Španělsko – Andalusie
Andalusie s dítětem
Do Andalusie jsme se vydali o jarních prázdninách na začátku března. Jela jsem s rodiči a s mým 9 letým synem. Jako výchozí bod pro výlety jsme si vybrali město El Puerto de Santa María, kousek od Cádizu. Andalusie je opravdu nádherná, doporučuju. Krásná města, parky, příroda, malebná městečka a bílé vesničky. Také jsme navštívili Gibraltar, ze kterého jsme byli všichni opravdu nadšení. V mém příspěvku najdete jako vždy spoustu užitečných informací, odkazy na mapy, tipy na restaurace a další tipy a informace, které vám pomůžou při plánování dovolené. Jestli jste Andalusii ještě nenavštívili, mrkněte na můj článek a třeba se také pro tuto destinaci rozhodnete, my byli nadšení.
Datum
4.3. – 12.3.2022
Itinerář
- Den 1 – Odlet z Prahy do Sevilli
- Den 2 – Cádiz
- Den 3 – Gibraltar
- Den 4 – Grazalema, Ronda, Setenil de las Bodegas
- Den 5 – Caminito del Rey
- Den 6 – El Puerto de Santa Maria
- Den 7 – Sevilla
- Den 8 – Jerez de la Frontera
- Den 9 – Odlet ze Sevilli do Prahy
Navštívená místa
Ubytování letiště Praha
Holiday Inn Prague Airport, an IHG Hotel
Protože původně jsme měli letět v 8:55 z Prahy, tak jsem rezervovala jednu noc v Holiday Inn přímo na letišti. Mají i shuttle bus zdarma na vyžádání a odvezou vás ten kousek na letiště. Normálně bereme obyčejný Hostel Modrá o kousek dál, ale tady neměli volno, i když jsem objednávala 3 měsíce předem a ještě jsem pravidelně kontrolovala, jestli se nějaké místo neuvolní. Holiday Inn je krásný hotel, můžu jen doporučit. Nevím, jaké jsou standardní ceny, ale my měli štěstí a měli jsme to cca za 1000 Kč noc/osoba, což mi přišlo jako hodně dobrá cena na tak dobrý hotel přímo na letišti.
Cena – 1000 Kč/noc/osoba
Letenky a let
Letenky jsem kupovala asi 3 měsíce předem. Bydlet jsme chtěli v El Puerto de Santa María a tak přicházelo v úvahu letiště v Jerez de la Frontera a v Seville. Do Jerezu byly letenky opravdu drahé a tak jsem hledala letenky do Sevilli. I sem např. oproti Malaze nejsou nejlevnější, nejlevnější jsem našla přes Amsterdam za cca 3600 Kč. Hledala jsem jako vždy přes skyscanner.cz a kupovala pak přímo přes leteckou společnost KLM.
KLM – https://www.klm.cz/en
Skyscanner – https://www.skyscanner.cz/
Zrušený let
Tentokrát to byly dost nervy, ale naštěstí nakonec vše dobře dopadlo. Check-in šel udělat 30 hod. před odletem, takže jsem udělala check-in hned v 7 hod. ráno den předem. Měli jsme letět z Prahy v pátek v 8:55 a v Amsterdamu jsme měli mít skoro 7 hodin dlouhý přestup. No, ale asi v 12:30 ve čtvrtek den před odletem mi přišla sms a email, že let zrušili. Psali, že se pokusí co nejdříve najít nějaký náhradní let, ale že si mohu najít let i sama. Také psali, že náhradní let se pokusí najít jen těm, kteří kupovali letenky přímo od letecké společnosti a informovali, že ti, kteří kupovali letenky přes prodejce, mají náhradní let řešit přímo s prodejcem letenek. A tohle je přesně důvod, proč vždy všem doporučuju kupovat letenky přímo od letecké společnosti. S prodejci letenek je většinou příšerná domluva a zřejmě by se vám taková situace na poslední chvíli řešila velmi špatně.
Zrušení letu se mi ještě nikdy nestalo a začala jsem tak trochu panikařit. Do Prahy jsme totiž měli odjíždět z Brna už asi za 3 hodiny, protože jsme měli přespat v hotelu na letišti, vzhledem k tomu, že to letělo ráno. Takže moc času na řešení nebylo. Začala jsem sama rychle hledat nové letenky, nevěděla jsem, jak rychle KLM najde samo náhradní let a jestli třeba nebude až na další den. No, moc velký výběr letů už nebyl, aby to nenarušilo náš program a nemusela jsem ještě řešit přebookování auta atd. Do Amsterdamu už nebyl žádný let tak, abychom stihli ten návazný z Amsterdamu do Sevilli. Takže bylo potřeba vybrat nové letenky přes jiné město. Většina letů byla +1, tzn. přílet někam pozdě večer a let do Sevilli až druhý den ráno, což by byla také komplikace, protože bych musela hledat ještě hotel v místě přestupu. Nejlepší letenky byly nakonec přes Lisabon, kdy bychom přilítali asi jen o 3 hodiny později, někdy před půlnocí…Ale taky nic moc, na ubytování bysme se dostali hodně pozdě, vzhledem k tomu, že nás čekala ještě 1,5 hodiny cesty z letiště. Navíc letenka takhle na poslední chvíli už byla hodně předražená, jednosměrná přes Lisabon do Sevilli stála skoro 9 000 Kč/osoba… Ještě že jsem nebyla tak rychlá, v momentě, kdy jsem je chtěla koupit, mi přišlo od KLM potvrzení, že zarezervovali nový let přes Madrid a přílet do Sevilli byl jen o 30 minut později, než původní let. Nicméně jedno ALE to mělo… Na přestup jsme měli jen 55 minut. Celkově vlastně méně, když gate zavírá dříve, tady 15 minut před odletem… Naštěstí návazný let byl ze stejného terminálu a kamarád mě uklidňoval, že by to teda mělo stačit, byl v Madridu akorát týden předtím. Ale i tak mě hodně znervózňovalo a oprávněně :p
Zpožděný let
Cestu do Sevilli jsme si teda fakt neužili…Ta necelá hodina na přestup mě značně znervózňovala. No, a už v Praze jsme nabrali 1 hod. zpoždění. Říkali, že let je úplně plný a že některý příruční zavazadla budou tedy dávat do zavazadlového prostoru. To jsem samozřejmě nemohla riskovat, obzvlášť při hodinovém přestupu bych se bála, že je nestihnou přehodit do druhého letadla… Tak jsem si říkala, že musíme nastoupit mezi prvníma 🙂 Naštěstí jako vždy hlásili, že rodiny s dětma můžou nastupovat jako první. Takže jsme nastupovali do letadla jako druzí a příruční zavazadlo jsme měli teda u sebe 🙂
Od rána pořádně sněžilo. Do letadla jsme ještě nastoupili včas, ale pak jsme dostali informaci, že budeme mít zpoždění. Potřebovali ještě rozmrazit pro jistotu křídla, když od rána sněžilo a mrzlo….Takže jsme se obávali, že to nestihneme. Celou cestu jsem přemýšlela, jak to vše budu řešit, nikdy se mi nic takového nestalo. Navíc jsem měla strach, že se opět ani nepůjde dovolat do letecké společnosti, stejně jako když jsem to zkoušela, když nám zrušili let.
Naštěstí jsme nakonec přistáli o chvilku dřív. Letušky jsem se před přistáním ptala, jak to vypadá a uklidňovala mě, že bysme to měli stihnout. Řekla mi číslo gatu, který měl být asi 8 minut pěšky. Taky mi pěkně vysvětlila, jak se podle barev zorientovat a kudy jít ke gatu H28. To se opravdu hodilo, díky tomu jsem se zorientovala velmi rychle.
Měli jsme pouhých 15 minut na to, abysme se dostali z letadla (seděli jsme až v 24. řadě) a došli ke gatu, který nebyl zrovna blízko, letiště v Madridu je hodně velké …No, takže bylo jasné, že to bude tak tak, ale byla šance,ze to stihneme…Instruovala jsem mamku, že musí rychle sundat příruční zavazadla, abysme mohli hned vystřelit. Mamka byla bleskurychlá a sundala rychle jak svůj, tak taťkovo kufřík. Já jsem taky rychle sundala svůj baťoh. Taťka seděl před náma u okýnka, takže bylo jasný, že se tak rychle přes pani vedle nedostane, proto to bylo na mamce. Jakmile jsme ale mamka a já sundaly zavazadla, v tom se ozvalo „prosíme cestující, aby ještě zůstali sedět.“ Mamka měla už připravenou nohu v uličce, aby vystartovala hned, jak to půjde. Mamka nezklamala, vystartovala hned, jak to šlo a podařilo se jí z 24. řady prodrat až k řade 12… Dobrý výkon, půlka letadla. Pak se to seklo a lidi stáli v uličce, protože se čekalo, až budeme moci vystoupit. Takže už nebylo možné se prodrat dál, protože tam nebylo k hnutí. To čekání mi přišlo jako věčnost. Pak už začali lidi vystupovat, ale samozřejmě pouštěli před sebe lidi sedící vepředu a skoro jsme nepostupovali. Na to jsem se nemohla dívat, nám šlo opravdu o sekundy, ostatní evidentně tak nespěchali a tak jsem řekla mamce, ať se tlačí a já v angličtině a ve španělštině vykřikovala, ať nás pustí, že spěcháme na návazný let a tak se nám podařilo dalších pár lidí předběhnout.
Jak jsme vylezli z letadla, začali jsme kličkovat mezi lidma, kteří si kráčeli pomalým krokem k východu a my rychle začali běžet ke gatu H28. Vypadalo to, že bysme to mohli stihnout, ale zdálo se, že rychlá chůze stačit nebude. Takže jsme celou cestu běželi, i na jezdícím pásu, abychom byli rychlejší. Připadala jsem si jak ve filmu Sám doma… :p 64 letá mamka teda už s bolavýma kolenama neběží moc rychle, sami bysme to zvládli rychlejc… Tak jsme já, můj syn a taťka běželi vepředu a mamku jsme nechávali v dohledu, abychom ke gatu přiběhli první a řekli až ještě chvilku počkají, než doběhne mamka.
Doběhli jsme přesně v 19:30. Gate měl přesně v 19:30 zavírat. Na obrazovce už bylo napsáno „Gate uzavřen“. Uff, naštěstí pán řekl, že stíháme, že už čekají jen na nás. Takže jsme nastupovali jako poslední. To teda není můj styl, haha, já nastupuju vždy mezi prvníma :p Ale v tu chvíli mi to bylo jedno a byli jsme šťastný, že jsme to stihli. Zkontrolovali jen boarding pass a pasy, očkování či příjezdové formuláře nekontrolovali.
A tahle zkušenost mě opět přesvědčila, že bych si dobrovolně nekoupila letenku, kde je pouhá hodina na přestup… To je sice hezký, že když to člověk kupuje jako jednu letenku, tak garantují přestup a v případě, že to člověk nestihne, musí dát zdarma náhradní let, ale jsou to zbytečné nervy a člověk nemůže vědět, zda dají let hned na stejný den nebo za 2 dny… Když není zpoždění, tak asi na většině letišť to jde stihnout, ale kdo zaručí, že už na odletu nebude zpoždění a že se rychle dostanete z letadla? Stává se mi to docela často, že už na odletu je třeba 20-30 minut zpoždění…. Takže to si radši vždy posedím na letišti nebo dám ještě delší přestup, aby byl čas na prohlídku města.
Ubytování – náš první Home exchange
Při této dovolené jsme poprvé využili ubytování přes Home exchange (www.homeexchange.com). Znáte? Stačí si zaregistrovat svůj domov na platformě Homeexchange a začít vyměňovat svůj domov s ostatními z celého světa, nabídka je dost široká. Nabízet můžete buď byt či dům, kde sami bydlíte nebo třeba svou chalupu nebo nějaký prázdninový dům či byt. My tedy takto nabízíme náš byt v Algarve (nabízíme ho i k běžnému pronájmu turistům, takže našeho ubytování na jihu Portugalska můžete využít i vy, tady jsou bližší informace a ceník – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve/ )
Pak stačí zaplatit 150 USD ročně jako poplatek za členství a za tuto částku pak můžete udělat tolik výměn, kolik za rok stihnete. Není to nijak vysoká částka, tak i kdybyste udělali jen jednu výměnu za rok, tak se to stále vyplatí. Teď je výhoda, že už člověk nemusí dělat jen vzájemné výměny, ale i výměny za tzv. Guest Pointy. Protože vzájemná výměna je mnohem těžší na domluvu, buď vám někdo nabízí výměnu v době, kdy nechcete jet na dovolenou nebo vám třeba napíše někdo z lokality, kam jet nechcete… Takže je možné využít zde i tzv. Guest Pointy, první získáte už za registraci a vyplnění profilu a vašeho domova. Takže když přijede někdo k vám, tak zaplatí Guest Pointy a vy jinde někomu jinému také těmito body.
Mě se tady v Andalusii v El Puerto de Santa María podařilo získat ubytování v apartmánu s krásným výhledem na moře. Byt s 2 terasami, 2 ložnicemi a 2 koupelnami. Letos mám domluvené ještě dvě výměny, tak tohle ubytování mě vyšlo tedy jen na cca 1160 Kč za 8 nocí pro 4 osoby, takže nějakých 290 Kč/osoba za celý pobyt, takže opravdu zanedbatelná částka. Na homeexchange píšou, že standardně v průměru musí člověk obeslat asi 15 lidí, než někdo odpoví kladně a nabídne vám výměnu. Tady jsem měla obrovské štěstí, rozhodla jsem se nejdřív obeslat lidi, kteří nabízí svůj prázdninový dům (secondary home) a předpokládala jsem, že by mohla být větší šance, že výměna klapne, protože na dobu pobytu tento člověk nemusí hledat jinou výměnu a nemusí odjíždět na dovolenou, tím, že v nabízeném ubytování nebydlí. A klaplo to, napsala jsem prvnímu člověku a za pár hodin jsem měla odpověď, že můžeme přijet 🙂
Klíče nám hostitel předal v Seville, kde bydlí. Naštěstí to bylo téměř při cestě z letiště, museli jsme sjet jen na chvíli z dálnice. Ale i tak z toho měl taťka trochu nervy, je z města se 100 000 obyvateli, takže není zvyklý na provoz skoro 800 tisícového města… Dali mu zabrat hlavně kruháče, na 2 proudé už byl celkem zvyklý z Madeiry, ale tady byly i 3 proudé a nejvíc nás dostal obrovský kruháč se semafory… To nás tak trochu dostalo a nevěděli jsme, zda jako na červenou může člověk zastavit tak nějak přímo v kruháči…Tak jsme si pro jistotu udělali pár koleček ve vnitřním pruhu, sledovali co dělají ostatní a pak se nějak zařadil na semafor…Když jsme tento kruháč opustili bez odření auta, docela jsme si oddychli.
Majiteli bytu jsem psala už na letišti, že právě vyjíždíme, tak už čekal venku a poznal mě, když viděl, jak hledám jeho dům. Předal mi klíče od bytu, vysvětlil přesnou adresu a taky nám dal tašku s jídlem (chleba, šunka, pomeranče, mlíko a káva), abychom měli aspoň něco na večeři, protože jsme měli přijet až před půlnocí. To bylo od něj moc hezké. Já mu předala jako dáreček Becherovku, kterou jsem koupila na letišti, protože jsme letěli s příručním zavazadlem. U homeexchange je zvykem dát hostiteli nějaký drobný dárek, takže jsem se rozhodla koupit Becherovku.
Byt jsme našli v pohodě a parkování zde bylo také v pohodě a zdarma. Při odjezdu už stačilo nechat klíče v bytě a jen zabouchnout dveře, pani na úklid měla dorazit hned po našem odjezdu.
Je to opravdu super mít k dispozici celý byt nebo dům a téměř zdarma. Až budu mít chvíli, sepíšu podrobný článek o tom, jak celý home exchange funguje. Třeba se vám to taky zalíbí a rozhodnete se zaregistrovat si i svůj domov a užívat si tohoto způsobu ubytování 🙂
Kdybyste chtěli také homeexchange zkusit, použijte při registraci můj doporučující kód lenka-4a800 a dostanete do začátku nějaké uvítací body navíc.
Autopůjčovna
Interrent
Když jsem vybírala autopůjčovnu, výběr byl trochu omezený, protože jsme měli přilétat až 20:15 a to už měly některé autopůjčovny zavřeno nebo byly dost drahé nebo neměli v nabídce neomezený počet kilometrů… Takže na výběr zbyl prakticky jen Goldcar a Interrent. No a Interrent je vlastně skrytý Goldcar… Malým písmem na webovkách píšou, že je tato autopůjčovna operována Goldcarem…I kancelář má jen Goldcar a mají tam zároveň napsané nápisy Interrent. O něco levnější to bylo u Interrent a tak jsme se to rozhodla risknout, i když jsem věděla, že je to skrytý Goldcar, který fakt nemám ráda. Recenze mají naprosto příšerné, řekla bych ještě horší než jiné autopůjčovny a často prý nevrátí depozit a účtují si různé poplatky za každou drobnost, za každý drobný škrábanec, za znečištění auta atd. Ale myslím, že tohle vše se stává jen těm, co si neberou plné pojištění a pak se holt autopůjčovna snaží přivydělat jinde na nečekaných poplatcích. Já vždy beru plné pojištění a tak ani tady jsme s Interrent (Goldcar) neměli problém. S plným pojištěním nebyl depozit žádný, depozit byl jen 130 EUR na případný benzín, kdyby člověk nedočerpal plnou nádrž, protože jsme měli varianu full – full, kdy dostane člověk plnou nádrž a musí vrátit taky plnou. Takže na tohle je potřeba dát pozor, to by člověka přišlo hodně draho, kdyby nenačerpal před vrácením plnou. Jako vždy si pak raději vyfotím stav nádrže před odevzdáním auta, abych na případné neférové autopůjčovny měla důkaz, jaký byl stav benzínu, kdyby to na nás někdo zkoušel.
Údaje o řidiči šly nahrát online už před odjezdem. Měli jsme jen příruční zavazadlo a tak jsme byli na přepážce první a předání proběhlo rychle. Dostali jsme klíče a informaci, kde najdeme parkoviště a že auto najdeme na parkovacím místě 16. Bylo to kousek a auto jsme našli bez problémů. Měli jsme Citroen, rozdíl ceny mezi nejnižší kategorii (Fiat Panda atd.) a tou naší byl asi 1 EUR, takže jsme vzali tu vyšší kategorii.
Paní nás při předání informovala, že auto pak při vrácení máme vrátit na parkoviště P1 (napsala to i předávací dokumenty) a že klíče máme hodit do schránky jejich kanceláře u parkoviště. No, tohle byla teda hodně matoucí informace, při vracení auta nám zabralo 40 minut, než jsme našli, kam máme vrátit auto. Dle instrukcí jsme vjeli na parkoviště P1 a hledali parkoviště autopůjčoven, abychom auto vrátili na stejné místo, to jsme ale nenašli. Auto jsme nechali teda ve 4. Patře, kde bylo nejvíc volno a s taťkou jsme to šli radši projít pěšky, abychom nejezdili sem a tam. Došli jsme na parkoviště Goldcaru a zeptali se pracovnice, kde máme nechat auto a potvrdila, že tam a že musíme vjet na „Přílety“ a hledat ceduli rent a car a parkoviště P5. Když jsem řekla, že jsme dostali info, že to má být právě parkoviště P1, tak říkala, že tak se totiž dřív jmenovalo tohle parkoviště, které pak přejmenovali na P5… Vjezd na P5 byl hned vedle P1, ale tím že jsme prostě měli instrukci, že to má být P1, tak jsme si toho druhého vjezdu vůbec nevšimli. Podruhé už jsme to našli bez problémů.
Interrent – https://www.interrent.com/
Den 1
První den jsme strávili na cestě z Prahy do Madridu a odtud návazným letem do Sevilli. Do Sevilli bohužel přímé lety nelétají.
Den 2
Cádiz
Vzhledem k tomu, že jsme první den dorazili před půlnocí, tak jsme první den chtěli spíš nějaký odpočinkový výlet. Vydali jsme se teda do 20 km vzdáleného Cádizu. Cádiz je moc hezké historické město. Má asi 115 000 obyvatel a patří k nejstarším městům ve Španělsku.
Parkování je zde na většině míst placené, na ulici je těžké najít místo zdarma. Zaparkovali jsme na placeném parkovišti kousek od parku Genovés.
Prošli jsme se podél moře směrem ke krásné barokní katedrále (https://mapy.cz/s/napucufahu).
U katedrály také najdete hezké náměstí Plaza de la Catedral a kostel Iglesia de Santiago.
Dále jsme pokračovali prohlídkou centra. Všude bylo dost lidí, ten den se totiž konal nějaký pouliční karneval, takže místy jsme potkávali davy s maskami a celkově bylo ten den v centru hodně lidí.
Zašli jsme na skok na trh Mercado central, ale bohužel rybí trh už byl uklizený a byly tam hrozné davy, tak jsme se tam moc dlouho nezdrželi.
Pak jsme vystoupali na věž Torre Tavira (https://mapy.cz/s/keguvohohe , https://www.torretavira.com/), ze které byl krásný výhled na město. Se svými 45 metry je to nejvyšší bod města.
Vstupné – 5 EUR
Cádiz má také krásné zahrady a parky.
Nejdřív jsme se prošli parčíkem Plaza de Mina (https://mapy.cz/s/cukezagase).
Pak jsme pokračovali pobřežní promenádou Alameda de Apodaca (https://mapy.cz/s/forugohoke), kde je spousta zeleně, parků, zajímavých stromů atd.
Naši návštěvu Cádizu jsme završili procházkou v moc hezkém parku Parque Genovés (https://mapy.cz/s/keguvohohe) se záhony, vodními kaskádami a také otevřeným divadlem, kde v létě probíhají různá vystoupení. Také zde najdete stromy vystřihané do zajímavých tvarů a taky v parku můžete vidět poletovat papoušky.
Parkování – parkovali jsme zde na placeném parkovišti vedle Parque Genovés https://mapy.cz/s/havulasuto
Den 3
Gibraltar
V neděli jsme se rozhodli navštívit Gibraltar. A protože nespadá pod Španělsko, ale je to britské území, tak jsem výlet na Gibraltar sepsala v samostatném článku – https://lenkacestounecestou.cz/gibraltar/
Den 4
Další den nás čekal taky větší výlet, postupně se dostat do hotelu v Ardales, abychom další den prošli krásnou soutěsku Caminito del Rey. Od nás to bylo hodně daleko, ale když už jsem byla v Andalusii, chtěla jsem tam zajet, protože jakmile jsem tohle místo viděla na jednom blogu, tak jsem si říkala, že sem prostě musím.
Takže hned ráno jsme se vydali po menších silnicích směrem do Ardales, které je hned kousek od Caminito del Rey.
Nejdřív jsme na chvíli zastavili ve vesničce El Bosque.
Grazalema
Dále jsme zastavili na oběd ve vesničce Grazalema. Je to moc hezká malebná vesnička, která patří mezi tzv. pueblos blancos (bílé vesničky) a najdete zde typické bílé domky a malebné úzké uličky a krásné výhledy na okolní hory.
V těchto bílých vesničkách najdete domy s fasádami, které jsou natřenými bílým vápnem, aby odrážely teplo.
Když jsme byli na obědě, tak začalo pršet, ale než jsme odcházeli do auta, tak pršet přestalo.
Ronda
Dalším cílem tohoto dne bylo městečko Ronda, jedno z nejznámějších měst v Andalusii. Je to město postavené na skále a můžete zde najít několik krásných vyhlídek.
Nejznámějším a nejfotografovanějším místem je most Ponte Nuevo. Doporučuju zajít na různé vyhlídky, odkud ho uvidíte v plné kráse. My jsme byli na této vyhlídce – https://mapy.cz/s/movokamogu
Setenil de las Bodegas
Pokud máte cestu kolem, návštěvu této zajímavé bílé vesničky opravdu doporučuju. Tahle vesnička byla postavena na skalním převisu a domy jsou tak zde zapuštěné do skály a je to opravdu zajímavá podívaná.
Pak už jsme pokračovali do Ardales, kde jstem rezervovala Hostal Restaurante el Cruce, menší penzion kousek od Caminito del Rey. Check-in byl možný nejpozději do 20:00. My přijeli asi v 19:15 a viděla jsem, že je všude zavřeno a v tom jsem našla zprávu v mobilu, že máme zavolat, až dorazíme a pán dorazí udělat check-in. Když jsem to zrovna zjistila, tak jsem na pána narazila, zrovna byl na odchodu. Takže jsme se ubytovali a šli do městečka na večeři. Ardales je další moc hezká malebná vesnička, která stojí za návštěvu, pokud budete mít cestu kolem. Tento penzion doporučuju, byl pěkný, čistý, dole restaurace a kousek od Caminito del rey a byl za velmi dobrou cenu.
Den 4
Caminito del rey
Caminito del rey je opravdu velmi známá soutěska, která opravdu stojí za návštěvu, byli jsme opravdu nadšení, je to zatím nejkrásnější soutěska, co jsem navštívila.
Táhne se hlubokým kaňonem Gaitanes Gorge a podél soutěsky můžete najít podél skály dřevěné chodníky skalních stěnách, které jsou místy až 300 m vysoké. Je to opravdu nádherná soutěska nad řekou Guadalhorce.
Této soutěsce se přezdívá stezka smrti. Dříve zde totiž zemřelo několik lidí kvůli rozpadajícím se betonovým chodníkům, nosníky a zábradlí byly v poměrně špatném stavu, a proto bylo Caminito del rey roku 2001 uzavřeno. Proběhla zde pak celková rekonstrukce a byly zde udělány nové dřevěné chodníky a zábradlí a oproti původním chodníčkům jsou ty nové o něco širší, takže je to opravdu bezpečné. Ty původní betonové rozpadající se chodníky tam nechali, takže člověk může krásně vidět, jak vypadaly ty původní a v jakém neutěšeném stavu se aktuálně nachází. Jak můžete vidět na fotkách, nebylo to zrovna bezpečné. Zrekonstruovaná stezka byla otevřena v roce 2015.
A k čemu tahle stezka vlastně původně sloužila? Byla vybudována v letech 1901-1905, aby se zpřístupnil kaňon pro zaměstnance nedalekých vodních elektráren na řece Guadalhorce. Poté, co se po ní v roce 1921 prošel král Alfonso XIII., začalo se jí říkat Caminito del Rey (v překladu Královská cesta)
Sem je opravdu potřeba kupovat vstupenky hodně dopředu. Teď to opět bylo ovlivněné covidem a že není plná sezóna, ale i tak asi na 2 týdny dopředu byly na internetu na pár časů denně jen dražší lístky s průvodcem. Takže teď by se tam šlo dostat ještě na poslední chvíli, ale jinak standardně je prý třeba kupovat vstupenky cca 2-3 měsíce dopředu. Můžete si zde vybrat buď vstupenku bez průvodce nebo s průvodcem. Mě osobně to s průvodcem přijde zde zbytečné, je příjemnější si projít soutěsku svým vlastním tempem, aby si člověk mohl v klidu fotit a nemusel se držet skupiny. Kdyby už ale lístky bez průvodce neměli, tak pak je pořád lepší koupit s průvodcem a není problém příp. říci, že i když jste zaplatili vyšší cenu za průvodce, chcete si soutěsku projít sami bez průvodce. Lístek bez průvodce online stál 11,5 eur s průvodcem 18 EUR. Teď dávali do prodeje vstupenky postupně asi jen 2 měsíce dopředu, kupovala jsem je hned, jak otevřeli prodej, kontrolovala jsem to často, jestli už jsou v prodeji.
Jinak sem nesmí děti pod 8 let. Synovi bylo naštěstí už 9, takže sem mohl a u vstupu chtěli vidět pas, aby si zkontrolovali datum narození.
Caminito del rey je dlouhé asi 7,7 km včetně cesty ke vstupu. Vstupenky se kupují na konkrétní čas a je třeba teda vzít v úvahu, že ke vstupu půjdete minimálně 30 minut, pokud se vydáte kratší cestou, která má 1,5 km (https://mapy.cz/s/ponezogero). Na začátku vede osvíceným tunelem a pak po přírodních cestách kolem nádrže Gaitanejo až ke vstupu.
Můžete si vybrat ale i delší cestu, která má asi 2,5 km a její vstup je hned u restaurace El Kiosko kousek nad tou kratší cestou (https://mapy.cz/s/pogabolela).
Vstup je tedy u severního vstupu (north access – https://mapy.cz/s/gujenedepu) kousek za vesničkou Ardales .
Na webu píšou, že u vstupu by měl být člověk ještě asi 30 minut před plánovaným časem vstupu. My měli lístky na 9:40 a přišli jsme tam asi v 9:00. Ještě neměli otevřeno a už tam byla fronta lidí, kteří čekali na vstup. Takže to tak zabralo půl hoďku, než nás všechny pustili dovnitř, vyfasovali jsme helmy a síťku na hlavu, řekli nám bezpečnostní pravidla a mohli jsme vyrazit. Helmu je potřeba mít na hlavě celou dobu, nesmí se sundávat ani na focení. Doporučuju vzít si sebou svačinu a dostatek pití, po cestě se nedá nic koupit, ani tam nejsou nikde žádné záchody, ty jsou naposledy u vstupu. Když by byl velký vítr nebo déšť, můžou soutěsku z bezpečnostních důvodů zavřít. Na ten den počasí nehlásili nic moc, ale pršet mělo začít až odpoledne. Po vstupu začalo lehce pršet, ale naštěstí za pár minut přestalo a už znova nezačalo pršet.
Cesta trvá cca 3-4 hodiny včetně cesty ke vstupu. Záleží, jak moc fotíte, my jsme to šli cca 3,5 hodiny opravdu hodně pomalým tempem, protože jsme se hodně kochali a hodně fotili J Je to jednoduchá cesta stále po rovině, takže to zvládne opravdu každý. Ze začátku tam byly pěkné davy, protože pouštěli dost lidí najednou, ale pak se to tak nějak rozprchlo a bylo to v pohodě, což bylo příjemné.
Nejdřív se jde soutěskou nad řekou a v druhé části se otevře krajina a jdete po přírodních stezkách kus mimo soutěsku údolím Hoyo. I zde se můžete kochat nádhernými výhledy na řeku a okolní skály.
Třetí část opět vede soutěskou (Gaitaneská soutěska) a je to podle mě nejhezčí část cesty, výhledy jsou tu opravdu nezapomenutelné. I zde byly ponechány původní chodníky kousek pod těmi novými a můžete na různých místech vidět, jak v špatném stavu byly.
Pak se dostanete k visutému mostu, který je cca ve výšce 105 metrů a když po něm jdete, můžete vidět skrz, protože je tam kovová mřížkovaná podlaha.
Pak již kaňon končí a jdete opět kus po přírodních cestách až do vesničky El Chorro, kde stezka končí, je to tedy jednosměrná cesta.
U východu je zastávka kyvadlového autobusu (https://mapy.cz/s/lababototu). Tento shuttle bus jezdí jednou za půl hodiny a stojí 1,50 EUR. Platit se dá pouze hotově a lístek se kupuje u řidiče. Autobus pak doveze návštěvníky zpět k parkovišti u vstupu, měl dvě zastávky, první u prvního parkoviště u vstupu s kratší cestou a druhá u restaurace El Kiosko vedle druhého parkoviště, kde začíná ta delší cesta ke vstupu do soutěsky.
Když jsme ráno přijížděli, tak první parkoviště bylo ještě zavřené a viděli jsme parkovat auta u cesty, tak jsme tam také zaparkovali, hned naproti vstupu do tunelu. Když jsme jeli zpět, tak jsme viděli, jak velká parkoviště byla beznadějně plná a auta parkovala úplně všude u cesty ještě docela daleko od vstupu do obou tunelů, kde začínala stezka ke vstupu do Caminito del Rey.
Jinak jsou v soutěsce zakázané deštníky, kdyby pršelo, je třeba mít pláštěnku.
Pokud se chystáte na dovolenou do Málagy, tak určitě doporučuju Caminito del Rey navštívit, je to opravdu nádhera. A z Malagy je to o hodně blíž (cca 60 km), než z našeho koutu Andalusie, kde jsme byli ubytovaní my. Z Málagy se tam dá dostat i autobusem.
Poté nás čekala dlouhá cesta zpět do El Puerto de Santa María, kde jsme bydleli. Původně jsme chtěli zase sem tam někde zastavit, aby to rychleji uběhlo a nebylo to tak dlouhá cesta na jeden zátah, ale chvíli poté, co jsme vyrazili na cestu, začalo pršet a skoro celou cestu lilo jako z konve, stěrače sotva stíhaly. Takže počasí vyšlo skvěle, kdyby nás takový déšť chytl v soutěsce, tak by si to člověk vůbec neužil.
Praktické rady
- Nezapomeňte kupovat vstupenky online v dostatečném předstihu před cestou !!!
- Děti – vstup pod 8 let zakázán
- Pláštěnku sebou (deštníky zakázany)
- Svačinu sebou, po cestě se nedá nic koupit
- WC pouze u vstupu a u východu
- Jednosměrná cesta, k autu vás odveze shuttle bus (1,50 EUR)
- Web vstupenky – https://www.caminitodelrey.info/en/tickets/buy
- Parkoviště – https://mapy.cz/s/poporezose , https://mapy.cz/s/kecanapege
- Trasa – https://mapy.cz/s/kucakehamu (6,3 km, 2:43 hod.)
- Zastávka shuttle bus – https://mapy.cz/s/lababototu
- Cena – 10 EUR bez průvodce + 1,5 EUR administrativní poplatek za koupi online (18 EUR s průvodcem)
Den 5
El Puerto de Santa María
Předchozí den jsme přijeli z Caminito del rey ještě za světla a v našem městě už nepršelo a obloha se ještě vyjasnila a tak jsme se se synem vydali ještě na procházku kolem pobřeží.
Hned vedle ubytka jsme měli maják s trochou street artu na zdi vedoucí k majáku (https://mapy.cz/s/jerakuhaba)
Hned vedle se nachází přístav Puerto Sherry (https://mapy.cz/s/hudufetaku).
A pak jsme šli podél moře až na pláž (https://mapy.cz/s/fovumucano), kde se nachází pevnost Murallas de Santa Catalina.
Pak jsme pokračovali ještě kus dál a počkali jsme si na krásný západ slunce.
Po těch dvou náročných dnech s dlouhými přejezdy jsme se rozhodli dát alespoň jeden odpočinkovější den. A tak jsme se rozhodli prohlédnout si i město El Puerto de Santa María, ve kterém jsme bydleli. No, musím říct, že toto město mě nijak zvlášť nenadchlo, při cestě po Andalusii ho může s klidným srdcem vynechat.
Hrad
V centru se nachází hrad, šli jsme dovnitř, ale musím říct, že za 8 EUR to moc nestálo.
Pak jsme si prošli centrum a zašli na oběd.
V centru jsme si také prošli tržnici.
Celkově tohle město není zrovna čisté, na ulicích docela nepořádek a nejvíc bordelu bylo u kontejnerů na odpadky. V celém městě u každého kontejneru byla velká hromada plných pytlů s odpadky. Nebylo to proto, že by kapacita kontejnerů standardně nestíhala, ty byly většinou vysypané, ale z doby, kdy asi nestíhali, tak popeláři se nemají evidentně k tomu, aby odklidili i ty pytle s odpadky vedle kontejneru. Prostě jen vysypou plný kontejner a pohozené pytle s odpadky tam nechají. Vypadá to opravdu hrozně, když to vidíte v každé druhé ulici a navíc to tam tím pádem zrovna nevoní… No, příliš mírně řečeno… Prostě to tam smrdí jako prase, když procházíte kolem… Hrůza, to jsem nepochopila, proč město nezařídí, aby se to uklidilo. Bylo to opravdu jen zde, v jiných městech a vesničkách nic takového nebylo a bylo tam čisto.
Býčí aréna
Parkovali jsme u býčí arény, kde bylo obrovské parkoviště.
Parque Natural Los Toruños
Hned vedle El Puerto de Santa María se nachází park Parque Natural Los Toruños. Dá se tam udělat okruh asi 7 km. Ale ta krajina je taková jednotvárná, tak jsme se nechystali dělat tak velký okruh a udělali jsme jen menší procházku (https://mapy.cz/s/caterarusa).
Nejdřív jsme zastavili u vstupu do parku, kde se pak jde kus po dřevěných chodníčcích. Pak jsme narazili na lávku vedoucí do řeky, kde na břehu byly vidět v písku menší díry a zjistili jsme, že jsou to díry od krabů. Všimli jsme si, že tam byly stovky malých i větších krabů. Zjistili jsme, že byli celkem citlivý na pohyb, a když jsme třeba mávli rukou, tak člověk měl pocit, jako by se celý břeh pohnul – všichni krabi jako kdyby se lekli a všichni najednou se vždy pohli, jako kdyby chtěli zalézt zpět do děr, ale nakonec naprostá většina nezalezla, jen někteří. Byla docela sranda je takto pozorovat, tolik krabů na jednom místě jsem ještě nikdy neviděla.
Po krátké procházce podél řeky jsme se vrátili a popojeli ještě na druhou stranu, kde jsme předtím z dálnice viděli takové menší rybníčky. Zjistili jsme, že to byly bývalé solné pánve. V rybníčkách bylo spousta plameňáků 🙂
Pak jsme popojeli ještě do vedlejšího města Puerto Real, kde jsme se prošli podél moře. Chtěli jsme si tam rovnou zajít na jídlo do jedné ze dvou restauracích u pláže, ale jedna byla zavřená a v druhé nevařili. Bylo vidět, že některé restaurace byly mimo sezónu zavřené a nebo byly otevřené, ale nevařili.
Den 6
Sevilla
Ve čtvrtek jsme se vydali na další delší výlet do Sevilli, která byla od nás cca 1,5 hodinu cesty po dálnici. Taťku jsem ubezpečila, že nebude muset zajíždět do centra, aby nemusel řešit ty šílené kruháče a našla jsem parkoviště kousek od centra, blízko akvária. Bylo to jen kousek po sjezdu z dálnice, takže jsme nemuseli řešit nějaký šílený provoz velkoměsta.
Návštěvu Sevilli doporučuju, je to opravdu nádherné město, byla jsem nadšená. Sevilla je ukázkou typické andaluské kultury a zároveň může nabídnout krásné historické památky, z nichž některé jsou zapsány na seznamu UNESCO.
V Seville je toho tolik k vidění, že se to za jeden den stihnout nedá, ideální by byly aspoň 2 dny.
Zaparkovat by se dalo i u akvária v podzemním parkovišti, ale na Google mapách jsem v recenzích četla, že parkovné je tam opravdu drahé, asi 3,5 EUR/hod., což je opravdu hodně, když tam člověk chce stát skoro celý den… Takže jsem našla ještě jedno parkoviště asi 500 metrů od akvária a doufala jsem, že nebude tak drahé (https://mapy.cz/s/gudelobuha). Když už jsme se chystali z hlavní silnice odbočit k tomuto parkovišti, všimli jsme si jednoho volného místečka a bezdomovce, který nám ukazoval jak zaparkovat, abychom se tam vešli… Nebylo to samozřejmě potřeba, místa tam bylo dost, abychom pohodlně zaparkovali a bylo nám jasné, že bezdomovec bude chtít pár drobných. Tak jsme mu nechali něco přes euro, aby se neřeklo. No, když jsme se pak vrátili, tak jsme mysleli, že nás omyjou, auta kolem nás odjely a zaparkovaly tam jiný auta a tak blbě, že to vypadalo, že to taťka nemá šanci zvládnout bez odření. Naštěstí se mu pomocí našeho ukazování kolik tam má místa, podařilo na několikrát vyjet bez škrábnutí.
Akvárium (Acuario de Sevilla)
Jako první jsme se rozhodli navštívit akvárium. Jestli máte rádi akvária, tak určitě doporučuju, bylo moc hezké. Viděla jsem už akvárium v Dubaji, Lanzarote a Barceloně. Spolu s Barcelonou se mi tohle líbilo nejvíce.
Najdete zde různě velká akvária se žraloky, rejnoky, medúzami a dalšími zajímavými rybami a pár terárií s plazi.
Vstupné není teda zrovna nejlevnější, stálo 18 EUR dospělý a dítě 13 EUR.
Vstupenky jsme kupovali až na místě, ale i zde se dají koupit online, ale není to potřeba.
Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/ludetorobe
Web – http://www.acuariosevilla.es/en/
Vstupenky online – https://entradas.acuariosevilla.es/TicketOffice/Index.aspx
Parque de María Luisa
Sevilla je plná krásných parků. My jsme šli směrem do Alcázaru, takže park Parque de María Luisa jsme měli při cestě. Je moc hezký a je opravdu velký.
Plaza de Espana
Poté co jsme vyšli z parku, octli jsme se u krásného velkého náměstí Plaza de Espana.
Náměstí má tvar půlkruhu a dominuje mu Palacio de Espaňa, krásně zdobený kachlíky, které symbolizují každou španělskou oblast i historii Španělska. Jsou tu také čtyři kašny symbolizující dávná španělská království.
Alcázar
Dále jsme měli v plánu Alcázar. Tato palácová pevnost je také na seznamu UNESCO.
Na tomto místě stávalo sídlo vládců už od vlády Římanů, později dům vládnoucí dynastie Abbadidů, za vlády Almohadů byl přestavěn na pevnost, která byla centrem městského opevnění. Její rozměry byly neuvěřitelné. Trocha z oněch hradeb se dodnes dochovalo, dnešní pevnost ale pochází až z dob křesťanských. Tou dobou byla totiž Sevilla významným sídlem španělských králů. Největší přestavba pochází z vlády krále Pedra Krutého ve 14. století. Za dalších králů pak byly přistavovány další části a jiné renovovány.
Opět všude psali, jak je naprostá nutnost koupit vstupenky dopředu, aby se člověk vyhnul minimálně dvouhodinové frontě na vstupenky. Z předchozích dnů už jsem tušila, že snad i zde by to tentokrát nemělo být potřeba, ale komu by se to chtělo riskovat, že? Tak jsem pro jistotu ráno před odjezdem koupila vstupenky online na 15:00. A opět fronta na vstupenky se nekonala, nebyla tam doslova ani noha…
Alcázar je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Seville, tak si ho také nenechte ujít, opravdu stojí za návštěvu. Docela mě překvapilo poměrně nízké vstupné, dospělý jen 14,5 EUR a dítě 1 EUR (jen administrativní poplatek za koupi online). Ve srovnání s Barcelonou, kde památky od Gaudího, které má člověk prošlé celkem za chvíli a stojí 20-25 EUR, mi Alcázar přišel za velmi přijatelnou cenu.
Vstup se nachází u náměstí Plaza del Triunfo (https://mapy.cz/s/raceruceza )
Alcázar je krásný palác, který si můžete projít sami svým tempem bez průvodce. Výklad si můžete poslechnout v audioprůvodci, který si stáhnete přes QR kód do mobilu.
U Alcázaru najdete i nádherné obrovské zahrady, tam jsme strávili v krásném slunečném počasí nejvíc času. Byli tam i krásní pávi.
- Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/kamajurane
- Vstupenky online – https://realalcazarsevilla.sacatuentrada.es/
- Vstupné – 14,5 EUR dospělý (dítě 1 EUR)
Katedrála
Hned vedle Alcázaru najdete nádhernou katedrálu, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Bohužel už nám nezbyl čas navštívit ji zevnitř. Katedrála je svou rozlohou 11 520 metrů největší katedrálou na světě. Lístky se opět dají koupit online.
- Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/ganafululo
- Vstupenky online – https://shop.articketing.com/catedral-de-sevilla
- Tento den vyšlo počasí naprosto skvěle, bylo slunečno a 22 stupňů.
Den 7
Jérez de la Frontera
Poslední den jsme chtěli radši už nějaký kratší výlet, abychom ještě stihli uklidit (u home exchange je zvykem zanechat byt ve stavu, v jakém jste ho našli) a taky odpoledne mělo začít pořádně pršet a předpověď vyšla, odpoledne lilo jako z konve. Celý týden jsme měli krásné počasí, pršelo vlastně jen v Grazalema, když jsme byli na obědě, následující den jen po cestě autem domů a poslední den půlden, jinak příjemné počasí buď na krátký rukáv nebo na mikinu.
Jerez de la Frontera byl od nás asi 20 km. Je to moc hezké historické městečko. Mají tu také menší Alcázar, ale protože jsme den předtím viděli ten velkolepý v Seville, tak jsme se rozhodli tento vynechat.
Catedral de Jérez
Hned vedle se nachází moc hezká katedrála, kam jsme zašli na prohlídku (https://mapy.cz/s/datusorate). Zaplatili jsme 7 EUR včetně věže, odkud byl moc hezký výhled na město.
- Web – https://www.catedraldejerez.es/
- Vstupné – 7 EUR (včetně věže)
Pak jsme si prošli uličky v centru a zašli na oběd.
Den 8
Odlet
Ráno nám to letělo v 10:15 a vzhledem k tomu, že na letiště jsme to měli 1, 5 hodiny, tak jsme vstávali hodně brzo. Check-in online nešel udělat, v aplikaci KLM psali, že check-in je nutný udělat na letišti, kde rovnou kontrolovali covid passy.
Let tentokrát proběhl klidně a oba lety letěly včas. V Amsterdamu jsme měli přestup 3 hodiny. Poprvý, kdy nám to čekání opravdu nevadilo a užívali jsme si ten klid, že to je bez stresu a že nemusíme nikam spěchat.
Překvapilo mě, že při letu z Amsterdamu do Prahy se rozdával zdarma sandwich a pití. To mě překvapilo, když to byl tak krátký let a při 3 hodinovém letu ze Sevilli do Amsterdamu se jídlo a pití zdarma nekonalo…
Restaurace
No, musím říct, že jsme byli spokojení tak na půl, ne vždy se nám podařilo vybrat dobrou restauraci. Někdy jsme měli výběr omezen tím, že jsme zvyklí chodit na oběd spíš dřív kolem dvanácté a tady dost restaurací otvíralo až v 13:00, některé dokonce v 13:30. Některé byly také zavřené a měly otevřeno jen v sezoně, nebo byly otevřené, ale mimo sezonu nevařili.
Ve Španělsku máme rádi tapas, tak jsme si často objednávali tapas, abychom ochutnali různé věci. Krokety z bešamelu, ryby, brambory patatas bravas, krevety na česneku, chobotnici, smažené lilky, kuřecí křidýlka, atd. Také mám moc ráda paellu, kterou jsme také párkrát vyzkoušeli.
Servis obecně ve Španělsku nic moc, ani tady si nás často moc nevšímali.
Cádiz
Café Bar Antonio del Palillo
Do této restaurace jsme zašli na oběd při návštěvě Cádizu. Dali jsme si všichni tapas a byly moc dobrý. Nějak jsem je zapomněla všechny vyfotit. Měli jsme Croquetas, Patatas ali-oli (studené brambory), Pulpo al gallego (chobotnice), krevety na špejli a ještě nějakou rybu a plátek vepřového.
Jídlo tady bylo dobré a ceny v pohodě.
El Puerto de Santa María
De Gonzalo
V El Puerto de Santa María jsme zašli v centru do restaurace de Gonzalo na tapas a byla to jedna z nejelepších restaurací, které jsme vyzkoušeli, tapas tady byly opravdu moc dobrý a za dobré ceny.
Měli jsme Croquetas, brambory (patatas ali-oli), kuřecí špíz (pincho de pollo), špíz z tuňáka (pincho de atún), tresku v rajčatové omáčce, tuňáka v omáčce s cibulí (atún encebollado), a nějaké dušené hovězí s omáčkou (carne de toro). I porce byly dost velký na ty ceny.
- Patatas ali-oli – 3,30 EUR
- pincho de pollo – 3 EUR
- pincho de atún – 3,5 EUR
- carne de toro – 3,30 EUR
- atún encebollado (vetší porce) – 10,5
- treska v omáčce – 3,40 EUR
- krokety – 3,30 EUR
Amarola
Tahle restaurace byla hned kousek od našeho ubytování a zašli jsme sem jednou na lehčí večeři. Výběr jídel nebyl moc velký, ale vše co jsme si vybrali, bylo moc dobré – patatas bravas tak trochu vytuněný oproti běžným patatas bravas, byly naprosto dokonalý, takhle dobrý jsem nikde ještě neměla. Pak jsme měli briošku s trhaným masem, která byla taky výborná, cuketu a bešamelový krokety, který byly taky výborný.
- Brioška s trhaným masem – 6 EUR / 1ks
- Croquetas – 6 EUR (8ks)
- Cuketa – 7,5 EUR
- Patatas bravas – 7,8 EUR
Grazalema
Restaurante Bar la Posadilla
Ve vesničce Grazalema jsme byli akorát v době oběda, ale zas dost restaurací bylo ještě zavřených. Do jedné jsme zašli a řekli nám, že začínají vařit až za půl hodiny od 12:30. Pak jsme narazili na Restaurante Bar la Posadilla, kde vařili už od 12h, tak jsme nakonec zašli sem a chutnalo nám.
Já se synem jsme si dali naše oblíbené tapas – alitas de pollo (kuřecí křidýlka), patatas bravas (brambory s takovým dipem), croquetas caseras (bešamelové krokety), gambas al ajillo (krevety na česneku) a berenjenas fritas con miel (smažený lilek na medu)
- alitas de pollo – 4,5 EUR
- patatas bravas – 4 EUR
- croquetas caseras – 4 EUR
- gambas al ajillo – 7 EUR
- berenjenas fritas con miel – 4 EUR
Ardales a okolí
Bar el Mellizo
Tady nám taky moc chutnalo. V této restauraci v Ardales jsme byli na večeři. Dali jsme si paellu s mořskými plody, tresku a takový váleček z masa plněný sušenou šunkou a sýrem.
- Paella – 12 EUR
- Treska – 11 EUR
- Masový váleček (název jsem si zapomněla napsat) – 13 EUR
El Kiosko
Tahle restaurace se nachází hned u vchodu na Caminito del rey, takže sem jsme zašli poté, co jsme si tuto nádhernou soutěsku prošli. Jídlo nám tady moc chutnalo. Měli jsme 3 různé ryby – mečouna (pez espada), rybu v omáčce se slávkami – to byla tak obrovská porce, že by úplně v pohodě stačila pro dva a kančí maso na víně, které bylo taky výborné.
- Pez espada (mečoun) – 12 EUR
- Rosada a la plancha (ryba) – 12 EUR
- Merluza a la marinera (mořská štika) – 12 EUR
- Jabalí (kanec na víně) – 11 EUR
Sevilla
La Galantina
V Seville jsme zašli v centru kousek od Alcázaru do restaurace La Galantina. Nabídka mě úplně nenadchla a tak jsme si dali polední menu, které bylo docela dobré a velmi levné – předkrm, hl. chod, dezert a pití jen za 8,90 EUR.
Dali jsme si na předkrm salát a pisto con huevo, to mi moc chutnalo a začala jsem ho dělat už i doma – manžel říká, že to je takové španělské lečo s volským okem navrchu, rajčata, paprika, cuketa, lilek. Jako hlavní chod jsme měli vepřový plátek Solomillo al Whisky, kuře a mořskou štiku (merluza) a jako dezert zmrzlinu a flan (takový domácí pudink, něco jako francouzský creme caramele)
- Cena polední menu – 8,90 EUR
Jerez de la Frontera
Cafe-Bar Restaurante Arenal 15
Tak tuhle restauraci vám nedoporučuju. My tam zapluli jen proto, že opět jsme měli výběr značně omezený, když jsme chtěli na oběd před polednem… Polední menu vypadalo na ceduli celkem v pohodě, ale ta kvalita… Já si dala jako předkrm paellu, no, do standardní paelli to mělo hoooooodně daleko, protože tato byla koupená v supermarketu :p Pak jako hlavní chod jsme měli Solomillo al Jérez, nějaký vepřový plátek s „uho“ omáčkou, merluza (ryba) a jako dezert zmrzlinu a já si dala Flan, který teda byl taky hrozný, opět koupený v supermarketu a jen to vyklopili na talíř a přidali trochu šlehačky…Takže už asi nemusím pokračovat, proč doporučuju vyhnout se této restauraci obloukem.
- Cena za polední menu (předkrm, hl.chod, dezert) – 10 EUR
Covid formality
My jsme očkovaní včetně posilovací dávky, takže jsme to měli jednoduché, stačilo nám očkování + vyplnit online příjezdový formulář pro Španělsko, abysme získali QR kód. Také na webu psali, že občas dělají namátkové covid testy přímo na letišti, nic takového se naštěstí nekonalo a nikde nechtěli vidět ani příjezdový formulář.
Info pravidla vstupu – https://www.mzv.cz/madrid/cz/konzularni_informace/covid_19/aktualni_podminky_vstupu_na_uzemi.html
Příjezdový formulář Španělsko – https://www.spth.gob.es/
Formáulář bylo možné vyplnit nejdříve 48 hodin před časem odletu. Ve formuláři se vyplňuje jméno, datum narození, cestovní doklad, adresu bydliště, dále informace o letu (letecká společnost, číslo letu, číslo sedadla), zemi, odkud letíte, místo příletu a adresa pobytu. Po odeslání vám na mail přjijde QR kód.
Pravidla návratu do ČR – https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html
V době naší návštěvy jsme ještě museli vyplnit příjezdový formulář do ČR, teď už je tohle zrušené. Oproti předchozím cestám už ho ale v Praze nikdo na letišti nekontroloval.
Odkazy
KLM – https://www.klm.cz/en
Vyhledavač letenek Skyscanner – https://www.skyscanner.cz/
Autopůjčovna Interrent – https://www.interrent.com/
Cádiz Torre Tavira – https://www.torretavira.com/
Caminito del rey online vstupenky – https://www.caminitodelrey.info/en/tickets/buy
Sevilla akvárium vstupenky online – https://entradas.acuariosevilla.es/TicketOffice/Index.aspx
Sevilla akvárium web – http://www.acuariosevilla.es/en/
Sevilla Alcázar vstupenky online – https://realalcazarsevilla.sacatuentrada.es/
Sevilla Katedrála vstupenky online – https://shop.articketing.com/catedral-de-sevilla
Sevilla Katedrála web – https://www.catedraldejerez.es/
Příjezdový formulář Španělsko – https://www.spth.gob.es/
Gibraltar článek – https://lenkacestounecestou.cz/gibraltar/
Home exchange (doporučující kód pro získání bodů navíc lenka-4a800 ) – www.homeexchange.com
Hotel letiště Praha – Holiday Inn Prague Airport, an IHG Hotel
Náklady
Náklady – celkem cca 13 000 Kč/osoba
Ubytování
Holiday Inn Prague Airport, an IHG Hotel – 1000 Kč/noc/osoba
Ubytování El Puerto de Santa Maria (přes Home exchange) – 290 Kč/ osoba za celý pobyt (pouze roční poplatek za Home exchange, velmi malá částka díky tomu, že mám na tento rok domluvené 3 home exchange)
Penzion Ardales (Hostal Restaurante el Cruce) – 550 Kč/osoba
Letenky – 3620 Kč/osoba
Autopůjčovna – 75 EUR osoba (celkem 300 EUR/8 dní)
Benzín – 22 EUR/osoba (celkem pro 4 – 88 EUR)
Parkování – 8,7 EUR/osoba (celkem pro 4 osoby 35 EUR)
Bus Gibraltar a shuttle bus Caminito del rey – 5,5 EUR osoba
Jídlo + restaurace – cca 3500 Kč/osoba
Vstupy – cca 3400 Kč/osoba
Cadiz – Torre Tavira – 5 EUR
Caminito del rey – 11,5 EUR bez průvodce
Hrad El Puerto de Santa Maria – 8 EUR
Sevilla Akvárium – 18 EUR dospělý (dítě 13 EUR)
Alcázar – 14,5 EUR
Catedral de Jérez – 7 EUR
Lanovka Gibraltar – 28,5 liber