Oranžové pískovcové skály podél dlouhé písečné pláže
Evropa,  Nabídka ubytování

Portugalsko – Algarve – 09/2021


Algarve – dovolená & koupě bytu

Letos jsem letěla do Algarve již podruhé. Hlavním účelem této cesty nebyla dovolená, ale především koupě bytu, protože na září byl naplánovaný podpis smlouvy (escritura). Září je pro návštěvu Algarve super, pořád krásně slunečné a teplé počasí a přitom již méně turistů než v červenci a velmi levné letenky. Oceán stále velmi příjemný na koupání, takže září je stále ideální pokud se chcete koupat. Pokud máte rádi skalnaté pláže, procházky po pobřeží, lodní výlety, malebná městečka, či jeskyně, určitě jeďte na dovolenou do Algarve, nebudete litovat. A pokud vás nebaví jen ležet na pláži, i vy si přijdete na své, Algarve nabízí množství turistických tras, takže ani vy se tady nebude nudit.

Náš byt nabízíme k pronájmu turistům, tak neváhejte a přijeďte. Ráda pomůžu i s itinerářem a dalšími radami na cestu 🙂 Uvidíte, že si Algarve také zamilujete.

Datum: 16.9. – 23.9.2021

Itinerář

 1. Odlet z Vídně do Faro + Portimão
 2. Portimão – pláže + trek po pobřeží, podpis kupní smlouvy
 3. Trek na západním pobřeží (Sagres, Cabo de São Vicente), Fortaleza de Sagres
 4. Ferragudo, Trek Caminho do Promontórios
 5. Portimão, Lagos – Ponta da Piedade, Praia do Pinhão, Praia Dona Ana
 6. Solné pánve Salinas do Grelha a koupání v Mrtvém moři, Faro
 7. Portimão (tržnice), Carvoeiro, Percurso dos sete vales suspensos, Praia do Carvalho, Praia de Benagil
 8. Odlet z Faro do Vídně

  

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/penohajeda

Algarve jsem letos navštívila už podruhé. Při naší první návštěvě v červenci jsme vybrali krásný byt 1+kk a podpis smlouvy měl být po polovině září. Takže hned po návratu z dovolené jsem kupovala další letenky na září 🙂 Dovolené už moc nezbylo, takže jsem naplánovala jet na týden. Říkala jsem si, že bych byla ráda, abych nemusela jet sama a zkusila jsem napsat kámošce, se kterou jsem byla na Madeiře. Je velmi flexibilní a byla jsem ráda, když mi dala hned vědět, že opět ráda pojede. Navíc je velmi dobrá řidička, takže jsem byla ráda, že ani tentokrát nebudu muset řešit cestování autobusem. Ale jinak v této oblasti by to mělo být v pohodě, ale přece jen autem je to rychlejší a pohodlnější

Ubytování – v našem bytě

Poprvé v našem bytě 🙂 Musím říct, že to je fajn bydlet ve svém 🙂 Escritura (podpis smlouvy) měl být až druhý den po našem příjezdu, ale říkala jsem si, že se zeptám realitky, zda bych už mohla bydlet v našem bytě a majitel naštěstí souhlasil, takže jsme ani na první noc nemusely hledat jiné ubytko.

Náš byt se nachází v Portimão, což je městečko s cca 50 000 obyvateli, které se nachází asi 1 a čtvrt hodiny od letiště ve Faro (po dálnici je to o něco rychlejší, ale my se chtěly dálnici vyhnout).

Je to byt na ulici Rua das Lusíadas, edifício Os Gemeos, kousek od centra a cca 2km od nejbližší pláže. To je ideální vzdálenost, v Algarve by stejně bylo hřích strávit dovolenou na jedné pláži a tak není potřeba být pár metrů od pláže. Tohle je teda ideální lokalita, cca 500 metrů od centra a od krásné promenády u řeky Arade, která je mnohem klidnější a příjemnější na večerní procházky než promenáda u pláže, kde je poměrně dost turistů.

Je to kousek od dobrých restaurací a od restaurace Churrasqueira do Ruca, což je naše velmi oblíbená restaurace (o víkendu je zde i živá hudba).

Také obchody jsou velmi blízko, hypermarket Continente hned vedle, Lidl také kousek od bytu a Pingo Doce také kousek. I tržnice Mercado Municipal je krásně dostupná pěšky, cca 900 metrů od bytu, zde se dá nakoupit ovoce a zelenina za dobré ceny a je zde i rybí trh. Pekařství je také kousek, stačí obejít náš dům. Kdo nechce moc utrácet za restaurace, dá se zde najíst také velmi levně, je tu jedna restaurace, kde jsou jídla za 7,50 EUR pokud si ho dáte na místě a pokud si ho vezmete sebou, tak porce stojí pouze 5,50 EUR (ve vitríně si rovnou můžete vybrat z několika druhů příloh, salátů i masa a ryb), více info v sekci Restaurace.

Také nemocnice Hospital do São Camilo, kde dělají Covid testy je velmi blízko od bytu (pokud někdo nemá očkování a potřebuje pro cestu zpět test, pokud to vyžaduje aktuální situace).

A kdo nemá pronajaté auto, žádný problém, na pláž jezdí hned 2 linky a autobusové zastávky jsou u jednotlivých pláží. A do centra auto člověk nepotřebuje, to je i pěšky velmi blízko.

Bližší informace a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve/

Těšíme se na vás 🙂

Místnost s bílou postelí a povlečením a stůl s dvěma židlemi a kuchyňským koutem
Obývák se šedou sedačkou a bílou postelí a stůl s bílou židlí a televize a větrák
Výhled z apartmánu na město a východ slunce nad řekou
Výhled z balkonu na město osvícené sluncem
Sprchový kout s kachlíčky v dekoru dřeva
Moderní koupelna s bidetem a záchodem a šedými kachlíčky
Koupelna s bílou pračkou a bílým bojlerem
Bílá pračka s bočním plněním
Lodžie se sušákem na prádlo a bílá zeď
Koupelna s šedými kachlíčky a umyvadlem se skříňkou

Autopůjčovna

Drive4Fun

Stejně jako při první návštěvě jsme půjčovaly auto přes Drive4Fun, protože jsme s nimi byli spokojení.

Měli dobré ceny a depozit (blokace na kreditce) 320 EUR (300 EUR pro připadnou ztrátu klíčů od auta a 20 EUR za příp. použití dálnice. Mají totiž v autě snímač, který načítá najeté placené úseky a když člověk použije dálnici, automaticky zaplatí 20 EUR. Když člověk dálnici nepoužije, depozit vrátí). Nám přišlo zbytečné použít dálnici jen jednou při cestě do Portimão, a tak jsme se dálnici vyhly a jely do Portimão cca 1 hodinu 15 minut po menších silnicích.

Poté co jsme vyšly z letištní haly, bylo třeba dojít pěšky na parkoviště P4 (https://mapy.cz/s/jecekosuvu), kde byla bouda s kanceláří pro několik autopůjčoven. Před námi nikdo nebyl a tak jsme auto převzaly poměrně rychle. Měly jsme jako vždy pro jistotu plné pojištění.

Pracovník autopůjčovny nám předal dokumenty. Tady jsme braly jen auto nejnižší třídy (Fiat Panda), přece jen nás nečekaly žádné hory. Auto jezdilo dobře, ale musím přiznat, že jednu věc jsem při výběru auta nezvládla – po převzetí jsme zjistily, že auto nemá klimatizaci. Fakt mě nenapadlo, že v takhle teplých zemích ještě nakupují auta bez klimatizace. Vždy jsme mívaly nejlevnější kategorie aut a nikdy se nám nestalo, že by to klimatizaci nemělo, takže poučení pro příště, tohle radši ověřit. Ale nakonec to tak hrozné nebylo, už nebylo takové vedro a stačilo nám větrání okýnkem.

Ověřovala jsem s pracovníkem autopůjčovny a potvrdil, že kdo nemá kreditku, je možné použít debetní kartu, akorát zde není možná jen blokace jako na kreditce, takže u debetní karty by depozit skutečně strhli a po zkontrolování, že nebyly ztraceny klíčky a nebyla použita dálnice, depozit vrátí.

V případě, že by člověk např. onemocněl a nemohl přijet, je možné rezervaci zdarma zrušit.

Při cestě zpět jsme odevzdávali auto v 5:30 ráno, a tak stačilo pouze při vjezdu vzít parkovací lístek a dát ho spolu s klíči od auta nahoru na stínítko, které se dává dolů, když člověku svítí do očí. Takže auto se vlastně nechávalo na parkovišti otevřené. Tentokrát se auto vracelo na parkoviště P1 (při první návštěvě na P4, tuhle informaci řeknou při přebírání auta, na jaké parkoviště je třeba auto vrátit).

Před odjezdem jsem si říkala, jestli mám kámošce připomínat, aby nezapomněla stojan na mobil do auta. Říkala jsem si, že když ho měla na Madeiře, tak ho má asi jako běžnou součást seznamu na dovolenou…No, neměla a stojan zapomněla. Stojí tak kolem 10 EUR (ověřeno z Madeiry, protože i můj taťka si ho doma zapomněl. No, nás teda stál na Madeiře 20 EUR, protože než ho stihl taťka použít, tak po příjezdu z obchodu zjistil, že ho asi ztratil v jiném obchodě, když si prohlížel jiné zboží a tak jsme na otočku jeli koupit nový.)

No, kámoška říkala, že jí baví vymýšlet zlepšováky a tak naznala, že je zbytečné kupovat stojan a řekla, že něco vymyslí 🙂 Víte, jaký stojánek vymyslela :p Na výrobu použila šňůrky z respirátoru, haha :p Šikulka 🙂

Cena – 165 EUR na 7 dní (tj. 23,5 EUR/den), s plným pojištěním

Odkaz Drive4Fun  https://drive4fun.pt/

Parkování

Naprostá většina parkovišť, kde jsme parkovaly, byla zdarma. V centru Portimão jsou občas placená parkoviště, ale i v centru se dá v pohodě najít neplacené parkoviště.

Před naším bytem je taky parkování v pohodě, našly jsme vždy parkování přímo před naším domem. Jen jednou když jsme se vracely hodně pozdě večer, tak přímo před domem volno nebylo, ale naproti přes silnici je obrovské neoficiální parkoviště, kde člověk najde místo opravdu vždycky.

Jinak u pláží často bývá oficiální parkoviště (standardně neplacené) a když je plné, tak většinou auta stála u cesty, kde to šlo, standardně tam zákazy stání nebývaly. Když je některé parkoviště placené, standardní cena je většinou 0,80 EUR za hodinu.

Pláže

Pláže jsou v Algarve opravdu nádherné. Na většině z nich najdete krásné útesy a skalní útvary, takže je opravdu čím se kochat. Občas se najde nějaká oblast bez skal (myslím třeba v Alvoru nebo před příjezdem do Lagosu), ale to spíš jen co jsem viděla z dálky, já takovéhle pláže nemám ráda, takže takovéhle pláže bez skal jsme nevyhledávaly.

Všechny pláže jsou tady písečné, v Portimão je písek nádherně jemný. Na jiných plážích někde bývá písek spíše hrubší.

Přístup do vody bývá standardně velmi dobrý a na většině míst je spíše pozvolný sestup do vody, takže pláže jsou velmi vhodné i pro děti.

Jak jsem zmiňovala, na většině pláží jsou skály a lidé u nich často vyhledávají stín. Musím říct, že i já, protože se nerada peču na sluníčku, ale zvažte vždy sami, zda je to bezpečné a určitě mrkněte, jak vypadá skála nad vámi, jestli tam není nějaký převis nebo dokonce již napadané kameny. Na skalách můžete vidět nápisy upozorňující na padající kameny, protože útesy nejsou stabilní. Takže je opravdu na zvážení, zda lehat někam přímo ke skále.

Při procházkách po pláži je třeba dávat pozor, zda se stejnou cestou dostanete zpět pokud se nevracíte hned zpátky nebo jestli je třeba vzít to horem cestou nad pláží nebo po silnici. Osobně vyzkoušeno, cestou tam voda po kotníky, cestou zpět voda nad prsa :p U koupání jsme to neřešily jestli je zrovna příliv nebo odliv, odliv není zas tak strašně velký, aby člověk musel jít příliš daleko. Ale kdybyste to chtěli sledovat, stačí mrknout na internet na časy přílivu a odlivu, např. sem – https://www.tide-forecast.com/locations/Portimao/tides/latest

Někdy se stane, že příliv přinese poměrně velké množství řas, které jsou hodně jak ve vodě, tak i na pláži a tam pak není moc příjemné koupání. Odliv je pak zase odnese. Takže pokud na takovou pláž narazíte, je prostě lepší popojet na nějakou pláž vedle, tam už řasy být nemusí i když je to jen o kousek dál.

Dlouhá písečná pláž se skalnatým pobřežím

Nákupy

Hned kousek od našeho bytu je několik supermarketů.

Continente – velký hypermarket (https://goo.gl/maps/AJHUB9NefZvxveHf9)

Lidl (https://goo.gl/maps/qi73XdTECT3QRRSu9)

Pingo Doce – supermarket, častý řetězec v Portugalsku (https://goo.gl/maps/whFNT7HTvV6cu77NA)

Aqua – velké obchodní centrum najdete v severní části Portimão – https://g.page/AquaPortimao?share 

Mercado Municipal – tržnice, kde můžete nakoupit ovoce a zeleninu a je zde také rybí trh (https://goo.gl/maps/Fg63RYbjfeNQYo4f9).

Ovocemaracuju jsem na tržnici nesehnala, ale mají ji standardně v Pingo Doce a tentokrát i v Continente (minule jí tam neměli).

Fíky v supermarketech moc nemívají, pro ty je lepší jít na trh. Teď v druhé půlce září už na ně bylo dost pozdě, tak je na trhu měli asi jen ve dvou stáncích, ale v červenci jsme si je kupovali pravidelně, měli je na tržnici běžně.

Můžete zde nakoupit i další ovoce jako mango, cukrové melouny, anonu, granátové jablko atd. Obecně je tu méně exotického ovoce než na Madeiře, ale i tak si tu člověk přijde na své.

.

Doprava do/z Vídně

Tam jsem jela tentokrát vlakem, ale jinak je nejlepší jet přímo na letiště se Student Agency, Flixbusem nebo Gepard Expressem.

Zpět jsem chtěla jet se Student Agency, ale naštěstí jsme přiletěli včas, takže jsem jízdenku zrušila a rychle koupila jízdenky na Flixbus. Rychle jsem se vymotala z letadla, dorazila na nástupiště a do odjezdu zbývalo 15 minut.

Flixbus – https://www.flixbus.cz/

Student Agency https://www.studentagency.cz/#form-2

 

Covid formality

Cestování v době covidové je sice kvůli různým formalitám o trochu těžší, ale není potřeba se toho nějak obávat, dá se to v pohodě zvládnout. Navíc, pokud už jste očkovaní, budete to mít výrazně jednodušší – v takovém případě je potřeba jen certifikát o očkování a příjezdový formulář do Portugalska a při cestě zpět příjezdový formulář do ČR. Pro Rakousko nebylo potřeba nic, protože je to jen tranzit.

Každopádně je dobré vše před cestou a před návratem do ČR znova vše překontrolovat, zda se podmínky nezměnily. Na konci uvádím v sekci Odkazy veškeré odkazy, abyste si mohli překontrolovat aktuální podmínky a opatření. V minulém článku jsem popsala naši zkušenost velmi podrobně, takže na detail můžete mrknout do tohoto článku https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-07-2021/#Covid_formality

Tady jen shrnutí nejdůležitějších odkazů

 

Odkaz – aktuální situace ohledně vycestování do Portugalska:

https://www.mzv.cz/lisbon/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_pro_cesty_a_pobyt/informace_k_cestovani_ceskych_obcanu_do.html  

https://covid.gov.cz/situace/dovolena-2021/portugalsko?fbclid=IwAR3HZiBvpjctCCJXHR2qGtLMO_7cfDfFRQY-03PjW924oWmQ3dLCBnIvD1M

 

Příjezdový formulář Portugalsko – https://portugalcleanandsafe.com/en/passenger-locator-card

Odkaz – pravidla návratu do ČR

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021

Odkaz příjezdový formulář ČR – https://plf.uzis.cz/

Tranzit Vídeň

Pro tranzit přes Vídeň nebylo nic potřeba (viz oficiální zdroj níže, kde doporučuju před cestou pro jistotu zkontrolovat). Takže frontu, kterou uvidíte na letišti u východu, můžete klidně předběhnout a pracovníkovi říci, že se jedná o tranzit a chtějí jen vidět občanku nebo pas.

https://www.mzv.cz/vienna/cz/koronavirus/index.html

Den 1

Odlet z Vídně do Faro 

Letělo nám to ve 12:20 a přilétalo to do Faro v 14:55. Super, že z Vídně létá přímý let. Letenky jsem hledala jako vždy přes Skyscanner a pak kupovala přímo u Ryanair. Zpoždění jsme naštěstí neměli a tak jsme se hned vydaly na parkoviště P4, abychom vyzvedly auto v autopůjčovně a jely jsme do Portimão (víc informací k půjčení auta najdete v sekci Autopůjčovna).

Pohled letadla na oceán a město

Portimão

Po příjezdu do Portimão jsem si vyzvedla klíče od agentury na správu bytu a pak jsme jely do našeho bytu, který jsem měla následující den koupit 🙂 Byla jsem ráda, že nás zde majitel nechal už den před podpisem smlouvy.

Pak jsme vyrazily na večeři do centra na tapas. Po večeři jsme se prošly po promenádě kolem řeky (Zona Ribeirinha).

Pak jsme šly na procházku k pláži a prošly jsme si promenádu od Praia do Amado až po pevnost Fortaleza de Santa Catarina, která se nachází na úplném kraji pláže Praia da Rocha. Zpět jsme šly dolem přes Praia da Rocha. Šlo se pohodlně, je tam dřevěný chodníček pokud se nechcete procházet v písku.

Osvícená pevnost v noci

Den 2

Portimão – trek po pobřeží

Druhý den jsem měla mít od 15:30 podpis kupní smlouvy na náš byt. V průběhu dne mě kontaktovala advokátka, že mám k ní dorazit už ve tři a pak ještě Era, že v 14:30 přijde na byt s majitelem, abychom překontrolovali inventář, zda vše sedí.

Takže jsem nechtěla na výlet nikam daleko a tak jsme popojely jen kousek na Praia do Amado. Odtud jsme se vydaly na menší trek po pláži podél pobřeží. Prošly jsme tedy nejdřív pláže Praia do Amado, Praia do Careanos, Praia do Vau a Praia do Alemão.  Ráno byl odliv a tak šlo přecházet kolem útesů z jedné pláže na druhou.

Praia do Amado

písečná pláž se skálami z pískovce
Skalní útvar v moři a velká oranžová skála

Praia dos Careanos

Pískovcové skály u pláže s bílými slunečníky a žlutými lehátkami

Praia do Vau

Písečná pláž a jasné nebe
Písečná pláž a jasné nebe

Praia do Alemao

Pláž u pobřeží se skalními útvary v oceánu

Poté co jsme prošly tyto pláže bosky po písku, tak jsme se vydaly na menší okružní trek podél pobřeží. Část tohoto treku už jsem šla s taťkou minule, ale protože jsme měli před prohlídkami bytů, tak jsme nestihli udělat celý okruh. Je to nenáročná procházka, nic dlouhého, takže doporučuju, ty výhledy na pískovcové skály a na pobřeží jsou opravdu nádherné. 

Pohled na dlouhou písečnou pláž se skálami
Skalní útvary v oceánu a skalnaté pobřeží
Pískovcové útvary a keříky
malá písečná pláž mezi skalami
Krajina a s pískovcovými útvary a borovicový háj
Pískovcové útvary a borovice

Cestou jsme narazily na 2 malinké pláže. Na tu první se nám nepodařilo dostat, nejdřív tam byla lávka, kde na konci chybělo pletivo a bylo potřeba projít po železe na kraji. To jsem ještě zvládla v pohodě, ale pak se zdálo, že je třeba maličký kousek slézt po laně, a to jsem si teda už netroufala. 

Pokračovaly jsme tedy dál a narazily jsme na další maličkou pláž, kde byl přístup podstatně lepší, pouze po příkřejších dřevěných schodech. Tahle pláž asi nebude nikdy narvaná, přece jen je to nuda pláž (myslím, že to bylo zde – https://mapy.cz/s/bufarogare). To jsme tedy zjistily až po sestupu dolů, kde bylo na schodech napsáno, že se jedná o nuda pláž a plavky nejsou povoleny. Já teda nejsem úplně fanouškem takových pláží, ale naštěstí tam byl jen jeden pán a nebyl problém se zašít za skálou. Takže chvíli jsme se koupaly na této krásné pláži a pak jsme pokračovaly dál po pobřeží a pak zpět směrem k autu..

Pohled na malinkou pláž na které je jedna tyrkysová deka
Malá pláž se skalními útvary
Malá písečná pláž a skalní útvar v oceánu
pískovcové skály a oceán
Pískovcové skalní útvary v tyrkysovém oceánu
Skalní útvary různých tvarů a oceán

Ale pozor, pokud nejdete při procházce po pláži hned zpátky, je třeba zvážit, zda to půjde zpět stejnou cestou. My šly zpět až po poledni, takže už byl příliv a na jednom místě to vypadalo, že u skály už je dost vody a že už to teda nepůjde jen tak v pohodě projít. Kámoška to chtěla zkusit, když už jsme stejně měly mokré plavky a že malý batůžek pro jistotu dáme nad hlavu. Šla teda první a když jsem viděla, že se nevrací, vydala jsem se za ní. No, při mých 165 cm jsem měla během chvilky vodu po pás, za chvíli nad pas a pořád to nevypadalo, že by to byl nejhlubší bod. Baťůžek jsem měla už úplně nad hlavou a stále jsem se snažila pokračovat po krůčcích dál, protože bylo vidět, že kámoška to zřejmě zvládla přejít. No a najednou přišla vlna a najednou jsem měla vodu už nad prsa :p Takže jsem byla celá zmáčená, tílko jsem měla totiž vyhrnuté jen k prsům. A stále to nevypadalo, že to je nejhlubší bod a tak jsem se rozhodla vrátit, protože jsem nechtěla riskovat, že namočím ještě batoh s mobilem. A to jsme měly ráno vodu lehce nad kotníky :p Takže pozor na příliv, pokud se nevracíte brzo zpět, tak už je to lepší vzít horem. Naštěstí nebylo potřeba jít po silnici, nad pláží byla stezka, takže to také byla hezká procházka s vyhledem na pláž. Kámošce jsem hned zavolala, abych jí informovala, že já jsem to nezvládla projít a sešly jsme se o chvíli později. Dále už ani ona nemohla pokračovat po pláži a vzala to tedy také horem. 

Písečná pláž obklopená pískovcovými skalními útvary
Agáve a další rostliny
Písečná pláž u oceánu a agáve rostoucí ze skály
Dva slunečníky a pár lidí na písečné pláže u oceánu
Jak můžete vidět, rozhodně tu není hlava na hlavě 🙂
Písečná pláž s několika lidmi a pískovcové skály
Pískovcové skály u oceánu a pohled na město
Oranžové pískovcové skály podél dlouhé písečné pláže

Trasa – https://mapy.cz/s/bulevejedo (6,2 km, dle mapy.cz 2 hodiny)

Nám trasa zabrala samozřejmě déle, protože jsme hodně fotily a zároveň se koupaly v moři.

Praktické rady

 • Občerstvení u pláží
 • Pozor na příliv a odliv, při přílivu nejde projít mezi jednotlivými plážemi
 • Jednoduchá procházka pro všechny. Nechodit na kraj útesů, útesy nejsou stabilní.

Pak jsme vyrazily na oběd a já pak na podpis smlouvy. Pokud se chcete dozvědět, jak probíhal celý proces koupě včetně výběru bytu a prohlídek, sledujte můj blog, jakmile budu mít chvilku, dopíšu i tento článek.

Den 3

Trek na západním pobřeží (Sagres, Cabo de São Vicente)

Další den jsme se rozhodly pro trek po západním pobřeží, malinkou část dlouhé trasy Trilho dos Pescadores (Rybářská stezka, celá má 125 km). Vlastně jsem tentokrát ani neměla naplánováno odkud kam přesně půjdeme, chtěla jsem začít u majáku v Cabo São Vicente, ale nejdříve jsme zastavily kousek za Sagres a tak se nám to tam líbilo, že jsme se rozhodly vyrazit odtud a udělat okruh přes Cabo São Vicente, pak kus nahoru po pobřeží a pak se vnitrozemím vrátit zpět do Sagres.

Začínaly jsme na tomto místě kousek nad Praia do Tonel. V dálce je vidět Fortaleza de Sagres (https://mapy.cz/s/buhukanebe)

Skalnaté pobřeží a písečná pláž omývaná vlnami oceánu
Oceán obklopený skalnatým pobřežím
Zajímavé tvary skalních útvarů a pohled na oceán
Keřík a výhled na oceán se skálami

Praia de Beliche

Téměř prázdná písečná pláž se žlutými a modrými slunečníky a oceán
Skalnaté pobřeží a oceán
Oceán tyrkysové barvy a výhled na pláž se skalisky
Dům na skále a oceán
Záliv u skalnatého pobřeží
Krajina s keříky a na obzoru vykukující maják
Oceán a skalnaté pořebí
Skála podél pobřeží oceánu
Tyrkysový oceán a skalnaté pobřeí

Mělo to být cca 20 km, což je pro nás normálně v pohodě, ale cesta vedla místy dost po kamenech, takže cesta neubíhala tak rychle jak jsme čekaly. Je to nádherný trek, opravdu doporučuju. Ideální je jít opravdu takto ze Sagres, tohle byla nejzajímavější část cesty. 

Farol do Cabo de São Vicente

Pak jsme dorazily k majáku Farol do Cabo de São Vicente a pokračovaly jsme dál na sever.

oceán a maják v dálce
oceán, skalnaté pobřeží a maják
Maják a bílá budova

Cestou jsme narazily na pár nádherných pláží, které jsou ideální pro milovníku surfu. Vykoupat jsme se nešly, nebylo tu takové vedro jako v Portimão (dle počasí mělo být nějakých 21°C) a foukal opravdu pořádný vítr, takže nás to do vody ani nelákalo. Ale byly jsme za ten vítr rády, protože aspoň nebylo takové vedro. Cestou od majáku nahoru jsme viděly, že asi nezvládneme celou plánovanou trasu a že tedy odbočíme dříve, abychom se napojily na cestu ve vnitrozemí a pokračovaly zpět směrem k autu zaparkovanému kousek za Sagres. No, tahle cesta vnitrozemím už nevypadala nijak extra zajímavě a tak jsme si říkaly, že kdyby nám zastavilo nějaké auto, tak by to bylo fajn, abychom ušetřily čas. A jakmile jsme dorazily na malou silnici, zvedly jsme palec, protože zrovna projíždělo nějaké auto. Měly jsme štěstí, pár milých Holanďanů nám zastavil. A jeli také do Sagres, takže nás vzali až k autu.
Na jídlo jsme si vzali jen něco z domova, protože jsme nevěděly, kde zrovna budem v době oběda a jestli by tam zrovna byla restaurace. Do resturace Terra restaurant jsme teda pak jen zašly na zákusek a pastel de nata.

Oceán a zajímavé skalní útvary
Skalní útvar v oceánu ve tvaru boty
Výhled na malou písečnou pláž a útesy

Praia do Telheiro

tyrkysový oceán a vlny a útesy
Mapa Algarve Sagres

Trasahttps://mapy.cz/s/konepuponu (11,6 km, dle mapy.cz 3:48 hod. Kdybychom šly pěšky až k autu, tak by to bylo cca 18 km)

Praktické informace

 • Časová náročnost – my šly teda výrazně déle než dle mapy.cz (cesta vede místy po kamenech, dále focení, pauza na jídlo a hledání kešek)
 • Občerstvení – Terra restaurant u Praia do Beliche, dále občerstvení u majáku Cabo de São Vicente
 • Po cestě bylo několik pláží, ale fouká zde hodně velký vítr, tak nám ani nebylo vedro a do vody jsme nešly. Toto pobřeží je ideální pro surfaře.

Fortaleza de Sagres

Pak jsme popojely do Sagres a rozhodly jsme se navštívit pevnost Fortaleza de Sagres (https://mapy.cz/s/rehahofehe). Kámoška si teda zapomněla roušku v autě a nechtělo se jí vracet a tak nakonec dovnitř nešla. Zajímavé, že vyžadovali roušku, protože celá prohlídka areálu je pouze venku a jakmile všichni prošli pokladnou, roušku nikdo neměl. Vstupné je pouze 3 EUR, takže určitě to stojí za návštěvu. Potkala jsem tam jeden pár Čechů, kteří byli na dovolené na 2 měsíce s obytňákem a měli už za sebou asi 4000 km. Vlastně to byli jediní Čeští turisté, které jsem za celou dobu potkala, je vidět, že sem ještě moc Čechů nejezdí, přitom je to tak krásná lokalita.

pevnost a příjezdová cesta
pevnost s řadou děl a oceán
Dělo a výhled na oceán
Tyrkysový oceán a skalnaté pobřeží
Výhled na tyrkysový oceán a skály na pobřeží
Oceán s útesy a dřevěný plot
Maják a oceán na obzoru
Oceán a útesy
Oceán a útesy na pobřeží
chátrající dům a jasné moře

Poté jsme vyrazily zpět do Portimão.

Salema

Zastavili jsme ještě ve vesničce Salema a prošli jsme po vesničce.

https://mapy.cz/s/jokufakunu

písečná pláž s několika slunečníky a lehátky a tyrkysové moře
několik člunů na písečné pláži a moře a obloha bez mraků
Ulice s bílomodrými domy
tři malé ryby a větší modrošedá ryba
ozdobné kachlíčky na době
domy a schodiště
Lavička zdobená bílo modrými kachlíky
Modrý mořský koník na fasádě
Modrý delfín z kachlíčků na fasádě
Nápis Casa Espadinha a mozaika z kachlíčků ve tvaru nádob
Dům s kachlíčky

A pak jsme ještě udělaly menší zastávku ve vesničce Luzhttps://mapy.cz/s/degomepapu

Dům a palmy a oceán
Trávník a altánek s lavičkami s výhledem na tyrkysové moře
Bíložlutý kostel s hodinami

Cestou jsme ještě zašly na večeři do Lagosu a při té příležitosti jsme si trochu prošly centrum. Je to moc hezké malebné městečko, když budete mít cestu kolem, určitě doporučuju navštívit. 

Pohled na město a přístav
Zelený dům s kachlíčky a nižší dům

Den 4

Ferragudo

Na další den byla plánovaná návštěva Ferragudo, což je malá rybářská vesnička hned za Portimão přes řeku. Na Instagramu jsem narazila na jednu Češku, která žije v Algarve a pak jsem zjistila, že žije právě hned vedle Portimão a jsme tedy skoro sousedky 🙂 Před cestou jsme si párkrát napsaly a domluvily jsme se, že bychom se mohly sejít. Bylo to moc příjemné setkání a dozvěděly jsme se spoustu zajímavých věcí o životě v Algarve. Také jsme od ní dostaly zajímavé tipy co navštívit a zároveň jsme dostaly tip na Salinas do Grelha, solné pánve u Faro, kde žije další Češka, jejíž manžel je majitelem těchto solných pánví. Ale nepředbíhejme, o tom napíšu později.

Ve Ferragudo si určitě projděte malebné uličky v centru.

bílý dům s modrými dveřmi a strom s citróny
zeď a za ní růžově kvetoucí buganvílie
malebná ulička s bílo modrými domy a kvetoucí buganvílie
Bílý dům s bílými dveřmi a nad domem růžová kvetoucí buganvílie

Dále jsme šly ke kostelu Igreja do Ferragudo (https://mapy.cz/s/dobaredura)

malebná vesnička se schodištěm a kostelíkem v dálce

Určitě nevynechte uličku Rua doutor Luis António dos Santos (https://mapy.cz/s/lamemuluta) vedoucí od kostela, kde najdete krásně kvetoucí buganvílie v různých barvách (bugenvilea nádherná).

Ulička s kvetoucími buganvíliemi s růžovými květy
barevné domy a kvetoucí buganvílie
Dům s okny s modrým lemováním, mozaika z kachlíků a větvička s růžovými květy
malebná ulička s kvetoucími buganvíliemi v několika barvách
Žlutobílý dům a kvetoucí buganvílie

Opět zde můžete najít domy s typickými azulejos po celém domě a nebo alespoň obrázek z kachlíků nad dveřmi.

Mozaika z kachlíků na fasádě domu, na kachlíkách je plachetnice na moři a maják
Mozaika z kachlíčků kde je strom, švestky a nápis casa ameixeira
modrobílá mozaika s malbou žen peroucích prádlo v kádích
Moizaika z kachlíků na kterých je loď na břehu moře
Kachlíčky s malbou plameňáka a delfínů
bílé dveře s číslem 87 a nad nimi mozaika z kachlíčků
Keramický květ fialky na zdi domu jako ozdoba
Domy s kachlíky na stěnách domu
ptáci z keramika jako ozdoba fasády

Také se mi líbí, že tady můžete narazit na povedený street art s hezkými malbami na domech nebo třeba na elektrických skříních, na kterých také můžete najít krásné malby.

street art kdy je na fasádě domu modrobílá malba s lidmi, oknem a oslíkem
street art - elektrická skříň s namalovaným pávem
street art - elektrická skříň pomalovaná růžovým květem

Také si zde můžete prohlédnout hrad Castelo de São João do Arade, ale pouze zvenku. (https://mapy.cz/s/lacuhumozo).

cestička vedoucí k pevnosti
písek a za ní pevnost a moře
Velká travina s květen a v dálce pevnost a jasná obloha

Návštěvu můžete spojit s koupáním na pláži, my se dopoledne koupaly na pláži Praia do Molhe (https://mapy.cz/s/bubofasuto ). Parkování zde bylo zdarma.

písečná pláž a skály
písečná pláž s několika lidmi a pískovcová skála
bílozelený maják a oceán
Pohled na tyrkysové moře, pár loděk a pobřeží
výhled na oceán a loďky

Poté jsme se vydaly na oběd, v centru najdete velké množství restaurací za přijatelné ceny. My si daly tresku bacalhau com natas a byla výborná (za 9,50 EUR i s pitím a salátkem, více info v sekci Restaurace). Jana nám také vysvětlila, jak se tato sušená a solená treska připravuje a tak jsme si ji na konci pobytu rozhodly koupit a vyzkoušet doma. Jsou to velké pláty celé tresky a je třeba koupit si vždy celý plát. Je možné najít různé velikosti, ale i ten nejmenší měl něco přes kilo. Takže je třeba počítat s tím, zda se vám vejde do příručního zavazadla.  V obchodě stojí okolo 7-10 EUR za kg (podle druhu). V obchodě vám jí i rovnou krásně naporcují. Doma je pak potřeba dát ji do hrnce a celou zalít vodou. Když je takto nakrájená na jednotlivé porce, mělo by stačit odsolovat tak cca 24 hodin. U většího kusu více, alespoň 48 hodin. Je třeba pravidelně několikrát za den vyměnit vodu v hrnci. Pak je dobré kousíček ochutnat a zjistit, zda už není slaná. Pokud ne, máte hotovo a takto odsolenou tresku pak můžete připravovat na spoustu způsobů. Tím, že je to velký kus a zřejmě ji nespotřebujete celou, zbytek můžete dát do mrazáku a vždy vytáhnout podle potřeby (u mě ten jeden velký kus tresky vyšel asi na 8 porcí).

Trek Caminho dos Promontórios

Po obědě jsme se vydaly na procházku po pobřeží, kde byly opět nádherné výhledy na oceán. Tento trek je označován jako Caminho do Promontórios.

Trek opět můžete v létě spojit s koupáním, hned na začátku je krásná pláž Praia do Pintadinho.

výhled na písečnou pláž, oceán a maják v dálce
pískovcová pláž se slunečníky a jeskyní ve skále na kraji pláže
Skalní oblouk u oceánu a výhled na oceán se skalním útvarem v oceánu
Výhled na oceán s tyrkysovou barvou a skálu v moři i skály podél pobřeží
Skála v oceánu a skalnaté pobřeží
Maják u oceánu
agáve a výhled na oceán a město
Skalnaté pobřeží a oceán a obloha bez mráčků
Maják a výhled na oceán
pískovcové skály podél pobřeží a oceán
výhled na oceán tyrkysové barvy, skalní útvar v oceánu a skály podél pobřeží

Cestou se můžete kochat nádhernými výhledy na oceán a také zde můžete vidět algares, díry v zemi, způsobené erozí. 

algar, díra v zemi způsobená erozí v pískovcové skále a výhled na oceán a město
skalnaté pobřeží s pískovcovými skálami
Jeskyně s dvěma obloukovými vstupy a dvě osoby a výhled na oceán
Praia do Pintadinho. (autor Lýdie Pavelková)

Nenechte se zmást, že na mapy.cz tato trasa není značená, jsou tam sem tam nějaké cestičky a pak vypadá, že tam žádná cestička není, ale je to oficiální trek, takže můžete jít touto cestou klidně až do Carvoeiro. My tedy šly asi jen polovinu a pak jsme se vrátily do Ferragudo k autu. Takže tuhle trasu vam do mapy.cz nenaklikam, protože mi to prostě nešlo a házelo mi to z větší části jen trasu po silnici. My jsme tedy šli z Praia do Molhe (https://mapy.cz/s/kanetusume) až přibližně sem (https://mapy.cz/s/mufelatejo). 

Výhled na písečnou pláž obklopenou skálami a slunečníky a lidé na pláži
Písečná pláž s lidmi v plavkách a skála na konci pláže
Pláž s několika turisty a pískovcové skály
Velká písečná pláž u oceánu a pískovcové skály u pláže a podél pobřeží

Jinak do Ferragudo se dá z Portimão dostat i vodním taxi (Taxi Ferry Ferragudo) – https://www.facebook.com/TaxiFerryFerragudo
Lístky by měly jít koupit na nábřeží, kde najdete budky s místními cestovními agenturami a jedna z nich je právě tato společnost. Zatím jsem nezkoušela, tak někdy příště.

Den 5

Portimão

V pondělí jsem měla dopoledne zabité, protože jsem měla schůzku s agenturou na správu bytu a pak v 11:30 schůzku s advokátkou, aby mi předala veškeré dokumenty k escrituře a abych s ní vyřídila plnou moc na přepis energií a licence.

Dopoledne jsem si teda jen prošla centrum Portimão.

Volné prostranství a bílý dům
stříkající fontána a v dálce dům
Stříkající fontána v parku
Park se stromy a fontánkou
Lavička s obrazem z kachlíčků a živý plot
Park s fontánou a v pozadí žlutý dům

I tady můžete najít na některých místech povedený street art. 

Street art - pomalovaná zeď
street art - barevné malby na fasádě
street art - portréty na fasádě

Stejně tak i tady najdete domy s typickými kachlíčky – azulejos.

Domy s kachlíky na fasádě

Pokud si chcete dát zmrzku, tak nejlepší je to v Zona Ribeirinha (https://mapy.cz/s/basedunelo), tam je několik gelaterias, jinak jen tak po městě jsem snad zmrzlinárnu nenašla….

náměstí s bazénkem a domy
nábřeží u oceánu a most
nábřeží s palmami u oceánu
altánek na nábřeží

Po schůzce s advokátkou jsme zašly s kámoškou na oběd do mé oblíbené restaurace Churrasqueira do Ruca, kde vaří výborně a mají zde velmi přijatelné ceny. Více info v sekci Restaurace.

Lagos

Ponta da Piedade

Po obědě jsme se vydaly do Lagosu na Ponta da Piedade (https://mapy.cz/s/pozazasofu). Byla jsem zde už po druhé, ale je to tak nádherné místo, že se člověk tohoto místa jen tak nenabaží. Výhledy na pískovcové skály a oceán jsou opravdu nezapomenutelné.  

Když sejdete po schodišti dolů k moři, můžete si udělat projížďku na loďce. My jsme nevyzkoušely, myslím, že cena byla nějak 20-25 EUR.

https://mapy.cz/s/kelafamepu

Skalní pískovcové útvary a oceán
Zajímavé skalní útvary v oceánu a několik lodiček
Nádherné skalní útesy v oceánu s tyrkysovou barvou
skalní útesy v oceánu a červená loďka
Oceán a skály
Pískovcové skály a skalní oblouk
Skalní útvary a oceán
Pohled na skalní útvary a oceán

Praia do Pinhão

Bylo velké vedro a tak jsme se pak vydaly na pláž. Chtěly jsme původně na známou pláž Praia dona Ana, ale nebylo lehké zaparkovat a tak jsme popojely na další Praia do Pinhão. Ta byla výrazně menší a taky moc krásná, takže pokud preferujete menší pláže, doporučuju. Parkování zdarma.

https://mapy.cz/s/maracolace

Pohled na malou písečnou pláž mezi skalami zeshora
Písečná pláž se skalními útvary
Pohled na oceán a pláž se skálami
Skalní útvar a dva červené kajaky u břehu
písečná pláž a skalní útvary

Praia Dona Ana

K večeru jsme si daly ještě procházku po pobřeží, takže jsme si prohlídly i Praia Dona Ana a pak ještě kousek pobřeží nad touto pláží.

Určitě tuhle pláž doporučuju, obzvlášť pro děti, protože je zde opravdu velké množství krásných velkých mušlí. Spousta je jich teda rozbitá, ale dají se najít i krásné nepoškozené.

https://mapy.cz/s/labubonugu

Písečná pláž s mnoha skalními útvary a pobřeží lemované skálami
Pláž s útesy osvícená sluncem
Pohled na skalní útesy a písečnou pláž
písečná pláž na které jsou skalní útesy v oceánu osvícené sluncem
velké množství mušlí z nich mnoho z nich jsou roztříštěné na kusy
Velká mušle položená na zemi
Ruka na které je položená velká placatá mušle
Ruka držící placatou mušli
Mušle na písku

Pak jsme si uvědomily, že jsme se zapomněly mrknout, jestli nejsou v okolí nějaké kešky. U Ponta da Piedade byly hned 3 a tak jsme tam ještě zajely, abychom je odlovily. Hned na začátku cesty jsme objevily opět krásně zralé opuncie, které obě zbožňujeme a tak jsme si říkaly, že je cestou zpět natrháme. No, než jsme odlovily ty 3 kešky, tak už byla pořádná tma a tak jsme kaktusové fíky trhaly ve světle čelovky :p Já už si teda několikrát říkala, že už si je budu jen kupovat, protože jsem se vždycky popíchala o ty maličkaté trny, protože jsou prostě všude :p Přemýšlela jsem, co na ochranu rukou použít tentokrát a zkusila jsem to s repirátorem :p Musím říct, že to byla celkem efektivní ochrana a ani jsem se moc nepopíchala, jen malilinko. No nic, od příště si budu sem, na Madeiru nebo do jiných jižních zemí vozit v baťůžku pracovní rukavice. Když člověk vidí v přírodě tolik krásně zralých kaktusových fíků z opuncie, tak se prostě nedá odolat. Na radu jedné Češky žijící na Tenerife jsem je doma pak zkusila omýt pod velkým proudem vody a opravdu to stačilo. Ale i tak doporučuju brát je do ruky opatrně, kdyby se všechny neomyly.

Kaktusové fíky v plastové misce
dva kaktusové fíky opuncie

Den 6

Solné pánve Salinas do Grelha a koupání v Mrtvém moři

Na úterý jsme si domluvily s Veronikou Rossovou prohlídku solných pánví Salinas do Grelha. Její manžel je majitelem těchto solných pánví a dělají tady i průvodcované prohlídky za 10 EUR. A díky Veronice je můžete mít v češtině. Je potřeba udělat rezervaci předem buď telefonicky nebo přes Whatsapp (tel. níže). Prohlídka standardně trvá hodinu, my tam byly úplně samy a tak se nám Veronika opravdu věnovala a měly jsme prohlídku o dost delší.

solné pánve
Říčka u solných pánví
Solné pánve a velká hromada soli vedle které jsou velké pytle se solí
solné pánve s narůžovělou vodou
Hromada soli

Prohlídka byla opravdu velmi zajímavá, Veronika toho ví o soli a o tradiční výrobě opravdu hodně a je vidět, že jí to strašně baví. Dozvěděly jsme se zajímavé věci o výrobě a procesu sběru tradiční mořské soli a o historii těchto solných pánví. Netušila jsem, že výroba soli je těžká fyzická práce, ta sůl, která vznikne krystalizací v malých bazénkách, je pak třeba rozbít takovými kovovými motyčkami, aby z ní byla sypká mořská sůl. Tohle je tradičně vyráběná mořská sůl a je to úplně jiný proces než u průmyslově vyráběné mořské soli, kterou si většina z nás kupuje v běžném supermarketu. Když Veronika vysvětlí ten rozdíl, tak člověk opravdu už nemá chuť si kupovat tu obyčejnou průmyslově vyráběnou…Také jsem netušila, že výroba této soli je sezónní záležitost cca od května do konce září. Pak začne více pršet a solná políčka se zničí. Přes zimu pak pracují na přípravách na další sezónu, řeší různé opravy atd. 

zajímavý krystal soli
ruka držící krystal soli
plastová krabice s velkými solnými krystaly

Také se z těchto solných jezírek získává tzv. Flor de sal, tzv. solný květ, což je vzácný druh tradiční mořské soli. Tato sůl se vytváří na povrchu hladiny solných jezírek a má jiné vlastnosti než standardní hrubozrnná mořská sůl, protože se tyhle krystalky tvoří velmi rychle a jsou tedy tenčí, křehčí a i jejich složení je trochu jiné. Solný květ se z jezírek sbírá ručně ve dnech, kdy jsou příhodné podmínky, aby se tato sůl vytvořila. Tyto krystalky se musí posbírat ještě v ten den, kdy se vytvoří, aby neklesly ke dnu.

ruka s mnoha drobnými krystalkami soli
sklenice se solným květem a ruka na které je pár krystalků

Můžete zde vidět také různé druhy mořských ptáků (plameňáci, volavky, atd.), které žijí v okolí solných pánví v přírodní rezervaci Ria Formosa.   

Ale nebudu zabíhat do detailů, nebylo by ono si tohle vše jen tak číst. Takže až pojedete do Algarve, tak určitě návštěvu těchto solných pánví doporučuju, bylo to opravdu velmi zajímavé.

krystalky soli
Ruka se čtvercovým krystalem soli
plastová krabice s velkými krystaly soli

Na břehu solných pánví roste několik jedlých druhů rostlinek (jedna z nich viz foto níže), které mají příjemně lehce slanou chuť a prý je to dobré třeba na chlebu s máslem 🙂 

Solné pánve a rostlinky
Solné pánve s hromádkami soli

A pokud sem pojedete od 11.5. do konce října, tak můžete vyzkoušet i místní „Mrtvé moře“. Vybudovali tady jedno jezírko se stejnou koncentrací soli jako má Mrtvé moře v Izraeli. Voda byla krásně teplá, asi 29°C. Koupání stojí 7 EUR, ale když to máte spojené i s prohlídkou solných pánví, tak to vycházelo na 5 EUR a opravdu to stálo za to. Mám zkušenost i z Mrtvého moře v Jordánsku a opravdu to nadnáší úplně stejně, i ta konzistence je podobná, není to jako normální voda, ale ta koncentrace soli způsobí, že ta voda je taková mastná trochu jako olej. Mohly jsme se koupat, jak dlouho jsme chtěly a byl to super zážitek. Je třeba dávat pozor na oči, abyste si necákli do oka, přece jen ta voda má opravdu velkou koncentraci soli.

Jezírko jako mrtvé moře a bílá lehátka

Po vykoupání si můžete koupit bahýnko stejně jako v Mrtvém moři. Nám stačil menší kelímek za 2 EUR pro obě. Poté jsme si udělaly pár fotek a šly pak smýt bahýnko zpět do vody. Byl to opravdu zajímavý zážitek, doporučuju. Pokud chcete použít bahno, je lepší si vzít plavky tmavší barvy, protože při nanášení bahna se plavky můžou trochu zašpinit, tak ze světlých plavek by to nemuselo jít dobře vyprat.

Ruka držící mističku s černým bahnem
Jezírko jako mrtvé moře a žena v plavkách potřená černým bahnem

Tato solná pole se nachází kousek za Faro, za městečkem Olhão. Autobusem se sem dojet nedá, takže je potřeba mít půjčené auto. Kdybyste auto půjčené neměli, je třeba jet buď taxikem z Faro nebo zajet autobusem do Olhão a odtud taxikem nebo cca 3-4 km pěšky.

Jinak tuto sůl můžete koupit i v Čechách v Globusu nebo v eshopu Living spoon (https://livingspoon.cz/?catid=14). Ale jinak doporučuju koupit si jí přímo v Salinas do Grelha v jejich obchůdku, protože tady můžete tuto sůl pořídit výrazně levněji.

Ruka držící skleničku se solným květem flor de sal
Sáčky se solným květem flor de sal
Obchůdek s mořskou solí

Odkaz – https://cs.salinasdogrelha.pt/contatos

Mapa – https://g.page/salinasdogrelha?share (odsud je třeba popojet po této cestě ještě kousek dál a narazíte parkoviště)

Salinas do Grelha, Cova da Onça – Belamandil – Olhão 

LAT 37º 1’ 33,10’’ N   LONG 7º 51’ 59,57” W

Tel.: česky mluvící (+351) 963 850 868

E-mail: salinasdogrelha@sapo.pt

Web: www.salinasdogrelha.pt

Otevírací doba:         

Mrtvé moře – 11.května – 31.října (10:00 – 18:30)

Prohlídky s průvodcem – celoročně, objednání telefonicky nebo emailem

Kousek odsud jsme narazili na krásné stromy obsypané granátovými jablky, která už dost padala a evidentně o ně nikdo nestál. Pár jsme si jich teda natrhaly a byly opravdu výborný.

Strom s granátovými jablky
Dvě granátová jablka na stromě
Granátová jablka na stromě

Faro

V Salinas do Grelha jsme byly nakonec opravdu dost dlouho a tak jsme pak vyrazily na velmi pozdní oběd. K první restauraci v Olhão jsme dorazily něco po čtvrté. Zjistily jsme že měli zavřeno, protože znovu otvírají až večer… v další to stejné, ve třetí také a tak jsme to vzdaly a říkaly jsme si, že ve Faro, které je více turistické, to snad bude lepší. Zaparkovaly jsme v centru na velkém neplaceném parkovišti (https://mapy.cz/s/lofenahavu). I tady první 3 restaurace v centru, na které jsme narazily, byly opět zavřené….To jako nikdo nepředpokládá, že se někdo chce najíst i odpoledne? Pak jsme narazily na jednu nepálskou restauraci, která vypadala otevřeně. Teda normálně bych v Portugalsku nešla do nějaké indické, italské nebo jiné restaurace, ale už jsme měly fakt hlad a tak jsme to zkusily tady. Řekli, že vaří, ale teď odpoledne jen pro take away…To jsem moc nepochopila, když už nám to uvařili, proč jsme si to nemohli sníst rovnou vevnitř, když restaurace byla prázdná… A tak jsme si jídlo vzaly sebou a snědly jsme si ho v nedalekém parku.

Hradby, palma a trávník
Pevnost

Pak jsme si prohlídly centrum Faro a zašly jsme na zmrzlinu.

náměstí a kostel
Ulička s bílými domy a balkony
Kostel
Bílý dům s lucernou a stromy s citróny
ulička v historickém centru

Poté jsme se podívaly na krásný západ slunce v přístavu.

Západ slunce nad oceánem a několik loděk
přístav a pobřežní promenáda s palmami
Osvětlená ulice v centru města

Den 7

Portimão – Mercado Municipal

Ráno jsme si zašly na místní trh Mercado Municipal, kde najdete ovoce a zeleninu a rybí trh. Určitě doporučuju, je to hezká podívaná.

Tržnice s ovocem jako meloun, pomeranče, limetky, granáutová jablka atd.
Tržnice se zeleninou - batáty, brambory a obrovské podlouhlé dýně
Velká masitá rajčata v bílé čtvercové míse
trh s rybami a mořskými plody jako kalamáry, krevety a škeble
Ryba s otevřenou pusou
Rybí trh s malými sardinkami a tkaničnicí a dalšími rybami
několik ryb a velká ryba s otevřenou pusou
trh s rybami
černé dlouhé ryby
Černá ryba tkaničnice s velkým okem a ostrými zoubky

Měly jsme v plánu půjčit si kajak bez průvodce a zajet si do jeskyně Benagil. Udělala jsem objednávku po internetu den předem, ale bohužel hned druhý den ráno byla naše rezervace zrušena, protože byly velké vlny. Takže poučení pro příště, tohle je lepší plánovat hned na začátek pobytu, aby byl čas přerezervovat na jiný den, kdyby nebylo dobré počasí a rezervaci zrušili.

Carvoeiro – A Boneca

Takže jsme si místo toho nejdřív prohlídli malou jeskyni A Boneca (https://mapy.cz/s/fasojabuzu). Kousek vedle je i krásné přírodní jezírko, ale protože byl zrovna odliv, tak bylo skoro prázdné, tak pokud byste se chtěli tady vykoupat, tak je lepší naplánovat na dobu přílivu.

Parkování je zde zdarma.

Doporučuju projít po dřevěném chodníku kousek vedle, kde jsou také velmi zajímavé útvary ve skalách.

Skalní útvary a schodiště ve skále
skalní útvary z pískovce a oceán
Skalní útvary s dírami v pískovcové skále
Skalnaté pobřeží podél oceánu
Zajímavé skalní útvary ve skalách
Výhled na oceán, keříky a dřevěný chodník podél pobřeží
Skalní útvary, schodiště a výhled na oceán
Výhled na oceán z oválného okna ve skále
Schodiště a skalní útvary
Výhled ze skalního oblouku na oceán

Percurso dos sete vales suspensos

Poté jsme vyrazily autem kousek dál po pobřeží, protože jsme se chtěly vydat na trek Percurso dos sete vales suspensos. Já už tento trek šla podruhé, ale tentokrát jsme nedošly až do konce na Praia da Marinha, protože jsme se cestou zastavily na koupání.

Před začátkem treku jsme se chvíli koupaly na pláži Praia de Vale Centianes. To je větší pláž, ale pokud si chcete užít koupání v soukromí, tak je dobré nejít dolu na tuto oficiální pláž, ale po těch druhých schodech, kde je jen malinká plážička, která je tedy v době přílivu skoro zaplavená, ale dá se příp. sednout na kameny (https://mapy.cz/s/cumusetepo). Při první návštěvě tady byla jen jedna paní a teď při druhé jen jeden pár. Takže tady opravdu při troše štěstí můžete být úplně sami.

Písečná pláž mezi skálami a oceán
Písečná pláž se skalním útvarem a oceán
Malá písečná pláž a skalní útvary

Pak jsme se vydaly na cestu po krásném pobřeží s nádhernými výhledy.

Velký útes a oceán
Malá loďka proplouvající v oceánu mezi skalisky
Pohled na skalnaté pobřeží a v dálce maják
algar - díra v zemi obehnaná dřevěným plotem

Farol de Alfanzina

Skály a v dálce maják
Cikáda
Cikáda 🙂

Praia do Carvalho

Bylo dost vedro, tak jsme se rozhodly vykoupat na pláži Praia do Carvalho. Na tuto pláž se dostanete tunelem ve skále. Zde bych si přímo pod skálu nelehla, tady byly docela převisy, a proto určitě i větší nebezpečí, že může nějaký ten kámen spadnout.

Byly opravdu velké vlny a bylo vidět, že tento den by projížďka na kajaku opravdu nebyla možná.

https://mapy.cz/s/lacudebusa 

Pláž u skalních útesů a moře
Písečná pláž u oceánu mezi skalami a skalní útvar uprostřed

Praia de Benagil

Došly jsme pak ještě na Praia de Benagil, kde jsme chvíli poseděly a pak jsme se vydaly na cestu zpět, abychom se stihly vrátit do tmy.

https://mapy.cz/s/bagopuhava

písečná pláž s velkým útesem a oceán

Ale pokud máte čas, pokračujte ještě dál, až na Praia da Marinha (https://mapy.cz/s/kebebubeno).

Skalnaté pobřeží a oceán
Agáve v západu slunce

Cestou zpět, kousek od místa, kde jsme zaparkovaly, jsme viděly krásný západ slunce.

Západ slunce nad oceánem a pláž s útesy

Trasa – https://mapy.cz/s/dotasuraho (7,4 km dle mapy.cz 2:42 hod.), doporučuju pokračovat až po Praia da Marinha

Den 8 

Odlet

Letěly jsme v 7:30 z Faro, takže na letišti bylo potřeba být okolo 5:30. Takže dle instrukcí od autopůjčovny jsme nechaly otevřené auto a klíčky od auta a parkovací lístek jsme daly na stínítko na místě řidiče. 

Během tohoto letu bylo opravdu čím se kochat, mraky s prosvitávajícím sluníčkem byly opravdu úchvatné.

Křídlo letadla a mraky kterými prosvítá slunce
Výhled z letadla na křídlo a mraky zajímavých tvarů
Křídlo letadla a mraky osvícené sluncem
Mraky osvícené sluncem

Restaurace

Restaurace mají obecně v Algarve velmi dobrou úroveň, ještě jsem nenarazila na žádnou, kde by mi nechutnalo.

Ceny jsou standardně také velmi přijatelné, není problém najíst se pod 10 EUR.

V odkazu níže najdete mapu s restauracemi, které jsme navštívili tentokrát a zároveň restaurace, které jsme vyzkoušeli při naší první dovolené (k první dovolené můžete mrknout na více info zde – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-07-2021/#Restaurace).

https://goo.gl/maps/XXQjkdoePj1GR6Sa6

Portimão

Icon do Algarve

Tohle je opravdu velmi levná restaurace kousek od našeho bytu. Takže pokud chcete ušetřit, doporučuju, jídlo je zde opravdu velmi levné. Pokud si ho dáte na místě, zaplatíte za jídlo dne (prato do dia) 7,50 EUR za porci. Pokud si ho vezmete sebou, tak take away stojí pouze 5,50 EUR. My jsme pospíchaly, protože jsem za chvíli měla mít podpis kupní smlouvy a tak jsme si jídlo vzaly sebou. Když jsme viděly, jak velkou porci espady (ryba) začal nandavat, tak jsme si jídlo daly na půl. Na lehčí večeři to pro nepříliš velkého jedlíka stačí pro dva v pohodě.

Tohle je moje polovina porce, takže můžete vidět, že celá porce byla opravdu velká (teda já měla asi o 1 brambor víc než kámoška, která si ještě vzala rajčatový salátek).

Prato do día (jídlo dne) – 5,50 EUR

https://goo.gl/maps/SvLkGAWzU5m99Cit5

Bílý talíř s rybou a bramborem
Jídlo v servírovacích mísách

Churrasqueira do Ruca

Tohle je moje nejoblíbenější restaurace, kam jsme se už při naší první návštěvě několikrát vrátili. Tentokrát jsem si dala králíka na česneku, byl opravdu výborný a kámoška pro Portugalsko typické kuře piri-piri.

Coelho ao alhinho – 9,80 EUR (se salátkem a hranolkami)

Frango piri-piri – 7 EUR (s hranolkami a salátkem)

https://goo.gl/maps/zKugeStXRP6Ky5UX9

talíř s hranolkami masem, citrónem a salátem
Kuře na kovovém tácu a tác s plátky rajčat a cibulí

Restaurante Snack-Bar JJ 25

Další levná restaurace kousek od našeho bytu. Měly jsme výborné sardinky s bramborem a salátkem za 9 EUR.

Sardinhas – 9 EUR

https://goo.gl/maps/jGHYEDxxCmCK7Z3AA

Talíř se sedmi sardinkami
Miska s bramborami a lžíce
Miska se salátkem z rajčat a lžíce v misce

Restaurante Tapa Latina

Hned po příletu jsme chtěly vyrazit na večeři do mé oblíbené restaurace, ale protože byla zavřená, šly jsme hledat jinou a narazily jsme na tuhle s tapas. Vybraly jsme si každá kuřecí křidýlka (Azinhas Frango) a pak jsme si daly na půl kuřecí špíz (Espetadinha Frango). Bylo to moc dobré, doporučuju.

Azinhas Frango – 6,60 EUR

Espetadinha Frango – 4,80 EUR

Pão (pečivo) – 0,50 EUR

https://goo.gl/maps/121KymWGUwTEUGrf9

Kuřecí křidýlka v marinádě na bílém talíři
Bílý talíř s dvěma kuřecími špízy a mistička s tmavou omáčkou
Restaurace s venkovním posezením a tři bílé slunečníky a s nápisem

Carvoeiro

A Rede Restaurante

Při návštěvě jeskyně A Boneca a okolního pobřeží jsme se zastavily na oběd v restauraci A Rede. Původně jsem chtěla do jedné, kterou jsme zkoušeli minule, ale cestou tam nás zaujala tahle, kde měli jako prato do dia tresku (bacalhau) a pražmu (dourada) za 9 EUR. Já si dala tresku a byla opravdu výborná, kámoška byla s pražmou taky spokojená.

https://goo.gl/maps/zWRtm4MBf51CzfBn9

Oranžový hluboký talíř s rybou, bramborami, olivami, kolečkem mrkve
Ryba na bílém talíři s citrónem, brambory, brokolice a zelenina

Ferragudo

Restaurante Portarade

V téhle restauraci nám taky moc chutnalo a měli tu výborné ceny. Denní menu tady mají za 9,5 EUR za hlavní jídlo včetně nápoje. Daly jsme si obě bacalhau com nata, což je treska zapečená s brambory a smetanou a je to fakt moc dobrý.

Bacalhau com nata + nápoj (limonáda, voda nebo sangría) – 9,50 EUR

https://g.page/portarade?share

Bílý talíř na kterém je miska s gratinovaným pokrmem se zapečeným sýrem a vedle bílá miska se salátem
Budova restaurace a bankomat
Restaurace s venkovním posezením

Lagos

The Stag restaurant

V téhle restauraci jsem si dala kuře piri-piri, bylo dobré, ale na kuře piri-piri nebylo vůbec pálivé.

Frango piri-piri – 8 EUR (i se salátem a hranolky)

https://goo.gl/maps/2Z1qfGsQEKXyPck56

Kuře piri-piri, hranolky a salátek a citron

Náklady

Tato dovolená mě vyšla celkem na 10 658 Kč

Ubytování – neplatila jsem, protože už jsem byla v našem bytě

Letenka – 2116 Kč (v ceně 10 kg příručního zavazadlo, s malým zavazadlem 40x25x20 cm by to stálo necelou tisícovku)

Půjčení auta – 82,5 EUR (ve dvou osobách tedy stálo 165 EUR s plným pojištěním, tj. 23,5 EUR na den)

Benzín – 26,5 EUR/osoba (brali jsme za celý týden benzín jen jednou

Jídlo a ovoce – 60 EUR

Hotel ve Vídni (noc před odletem) – cca 1372 Kč

Restaurace – 68 EUR

Vstupy – Fortaleza de Sagres – 3 EUR

Solné pánve Salinas do Grelha – 15 EUR + 2 EUR za bahno

Vlak + Flixus do/z Vídně – 617 Kc

 

Odkazy

Skyscanner – https://www.skyscanner.cz/

Ryainair – http://ryanair.com/

Autopůjčovna Drive4Fun  https://drive4fun.pt/

Časy odlivu/přílivuhttps://www.tide-forecast.com/locations/Portimao/tides/latest

Flixbus – https://www.flixbus.cz/

Student Agency https://www.studentagency.cz/#form-2

Salinas do Grelhahttps://cs.salinasdogrelha.pt/contatos

Covid formality

Aktuální situace ohledně vycestování do Portugalska

https://www.mzv.cz/lisbon/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_pro_cesty_a_pobyt/informace_k_cestovani_ceskych_obcanu_do.html 

https://covid.gov.cz/situace/dovolena-2021/portugalsko?fbclid=IwAR3HZiBvpjctCCJXHR2qGtLMO_7cfDfFRQY-03PjW924oWmQ3dLCBnIvD1M

Brno Covid test – Hola biolabs – https://www.hola-biolabs.com/cs/

 

Příjezdový formulář do Portugalska – https://portugalcleanandsafe.com/en/passenger-locator-card

Aktuální opatření v Portugalsku

https://www.visitportugal.com/en/content/covid-19-measures-implemented-portugal

https://www.visitportugal.com/en/content/covid-19-frequently-asked-questions

https://covid19.min-saude.pt/wp-content/uploads/2021/02/20210202_Postos-colheita.pdf (aktuální čísla Covid 19 dle regionů)

Covid test Portimão – Hospital de São Camilo

https://www.grupohpa.com/en/covid-19-analysis/

https://www.grupohpa.com/en/covid-19-test-hpa-gambelas/ (zde přímo odkaz na objednání)

 

Pravidla návratu do ČR

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Příjezdový formulář do ČR – https://plf.uzis.cz/

Jestli vás Portugalsko zaujalo, budeme rádi, když přijedete 🙂 Tady jsou bližší informace a ceník našeho apartmánu – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve/

 

A tady podobnrý článek z naší první návštěvy, kde také najdete spoustu tipů a užitečné informace – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-07-2021/

 

 

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *