Madeira 08/2021
Madeira s dítětem
V srpnu jsme se vydali na Madeiru již po čtvrté, na 16 dní. Tentokrát jsem vyrazila s mým osmiletým synem a s rodiči, abych jim ukázala nejen Madeiru, ale i byt, který jsme si zde koupili. Madeira je tak nádherná a je zde tolik krásných míst, že jedna návštěva opravdu nestačí. A i po této čtvrté návštěvě nemůžu říci, že bych už viděla vše, pořád mám pocit, že jen malý zlomek. Vzhledem k tomu, že tentokrát jsem jela s rodiči důchodci, tak jsme se nechystali absolvovat tolik treků, ale zaměřili jsme se hlavně na koupání (pláže a přírodní jezírka), lanovky, malebná městečka a jen pár lehkých levád a lehčích treků. Takže tento příspěvek se bude hodit především těm, kteří nechtějí strávit celou dovolenou chozením, ale chtějí zvolit spíše odpočinkovější program vhodný i pro starší lidi či děti.
Datum: 12.8. – 27.8.2021
Itinerář
- Odlet z Prahy
- Funchal – Vyhlídka Pico dos Barcelos, Eira do Serrado
- Câmara de Lobos, Teleférico das Fajãs Cabo Girão, Cabo Girão
- Lodní výlet na delfíny, São Vicente, Vodopád Véu da Noiva, Seixal – přírodní bazénky
- Garajau – Vyhlídka Cristo Rei, Lanovka Teleférico Garajau
- Funchal – Praia Formosa
- Levada Fajã do Rodrigues, Ribeira da Janela, Porto Moniz
- Funchal – centrum, Monte lanovka + saně
- Pico do Arieiro, Lanovka Teleférico da Fajã dos Padres
- Levada do Norte (Boa Morte – Espigão), Ponta do Sol, Vodopád Cascata dos Anjos
- Levada da Ribeira da Janela, Porto Moniz
- Machico pláž, trek z Machica do Canicalu přes Pico do Facho
- Faial, Santana, Lanovka Teleférico Rocha do Navío, Seixal pláž
- Fanal, Porto Moniz
- Funchal – 3D Fun Art Museum
- Odlet do Prahy
Nabídka ubytování v našem bytě 3+1
- Jestli se chystáte na Madeiru, rádi vám nabídneme ubytování v našem bytě 3+1 s velkou terasou ve Funchalu, v klidné části mezi místními.
- Je to ideální výchozí bod jak pro cestování autem, tak i autobusem.
- Bližší informace, foto a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/
Moje Facebooková skupina
Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti
Pokud byste měli nějaké dotazy nebo chtěli sami posdílet nějaké fotky či tipy, ráda vás přivítám ve své fb skupině Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti
Navštívená místa
Letenky
Jako vždy jsem hledala letenky přes Skyscanner a letenky jsem kupovala přímo u letecké společnosti. Letenky jsem kupovala cca 3 a půl měsíce před odletem a věděla jsem, že prostě potřebuju letět v tomto termínu, aby se stihl mezi tím zařídit nový nábytek a malování a strefit se ještě do prázdnin kvůli synovi, tak jsem cenu neřešila a rozhodli jsme se pro přímý let z Prahy se Smartwings (ceny přes TAP s přestupem v Lisabonu v tu dobu stejně nebyly nejlevnější, stály kolem 7600 Kč, což není až tak velký rozdíl). Za přímý let u Smartwings jsme zaplatili 8 700 Kč/osoba. Normálně už cestuju jen s příručním zavazadlem, ale tady jsem věděla, že budu chtít přivézt nějaké nádobí, které doma vůbec nepoužívám a tak jsem si připlatila jedno odbavené zavazadlo (1300 Kč). A musím říct, že příště opět jedině s příručním, bez toho nádobí bych fakt nevěděla, čím ten kufr zaplnit. Měla jsem tam sadu hrnečků a talířů na kafe, pánev, hrnec, toustovač, misky a různé drobnosti jako příbory, obracečky a další věci a do toho nějaké to oblečení a měla jsem pocit, že kufr je pořád poloprázdný. A i s tím těžkým nádobím jsem nevyužila plnou kapacitu 23 kg, ale kufr měl jen 18 kg. Lidi, kdo jezdíte s odbaveným, fakt už nechápu, co sebou na tu dovolenou vozíte 🙂 A hlavně s příručním je super ta svoboda, že se člověk nemusí bát, že mi kufr ztratí a po příletu nemusím čekat na zavazadlo a můžu rovnou zamířit k východu 🙂
Check-in jsem dělala online (lze 30 hod. před odletem, ale při cestě zpět nešlo udělat online odbavení). Ale i když jsem udělala online odbavení, tak stejně jsem kvůli odbavenému zavazadlu musela na check-in na letišti, abych předala zavazadlo, ale i lidé s příručním museli na checkin tak jako tak, protože při online odbavení tentokrát člověk neobdržel boarding pass, ten se musel vyzvednout až na check-inu na letišti, kde rovnou zkontrolovali doklad o bezinfekčnosti (očkování, Covid test či doklad o prodělání nemoci) a zda se člověk zaregistroval v aplikaci Madeira Safe a vygeneroval si QR kód.
Odkaz – https://www.skyscanner.cz/
Odkaz Smartwings – https://www.smartwings.com/
Ubytování – v našem bytě ve Funchalu
Ubytování jsem ani tentokrát řešit nemusela, dovolenou jsem strávila podruhé v našem bytě.
Je to byt 3+1 s 30 metrovou terasou ve Funchalu, ve čtvrti São Martinho, v klidné části mezi místními. Je to blízko do centra a pokud nemáte auto, do centra od nás jezdí 5 přímých autobusů, odkud jezdí všechny autobusové společnosti na různé části ostrova. Také na pláž to není daleko, cca 2,1 km na pláž Praia Formosa, 2,7 km k bazénkům Doca do Cavacas a na ostatní koupaliště jako Lido nebo Ponta Gorda cca 1,8 km. Jak k bazénům, tak na pláž jezdí přímý autobus. Je tu opravdu veškerá občanská vybavenost, restaurace (standardní i velmi levné samoobslužné s jídlem na váhu), obchody (hypermarket, supermarket, pekařství, výborná Frutaría – obchod s ovocem a zeleninou, lékárny atd.), hřiště pro děti, atd.
Jinak voda je na tu pitná, opravdu není potřeba kupovat balenou vodu.
Už nabízíme náš byt i ke krátkodobému pronájmu 🙂 Bližší info a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/
Covid formality
Při své květnové návštěvě jsem vše kolem covidových formalit popsala velmi podrobně včetně všech potřebných odkazů, abyste si mohli zkontrolovat na oficiálních webech, jaká je aktuální situace, mrkněte tedy na můj příspěvek z května:
https://lenkacestounecestou.cz/madeira-05-2021/#Covid_formality
Takže tady jen ve zkratce aktuální zkušenost:
Před odletem na Madeiru
Před odletem si určitě zkontrolujte aktuální podmínky pro vycestování na oficiálních webech:
Aktuální situace ohledně vycestování do Portugalska – https://www.mzv.cz/lisbon/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_pro_cesty_a_pobyt/informace_k_cestovani_ceskych_obcanu_do.html
Očkovaní
Já i rodiče jsme byli očkovaní, takže žádný test nebyl potřeba, stačil jen certifikát o očkování, který jsme při cestě tam předkládali na check-inu v Praze na letišti (na check-in museli tedy i ti, kteří si udělali check-in online). Dále rovnou ověřovali, zda máme nainstalovou appku Madeira Safe to Discover s QR kódem, který se pak ukazuje na Madeiře.
Madeira Safe to discover
V této appce tedy nahrajete certifikát o vakcinaci (či test/doklad o prodělané nemoci, pokud člověk nemá očkování) a vygeneruje se QR kód. Kolem QR kódu je nejdřív světle zelená barva a je tam informace, že očkování ještě nebylo validováno (not validated yet). Já si očkování z rodiny nahrávala poslední, protože je třeba alespoň 2 týdny od poslední dávky, což u mě bylo 2 dny před odletem. Přesto jsem já měla test zvalidovaný asi do druhého dne (objeví se tmavě zelená barva) a rodiče, kteří už mají očkování delší dobu a nahrávala jsem certifikát o něco dříve, neměli certifikát zvalidovaný ani po příletu na Madeiru. Když není test zvalidovaný a máte v appce světle zelenou barvu, pošlou vás tedy do druhé fronty se světlezelenou barvou, aby vám certifikát zvalidovali na místě. Obávala jsem se, že to bude varianta, která zabere více času, ale ani v této frontě skoro nikdo nebyl a byli jsme hned na řadě.
Aplikace často blbne, pokud vám něco nejde, zkuste to raději udělat na počítači na webu, tam mi to pak fungovalo v pohodě.
Syn (8 let) měl vyjímku a nemusel mít tedy ani Covid test (platí pro děti do 12 let). Zároveň nebylo třeba dělat zvlášť registraci v aplikaci Madeira Safe to Discover, jen jsem přidala info do svého profilu, že se mnou cestuje 8 letý syn.
Před odletem do ČR
Při cestě zpět nám taky stačilo očkování a syn šel na test až po příjezdu z Madeiry.
- Web – https://madeirasafe.com/#/
- Aplikace – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.madeirapromotionbureau.madeirasafetodiscover
Příjezdový formulář do ČR
- Před příletem je třeba vyplnit příletový formulář do ČR. Vyplňovala jsem ho online před odletem domů. Do mobilu pak přišlo potvrzení na email. Formulář kontrolovali na checkinu na letišti, stačilo ukázat z mobilu (kdo neměl vyplněné, poslali ho z checkinu pryč, at si formulář vyplní a pak musel znova do fronty na check-in).
- Odkaz – https://plf.uzis.cz/
Seznam všech odkazů včetně míst, kam můžete jít na test (pokud potřebujete test pro zpáteční cestu) nebo ohledně aktuálních opatření, najdete na konci článku v sekci Odkazy.
Počasí
Na Madeiře je počasí dost proměnlivé, a proto je dobré konkrétní výlety plánovat maximálně den předem podle předpovědi počasí a ráno ideálně třeba kouknout na webkamery. V létě nebývá tolik srážek, ale i tak může být docela oblačno, tak i tak je dobré plánovat výlety podle počasí, aby byly krásné výhledy. Ale musím říct, že tentokrát jsme měli takové štěstí na počasí, že opravdu celé 2 týdny bylo krásně téměř všude a nemusela jsem moc řešit, kam zrovna pojedeme.
Nejvíc se mi na Madeiře osvědčila aplikace Madeira Weather, která ukazuje počasí na jednotlivá města a po hodinách a musím říct, že to zatím vždy sedělo. A pokud máte k dispozici auto a po příjezdu na místo vidíte, že počasí je fakt špatné a prší, tak je dobré klidně změnit plán a jet jinam, o nějaký ten kilometr dál pršet nemusí.
U cestování busem je to horší, tam už by se člověk většinou nezvládl přesunout jinam, o to víc je důležité plánovat výlety podle počasí.
Teď v srpnu bylo už dost teplo, cca 24-28°C, musím říct, že kdybych chtěla chodit hlavně na treky, tak bych zvolila jiný měsíc, červenec i srpen už mi přijde dost teplo. Nepršelo ani jednou, teda abych nekecala, tak jednou v autě začalo drobně pršet asi na 2 minuty, to byly veškeré srážky za celých 16 dní pobytu.
Teplota vody
Dokonce mě velmi překvapila i teplota oceánu, myslela jsem, že Atlantik bude i v létě studený, ale měřili jsme na několika místech a vždy tak 24°C, což bylo velmi příjemné.
Madeira Weather – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ciimarmadeira.madeiraweather&hl=en_US
Webkamery – https://www.netmadeira.com/webcams-madeira
Koupání
Jak jsem zmiňovala, protože jsem jela s rodiči, tak nebylo v plánu moc chodit, ale spíš jsme vzali auto a jezdili po různých vyhlídkách, malebných vesničkách, vyzkoušeli jsme celkem 5 různých lanovek, saně v Monte a několik pláží a přírodní bazénky. Takže i když spousta lidí říká, jak Madeira není na koupání, tak já bych to tak úplně netvrdila. Ano, byla by opravu škoda jet sem jen za koupáním. Jestli chcete válecí dovolenou na pláži, tak vám Madeiru nedoporučuju, ale i tady se dá najít pár opravdu krásných pláží a přírodní bazénky v Seixalu i v Portu Moniz jsou také opravdu nádherné a vhodné i na koupání pro děti. Takže v tomto článku najdete i shrnutí, kde všude se dá koupat a jak je dané místo vhodné pro děti vzhledem k přístupu do vody atd.
Doporučuju boty do vody, vím jen o 4 písečných plážích, zbytek jsou oblázkové, no někde bych to ani nenazývala oblázky, ale spíš větší kameny. Syn teda boty do vody neměl a zvládl to v pohodě i bez nich, ale s botama do vody je to určitě lepší.
Pokud se chcete na Madeiře koupat (ideální je spojit výlet/trek s nějakou pláží/bazénkem, v místě, kde skončíte trek), tak jeďte na Madeiru mezi červnem až zářím. Teď v srpnu byl oceán krásně teplý, měl 24°C, opravdu jsme poctivě chodili s teploměrem a měřili téměř na všech místech, které jsme navštívili 🙂
Jak jsem zmiňovala, loni v květnu jsme si na Madeiře ve Funchalu koupili byt 3+1 s velkou terasou. Byla jsem ráda, že jsem mohla teď přijet osobně, abych mohla pozařizovat pár dalších věcí a byt dozařídit. Chtěli jsme začít s krátkodobým pronájmem, ale nakonec jsem se rozhodla to odsunout a dát ještě na dlouhodobý. Ale v době návštěvy jsem řešila ještě vše pro spuštění krátkodobého pronájmu, ale byl to jeden problém za druhým, najít dobrou agenturu je docela peklo, ještě jsem neměla to štěstí…. Nakonec jsem musela ještě před spuštěním vyměnit i agenturu na správu bytu, protože ta původní se na začátku jevila velmi dobře a vybrala jsem si ji právě kvůli perfektní komunikaci, která se rázem zhoršila a byla to naprostá tragédie, velmi neprofesionální přístup ke klientovi a totální jižanský „maňana“ styl. Místo abych po příjezdu ukázala rodičům hezky zařízený byt novým nábytkem, tak po otevření bytu jsme byli naprosto v šoku. Nábytek z Ikei sice pán z agentury nechal smontovat, ale všude zůstaly kartóny od nábytku a tím, že jsme kupovali veškerý nábytek a vybavení nové, kartony byly opravdu všude a nedalo se tam ani hnout. Když jsem okamžitě kontaktovala agenturu, co má tohle znamenat, když mezi položkami montáže figurovala i platba za likvidaci kartonů, tak pán říkal, že hned zjistí, co se stalo. Odpověděl, že pán, který montoval nábytek, chtěl vyhodit kartony, až přivezou pračku z elektra Worten, ale pračka nedorazila a tak na ty kartony jaksi zapomněl. Když jsem požádala agenturu, aby okamžitě přijela a kartony uklidila, tak pán jen řekl, že nepřijede, že to dnes nezvládne a že přijede až další den. Ale jak jsem říkala, v bytě se opravdu nedalo hnout, takže čekat do druhého dne nepřipadalo v úvahu (a po zkušenostech s touto agenturou kdoví, jestli by to nedopadlo jako u čekání na Godota). A tak jsme jako první věc po příjezdu začali uklízet kartony, naštěstí se nově v naší ulici objevily popelnice na papír s velkou šachtou, kam se toho vešlo opravdu hodně a strávili jsme tím ve třech lidech asi hodinu a půl. No první pocity tedy velmi smíšené, ale zbytek dovolené jsme si naštěstí užili. Tohle byla poslední kapka a když jsem viděla, že ani k zařízení licence se pán stále jaksi nemá a prakticky nekomunikuje, hned druhý den jsem zavolala jiné agentuře, se kterou jsem byla také v kontaktu, když jsem vybírala agenturu a podepsala jsem smlouvu s nimi. No a ani s touto agenturou to nedopadlo dobře. Těsně před spuštěním pronájmu mi vypověděli smlouvu ze dne na den… A musím říct, že jejich chování se mi také nelíbilo…Obecně zkušenost s agenturami by vydala na samostatný článek, když to zkrátim, tak tato např. nakupovala některé věci jako komodu či druhý kávovar bez mého vědomí a aniž by mě informovali o ceně. Nebo jsem je ani po 4 emailech nedokázala přesvědčit, že na manželské posteli chci prostě 2 jednotlivé deky místo jedné velké deky pro dva… To mi přijde hrozné, že jako majitelka si takovéhle věci nemohu rozhodnout…A to je jen zlomek, bylo toho daleko víc…Takže pokud znáte spolehlivou agenturu nebo soukromou osobu, která by měla zájem o tento přivýdělek, budu ráda za tipy.
Průvodce
Při plánování výletů mi také velmi pomohl průvodce Madeira – Nejkrásnější horské túry a výlety po levádách – 60 tras (Rolf Goetz), níže u každého výletu najdete, o jakou trasu z tohoto průvodce se u příslušného výletu jedná (pozor, viděla jsem, že už je další vydání 70 tras, tak pokud máte tohle nové vydání, tak ty čísla asi sedět nebudou – https://www.knihynahory.cz/madeira-turisticky-pruvodce/)
U každé trasy zároveň uvádím, zda je vhodná pro děti – zde vycházím z průvodce 60 tras, kde je označené, zda je trasa vhodná pro děti a zároveň píšu svůj názor. Vždy samozřejmě zvažte, zda je tato trasa vhodná pro vaše děti, podle toho jak jsou staré, živé, kolik toho zvládnou ujít a v jakém terénu jsou zvyklé chodit. Např. levády, které nejsou zajištěné a jsou tam exponovaná místa, bych s dítětem radši neriskovala. Ale samozřejmě je na místě opatrnost i u dospělých, obzvlášť pokud někdo trpí závratí, tak některé treky/levády nejsou vhodné, protože jsou tam exponovaná místa bez zábradlí.
Uzavírky tras
Než se na nějakou trasu vydáte, doporučuji na webu ověřit, zda není cesta zavřená.
Na webu níže stačí kliknout na See all a vyjede vám to seznam tras v pdf s informací zda je otevřená či zavřená.
https://visitmadeira.com/en/travel-info/useful-information/notice-to-walkers-and-list-of-walks/
WalkMe
Užitečné info o různých trasách (uzavírky, obtížnost trasy, délka trasy, číslo autobusu atd.), pokud je trasa zavřená, je hned na začátku označení Temporarily closed. Pokud zavřená není, žádná informace tu není a je tedy otevřená.
Web – https://walkmeguide.com/en/madeira/trails-list/
Aplikace (placená – 150 Kč) – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.walkme
Autopůjčovna
Jako loni v únoru jsem opět objednala auto od Funchal Easy. Je to skvělá autopůjčovna, kde jde půjčit auto bez kreditky, bez depozitu a auto je plně pojištěno. Sami nám řekli, že nějaký ten škrábanec opravdu řešit nemusíme, když je to plně pojištěno. Z letiště jsme se rozhodli jet taxíkem, protože jsme věděli, že ten den už stejně nikam nepojedeme a auto jsme si nechali přistavit před náš byt až na druhý den ráno v 9:00.
Ověřovala jsem a rezervace jde příp. i zdarma zrušit, kdybyste třeba nakonec onemocněli a na Madeiru neodletěli.
Doporučuju rezervovat co nejdříve, je to opravdu spolehlivá a velmi oblíbená autopůjčovna, takže později už nemusí mít auta dostupná. Já rezervovala v květnu, tj. cca 3 a půl měsíce před příjezdem a i takto na plnou letní sezónu jsme měli auto za 37 EUR za den.
Na Madeiře nebereme tu nejnižší třídu, abychom neměli problém vyjet kopce, ale raději o třídu vyšší. Tentokrát jsme měli Renault Clio a auto jezdilo dobře, nebylo problém vyjet žádný kopec.
Letos je obecně s auty na Madeiře obrovský problém, protože prý v době covidové nekupovali nová auta a tak jich je teď na Madeiře docela nedostatek. A tak kdo nerezervuje včas, buď auto nesežene vůbec, protože autopůjčovny už mají prostě vyprodáno a nebo když něco sežene, tak zaplatí třeba i 60-100 EUR za den, což je opravdu šílená částka, to už bych radši doporučovala cestovat busem (veškeré odkazy, čísla autobusů k jednotlivým trekům z naší první návštěvy najdete zde https://lenkacestounecestou.cz/madeira-06-2018/ , a zde jsou přehledně všechny appky a odkazy týkající se Madeiry – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-odkazy-a-aplikace/
Web – https://www.funchaleasy.com/index.php/en/
Taxi z letiště do Funchalu
Protože jsme věděli, že v den příletu už nikam na výlet nepojedeme, tak jsme se rozhodli půjčit auto až druhý den ráno. Z letiště do našeho bytu ve Funchalu (São Martinho) jsme jeli taxíkem, takto ve 4 lidech se to vyplatilo víc než Aerobus. Taxi si objednávejte vždy předem, na letišti bývá dražší.
Já jsem vybrala Funchal Airport Taxis a cena do Funchalu byla 20 EUR. Tuto cenu uvádí na webu a jednoduše objednáte přes objednávací formulář (viz odkaz níže). Taxikář jel docela rychle a v São Martinho jsme byli asi za 17 minut. Pak mě teda docela překvapil, že po mě chtěl 23 EUR, tak jsem mu ukázala vytištěný email s cenou 20 EUR. On prohlásil, že musí zavolat šéfovi, protože od něj prý dostal cenu 23 EUR. Poté co mu zavolal, tak teda potvrdil, že 20 EUR, takže doporučuju vždy ohlídat, proč by měl člověk platit víc, než byla původní cena z webu? Jinak tuhle společnost doporučuju, určitě víc než 20 EUR za cestu do Funchalu nedávejte, to je standardní cena u více taxislužeb, stačí jen objednat předem a nebrat taxi přímo na letišti.
Odkaz – https://www.funchal-airport-taxis.com/BOOK_taxisfunchalairport.htm
Den 1
Odlet z Prahy
Letěli jsme se Smartwings přímým letem a letělo nám to ve 12:20. My jsme hodně opatrní a neradi riskujeme jet na desátou hodinu do Prahy autem nebo vlakem. Vypadá to, že se to dá stihnout v pohodě, když se nic nestane, ale to u Českých drah a dálnice do Prahy nemůžete nikdy odhadnout a tak, když nám to letí v tuto hodinu, tak radši přespíme v Praze.
Jako vždy jsme přespali v Praze u letiště v Hostelu Modrá. U dvoulůžáku je tam společné WC a sprcha, u 3 lůžkového pokoje je sprcha a WC na pokoji. Není to žádný luxus, ale na přespání to úplně stačí, levnější ubytování v blízkosti letiště jsem nenašla (zde to většinou stojí tak 500 – 600 Kč/osoba). Pokud máte tip na nějaké další levné ubytování u letiště, budu ráda za tip (dejte vědět do komentáře), kdyby zde třeba někdy neměli volno.
Ráno jsme tedy nemuseli vstávat brzo a na letiště jsme dojeli pár zastávek autobusem č. 119, příp. 191 (zastávka K letišti).
Let probíhal v pohodě, počasí bylo krásné a tak i přistání na Madeiře bylo hladké.
Protože jsme věděli, že už ten den nikam na výlet nepojedeme, tak jsme se rozhodli půjčit auto až druhý den ráno. Z letiště do našeho bytu ve Funchalu (São Martinho) jsme jeli taxíkem, více info v sekci Taxi z letiště do Funchalu
Den 2
Program jsme měli opravdu nabitý, ale určitě by se toho dalo stihnout víc, my totiž strávili dost času kolem zařizování našeho bytu. Takže hned druhý den ráno, jakmile jsme převzali auto od Funchal Easy, jsme vyrazili obrážet obchody, abychom dokoupili některé potřebné věci.
Počasí bylo krásné slunečné a tak jsme se rozhodli odpoledne vyrazit do hor.
Funchal – Vyhlídka Pico dos Barcelos
Nejdřív jsme zastavili na vyhlídce ve Funchalu Pico dos Barcelos. Je to poměrně známá vyhlídka, určitě doporučuju navštívit, je odtamtud krásný výhled na Funchal.
Mapa – https://mapy.cz/s/ganorukege
Eira do Serrado
Pak jsme vyrazili do hor na 2 krásné vyhlídky v Eira do Serrado. Je odsud opravdu nádherný výhled na vesničku Curral de Freiras (Údolí jeptišek). Je zde i kavárna s krásným výhledem na hory.
Mapa – https://mapy.cz/s/debumesejo
Den 3
Další den jsme měli opět nějaké pochůzky po obchodech a vrátili jsme se kolem oběda. Rozhodli jsme se tedy zůstat poblíž Funchalu.
Câmara de Lobos
Na oběd jsme zašli nejdřív do Câmara do Lobos. Je to moc hezká malebná rybářská vesnička, určitě doporučuju navštívit. Teď tam byla po vesničce i výzdoba, která byla vyrobená z různého odpadního materiálu, různé zátky, obaly, igelity atd., takže pokud máte rádi street art, Câmara do Lobos vás určitě nezklame.
Dále určitě stojí za to projít uličku v centru (Rua São João de Deus – https://mapy.cz/s/melolofelu), kde najdete další zajímavou formu street artu, na domech jsou obrazy z různých etiket, od Fanty, Coly atd.
Zde je poměrně problém najít neplacené parkoviště, stáli jsme tedy na placeném parkovišti za 0,80 EUR/hodina.
Parkování – placené (za 0,80 EUR/hodina)
Teleférico das Fajãs Cabo Girão
Poté jsme vyrazili na lanovku Teleférico das Fajãs Cabo Girão, která se nachází kousek za Câmara do Lobos. Parkování zde bylo zdarma, ale jako na většině míst malé parkoviště bylo plné a tak se parkovalo u kraje silnice, kde se dalo.
Lanovka stála pro dospělého 5 EUR (zpáteční, nahoru se pěšky dostat nejde). Na Madeiře je celkem 7 lanovek a tato, stejně jako většina ostaních, je pěkně strmá a můžete se kochat nádhernými výhledy. Poté co jsme sjeli lanovkou dolů, šli jsme na pláž (https://mapy.cz/s/dekugofudu), která je dobře dostupná po chodníčku a na pláži jsou oblázky a přístup do vody byl celkem v pohodě.
Tohle rozhodně není přeplněná pláž, kromě nás zde byly asi jen 3 páry.
Pláž se nachází prakticky přímo pod známým útesem Cabo Girão.
Cena lanovka – 5 EUR dospělý (dítě 2,5 EUR)
Mapa – https://mapy.cz/s/fahugofoda
Cabo Girão
Poté jsme se ještě vydali na vyhlídku Cabo Girão, což je údajně druhý nejvyšší útes v Evropě (589 metrů).
Návštěvu určitě doporučuju, výhled je odsud nádherný a můžete se projít zároveň na průhledném chodníku, odkud vidíte dolů.
Mapa – https://mapy.cz/s/nokoneveku
Den 4
Lodní výlet na delfíny
Syn a vlastně i já máme rádi lodní výlety a tak jsme se rozhodli vypravit se na lodní výlet na pozorování delfínů a velryb. Výlet jsem si objednávala přes Lenku Mendonca, Češku, která již velmi dlouho žije na Madeiře. Vybrala jsem si výlet přes společnost Rota dos Cetáceos, která je jedna z nejznámějších, která nabízí výlety na delfíny a velryby, vlastně nabízí pouze tyto výlety.
Takže pokud třeba máte jazykovou bariéru, určitě doporučuju zařídit přes Lenku, nabízí i jiné výlety. Stačilo jí napsat přes messenger na Facebooku (https://www.facebook.com/lenka.mendonca) a ona výlet zarezervovala a pak potvrdila, že je výlet zarezervován a stačí si vyzvednout a zaplatit lístky v 8:45 v neděli v den výletu.
Rota dos Cetáceos sídlí v centru Funchalu v Marina Shopping hned v přízemí na ulici Rua Conselheiro José Silvestre Ribeiro (https://g.page/rotadoscetaceomadeira?share)
Jinak si samozřejmě můžete objednat výlet sami přímo přes webové stránky Rota dos Cetáceos (https://www.rota-dos-cetaceos.pt/index.php/pt/home).
Poté co všichni dorazili a zaplatili, tak nám pustili krátký dokument o delfínech, kdy průvodkyně zároveň shrnula různé zajímavé informace o delfínech a velrybách. Probíhá to tak, že na břehu mají 2 spottery, každý na jiném místě a ti dalekohledem hledají velryby a delfíny a člun pak navádí, kam má jet. Tato společnost nabízí dokonce náhradní výlet zdarma, pokud by během výletu nebyli vidět žádní delfíni a velryby.
Po shlédnutí dokumentu jsme pak všichni společně vyrazili do přístavu, který je odsud jen kousek. Upozorňovali, že pokud má někdo problém se zády nebo mu na moři bývá špatně, tak je lepší nesedat si úplně dopředu. Kdo chce, může si vzít vestu (většinou si ji braly jen děti).
Výlet trval asi 2 a půl hodiny a viděli jsme opravdu hodně delfínů, velrybu ale žádnou. Chvílemi byly i pořádné vlny a člun krásně skákal a skoro všichni ječeli, jak jsme se vždy na chvíli ocitli ve vzduchu a příď člunu pak padala dolů. To jsme si fakt užívali, byla to super jízda.
Cestou zpět to vzali kolem pobřeží kolem útesu Cabo Girão, takže jsme ho mohli vlastně shlédnout ze všech úhlů – ze člunu, z pláže i ze shora z vyhlídky.
Odkaz Rota dos Cetáceos – https://www.rota-dos-cetaceos.pt/index.php/pt/home
Rezervace vstupenek – https://www.rota-dos-cetaceos.pt/index.php/pt/reservas
Cena – dospělý 49,50 EUR (dítě 34,50 EUR)
São Vicente
Na oběd jsme se vydali do São Vicente, kde jsme chtěli vyzkoušet restauraci Panoramic Ocean (https://goo.gl/maps/zowqUmvF1CxBVQ3i9) kde by mělo být jídlo bufetovým stylem za velmi dobrou cenu (víkend 9 EUR, všední den 5 EUR), ale evidentně je to tak oblíbená restaurace, že bylo plno a brali pouze rezervace na pozdější hodiny.
Tak jsme zašli do jiné, kde jsme si dali výbornou kuřecí espetadu. Bližší informace najdete v sekci Restaurace.
Parkování bylo zdarma (https://mapy.cz/s/nurunetava).
Miradouro do Passo
Před příjezdem do São Vicente jsme se zastavili na vyhlídce Miradouro do Passo (https://mapy.cz/s/hazarabode).
Trochu jsme se pak prošli po São Vicente a pak jsme pokračovali dál.
Vodopád Véu da Noiva
Dále jsme po cestě zastavili u vodopádu Véu da Noiva, který určitě stojí za návštěvu. Kousek od vodopádu najdete i stánek se suvenýry a je možné si zde posedět u kávičky. Parkování bylo zdarma.
Mapa – https://mapy.cz/s/jepobefejo
Seixal – přírodní bazénky
Dále jsme měli namířeno do Seixalu, bylo krásné slunečné počasí a tak jsme se rozhodli strávit odpoledne koupáním v přírodních bazéncích. Tady jsem byla poprvé a byla jsem nadšená.
Jsou tu hned dvoje bazénky vedle sebe, jedny krásnější než druhé. My si našli místečko na ležení u těch vpravo (Piscinas Naturais do Seixal – https://mapy.cz/s/mupokonora), tam bylo méně lidí a lepší přístup do vody, trochu písek, takže to neklouzalo a boty do vody nebyly potřeba.
Ty druhé (Poças das Lemas – https://mapy.cz/s/gejuraleso) se mi líbí ještě víc, nad vodou je krásný skalní oblouk, prostě nádhera. Ale zde je přístup do vody horší, jde zde velký plochý kámen, který může trochu klouzat, takže je potřeba být opatrný a zde je lepší mít boty do vody.
Najdete zde i občerstvení, sprchy atd.
Parkování i vstup je zdarma.
Doporučuju, koupání je tu nádherné.
Nechala jsem zde putovní kamínek, který jsem našla těsně před odjezdem na Madeiru, tak uvidíme, kam bude putovat dál.
Piscinas Naturais do Seixal – https://mapy.cz/s/mupokonora
Poças das Lemas – https://mapy.cz/s/gejuraleso
Jinak v Seixalu je i nádherná pláž s černým pískem, za mě nejhezčí pláž na Madeiře
Cestou zpět jsme nikam nespěchali a tak jsme nejeli rychlejší cestou přes tunely a zastavili jsme se na pár vyhlídkách v horách (https://mapy.cz/s/gebohodala). Tyto dny bylo na horách dokonce tepleji než v nižších polohách a na Encumeadě vanul až nezvykle teplý vítr i takto na večer.
Vyhlídka – https://mapy.cz/s/godematese
Den 5
Další den jsem měla dopoledne další zařizování, nejdřív se sejít s novou agenturou na správu bytu, abych se rozhodla, zda vyměním stávající příšernou za tuhle. Schůzka probíhala dobře a tak jsem se rozhodla to s touto agenturou zkusit. Pak jsem ještě zaběhla do obchoďáku La Vie do Meo, abych si domluvila instalaci wifi. Naštěstí měli volné okno hned na druhý den ráno, kdy jsem měla mít dopoledne stejně zabité, protože měli přivézt pračku.
U obchoďáku La Vie jsem narazila na výborný stánek s ovocem (hned před vchodem do obchoďáku – https://mapy.cz/s/kabevapesa), kde měli nejlevnější maracuji (ve frutaria u nás v Sao Martinho tentokrát stála cca 9 EUR, zatím dle mé zkušenosti tam vždy byla v létě dražší) a tady v tomhle stánku měli maracuja roxo (ta fialová) za pouhých 6 EUR /kg, banánová maracuja za 5 EUR a žlutá citronóvá a červená za 6,50 EUR.
Garajau
Vyhlídka Cristo Rei
Po obědě jsme se vydali do Garajau, na vyhlídku Cristo Rei, kterou jsem viděla už po několikáté. Výhled je odsud nádherný, návštěvu určitě doporučuju.
Mapa – https://mapy.cz/s/bosubureda
Lanovka Teleférico Garajau
Hlavním důvodem, proč jsem chtěla znova do Garajau, bylo vyzkoušet lanovku vedoucí na pláž. Sem se teda dá dostat i pěšky po klikaté cestě, ale když lanovka stojí pouze 3 EUR zpáteční, komu by se to chtělo v tom vedru šlapat, že?
Vzhledem k tomu, že je tahle pláž v blízkosti městečka, tak rozhodně nebyla prázdná jako ta pod Cabo Girão, lidí zde bylo poměrně dost. Také bylo dost těžké najít stín, ale na kraji u skály jsme nějaký našli. Pláž je to moc hezká, ale jsou zde poměrně velké kameny, takže pohyb po pláži a přístup do vody není nic moc, zde určitě doporučuju boty. Také je poměrně brzo hloubka, takže tahle pláž není moc vhodná pro malé děti.
Na této pláži najdete veškeré zázemí jako restauraci, toalety i sprchy.
Cena lanovky (zpáteční) – 3 EUR (dítě 2 EUR)
Provozní doba lanovky – 10:00 – 20:00
Mapa – https://mapy.cz/s/notamusuzu
Den 6
I v úterý jsem měla mít dopoledne prakticky zabité, protože měli přijít na instalaci wifi a pak měli přivézt z eshopu Worten pračku. Na wifi měli přijit mezi 8-10:00 a čas dodrželi, wifi nainstalovali a vše proběhlo bez problémů.
Zato eshop Worten opět totální fiasko. Nejhorší eshop co znám a co jsem postřehla, nadávají na něj všichni. Vzhledem k tomu, že jsem pračku objednávala ještě asi 3 týdny před odletem na Madeiru, eshop se jevil jako jednodušší řešení, než hnát svou stávající totálně neschopnou a nespolehlivou agenturu, aby vybrali pračku na prodejně a tak jsem vybrala na eshopu pračku, u které psali, že je skladem (čemuž jsem teda moc nevěřila, říkala jsem si, že to bude určitě stejné šméčko jak v ČR, kde také často píšou, že je zboží skladem i když to není pravda, prostě boj o klienta, protože když lže jeden eshop tak musí lhát všichni, aby ten poctivý nepřišel o klienta, když by přiznal, že zboží skladem není…). Takže i když psali na webu, že doručení by mělo být do 3-5 dnů, napsali pak email, že pračka bude doručena asi za 3 týdny 11.8. To měla tedy pračku převzít agentura a ten den mi psali, že jim Worten dal vědět, že pračku nedovezou, že bude až další den 12.8. Další den jí opět nepřivezli a už ani nedali vědět, že ji nepřivezou. Tak jsem naběhla do prodejny Wortenu v obchoďáku Madeira Shopping (ještě že je od nás vše tak blízko), abych zjistila, co se stalo a kdy ji přivezou. Na informacích jsem čekala téměř hodinu, než se pán někam dovolal a získal nějakou informaci. Pak řekl, že je vše ok a že si teda mohu zvolit termín, kdy jí mají přivézt, tak jsem si to naplánovala na úterý 17.8. mezi 8:00 – 14:00 a doufala jsem, že to tentokrát klapne. Nadiktovala jsem raději i své číslo a řekla jsem jim, aby volali mě a ne agentuře, že si pračku převezmu sama, když už jsem na Madeiře. No a v úterý kolem 10:30 jsem dostala informaci od agentury, že mu psali, že opět pračku nedovezou a že si můžu na prodejně vybrat jinou a dostat 20% slevu. Takže jsme hned jela celá vytočená s taťkou do Wortenu a zjistila jsem, že moje pračka, kterou mi už měli celkem 3x přivézt, není vůbec skladem na Madeiře, ale zatím trčí ve skladu v Lisabonu. Neuvěřitelné. Jak můžou 3x potvrdit přesný den a čas dovozu, nechat mě čekat a až v daný den vždy napsat, že ji nedovezou a to celkem 3x? Četla jsem i recenze od jiných zákazníků, že u obou největších eshopů na elektro na Madeiře je to podobné, že na zboží čekali třeba přes měsíc a pak jim doporučili vybrat si raději pračku přímo na prodejně…Takže jsem si raději také vybrala pračku na prodejně, zrušila objednávku na eshopu a domluvila dovoz na čtvrtek, což byl nejbližší termín. Opět se jim moc nelíbilo, že nemám portugalské tel. číslo, že prý neradi volají na cizí a tak i když slibovali, že řidič 30 minut předem volá, tak nikdo nevolal a rovnou zvonili u dveří. Ale aspoň to konečně klaplo a na počtvrté pračku dovezli. Ufff :p
Funchal – Praia Formosa
Tento den jsme se kvůli zařizování rozhodli zůstat ve Funchalu a vyzkoušet tedy pláž Praia Formosa, kterou máme asi 2 km od našeho bytu. Je to největší pláž ve Funchalu, najdete zde několik restaurací a z našeho bytu sem jezdí i přímý autobus. Parkování teda nic moc, takže je zas možno kdekoliv u silnice, nebyl to problém, takže parkování opět zdarma.
Akorát zde byl trochu problém najít stín, ale jako vždy jsme nějaký našli, i když to pak máme třeba trochu dál do vody.
Tahle pláž je směs oblázků a písku, u vstupu do moře spíše písek, takže přístup do vody je v pohodě. Je tu mělko poměrně dlouho od břehu, takže tato pláž je vhodná i pro děti. Dalo se v pohodě i bez bot do vody, i když je to samozřejmě lepší mít boty, když část pláže je oblázková.
Mapa – https://mapy.cz/s/kuzefulona
Promenáda
Pokud vás nebaví pouze ležet na pláži, můžete jít na procházku po promenádě podél pláže, která vede až do Câmara de Lobos.
Je to jednoduchá procházka po rovině. Na začátku promenády se zdá, že může být také příjemné koupání, pláž je opět směs kamenů, oblázků a písku a díky skále zde bude větší stín (my se neradi opalujeme, takže vždy vyhledáváme stín).
Tato trasa se dá jít už z Lido přes Doca das Cavacas a projít i celou pláží Praia da Formosa (ale pozor, tunel za Doca do Cavacas nemusí být vždy otevřený, v květnu třeba nebyl, tak by se to muselo složitěji obcházet a nešlo by jít po pláži.)
My nešli úplně celou trasu, v Câmara de Lobos jsme už byli, tak jsme až do Câmara do Lobos nedošli
Průvodce 60 tras – trasa 1
Trasa – https://mapy.cz/s/pesefabeta (3 km, 59 min.)
Den 7
Levada Fajã do Rodrigues
Další den jsme se rozhodli dát konečně menší trek, který zvládnou i rodiče.
Vybrala jsem teda levadu Fajã do Rodrigues. Je to jednoduchá krátká levada vedoucí po rovině, žádné schody, takže tuto levádu zvládne každý. Po cestě byly 3 tunely, jeden kraťoučký, to bych ani nenazývala tunel a dva trošku delší, kde sice bylo vidět na konec, ale i tak bylo lepší použít čelovku. Místy měl tunel tak cca 160 cm, tak bylo potřeba se mírně sehnout. Cestička v tunelu vedle levády není zrovna široká, tak je lepší mít na sobě spíš menší batůžek, aby se mohl člověk tisknout víc ke skále.
Je to krásná leváda s moc hezkými výhledy a bujnou vegetací.
Na konci je ještě jeden tunel, ten má ale 1 km, tak ten jsme se rozhodli nejít, za ním je sice ještě nějaký vodopád, ale pak leváda stejně končí a 1 km v tunelu nám přišlo docela dlouhá cesta a nevím teda, co bych dělala, kdybychom potkali někoho v protisměru, rodiče a syn by určitě nechtěli skákat do levády, nezkoumali jsme, jak moc je zde leváda hluboká, jestli by do ní šlo jednoduše vlézt.
Překvapilo mě, že v průvodci je tato trasa označená jako černá, asi kvůli těm tunelům, mě tato leváda vůbec nepřišla nějak těžká.
Časová náročnost
- Cesta nám zabrala 2 hod. 45 minut velmi pomalou chůzí
Praktické informace
- doporučuju vzít si čelovku na cestu tunely
- občerstvení – po cestě žádné
Děti
- Průvodce 60 tras neuvádí, že by byla vhodná pro děti
- Můj názor – my šli s 8 letým synem a bylo to v pohodě, obzvlášť tunely ho nadchly (takže zvažte sami, podle toho jak je vaše dítě velké a co zvládne)
Trasa – PR16
Průvodce 60 tras – Trasa 32
Trasa – https://mapy.cz/s/fulafupuca (5,4 km, dle mapy.cz 3:05 hod.)
Ribeira da Janela
Dále jsme se zastavili v Ribeira da Janela, kde v oceánu najdete opravdu nádherné útesy.
Mapa – https://mapy.cz/s/majeredufa
Porto Moniz
Přírodní bazénky zdarma
Protože nám počasí opět přálo a bylo slušné vedro, tak jsme dále pokračovali do Porto Moniz, abych rodičům a synovi ukázala přírodní bazénky. Tento den jsme se zastavili u těch zdarma, které se mi stejně líbí víc, protože jsou takové přírodnější a není tu tolik lidí. Je tu fakt krásné koupání, přístup do vody v pohodě, těch míst, odkud se dá do bazénku vlézt je poměrně dost, tak si každý může vybrat, kde se mu to líbí nejvíc. A na kraji není hloubka, takže je to tu vhodné i pro děti.
Sprchy i toalety tu také jsou. Také si můžete dát něco v restauraci Cachalote, která je hned vedle a ceny jsou tu příjemné.
Mapa – https://mapy.cz/s/buhunobado
Ke konci dovolené jsme vyzkoušeli i druhé placené bazénky
Den 8
Funchal – centrum
Další den měli dopoledne přivézt pračku, konečně se zadařilo a na čtvrtý pokus ji konečně dovezli. Naštěstí přijeli už kolem 10:30. Pak jsme jeli do centra Funchalu, kde jsem rodiče vyslala prohlédnout si krásný park Santa Catarina a já si v mezičase šla vyřídit podpis smlouvy s novou agenturou.
V centru Funchalu není úplně lehké zaparkovat, o parkování zdarma ani nevím, kde by to šlo (pokud máte tipy, kde se v centru dá parkovat zdarma, tak sem s nimi do komentářů 🙂 ). My si tedy oblíbili placené parkování u muzea CR7 (Muzeum Cristiana Ronalda), kde nebyl nikdy problém zaparkovat (https://mapy.cz/s/lunuhareso).
Lanovka na Monte (Teleférico do Monte)
Pak jsme se vypravili do centra Funchalu, odkud jsme jeli lanovkou na Monte. Není sice nejlevnější (11 EUR dospělý), ale výhled z lanovky byl krásný. Cesta nahoru trvá cca 15-20 minut.
Mapa – https://mapy.cz/s/halodatedu
Cena – dospělý 11 EUR, pouze 1 jízda, jinak zpáteční je za 16 EUR (dítě 5,50 EUR, do 6 let zdarma)
Provozní doba lanovky – 9:00 – 17:45
Monte
Igreja de Nossa Senhora do Monte
Na Monte jsme si prohlédli kostel Igreja de Nossa Senhora do Monte, kde se nachází ostatky Karla I.
Mapa – https://mapy.cz/s/gunefejeva
Saně – carros do cesto
A pak jsme se rozhodli vyzkoušet saně, které jsou velmi známou atrakcí na Monte. Je to pěkně komerční záležitost, ale tím že budu jezdit na Madeiru častěji, přišlo by mi divné, abych tuto atrakci nevyzkoušela. Navíc pro dítě je to super zážitek, tak jsem si tuto atrakci schovávala na návštěvu, kdy se mnou bude syn, ten se samozřejmě na saně strašně těšil. Teda musím říct, že i já jsem si to fakt užila 🙂
Saně pro dva stojí 30 EUR, takže 15 EUR osoba. Příp. jsou i větší saně pro 3 osoby za 45 EUR za saně. Muži, kteří saně řídí, mají podrážky vyrobené z pneumatik a tím, jak při jízdě brzdí, prošoupou jich několik za rok. Fronta na saně nebyla moc velká a šlo to poměrně rychle. Je to pěkná jízda, je super jak vás v zatáčkách natáčí do strany a člověk má pocit, jak vás navezou přímo do zdi. Po cestě číhají dva fotografové a dole hned nutí koupit si 1 fotku z jízdy za 10 EUR. Když jsme neprojevili zájem, tak nám nabízeli hned obě fotky (nás a rodičů) za 10 EUR, takže 5 EUR za jednu…
Dle webu je cesta je dlouhá 2 km, ale teď při přípravě tohoto článku, když jsem to naklikala do mapy, tak jsem zjistila, že to je jen 1,4 km. Cesta končí ve čtvrti Livramento (https://goo.gl/maps/Eh8Gjtoqkdrz2cxs6 ). Tam číhají taxikáři, aby vyvezli lidi buď nahoru na Monte nebo naopak do centra Funchalu. Za taxi chtějí 10 EUR. Jezdí odsud ale i autobus č. 19, takže mi taxi přijde zbytečné a navíc nám to mělo jet za pár minut. Ale taxikář to na nás zkoušel, že prý to jede až za hodinu :p Ale i kdyby tento ujel, dá se popojít kousek dál na jiný autobus (č. 27, zastávka zde – https://mapy.cz/s/rakarofuse )
Jinak pěšky do centra Funhalu by to bylo cca 2 km, což se taky dá v pohodě… (https://mapy.cz/s/jugucomuno)
Odkaz – https://www.carreirosdomonte.com/v2/en/prices.php
Mapa (nástupní místo a prodej vstupenek) – https://mapy.cz/s/regubasele
Mapa (výstupní místo) – https://goo.gl/maps/Eh8Gjtoqkdrz2cxs6
Trasa, kudy jedou saně – https://mapy.cz/s/humasogapu (1,4 km)
Zastávka autobusu č. 19 – https://mapy.cz/s/nelafubegu
Jízdní řád bus č. 19 – http://www.horariosdofunchal.pt/carreiras/19.pdf
Mercado dos Lavradores
Poté jsme zašli na trh Mercado dos Lavradores, kde už jsem byla několikrát. Doporučuju jít sem spíš ráno, kdy je tu více stánků a je tu i trh s rybami, myslím, že do 14:00. Trh s ovocem je otevřen myslím do 19:00. Zde rozhodně nic nekupujte (hlavně v dolním patře, kde uvidíte lákavě vypadající stánky s krásně vyskládaným ovocem), zde je to opravdu předražené a co jsem slyšela, tak prý ovoce i doslazují. Taková maracuja zde stojí cca 20-25 EUR/kg, přitom ve frutaria (obchod s ovocem a zeleninou) nebo v pouličních stáncích stojí mezi 6- 10 EUR/kg. Takže zde rozhodně ověřovat ceny a v dolním patře jen ochutnejte, ale s díky odmítněte. Já je ráda provokuju a když mě hned začnou lanařit, ať něco koupím, tak jim řeknu, že děkuji, ale že 20 EUR/kg je předražené a že už jsem si maracuju nakoupila za 6 EUR/kg :p Kdybyste viděli ty jejich obličeje :p
V druhém patře najdete i ovoce za standardní ceny, tyto stánky poznáte, že jsou to běžné stánky s méně exotickým ovocem a nejsou tak krásně vyskládané.
Každopádně se mějte na pozoru a klidně ochutnejte, ale ty předražené kousky nekupujte, nejbližší dobrou frutaríi najdete téměř naproti tržnici Mercado dos Lavradores ve Frutaría do Anadía kousek pod obchoďákem Anadía (https://goo.gl/maps/41miJJ2Dp58DbXV87).
Zona Velha – Malované dveře
Pak jsme si prošli Zona Velha s malovanými dveřmi. Byla jsem tu už potřetí, ale stále narážím na nové malované dveře, které jsem ještě neviděla. A to jich takto k večeru bylo vidět výrazně méně, protože už je otevřená většina restaurací a tak tyto otevřené dveře nevidíte.
Zastavili jsme se zde na večeři v restauraci O Jango (https://mapy.cz/s/cotahuzupu), která měla i denní menu (prato do día) za příjemné ceny. Více informací v sekci Restaurace.
Mapa – https://mapy.cz/s/kofapamaku
Den 9
Pico do Arieiro
Dle předpovědi počasí opět hory slibovaly krásné slunečné počasí (no, otázka zda krásné, tento den i v horách bylo pěkné vedro :p ) a tak jsme se vydali do hor na Pico do Arieiro.
Cestou jsme se zastavili na nějakých vyhlídkách:
Montado do Paredão – Curral das Freiras
Pokud máte rádi treky, nenechte si ujít trek z Pico do Arieiro na nejvyšší horu Pico Ruivo.
Lepší je prý jít takto z Pico do Arieiro na Pico Ruivo a pokračovat do Achada do Teixeira. Pokud má někdo auto, tak se někteří vrací zpět na Pico do Arieiro, ale tohle není opravdu lehká trasa, takže to není ideální. Já se na tento trek teprve chystám někdy časem, ale určitě nechci jít stejnou cestou zpět, to bych nedala. Takže spíš zpět taxikem nebo stopem zpět k autu nebo vynechat auto, jet busem do Poiso a odtud ideálně stopem nebo 2 km taxikem na Pico do Arieiro a odsud na Pico Ruivo a do Achada do Teixeira a odsud popojet taxikem do Santany a ze Santany jede do Funchalu autobus.
Tím, že jsem tu byla se synem a s rodiči, tak jsem se tento trek nechystala jít a navíc bylo fakt slušné vedro. Ale těch výhledů se tady člověk prostě nemůže nabažit a tak jsem se rozhodla aspoň pro malou ochutnávku a šli jsme aspoň cca 1 km tam a 1 km zpátky (https://mapy.cz/s/kanozazuza). Na tenhle trek se opravdu těším, ty výhledy jsou fakt nádherné. Ale není to úplně jednoduchý trek, jsou to neustále schody nahoru a dolů, takže někomu, kdo má problémy s koleny, bych tento trek nedoporučovala (ale jinak se dá na nejvyšší horu Pico Ruivo dostat jinou cestou, z Achada do Teixeira a stejnou cestou zpět, tato druhá cesta vedoucí na Pico Ruivo je opravdu lehká, více schodů až těsně před vrcholem, takto jsme to šli při naší první návštěvě Madeiry, více info zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-06-2018/#Pico_Ruivo).
Tady jsme pak zašli ještě na vyhlídku Miradouro do Juncal, odkud je krásný výhled na Orlí skálu, bohužel už byla trochu v mracích (https://mapy.cz/s/kodelerevo).
Je tady i restaurace za normální ceny, takže se tu dá i poobědvat, ale nečekejte žádný velký výběr jídel. Více info v sekci Restaurace.
Mapa – https://mapy.cz/s/lejofamebe
Lanovka Teleférico da Fajã dos Padres
Dále jsme se rozhodli ještě vyzkoušet lanovku Fajã dos Padres. Další pěkně strmá lanovka s krásnými výhledy, ale je poněkud dražší, zpáteční stojí 10 EUR (dítě naštěstí zdarma). Není to zrovna málo, ale tím, že budu jezdit na Madeiru pravidelně, tak chci postupně vyzkoušet všechno 🙂
Poté co vystoupíte z lanovky, k pláži se jde cestou kolem sadů s různým exotickým ovocem – manga, avokáda, banány, pitanga, fíky, maracuja a také tu najdete i vinice. Dá se tu zakoupit (rezervace přes web níže) i prohlídka sadů s průvodcem a ochutnávkou ovoce. Zatím jsme nezkoušeli, třeba někdy příště.
Na záhonech se tu pěstují i pepina a různá zelenina atd.
No, ani zde přístup do vody nic moc, dost velké kameny a brzo hloubka, takže to není úplně vhodná pláž pro děti. Sem rozhodně doporučuju boty do vody.
Je tu i restaurace, ale na jídle jsme tu nebyli.
Cena lanovky – 10 EUR dospělý (dítě zdarma)
Provozní doba v létě – 10:00 – 19:00
Mapa – https://mapy.cz/s/lafocuhada
Web – https://fajadospadres.com/faja/index.php/acessos-en/elevador-en
Den 10
Levada do Norte (Boa Morte – Espigão)
Další den jsme se opět vydali na další levádu, tentokrát padl výběr na Levadu do Norte, teda jen její zlomek, tohle je opravdu dlouhá leváda, takže se nedá jít v jeden den celá.
My se rozhodli jít část z Boa Morte téměř po Espigão. Je to opravdu krásná leváda, na začátku vede převážně eukalyptovým lesem a pak za silnicí u Eira do Mourão, cca v polovině trasy se otevřou nádherné výhledy do krajiny na terasovitá políčka. Byli jsme z téhle levády nadšení, doporučuju. Od této druhé poloviny už většinou nebylo zábradlí, tak že je možné, že někdo se závratěmi už by se zde necítil úplně dobře. Ale jde se stejnou cestou zpět, tak není problém nedojít až do Espigão a můžete se vrátit dříve. My také nedošli až úplně do konce, už jsme měli hlad, takže jsme se vydali na zpáteční cestu dříve. Roste zde hodně ostružiní, takže jsme si dali aspoň malou svačinku a taky jsme si natrhali pár fíků, ale teprve začínaly dozrávat.
Ke konci už byla kvalita chodníčka místy dost špatná, beton už byl dost vydrolený.
Na téhle levádě jsme potkali opravdu jen pár turistů většinou v protisměru a na začátku taky 3 organizované skupinky s cestovkou, ale ti šli naštěstí také v protisměru, takže prakticky celou cestu jsme šli sami.
Také zde byly vidět krásné porosty s kvetoucími mučenkami (maracuja), některé už měly plody.
Časová náročnost
- Cesta nám zabrala cca 4 hodiny 15 minut
Praktické info
- Občerstvení – po cestě žádné
- Po Eira do Mourão je nebezpečí závratí velmi nízké, odtud dál pak už není chodníček zajištěný a jsou tam srázy dolů, takže možná pro někoho se závratěmi už by to nebylo úplně jednoduché. Pro někoho bez závratí to bylo ale v pohodě, chodníček je dostatečně široký pro pohodlnou chůzi. Pokud byste se necítili dobře, není problém se vrátit, nejedná se o okruh, jde se stejnou cestou zpět.
Děti
- Průvodce 60 tras neuvádí, že by tato trasa byla pro děti
- Můj názor – můj 8 letý syn levádu zvládl bez problémů, zvažte tedy sami, co zvládne vaše dítě. (část, kde už není zábradlí určitě není moc vhodná pro malé děti)
Průvodce Madeira 60 tras – trasa 7
Trasa – https://mapy.cz/s/pematocobe (10,1 km, dle mapy.cz 4:49 hod.)
Lugar do Baixo
Pak jsme zajeli na oběd do Onda do Sol v Lugar do Baixo. Více info v sekci Restaurace.
Zde je i menší pláž na koupání, ale nezkoušeli jsme.
Ponta do Sol – pláž
Pak jsme popojeli na pláž do Ponta do Sol. Je to moc hezká malebná vesnička.
Pláž je hezká, ale přístup do vody teda nic moc, pláž měla snad největší kameny, takže ani v botech se tu nechodilo moc dobře a přístup do vody zde byl snad nejhorší ze všech pláží, co jsme vyzkoušeli. Při vstupu do vody jsou zde dost velké kameny a tím, že i v této uzavřenější části začínaly trochu vlny, tak se do vody šlo hodně špatně, aby člověk nešikovně nestoupl na nějaký kámen a nespadl. Na části pláže vpravo u menšího vodopádu se zdál vstup lepší, ale tam už jsme to pak nezkoušeli, protože začínaly být dost velké vlny.
Pak jsme se šli projít ještě na vyhlídku (https://mapy.cz/s/cocudoravu).
Ponta do Sol je malá vesnička, ale jsou světoví, mají tu i metro, haha :p 😀 To byl samozřejmě vtip, ale tak trochu jako vstup do metra to vypadá :p
Parkování tu není nejjednodušší, zaparkovali jsme až v kopci nad pláží, tady bylo parkování zdarma. Podél pláže je parkoviště placené, ale bylo beznadějně plné. Jinak parkoviště je tu udělané i z tunelu, jeden z nich je slepý, ale parkuje se i v druhém tunelu, kterým se dá projet k vodopádu Cascata dos Anjos. 🙂
Mapa – https://mapy.cz/s/hapameface
Vodopád Cascata dos Anjos
Až budete mít cestu kolem Ponta do Sol, určitě nevynechejte vodopád Cascata dos Anjos. Dá se sem dojet tunelem vedoucím z Ponta do Sol a není problém se tu i otočit, abyste se vrátili stejnou cestou zpět. Je to docela velká atrakce pro turisty, tento vodopád dopadá přímo na silnici. Takže se u vodopádu nebo přímo pod vodopádem všichni fotí a holky si zde rády hrají na modelky, protože zde se dá pořídit skvělá Instagramová fotka 😀 Pokud se i vy rozhodnete fotit se přímo pod vodopádem se sprškou z vodopádu, tak ale buďte opatrní, prý voda sebou občas bere i kameny. Já bych to raději nedoporučovala, jen si vodopád spíš vyfoťte zdálky.
Tento vodopád zároveň slouží jako myčka aut zdarma. Teda aspoň dost aut si to takto vykládá a pod vodopádem se projede a pokračuje dál. Tohle ale opravdu nedoporučuju zkoušet, jak jsem říkala, vodopád sebou může brát i sem tam nějaký kamínek a tohle by pojišťovna určitě neproplatila.
Když sem jedete, můžete vidět i krásné staré tunely vytesané ve skále.
Já si nejdřív nebyla jistá, jestli se tu dá v pohodě otočit, abychom právě nemuseli projíždět pod vodopádem, ale naštěstí to v určitém místě jde otočit se a jet stejnou cestou zpět do Ponta do Sol. To jsme ale nevěděli a tak jsme původně chtěli jít k vodopádu pěšky, dle mapy se zdá, že sem vedou schody. Nahoře ve spleti malých uliček jsme tedy někde zaparkovali, protože zde se až ke schodům sjet nedalo. Ale pak jsme viděli, že to je ke schodům ještě slušný kus cesty a vypadalo to, že odjinud to ještě půjde zajet tam autem a tak chtěl taťka zkusit popojet jinudy ještě blíž ke schodům. No, na mapě už nešlo moc poznat, jak velké ty silničky jsou a tak jsme jedním z šílených krpálů zkusili jet ještě nahoru, ale krpál byl čím dál větší, ulička čím dál užší a kdo ví, kam bysme dojeli. Takže jsme to radši vzdali a v tom šíleným krpálu se taťka nějak zvládl otočit a rozhodli jsme se, že procházka nebude a raději dojedeme k vodopádu autem. No, řízení tu může být občas slušný adrenalin :p
Mapa – https://mapy.cz/s/pobometovu
Den 11
Další den jsme se vypravili na Levada da Ribeira da Janela. Cestou tam jsme zastavili na pár vyhlídkách s krásným výhledem na Porto Moniz.
Levada da Ribeira da Janela
Levada da Ribeira da Janela je další krásná leváda, ale momentálně se nedá jít celá, končí cca po 4,9 km za tunelem, protože tam probíhají už několik měsíců práce na levádě. Tohle upozornění je vidět na ceduli hned na začátku levády. Ale i tenhle kus určitě stál za to, je to moc hezká leváda. Cestou můžete vidět eukalypty, krásně kvetoucí mučenky, které se pnou po stromech atd.
Na konci této části je tunel, ten se ještě projít dal a určitě to stálo za to, mrkněte na fotky níže, jaká krása se vám otevře poté, co vylezete z tunelu.
Tunel má 325 metrů, takže určitě je opět lepší mít čelovku sebou. Zde se šlo celkem pohodlně, obrubník nad levádou byl vyvýšený a tak nehrozilo, že by člověk uklouzl do levády. Místy bylo teda dost bahno s trochou vody, tak buď to člověk musel vzít bahnem nebo se jednou nohou opírat o obrubník.
Tahle leváda je hodně hluboká, takže zde se smočit nohy nedaly.
Ani tady jsme moc turistů nepotkávali, jen pár a jednou v protisměru jsme narazili na 2 větší skupiny, mám pocit, že to byly skupiny místních nadšenců do levád a turistiky.
Pak jsme se ještě na chvíli stavili vykoupat se v bazénkách Porto Moniz.
Časová náročnost
- Cesta nám zabrala cca 4,5 hodiny (i s přestávkou na jídlo a focení)
Praktické info
- Čelovku sebou na 328 metrů dlouhý tunel
- Občerstvení po cestě žádné.
Děti
- Průvodce 60 tras neuvádí, že by trasa byla vhodná pro děti.
- Můj názor – můj 8 letý syn tuto levádu zvládl bez problémů, potkali jsme rodinu i s menšími dětmi.
Průvodce Madeira – 60 tras – trasa 60
Trasa – https://mapy.cz/s/lularudaru (9,8 km, dle mapy.cz 5:41 hod.)
Den 12
Machico – pláž
V Machico je moc hezká pláž se světlým navezeným pískem. Je zde mírný přístup do vody, takže zde je koupání vhodné i pro děti.
Takže část dne jsme strávili na pláži. Opět nebylo lehké najít stín, ale nakonec jsme nějaký našli.
Mapa – https://mapy.cz/s/cacusabafu
Z Machica do Canicalu přes Pico do Facho
A protožě mě nebaví trávit celý den na pláži, kolem čtvrté odpoledne jsem se vydala na menší trek z Machica do Caniҫalu přes Pico do Facho. Bylo poměrně vedro, ale dalo se to. Není to moc frekventovaný trek, za celou dobu jsem potkala jen skupinku sympatických Čechů z Brna a pak ještě jeden pár Čechů. Na Pico do Facho na vyhlídce, kam se dá zajet autem bylo o něco více turistů. U této vyhlídky je teď stánek s občerstvením, tak jsem se stavila na nanuka a pokecala s další rodinou Čechů, kterou jsem zde potkala. Pak jsem se vydala po stezce dolů do Caniҫalu, kam pro mě měli přijet rodiče se synem (ale pokud byste nechali auto v Machico, tak by nebyl problém dojet z Canicalu do Machica autobusem). Tahle trasa není úplně dobře značená, ukazatele nikde nebyly a občas se stávalo, že cestička se rozdvojovala a tak bylo lepší občas mrknout do mapy.
Výstup a Pico do Facho mi úplně ze zdola z pláže zabral cca 1 hodinu a sestup do Caniҫalu další 1 hodinu.
Doporučuju tento menší trek, ty výhledy z Pico do Facho na Machico a na poloostrov São Lourenҫo jsou opravdu nádherné. Je odsud vidět i přistávací dráha, která je hned za Machico.
A pokud se vám nechce na trek, tak doporučuju zajet aspoň autem na vyhlídku na Pico do Facho, ten výhled za to stojí.
Máte rádi kaktusové fíky z opuncie? Já je mám moc ráda, ale po zkušenostech z Tenerife, kdy jsem se je v přírodě pokoušela trhat a totálně jsem se popíchala o ty malé trny, už je budu jen kupovat. Tady na treku z Machica do Caniҫalu přes Pico do Facho jich bylo fakt hodně a bylo fakt těžký odolat a na chvilku mě chytlo pokušení to opět zkusit a tak jsem zkusila jen dvěma prstíčky ohmatat mimo trny, jestli už je zralý a chtěla jsem si na něj najít nějaký pytlík, abych se nepopíchala, ale i ty dva prsty jsem si opět lehce popíchala a tak jsem to radši vzdala. Kousek od Canicalu jsem pak viděla dva sběrače, kteří je tam trhali, ti byli vybavení dobře, mají na to takovou delší tyč s takovými kleštěmi na konci. Nevím, jak pak očišťují ty trny, ale jedna Češka žijící na Tenerife říkala, že stačí pak opravdu silný proud vody. No, znám se, možná tomu dám šanci a využiju dalšího tipu, který jsem dostala nedávno, že prý se také dají trhat v rukavicích, takže zaběhnu do Bauhausu a příště budu asi na treky nosit tyto rukavice, kdyby náhodou byly po cestě nějaké opuncie 🙂
V Caniҫalu je také další pláž, kterou jsem teda nezkoušela, jsou zde opět velké kameny, takže se zdá, že zde přístup do vody nebude nic moc. Tohle jsou prostě pláže, které bych si na celodenní koupání nevybrala, ale po takovém treku v teplém počasí člověk vezme za vděk i takovouhle pláž na nějaké to rychlé vykoupání. Já se teda ani nesmočila, protože rodiče už na mě čekali, takže jsme vyrazili rovnou na večeři.
Časová náročnost
- Výstup a sestup mě zabral cca 2 hodiny, ale celkově o něco déle, protože jsem nějaký čas strávila nahoře na vyhlídce.
Praktické informace
- Občerstvení – na vyhlídce Pico do Facho najdete stánek s občerstvením (aspoň tedď v sezóně, nevím, zda je tam celoročně)
- Trek můžete zakončit vykoupáním v Caniҫalu
- Trek je dostupný i autobusem (možné obě varianty, z Machica do Caniҫalu i obráceně)
Děti
- Dle průvodce 60 tras je trasa vhodná pro děti
- Můj názor – tenhle trek jsem se synem nešla, chtěl se raději koupat, ale není to těžká trasa, souhlasím, že tahle trasa je vhodná i pro děti.
Průvodce 60 tras – trasa 11
Trasa – https://mapy.cz/s/cacojulozo (5 km, dle mapy.cz 2:37 hod.)
Jakmile jsem dorazila do Caniҫalu, tak jsme zašli do restaurace Aquarium, která je opravdu levná a vařili zde dobře. Více informací v sekci Restaurace.
Den 13
Další den jsme se na oběd vypravili opět na tuňáka do Canicalu do restaurace Aquarium.
Faial
Poté jsme pokračovali do Faialu, kde jsou opravdu nádherné vyhlídky na Orlí skálu.
Miradouro de Guindaste – https://mapy.cz/s/jelonelala
Vyhlídka – https://mapy.cz/s/mabovubuma
Santana
Typické domečky
Další zastávou byla Santana s typickými domečky s doškovou střechou. Je to hezká atrakce, já tu byla už potřetí, a kdybych neměla cestu kolem, tak bych tuhle návštěvu oželila, ale rodiče to chtěli vidět a ještě víc syn, který prohlásil, že domečky v Santaně musí vidět, když je má úplně na všech suvenýrech :p V domečkách najdete obchůdky se suvenýry.
Mapa – https://mapy.cz/s/renazekoga
Lanovka Teleférico Rocha do Navío
Dalším místem, které určitě stojí v Santaně za návštěvu je lanovka Rocha do Navío. Zpáteční stojí 5 EUR, ale jinak dle mapy.cz dolů vede i stezka. Šel jste to někdo pěšky? V jakém stavu je tato stezka? Budu ráda za informace v komentářích.
I kdybyste nechtěli jet lanovkou, tak už jen vyhlídka u lanovky stojí za návštěvu.
Z lanovky je krásný výhled na pobřeží a na vodopád. Dole si pak člověk může udělat menší procházku a pak jet zpět lanovkou nahoru. Zde se koupat nedalo.
Poslední lanovka jede v 17:00.
Cena lanovky – zpáteční 5 EUR dospělý (dítě 1 EUR)
Mapa – https://mapy.cz/s/gohujocovu
Vyhlídka Miradouro Beira da Quinta
Mapa – https://mapy.cz/s/datuvejafe
Seixal – pláž
Pak jsme ještě stihli zajet na pláž do Seixalu, kde jsme se párkrát vykoupali. Tahle pláž mě opravdu nadchla. Je to pláž s krásným výhledem a jemným černým pískem, takže přístup do vody je tu super. Pláž je tedy vhodná i pro děti, i vstup do vody je celkem pozvolný.
Na kraji pláže najdete také malý vodopád, který nebylo snadné vyfotit si bez lidí, protože buď ho používají místo sprchy a nebo si tu opět holky hrají na modelky, aby ulovily dokonalou Instagramovou fotku :p
Za mě je tohle nejkrásnější pláž na Madeiře. Jaká je vaše oblíbená pláž na Madeiře?
Parkování tu bylo taky horší, takže jsme zaparkovali kus nad pláží u cesty (zdarma).
Mapa – https://mapy.cz/s/lafubebeha
Den 14
Další den jsme se rozhodli navštívit Fanal. Cestou tam jsme se zastavili na několika vyhlídkách:
Fanal
Fanal je naprosto úžasné místo, které prostě nesmíte při dovolené na Madeiře vynechat (pokud máte auto, autobus sem nejede). Najdete zde zvláštně pokroucené stromy okotea zápašná. Pro tuto oblast jsou velmi typické mlhy. Mlha sem prostě patří, dává to tomuto místo tajemnou atmosféru. Já už tu byla potřetí a mlhu už jsem zde zažila dvakrát, poprvý i docela déšť, takže při prvních dvou návštěvách jsme si prošli jen malý kousek a vlastně jsem ani netušila, jak je Fanal rozlehlý a vlastně tenkrát ani moc nemělo smysl vše procházet, protože téměř nebylo vidět na krok.
Takže ano, v mlze je to nádhera, ale když jsem viděla občas krásné fotky s neskutečnými výhledy, tak jsem si přála vidět Fanal i za slunečného počasí a přemýšlela jsem, na pokolikáté se mi to podaří. A do třetice se zadařilo 🙂 Když jsme přijeli, tak nebyla mlha, ale docela zataženo, ale za chvíli se vyčasilo a bylo sluníčko a dál od parkoviště se otevřely nádherné výhledy na celý Fanal a krásné výhledy na oceán.
Fanal prostě stojí za to, určitě si ho chci někdy příště projít ještě víc a dát zde nějaký trek.
Počasí se tu mění velmi rychle, takže chvíli byl seshora krásný výhled a během chvilky menší mlha a za chvíli zas krásný výhled bez mlhy.
Jinak dávejte pozor kam šlapete :p 😀
Když jsme jeli z Fanalu do Porto Moniz, tak jsme navštívili pár vyhlídek. Zde doporučuji jet spíše pomaleji, na silnici mohou být krávy. My je viděli jen u cesty.
Nejdříve jsme zastavili na této vyhlídce – https://mapy.cz/s/hedolusebu
Miradouro da Eira da Achada
Další krásná vyhlídka, kde jsme zastavili – https://mapy.cz/s/husamovuha
A pak jsme popojeli hned vedle na další vyhlídku s krásným výhledem – https://mapy.cz/s/hadomujezo
Porto Moniz
Na oběd jsme si zašli v Porto Moniz do restaurace Mar a vista ceny sice dobré, ale jídlo nic moc, zatím asi nejhorší restaurace. A ještě se mi tu stal pěknej trapas :p Poté co jsme si objednali, tak jsem si šla odskočit na toaletu. A jak se říká, člověk by měl dát na svou intuici. Jakmile jsem se chystala zamknout, tak mi blesklo hlavou „sakryš, nemám sebou ani mobil, co když mi nepůjdou otevřít dveře? Že bych se radši nezamykala a jen držela kliku, když na ní dosáhnu?“. Přitom se mi nikdy nestalo, že by mi nešly otevřít na WC zavřené dveře. A tak jsem si řekla, proč by to nešlo a zamkla jsem se posunutím kovového zámečku doprava. Když jsem se chystala odemknout, zjistila jsem, že mi to fakt nejde :p Mé obavy se naplnily :p A neměla jsem sebou ani mobil. Panikaaaaaaaaa. Sakra co budu dělat? Začala jsem to zkoušet znova a znova a zas znova a furt nic. Ta kovová páčka prostě nešla posunout zpět doleva. Zrovna jsem slyšela, že někdo vylezl z vedlejšího záchodu, tak jsem začala bušit na dveře, že mi nejdou otevřít a jestli můžou někoho zavolat. Slyšela jsem, že někdo přišel a něco se pokoušeli dělat, ale nevěděla jsem přesně co, když ty dveře nebyly na klíč, ale na takovou tu páčku zevnitř, tak jak by to asi mohli otevřít zvenku? Poléval mě pot a nevěděla jsem co dělat. Nevím, jak to celé dlouho trvalo, ale mě to přišlo jako celá věčnost :p Pak mě napadlo, jestli to zamykání nemá jiný systém než jsem původně myslela a místo posunutí doleva, jsem se pokusila kovovou částí otočit proti směru hodinových ručiček. A najednou se dveře otevřely. Nechápu, jak se mi to mohlo stát, ale když mi to šlo zamknout posunutím doprava, nenapadlo mě, že to má jiný systém. Ježiš, to je trapas. Poděkovala jsem a rychle jsem prolítla k našemu stolu :p Rodiče si už zrovna začínali říkat, že nějak dlouho nejdu a všimli si, že je u WC nějaký rozruch…
Porto Moniz – placené bazénky
Pak jsme se šli koupat k přírodním bazénkům. Tentokrát jsem chtěla vyzkoušet ty placené. Vstupné je ale celkem symbolické, pouhých 1,50 EUR. Je to tam krásné, pro děti hezký přístup do vody, takže pro děti ideální místo na koupání. Nevím jak jindy, ale teď byla plná sezóna a pěkné vedro, takže na můj vkus tu bylo až dost lidí, osobně bych příště radši šla znova na ty druhé zdarma, které jsem nikdy tak přeplněné neviděla.
Ten den byly docela slušné vlny a lidi si sedali na rantl bazénku, aby je vždycky vlna lehce omyla. Vlny ještě nebyly nějak extra velké, jen občas se voda přelila přes okraj a dostala se přes beton až k začátku bazénku, kde jsme seděli na okraji, opření o schody. Snažili jsme se připravit na případnou větší vlnu a tak syn seděl uprostřed, já ho držela obouma rukama za jeho ruku a já i mamka jsme si jednu nohu zapřeli před jeho nohy tak, aby nám neujel, kdyby ho chtěla spláchnout nějaká větší vlna. Prvních pár vln bylo opravdu celkem malých, že se k nám sotva voda dostala a lehce nás omyla. No a pak přišla jedna výrazně větší, která nás spláchla všechny tři, mamka se vezla pár metrů po betonu jako lachtan, trochu se otloukla, a já se synem jsme se svezli do vody a pluli jsme kousek na mělčině u schodů a zastavili jsme se o nohy nějakého pána. Já syna zvládla držet za obě ruce, ale on se bohužel svezl po hraně schodu, takže si pěkně odřel břicho a ještě ruku, naštěstí to bylo jen povrchové, ale pálilo ho to pěkně. Takže opravdu buďte opatrní. Nechápu, jak se nám to mohlo stát, vlny se pak celý zbytek odpoledne zdály být větší a větší a přesně v tomhle místě pořád seděli nějací lidé na stejném místě jako my nebo dokonce stáli a nikoho to nesmetlo, jen jednou pán na schodech měl co dělat, aby udržel rovnováhu. Tady můžete mrknout na pár fotek, jak velké byly vlny.
Také kus opodál, kde hrana betonu dělí oceán od přírodního bazénku, lidé chodí rádi na tento okraj a čekají na vlnu, která přijde z oceánu a vlije se do bazénku. Vlny byly ale opravdu dost velké, takže tohle odpoledne plavčík vyháněl každého, kdo se k tomuto okraji přiblížil.
Parkování tu také není úplně lehké, většina parkovišť je placená a i ta byla dost plná. Je tu i jedno velké neplacené parkoviště, ale to bylo také beznadějně plné. Takže jsme zaparkovali trochu dál od bazénků v kopci u silnice zdarma.
Mapa – https://mapy.cz/s/pudabevuta
Cena – 1,50 EUR dospělý (dítě 1 EUR)
Parkování – kolem bazénků často placené, uprostřed městečka je velké neplacené parkoviště
Den 15
Věděli jsme, že ještě potřebuju zařídit nějaké věci v centru a večer jsem ještě chtěla vymalovat terasu, tak jsme se rozhodli zůstat ve Funchalu.
Funchal – 3D Fun Art Museum
V centru jsme se rozhodli navštívit 3D muzeum s obrazy s optickými iluzemi. Určitě doporučuju, je to bezva zážitek nejen pro děti, ale vyblbli jsme se i my dospělí. Takže se můžete vyfotit, jak vás žere žralok, jak jdete nad propastí, vaši hlavu naservírovanou na talíři a další povedené optické klamy. Jak jste si všimli, nerada sdílím fotky se mnou veřejně, takže tady jen malá ukázka a pokud chcete vidět více fotek, zašlete mi žádost do mé soukromé cestovatelské skupiny Cestování – užitečné rady, tipy a itineráře, kde jsem přidala více fotek z tohoto muzea, ráda vám žádost schválím. https://www.facebook.com/groups/461713671558031 (najdete tam nejen mé cestovatelské tipy a rady, ale i další užitečné rady od dalších cestovatelů a budu ráda, když se i vy podělíte o fotky ze svých cest či posdílíte užitečné tipy.
Web – https://3dfunart.com/
V centru Funchalu doporučuji navštivit také park Jardim Municipal, kde najdete různé zajímavé stromy z celého světa – https://mapy.cz/s/fesacukome
Restaurace
Funchal
O Jango
Tahle restaurace se nachází v centru Funchalu v Zona Velha, kde najdete malované dveře. Porce standardně bývají hodně velké a my na večeři chtěli něco trochu menšího, takže jsme si dali jídlo dne (prato do día), což bývá taková normální porce. Jídlo dne se tu pohybuje tak kolem 8-9 EUR i s přílohou. Já si dala tresku (bacalhau grelhado), a ostatní kuře piri piri (frango piri-piri) a pražmu (dourada), jídlo nám tady chutnalo.
Bacalhau a lagareiro (treska) – 8,90 EUR
Frango piri-piri (kuře piri-piri) – 7,90 EUR
Dourada (pražma) – 8, 90 EUR
Bolo do caco – 2,50 EUR
Esplanada do Sol
Když jsme chtěli nějaké levné jídlo v naší čtvrti, chodili jsme do Esplanada do Sol. Jsou zde v nabídce hlavně různá menší jídla jako toasty, sandwiche, bolo de caco na několik způsobů, saláty, pizza, hamburguer atd. a vždy 1 jídlo dne (prato do dia) za pouhých 5 EUR a pak alternativní denní menu, vždy cca 3 jídla (vždy stejná) za 6 EUR. Jídlo bylo celkem dobré, nečekejte nic luxusního, ale pokud se chcete levně najíst, je to ok.
Prego normal (bolo do caco s hovězím) – 3,50 EUR
Espada i s přílohou – 5 EUR
Picado pequeno (hovězí kostky s hranolkami) – 8 EUR
Bife de franco com molho cogumelos (Kuřecí plátek s žampionovou omáčkou s hranolkami a rýží) – 6 EUR
Tourigalo – take away
Tohle je restaurace s take away kousek od našeho bytu. Dá se tu i sednout, ale to jsme zatím nezkoušeli a vždy jsme si brali jídlo sebou domu, většinou na večeři, když už se nám nechtělo chodit do normální restaurace. Jídlo je tu na váhu, ceny jsou různé, ale porce masa či ryby s přílohou v průměru vycházela na 4 EUR. Na výběr byly vždy tak 4-5 ryb (espada, tuňák – atum, grilovaná treska – bacalhau, makrela, dourada – pražma, treska na smetaně atd.), maso – např. kuře, picado – hovězí kostky, ossobuco, různé plátky masa atd.) a různé přílohy jako rýže, brambory, batáty, hranolky. Nám tady chutnalo, takže na rychlou a levnou večeři je to dobrá volba.
Barraca do bolo do caco
Tohle není restaurace, ale stánek kousek od našeho bytu. Bohužel mají otevřeno jen od pátka večer do neděle. Mají tu bolo do caco s česnekovým máslem za 2 EUR a bolo do caco chourico (se salámem) také za 2 EUR. Taky tu grilují kuřata na dřevěném uhlí, které si sami vyrábí spalováním dřeva a dřevěné uhlíky pak přendavají na gril pod kuřata. Evidentně je to oblíbený stánek, protože na kuřata se tu prakticky vždycky stojí fronta, protože se vždy čeká, než se nějaké dogriluje, prodávají je takhle čerstvě ugrilovaná. Dá se koupit pouze celé kuře a stojí pouhých 7 EUR. My vyzkoušeli kuře jednou a bolo do caco několikrát a je bylo to moc dobré. Takže pokud byste chtěli levnou večeři, doporučuju vyzkoušet.
Restaurante Barra Azul
Tahle restaurace se nachází přímo na Praia Formosa. Dali jsme se tuňáka, byl moc dobrý. Dále jsme si dali espadu, chtěli jsme na banánu, ale pak čišník přišel s talířem a oznámil, že banán neměli a tak udělali espadu s mořskými plody…Bylo to dobré, ale očekávala bych, že ověří, zda je to v pořádku, přece jen mořské plody každý nejí…
Odkaz – https://goo.gl/maps/yvmtkRfzje4BW4C48
Espada – 11,50 EUR
Bife de atum a Madeira – 10, 50 EUR
Arte do Bolo do caco
Tohle není restaurace, ale můj oblíbený stánek s bolo do caco v centru Funchalu (https://mapy.cz/s/gakugonozu) , což je výborné madeirské pečivo s česnekovým máslem. Můžete si dát bolo do caco se salámem (bolo do caco chourico) se slaninou, šunkou nebo sýrem. Stojí 2,50 EUR a na večeři to bohatě stačí.
Camara de Lobos
Snack bar sete mares
Příjemná restaurace v Camara de Lobos. Jako předkrm jsme si dali tradičně bolo do caco a poprvé jsme také zkusili lapas grelhadas, což je druh mušlí. Nebylo to špatné, syn byl tedy nadšený, ale není to nic, co by mě lákalo objednávat si pravidelně. Ale pokud máte rádi mořské plody, určitě zkuste.
Dále jsme vyzkoušeli espadu na banánu a rodiče pražmu (dourada).
Prato de espada com banana – 12,50 EUR
Dourada grelhada – 11,50 EUR
Lugar do baixo
Onda do sol
Tohle je poměrně levná restaurace u pláže v Lugar do baixo, kde jsem byla už poněkolikáté. Mě tady moc chutná espetada do frango. Také picado do frango je tu dobré a za dobrou cenu.
Espetada do frango – 8,90 EUR
Batata doce (batáty) – 3,90 EUR
Picado do frango – 6, 50 EUR
Caniҫal
Aquarium restaurante
V téhle restauraci v Caniҫalu nám obzvlášť chutnalo, tak jsme tu byli hned dva dny za sebou. Tuňák tu byl opravdu výborný a byla to opravdu pořádná porce. A jídlo je tu opravdu velmi levné, steak z tuňáka i s přílohou za pouhých 8 EUR. Další den si syn vybral z dětského menu Picado z espady a skoro teda nebylo poznat, že by to byla dětská porce :p
Bife de atum (tuňák) – 8 EUR (i s přílohou)
Picado frango – 6 EUR
Salada (malá porce) – 4,50 EUR
Picado de espada (dětské menu) – 3,50 EUR
São Vicente
Braseiro grill by 351 food
V této restauraci nám hodně chutnalo, všichni jsme si dali espetada do frango (kuřecí špíz), byl opravdu výborný a byla to pěkně velká porce.
Espetada do frango – 10,50 EUR (bez přílohy)
Hranolky – 3,70 EUR
Virgilio restaurante
V této restauraci jsme si dali na předkrm bolo do caco (výborné madeirské pečivo s česnekovým máslem – kdybyste chtěli zkusit doma, recept zde https://lenkacestounecestou.cz/bolo-do-caco/ )
Dále jsme měli picado do frango, to jsem si dala se synem na půl, potože to bývá často fakt velká porce a v pohodě nám to stačilo. Dále jsme měli espadu na banánu a grilovaná žebírka. Vše bylo moc dobré.
Bolo do caco – 2 EUR
Picado de frango – 7 EUR
Filete de espada com banana – 13 EUR
Entrecosto „piano“ – 10,50 EUR
Porto Moniz
Restaurante Vila Baleia
Do této restauraci jsme zašli, když jsme se chystali na Levado Ribeira da Janela. Než jsme se vypravili z domova a dorazili sem, tak bylo lehce po 11:00. Takže kdybychom nejdřív šli na levádu, tak bychom jedli dost pozdě, tak jsme si říkali, že si zkusíme dát oběd nebo aspoň něco menšího jako bolo do caco ještě před trekem. Obávala jsem se, jestli už budou vařit, protože z mé zkušenosti vím, že některé restaurace začínají vařit až tak v 12-12:30. Nejdřív jsme šli do naší oblíbené restaurace Cachalote hned u přírodních bazénků zdarma, ale tam nám právě řekli, že vaří až od 12:00. Očekávala jsem, že jinde bude situace podobná a tak jsme si řekli, že to vezmeme pěkně popořádku, jednu restauraci podruhé, a proto jsme zkusili Vila Baleia, která byla kousek od bazénků. Zde nám servírka nejdřív řekla, že vaří také až od 12:00, ale že můžeme mít menší jídla jako bolo do caco nebo prego normal atd. Tak jsme si říkali, že zakotvíme tady, abychom neobíhali jednu restauraci za druhou a nezjistili, že nikde ještě nevaří. A zřejmě chtěli udělat kšeft, protože pak přišla s tím, že ještě pár dalších jídel nám můžou udělat, jako picado nebo espadu ale s hranolkama, protože brambory prý ještě nejsou dovařené. To nás potěšilo a tak jsme si dali bolo do caco, picado do frango a grilovanou espadu.
Bolo do caco – 3 EUR
Picado do frango – 9 EUR
Espada grelhada – 13 EUR
Mar a vista
Tuhle restauraci nedoporučuju, to je opravdu první restaurace, kde mi nechutnalo. Chtěli jsme všichni tuňáka, vzápětí přišli, že už ho nemají, tak jsem si vybrala hovětí steak, který byl strašný, skoro se to nedalo rozkousat. Syn měl espadu na banánu a i když by si člověk řekl, že na té se nedá nic moc zkazit, tak taky nebyla zdaleka tak dobrá jako jinde. Rodiče měli vepřovou kotletu, ta celkem šla. Ceny jsou tu sice levné, ale sem bych se už opravdu nevrátila.
Pico do Arieiro
Boutique areeiro
Restaurace u Pico do Arieiro nemá moc velký výběr jídel, ale protože byl už čas oběda, tak jsme se rozhodli, že se najíme tady. Já si dala picado pequeno a ostatní pizzu a polévku.
Bolo do caco – 2,9 EUR
Sopa do dia (polévka) – 3,50 EUR
Picado pequeno – 8,50 EUR
Pizza – 9,80 EUR