pláž s černým pískem, oceán a zelené kopce
Madeira

Pláže na Madeiře


V článku najdete informace, na jakých plážích se můžete na Madeiře vykoupat a zda jsou vhodné pro děti. Madeira není typická plážová destinace a byla by opravdu škoda strávit celou dovolenou na pláži. Ale určitě i tady najdete moc hezké pláže, kde koupání bude příjemným zpestřením vaší dovolené na tomto krásném ostrově.

 • Jestli se chystáte na Madeiru, rádi vám nabídneme ubytování v našem bytě 3+1 s velkou terasou ve Funchalu, v klidné části mezi místními.
 • Je to ideální výchozí bod jak pro cestování autem, tak i autobusem. Bezproblémové parkování zdarma před domem. 
 • Bližší informace, foto a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Madeira není zrovna typická plážová destinace, takže pokud někdo chce strávit dovolenou na pláži, tak to bych doporučila spíše jinou destinaci než Madeiru. A pokud máte rádi dlouhé kilometrové pláže, tak to taky není ta správná destinace pro vás, takové pláže na Madeiře nenajdete. Možností ke koupání se na Madeiře najde dost, ale tady je toho tolik k vidění, že by rozhodně byla škoda strávit dovolenou jen koupáním. Takže spíš bych doporučila zkombinovat vždy nějaký výlet s koupáním, tak jako to děláme my – když nějakou túru zvládneme dříve, tak pak jdeme na chvíli na pláž.

Některé pláže rozhodně nebývají přeplněné, takže tam můžete být skoro sami. A některé pláže jsou dokonce dostupné jen lanovkou

Pokud se chcete na Madeiře koupat, máte 4 možnosti:

 • Pláže
 • Přírodní lávové bazénky
 • Koupaliště s bazény
 • Poços – přírodní bazénky v řece

V tomto článku se zaměříme na pláže na Madeiře.

Teplota oceánu

Pokud se chcete na Madeiře koupat, je ideální vyrazit na Madeiru mezi červnem až říjnem. Nejvyhřátější bývá oceán v září. Když jsme byli naposledy na Madeiře v srpnu, měřili jsme teplotu vody na několika plážích a vždy jsme naměřili teplotu 26°C. Jiné léto měla voda 24°C, což mi stále přijde jako příjemná teplota na koupání.

Pokud jste otužilejší, můžete se se samozřejmě vykoupat i v jiných měsících, někteří mi říkali, že se koupali třeba i v prosinci či únoru, ale to je opravdu pro otužilejší jedince…

Typy pláží

Oblázkovo písečná pláž

Praia Formosa 

Tahle pláž je částečně oblázková a částečně písečná.

Praia Formosa je nejznámější pláž ve Funchalu a pokud budete ubytovaní v našem bytě, budete to mít na pláž kousek, cca 2,5 km. Pláž je v pohodě dostupná i autobusem, od našeho bytu jede na pláž přímý bus 43. Bližší informace, foto a ceník nabídky ubytování v našem bytě 3+1 ve Funchalu najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Na pláži najdete několik restaurací, tak si tam můžete zajít na oběd nebo na večeři. Tato pláž také nabízí krásný výhled na útes Cabo Girao.

Tahle pláž je směs oblázků a písku, u vstupu do moře spíše písek, takže přístup do vody je v pohodě. I na ležení si můžete vybrat, zda ležet na písku či na oblázcích. Je tu mělko poměrně dlouho od břehu, takže tato pláž je vhodná i pro děti. Dalo se v pohodě i bez bot do vody, i když je to samozřejmě lepší mít boty, když část pláže je oblázková.

kamenito písčitá pláž, oceán a hotely na pobřeží
Praia Formosa

Pokud člověk po promenádě pokračuje ještě dál, pod hotelem Orca Praia najdete část pláže, která je úplně písčitá

Mapa – https://mapy.cz/s/duzomovoja

Písečné pláže

Na Madeiře najdete pouze 4 písečné pláže

 • Prainha
 • Seixal
 • Calheta
 • Machico

Seixal

Na pláži v Seixalu je krásně jemný černý písek, takže přístup do vody je tu super. Pláž je tedy vhodná i pro děti, i vstup do vody je pozvolný. Tahle pláž také nabízí krásné scenérie zeleně porostlých hor. Tahle pláž mě opravdu nadchla, za mě je to nejhezčí pláž na Madeiře.

pláž s lidmi a černým pískem
pláž s černým pískem, oceán a zelené kopce

Na kraji pláže najdete také malý vodopád, který nebylo snadné vyfotit si bez lidí, protože buď ho lidi používají místo sprchy a nebo si tu holky hrají na modelky, aby ulovily dokonalou Instagramovou fotku :p

V blízkosti pláže najdete nějaké restaurace.

Je to teda bohužel dost frekventovaná pláž, takže v létě tam bývá dost lidí a není lehké zaparkovat.

Takže je lepší zaparkovat spíše výš někde u cesty a nezajíždět až na parkoviště dolů, kde je to často v průběhu dne bez šance.

Mapa – https://mapy.cz/s/lafubebeha

malý vodopád tekoucí ze skály
pláž s černým pískem a zelené kopce

Prainha

Prainha je moc hezká písečná pláž kousek od poloostrova Sao Lourenco. Je to menší pláž s výhledem na skály, určitě doporučuju. Je to známá pláž, takže tady nebudete zrovna sami.

Ideální spojit s trekem na poloostrov Ponta de Sao Lourenco.

Tato pláž je určitě vhodná i pro děti, je zde pozvolný vstup do vody.

Najdete zde i bar.

Mapa – https://mapy.cz/s/hotasusela

Prainha
Malá pláž s černým pískem a skalisky okolo
Bar se slunečníky a lehátka a vzadu skály

Machico

Praia de Machico

V Machico je hezká pláž se světlým navezeným pískem. Je zde mírný přístup do vody, takže zde je koupání vhodné i pro děti.

Je to známá pláž, takže zde sami rozhodně nebudete.

Mapa – https://mapy.cz/s/cacusabafu

Písečná pláž s mnoha lidmi na dekách, pár slunečníků a moře
Písečná pláž s mnoha turisty a oceán

Praia de S. Roque

Hned vedle je ještě jedna pláž, oblázková, ale vzhledem k tomu, že hned vedle je písečná pláž, tak tahle pláž není příliš frekventovaná

Mapa – https://goo.gl/maps/KLBpRiYWzJXWWjZs9

Calheta

V Calhetě najdete 2 menší písečné pláže naproti sobě, obě chráněné vlnolami. Tyto dvě pláže byly vytvořeny uměle a byl sem navezen písek z Maroka. Mě osobně tahle pláž nějak nenadchla, protože mám ráda spíš přírodnější pláže, ale je to poměrně oblíbená pláž.

Je to opět vhodná pláž pro děti.

Mapa – https://mapy.cz/s/gosomerehe

Písečná pláž a moře
Písečná pláž v malé umělé zátoce

Oblázkové pláže

Na Madeiře najdete hlavně oblázkové, respektive kamenité pláže (často to nejsou malé oblázky jako třeba v Chorvatsku, ale spíš větší zaoblené kameny). 

Takže doporučuju vzít si sebou boty do vody.

Obecně tyto pláže nejsou úplně vhodné pro menší děti, protože pohyb po větších kamenech není úplně jednoduchý a také často zde není pozvolný vstup do moře a je dost brzo hloubka. 

Baía d´Abra

Pláž Baía d´Abra najdete u Ponta de Sao Lourenco na východě ostrova. Je to moc hezká pláž je s nádherným výhledem na poloostrov Sao Lourenco a skalnaté pobřeží.

Je ideální spojit trek na Ponta de Sao Lourenco s koupáním na této pláži po treku.

Není to pláž, která by byla nějak vyhledávaná, takže tu můžete být téměř sami. Pláž nepovažuji za příliš vhodnou pro menší děti, kvůli oblázkům přístup do vody není tak jednoduchý.

Občerstvení, slunečníky – ne

Mapa – https://mapy.cz/s/nurozunoso  

Oblázková pláž s krásnými skalními útvary
Pohled na malou oblázkovou pláž vedle skalnatého poloostrova

Faial

Praia do Faial

Další příjemné koupání je ve Faialu v takové malé zátoce, která je tedy dobře chráněná od velkých vln. Je tam hezké koupání, vstup se neplatí žádný a je tam veškeré zázemí a restaurace.

Vhodná i pro děti 

Mapa – https://mapy.cz/s/menobamuka

Oblázková pláž a skalnaté pobřeží
Oblázková pláž a v dálce hory

Ponta do Sol

V městečku Ponta do Sol najdete moc hezkou oblázkovou pláž.

Ale jinak je to moc hezká pláž, v okolí najdete i restaurace.

Mapa – https://mapy.cz/s/nujumojora

pláž v malebné vesničce a vedle pláže skála a barevné domky
oblázková pláž, oceán a skála

Fajãs Cabo Girão

Na tuto pláž se dostanete pouze lanovkou Teleférico das Fajãs Cabo Girão, která se nachází kousek za Câmara do Lobos. Parkování zde bylo zdarma, ale jako na většině míst malé parkoviště bylo plné a tak se parkovalo u kraje silnice, kde se dalo.

Lanovka stála pro dospělého 5 EUR (zpáteční, nahoru se pěšky dostat nejde). Na Madeiře je celkem 7 lanovek a tato, stejně jako většina ostatních, je pěkně strmá a můžete se kochat nádhernými výhledy. Poté co jsme sjeli lanovkou dolů, šli jsme na pláž (https://mapy.cz/s/dekugofudu), která je dobře dostupná po chodníčku a na pláži jsou oblázky a přístup do vody byl celkem v pohodě.

Tohle rozhodně není přeplněná pláž, kromě nás zde byly asi jen 3 páry.

Pláž se nachází prakticky přímo pod známým útesem Cabo Girão.

Cena lanovka – 5 EUR dospělý (dítě 2,5 EUR)

Mapa – https://mapy.cz/s/fahugofoda

oblázková pláž pod útesem
Balvan na oblázkové pláži a oceán

Garajau

Další pláž, na kterou se můžete dostat lanovkou. Sem se teda dá dostat i pěšky či autem po klikaté cestě, ale když lanovka stojí pouze 3 EUR zpáteční, tak proč neuvyužít lanovky a mít o zážitek navíc 🙂

Vzhledem k tomu, že je tahle pláž v blízkosti městečka, tak rozhodně nebyla prázdná jako ta pod Cabo Girão, lidí zde bylo poměrně dost. Také bylo dost těžké najít stín, ale na kraji u skály jsme nějaký našli. Pláž je to moc hezká, ale jsou zde poměrně velké kameny, takže pohyb po pláži a přístup do vody není nic moc, zde určitě doporučuju boty. Také je poměrně brzo hloubka, takže tahle pláž není moc vhodná pro malé děti.

Na této pláži najdete veškeré zázemí jako restauraci, toalety i sprchy.

Cena lanovky (zpáteční) – 3 EUR (dítě 2 EUR)

Provozní doba lanovky – 10:00 – 20:00

Mapa – https://mapy.cz/s/notamusuzu

výhled dolů na oblázkovou pláž a oceán
Oblázková pláž, útes a oceán

Fajã dos Padres

Na pláž Fajã dos Padres se dostanete pouze lanovkou. Je to pořádně strmá lanovka s krásnými výhledy, ale je poněkud dražší, zpáteční stojí 10 EUR (dítě naštěstí zdarma).

Poté co vystoupíte z lanovky, k pláži se jde cestou kolem sadů s různým exotickým ovocem – manga, avokáda, banány, pitanga, fíky, maracuja a také tu najdete i vinice. Dá se tu zakoupit (rezervace přes web níže) i prohlídka sadů s průvodcem a ochutnávkou ovoce. Zatím jsme nezkoušeli, třeba někdy příště.

Přístup do vody nic moc, dost velké kameny a brzo hloubka, takže to není úplně vhodná pláž pro menší děti. Sem rozhodně doporučuju boty do vody.

Je tu i restaurace, ale nemám osobně vyzkoušeno.

pohled dolů na oceán a ovocné sady
oblázková pláž u oceánu a skála
oblázková pláž s lidmi, slunečníky a útes

Madalena do Mar

Další oblázkovou najdete v Madalena do Mar na jižním pobřeží.

Mapa – https://mapy.cz/s/cabosoruta

Oblázková pláž se slaměnými slunečníky
Pláž u oceánu a skaliska

Paúl de Mar

Dalším místem, kde se můžete na jižním pobřeží zastavit na vykoupání je Paúl de Mar.

Mapa – https://mapy.cz/s/pozuzosepe

Malá zátoka na koupání s oblázky

Calhau da Lapa

Další zajímavé místo, kde se můžete vykoupat je Calhau da Lapa. Cesta dolů k moři má asi 1 km, ale doporučuju jen zdatnějším turistům, pro někoho s bolavými koleny by to nebylo, dolu vede přes 600 schodů :p Jsou tam krásné výhledy na skály, oceán a vodopád. Dole se dá vykoupat, ale není to žádná upravená pláž, samé kameny a ten den byly velké vlny, takže jsme se nekoupali. Do oceánu se dá vlézt i z mola po schůdcích.  Zajímavostí tady dole u oceánu jsou domečky přímo ve skále, některé z nich slouží i pro krátkodobý pronájem. 

Mapa – https://mapy.cz/s/hulecubujo

Pohled na skálu ve které jsou kamenné domy
Pohled na kamenitou pláž od domečků ve skále

Santa Cruz

Další oblázkovou pláží, kde se můžete vykoupat je pláž v Santa Cruz – https://mapy.cz/s/ragorodade

Oblázková pláž u oceánu s palmami a molo v moři
Oblázková pláž u oceánu a molo v moři

Caniçal

Oblázkovou pláž najdete i v Caniçalu. Ideál na vykoupání např. po treku z Machica do Caniçalu přes kopec Pico do Facho. 

https://mapy.cz/s/dohehacade

Oblázková pláž se slunečníky
Oblážková pláž a vzadu tyčí se hora

Porto da Cruz – Praia da Alagoa

Oblázkovou pláž najdete i v Porto da Cruz. Praia da Alagoa je vhodná především pro surfaře a najdete zde i surfařskou školu. 

https://mapy.cz/s/rahegafufu

Výhled na oblázkovou pláž u oceánu
Oblázková pláž u oceánu
Surfař sjíždějící vlnu v oceánu

Pokud se chystáte na Madeiru, mrkněte na další články v sekci Madeira, kde najdete itineráře, cestopisy z mých cest se spoustou užitečných tipů a články s užitečnými tipy (autobusy na Madeiře, odkazy, mobilní aplikace týkající se Madeiřy atd.) 

https://lenkacestounecestou.cz/category/madeira/

Pokud se vám článek líbil a ušetřil vám čas při plánování vaší dovolené a chtěli byste přispět na provoz tohoto webu, můžete mi poslat nějakou symbolickou částku na účet 1017134683/5500

Tvorba webu zabere spoustu času a provoz webu i nějaké ty peníze, ale určitě nechci vytvářet jako ostatní nějaké placené e-booky či placené členské sekce, takže web bude vždy pro všechny celý zdarma, protože není nad to, když mi posíláte milé zprávy, jak vám můj blog pomáhá při plánování vašich cest 🙂 Ale kdybyste mě chtěli podpořit a obdarovat mě nějakým dobrovolným příspěvkem na provoz webu, určitě mě potěší jakákoliv částka, kterou mi zašlete 🙂

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *