20:00 do 21:00
Casa Batlló
V neděli jsme měly na dopoledne naplánovanou Casa Batlló. Vstupenky jsme kupovaly opět online a koupily jsme je hned na otvíračku na 9:00. Casa Batlló nás spíš zklamala, za ty peníze to nestálo, hlavně proto, že se právě rekonstruuje. Myslela jsem, že je v rekonstrukci jen venkovní fasáda, ale rekonstrukce probíhá i uvnitř. Fasáda je zakrytá pomalovanou textílií, takže zvenku toho moc není vidět. Na netu to v podstatě prodávají jako bombu, že máte jedinečnou příležitost vidět restauratéry při práci, ale my v 9:00 v neděli ráno samozřejmě neviděly ani jednoho. Základní vstupné stojí 25 EUR a pokud se chce projít člověk po lešení na střeše, musí si připlatit dalších 10 EUR, tak jsme si řekly, že nemusíme mít všechno, za tu cenu nás to opravdu nelákalo. Audioguide je v ceně základní vstupenky
Web: https://www.casabatllo.es/en/
Online vstupenky: https://www.casabatllo.es/venta-entradas/visita-casa-batllo/
Mapa – https://mapy.cz/s/guhalarede
Vstupné – 25 EUR (základní blue, audioguide v ceně)
Casa Mila (La Pedrera)
Další Gaudího dílo, Casa Milá, nás nadchla, ta opravdu stojí za návštěvu. Nejvíc se mi líbila střecha se zajímavými obloukovitými komíny. Zajímavá je i prohlídka místností zařízených v původním stylu z doby, kdy byl tento dům postaven. Vstupenky jsme kupovaly online na 12:00.
Web – http://www.lapedrera.com/en
Online vstupenky –https://tickets.lapedrera.com/en/29-individual/37-la-pedrera-de-dia
Mapa – https://mapy.cz/s/3r3HK
Vstupné: 22 EUR (audioguide v ceně)
Casa Vicens
Na odpoledne už jsme nic dalšího naplánováno neměly, tak jsme si řekly, že bysme ještě mohly navštívit Casa Vicens, první Gaudího dílo. Je otevřený teprve asi rok a ještě do roku 2014 se tam opravdu bydlelo. Tím, že oproti Casa Batlló a Casa Milá není dům Casa Vicens tak známý, tak nebylo potřeba kupovat lístky online a hned po koupi jsme šly na prohlídku, měly jsme to bez průvodce, jen jsme si samy prošly dům. Oproti davům v Casa Milá a Casa Batlló jsme tady byly většinu prohlídky úplně samy, i střechu jsme měly téměř celou dobu jen pro sebe, pak přišly 2 páry turistů, vyfotili se a pak jsme tam zas byly úplně samy. Takže jestli chcete vidět zajímavé dílo Gaudího bez davů, určitě doporučuju. Před vstupem nás požádali, abychom si batohy daly do skříňky. No já i všude po Barceloně nosila můj 45l batoh, protože menší batoh už by se mi do příručního nepodařilo přibalit a batoh této velikosti se jaksi do skříňky nevešel, tak jsem si říkala, že si ho nechám u sebe, podle toho co paní říkala, to vypadalo spíš jako doporučení než jako povinnost dát si batoh do skříňky. Paní pak ale řekla, že je potřeba si batoh odložit, protože je to prý uvnitř poměrně malé (zas tak malé to tam rozhodně nebylo a vzhledem k tomu, že jsme byly skoro celou prohlídku samy a nebyly tam žádné davy, tak by ten batoh určitě ničemu nevadil. Naštěstí v jiných památkách s mým větším batohem problém neměli). Paní mi teda domluvila u prodejkyně vstupenek, že batoh si můžu nechat u ní.
Web – https://casavicens.org
Online vstupenky – https://tickets.casavicens.org/en/184-individual/646-visita-casa-vicens (my kupovaly na místě)
Mapa – https://mapy.cz/s/3r3HP
Vstupné – 16 EUR
V centru Barcelony jsou snad všechny dveře posprejované. Některé jen čáranicce, ale některé jsou dokonce moc hezké.
Monserrat
Protože jsme jely na dovolenou na týden, chtěly jsme zavítat i někam mimo Barcelonu, ideálně někam do přírody. Volba byla jasná, chtěly jsme určitě vidět Monserrat. Vlaky tam jezdí docela často, dopoledne jezdí každou hodinu.
Chtěly jsme jet do Aeri de Monserrat, odtamtud jet nahoru lanovkou, prohlídnout si klášter a okolí a pak jít dolů pěšky do Monistrol de Monserrat a jet zpět vlakem odtamtud.
Vlak R5 vyjížděl z Placa Espanya, nebylo potřeba ani vycházet z metra na ulici, ale už v metru byly rovnou ukazatele na linku R5 jedoucí na Monserrat, bylo to značené poměrně dobře. Rozhodly jsme se jet ve čtvrtek v 9:36.
Lístky jsem chtěla kupovat až na nádraží, protože online mi to přišlo celkem nepřehledné, obzvlášť když se v našem případě nedala koupit zpáteční, když jsme zpět jely z jiné zastávky. Přišly jsme na nádraží a nahoře jsme viděly kancelář, kde bylo vidět, že to je ta společnost, která jezdí na Monserrat. Překvapilo nás, že mají otevřeno až od 9:00, ale my přišly pár minut před devátou, tak jsme čekaly jen chviličku. Pán u okýnka mi hned ale řekl, že lístky na vlak se prodávají dole, o patro níž. Seběhly jsme dolů a dole jsme hned viděly frontu na lístky a nápis Monserrat. Už ve frontě jsem viděla, že je na obrázcích škrtlá lanovka a že prodávají jen zubačku, ale říkala jsem si, že si koupíme teda jen lístky na vlak a lístky na lanovku koupíme až na místě. Když jsme ale vystály frontu, tak mi prodavač řekl, že prodávají jen kombinaci vlak + zubačka, ale ne vlak + lanovka a ani samostatný vlak ne, že ten se dá koupit jen v automatu.
No, přesně tomu jsem se chtěla vyhnout. Automaty nemám ráda a při těch možných kombinacích jsem to právě radši chtěla kupovat u okýnka. A mé obavy se naplnily :p Automat byl tak složitý, že ho musela obsluhovat obsluha a přesto mi ani znalost španělštiny a vysokoškolské vzdělání nestačilo k tomu, abych správné lístky koupila napoprvé. Přišla jsem k paní, která automat obsluhovala a řekla jsem španělsky, že chci lístek na vlak do Aeri de Monserrat a pak nahoru na lanovku. Paní mi to naťukala, já zaplatila a pak jsme ještě chvíli přemýšlely, jestli koupit lístek zpět rovnou tady nebo až v Monistrol de Monserrat. Rozhodla jsem se, že se paní zeptám a ona na to, že já už přece zpáteční mám. No, ale zpáteční samozřejmě zpět lanovkou, což jsme nechtěly. Já jí na to řekla, že jsem přece nechtěla zpáteční. Ona na to, že jsem to ale neřekla. Ale já jsem jen řekla, že chci do Aeri a nahoru lanovkou. O cestě dolů jsem neřekla ani slovo, tak přece nemůže předpokládat, že automaticky chci zpáteční, obzvlášť, když tam existuje několik variant. Paní nás teda poslala k obsluze vedlejšího automatu. Řekla nám, že ale pro rozdíl peněz se budeme muset stavit nahoru do kanceláře. No, když jsem se podívala na hodinky, tak jsem si říkala, že to teda stíháme tak tak. Naštěstí pán měl nakonec možnost vrátit i koupit nový lístek přímo v automatu a vrátil nám rozdíl peněz. Ještě že jsme měly takovou časovou rezervu – na vlak jsme přišly o 45 minut dřív a nakonec to sotva stačilo, poté co jsme konečně dostaly správné lístky, jsme měly do odjezdu vlaku jen 5 minut :p Byl to příměstský vlak, který vypadá spíš jako metro. Do Aeri de Monserrat jel hodinu, ve vlaku jsou na elektronickém panelu pěkně vidět aktuální a příští zastávky.
Po příjezdu jsme šly hned na lanovku, jezdila jedna za druhou, hned jak se naplnila. Lanovku určitě doporučuju, výhled dolů a na okolní hory byl krásný. Nahoře jsme si prohlídly klášter a okolí a rozhodly jsme se vyjet nahoru zubačkou do Sant Joan. Druhá zubačka Santa Cova byla momentálně zavřená kvůli rekonstrukci. Nám to nevadilo, na obě bysme čas stejně neměly a Sant Joan nám přišel stejně zajímavější. Zubačka nás vyvezla do hor vysoko nad klášter, cestou tam byl nádherný výhled dolů na hory a na klášter. Nahoře je několik turistických tras, takže se člověk může buď jen pokochat výhledem a jet dolů nebo udělat nějakou menší túru. My jsme šly tento menší okruh https://mapy.cz/s/3qS1F
A pak jsme se vydaly zubačkou zpět dolů. Vlaky do Barcelony jezdí bez problémů až do večera, ale nechtěly jsme přijet příliš pozdě, tak poté co jsme se zubačkou ze Sant Joan dostaly dolů, vydaly jsme se pěšky dolů do Monistrol de Monserrat (4,1 km, https://mapy.cz/s/3qS0F). Byly jsme rády, že jsme nahoru jely lanovkou a tak dolů do Monistrol de Monserrat jsme to měly pěkně z kopečka. Ukazatel ukazoval 1,5 hod., my jsme nikam nespěchaly a tak jsme to i s přestávkami na focení šly 2 hodiny. Určitě to stálo za to jít dolů takto pěšky, člověk se opět mohl kochat krásnými výhledy na okolní hory. Všude okolo byly velké rozmarýnové porosty, které zrovna krásně kvetly.
Podrobné info – https://mesto-barcelona.cz/klaster-montserrat
Lanovka Aeri de Monserrat – https://www.aeridemontserrat.com/en/timetable-fares/
Lanovka Aeri de Monserrat online vstupenky – https://www.aeridemontserrat.com/en/buy-tickets-online/ (my kupovali v automatu na nádraží v Barceloně)
Zubačka (cremallera) – https://www.cremallerademontserrat.cat/en/rack-railway/timetable-prices/ (my nevyužily)
Funicular de Sant Joan (Zubačka Sant Joan) – kupovaly jsme na místě https://www.cremallerademontserrat.cat/es/funiculares/funicular-sant-joan/
Doprava:
Vlak: R5 z Placa Espanya – (https://mapy.cz/s/3qUuJ )
Jízdní řád – https://www.fgc.cat/es/buscador/
Trasa – 4,1 km (z Monserrat do Monistrol de Monserrat) https://mapy.cz/s/3qS0F
Trasa u Sant Joan – 1,3 km https://mapy.cz/s/3qS1F
Vlak Barcelona – Aeri de Monserrat + lanovka na Monserrat – 12,75 EUR
Vlak z Monistrol de Monserrat do Barcelony – 5,25 EUR
Monserrat – Funicular Sant Joan (zubačka) – 13,5 EUR
Sitges
Výlet do malého přímořského městečka Sitges jsme vlastně původně ani neměly v plánu, chtěly jsme původně navštívit Tarragonu nebo Tossu de Mar, ale bylo nám doporučeno spíš Sitges, které je oproti Tarragoně mnohem blíž a jezdí tam vlak opravdu často. Na Tossa de Mar nám pak už nezbyl čas a věnovaly jsme radši ještě jeden den prohlídce Barcelony.
Do Sitges jsme jely v pátek 22.3. z Passeig de Gracia vlakem R2S, lístky jsme kupovaly přímo na nádraží u okénka. Cesta trvala pouze 36 minut.
Sitges je hezké přímořské městečko, prošly jsme se po pláži, prohlédly malebné uličky, zašly na oběd na tapas do restaurace La Guineu a já si odlovila jednu kešku.
Vlak – R2S z Passeig de Gracia – https://goo.gl/maps/LRjCJ72Y83R2
Vlak cena – 8,5 EUR (zpáteční)
Restaurace – Bar La Guineu – https://goo.gl/maps/2ku4vV4MZDpqVmEi9
Restaurace
Všechny restaurace, které jsme vyzkoušely, měly kromě jedné dobrou úroveň a byly jsme spokojené. Teda až na ten servis… ten je ve Španělsku příšerný prakticky všude (z toho co jsem měla možnost vyzkoušet). Číšníci jsou pomalí, nosí jídla postupně a nejdřív přinesou třeba brambory a ani je nenapadne, že brambory měla být příloha ke kuřecím křidýlkům, které jsem si taky objednala a ty přinesou s dalšími tapas o dost později. Ještě že ty brambory byly vždy úplně vařící. A i když jsme u jídla seděly třeba víc jak dvě hodiny, nenapadlo je ani jednou k nám přijít a zeptat se, jestli je všechno v pořádku a jestli ještě něco nechceme. Ani je nenapadne, aby se přišli zeptat, jestli třeba ještě nechcete ještě něco k pití, když už má člověk prázdnou sklenici… Stejnou zkušenost mám i z 3hvězdičkového hotelu na Lanzarote a i ve 4hvězdičkovém hotelu na Tenerife byla úroveň servisu hrozná.
Ve Španělsku mám nejradši tapas, aby člověk mohl ochutnat víc jídel na jednou. Ve Španělsku mívají na oběd i obědové menu, v Barceloně se dají sehnat už od 10 EUR, ale záleží samozřejmě na lokalitě, někde jsme viděly obědové menu i za 15-18 EUR.
Tady je pro inspiraci seznam restaurací, které jsme navštívily:
Bar Restaurante Taberna – https://goo.gl/maps/heeuJvEYWnhNaYo7A
První oběd jsme si daly v restauraci kousek od Sagrada Familia, tam byly ceny velmi přijatelné, měla jsem polední menu za 10,80 EUR (paella, ryba s hranolkama, dezert). Je příjemné, že na první chod není na výběr pouze polévka (ty já nejím), ale kromě polévky třeba i nějaký salát nebo paella.
Cafe Escac – https://goo.gl/maps/YBmzdn5FMdT2
První a poslední den jsme zašly na večeři do Café Escac na tapas. Ceny jsou tam přijatelné, tapas kolem 5 EUR. Poprvé jsme měly jsme dohromady napůl Croquetes (3,95 EUR), jejich typické brambory Patatas bravas (4,5 EUR), nachos s guacamole (4,9 EUR) a alitas de pollo (kuřecí křidélka – 5,9 EUR) a já si pro sebe ještě objednala chobotnici (Pulpo a feira – 9,9 EUR). No trošku jsem to přehnala, nečekala jsem, že chobotnice bude tak velká porce, jen ta by mi stačila na vydatnou večeři, takže jsme tam seděly přes dvě hodiny. Všechny tapas zde byly moc dobré, určitě můžu tuhle restauraci doporučit, kuřecí křidélka zde byly nejlepší ze všech restaurací, co jsme vyzkoušely.
König – https://goo.gl/maps/TnGFJJ41iL12
Web – https://www.konig.cat/es/restaurant/konig-barcelona-born/
Menu – http://www.konig.cat/wp-content/uploads/cartes/Carta_König_Barcelona_Born.pdf
Druhý den jsme zašly na oběd do restaurace König kousek od Parc de la Ciutadella, na tuto restauraci jsme dostaly tip od průvodkyně, se kterou jsme absolvovaly free tour v Barri Gotic. Tahle restaurace byla nejlevnější, na kterou jsme narazily a tapas zde byly výborné. Dala jsem si opět svou oblíbenou kombinaci Croquetes, Patatas Bravas a Alitas de pollo (kuřecí křidélka), oběd mě vyšel jen na 10,55 EUR. Měli tady i ruzné sandwiche a hamburgery. Pak jsme sem chtěly zajít na oběd ještě jednou, ale evidentně je to oblíbená restaurace a tak se čekala docela dlouhá fronta na stůl a to se nám čekat nechtělo.
2254 Barcelona Restaurant – https://goo.gl/maps/SNcRu5yfEkJ2
Menu http://www.2254restaurant.com
Moje spolucestující má v Barceloně kamarádku, kterou už delší dobu neviděla a tak jsme se domluvily, že s ní zajdeme na večeři a výběr jsme nechaly na ní, aby vybrala nějakou dobrou restauraci, se kterou má dobrou zkušenost. Vybrala restauraci 2254 Barcelona Restaurant ve čtvrti L´Eixample. Podle webu ceny vypadaly o něco vyšší, ale dle předchozích zkušeností z jiných restaurací ve Španělsku jsem si říkala, že když jsou ceny vyšší, budou to o něco větší porce. No, v tomto případě tomu tak nebylo, byla to prostě už trošku luxusnější restaurace.
Měla jsem chuť na své oblíbené sardinky, na které jsem zatím jinde nenarazila a tak jsem se rozhodla, že si je dám a říkala jsem si, že za 9,50 EUR (Sardinas ahumadas con guacamole, soja e Ito Togarashi) to bude asi větší porce a tak jsem radši objednávala opatrně, abych se na večer nepřežrala tak jako předchozí den :p No, porcička to byla adekvátní luxusním restauracím, na talíři mi přinesli 6 kousků sardinky velkých asi jako pětikoruna, takže to mohla být celkem tak jedna sardinka, když přimhouřím oči, možná jedna a půl. Ale opravdu to bylo výborné, byla to nejlepší restaurace, kterou jsme navštívily. Pak jsem si dala ještě artyčok, který byl taky výborný a jako přílohu Pan con tomate, další typické tapas, pečivo potřené rajčaty. Tady byl pan con tomate výborný, výtečné pečivo a byl teplý a krásně křupavý. Tak jsem tak trochu rozmlsala a myslela jsem, že to je běžná varianta Pan con tomate a jaké bylo mé zklamání, když jsem si ho pak objednala dvakrát jinde a byla to pouze obyčejná studená nakrájená bageta potřená rajčetem…
Dezert byl taky výborný, dala jsem si Panna cottu s jahodami a jahodovou zmrzlinou. Tím, že jsme přišli na večeři něco před sedmou, tak jsme měli na veškeré jídlo 30% slevu, což bylo velmi příjemné. Je pravda, že v tuto dobu jsme tam byli prakticky jediní, holt sedmá hodina je pro Španěly na večeři moc brzo, zato v devět už tam bylo narváno. I zde servis pokulhával, a i když nám došlo pití, nikdo si nás nevšímal.
Taco Bell – https://goo.gl/maps/wBo7NWiFYpQTxk6X8
Menu – https://tacobell.es/productos/menus/
Máme s kámoškou rády mexickou kuchyni a tak jsme dvakrát na večeři zašly do Taco Bell. Je to fast food s mexickou kuchyní a moc nám tam chutnalo. Já si při obou návštěvách dala mé oblíbené quesadillas (4,10 EUR).
Bar – Restaurante Fernando – https://goo.gl/maps/fh4TRKXrvvQ2
Po návštěvě Parc de la Ciutadella jsme chtěly jít na oběd opět do Königa, ale byla tam taková fronta na stůl, že jsme se rozhodly najít jinou restauraci a zakotvily jsme v Bar – Restaurante Fernando. Této restauraci se určitě vyhněte velkým obloukem, nejhorší restaurace, ve které jsme byly, tady mi nechutnalo ani jedno tapas, které jsem si objednala. Kuřecí křidélka měly tak divnou marinádu, že jsem chvíli přemýšlela, jestli nejsou zkažený, patas bravas byly taky hrozný, salsu pokapaly po celých bramborách a protože tahle salsa chutnala o dost jinak než v jiných restauracích, v bramborách jsem se jen tak trochu ponimrala. A Croquetes byly taky hrozný, vůbec mi nechutnaly. Servis taky hrozný jako vždy, i když servírka viděla, že jsem nedojedla, nenapadlo se jí zeptat, zda to bylo v pořádku.
Pokud máte rádi Španělsko jako já a plánujete podívat se i do jiné části Španělska, doporučuju Kanárské ostrovy, můžete mrknout na mé příspěvky z dovolené na Lanzarote a Tenerife:
https://lenkacestounecestou.cz/lanzarote-s-detmi/
https://lenkacestounecestou.cz/kanarske-ostrovy-tenerife/
Náklady
Kolik mě týdenní dovolená v Barceloně stála
Tady najdete pro inspiraci, co mě jednotlivé věci stály, kdyby vás zajímalo, co kolik přibližně v Barceloně stojí… na některých věcech se dá samozřejmě ušetřit, jako třeba pokud se nebudete stravovat v restauracích nebo třeba na suvenýrech – obzvlášť ve Španělsku u mě největší částku za suvenýry zastupuje moje oblíbená cukrovinka turrón, kdy se musím hodně krotit, abych za něj neutratila přespříliš :p
Týden dovolené v Barceloně – celkem – 17 790 Kč
Autobus do Vídně zpáteční – 780 Kč
Letenky – 1597 Kč
Hotel – 3325 Kč
Pojištění – 378 Kč
Restaurace (7x) – 2834 Kč (109 EUR)
Jídlo – 1378 Kč (53 EUR)
Suvenýry – 1794 Kč (69 EUR)
Vstupy – 3783 Kč (145,5 EUR)
Parc Guell – 8 EUR
Sagrada Familia – 17 EUR
Casa Batlló – 25 EUR
Casa Milá (Pedrera) – 22 EUR
Casa Vicens – 16 EUR
Akvárium – 21 EUR
Castell de Montjuic – 5 EUR
Gran Teatre del Liceu – 9 EUR
Museu de la Xocolata – 6 EUR
Muzeum Muhba – 9 EUR
Free tour v Barri Gotic – 7,5 EUR
Doprava – 1921 Kč (73,9 EUR)
Aerobus – 10,2 EUR
Metro lístky T10 – 15,3 EUR
Lanovka Montjuic – 8,40 EUR
Vlak Barcelona – Aeri de Monserrat + lanovka na Monserrat – 12,75 EUR
Vlak z Monistrol de Monserrat do Barcelony – 5,25 EUR
Monserrat – Funicular Sant Joan(zubačka) – 13,5 EUR
Vlak do Sitges – 8,5 EUR
Odkazy
Naše ubytování – Hostel Central & Basic Universitat https://www.booking.com/hotel/es/hostal-gat-raval.en-gb.html?label=gen173nr-1FCAEoggI46AdIM1gEaDqIAQGYAQm4ARfIARXYAQHoAQH4AQuIAgGoAgO4Av3Ko-UFwAIB&sid=351779c57950780b35851c8193f13689&dest_id=-372490&dest_type=city&hapos=1&hpos=1&sr_order=popularity&srepoch=1554572688&srpvid=0ac97cc79308000c&ucfs=1&from=searchresults;highlight_room=#hotelTmpl
Praktické info o Barceloně – https://mesto-barcelona.cz
Doprava z letiště:
https://mesto-barcelona.cz/doprava-z-letiste
https://www.aeropuertobarcelona-elprat.com/ingl/accesos_aeropuerto_taxi_bus4030.htm
Doprava z letiště – vyhledávač dopravy z letiště nejen pro Barcelonu https://www.toandfromtheairport.com
Aerobus lístky online – http://www.aerobusbcn.com/en/buy-tickets?prt=30292
Aplikace na vstupenky v mobilu – Pass2U Wallet –
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.passesalliance.wallet&hl=cs
TMB – plánování tras v metru – https://www.tmb.cat/en/barcelona/journey-planner
TMB mobilní aplikace – plánování tras v metru –https://play.google.com/store/apps/details?id=com.geomobile.tmbmobile&hl=en
Citymapper – plánování tras v metru –https://play.google.com/store/apps/details?id=com.citymapper.app.release
Parc Guel – https://parkguell.barcelona/en
Parc Guel shuttle bus – https://parkguell.barcelona/en/planning-your-visit/bus-guell
Parc Guel Online vstupenky – https://parkguell.barcelona/en/buy-tickets
Sagrada Familia – https://sagradafamilia.org/en/
Sagrada Familia Online vstupenky – https://sagradafamilia.org/en/tickets-individuals
Casa Batlló – https://www.casabatllo.es/en/
Casa Batlló Online vstupenky – https://www.casabatllo.es/venta-entradas/visita-casa-batllo/
Casa Milá (Pedrera) – http://www.lapedrera.com/en
Casa Milá Online vstupenky – https://tickets.lapedrera.com/en/29-individual/37-la-pedrera-de-dia
Casa Vicens – https://casavicens.org
Casa Vicens Online vstupenky: https://tickets.casavicens.org/en/184-individual/646-visita-casa-vicens
Aquarium – https://www.aquariumbcn.com/en/
Aquarium – časy krmení – https://www.aquariumbcn.com/en/activities/feeding-times/
Aquarium Vstupenky online –https://tickets.aquariumbcn.com/selection/pass?productId=1148870666&lang=en
Tržnice Boquería – http://www.boqueria.barcelona/home
Tržiště Boquería – Pinotxo Bar – http://pinotxobar.com
Tržiště Boquería – Bar Central la Boqueria – http://barboqueria.com/menu/
Gran Teatre del Liceu – https://www.liceubarcelona.cat/es/visitas-guiadas
Gran Teatre del Liceu Online vstupenky – https://liceubarcelona.koobin.com/index.php?action=PU_extras&Cat_id=18&idioma=ES
Museu de la Xocolata – http://www.museuxocolata.cat/?lang=en
Museu de la Xocolata Online vstupenky – http://www.museuxocolata.cat/venda_entrades.php
Muhba muzeum – http://ajuntament.barcelona.cat/museuhistoria/en/muhba-placa-del-rei
Montjuic lanovka – https://www.telefericdemontjuic.cat/en
Montjuic Online vstupenky lanovka – https://www.holabarcelona.com/tickets/cable-car-montjuic-barcelona
Montjuic – Castell de Montjuic – http://ajuntament.barcelona.cat/castelldemontjuic/en
Montjuic – zpívající fontána – https://www.barcelona.cat/en/what-to-do-in-bcn/magic-fountain/choreographies-magic-fountain
Montjuic – zpívající fontána – https://www.barcelona.cat/en/what-to-do-in-bcn/magic-fountain
Sandeman free tour – https://www.neweuropetours.eu/sandemans-tours/barcelona/free-tour-of-barcelona/?gclid=CjwKCAjwv6blBRBzEiwAihbM-UHUeXKZP–VWbKEJXwsg-ReFl7ZmAK1PnMOCS4IUd-xmKJyIAlJJRoCmfcQAvD_BwE
Free tours nejen pro Barcelonu – https://www.freetour.com/barcelona/free-tour-of-barcelona
Jízdní řád FGC (vlak na Monserrat) – https://www.fgc.cat/es/buscador/
Lanovka Aeri de Monserrat – https://www.aeridemontserrat.com/en/timetable-fares/
Lanovka Aeri de Monserrat online vstupenky – https://www.aeridemontserrat.com/en/buy-tickets-online/
Monserrat Zubačka (cremallera) – https://www.cremallerademontserrat.cat/en/rack-railway/timetable-prices/
Funicular de Sant Joan (Zubačka Sant Joan) – https://www.cremallerademontserrat.cat/es/funiculares/funicular-sant-joan/
Fotogalerie
3 komentáře
Pingback:
Pingback:
Pingback: