Lisabon – stopover aneb co se dá stihnout za 3 hodiny
Na přelomu května a června jsem byla na Madeiře a při cestě zpět jsem měla delší přestup v Lisabonu a tak jsem si říkala, že nebudu sedět na letišti a aspoň si trochu prohlídnu Lisabon. Za 3 hodiny se samozřejmě stihnout zdaleka vše nedá, ale pokud máte na letišti čas aspoň 3-4 hodiny čistého času, tak určitě doporučuju zajet do centra, i za takhle krátkou dobu se dá navštívit pár hezkých míst a nasát atmosféru Lisabonu. Lisabon je krásný, takže určitě plánuju se někdy vrátit a projít si ho pořádně.
Na Madeiru jsem letěla s TAP Portugal a měla jsem při zpáteční cestě dlouhý přestup cca 7 hodin. Přilítala jsem cca v 7.05 ráno a měla jsem tak 4 hodiny čistého času na prohlídku Lisabonu (když nepočítám cestu do centra). Nakonec jsem ani celý čas nevyužila a na prohlídku využila lehce přes 3 hodiny, protože vzhledem k odletu v 5:30 jsem toho moc nenaspala a byla jsem dost unavená a uchozená.
Říkala jsem si, že vzhledem k omezenému času se mi nechce jet do centra městkou hromadnou dopravou, abych neztrácela moc čas. A tak jsem se rozhodla poprvé vyzkoušet Uber a určitě doporučuju. Na cestě tam do centra ke katedrále Sé mě stál Uber 7 EUR, při cestě zpět od náměstí Praҫa do Comercio 10 EUR. Cesta do centra trvá 15-20 minut.
Nechala jsem se tedy vysadit kousek od katedrály Sé. Takhle po ránu bylo město poněkud poloprázdné. Katedrála Sé pochází z 12. stolení a je nejstarší a nejvýznamnější církevní stavbou v Lisabonu.
Praça do Comércio
Pak jsem pokračovala na náměstí Praҫa do Comércio. Tohle náměstí patří nejen mezi ty nejkrásnější, ale také mezi ty největší, má rozhlohu 36 000 m² (180m x 200m)
Náměstí je ohraničeno 3 stejnými bloky budov se 3 patry a z jižní strany širokou řekou Tejo. Uprostřed náměstí se nachází jezdecká socha krále Josefa I.
Dále můžete na náměstí vidět krásný vítězný oblouk Arco da Rua Augusta.
Pink street – Rua Nova do Carvalho
Ano, přesně tak – Růžová ulice 🙂 . Ulice Rua Nova do Carvalho má totiž růžový chodník. Tato ulice je známá pro svůj noční život. Ale takhle po ránu byla doslova liduprázdná.
Azulejos
Když se procházíte Lisabonem, často narazíte na známé azulejos, typické kachlíky, které jsou často po celém domě místo fasády. Azulejos jsou typickým prvkem portugalské architektury. Můžeme je najít opravdu všude, nejen na kostelech, ale i na veřejných stavbách, nádražích, tržištích, na běžných domech, a to jak zvenčí tak uvnitř. Např. v Portugalsku se nekachlíkuje jenom koupelna jako u nás, ale i v kuchyni najdete kachlíčky na zdech, tak jako u nás v koupelně. A pokud takový byt není zrovna čerstvě zrekonstruován, tak často právě jak v kuchyni, tak v koupelně se nachází právě tyto typické azulejos… Nevypadá to sice nejmoderněji, ale kdybych třeba takový byt koupila, tak jsem si říkala, že by snad bylo i škoda rekonstruovat, vždyť tyhle kachlíčky jsou pro Portugalsko tak typické.
Kromě výtvarného prvku mají i praktický význam jako trvanlivý a praktický povrch zdí a v horkém klimatu prý upravují vnitřní teplotu v domě.
Žluté tramvaje
Při procházkou Lisabonu jsem samozřejmě narazila na známé žluté tramvaje, které jsou pro Lisabon typické. Bohužel času bylo málo, tak jsem se nesvezla. Tak někdy příště.
Výtah Santa Justa
Tento výtah se nachází v ulici Santa Justa a spojuje tuto ulici v centru města s náměstím Carmo na kopci.
Výtah Santa Justa navrhl inženýr Raul Mesnier de Ponsard. Celý výtah je zhotoven ze železa a patří k reprezentativním ukázkám tohoto druhu portugalské architektury. Výtah je v neogotickém stylu a každé patro je zdobeno jiným způsobem. Pro svůj vzhled bývá často za autora výtahu mylně považován Gustave Eiffel.
Výtah je vysoký 45 metrů a je vybaven dvěma kabinami s dřevěným interiérem. Každá kabina pojme 24 pasažérů. V současnosti je výtah využíván především jako turistická atrakce.
Náměstí Largo do Carmo
Dále jsem pokračovala na náměstí Largo do Carmo. Teď na začátku června bylo opravdu úchvatné díky stromům s krásnými fialovými květy.
Convento de Carmo
Na náměstí Largo do Carmo se nachází Convento de Carmo. Jedná se o ruiny karmelitánského kláštera, který byl zničen po zemětřesení v roce 1755. Ruiny kostela patří k hlavním lisabonským památkám připomínajícím toto ničivé zemětřesení a od roku 1864 zde najdeme archeologické muzeum (Museu Arqueológico do Carmo).
Miradouro do Carmo
Hned za klášterem se nachází moc hezká vyhlídka Miradouro do Carmo, odkud je moc hezký výhled na Lisabon.
Praҫa do Rossio
Mou poslední zastávkou bylo náměstí Rossio. Nejvýraznějším architektonickým prvkem tohoto náměstí je mozaiková dlažba s vlnkovaným vzorem.
Pak jsem přišla na tohle náměstí, odkud už je vidět hrad Castelo de Sao Jorge, ale na jeho návštěvu už mi bohužel nebyl čas, tak až někdy příště, v Lisabonu jsem určitě nebyla naposledy 🙂
Ubytování Lisabon
Při cestě na Madeiru jsem měla ještě delší přestup a letělo mi to až druhý den ráno a potřebovala jsem přespat někde blízko letiště. Určitě můžu doporučit soukromé ubytování Stay @Airport, asi 10 minut pěšky od letiště
Cena – 35 EUR (jednolůžko, ve dvou by to bylo levnější) + 10 EUR pozdní check-in po 22:00