Výhled na oceán a skály
Evropa,  Madeira

Madeira 08/2021


Madeira s dítětem

V srpnu jsme se vydali na Madeiru již po čtvrté, na 16 dní. Tentokrát jsem vyrazila s mým osmiletým synem a s rodiči, abych jim ukázala nejen Madeiru, ale i byt, který jsme si zde koupili. Madeira je tak nádherná a je zde tolik krásných míst, že jedna návštěva opravdu nestačí. A i po této čtvrté návštěvě nemůžu říci, že bych už viděla vše, pořád mám pocit, že jen malý zlomek. Vzhledem k tomu, že tentokrát jsem jela s rodiči důchodci, tak jsme se nechystali absolvovat tolik treků, ale zaměřili jsme se hlavně na koupání (pláže a přírodní jezírka), lanovky, malebná městečka a jen pár lehkých levád a lehčích treků. Takže tento příspěvek se bude hodit především těm, kteří nechtějí strávit celou dovolenou chozením, ale chtějí zvolit spíše odpočinkovější program vhodný i pro starší lidi či děti.

Obsah hide

Datum: 12.8. – 27.8.2021

Itinerář

 1. Odlet z Prahy
 2. Funchal – Vyhlídka Pico dos Barcelos, Eira do Serrado
 3. Câmara de Lobos, Teleférico das Fajãs Cabo Girão, Cabo Girão
 4. Lodní výlet na delfíny, São Vicente, Vodopád Véu da Noiva, Seixal – přírodní bazénky
 5. Garajau – Vyhlídka Cristo Rei, Lanovka Teleférico Garajau
 6. Funchal – Praia Formosa
 7. Levada Fajã do Rodrigues, Ribeira da Janela, Porto Moniz
 8. Funchal – centrum, Monte lanovka + saně
 9. Pico do Arieiro, Lanovka Teleférico da Fajã dos Padres
 10. Levada do Norte (Boa Morte – Espigão), Ponta do Sol, Vodopád Cascata dos Anjos
 11. Levada da Ribeira da Janela, Porto Moniz
 12. Machico pláž, trek z Machica do Canicalu přes Pico do Facho
 13. Faial, Santana, Lanovka Teleférico Rocha do Navío, Seixal pláž
 14. Fanal, Porto Moniz
 15. Funchal – 3D Fun Art Museum
 16. Odlet do Prahy

Nabídka ubytování v našem bytě 3+1

 • Jestli se chystáte na Madeiru, rádi vám nabídneme ubytování v našem bytě 3+1 s velkou terasou ve Funchalu, v klidné části mezi místními.
 • Je to ideální výchozí bod jak pro cestování autem, tak i autobusem. 
 • Bližší informace, foto a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Moje Facebooková skupina 

Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti

Pokud byste měli nějaké dotazy nebo chtěli sami posdílet nějaké fotky či tipy, ráda vás přivítám ve své fb skupině Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti

Tato skupina je určena všem milovníkům Madeiry, kteří Madeiru navštívili nebo se sem teprve chystají a zároveň pro ty, kteří tu žijí či se sem chystají přestěhovat.
Sdílejte své fotky, tipy, užitečné rady a vše co se může ostatním hodit při plánování dovolené na Madeiře.
A pokud tu žijete nebo jste na Madeiře koupili nemovitost, sdílejte užitečné informace ohledně koupě či následné správy nemovitosti, pronájmu a cokoliv co jste museli řešit a může se ostatním hodit, např. různé kontakty na řemeslníky, účetní, pojišťováky, atd., protože není nad osobní doporučení na někoho spolehlivého a osvědčeného
 

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/dabekuseco

Letenky

Jako vždy jsem hledala letenky přes Skyscanner a letenky jsem kupovala přímo u letecké společnosti. Letenky jsem kupovala cca 3 a půl měsíce před odletem a věděla jsem, že prostě potřebuju letět v tomto termínu, aby se stihl mezi tím zařídit nový nábytek a malování a strefit se ještě do prázdnin kvůli synovi, tak jsem cenu neřešila a rozhodli jsme se pro přímý let z Prahy se Smartwings (ceny přes TAP s přestupem v Lisabonu v tu dobu stejně nebyly nejlevnější, stály kolem 7600 Kč, což není až tak velký rozdíl). Za přímý let u Smartwings jsme zaplatili 8 700 Kč/osoba. Normálně už cestuju jen s příručním zavazadlem, ale tady jsem věděla, že budu chtít přivézt nějaké nádobí, které doma vůbec nepoužívám a tak jsem si připlatila jedno odbavené zavazadlo (1300 Kč). A musím říct, že příště opět jedině s příručním, bez toho nádobí bych fakt nevěděla, čím ten kufr zaplnit. Měla jsem tam sadu hrnečků a talířů na kafe, pánev, hrnec, toustovač, misky a různé drobnosti jako příbory, obracečky a další věci a do toho nějaké to oblečení a měla jsem pocit, že kufr je pořád poloprázdný. A i s tím těžkým nádobím jsem nevyužila plnou kapacitu 23 kg, ale kufr měl jen 18 kg. Lidi, kdo jezdíte s odbaveným, fakt už nechápu, co sebou na tu dovolenou vozíte 🙂 A hlavně s příručním je super ta svoboda, že se člověk nemusí bát, že mi kufr ztratí a po příletu nemusím čekat na zavazadlo a můžu rovnou zamířit k východu 🙂

Check-in jsem dělala online (lze 30 hod. před odletem, ale při cestě zpět nešlo udělat online odbavení). Ale i když jsem udělala online odbavení, tak stejně jsem kvůli odbavenému zavazadlu musela na check-in na letišti, abych předala zavazadlo, ale i lidé s příručním museli na checkin tak jako tak, protože při online odbavení tentokrát člověk neobdržel boarding pass, ten se musel vyzvednout až na check-inu na letišti, kde rovnou zkontrolovali doklad o bezinfekčnosti (očkování, Covid test či doklad o prodělání nemoci) a zda se člověk zaregistroval v aplikaci Madeira Safe a vygeneroval si QR kód.

Odkaz – https://www.skyscanner.cz/

Odkaz Smartwings – https://www.smartwings.com/

Ubytování – v našem bytě ve Funchalu

Ubytování jsem ani tentokrát řešit nemusela, dovolenou jsem strávila podruhé v našem bytě.

Je to byt 3+1 s 30 metrovou terasou ve Funchalu, ve čtvrti São Martinho, v klidné části mezi místními. Je to blízko do centra a pokud nemáte auto, do centra od nás jezdí 5 přímých autobusů, odkud jezdí všechny autobusové společnosti na různé části ostrova. Také na pláž to není daleko, cca 2,1 km na pláž Praia Formosa, 2,7 km k bazénkům Doca do Cavacas a na ostatní koupaliště jako Lido nebo Ponta Gorda cca 1,8 km. Jak k bazénům, tak na pláž jezdí přímý autobus. Je tu opravdu veškerá občanská vybavenost, restaurace (standardní i velmi levné samoobslužné s jídlem na váhu), obchody (hypermarket, supermarket, pekařství, výborná Frutaría – obchod s ovocem a zeleninou, lékárny atd.), hřiště pro děti, atd.

Jinak voda je na tu pitná, opravdu není potřeba kupovat balenou vodu.

Obývák s postelí a sedačkou v třípokojovém apartmánu na Madeiře
Obývák s bílou komodou a televizí
Rozkládací postel s šedým prostěradlem a tři fotoobrazy na stěně
Ložnice s dvěmi jednolůžkovými postelemi a vestavnou skříní
Ložnice s manželskou postelí a vestavnou skříní
Koupelna se sprchovým koutem a záchodem
Ložnice s manželskou postelí a obraz na zdi a vestavná skříň
Bílá kuchyň s elektrickým sporákem v apartmánu na Madeiře
Kuchyň s židlemi a stolem na kterém leží ovoce a víno
Předsíň s komodou, věšákem a fotoobrazy a hasicím přístrojem

Už nabízíme náš byt i ke krátkodobému pronájmu 🙂 Bližší info a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Covid formality

Při své květnové návštěvě jsem vše kolem covidových formalit popsala velmi podrobně včetně všech potřebných odkazů, abyste si mohli zkontrolovat na oficiálních webech, jaká je aktuální situace, mrkněte tedy na můj příspěvek z května:

https://lenkacestounecestou.cz/madeira-05-2021/#Covid_formality

Takže tady jen ve zkratce aktuální zkušenost:

Před odletem na Madeiru

Před odletem si určitě zkontrolujte aktuální podmínky pro vycestování na oficiálních webech:

Aktuální situace ohledně vycestování do Portugalska – https://www.mzv.cz/lisbon/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_pro_cesty_a_pobyt/informace_k_cestovani_ceskych_obcanu_do.html

 

Očkovaní

Já i rodiče jsme byli očkovaní, takže žádný test nebyl potřeba, stačil jen certifikát o očkování, který jsme při cestě tam předkládali na check-inu v Praze na letišti (na check-in museli tedy i ti, kteří si udělali check-in online). Dále rovnou ověřovali, zda máme nainstalovou appku Madeira Safe to Discover s QR kódem, který se pak ukazuje na Madeiře.

Madeira Safe to discover

V této appce tedy nahrajete certifikát o vakcinaci (či test/doklad o prodělané nemoci, pokud člověk nemá očkování) a vygeneruje se QR kód. Kolem QR kódu je nejdřív světle zelená barva a je tam informace, že očkování ještě nebylo validováno (not validated yet). Já si očkování z rodiny nahrávala poslední, protože je třeba alespoň 2 týdny od poslední dávky, což u mě bylo 2 dny před odletem. Přesto jsem já měla test zvalidovaný asi do druhého dne (objeví se tmavě zelená barva) a rodiče, kteří už mají očkování delší dobu a nahrávala jsem certifikát o něco dříve, neměli certifikát zvalidovaný ani po příletu na Madeiru. Když není test zvalidovaný a máte v appce světle zelenou barvu, pošlou vás tedy do druhé fronty se světlezelenou barvou, aby vám certifikát zvalidovali na místě. Obávala jsem se, že to bude varianta, která zabere více času, ale ani v této frontě skoro nikdo nebyl a byli jsme hned na řadě.

Aplikace často blbne, pokud vám něco nejde, zkuste to raději udělat na počítači na webu, tam mi to pak fungovalo v pohodě.

Syn (8 let) měl vyjímku a nemusel mít tedy ani Covid test (platí pro děti do 12 let). Zároveň nebylo třeba dělat zvlášť registraci v aplikaci Madeira Safe to Discover, jen jsem přidala info do svého profilu, že se mnou cestuje 8 letý syn.

Před odletem do ČR

Při cestě zpět nám taky stačilo očkování a syn šel na test až po příjezdu z Madeiry.

Příjezdový formulář do ČR

 • Před příletem je třeba vyplnit příletový formulář do ČR. Vyplňovala jsem ho online před odletem domů. Do mobilu pak přišlo potvrzení na email. Formulář kontrolovali na checkinu na letišti, stačilo ukázat z mobilu (kdo neměl vyplněné, poslali ho z checkinu pryč, at si formulář vyplní a pak musel znova do fronty na check-in).
 • Odkaz – https://plf.uzis.cz/

Seznam všech odkazů včetně míst, kam můžete jít na test (pokud potřebujete test pro zpáteční cestu) nebo ohledně aktuálních opatření, najdete na konci článku v sekci Odkazy.

Počasí

Na Madeiře je počasí dost proměnlivé, a proto je dobré konkrétní výlety plánovat maximálně den předem podle předpovědi počasí a ráno ideálně třeba kouknout na webkamery. V létě nebývá tolik srážek, ale i tak může být docela oblačno, tak i tak je dobré plánovat výlety podle počasí, aby byly krásné výhledy. Ale musím říct, že tentokrát jsme měli takové štěstí na počasí, že opravdu celé 2 týdny bylo krásně téměř všude a nemusela jsem moc řešit, kam zrovna pojedeme.

Nejvíc se mi na Madeiře osvědčila aplikace Madeira Weather, která ukazuje počasí na jednotlivá města a po hodinách a musím říct, že to zatím vždy sedělo. A pokud máte k dispozici auto a po příjezdu na místo vidíte, že počasí je fakt špatné a prší, tak je dobré klidně změnit plán a jet jinam, o nějaký ten kilometr dál pršet nemusí.

U cestování busem je to horší, tam už by se člověk většinou nezvládl přesunout jinam, o to víc je důležité plánovat výlety podle počasí.

Teď v srpnu bylo už dost teplo, cca 24-28°C, musím říct, že kdybych chtěla chodit hlavně na treky, tak bych zvolila jiný měsíc, červenec i srpen už mi přijde dost teplo. Nepršelo ani jednou, teda abych nekecala, tak jednou v autě začalo drobně pršet asi na 2 minuty, to byly veškeré srážky za celých 16 dní pobytu.

Teplota vody

Dokonce mě velmi překvapila i teplota oceánu, myslela jsem, že Atlantik bude i v létě studený, ale měřili jsme na několika místech a vždy tak 24°C, což bylo velmi příjemné.

Madeira Weather – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ciimarmadeira.madeiraweather&hl=en_US 

Webkamery – https://www.netmadeira.com/webcams-madeira

Koupání

Jak jsem zmiňovala, protože jsem jela s rodiči, tak nebylo v plánu moc chodit, ale spíš jsme vzali auto a jezdili po různých vyhlídkách, malebných vesničkách, vyzkoušeli jsme celkem 5 různých lanovek, saně v Monte a několik pláží a přírodní bazénky. Takže i když spousta lidí říká, jak Madeira není na koupání, tak já bych to tak úplně netvrdila. Ano, byla by opravu škoda jet sem jen za koupáním. Jestli chcete válecí dovolenou na pláži, tak vám Madeiru nedoporučuju, ale i tady se dá najít pár opravdu krásných pláží a přírodní bazénky v Seixalu i v Portu Moniz jsou také opravdu nádherné a vhodné i na koupání pro děti. Takže v tomto článku najdete i shrnutí, kde všude se dá koupat a jak je dané místo vhodné pro děti vzhledem k přístupu do vody atd.

Doporučuju boty do vody, vím jen o 4 písečných plážích, zbytek jsou oblázkové, no někde bych to ani nenazývala oblázky, ale spíš větší kameny. Syn teda boty do vody neměl a zvládl to v pohodě i bez nich, ale s botama do vody je to určitě lepší.

Pokud se chcete na Madeiře koupat (ideální je spojit výlet/trek s nějakou pláží/bazénkem, v místě, kde skončíte trek), tak jeďte na Madeiru mezi červnem až zářím. Teď v srpnu byl oceán krásně teplý, měl 24°C, opravdu jsme poctivě chodili s teploměrem a měřili téměř na všech místech, které jsme navštívili 🙂

Výhled na moře a porostlé skály
Přírodní lávové bazénky a výhled na oceán

Jak jsem zmiňovala, loni v květnu jsme si na Madeiře ve Funchalu koupili byt 3+1 s velkou terasou. Byla jsem ráda, že jsem mohla teď přijet osobně, abych mohla pozařizovat pár dalších věcí a byt dozařídit. Chtěli jsme začít s krátkodobým pronájmem, ale nakonec jsem se rozhodla to odsunout a dát ještě na dlouhodobý. Ale v době návštěvy jsem řešila ještě vše pro spuštění krátkodobého pronájmu, ale byl to jeden problém za druhým, najít dobrou agenturu je docela peklo, ještě jsem neměla to štěstí…. Nakonec jsem musela ještě před spuštěním vyměnit i agenturu na správu bytu, protože ta původní se na začátku jevila velmi dobře a vybrala jsem si ji právě kvůli perfektní komunikaci, která se rázem zhoršila a byla to naprostá tragédie, velmi neprofesionální přístup ke klientovi a totální jižanský „maňana“ styl. Místo abych po příjezdu ukázala rodičům hezky zařízený byt novým nábytkem, tak po otevření bytu jsme byli naprosto v šoku. Nábytek z Ikei sice pán z agentury nechal smontovat, ale všude zůstaly kartóny od nábytku a tím, že jsme kupovali veškerý nábytek a vybavení nové, kartony byly opravdu všude a nedalo se tam ani hnout. Když jsem okamžitě kontaktovala agenturu, co má tohle znamenat, když mezi položkami montáže figurovala i platba za likvidaci kartonů, tak pán říkal, že hned zjistí, co se stalo. Odpověděl, že pán, který montoval nábytek, chtěl vyhodit kartony, až přivezou pračku z elektra Worten, ale pračka nedorazila a tak na ty kartony jaksi zapomněl. Když jsem požádala agenturu, aby okamžitě přijela a kartony uklidila, tak pán jen řekl, že nepřijede, že to dnes nezvládne a že přijede až další den. Ale jak jsem říkala, v bytě se opravdu nedalo hnout, takže čekat do druhého dne nepřipadalo v úvahu (a po zkušenostech s touto agenturou kdoví, jestli by to nedopadlo jako u čekání na Godota). A tak jsme jako první věc po příjezdu začali uklízet kartony, naštěstí se nově v naší ulici objevily popelnice na papír s velkou šachtou, kam se toho vešlo opravdu hodně a strávili jsme tím ve třech lidech asi hodinu a půl. No první pocity tedy velmi smíšené, ale zbytek dovolené jsme si naštěstí užili. Tohle byla poslední kapka a když jsem viděla, že ani k zařízení licence se pán stále jaksi nemá a prakticky nekomunikuje, hned druhý den jsem zavolala jiné agentuře, se kterou jsem byla také v kontaktu, když jsem vybírala agenturu a podepsala jsem smlouvu s nimi. No a ani s touto agenturou to nedopadlo dobře. Těsně před spuštěním pronájmu mi vypověděli smlouvu ze dne na den… A musím říct, že jejich chování se mi také nelíbilo…Obecně zkušenost s agenturami by vydala na samostatný článek, když to zkrátim, tak tato např. nakupovala některé věci jako komodu či druhý kávovar bez mého vědomí a aniž by mě informovali o ceně. Nebo jsem je ani po 4 emailech nedokázala přesvědčit, že na manželské posteli chci prostě 2 jednotlivé deky místo jedné velké deky pro dva… To mi přijde hrozné, že jako majitelka si takovéhle věci nemohu rozhodnout…A to je jen zlomek, bylo toho daleko víc…Takže pokud znáte spolehlivou agenturu nebo soukromou osobu, která by měla zájem o tento přivýdělek, budu ráda za tipy.

Průvodce

Při plánování výletů mi také velmi pomohl průvodce Madeira – Nejkrásnější horské túry a výlety po levádách – 60 tras (Rolf Goetz), níže u každého výletu najdete, o jakou trasu z tohoto průvodce se u příslušného výletu jedná (pozor, viděla jsem, že už je další vydání 70 tras, tak pokud máte tohle nové vydání, tak ty čísla asi sedět nebudou – https://www.knihynahory.cz/madeira-turisticky-pruvodce/)

U každé trasy zároveň uvádím, zda je vhodná pro děti – zde vycházím z průvodce 60 tras, kde je označené, zda je trasa vhodná pro děti a zároveň píšu svůj názor. Vždy samozřejmě zvažte, zda je tato trasa vhodná pro vaše děti, podle toho jak jsou staré, živé, kolik toho zvládnou ujít a v jakém terénu jsou zvyklé chodit. Např. levády, které nejsou zajištěné a jsou tam exponovaná místa, bych s dítětem radši neriskovala. Ale samozřejmě je na místě opatrnost i u dospělých, obzvlášť pokud někdo trpí závratí, tak některé treky/levády nejsou vhodné, protože jsou tam exponovaná místa bez zábradlí.

Uzavírky tras

Než se na nějakou trasu vydáte, doporučuji na webu ověřit, zda není cesta zavřená.

Na webu níže stačí kliknout na See all a vyjede vám to seznam tras v pdf s informací zda je otevřená či zavřená.

https://visitmadeira.com/en/travel-info/useful-information/notice-to-walkers-and-list-of-walks/

WalkMe

Užitečné info o různých trasách (uzavírky, obtížnost trasy, délka trasy, číslo autobusu atd.), pokud je trasa zavřená, je hned na začátku označení Temporarily closed. Pokud zavřená není, žádná informace tu není a je tedy otevřená.

Web – https://walkmeguide.com/en/madeira/trails-list/

Aplikace (placená – 150 Kč) – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.walkme

 

Autopůjčovna

Jako loni v únoru jsem opět objednala auto od Funchal Easy. Je to skvělá autopůjčovna, kde jde půjčit auto bez kreditky, bez depozitu a auto je plně pojištěno. Sami nám řekli, že nějaký ten škrábanec opravdu řešit nemusíme, když je to plně pojištěno. Z letiště jsme se rozhodli jet taxíkem, protože jsme věděli, že ten den už stejně nikam nepojedeme a auto jsme si nechali přistavit před náš byt až na druhý den ráno v 9:00.

Ověřovala jsem a rezervace jde příp. i zdarma zrušit, kdybyste třeba nakonec onemocněli a na Madeiru neodletěli.

Doporučuju rezervovat co nejdříve,  je to opravdu spolehlivá a velmi oblíbená autopůjčovna, takže později už nemusí mít auta dostupná. Já rezervovala v květnu, tj. cca 3 a půl měsíce před příjezdem a i takto na plnou letní sezónu jsme měli auto za 37 EUR za den.

Na Madeiře nebereme tu nejnižší třídu, abychom neměli problém vyjet kopce, ale raději o třídu vyšší. Tentokrát jsme měli Renault Clio a auto jezdilo dobře, nebylo problém vyjet žádný kopec.

Letos je obecně s auty na Madeiře obrovský problém, protože prý v době covidové nekupovali nová auta a tak jich je teď na Madeiře docela nedostatek. A tak kdo nerezervuje včas, buď auto nesežene vůbec, protože autopůjčovny už mají prostě vyprodáno a nebo když něco sežene, tak zaplatí třeba i 60-100 EUR za den, což je opravdu šílená částka, to už bych radši doporučovala cestovat busem (veškeré odkazy, čísla autobusů k jednotlivým trekům z naší první návštěvy najdete zde https://lenkacestounecestou.cz/madeira-06-2018/ , a zde jsou přehledně všechny appky a odkazy týkající se Madeiry – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-odkazy-a-aplikace/

Web – https://www.funchaleasy.com/index.php/en/

 

Taxi z letiště do Funchalu

Protože jsme věděli, že v den příletu už nikam na výlet nepojedeme, tak jsme se rozhodli půjčit auto až druhý den ráno. Z letiště do našeho bytu ve Funchalu (São Martinho) jsme jeli taxíkem, takto ve 4 lidech se to vyplatilo víc než Aerobus. Taxi si objednávejte vždy předem, na letišti bývá dražší.

Já jsem vybrala Funchal Airport Taxis a cena do Funchalu byla 20 EUR. Tuto cenu uvádí na webu a jednoduše objednáte přes objednávací formulář (viz odkaz níže). Taxikář jel docela rychle a v São Martinho jsme byli asi za 17 minut. Pak mě teda docela překvapil, že po mě chtěl 23 EUR, tak jsem mu ukázala vytištěný email s cenou 20 EUR. On prohlásil, že musí zavolat šéfovi, protože od něj prý dostal cenu 23 EUR. Poté co mu zavolal, tak teda potvrdil, že 20 EUR, takže doporučuju vždy ohlídat, proč by měl člověk platit víc, než byla původní cena z webu? Jinak tuhle společnost doporučuju, určitě víc než 20 EUR za cestu do Funchalu nedávejte, to je standardní cena u více taxislužeb, stačí jen objednat předem a nebrat taxi přímo na letišti.

Odkaz – https://www.funchal-airport-taxis.com/BOOK_taxisfunchalairport.htm

Den 1

Odlet z Prahy

Letěli jsme se Smartwings přímým letem a letělo nám to ve 12:20. My jsme hodně opatrní a neradi riskujeme jet na desátou hodinu do Prahy autem nebo vlakem. Vypadá to, že se to dá stihnout v pohodě, když se nic nestane, ale to u Českých drah a dálnice do Prahy nemůžete nikdy odhadnout a tak, když nám to letí v tuto hodinu, tak radši přespíme v Praze.

Jako vždy jsme přespali v Praze u letiště v Hostelu Modrá. U dvoulůžáku je tam společné WC a sprcha, u 3 lůžkového pokoje je sprcha a WC na pokoji. Není to žádný luxus, ale na přespání to úplně stačí, levnější ubytování v blízkosti letiště jsem nenašla (zde to většinou stojí tak 500 – 600 Kč/osoba). Pokud máte tip na nějaké další levné ubytování u letiště, budu ráda za tip (dejte vědět do komentáře), kdyby zde třeba někdy neměli volno.

Ráno jsme tedy nemuseli vstávat brzo a na letiště jsme dojeli pár zastávek autobusem č. 119, příp. 191 (zastávka K letišti).

Let probíhal v pohodě, počasí bylo krásné a tak i přistání na Madeiře bylo hladké.

Protože jsme věděli, že už ten den nikam na výlet nepojedeme, tak jsme se rozhodli půjčit auto až druhý den ráno. Z letiště do našeho bytu ve Funchalu (São Martinho) jsme jeli taxíkem, více info v sekci Taxi z letiště do Funchalu

Hostel Modrá – https://www.booking.com/hotel/cz/ubytovny-letiste.en-gb.html?aid=395541&label=Hostel%20Modra&sid=22e1a12050c8c9816717809087295541&dest_id=-553173&dest_type=city&group_adults=2&group_children=0&hapos=1&hpos=1&no_rooms=1&sr_order=popularity&srepoch=1631444484&srpvid=a46e4d81c9e8009a&ucfs=1&from=searchresults;highlight_room=#hotelTmpl

Den 2

Program jsme měli opravdu nabitý, ale určitě by se toho dalo stihnout víc, my totiž strávili dost času kolem zařizování našeho bytu. Takže hned druhý den ráno, jakmile jsme převzali auto od Funchal Easy, jsme vyrazili obrážet obchody, abychom dokoupili některé potřebné věci.

Počasí bylo krásné slunečné a tak jsme se rozhodli odpoledne vyrazit do hor.

 

Funchal – Vyhlídka Pico dos Barcelos

Nejdřív jsme zastavili na vyhlídce ve Funchalu Pico dos Barcelos. Je to poměrně známá vyhlídka, určitě doporučuju navštívit, je odtamtud krásný výhled na Funchal.

Mapa – https://mapy.cz/s/ganorukege

vyhlídka na město a oceán
vyhlídka na město a okolní kopce
schodiště za kterými jsou obrovské borovice

Eira do Serrado

Pak jsme vyrazili do hor na 2 krásné vyhlídky v Eira do Serrado. Je odsud opravdu nádherný výhled na vesničku Curral de Freiras (Údolí jeptišek). Je zde i kavárna s krásným výhledem na hory.

Mapa – https://mapy.cz/s/debumesejo

              https://mapy.cz/s/bokupegaso

pohled na horskou vesničku v údolí obklopenou vysokými horami

Den 3

Další den jsme měli opět nějaké pochůzky po obchodech a vrátili jsme se kolem oběda. Rozhodli jsme se tedy zůstat poblíž Funchalu.

Câmara de Lobos

Na oběd jsme zašli nejdřív do Câmara do Lobos. Je to moc hezká malebná rybářská vesnička, určitě doporučuju navštívit. Teď tam byla po vesničce i výzdoba, která byla vyrobená z různého odpadního materiálu, různé zátky, obaly, igelity atd., takže pokud máte rádi street art, Câmara do Lobos vás určitě nezklame.

malebné městečko Camara de Lobos s přístavem a lodičkami
výzdoba vyrobená z odpadků, např. oranžovo černá ryba, ryba s otevřenou pusou
výzdoba vypadající jako chobotnice
Modro červeno žluté loďka a v pozadí výzdoba
ulička s výzdobou a venkovní posezení restaurace
barevné barely místo květináčů
ulice s výzdobou

Dále určitě stojí za to projít uličku v centru (Rua São João de Deus – https://mapy.cz/s/melolofelu), kde najdete další zajímavou formu street artu, na domech jsou obrazy z různých etiket, od Fanty, Coly atd.

Zde je poměrně problém najít neplacené parkoviště, stáli jsme tedy na placeném parkovišti za 0,80 EUR/hodina.

Parkování – placené (za 0,80 EUR/hodina)

obraz tří vrabců
obraz papouška z etiket
obraz čápa
obraz muže s deštníkem

Teleférico das Fajãs Cabo Girão

Poté jsme vyrazili na lanovku Teleférico das Fajãs Cabo Girão, která se nachází kousek za Câmara do Lobos. Parkování zde bylo zdarma, ale jako na většině míst malé parkoviště bylo plné a tak se parkovalo u kraje silnice, kde se dalo.

Lanovka stála pro dospělého 5 EUR (zpáteční, nahoru se pěšky dostat nejde). Na Madeiře je celkem 7 lanovek a tato, stejně jako většina ostaních, je pěkně strmá a můžete se kochat nádhernými výhledy. Poté co jsme sjeli lanovkou dolů, šli jsme na pláž (https://mapy.cz/s/dekugofudu), která je dobře dostupná po chodníčku a na pláži jsou oblázky a přístup do vody byl celkem v pohodě.

Tohle rozhodně není přeplněná pláž, kromě nás zde byly asi jen 3 páry.

Pláž se nachází prakticky přímo pod známým útesem Cabo Girão.

Cena lanovka – 5 EUR dospělý (dítě 2,5 EUR)

Mapahttps://mapy.cz/s/fahugofoda

pohled ze stanoviště lanovky dolu a výhled na oceán
červená lanovka jedoucí dolů z útesu a strom
oblázková pláž pod útesem
útes a oblázková pláž
výhled na skálu, ovocné sady a oceán
červená kabinka lanovky
Balvan na oblázkové pláži a oceán
útes a výhled na oceán
pohled dolů na ovocné sady a oblázkovou pláž

Cabo Girão

Poté jsme se ještě vydali na vyhlídku Cabo Girão, což je údajně druhý nejvyšší útes v Evropě (589 metrů).

Návštěvu určitě doporučuju, výhled je odsud nádherný a můžete se projít zároveň na průhledném chodníku, odkud vidíte dolů.

Mapa – https://mapy.cz/s/nokoneveku

strmý útes, oceán a výhled na město
vysoký útes a oceán
stěna s nápisem welcome to Cabo Girão, útes 289 metrů vysoký
Palma a kvetoucí hortenzie

Den 4

Lodní výlet na delfíny

Syn a vlastně i já máme rádi lodní výlety a tak jsme se rozhodli vypravit se na lodní výlet na pozorování delfínů a velryb. Výlet jsem si objednávala přes Lenku Mendonca, Češku, která již velmi dlouho žije na Madeiře. Vybrala jsem si výlet přes společnost Rota dos Cetáceos, která je jedna z nejznámějších, která nabízí výlety na delfíny a velryby, vlastně nabízí pouze tyto výlety.

Takže pokud třeba máte jazykovou bariéru, určitě doporučuju zařídit přes Lenku, nabízí i jiné výlety. Stačilo jí napsat přes messenger na Facebooku (https://www.facebook.com/lenka.mendonca) a ona výlet zarezervovala a pak potvrdila, že je výlet zarezervován a stačí si vyzvednout a zaplatit lístky v 8:45 v neděli v den výletu.

Rota dos Cetáceos sídlí v centru Funchalu v Marina Shopping hned v přízemí na ulici Rua Conselheiro José Silvestre Ribeiro (https://g.page/rotadoscetaceomadeira?share)

Jinak si samozřejmě můžete objednat výlet sami přímo přes webové stránky Rota dos Cetáceos (https://www.rota-dos-cetaceos.pt/index.php/pt/home).

Poté co všichni dorazili a zaplatili, tak nám pustili krátký dokument o delfínech, kdy průvodkyně zároveň shrnula různé zajímavé informace o delfínech a velrybách. Probíhá to tak, že na břehu mají 2 spottery, každý na jiném místě a ti dalekohledem hledají velryby a delfíny a člun pak navádí, kam má jet. Tato společnost nabízí dokonce náhradní výlet zdarma, pokud by během výletu nebyli vidět žádní delfíni a velryby.

Po shlédnutí dokumentu jsme pak všichni společně vyrazili do přístavu, který je odsud jen kousek. Upozorňovali, že pokud má někdo problém se zády nebo mu na moři bývá špatně, tak je lepší nesedat si úplně dopředu. Kdo chce, může si vzít vestu (většinou si ji braly jen děti).

Výlet trval asi 2 a půl hodiny a viděli jsme opravdu hodně delfínů, velrybu ale žádnou. Chvílemi byly i pořádné vlny a člun krásně skákal a skoro všichni ječeli, jak jsme se vždy na chvíli ocitli ve vzduchu a příď  člunu pak padala dolů. To jsme si fakt užívali, byla to super jízda.

Cestou zpět to vzali kolem pobřeží kolem útesu Cabo Girão, takže jsme ho mohli vlastně shlédnout ze všech úhlů – ze člunu, z pláže i ze shora z vyhlídky.

Odkaz Rota dos Cetáceoshttps://www.rota-dos-cetaceos.pt/index.php/pt/home

Rezervace vstupenekhttps://www.rota-dos-cetaceos.pt/index.php/pt/reservas
Cena – dospělý 49,50 EUR (dítě 34,50 EUR)

Delfín v oceánu a racci okolo
Pohled na strmé skály
pohled na oceán a skály
Oceán a strmá skála na pobřeží
Skála v oceánu a pohled na hotely na pobřeží a kopec v dálce
skalnaté pobřeží a budovy hotelů
obchod společnosti Rota dos cetaceos

São Vicente

Na oběd jsme se vydali do São Vicente, kde jsme chtěli vyzkoušet restauraci Panoramic Ocean (https://goo.gl/maps/zowqUmvF1CxBVQ3i9) kde by mělo být jídlo bufetovým stylem za velmi dobrou cenu (víkend 9 EUR, všední den 5 EUR), ale evidentně je to tak oblíbená restaurace, že bylo plno a brali pouze rezervace na pozdější hodiny.

Tak jsme zašli do jiné, kde jsme si dali výbornou kuřecí espetadu. Bližší informace najdete v sekci Restaurace.

Parkování bylo zdarma (https://mapy.cz/s/nurunetava).

Miradouro do Passo

Před příjezdem do São Vicente jsme se zastavili na vyhlídce Miradouro do Passo (https://mapy.cz/s/hazarabode).

Výhled na zeleň a skály pokryté zelení
výhled na městečko obklopené zelení a v dálce oceán

Trochu jsme se pak prošli po São Vicente a pak jsme pokračovali dál.

silnice s tunelem pod skálou ze které padá vodopád
polosuchá říčka a dva mosty a v dálce oceán

Vodopád Véu da Noiva

Dále jsme po cestě zastavili u vodopádu Véu da Noiva, který určitě stojí za návštěvu. Kousek od vodopádu najdete i stánek se suvenýry a je možné si zde posedět u kávičky. Parkování bylo zdarma.

Mapa – https://mapy.cz/s/jepobefejo

oceán vedle skály z které padá malý vodopád
zeleň a výhled na oceán

Seixal – přírodní bazénky

Dále jsme měli namířeno do Seixalu, bylo krásné slunečné počasí a tak jsme se rozhodli strávit odpoledne koupáním v přírodních bazéncích. Tady jsem byla poprvé a byla jsem nadšená.

Jsou tu hned dvoje bazénky vedle sebe, jedny krásnější než druhé. My si našli místečko na ležení u těch vpravo (Piscinas Naturais do Seixalhttps://mapy.cz/s/mupokonora), tam bylo méně lidí a lepší přístup do vody, trochu písek, takže to neklouzalo a boty do vody nebyly potřeba.

přírodní lávové bazénky ke koupání v Seixalu
lávový bazének
Lávový bazének a lidé na břehu

Ty druhé (Poças das Lemashttps://mapy.cz/s/gejuraleso) se mi líbí ještě víc, nad vodou je krásný skalní oblouk, prostě nádhera. Ale zde je přístup do vody horší, jde zde velký plochý kámen, který může trochu klouzat, takže je potřeba být opatrný a zde je lepší mít boty do vody.

Skalní oblouk nad přírodním lávovým bazénkem
Plavci v lávovém bazénku obklopeném skalami
Lávový bazének s několika plavci a skály
lávový bazének s plavci a výhled na oceán
Přírodní lávové bazénky a lidi na skalách
2 ženy koupající se v lávovým bazénku a skalní oblouk
Skalnaté pobřeží a přírodní lávové bazénky
přírodní lávové bazénky
výhled na oceán a skály vyčnívající z oceánu

Najdete zde i občerstvení, sprchy atd.

Parkování i vstup je zdarma.

Doporučuju, koupání je tu nádherné.

Nechala jsem zde putovní kamínek, který jsem našla těsně před odjezdem na Madeiru, tak uvidíme, kam bude putovat dál.

Piscinas Naturais do Seixalhttps://mapy.cz/s/mupokonora

Poças das Lemashttps://mapy.cz/s/gejuraleso

Jinak v Seixalu je i nádherná pláž s černým pískem, za mě nejhezčí pláž na Madeiře

oceán a výhled na přírodní lávový bazének

Cestou zpět jsme nikam nespěchali a tak jsme nejeli rychlejší cestou přes tunely a zastavili jsme se na pár vyhlídkách v horách (https://mapy.cz/s/gebohodala). Tyto dny bylo na horách dokonce tepleji než v nižších polohách a na Encumeadě vanul až nezvykle teplý vítr i takto na večer.

Výhled na hory
Výhled na hory a jasná obloha
Výhled na horskou vesničku a hory

Den 5

Další den jsem měla dopoledne další zařizování, nejdřív se sejít s novou agenturou na správu bytu, abych se rozhodla, zda vyměním stávající příšernou za tuhle. Schůzka probíhala dobře a tak jsem se rozhodla to s touto agenturou zkusit. Pak jsem ještě zaběhla do obchoďáku La Vie do Meo, abych si domluvila instalaci wifi. Naštěstí měli volné okno hned na druhý den ráno, kdy jsem měla mít dopoledne stejně zabité, protože měli přivézt pračku.

U obchoďáku La Vie jsem narazila na výborný stánek s ovocem (hned před vchodem do obchoďáku – https://mapy.cz/s/kabevapesa), kde měli nejlevnější maracuji (ve frutaria u nás v Sao Martinho tentokrát stála cca 9 EUR, zatím dle mé zkušenosti tam vždy byla v létě dražší) a tady v tomhle stánku měli maracuja roxo (ta fialová) za pouhých 6 EUR /kg, banánová maracuja za 5 EUR a žlutá citronóvá a červená za 6,50 EUR.

Garajau

Vyhlídka Cristo Rei

Po obědě jsme se vydali do Garajau, na vyhlídku Cristo Rei, kterou jsem viděla už po několikáté. Výhled je odsud nádherný, návštěvu určitě doporučuju.

Mapa – https://mapy.cz/s/bosubureda

vyhlídka na skalnaté pobřeží a oceán
Socha krista a jasná obloha
Schody vedoucí dolů k oceánu a dřevěné zábradlí

Lanovka Teleférico Garajau

Hlavním důvodem, proč jsem chtěla znova do Garajau, bylo vyzkoušet lanovku vedoucí na pláž. Sem se teda dá dostat i pěšky po klikaté cestě, ale když lanovka stojí pouze 3 EUR zpáteční, komu by se to chtělo v tom vedru šlapat, že?

výhled dolů na oblázkovou pláž a oceán
výhled dolů na oblázkovou pláž a cesta klikatící se dolů
Strmá lanovka jedoucí dolů z útesu
Pláž u skály, oceán a červenobílý slunečník
strmá lanovka, červená kabinka lanovky jedoucí dolů
Oblázková pláž, útes a oceán

Vzhledem k tomu, že je tahle pláž v blízkosti městečka, tak rozhodně nebyla prázdná jako ta pod Cabo Girão, lidí zde bylo poměrně dost. Také bylo dost těžké najít stín, ale na kraji u skály jsme nějaký našli. Pláž je to moc hezká, ale jsou zde poměrně velké kameny, takže pohyb po pláži a přístup do vody není nic moc, zde určitě doporučuju boty. Také je poměrně brzo hloubka, takže tahle pláž není moc vhodná pro malé děti.

Na této pláži najdete veškeré zázemí jako restauraci, toalety i sprchy.

Cena lanovky (zpáteční) – 3 EUR (dítě 2 EUR)

Provozní doba lanovky – 10:00 – 20:00

Mapa – https://mapy.cz/s/notamusuzu

Den 6

I v úterý jsem měla mít dopoledne prakticky zabité, protože měli přijít na instalaci wifi a pak měli přivézt z eshopu Worten pračku. Na wifi měli přijit mezi 8-10:00 a čas dodrželi, wifi nainstalovali a vše proběhlo bez problémů.

Zato eshop Worten opět totální fiasko. Nejhorší eshop co znám a co jsem postřehla, nadávají na něj všichni. Vzhledem k tomu, že jsem pračku objednávala ještě asi 3 týdny před odletem na Madeiru, eshop se jevil jako jednodušší řešení, než hnát svou stávající totálně neschopnou a nespolehlivou agenturu, aby vybrali pračku na prodejně a tak jsem vybrala na eshopu pračku, u které psali, že je skladem (čemuž jsem teda moc nevěřila, říkala jsem si, že to bude určitě stejné šméčko jak v ČR, kde také často píšou, že je zboží skladem i když to není pravda, prostě boj o klienta, protože když lže jeden eshop tak musí lhát všichni, aby ten poctivý nepřišel o klienta, když by přiznal, že zboží skladem není…). Takže i když psali na webu, že doručení by mělo být do 3-5 dnů, napsali pak email, že pračka bude doručena asi za 3 týdny 11.8. To měla tedy pračku převzít agentura a ten den mi psali, že jim Worten dal vědět, že pračku nedovezou, že bude až další den 12.8. Další den jí opět nepřivezli a už ani nedali vědět, že ji nepřivezou. Tak jsem naběhla do prodejny Wortenu v obchoďáku Madeira Shopping (ještě že je od nás vše tak blízko), abych zjistila, co se stalo a kdy ji přivezou. Na informacích jsem čekala téměř hodinu, než se pán někam dovolal a získal nějakou informaci. Pak řekl, že je vše ok a že si teda mohu zvolit termín, kdy jí mají přivézt, tak jsem si to naplánovala na úterý 17.8. mezi 8:00 – 14:00 a doufala jsem, že to tentokrát klapne. Nadiktovala jsem raději i své číslo a řekla jsem jim, aby volali mě a ne agentuře, že si pračku převezmu sama, když už jsem na Madeiře. No a v úterý kolem 10:30 jsem dostala informaci od agentury, že mu psali, že opět pračku nedovezou a že si můžu na prodejně vybrat jinou a dostat 20% slevu. Takže jsme hned jela celá vytočená s taťkou do Wortenu a zjistila jsem, že moje pračka, kterou mi už měli celkem 3x přivézt, není vůbec skladem na Madeiře, ale zatím trčí ve skladu v Lisabonu. Neuvěřitelné. Jak můžou 3x potvrdit přesný den a čas dovozu, nechat mě čekat a až v daný den vždy napsat, že ji nedovezou a to celkem 3x? Četla jsem i recenze od jiných zákazníků, že u obou největších eshopů na elektro na Madeiře je to podobné, že na zboží čekali třeba přes měsíc a pak jim doporučili vybrat si raději pračku přímo na prodejně…Takže jsem si raději také vybrala pračku na prodejně, zrušila objednávku na eshopu a domluvila dovoz na čtvrtek, což byl nejbližší termín. Opět se jim moc nelíbilo, že nemám portugalské tel. číslo, že prý neradi volají na cizí a tak i když slibovali, že řidič 30 minut předem volá, tak nikdo nevolal a rovnou zvonili u dveří. Ale aspoň to konečně klaplo a na počtvrté pračku dovezli. Ufff :p

Funchal – Praia Formosa

Tento den jsme se kvůli zařizování rozhodli zůstat ve Funchalu a vyzkoušet tedy pláž Praia Formosa, kterou máme asi 2 km od našeho bytu. Je to největší pláž ve Funchalu, najdete zde několik restaurací a z našeho bytu sem jezdí i přímý autobus. Parkování teda nic moc, takže je zas možno kdekoliv u silnice, nebyl to problém, takže parkování opět zdarma.

Akorát zde byl trochu problém najít stín, ale jako vždy jsme nějaký našli, i když to pak máme třeba trochu dál do vody.

Tahle pláž je směs oblázků a písku, u vstupu do moře spíše písek, takže přístup do vody je v pohodě. Je tu mělko poměrně dlouho od břehu, takže tato pláž je vhodná i pro děti. Dalo se v pohodě i bez bot do vody, i když je to samozřejmě lepší mít boty, když část pláže je oblázková.

Mapa – https://mapy.cz/s/kuzefulona

kamenito písčitá pláž, oceán a hotely na pobřeží
oblázková pláž se skalnatým poloostrůvkem
Pláž a oceán a v popředí racek na skále

Promenáda

Pokud vás nebaví pouze ležet na pláži, můžete jít na procházku po promenádě podél pláže, která vede až do Câmara de Lobos.

Je to jednoduchá procházka po rovině. Na začátku promenády se zdá, že může být také příjemné koupání, pláž je opět směs kamenů, oblázků a písku a díky skále zde bude větší stín (my se neradi opalujeme, takže vždy vyhledáváme stín).

Kamenitá pláž a útes v oceánu
cesta a pláž a hotely
Chodník se zábradlím, kameny a výhled na oceán
chodník se zábradlím a výhled na oceán

Tato trasa se dá jít už z Lido přes Doca das Cavacas a projít i celou pláží Praia da Formosa (ale pozor, tunel za Doca do Cavacas nemusí být vždy otevřený, v květnu třeba nebyl, tak by se to muselo složitěji obcházet a nešlo by jít po pláži.)

My nešli úplně celou trasu, v Câmara de Lobos jsme už byli, tak jsme až do Câmara do Lobos nedošli

Průvodce 60 tras – trasa 1

Trasa – https://mapy.cz/s/pesefabeta (3 km, 59 min.)

Den 7

Levada Fajã do Rodrigues

Další den jsme se rozhodli dát konečně menší trek, který zvládnou i rodiče.

Vybrala jsem teda levadu Fajã do Rodrigues. Je to jednoduchá krátká levada vedoucí po rovině, žádné schody, takže tuto levádu zvládne každý. Po cestě byly 3 tunely, jeden kraťoučký, to bych ani nenazývala tunel a dva trošku delší, kde sice bylo vidět na konec, ale i tak bylo lepší použít čelovku. Místy měl tunel tak cca 160 cm, tak bylo potřeba se mírně sehnout. Cestička v tunelu vedle levády není zrovna široká, tak je lepší mít na sobě spíš menší batůžek, aby se mohl člověk tisknout víc ke skále.

leváda a bujná vegetace
kaskádovitý vodopád
Tunel ve skále
průchod tunelem

Je to krásná leváda s moc hezkými výhledy a bujnou vegetací.

leváda a kaňon
leváda a výzhled na lesy
leváda a vstup do tunelu

Na konci je ještě jeden tunel, ten má ale 1 km, tak ten jsme se rozhodli nejít, za ním je sice ještě nějaký vodopád, ale pak leváda stejně končí a 1 km v tunelu nám přišlo docela dlouhá cesta a nevím teda, co bych dělala, kdybychom potkali někoho v protisměru, rodiče a syn by určitě nechtěli skákat do levády, nezkoumali jsme, jak moc je zde leváda hluboká, jestli by do ní šlo jednoduše vlézt.

Překvapilo mě, že v průvodci je tato trasa označená jako černá, asi kvůli těm tunelům, mě tato leváda vůbec nepřišla nějak těžká.

výhled na zalesněné hory
leváda u skály, úzká cesta se zábradlím a stromy
leváda a tunel ve skále
leváda a bujná vegetace
Fialový květ a listy
leváda a kapradiny
leváda a bujná vegetace
leváda a úzký chodníček a zábradlí

Časová náročnost

 • Cesta nám zabrala 2 hod. 45 minut velmi pomalou chůzí

Praktické informace

 • doporučuju vzít si čelovku na cestu tunely
 • občerstvení – po cestě žádné

Děti

 • Průvodce 60 tras neuvádí, že by byla vhodná pro děti
 • Můj názor – my šli s 8 letým synem a bylo to v pohodě, obzvlášť tunely ho nadchly (takže zvažte sami, podle toho jak je vaše dítě velké a co zvládne)

Trasa – PR16

Průvodce 60 tras – Trasa 32

Trasahttps://mapy.cz/s/fulafupuca (5,4 km, dle mapy.cz 3:05 hod.)

Ribeira da Janela

Dále jsme se zastavili v Ribeira da Janela, kde v oceánu najdete opravdu nádherné útesy.

Mapa – https://mapy.cz/s/majeredufa

útesy v oceánu a oblázky

Porto Moniz

Přírodní bazénky zdarma

Protože nám počasí opět přálo a bylo slušné vedro, tak jsme dále pokračovali do Porto Moniz, abych rodičům a synovi ukázala přírodní bazénky. Tento den jsme se zastavili u těch zdarma, které se mi stejně líbí víc, protože jsou takové přírodnější a není tu tolik lidí. Je tu fakt krásné koupání, přístup do vody v pohodě, těch míst, odkud se dá do bazénku vlézt je poměrně dost, tak si každý může vybrat, kde se mu to líbí nejvíc. A na kraji není hloubka, takže je to tu vhodné i pro děti.

Sprchy i toalety tu také jsou. Také si můžete dát něco v restauraci Cachalote, která je hned vedle a ceny jsou tu příjemné.

Mapa – https://mapy.cz/s/buhunobado

Ke konci dovolené jsme vyzkoušeli i druhé placené bazénky

Skály v lávovém bazénku a oceán
Přírodní lávové bazénky
přírodní lávové bazénky a výhled na oceán
skály u lávových bazénků
lávové bazénky
Restaurace s venkovním posezením a slunečníky
Přírodní lávové bazénky
Lávové bazénky
Přírodní lávové bazénky
Přírodní lávové bazénky a oceán

Den 8

Funchal – centrum

Další den měli dopoledne přivézt pračku, konečně se zadařilo a na čtvrtý pokus ji konečně dovezli. Naštěstí přijeli už kolem 10:30. Pak jsme jeli do centra Funchalu, kde jsem rodiče vyslala prohlédnout si krásný park Santa Catarina a já si v mezičase šla vyřídit podpis smlouvy s novou agenturou.

V centru Funchalu není úplně lehké zaparkovat, o parkování zdarma ani nevím, kde by to šlo (pokud máte tipy, kde se v centru dá parkovat zdarma, tak sem s nimi do komentářů 🙂 ). My si tedy oblíbili placené parkování u muzea CR7 (Muzeum Cristiana Ronalda), kde nebyl nikdy problém zaparkovat (https://mapy.cz/s/lunuhareso).

budoa CR7 museum, na průčelí je postava fotbalisty
Plastika barevné ryby
budova musea CR7 a několik turistů
Loďky a výhled na moře a město v kopci

Lanovka na Monte (Teleférico do Monte)

Pak jsme se vypravili do centra Funchalu, odkud jsme jeli lanovkou na Monte. Není sice nejlevnější (11 EUR dospělý), ale výhled z lanovky byl krásný. Cesta nahoru trvá cca 15-20 minut.

Mapa – https://mapy.cz/s/halodatedu

Cena – dospělý 11 EUR, pouze 1 jízda, jinak zpáteční je za 16 EUR (dítě 5,50 EUR, do 6 let zdarma)

Provozní doba lanovky – 9:00 – 17:45

Web – https://madeiracablecar.com/

Kabinky lanovky
lana od lanovky a výhled na město
výhled z lanovky a budova lanovky
Kabinka lanovky a výhled na město
Výhled na město a budovy
Lanovka a výhled do krajiny
Výhled do krajiny a most
lanovka a sloup od lanovka a výhled do krajiny
Budova s lanovkou
Cedule ukazující ke kostelu (Igreja) a k lanovce Teleférico

Monte

Igreja de Nossa Senhora do Monte

Na Monte jsme si prohlédli kostel Igreja de Nossa Senhora do Monte, kde se nachází ostatky Karla I.

Mapa – https://mapy.cz/s/gunefejeva

schodiště vedoucí ke kostelu
Socha Karla I
Bílošedý kostel, dva turisté a výzdoba
Kostel

Saně – carros do cesto

A pak jsme se rozhodli vyzkoušet saně, které jsou velmi známou atrakcí na Monte. Je to pěkně komerční záležitost, ale tím že budu jezdit na Madeiru častěji, přišlo by mi divné, abych tuto atrakci nevyzkoušela. Navíc pro dítě je to super zážitek, tak jsem si tuto atrakci schovávala na návštěvu, kdy se mnou bude syn, ten se samozřejmě na saně strašně těšil. Teda musím říct, že i já jsem si to fakt užila 🙂

Saně pro dva stojí 30 EUR, takže 15 EUR osoba. Příp. jsou i větší saně pro 3 osoby za 45 EUR za saně. Muži, kteří saně řídí, mají podrážky vyrobené z pneumatik a tím, jak při jízdě brzdí, prošoupou jich několik za rok. Fronta na saně nebyla moc velká a šlo to poměrně rychle. Je to pěkná jízda, je super jak vás v zatáčkách natáčí do strany a člověk má pocit, jak vás navezou přímo do zdi. Po cestě číhají dva fotografové a dole hned nutí koupit si 1 fotku z jízdy za 10 EUR. Když jsme neprojevili zájem, tak nám nabízeli hned obě fotky (nás a rodičů) za 10 EUR, takže 5 EUR za jednu…

muži v bílém oblečení a proutěné saně
Muži v bílém na silnici a proutěné saně
muži oblečení v bílem a proutěné saně

Dle webu je cesta je dlouhá 2 km, ale teď při přípravě tohoto článku, když jsem to naklikala do mapy, tak jsem zjistila, že to je jen 1,4 km. Cesta končí ve čtvrti Livramento (https://goo.gl/maps/Eh8Gjtoqkdrz2cxs6 ). Tam číhají taxikáři, aby vyvezli lidi buď nahoru na Monte nebo naopak do centra Funchalu. Za taxi chtějí 10 EUR. Jezdí odsud ale i autobus č. 19, takže mi taxi přijde zbytečné a navíc nám to mělo jet za pár minut. Ale taxikář to na nás zkoušel, že prý to jede až za hodinu :p Ale i kdyby tento ujel, dá se popojít kousek dál na jiný autobus (č. 27, zastávka zde – https://mapy.cz/s/rakarofuse )

Jinak pěšky do centra Funhalu by to bylo cca 2 km, což se taky dá v pohodě… (https://mapy.cz/s/jugucomuno)

Odkaz – https://www.carreirosdomonte.com/v2/en/prices.php

Mapa (nástupní místo a prodej vstupenek) – https://mapy.cz/s/regubasele

Mapa (výstupní místo) – https://goo.gl/maps/Eh8Gjtoqkdrz2cxs6

Trasa, kudy jedou saně – https://mapy.cz/s/humasogapu (1,4 km)

Zastávka autobusu č. 19 – https://mapy.cz/s/nelafubegu

Jízdní řád bus č. 19 – http://www.horariosdofunchal.pt/carreiras/19.pdf

Bílá dodávka, muži v bílém oblečení
Cedule carreiros do Monte a ceník jízdy na saních

Mercado dos Lavradores

Poté jsme zašli na trh Mercado dos Lavradores, kde už jsem byla několikrát. Doporučuju jít sem spíš ráno, kdy je tu více stánků a je tu i trh s rybami, myslím, že do 14:00. Trh s ovocem je otevřen myslím do 19:00. Zde rozhodně nic nekupujte (hlavně v dolním patře, kde uvidíte lákavě vypadající stánky s krásně vyskládaným ovocem), zde je to opravdu předražené a co jsem slyšela, tak prý ovoce i doslazují. Taková maracuja zde stojí cca 20-25 EUR/kg, přitom ve frutaria (obchod s ovocem a zeleninou) nebo v pouličních stáncích stojí mezi 6- 10 EUR/kg. Takže zde rozhodně ověřovat ceny a v dolním patře jen ochutnejte, ale s díky odmítněte. Já je ráda provokuju a když mě hned začnou lanařit, ať něco koupím, tak jim řeknu, že děkuji, ale že 20 EUR/kg je předražené a že už jsem si maracuju nakoupila za 6 EUR/kg :p Kdybyste viděli ty jejich obličeje :p

tržnice s exotickým ovocem jako růžová pithaya, maracuja, rajčenka, banány, mango atd.
Tržnice kde je ovoce vyskládané do kuželů - maracuja, mango, rajčenka, monstera, ananas
plod monstery v ošatce
Plod monstery za 14,00 Eur/kg
Pepina
trs zelených banánů a ošatky
červená pitanga a monstera
Tržnice s různými druhy ovoce, např. pithaya, mango, monstera, maracuja
Budova tržnice Mercado dos lavradores
pohled dolů a keř s růžovými květy

V druhém patře najdete i ovoce za standardní ceny, tyto stánky poznáte, že jsou to běžné stánky s méně exotickým ovocem a nejsou tak krásně vyskládané.

Každopádně se mějte na pozoru a klidně ochutnejte, ale ty předražené kousky nekupujte, nejbližší dobrou frutaríi najdete téměř naproti tržnici Mercado dos Lavradores ve Frutaría do Anadía kousek pod obchoďákem Anadía (https://goo.gl/maps/41miJJ2Dp58DbXV87).

Zona Velha – Malované dveře

Pak jsme si prošli Zona Velhamalovanými dveřmi. Byla jsem tu už potřetí, ale stále narážím na nové malované dveře, které jsem ještě neviděla. A to jich takto k večeru bylo vidět výrazně méně, protože už je otevřená většina restaurací a tak tyto otevřené dveře nevidíte.

Zastavili jsme se zde na večeři v restauraci O Jango (https://mapy.cz/s/cotahuzupu), která měla i denní menu (prato do día) za příjemné ceny. Více informací v sekci Restaurace.

Mapa – https://mapy.cz/s/kofapamaku

malované dveře s dvěma indiány
malované vrata s kotvou, kormidlem a lvem s lvíčetem
Malované dveře s mužem s červeným kloboukem a ženou s červenými náušnicemi a náhrdelníkem
malované dveře na kterých je postava
Dveře na kterých je namalovaná pani s blond vlasy a červenými šaty
obraz s dvěma dámami, jedna v červených šatech, druhá v modrých šatech
malované dveře
dveře, na kterých je namalovaný obličej
pomalované dveře
malované dveře s paní v bílých šatech a černém klobouku s červeným pozadím
malované dveře
pomalované dveře a před nimi květiny

Den 9

Pico do Arieiro

Dle předpovědi počasí opět hory slibovaly krásné slunečné počasí (no, otázka zda krásné, tento den i v horách bylo pěkné vedro :p ) a tak jsme se vydali do hor na Pico do Arieiro.

Cestou jsme se zastavili na nějakých vyhlídkách:

Montado do Paredão – Curral das Freiras

 https://mapy.cz/s/cokotepuzo

Výhled na hory a jasná obloha
Výhled na hory
Výhled na hory a zeleň

Pokud máte rádi treky, nenechte si ujít trek z Pico do Arieiro na nejvyšší horu Pico Ruivo.

Lepší je prý jít takto z Pico do Arieiro na Pico Ruivo a pokračovat do Achada do Teixeira. Pokud má někdo auto, tak se někteří vrací zpět na Pico do Arieiro, ale tohle není opravdu lehká trasa, takže to není ideální. Já se na tento trek teprve chystám někdy časem, ale určitě nechci jít stejnou cestou zpět, to bych nedala. Takže spíš zpět taxikem nebo stopem zpět k autu nebo vynechat auto, jet busem do Poiso a odtud ideálně stopem nebo 2 km taxikem na Pico do Arieiro a odsud na Pico Ruivo a do Achada do Teixeira a odsud popojet taxikem do Santany a ze Santany jede do Funchalu autobus.

Tím, že jsem tu byla se synem a s rodiči, tak jsem se tento trek nechystala jít a navíc bylo fakt slušné vedro. Ale těch výhledů se tady člověk prostě nemůže nabažit a tak jsem se rozhodla aspoň pro malou ochutnávku a šli jsme aspoň cca 1 km tam a 1 km zpátky (https://mapy.cz/s/kanozazuza). Na tenhle trek se opravdu těším, ty výhledy jsou fakt nádherné. Ale není to úplně jednoduchý trek, jsou to neustále schody nahoru a dolů, takže někomu, kdo má problémy s koleny, bych tento trek nedoporučovala (ale jinak se dá na nejvyšší horu Pico Ruivo dostat jinou cestou, z Achada do Teixeira a stejnou cestou zpět, tato druhá cesta vedoucí na Pico Ruivo je opravdu lehká, více schodů až těsně před vrcholem, takto jsme to šli při naší první návštěvě Madeiry, více info zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-06-2018/#Pico_Ruivo).

Štíty hor s modrou oblohou
cestička se zábradlím v horách a jasná obloha
výhled na hory a obloha bez mráčku
hory a schody vedoucí směrem na skálu
výhled na hory
Schody v horách se zábradlím vedoucí nahoru
Krásný výhled na hory
schody v horách a keříky
Vrcholky hor
Hory a jasná obloha

Tady jsme pak zašli ještě na vyhlídku Miradouro do Juncal, odkud je krásný výhled na Orlí skálu, bohužel už byla trochu v mracích (https://mapy.cz/s/kodelerevo).

Je tady i restaurace za normální ceny, takže se tu dá i poobědvat, ale nečekejte žádný velký výběr jídel. Více info v sekci Restaurace.
Mapa – https://mapy.cz/s/lejofamebe

Výhled na hory

Lanovka Teleférico da Fajã dos Padres

Dále jsme se rozhodli ještě vyzkoušet lanovku Fajã dos Padres. Další pěkně strmá lanovka s krásnými výhledy, ale je poněkud dražší, zpáteční stojí 10 EUR (dítě naštěstí zdarma). Není to zrovna málo, ale tím, že budu jezdit na Madeiru pravidelně, tak chci postupně vyzkoušet všechno 🙂

pohled dolů na oceán a ovocné sady
kabina lanovky Faja dos Padres
Strmá lanovka jedoucí z vysokého útesu
pohled dolů z útesu na sady a pár domků a oceán
Pohled dolů na oceán a pláž
Záhony a ovocné sady a cedule Welcome

Poté co vystoupíte z lanovky, k pláži se jde cestou kolem sadů s různým exotickým ovocem – manga, avokáda, banány, pitanga, fíky, maracuja a také tu najdete i vinice. Dá se tu zakoupit (rezervace přes web níže) i prohlídka sadů s průvodcem a ochutnávkou ovoce. Zatím jsme nezkoušeli, třeba někdy příště.

Cesta pod vinicí a oceán
cestička mezi banánovými plantážemi
Faja dos Padres
Banánovník s malinkými banány a fialovým květem
Banánovník
Banánovník s dozrálými banány
tři manga na stromě
dvě zelená avokáda na stromě
strom s avokádem
Strom manga
oranžový květ Strelitzie a listy

Na záhonech se tu pěstují i pepina a různá zelenina atd.

pepino na kameni a listy
Záhony se zeleninou a vzadu ovocné stromy

No, ani zde přístup do vody nic moc, dost velké kameny a brzo hloubka, takže to není úplně vhodná pláž pro děti. Sem rozhodně doporučuju boty do vody.

Je tu i restaurace, ale na jídle jsme tu nebyli.

Cena lanovky – 10 EUR dospělý (dítě zdarma)

Provozní doba v létě – 10:00 – 19:00

Mapa – https://mapy.cz/s/lafocuhada

Web – https://fajadospadres.com/faja/index.php/acessos-en/elevador-en

oblázková pláž u oceánu a skála
betonová cesta k pláži, několik palem a oceán
betonová cesta, podél ní palmy a útes
oblázková pláž s lidmi, slunečníky a útes
Restaurace s venkovním posezením a stáhlé slunečníky
Lano od lanovky, dole pár domků, sady a oceán

Den 10

Levada do Norte (Boa Morte – Espigão)

Další den jsme se opět vydali na další levádu, tentokrát padl výběr na Levadu do Norte, teda jen její zlomek, tohle je opravdu dlouhá leváda, takže se nedá jít v jeden den celá.

My se rozhodli jít část z Boa Morte téměř po Espigão. Je to opravdu krásná leváda, na začátku vede převážně eukalyptovým lesem a pak za silnicí u Eira do Mourão, cca v polovině trasy se otevřou nádherné výhledy do krajiny na terasovitá políčka. Byli jsme z téhle levády nadšení, doporučuju. Od této druhé poloviny už většinou nebylo zábradlí, tak že je možné, že někdo se závratěmi už by se zde necítil úplně dobře. Ale jde se stejnou cestou zpět, tak není problém nedojít až do Espigão a můžete se vrátit dříve. My také nedošli až úplně do konce, už jsme měli hlad, takže jsme se vydali na zpáteční cestu dříve. Roste zde hodně ostružiní, takže jsme si dali aspoň malou svačinku a taky jsme si natrhali pár fíků, ale teprve začínaly dozrávat.

výhled na hory a terasovitá políčka
Hory a výhledy do údolí a na oceán
výhled na hory a lesy a několik borovic
Hory a výhledy do údolí na Levada do Norte
Výhled do údolí a na oceán
Leváda u skály a výhled do údolí
Pohled do výšky na koruny eukalyptů
Exponovaná leváda a vedle chodníček bez zábradlí a výhled do údolí na hory a lesy

Ke konci už byla kvalita chodníčka místy dost špatná, beton už byl dost vydrolený. 

leváda a chátrající betonový chodníček
Leváda s poničeným chodníčkem
Výhled na terasovitá políčka a skálu
Vlevo eukalypt a pohled na hory a údolí

Na téhle levádě jsme potkali opravdu jen pár turistů většinou v protisměru a na začátku taky 3 organizované skupinky s cestovkou, ale ti šli naštěstí také v protisměru, takže prakticky celou cestu jsme šli sami.

Také zde byly vidět krásné porosty s kvetoucími mučenkami (maracuja), některé už měly plody.

leváda vedle ní cestička a v dálce eukalyptový les
Eukalypty
pnoucí se maracuja
Mučenka
plod banánové maracuji s oválným tvarem a za ním list kapradí
Maracuja (mučenka)
Eukalyptus
tři fíky na stromě
Leváda a ruka s několika ostružinami

Časová náročnost

 • Cesta nám zabrala cca 4 hodiny 15 minut 

Praktické info

 • Občerstvení – po cestě žádné
 • Po Eira do Mourão je nebezpečí závratí velmi nízké, odtud dál pak už není chodníček zajištěný a jsou tam srázy dolů, takže možná pro někoho se závratěmi už by to nebylo úplně jednoduché. Pro někoho bez závratí to bylo ale v pohodě, chodníček je dostatečně široký pro pohodlnou chůzi. Pokud byste se necítili dobře, není problém se vrátit, nejedná se o okruh, jde se stejnou cestou zpět.

Děti

 • Průvodce 60 tras neuvádí, že by tato trasa byla pro děti
 • Můj názor – můj 8 letý syn levádu zvládl bez problémů, zvažte tedy sami, co zvládne vaše dítě. (část, kde už není zábradlí určitě není moc vhodná pro malé děti)

Průvodce Madeira 60 tras – trasa 7

Trasa – https://mapy.cz/s/pematocobe (10,1 km, dle mapy.cz 4:49 hod.)

Lugar do Baixo

Pak jsme zajeli na oběd do Onda do Sol v Lugar do Baixo. Více info v sekci Restaurace.

Zde je i menší pláž na koupání, ale nezkoušeli jsme.

Oblázková pláž s několika lidmi ležícími pod slunečníkem a oceán

Ponta do Sol – pláž

Pak jsme popojeli na pláž do Ponta do Sol. Je to moc hezká malebná vesnička.

kostelík vedle kterého jsou dvě palmy a v pozadí skála
Strom s červenými květy
Městečko s domy a v dálce banánové plantáže
v dálce banánové plantáže a v popředí kostelík
Stromy s červenými květy

Pláž je hezká, ale přístup do vody teda nic moc, pláž měla snad největší kameny, takže ani v botech se tu nechodilo moc dobře a přístup do vody zde byl snad nejhorší ze všech pláží, co jsme vyzkoušeli. Při vstupu do vody jsou zde dost velké kameny a tím, že i v této uzavřenější části začínaly trochu vlny, tak se do vody šlo hodně špatně, aby člověk nešikovně nestoupl na nějaký kámen a nespadl. Na části pláže vpravo u menšího vodopádu se zdál vstup lepší, ale tam už jsme to pak nezkoušeli, protože začínaly být dost velké vlny.

oblázková pláž, oceán a skála
Pláž a barevné domky a pod skálou
Pláž, oceán, palma a skála

Pak jsme se šli projít ještě na vyhlídku (https://mapy.cz/s/cocudoravu).

pláž v malebné vesničce a vedle pláže skála a barevné domky
Malebné městečko u kterého je pláž, palmy a skalá

Ponta do Sol je malá vesnička, ale jsou světoví, mají tu i metro, haha :p 😀 To byl samozřejmě vtip, ale tak trochu jako vstup do metra to vypadá :p

Vstup do podzemí, pouliční lampy a oceán
schodiště a pouliční lampa
rybář u skály lovící ryby v oceánu
skály a oceán

Parkování tu není nejjednodušší, zaparkovali jsme až v kopci nad pláží, tady bylo parkování zdarma. Podél pláže je parkoviště placené, ale bylo beznadějně plné. Jinak parkoviště je tu udělané i z tunelu, jeden z nich je slepý, ale parkuje se i v druhém tunelu, kterým se dá projet k vodopádu Cascata dos Anjos. 🙂

Mapa – https://mapy.cz/s/hapameface

Tunel kde parkují auta
Lidi ležící na oblázkové pláži, několik slunečníků a oceán

Vodopád Cascata dos Anjos

Až budete mít cestu kolem Ponta do Sol, určitě nevynechejte vodopád Cascata dos Anjos. Dá se sem dojet tunelem vedoucím z Ponta do Sol a není problém se tu i otočit, abyste se vrátili stejnou cestou zpět. Je to docela velká atrakce pro turisty, tento vodopád dopadá přímo na silnici. Takže se u vodopádu nebo přímo pod vodopádem všichni fotí a holky si zde rády hrají na modelky, protože zde se dá pořídit skvělá Instagramová fotka 😀 Pokud se i vy rozhodnete fotit se přímo pod vodopádem se sprškou z vodopádu, tak ale buďte opatrní, prý voda sebou občas bere i kameny. Já bych to raději nedoporučovala, jen si vodopád spíš vyfoťte zdálky.

auto osvětlující vodopád dopadající ze skály na silnici
Osvětlený vodopád dopadající ze skály na silnici

Tento vodopád zároveň slouží jako myčka aut zdarma. Teda aspoň dost aut si to takto vykládá a pod vodopádem se projede a pokračuje dál. Tohle ale opravdu nedoporučuju zkoušet, jak jsem říkala, vodopád sebou může brát i sem tam nějaký kamínek a tohle by pojišťovna určitě neproplatila.

Vodopád dopadající na silnici a pod ním jedoucí auto
Vodopád dopadající na silnici a pod ním jedoucí žluté auto

Když sem jedete, můžete vidět i krásné staré tunely vytesané ve skále.

Já si nejdřív nebyla jistá, jestli se tu dá v pohodě otočit, abychom právě nemuseli projíždět pod vodopádem, ale naštěstí to v určitém místě jde otočit se a jet stejnou cestou zpět do Ponta do Sol. To jsme ale nevěděli a tak jsme původně chtěli jít k vodopádu pěšky, dle mapy se zdá, že sem vedou schody. Nahoře ve spleti malých uliček jsme tedy někde zaparkovali, protože zde se až ke schodům sjet nedalo. Ale pak jsme viděli, že to je ke schodům ještě slušný kus cesty a vypadalo to, že odjinud to ještě půjde zajet tam autem a tak chtěl taťka zkusit popojet jinudy ještě blíž ke schodům. No, na mapě už nešlo moc poznat, jak velké ty silničky jsou a tak jsme jedním z šílených krpálů zkusili jet ještě nahoru, ale krpál byl čím dál větší, ulička čím dál užší a kdo ví, kam bysme dojeli. Takže jsme to radši vzdali a v tom šíleným krpálu se taťka nějak zvládl otočit a rozhodli jsme se, že procházka nebude a raději dojedeme k vodopádu autem. No, řízení tu může být občas slušný adrenalin :p

Mapa – https://mapy.cz/s/pobometovu

Osvětlený tunel vytesaný ve skále

Den 11

Další den jsme se vypravili na Levada da Ribeira da Janela. Cestou tam jsme zastavili na pár vyhlídkách s krásným výhledem na Porto Moniz.

https://mapy.cz/s/fejugufade

https://mapy.cz/s/bucefataza

výhled na vesničku a skála v oceánu

Levada da Ribeira da Janela

Levada da Ribeira da Janela je další krásná leváda, ale momentálně se nedá jít celá, končí cca po 4,9 km za tunelem, protože tam probíhají už několik měsíců práce na levádě. Tohle upozornění je vidět na ceduli hned na začátku levády. Ale i tenhle kus určitě stál za to, je to moc hezká leváda. Cestou můžete vidět eukalypty, krásně kvetoucí mučenky, které se pnou po stromech atd.

vyhlídka se zábradlím na Levada da Ribeira da Janela
výhled na lesy, terasovitá políčka a oceán
Levada vedle které je vyšlapaná cestička a květiny a v dálce les
leváda, cestička ve stínu a odkvetlé kytky a eukalyptový les
kaňon a bujná vegetace
Mučenka s růžovými květy

Na konci této části je tunel, ten se ještě projít dal a určitě to stálo za to, mrkněte na fotky níže, jaká krása se vám otevře poté, co vylezete z tunelu.

Levada da Ribeira da Janela s kaňonem a bujnou vegetací
kluk v modrém tričku a černých kraťasech procházející podél levády v tunelu
tunel ve skále a leváda
vchod do tunelu a bujná vegetace
leváda u skály s tekoucí vodou, cestička vedle levády a keříky a stromy
Zelené sukulenty na skále
výhled na kopce porostlé stromy

Tunel má 325 metrů, takže určitě je opět lepší mít čelovku sebou. Zde se šlo celkem pohodlně, obrubník nad levádou byl vyvýšený a tak nehrozilo, že by člověk uklouzl do levády. Místy bylo teda dost bahno s trochou vody, tak buď to člověk musel vzít bahnem nebo se jednou nohou opírat o obrubník.

Tahle leváda je hodně hluboká, takže zde se smočit nohy nedaly.

Ani tady jsme moc turistů nepotkávali, jen pár a jednou v protisměru jsme narazili na 2 větší skupiny, mám pocit, že to byly skupiny místních nadšenců do levád a turistiky.

leváda vedle skály a cestička vedle levády a stromy
leváda a stromy a skála
Leváda a cestička vedle levády a stromy
leváda vedle které je cestička a eukalyptový les
Pnoucí se mučenka s růžovými květy

Pak jsme se ještě na chvíli stavili vykoupat se v bazénkách Porto Moniz.

Časová náročnost

 • Cesta nám zabrala cca 4,5 hodiny (i s přestávkou na jídlo a focení)

Praktické info

 • Čelovku sebou na 328 metrů dlouhý tunel
 • Občerstvení po cestě žádné.

Děti

 • Průvodce 60 tras neuvádí, že by trasa byla vhodná pro děti.
 • Můj názor – můj 8 letý syn tuto levádu zvládl bez problémů, potkali jsme rodinu i s menšími dětmi.

Průvodce Madeira – 60 tras – trasa 60

Trasa – https://mapy.cz/s/lularudaru (9,8 km, dle mapy.cz 5:41 hod.)

Den 12

Machico – pláž

V Machico je moc hezká pláž se světlým navezeným pískem. Je zde mírný přístup do vody, takže zde je koupání vhodné i pro děti.

Takže část dne jsme strávili na pláži. Opět nebylo lehké najít stín, ale nakonec jsme nějaký našli.

Mapa – https://mapy.cz/s/cacusabafu

Písečná pláž s mnoha lidmi na dekách, pár slunečníků a moře
Oceán a v dálce městečko a kopce
písečná pláž s několika slunečníky v dálce a kopec
Písečná pláž s mnoha turisty a oceán

Z Machica do Canicalu přes Pico do Facho

A protožě mě nebaví trávit celý den na pláži, kolem čtvrté odpoledne jsem se vydala na menší trek z Machica do Caniҫalu přes Pico do Facho. Bylo poměrně vedro, ale dalo se to. Není to moc frekventovaný trek, za celou dobu jsem potkala jen skupinku sympatických Čechů z Brna a pak ještě jeden pár Čechů. Na Pico do Facho na vyhlídce, kam se dá zajet autem bylo o něco více turistů. U této vyhlídky je teď stánek s občerstvením, tak jsem se stavila na nanuka a pokecala s další rodinou Čechů, kterou jsem zde potkala. Pak jsem se vydala po stezce dolů do Caniҫalu, kam pro mě měli přijet rodiče se synem (ale pokud byste nechali auto v Machico, tak by nebyl problém dojet z Canicalu do Machica autobusem). Tahle trasa není úplně dobře značená, ukazatele nikde nebyly a občas se stávalo, že cestička se rozdvojovala a tak bylo lepší občas mrknout do mapy.

Výhled na městečko a oceán
Výhled na městečko a oceán
kopec a vyprahlá tráva

Výstup a Pico do Facho mi úplně ze zdola z pláže zabral cca 1 hodinu a sestup do Caniҫalu další 1 hodinu.

Doporučuju tento menší trek, ty výhledy z Pico do Facho na Machico a na poloostrov São Lourenҫo jsou opravdu nádherné. Je odsud vidět i přistávací dráha, která je hned za Machico.

A pokud se vám nechce na trek, tak doporučuju zajet aspoň autem na vyhlídku na Pico do Facho, ten výhled za to stojí.

výhled na městečko a pláž
Výhled na oceán a skalnatý poloostrov
Opuncie, stromy a vyhlídka na oceán
Opuncie a kopce
Výhled na oceán a skalnatý poloostrov
hora porostlá keři a tyrkysový oceán
výhled na městečko, oceán a v dálce skalnatý poloostrov

Máte rádi kaktusové fíky z opuncie? Já je mám moc ráda, ale po zkušenostech z Tenerife, kdy jsem se je v přírodě pokoušela trhat a totálně jsem se popíchala o ty malé trny, už je budu jen kupovat. Tady na treku z Machica do Caniҫalu přes Pico do Facho jich bylo fakt hodně a bylo fakt těžký odolat a na chvilku mě chytlo pokušení to opět zkusit a tak jsem zkusila jen dvěma prstíčky ohmatat mimo trny, jestli už je zralý a chtěla jsem si na něj najít nějaký pytlík, abych se nepopíchala, ale i ty dva prsty jsem si opět lehce popíchala a tak jsem to radši vzdala.  Kousek od Canicalu jsem pak viděla dva sběrače, kteří je tam trhali, ti byli vybavení dobře, mají na to takovou delší tyč s takovými kleštěmi na konci. Nevím, jak pak očišťují ty trny, ale jedna Češka žijící na Tenerife říkala, že stačí pak opravdu silný proud vody. No, znám se, možná tomu dám šanci a využiju dalšího tipu, který jsem dostala nedávno, že prý se také dají trhat v rukavicích, takže zaběhnu do Bauhausu a příště budu asi na treky nosit tyto rukavice, kdyby náhodou byly po cestě nějaké opuncie 🙂

Kaktusový fík - opuncie a několik plodů
Kaktusový fík - opuncie

Caniҫalu je také další pláž, kterou jsem teda nezkoušela, jsou zde opět velké kameny, takže se zdá, že zde přístup do vody nebude nic moc. Tohle jsou prostě pláže, které bych si na celodenní koupání nevybrala, ale po takovém treku v teplém počasí člověk vezme za vděk i takovouhle pláž na nějaké to rychlé vykoupání. Já se teda ani nesmočila, protože rodiče už na mě čekali, takže jsme vyrazili rovnou na večeři.

chodník a kamenitá pláž se slunečníky z palmového listí
kamenitá pláž a skalnaté pobřeží

Časová náročnost

 • Výstup a sestup mě zabral cca 2 hodiny, ale celkově o něco déle, protože jsem nějaký čas strávila nahoře na vyhlídce.

Praktické informace

 • Občerstvení – na vyhlídce Pico do Facho najdete stánek s občerstvením (aspoň tedď v sezóně, nevím, zda je tam celoročně)
 • Trek můžete zakončit vykoupáním v Caniҫalu
 • Trek je dostupný i autobusem (možné obě varianty, z Machica do Caniҫalu i obráceně)

Děti

 • Dle průvodce 60 tras je trasa vhodná pro děti
 • Můj názor – tenhle trek jsem se synem nešla, chtěl se raději koupat, ale není to těžká trasa, souhlasím, že tahle trasa je vhodná i pro děti.

Průvodce 60 tras – trasa 11

Trasa – https://mapy.cz/s/cacojulozo (5 km, dle mapy.cz 2:37 hod.)

Jakmile jsem dorazila do Caniҫalu, tak jsme zašli do restaurace Aquarium, která je opravdu levná a vařili zde dobře. Více informací v sekci Restaurace.

Den 13

Další den jsme se na oběd vypravili opět na tuňáka do Canicalu do restaurace Aquarium.

Faial

Poté jsme pokračovali do Faialu, kde jsou opravdu nádherné vyhlídky na Orlí skálu.

Miradouro de Guindastehttps://mapy.cz/s/jelonelala

Vyhlídkahttps://mapy.cz/s/mabovubuma

Vyhlídka na oceán a skalnaté pobřeží
Výhled na skalnaté pobřeží a oceán
Oceán a skalnaté pobřeží

Santana

Typické domečky

Další zastávou byla Santana s typickými domečky s doškovou střechou. Je to hezká atrakce, já tu byla už potřetí, a kdybych neměla cestu kolem, tak bych tuhle návštěvu oželila, ale rodiče to chtěli vidět a ještě víc syn, který prohlásil, že domečky v Santaně musí vidět, když je má úplně na všech suvenýrech :p V domečkách najdete obchůdky se suvenýry.

Mapa – https://mapy.cz/s/renazekoga

červené a růžové kytičky a domek s doškovou střechou a několik stromů
dva bíločervené domky s doškovou střechou
strom a červeno bílý dům s doškovou střechou
Modré hortenzie a domek s doškovou střechou

Lanovka Teleférico Rocha do Navío

Dalším místem, které určitě stojí v Santaně za návštěvu je lanovka Rocha do Navío. Zpáteční stojí 5 EUR, ale jinak dle mapy.cz dolů vede i stezka. Šel jste to někdo pěšky? V jakém stavu je tato stezka? Budu ráda za informace v komentářích.

I kdybyste nechtěli jet lanovkou, tak už jen vyhlídka u lanovky stojí za návštěvu.

Z lanovky je krásný výhled na pobřeží a na vodopád. Dole si pak člověk může udělat menší procházku a pak jet zpět lanovkou nahoru. Zde se koupat nedalo.

Poslední lanovka jede v 17:00.

Cena lanovky – zpáteční 5 EUR dospělý (dítě 1 EUR)

Mapa – https://mapy.cz/s/gohujocovu

Výhled na oceán a skály
opuncie, listy palmy a oceán se skalním útvarem v oceánu
odkvetlé hortenzie a výhled na pobřeží a oceán se skalními útvary
slunečník z palmových listů a stůl a dřevěná lavice a výhled na oceán
lanovka a v pozadí skály
kamenitá pláž a oceán
kamenitá pláž a skála v oceánu
Skály s vodopádem

Vyhlídka Miradouro Beira da Quinta

Mapa – https://mapy.cz/s/datuvejafe

vyhlídka na vesničku a oceán

Seixal – pláž

Pak jsme ještě stihli zajet na pláž do Seixalu, kde jsme se párkrát vykoupali. Tahle pláž mě opravdu nadchla. Je to pláž s krásným výhledem a jemným černým pískem, takže přístup do vody je tu super. Pláž je tedy vhodná i pro děti, i vstup do vody je celkem pozvolný.

Na kraji pláže najdete také malý vodopád, který nebylo snadné vyfotit si bez lidí, protože buď ho používají místo sprchy a nebo si tu opět holky hrají na modelky, aby ulovily dokonalou Instagramovou fotku :p

Za mě je tohle nejkrásnější pláž na Madeiře. Jaká je vaše oblíbená pláž na Madeiře?

Parkování tu bylo taky horší, takže jsme zaparkovali kus nad pláží u cesty (zdarma).

Mapa – https://mapy.cz/s/lafubebeha

pláž s lidmi a černým pískem
pláž s černým pískem, oceán a zelené kopce
pláž s černým pískem a zelené kopce
malý vodopád tekoucí ze skály

Den 14

Další den jsme se rozhodli navštívit Fanal. Cestou tam jsme se zastavili na několika vyhlídkách:

https://mapy.cz/s/mapohonomu

https://mapy.cz/s/lulumocuha

https://mapy.cz/s/fevodomono

Výhled na kopce s lesy a horskou vesničku
Hory v mracích
Výhled na hory a obloha s mraky
Hory v mracích

Fanal

Fanal je naprosto úžasné místo, které prostě nesmíte při dovolené na Madeiře vynechat (pokud máte auto, autobus sem nejede). Najdete zde zvláštně pokroucené stromy okotea zápašná. Pro tuto oblast jsou velmi typické mlhy. Mlha sem prostě patří, dává to tomuto místo tajemnou atmosféru. Já už tu byla potřetí a mlhu už jsem zde zažila dvakrát, poprvý i docela déšť, takže při prvních dvou návštěvách jsme si prošli jen malý kousek a vlastně jsem ani netušila, jak je Fanal rozlehlý a vlastně tenkrát ani moc nemělo smysl vše procházet, protože téměř nebylo vidět na krok.

pokroucené stromy pokryté mechem
pokroucené stromy okotea zápašná
Větve stromů pokryté mechem
pokroucené stromy a větve pokryté mechem

Takže ano, v mlze je to nádhera, ale když jsem viděla občas krásné fotky s neskutečnými výhledy, tak jsem si přála vidět Fanal i za slunečného počasí a přemýšlela jsem, na pokolikáté se mi to podaří.  A do třetice se zadařilo 🙂 Když jsme přijeli, tak nebyla mlha, ale docela zataženo, ale za chvíli se vyčasilo a bylo sluníčko a dál od parkoviště se otevřely nádherné výhledy na celý Fanal a krásné výhledy na oceán.

Fanal prostě stojí za to, určitě si ho chci někdy příště projít ještě víc a dát zde nějaký trek.

dva stromy na obzoru pod kterým je několik lidí
výhled na oceán
stromy a výhled na oceán a jasné nebe
stromy a výhled na oceán v dálce
Louka s horami v dálce
stromy
pokroucené stromy
trávník a pokroucené stromy a jasné nebe
louka, pokroucený strom a hory v dálce
pokroucený strom a oceán
stromy na kopci a oceán

Počasí se tu mění velmi rychle, takže chvíli byl seshora krásný výhled a během chvilky menší mlha a za chvíli zas krásný výhled bez mlhy.

kopec se stromy a výhled na oceán
louka se stromy zahalená v mlze

Jinak dávejte pozor kam šlapete :p 😀

trávník s lejny od krav a v dálce mlha a hory

Když jsme jeli z Fanalu do Porto Moniz, tak jsme navštívili pár vyhlídek. Zde doporučuji jet spíše pomaleji, na silnici mohou být krávy. My je viděli jen u cesty. 

Kráva vykukující z kapradí a druhá kráva zezadu

Nejdříve jsme zastavili na této vyhlídce – https://mapy.cz/s/hedolusebu

Dřevěné zábradlí a vyhlídka na zalesněné kopce a oceán

Miradouro da Eira da Achada

Další krásná vyhlídka, kde jsme zastavili – https://mapy.cz/s/husamovuha

Výhled na oceán a strmé pobřeží

A pak jsme popojeli hned vedle na další vyhlídku s krásným výhledem – https://mapy.cz/s/hadomujezo

Výhled na pobřeží a moře

Porto Moniz

Na oběd jsme si zašli v Porto Moniz do restaurace Mar a vista ceny sice dobré, ale jídlo nic moc, zatím asi nejhorší restaurace. A ještě se mi tu stal pěknej trapas :p Poté co jsme si objednali, tak jsem si šla odskočit na toaletu. A jak se říká, člověk by měl dát na svou intuici. Jakmile jsem se chystala zamknout, tak mi blesklo hlavou „sakryš, nemám sebou ani mobil, co když mi nepůjdou otevřít dveře? Že bych se radši nezamykala a jen držela kliku, když na ní dosáhnu?“. Přitom se mi nikdy nestalo, že by mi nešly otevřít na WC zavřené dveře. A tak jsem si řekla, proč by to nešlo a zamkla jsem se posunutím kovového zámečku doprava. Když jsem se chystala odemknout, zjistila jsem, že mi to fakt nejde :p Mé obavy se naplnily :p A neměla jsem sebou ani mobil. Panikaaaaaaaaa. Sakra co budu dělat? Začala jsem to zkoušet znova a znova a zas znova a furt nic. Ta kovová páčka prostě nešla posunout zpět doleva. Zrovna jsem slyšela, že někdo vylezl z vedlejšího záchodu, tak jsem začala bušit na dveře, že mi nejdou otevřít a jestli můžou někoho zavolat. Slyšela jsem, že někdo přišel a něco se pokoušeli dělat, ale nevěděla jsem přesně co, když ty dveře nebyly na klíč, ale na takovou tu páčku zevnitř, tak jak by to asi mohli otevřít zvenku? Poléval mě pot a nevěděla jsem co dělat. Nevím, jak to celé dlouho trvalo, ale mě to přišlo jako celá věčnost :p Pak mě napadlo, jestli to zamykání nemá jiný systém než jsem původně myslela a místo posunutí doleva, jsem se pokusila kovovou částí otočit proti směru hodinových ručiček. A najednou se dveře otevřely. Nechápu, jak se mi to mohlo stát, ale když mi to šlo zamknout posunutím doprava, nenapadlo mě, že to má jiný systém. Ježiš, to je trapas. Poděkovala jsem a rychle jsem prolítla k našemu stolu :p Rodiče si už zrovna začínali říkat, že nějak dlouho nejdu a všimli si, že je u WC nějaký rozruch…

Porto Moniz – placené bazénky

Pak jsme se šli koupat k přírodním bazénkům. Tentokrát jsem chtěla vyzkoušet ty placené. Vstupné je ale celkem symbolické, pouhých 1,50 EUR. Je to tam krásné, pro děti hezký přístup do vody, takže pro děti ideální místo na koupání. Nevím jak jindy, ale teď byla plná sezóna a pěkné vedro, takže na můj vkus tu bylo až dost lidí, osobně bych příště radši šla znova na ty druhé zdarma, které jsem nikdy tak přeplněné neviděla.

Ten den byly docela slušné vlny a lidi si sedali na rantl bazénku, aby je vždycky vlna lehce omyla. Vlny ještě nebyly nějak extra velké, jen občas se voda přelila přes okraj a dostala se přes beton až k začátku bazénku, kde jsme seděli na okraji, opření o schody. Snažili jsme se připravit na případnou větší vlnu a tak syn seděl uprostřed, já ho držela obouma rukama za jeho ruku a já i mamka jsme si jednu nohu zapřeli před jeho nohy tak, aby nám neujel, kdyby ho chtěla spláchnout nějaká větší vlna. Prvních pár vln bylo opravdu celkem malých, že se k nám sotva voda dostala a lehce nás omyla. No a pak přišla jedna výrazně větší, která nás spláchla všechny tři, mamka se vezla pár metrů po betonu jako lachtan, trochu se otloukla, a já se synem jsme se svezli do vody a pluli jsme kousek na mělčině u schodů a zastavili jsme se o nohy nějakého pána. Já syna zvládla držet za obě ruce, ale on se bohužel svezl po hraně schodu, takže si pěkně odřel břicho a ještě ruku, naštěstí to bylo jen povrchové, ale pálilo ho to pěkně. Takže opravdu buďte opatrní. Nechápu, jak se nám to mohlo stát, vlny se pak celý zbytek odpoledne zdály být větší a větší a přesně v tomhle místě pořád seděli nějací lidé na stejném místě jako my nebo dokonce stáli a nikoho to nesmetlo, jen jednou pán na schodech měl co dělat, aby udržel rovnováhu. Tady  můžete mrknout na pár fotek, jak velké byly vlny.

přírodní lávové bazénky v Porto Moniz
Přírodní lávové bazénky a velká vlna z oceánu
přírodní lávové bazénky a lidé v plavkách
lávové bazénky a velká vlna z oceánu
Přírodní lávové bazénky a oceán
Přírodní lávové bazénky

Také kus opodál, kde hrana betonu dělí oceán od přírodního bazénku, lidé chodí rádi na tento okraj a čekají na vlnu, která přijde z oceánu a vlije se do bazénku. Vlny byly ale opravdu dost velké, takže tohle odpoledne plavčík vyháněl každého, kdo se k tomuto okraji přiblížil.

Parkování tu také není úplně lehké, většina parkovišť je placená a i ta byla dost plná. Je tu i jedno velké neplacené parkoviště, ale to bylo také beznadějně plné. Takže jsme zaparkovali trochu dál od bazénků v kopci u silnice zdarma.

Mapa – https://mapy.cz/s/pudabevuta

Cena – 1,50 EUR dospělý (dítě 1 EUR)

Parkování – kolem bazénků často placené, uprostřed městečka je velké neplacené parkoviště

Moře a útesy
Budova a přírodní lávové bazénky a oceán
Přírodní lávové bazénky a koupající se lidé
přírodní bazénky několik lidí v plavkách

Den 15

Věděli jsme, že ještě potřebuju zařídit nějaké věci v centru a večer jsem ještě chtěla vymalovat terasu, tak jsme se rozhodli zůstat ve Funchalu.

Funchal – 3D Fun Art Museum

V centru jsme se rozhodli navštívit 3D muzeum s obrazy s optickými iluzemi. Určitě doporučuju, je to bezva zážitek nejen pro děti, ale vyblbli jsme se i my dospělí. Takže se můžete vyfotit, jak vás žere žralok, jak jdete nad propastí, vaši hlavu naservírovanou na talíři a další povedené optické klamy. Jak jste si všimli, nerada sdílím fotky se mnou veřejně, takže tady jen malá ukázka a pokud chcete vidět více fotek, zašlete mi žádost do mé soukromé cestovatelské skupiny Cestování – užitečné rady, tipy a itineráře, kde jsem přidala více fotek z tohoto muzea, ráda vám žádost schválím. https://www.facebook.com/groups/461713671558031 (najdete tam nejen mé cestovatelské tipy a rady, ale i další užitečné rady od dalších cestovatelů a budu ráda, když se i vy podělíte o fotky ze svých cest či posdílíte užitečné tipy.

Web – https://3dfunart.com/

Mapa – https://g.page/3dfunart?share

3D efekt kdy kluk stojí na lávce na podlaze
Optický klam s obrazem kdy muž natahuje ruku s vínem ven z obrazu
Obraz se stromem a žirafou, kdy žirafa vystrkuje hlavu z obrazu
Náměstí s bílošedou dlažbou, kašna a vzadu bílá budova
Budova banky Banco de Portugal a ulice s alejí stromů
Budova banky Banco de Portugal a několik stromů
Budova a trávník
Budova a alej stromů
Katedrála a jasná obloha
promenáda podél pobřeží a palmy
Oblázková pláž a oceán

V centru Funchalu doporučuji navštivit také park Jardim Municipal, kde najdete různé zajímavé stromy z celého světa – https://mapy.cz/s/fesacukome

Park s exotickými stromy
park s exotickými stromy
Strom se zajímavými plody a pouliční lampa
Park se stromem který má zajímavý baňatý kmen
Strom v parku

Restaurace

Funchal

O Jango

Tahle restaurace se nachází v centru Funchalu v Zona Velha, kde najdete malované dveře. Porce standardně bývají hodně velké a my na večeři chtěli něco trochu menšího, takže jsme si dali jídlo dne (prato do día), což bývá taková normální porce. Jídlo dne se tu pohybuje tak kolem 8-9 EUR i s přílohou. Já si dala tresku (bacalhau grelhado), a ostatní kuře piri piri (frango piri-piri) a pražmu (dourada), jídlo nám tady chutnalo.

Bacalhau a lagareiro (treska) – 8,90 EUR

Frango piri-piri (kuře piri-piri) – 7,90 EUR

Dourada (pražma) – 8, 90 EUR

Bolo do caco – 2,50 EUR

https://mapy.cz/s/horobapuha

Plátek kuřete, hranolky a salátek a kousek rajčete
Plátek ryby s grilovanou zeleninou, brambory a salátek
Talíř s plátkem ryby, hranolky, rajče a salát

Esplanada do Sol

Když jsme chtěli nějaké levné jídlo v naší čtvrti, chodili jsme do Esplanada do Sol. Jsou zde v nabídce hlavně různá menší jídla jako toasty, sandwiche, bolo de caco na několik způsobů, saláty, pizza, hamburguer atd. a vždy 1 jídlo dne (prato do dia) za pouhých 5 EUR a pak alternativní denní menu, vždy cca 3 jídla (vždy stejná) za 6 EUR. Jídlo bylo celkem dobré, nečekejte nic luxusního, ale pokud se chcete levně najíst, je to ok.

Prego normal (bolo do caco s hovězím) – 3,50 EUR

Espada i s přílohou – 5 EUR

Picado pequeno (hovězí kostky s hranolkami) – 8 EUR

Bife de franco com molho cogumelos (Kuřecí plátek s žampionovou omáčkou s hranolkami a rýží) – 6 EUR

Odkaz – https://goo.gl/maps/UxcTYqFAwevYcDpW7

Plátek s žampiony, hranolky, rýže, strouhaná mrkev, salát, cibule, kukuřice, rajče a okurka
Hranolky a kousky masa a dva kousky rajčat a dvě černé olivy
restaurace Esplanada do Sol a bytové domy

Tourigalo – take away

Tohle je restaurace s take away kousek od našeho bytu. Dá se tu i sednout, ale to jsme zatím nezkoušeli a vždy jsme si brali jídlo sebou domu, většinou na večeři, když už se nám nechtělo chodit do normální restaurace. Jídlo je tu na váhu, ceny jsou různé, ale porce masa či ryby s přílohou v průměru vycházela na 4 EUR. Na výběr byly vždy tak 4-5 ryb (espada, tuňák – atum, grilovaná treska – bacalhau, makrela, dourada – pražma, treska na smetaně atd.), maso – např. kuře, picado – hovězí kostky, ossobuco, různé plátky masa atd.) a různé přílohy jako rýže, brambory, batáty, hranolky. Nám tady chutnalo, takže na rychlou a levnou večeři je to dobrá volba.

Odkaz – https://goo.gl/maps/Xt3AyUcN6AfxtQ3E6

Treska s plátkem cibule a červené papriky a batáty
Táci s plátky masa, ryby a omáčka s kousky masa
Tác s pečeným kolenem a tác omáčkou s kousky masa a plátky rajčete

Barraca do bolo do caco

Tohle není restaurace, ale stánek kousek od našeho bytu. Bohužel mají otevřeno jen od pátka večer do neděle. Mají tu bolo do caco s česnekovým máslem za 2 EUR a bolo do caco chourico (se salámem) také za 2 EUR. Taky tu grilují kuřata na dřevěném uhlí, které si sami vyrábí spalováním dřeva a dřevěné uhlíky pak přendavají na gril pod kuřata. Evidentně je to oblíbený stánek, protože na kuřata se tu prakticky vždycky stojí fronta, protože se vždy čeká, než se nějaké dogriluje, prodávají je takhle čerstvě ugrilovaná. Dá se koupit pouze celé kuře a stojí pouhých 7 EUR. My vyzkoušeli kuře jednou a bolo do caco několikrát a je bylo to moc dobré. Takže pokud byste chtěli levnou večeři, doporučuju vyzkoušet.

Odkaz – https://goo.gl/maps/XD2V1M1U33ArU5Pp9

Stánek s pečivem a prodavačkou
Stánek s pečenými kuřaty

Restaurante Barra Azul

Tahle restaurace se nachází přímo na Praia Formosa. Dali jsme se tuňáka, byl moc dobrý. Dále jsme si dali espadu, chtěli jsme na banánu, ale pak čišník přišel s talířem a oznámil, že banán neměli a tak udělali espadu s mořskými plody…Bylo to dobré, ale očekávala bych, že ověří, zda je to v pořádku, přece jen mořské plody každý nejí…

Odkaz – https://goo.gl/maps/yvmtkRfzje4BW4C48

Espada – 11,50 EUR

Bife de atum a Madeira – 10, 50 EUR

Talíř s batáty, brambory, rajče, salát, cibule, strouhaná mrkev a na ní oliva, plátek okurky
Bílý talíř s barmbory, batáty, strouhanou mrkví, řepou, kousky rajčete, salát okurka

Arte do Bolo do caco

Tohle není restaurace, ale můj oblíbený stánek s bolo do caco v centru Funchalu (https://mapy.cz/s/gakugonozu) , což je výborné madeirské pečivo s česnekovým máslem. Můžete si dát bolo do caco se salámem (bolo do caco chourico) se slaninou, šunkou nebo sýrem. Stojí 2,50 EUR a na večeři to bohatě stačí.

nápis na obchodě Arte do Bolo do caco
pečivo Bolo do caco se salámem

Camara de Lobos

Snack bar sete mares

Příjemná restaurace v Camara de Lobos. Jako předkrm jsme si dali tradičně bolo do caco a poprvé jsme také zkusili lapas grelhadas, což je druh mušlí. Nebylo to špatné, syn byl tedy nadšený, ale není to nic, co by mě lákalo objednávat si pravidelně. Ale pokud máte rádi mořské plody, určitě zkuste.

Dále jsme vyzkoušeli espadu na banánu a rodiče pražmu (dourada).

Prato de espada com banana – 12,50 EUR

Dourada grelhada – 11,50 EUR

Odkaz – https://goo.gl/maps/WbugTBGBTKFLch7w6

ryba pražma s bramborem, plátky okurky, cibule, salát a kousky rajčete
ryba s banány, brambory, plátky okurky, cibule a rajče
Talíř s ubrouskem a dva kousky citronu a pánev s mušlemi
kulaté rozkrájené pečivo v ošatce

Lugar do baixo

Onda do sol

Tohle je poměrně levná restaurace u pláže v Lugar do baixo, kde jsem byla už poněkolikáté. Mě tady moc chutná espetada do frango. Také picado do frango je tu dobré a za dobrou cenu.

Espetada do frango – 8,90 EUR

Batata doce (batáty) – 3,90 EUR

Picado do frango – 6, 50 EUR

https://goo.gl/maps/FZewbsE2jGiYEDz7A

Špíz na jehle
Obdélníkový talíř s hranolkami, třemi černými olivami, hranolky a čtyři kousky rajčete
Venkovní restaurace Onda do sol a slunečník s nápisem Coral
pečené batáty na bílém talíři

Caniҫal

Aquarium restaurante

V téhle restauraci v Caniҫalu nám obzvlášť chutnalo, tak jsme tu byli hned dva dny za sebou. Tuňák tu byl opravdu výborný a byla to opravdu pořádná porce. A jídlo je tu opravdu velmi levné, steak z tuňáka i s přílohou za pouhých 8 EUR. Další den si syn vybral z dětského menu Picado z espady a skoro teda nebylo poznat, že by to byla dětská porce :p

Bife de atum (tuňák) – 8 EUR (i s přílohou)

Picado frango – 6 EUR

Salada (malá porce) – 4,50 EUR

Picado de espada (dětské menu) – 3,50 EUR

https://goo.gl/maps/oXm6UL8wHm4REMjZ6

Bílý talíř se steakem tuňáka a cibulí, hranolky a strouhaná mrkev, cibule, kukuřice, salát a plátek rajčete
Kousky masa, rajče a hranolky
Hranolky a rajče, citron a kousky ryby v těstíčku
Budova restaurace Aquarium

São Vicente

Braseiro grill by 351 food

V této restauraci nám hodně chutnalo, všichni jsme si dali espetada do frango (kuřecí špíz), byl opravdu výborný a byla to pěkně velká porce.

Espetada do frango – 10,50 EUR (bez přílohy)

Hranolky – 3,70 EUR

Odkaz – https://goo.gl/maps/YWR4ePXdDGJiWcNu9

Bílý talíř na kterém jsou kousek kuřete
Restaurace a několik hostů na bílých židlích

Virgilio restaurante

V této restauraci jsme si dali na předkrm bolo do caco (výborné madeirské pečivo s česnekovým máslem – kdybyste chtěli zkusit doma, recept zde https://lenkacestounecestou.cz/bolo-do-caco/ )

Dále jsme měli picado do frango, to jsem si dala se synem na půl, potože to bývá často fakt velká porce a v pohodě nám to stačilo. Dále jsme měli espadu na banánu a grilovaná žebírka. Vše bylo moc dobré.

Bolo do caco – 2 EUR

Picado de frango – 7 EUR

Filete de espada com banana – 13 EUR

Entrecosto „piano“ – 10,50 EUR

Odkaz – https://goo.gl/maps/HaxJwHz1eYX7mvQ28

Kleště na jídlo a žebra a plátek citrónu a pomeranče
Plátek ryby v těstíčku s dvěma banány a kousek citrónu
Hranolky, čtyři černé olivy, kousky kuřete a tři plátky rajčat
kulaté pečivo rozkrájené na kousky na bílém talíři s ubrouskem

Porto Moniz

Restaurante Vila Baleia

Do této restauraci jsme zašli, když jsme se chystali na Levado Ribeira da Janela. Než jsme se vypravili z domova a dorazili sem, tak bylo lehce po 11:00. Takže kdybychom nejdřív šli na levádu, tak bychom jedli dost pozdě, tak jsme si říkali, že si zkusíme dát oběd nebo aspoň něco menšího jako bolo do caco ještě před trekem. Obávala jsem se, jestli už budou vařit, protože z mé zkušenosti vím, že některé restaurace začínají vařit až tak v 12-12:30. Nejdřív jsme šli do naší oblíbené restaurace Cachalote hned u přírodních bazénků zdarma, ale tam nám právě řekli, že vaří až od 12:00. Očekávala jsem, že jinde bude situace podobná a tak jsme si řekli, že to vezmeme pěkně popořádku, jednu restauraci podruhé, a proto jsme zkusili Vila Baleia, která byla kousek od bazénků. Zde nám servírka nejdřív řekla, že vaří také až od 12:00, ale že můžeme mít menší jídla jako bolo do caco nebo prego normal atd. Tak jsme si říkali, že zakotvíme tady, abychom neobíhali jednu restauraci za druhou a nezjistili, že nikde ještě nevaří. A zřejmě chtěli udělat kšeft, protože pak přišla s tím, že ještě pár dalších jídel nám můžou udělat, jako picado nebo espadu ale s hranolkama, protože brambory prý ještě nejsou dovařené. To nás potěšilo a tak jsme si dali bolo do caco, picado do frango a grilovanou espadu.

Bolo do caco – 3 EUR

Picado do frango – 9 EUR

Espada grelhada – 13 EUR

https://goo.gl/maps/K25zXZFoWrjC6fZF6

bílý talíř s plátkem ryby a plátek citronu
Kleště na salát a talíř se salátem, plátkem okurky, cibule, strouhaná mrkev, rajče
Bílý talíř s hranolkami, kousky masa a čtyřmi plátky rajčete
Venkovní poszení restaurace

Mar a vista

Tuhle restauraci nedoporučuju, to je opravdu první restaurace, kde mi nechutnalo. Chtěli jsme všichni tuňáka, vzápětí přišli, že už ho nemají, tak jsem si vybrala hovětí steak, který byl strašný, skoro se to nedalo rozkousat. Syn měl espadu na banánu a i když by si člověk řekl, že na té se nedá nic moc zkazit, tak taky nebyla zdaleka tak dobrá jako jinde. Rodiče měli vepřovou kotletu, ta celkem šla. Ceny jsou tu sice levné, ale sem bych se už opravdu nevrátila.

Odkaz – https://goo.gl/maps/xJWr4si2E4ZHADHs9

Plátek masa se žampiony, hranolky, fazolky a kolečka mrkve
Talíř s plátkem masa, hranolky a mrkev

Pico do Arieiro

Boutique areeiro

Restaurace u Pico do Arieiro nemá moc velký výběr jídel, ale protože byl už čas oběda, tak jsme se rozhodli, že se najíme tady. Já si dala picado pequeno a ostatní pizzu a polévku.

Bolo do caco – 2,9 EUR

Sopa do dia (polévka) – 3,50 EUR

Picado pequeno – 8,50 EUR

Pizza – 9,80 EUR

https://goo.gl/maps/VMCv2u6Dk6pisfEc6

Hranolky, olivy, plátky rajčete a uprostřed kousky masa
Pizza s kousky šunky

Zaujala vás Madeira? A co takhle prozkoumat i jinou část Portugalska, tentokrát pevninu? Na jihu Portugalska v Algarve jsme si také koupili byt a nabízíme ho turistům ke krátkodobému pronájmu. Je to moc hezký byt 1+kk v Portimao blízko pláže a blízko centra. Algarve je nádherná destinace pro celoroční návštěvu (v létě nádherné pláže a koupání a mimo sezónu krásné treky/procházky po pobřeží, malebná městečka či lodní výlety). Obzvlášť mimo sezónu je byt za velmi levnou cenu, tak mrkněte na mé stránky a budeme rádi, když přijedete – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve/ . Uvidíte, že si Algarve také zamilujete 🙂

Náklady

Ubytování – neplatila jsem, protože jsme bydleli v našem bytě

Letenky přímý let – 8700 Kč + 1300 Kč zavazadlo

Praha ubytování Hostel Modrá – 2 noci – 490 Kč + 490 Kč

Taxi z letiště do Funchalu – 20 EUR (5 EUR osoba)

Půjčení auta 15 dní Funchal easy – 568 EUR (37,8 EUR/den), tj. 142 EUR/osoba

Benzín – 32 EUR/osoba

Restaurace – 352 EUR (176 EUR osoba)

Jídlo –

Rota dos cetáceos (lodní výlet delfíni) – 49,5 EUR (34,5 EUR)

Saně – 15 EUR/osoba

3D Fun art museum – 9 EUR dospělý (dítě 5 EUR)

Lanovky – 34 EUR dospělý (11 EUR dítě)

Teleférico do Monte – 11 EUR (dítě 5,50 EUR)

Faja dos Padres – 10 EUR (dítě 0 EUR)

Garajau – 3 EUR (dítě 2 EUR)

Cabo Girao – 5 (dítě 2,5 EUR)

Santana – 5 EUR (dítě 1 EUR)

Přírodní bazénky Porto Moniz – 1,5 EUR dospělý (1 EUR dítě)