Útesy v oceánu a pláž s velkými oblázky
Evropa,  Madeira

Madeira 05/2021


Madeira autem

Po roce a čtvrt konečně znova na Madeiře, už potřetí 🙂 Už jsem se nemohla dočkat, to necestování v době covidové mě už nebavilo. Tato cesta byla naplánována tak trochu narychlo, nájemníci se z našeho bytu odstěhovali o něco dříve a tak v den, kdy se vystěhovali, jsem hned koupila letenky, abych vyrazila na Madeiru a zároveň zařídila nějaké drobnosti kolem našeho bytu, abychom ho mohli brzo nabídnout i vám pro vaši dovolenou.

Datum: 27.5. – 5.6.2021

Itinerář

  1. Odlet z Prahy a noc v Lisabonu
  2. Přílet + Funchal São Martinho
  3. Poloosstrov São Lourenҫo
  4. Rabaҫal (Levada 25 Fontes, Levada do Risco, Vereda do Lagoa da Vento, Levada do Alecrim), Fanal
  5. Okruh u Ponta do Pargo – Levada Nova da Calheta, vyhlídky Cabo, Pico Vermelho, Garganta Funda
  6. Funchal – Praia Formosa + přírodní bazénky Doca do Cavacas
  7. Ponta do Pargo – Vereda do Pesqueiro
  8. Severní pobřeží – Seixal, Ribeira da Janela, Porto Moniz, Ponta Delgada, Boaventura, Santana, Faial
  9. Funchal
  10. Odlet

Nabídka ubytování v našem bytě 3+1

  • Jestli se chystáte na Madeiru, rádi vám nabídneme ubytování v našem bytě 3+1 s velkou terasou ve Funchalu, v klidné části mezi místními.
  • Je to ideální výchozí bod jak pro cestování autem, tak i autobusem. 
  • Bližší informace, foto a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Moje Facebooková skupina 

Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti

Pokud byste měli nějaké dotazy nebo chtěli sami posdílet nějaké fotky či tipy, ráda vás přivítám ve své fb skupině Madeira – cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti

Tato skupina je určena všem milovníkům Madeiry, kteří Madeiru navštívili nebo se sem teprve chystají a zároveň pro ty, kteří tu žijí či se sem chystají přestěhovat.
Sdílejte své fotky, tipy, užitečné rady a vše co se může ostatním hodit při plánování dovolené na Madeiře.
A pokud tu žijete nebo jste na Madeiře koupili nemovitost, sdílejte užitečné informace ohledně koupě či následné správy nemovitosti, pronájmu a cokoliv co jste museli řešit a může se ostatním hodit, např. různé kontakty na řemeslníky, účetní, pojišťováky, atd., protože není nad osobní doporučení na někoho spolehlivého a osvědčeného
 

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/gugehomaze 

Letenky

Jako vždy jsem hledala letenky přes Skyscanner a letenky jsem kupovala přímo u letecké společnosti. Letenky jsem kupovala 3 týdny před odletem a věděla jsem, že prostě potřebuju letět v tomto termínu a tak jsem cenu neřešila, takže letenky nebyly zrovna nejlevnější, dala jsem za ně 7466 Kč (s TAP Portugal jen s příručním 8kg zavazadlem, s přestupem v Lisabonu).

Check-in jsem dělala online (lze 36 hod. před odletem). Den před odletem jsem se trochu lekla, když jsem najednou v 21:00 viděla, že mi volá nějaké portugalské číslo. Byl to TAP Portugal, tak jsem se lekla, co se děje, že volají v takovou dobu a doufala jsem, že nezrušili let. Když jsem pozdravila v portugalštině, pán na mě spustil rovnou v portugalštině a ani se nezeptal, jestli nemá přejít radši do angličtiny. Naštěstí mluvil pomalu a rozuměla jsem mu. Chtěl jen ověřit veškeré údaje jako jméno, email, časy letů tam i zpět a pak se ptal, jestli nechci přikoupit odbavené zavazadlo nebo změnit sedadlo. Tak jsem přemýšlela, jaký byl účel tohoto telefonátu, zřejmě zkusit utržit nějaké peníze za zavazadlo či změnu místa… Stalo se vám někdy, že by vám takto aerolinka volala?

Odkaz – https://www.skyscanner.cz/

 

.

Ubytování – v našem bytě ve Funchalu

Ubytování jsem tentokrát řešit nemusela, dovolenou jsem strávila poprvé v našem bytě, který jsme si loni koupili. Jestli vše klapne, tak ho budete moci využít brzo i vy pro vaši dovolenou 🙂 Je to byt 3+1 s 30 metrovou terasou ve Funchalu, v klidné čtvrti São Martinho, Nazaré. Je to blízko do centra a pokud nemáte auto, do centra od nás jezdí 5 přímých autobusů, odkud jezdí všechny autobusové společnosti na různé části ostrova. Také na pláž to není daleko, cca 2,1 km na pláž Praia Formosa, 2,7 km k bazénkům Doca do Cavacas a na ostatní koupaliště jako Lido nebo Ponta Gorda cca 1,8 km. Jak k bazénům, tak na pláž jezdí přímý autobus. Je tu opravdu veškerá občanská vybavenost, restaurace (standardní i velmi levné samoobslužné s jídlem na váhu), obchody (hypermarket, supermarket, pekařství, výborná Frutaría – obchod s ovocem a zeleninou, lékárny atd.), hřiště pro děti, atd.

Jinak voda je na tu pitná, opravdu není potřeba kupovat balenou vodu.

Tady je pár fotek z okolí bytu, je tu dost zeleně a hezké parčíky. V ulicích jsou pěkné aleje stromů, které teď v květnu byly plné krásných fialových nebo žlutých květů.

EDIT 09/2022 – Už nabízíme náš byt i k pronájmu turistům, takže jestli se chystáte na Madeiru, rádi vám nabídneme ubytování v našem bytě 3+1 s velkou terasou ve Funchalu

Bližší informace, foto a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Funchal Sao Martinho
Funchal Sao Martinho
Funchal Sao Martinho Nazare
Funchal Sao Martinho
Funchal Sao Martinho

Přípravy na cestu a jak jsem našla bezva partačky

Původně jsme se chystali na Madeiru až v srpnu a to jsem se ještě modlila, aby to vůbec vyšlo. Loni jsme si totiž koupili byt 3+1 s velkou terasou ve Funchalu a na rok jsme tam dali nájemníky z Madeiry, než se trochu zberchá turismus a než došetříme na nábytek, abychom pak mohli rozjet krátkodobý pronájem a mohli byt nabídnout i vám pro vaši dovolenou. Přece jen mám jen 5 týdnů dovolené a chci jezdit i jinam, tak by byla škoda, aby většinu roku byl byt prázdný. No, jenže Covid komplikuje hodně věcí a mimo jiné mají momentálně na Madeiře zákon, že se nesmí ukončovat nájmy, a to ani vypršením smlouvy, pokud majitel nesouhlasí. Takže vlastně nebylo vůbec jisté, zda to klapne a zda nájemníci budou ochotní vystěhovat se. Tak jsem jim pro jistotu řekla, že kdyby případně našli nový byt dřív, tak netrvám na zaplacení zbytku nájmu do konce června. Dřívější vystěhování by se mi stejně hodilo, aby bylo víc času na zařízení vymalování a nakoupení nábytku, než přijedeme znova v srpnu, kdy bych sem ráda vzala syna a ukázala Madeiru i svým rodičům 🙂

A jednou takhle ke konci dubna jsem se ráno vzbudila a říkám manželovi, jaký jsem měla krásný sen, že mi realitačka volala, že nájemníci právě sehnali byt a vystěhují se dříve. Tak jsem si tak manželovi posteskla, jaká je to škoda, že to byl jen sen a že budu dál doufat, že se vystěhují aspoň na konci června, do kdy měli oficiálně smlouvu. A ten večer mi od realitačky přišel email, že nájemníci už našli nový byt a ještě čekají na podpis smlouvy, ale že by se mohli vystěhovat na konci dubna nebo na začátku května 🙂 Jak příjemný pocit, že se ten sen večer proměnil v realitu 🙂 Za pár dní jsem měla potvrzeno, že se stěhují a tak jsem tedy rychle koupila letenky, protože jsem si říkala, že bude lepší pár drobností pozařizovat osobně, než řešit úplně vše na dálku s agenturou na správu bytu. A navíc už jsem chtěla taky konečně někam vyrazit, už mi to cestování fakt chybělo.

A protože to bylo hodně narychlo a zároveň jsem věděla, že nebudu moct strávit opravdu každý den výlety, tak jsem nechtěla ani hledat nikoho, kdo by jel se mnou, když bych se mu stejně nemohla plně věnovat. Ale říkala jsem si, že se zkusím zeptat na fb skupinách, jestli bych se nemohla k někomu přidat na trek, kdyby někdo chtěl posdílet náklady na auto. Solo cestování mě totiž úplně nebere, mám raději společnost. A nakonec jsem našla ještě příspěvek v další fb skupině (https://www.facebook.com/groups/cestovatelkska), že hledají někoho do auta, aby mohly posdílet náklady. Brzy jsem od této potenciální partačky dostala odpověď a večer jsme si zavolaly. Byla mi hned moc sympatická a domluvily jsme se, že na výlety budeme tedy jezdit společně, když budou mít auto. Taky se mě zeptala, jestli by rovnou nemohly bydlet u mě. Já na to, že čistě teoreticky ano, ale že problém je, že tam je aktuálně jen jedna postel a skříně, protože nábytek teprve budeme kupovat. A ona, že jim to nevadí, že si vezmou karimatku a spacák 🙂 Takže nakonec bydlely u mě a jezdily jsme společně na výlety a bylo to fakt super. Fakt jsme si sedly, od první chvíle, jsem měla pocit, jako kdybychom se znaly roky. Fakt štěstí takto narazit na někoho, abychom si takhle sedly. Holky jsou o dost starší než já, ale když jsem viděla, jak jsou neskutečně akční a kolik sportů obě dělají, tak jsem se trošku bála, abych jim stačila, ale naštěstí si chtěly treky užít a chodily pomalu a přizpůsobily se mému tempu, takže fakt super, díky nim jsem si tuto cestu fakt užila 🙂

Covid formality

Tak takhle část nebude úplně záživné čtení, ale vím, jak je spousta lidí ze všeho, co je třeba zařídit před cestou, trochu nervózní, tak třeba se to někomu bude hodit, ale zřejmě než to stihnu publikovat na web, takd to nemusí být aktuální. Najdete tady informace, co bylo potřeba zařídit před odletem na Madeiru a před návratem do ČR a jak to vše probíhalo. Samozřejmě tyto informace se mohou kdykoliv změnit, tak si určitě ověřte před cestou, jaká je aktuální situace, proto uvádím i odkazy, odkud jsem čerpala.

V době naší návštěvy byly povinné roušky (ale po pár dnech mi přišlo, že na to čím dál tím víc lidí kašle a už je nosí pod nosem nebo vůbec…), ale jinak vše otevřené, obchody, restaurace atd. (většinou teda se sníženou kapacitou a restaurace a bary zavíraly v 23:00). Dřívější zákaz vycházení po sedmé večer už byl naštěstí také zrušen. Při sportu, turistice či na pláži roušky povinné naštěstí nebyly.

Před odletem na Madeiru

  1. PCR Test
  • test je třeba, pokud jste v nedávné době neprodělali Covid nebo pokud nejste očkovaní. Pokud již máte očkování, ověřte si podmínky letecké společnosti, zda stačí pro nástup do letadla očkování) – já se na očkování teprve chystám, takže jsem musela mít PCR test, který před nástupem do letadla nesmí být starší než 72 hodin. Šla jsem den předem, což stačilo, protože laboratoř, kde jsem byla, ručí za to, že výsledky budou ještě ten samý den.
  • Odkaz – aktuální situace ohledně vycestování do Portugalska – https://www.mzv.cz/lisbon/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_pro_cesty_a_pobyt/informace_k_cestovani_ceskych_obcanu_do.html
  1. Aplikace Madeira Safe to discover – před odletem je třeba stáhnout si do mobilu z Obchod play tuto aplikaci. Po absolvování PCR testu je třeba nahrát ho do této appky. Appka někdy trochu blbne (např. mi to psalo, že mám použít jiný prohlížeč, i když jsem to spouštěla přes appku a ne přes prohlížeč a vím, že i ostatní cestující hlásí problémy různého druhu). Takže když bude nějaký problém s appkou, můžete nahrát test na Madeira Safe přes web. Poté co jsem test nahrála, asi za 2 hodiny mi přišlo potvrzení, že byl test potvrzen (nelekejte se, pokud to bude trvat déle, lidé hlásí různé zkušenosti). V rohu vpravo nahoře je ikonka QR kód a tam vyjede QR kód, který se pak ukazuje na letišti při příletu na Madeiru.
  1. Check-in (kontrola PCR testu)
  • Protože jsem jela jen s příručním zavazadlem, dělala jsem si check-in online. Nicméně boarding pass mi to vyjelo jen pro let z Lisabonu na Madeiru a check-in pro let Praha – Lisabon sice šel udělat, ale psalo to, že boarding pass si musím vyzvednout na letišti. Takže na letišti je teď nutné jít na check-in i když letíte s příručním, aby předali boarding pass a zároveň zkontrolovali, zda má člověk negativní PCR test.
  1. Příjezdový formulář při přestupu v Lisabonu
  • Tenhle bod se týká všech, kdo letí s přestupem v Portugalsku. Při příletu je potřeba vyplnit příjezdový formulář pro Portugalsko a týká se to i těch, kdo v Portugalsku jen přestupují. Já si ho vyplnila online už v klidu doma před odletem, jakmile jsem měla hotový online check-in. Nicméně, kdo si to nevyplnil online, tak v letadle to rozdávali v papírové podobě a kdo to neměl vyplněné online, vyplnil to přímo v letadle a letušky si to pak před přistáním vybraly.
  • Odkaz – https://portugalcleanandsafe.com/en/passenger-locator-card
  1. Přílet na Madeiru – kontrola QR kódu
  • Po příletu skoro u východu z letiště kontrolovali v appce Madeira Safe vygenerovaný QR kód. Znova ho pak kontrolovali ještě venku před letištěm, než člověk úplně opustil letiště.  Pokud by někdo appku při příletu neměl nainstalovanou a neměl tam nahraný test a QR kód, tak pracovníci na letišti pomohou s vygenerováním kódu na jejich tabletech, poté co jim cestující ukáže vytištěný PCR test. Moje partačky, které přijížděly o den později, si appku před příletem nenainstalovaly a se získáním QR kódu jim pomohli přímo takto na letišti.

 

Před odletem z Madeiry do ČR

  1. Antigenní test
  • Před odletem do ČR je aktuálně nutný negativní antigenní test, který nesmí být starší než 24 hodin před nástupem do letadla. Pokud máte dlouhý přestup, tak se nemusíte bát, není to 24 hodin před příjezdem do ČR, ale opravdu 24 hod. před nástupem do letadla (já to měla o něco méně než 24 hodin před příletem do ČR a bylo to opravdu v pohodě).
  • Míst, kde dělají antigenní testy je ve Funchalu dost, já osobně byla v São Martinhu v Hospital Particular da Madeira, protože to mám asi 10 minut pěšky od našeho bytu. Výhoda je, že jsou tam 24/7 a není nutné objednání. Test stál 20 EUR.
  • Stačí přijít na recepci, kde je potřeba ukázat občanku nebo pas (já obojí měla v bytě, protože jsem původně chtěla jít až později a zapomněla jsem se cestou z restaurace na bytě zastavit, naštěstí stačil scan, který jsem měla v mobilu).
  • Doporučuju jít spíš večer, kdy tam prý už skoro nikdo není, já ale večer měla jiný program, tak jsem přišla na test už v 14:15 (letěla jsem následující den v 5:30 a do Prahy přilétala 18:35) a čekala jsem přesně hodinu, než jsem se dostala na řadu (brali totiž i ostatní pacienty a ne pouze lidi na testy). Na výsledek jsem čekala 25 minut, protože to předávali asi dalším 6 lidem najednou. Takže doporučuju zkusit spíše později k večeru.
Hospital Particular da Madeira
Hospital Particular da Madeira
Hospital Particular da Madeira
Hospital Particular da Madeira
Covid testy – Seznam míst
  • Tady najdete seznam míst, kde dělají Covid testy (píšou PCR, ale přepokládám, že asi snad i antigenní)

http://www.visitmadeira.pt/en-gb/useful-info/corona-virus-(covid-19)/list-of-laboratories-covid-19pcr-tests-%E2%80%93-madeira

  • PCR test zdarma – ale jinak druhá možnost, se kterou teda nemám osobní zkušenost, je získat PCR test zdarma (zde stačí, aby nebyl starší než 72 hodin před odletem). Já této možnosti nevyužila, protože jsem nevěděla, jaký termín by mi dali a nechtěla jsem mít nabouraný program během dne, kdy bych opět nemohla na trek, už jsem totiž kvůli zařizování kolem našeho bytu o nějaký ten den přišla a nechtěla jsem přijít o další. Zde je prý potřeba alespoň 4 dny před odletem zažádat o test přes appku Madeira Safe (jiná varianta možná není. Appku je nutné použít již před cestou z ČR, aby tam byl nahraný PCR test a získali jste QR kód, není možné appku stáhnout nějaký ten den po příletu. Mé partačky appku před cestou nepoužily a chtěly si ji nainstalovat až v průběhu pobytu, to sice šlo, ale už je to nepustilo dál, protože nešlo vyplnit zpětně datum příletu a hlásilo to, že nepřiletěly do destinace. Jejich další kamarádky to ověřovaly i přímo v nemocnici a řekli jim, že jiný způsob objednání není možný, pouze přes appku, takže nakonec musely zaplatit antigen.
  1. Kontrola antigenního testu na letišti
  • Antigenní test (v nemocnici jsem dostala vytištěný certifikát) kontrolovali na Madeiře na letišti u gatu před vstupem do letadla, dále na gatu před vstupem do letadla v Lisabonu, kde jsem přestupovala a dále po příletu do ČR v Praze na letišti kousek u východu.
  1. Příjezdový formulář do ČR
  • Před příletem je třeba vyplnit příletový formulář do ČR. Vyplňovala jsem ho online na letišti v Lisabonu. Do mobilu pak přišlo potvrzení na email. Ale příjezdový formulář nikdo na letišti vidět nechtěl, ale raději ho samozřejmě vyplňte.
  • Odkaz – https://plf.uzis.cz/
  1. Odkazy koronavirus Madeira:
  • Tady je pár dalších odkazů, kde leze získat odkazy ohledně koronaviru na Madeiře včetně informací o aktuálních opatřeních:

http://www.visitmadeira.pt/en-gb/useful-info/corona-virus-(covid-19)/information-to-visitors-(covid-19)?fbclid=IwAR0k2Gt_2IhF4_r-GoBbKYsTUpFfp5_JDQ4CulfHaw8kGdIXcLip4-i5MII

https://covidmadeira.pt/?fbclid=IwAR28h4VmN2R8OqrrIguWSBbjT1T1MKW_0hkUMuzCEdExHgQ8DCCkV3D-ODo

https://www.madeira-web.com/en/news/madeira-coronavirus-covid-19.html?fbclid=IwAR21JUu0EvZj1Sx6wzAfvH17dtDcfhSHuOQzuwVTlSiIWQn_n5FWuG3sx4A

Počasí

Na Madeiře je počasí dost proměnlivé, a proto je dobré konkrétní výlety plánovat maximálně den před podle předpovědi počasí a ráno ideálně třeba kouknout na webkamery.

Nejvíc se mi na Madeiře osvědčila aplikace Madeira Weather, která ukazuje počasí na jednotlivá města a po hodinách a musím říct, že to zatím vždy sedělo. A pokud máte k dispozici auto a po příjezdu na místo vidíte, že počasí je fakt špatné a třeba prší, tak je dobré klidně změnit plán a jet jinam, o nějaký ten kilometr dál pršet nemusí, to je prostě Madeira 🙂 U cestování busem je to horší, tam už by se člověk většinou nezvládl přesunout jinam, o to víc je důležité plánovat výlety podle počasí.

Teď v květnu bylo příjemných cca 21-22°C, ideální na treky. Pršelo jen jednou chvíli, zbytek pobytu bez deště. 

Madeira Weather – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ciimarmadeira.madeiraweather&hl=en_US 

Webkameryhttps://www.netmadeira.com/webcams-madeira

 

Průvodce

Při plánování výletů mi také velmi pomohl průvodce Madeira – Nejkrásnější horské túry a výlety po levádách – 60 tras (Rolf Goetz), níže u každého výletu najdete, o jakou trasu z tohoto průvodce se u příslušného výletu jedná (pozor, viděla jsem, že už je další vydání 70 tras, tak pokud máte tohle nové vydání, tak ty čísla asi sedět nebudou – https://www.knihynahory.cz/madeira-turisticky-pruvodce/)

U každé trasy zároveň uvádím, zda je vhodná pro děti – zde vycházím z průvodce 60 tras, kde je označené, zda je trasa vhodná pro děti a zároveň píšu svůj názor. Vždy samozřejmě zvažte, zda je tato trasa vhodná pro vaše děti, podle toho jak jsou staré, kolik toho zvládnou ujít a v jakém terénu jsou zvyklé chodit. Např. levády, které nejsou zajištěné a jsou tam exponovaná místa, bych s dítětem radši neriskovala.

Uzavírky tras

Než se na nějakou trasu vydáte, doporučuji na webu ověřit, zda není cesta zavřená.

http://www.visitmadeira.pt/en-gb/useful-info/walks/notice-to-walkers-and-listof-walks

WalkMe

Užitečné info o různých trasách (uzavírky, obtížnost trasy, délka trasy, číslo autobusu atd.), pokud je trasa zavřená, je hned na začátku označení Temporarily closed. Pokud zavřená není, žádná informace tu není a je tedy otevřená.

Web – https://walkmeguide.com/en/madeira/trails-list/

Aplikace (placená – 150 Kč) – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.walkme

Teď bylo poměrně dost tras zavřených. Někteří turisti jdou na trek i když je oficiálně zavřený (často je info jen na webu, ne vždy je na začátku treku páska), ale to nedoporučuju, člověk neví, jestli to je jen nějaká drobnost nebo tam může číhat nějaké nebezpečí. Někdy je to zavřené třeba kvůli spadlému stromu, než ho odklidí, jindy kvůli sesuvům půdy. Teď někdo šel jednu oficiálně zavřenou levádu, kde v tunelu byla voda po kotníky, tak zřejmě proto byla zavřená. I když jsou některé trasy zavřené, tak výběr je pořád slušný, všechny trasy jsou krásné, tak radši choďte jen ty oficiálně otevřené a budete mít aspoň o důvod víc se ještě na Madeiru vrátit, abyste si prošly trasy, které v době vaší cesty nešly.

 

Autopůjčovna

Původně jsem plánovala cestovat busem, protože nemám řidičák, ale přesně v den, kdy jsem doplánovala celý itinerář vhodný pro cestování autobusem, tak jsem narazila na Facebooku na 2 spolucestující, které se chystaly půjčovat auto a tak jsem byla ráda, že se budu moct přidat k nim 🙂 A tak jsem hned vytvořila nový itinerář hlavně s místy, kam bych se busem nedostala.

Autopůjčovnu jsem tedy nechala na spolucestující a když mi poslala email s rezervací a viděla jsem, že to je Goldcar, tak jsem se trochu orosila a doufala, že to bude bez problémů. Goldcar má totiž hodně špatné recenze. Je sice super, že jsou jedni z nejlevnějších, ale prý si pak naúčtují různé poplatky jinde nebo prý třeba nevrátí celý depozit. Co se nás týče, tak spokojenost tak napůl, ale raději bych vám tuto autopůjčovnu nedoporučila. Byl tam příplatek za vyzvednutí na letišti (myslím 25 EUR) a holky vyzvedávaly auto na letišti samy, protože já přiletěla o den dříve. Objednávaly auto v nejlevnější kategorii a samozřejmě jim na letišti vnutili vyšší kategorii, protože prý auto v naší kategorii už neměli. No a seriózní autopůjčovna by si tohle samozřejmě nenaúčtovala, ale oni si hned naúčtovali upgrade za vyšší třídu (Renault Megane). Ale i tak cena pořád v pohodě jako v jiné autopůjčovně a doufala jsem, že to bude jediný zádrhel. Pro jistotu jsme si připlatily plné pojištění a dobře jsme udělaly. Hned z kraje dovolené kámoška postřehla, že je na předním skle poškozené sklo (průměr asi 5mm), zřejmě nám tam vlítl nějaký kamínek, ale ani jedna z nás jsme si toho fakt nevšimly. Tak jsme doufaly, že to bude v pohodě a vrátí celý depozit, když bylo auto plně pojištěno. Naštěstí to bylo bez problémů, vrátili celý depozit. Takže to nakonec bylo celkem v pohodě.

Ale jinak doporučuju např. autopůjčovnu Funchal Easy, kterou jsme měli loni a která je opravdu výborná, slyšela jsem od spousty dalších lidí, že byli spokojeni. U nich je to bez kreditky, bez depozitu a plně pojištěno – https://www.funchaleasy.com/index.php/en/

Co se týče parkování, tak kromě centra Funchalu byly všechna parkoviště neplacená.

  

Autobusy ve Funchalu

Tím, že jsme měly s holkama půjčené auto, tak jsem autobusy tentokrát využila jen párkrát ve Funchalu.

Ve Funchalu jezdí společnost Horarios Funchal.

Od minula jsem měla nabíjecí slevovou kartičku Giro, která nemá omezenou časovou platnost a jízdné je přes ní levnější než když kupujete lístky u řidiče.

Jednotlivé lístky u řidiče stojí 1,95 EUR a dětský 0,95 EUR.

Přes kartičku Giro stojí jedna jízdenka 1,35 EUR a když si nabijete kartu na 10 cest a více, tak pak je jedna jízda za 1,25 EUR. Kartička se dá pořídit na různých místech, např. v centru v obchodním centru Anadía (https://mapy.cz/s/dobubocala). Nabíjet se dá pak na velkém množství míst, např. v různých tabácích nebo tam, kde se sází něco jako naše Sportka (např. ve Forum Madeira nebo i v hypermarketu Continente u nás v Nazaré)

http://www.horariosdofunchal.pt/index.php?option=com_content&task=view&id=65&Itemid=247

Prodejní místa

http://www.horariosdofunchal.pt/index.php?option=com_payshop&task=payshop&Itemid=357

Orientace v autobusech není úplně těžká, jízdní řády se dají dohledat na webu či v jejich aplikaci. Nebo lze také vyhledávat přes Google, ale teď nově jsem objevila další super možnost. Znáte appku Jízdní řády od Seznamu? Tak tahle appka funguje i na Madeiře. Stačí zadat odkud kam jedete (buď teď nebo zadáte pozdější čas/den) a vyjedete to všechny možnosti i s přestupy. Když kliknete na detail, uvidíte i jednotlivé zastávky a zároveň tam najdete mapu, kde je vidět trasa cesty včetně trasy pěšky, jak se dostanete na zastávku autobusu. Je opravdu přehledná a zatím se mi osvědčila nejvíc a časy odjezdů seděly. Teda nefunguje to asi na všechny společnosti, takový Rodoeste tam opravdu není, ale ve Funchalu fungovala perfektně a co jsem se dívala na nějaké spoje na východ nebo sever, tak také fungovala v pohodě.

Web – Horarios Funchal – http://www.horariosdofunchal.pt

Appka – Horarios do Funchal https://play.google.com/store/apps/details?id=onemploy.group.hftransit

Appka – Jízdní řádyhttps://play.google.com/store/apps/details?id=cz.fhejl.pubtran

Den 1

Odlet z Prahy

Letěla jsem z Prahy s TAP Portugal, s přestupem v Lisabonu. Letenky jsem kupovala cca 3 týdny před odletem, takže nebyly zrovna nejlevnější, prostě jsem věděla, že potřebuju letět co nejdřív, tak jsem cenu neřešila a koupila letenky za 7466 Kč. Letělo mi to v 19:20 z Prahy. Ale já si radši dávám vždy hooodně velkou rezervu, pro jistotu, takže do Prahy jsem jela z Brna už ráno v 9:39. A hned po příjezdu na brněnské nádraží jsem viděla, že zpoždění je 76 minut. Tak jsem rychle přes appku v mobilu vrátila jízdenku od ČD a rychle si u okénka koupila jízdenku od Regiojetu, který měl jet 10:09 a tento byl zpožděn jen 10 minut. V Praze jsem tedy byla velmi brzo a tak jsem se ještě sešla v centru se sestrou. Zjistila jsem, že autobus AE express teď z hlavního nádraží na letiště nejezdí. Takže jsem jela tramvají 26 z Náměstí republiky na Nádraží Veleslavín a odtud autobusem 119 (na vyhledávání busů jsem právě objevila appku Jízdní řády, která je krásně přehledná a dají se rovnou přes ní koupit i sms jízdenky – https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.fhejl.pubtran )

Na letiště v Praze byl smutný pohled, takhle prázdné jsem ho fakt ještě neviděla…

Výše už jsem popsala celý proces s Covid formalitami před cestou, tak mrkněte výše, jak to probíhalo.

Letadlo bylo plné, ale bylo to takové menší, pouze 2 řady na každé straně.

Do Lisabonu jsem dorazila ve 21:50. Noc jsem na letišti určitě strávit nechtěla a tak jsem si přes booking objednala pokoj v soukromém ubytování 10 minut pěšky od letiště. Bohužel po 22:00 už byl příplatek 10 EUR za pozdní checkin, ale zase jsem si aspoň nemusela brát taxi. Bylo potřeba zavolat 20 minut předem, protože tam samozřejmě není recepce. Na paní jsem nakonec čekala asi 45 minut, omlouvala se, že ubytovávala ještě někoho jinde a že měl zpoždění. Co se týče tohoto ubytování, byl to větší byt s několika pokoji a 2 sdílenými koupelnami. Když jsem přijela, nebyl tam nikdo, až k ránu jsem slyšela, že se ubytovával další host ve vedlejším pokoji. Ubytování bylo hezké a čisté, k dispozici i čaje a káva. Ubytování určitě doporučuju, pokud potřebujete přespat v blízkosti letiště.

Stay @Airport – 79 Rua Cidade da Beira, Unit 9A, Olivais, Lisabon, 1800-058, Portugalsko

Cena – 35 EUR (jednolůžko, ve dvou by to bylo levnější) + 10 EUR pozdní check-in po 22:00

Odkaz mapa – https://mapy.cz/s/favukeratu

Odkaz booking – https://www.booking.com/hotel/pt/stay-airport.en-gb.html?label=gen173nr-1FCAEoggI46AdIM1gEaDqIAQGYAQm4ARfIAQzYAQHoAQH4AQuIAgGoAgO4ApCehIYGwAIB0gIkNTBkZjFlYzgtY2JkMS00MGIxLWExM2ItZWIwMjJjZTQ4Yzhh2AIG4AIB;sid=ae3626b44674fccdef135546a85275d6;age=12;checkin=2021-10-01;checkout=2021-10-02;dest_id=-2167973;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=1;hapos=1;hpos=1;no_rooms=2;req_adults=2;req_age=12;req_children=1;room1=A;room2=A%2C12;sb_price_type=total;soh=1;sr_order=popularity;srepoch=1623265077;srpvid=453e855a7ecb00a5;type=total;ucfs=1;sig=v13tzsEsk2#no_availability_msg

Stay @airport
Stay @airport
Stay @airport
Stay @airport

Den 2

Funchal

Ráno mi to letělo v 7:15, takže jsem vstávala hodně brzo. Měla jsem místo u okénka, tak jsem se při vzlétnutí mohla kochat krásným výhledem na Lisabon a při přistání na krásné pobřeží Madeiry. Na Madeiru to přilétalo v 9:05 a počasí bylo krásné, takže přistání bylo hladké.

Do Funchalu odtud jezdí docela často Aerobus ( https://www.sam.pt/en/aerobus-information.html ), staví hned před východem z letiště (5 EUR jedna cesta, zpáteční 8 EUR) a do centra Funchalu jede asi 30 minut, do São Martinho asi 40 minut.

Aerobus mi jel až v 10:00 a do Funchalu k Forum Madeira jsem přijela cca v 10:40.

Aeroporto Madeira
Zastávka Aerobusu hned před východem z letiště
Aeroporto Madeira

Měla jsem mít sraz s naším realiťákem João, aby mi předal byt a klíče od bytu, ale měl nějaký nečekaný důležitý meeting, tak jsem si zatím skočila na oběd, do obchodu, prohlídla jsem si pořádně Forum Madeira a koupila jsem si deku, abych měla pod čím spát. Byla to moje první návštěva od koupě, protože poté co jsme byt při naší návštěvě v únoru 2020 vybrali, tak se hned zavřely hranice a my celý zbytek procesu koupě řešili na dálku.

Pak mě vzal João autem na byt a byt mi předal. Pokud byste někdo chtěl kupovat byt na Madeiře nebo kdybyste řešili pronájem bytu, tak Joaoa můžu opravdu doporučit, jeho servis byl ve všem opravdu nadstandardní a i teď když třeba potřebuju s něčím poradit nebo získat nějaké kontakty, tak vždy velmi ochotně poradí a pomůže.

João Pedro Rodrigues – prodrigues.funchalforum@era.pt

https://www.era.pt/funchalforum

Věděla jsem, že ten den už nic moc nestihnu, protože ještě měl dojet pán z agentury na správu bytu, abychom probrali nějaké formality ohledně krátkodobého pronájmu. Takže jsem už jen nakoupila něco v Continente, který mám kousek od bytu a ovoce v mé oblíbené frutaría Horta da Madeira (https://mapy.cz/s/gulakebete).

Funchal Horta Madeira
Maracuja
Funchal Horta Madeira
Funchal Horta Madeira
Funchal Horta Madeira
Funchal Horta Madeira
Nesperas (lokvát) - oranžové nahoře, Pitanga (dole červené vlevo)
Funchal Horta Madeira
Pimpinela

Taky jsem si koupila výtečné madeirské pečivo bolo de caco, objevila jsem, že ho prodávají taky kousek od našeho bytu (https://goo.gl/maps/MXwj4yhMDEKiGRkP7). Bolo de caco zbožňuju, mohla bych ho jíst pořád.

Bolo do caco

Den 3 

Poloostrov São Lourenҫo

Další den měly přijet mé partačky, které jsem osobně ještě neznala. Dopoledne jsem stihla aspoň trochu poklidit byt a jakmile přijely, vyrazily jsme na výlet na poloostrov São Lourenҫo, což se dá v pohodě zvládnout za půl den.

Na oběd jsme si došly v Caniҫalu do první restaurace na kterou jsme narazily (Paladares da terra), protože jsme nechtěly ztrácet moc čas hledáním nějaké restaurace. Jídlo zde bylo velmi levné, měli polední menu, kde bylo několik jídel na výběr za pouhých 6 EUR. Já si dala tresku se smaženou polentou (milho frito) a opečené brambory. Bylo to moc dobré.

Odkaz – https://goo.gl/maps/5hTPX2LLqhH7FkpD8

Pak jsme vyrazily na polostrov São Lourenҫo, nádherné skalnaté pobřeží na nejvýchodnějším výběžku Madeiry. To je opravdu must see, tenhle trek opravdu nesmíte při návštěvě Madeiry vynechat. Opravdu nádherné výhledy všude kam se podíváte.

Ponta de Sao Lourenco
Ponta de Sao Lourenco
Ponta de Sao Lourenco
Ponta de Sao Lourenco
Ponta de Sao Lourenco
Ponta de Sao Lourenco
Ponta de Sao Lourenco
Ponta de Sao Lourenco

Našla jsem zde svůj první putovní kamínek z Bruntálu, tak jsem si ho vzala, abych ho uložila jinde na Madeiře a nechala ho putovat dál.

Normálně je to trasa, kde je opravdu dost turistů, ale teď jich tam opravdu moc nebylo.

Ponta de Sao Lourenco
Ponta de Sao Lourenco

Trasa – 7,2 km (dle mapy.cz 3:14 hod.) – https://mapy.cz/s/cugacavoho

PR 8  – Vereda da Ponta de São Lourenço

Časová náročnost

  • je to jen 7,2 km, dá se tedy realizovat jako půldenní výlet, ale dá se třeba prodloužit o koupání na pláži Baía d´Abra nebo Prainha)
  • Nám to zabralo 3 hod. 15 minut

Průvodce Madeira – 60 tras

  • trasa 12

Praktické informace

  • Parkoviště (neplacené) – https://mapy.cz/s/fodutogeno
  • plavky sebou – pláž Baía D´Abra či Prainha
  • obtížnost – není to nijak náročná trasa, ale jsou tam místy schody, tak pro někoho, kdo má problémy s koleny, by hlavně závěrečný výstup na vyhlídku mohl být trochu těžší. Ale pro běžného turistu je to lehčí trasa.
  • Děti
    – Můj názor – s dítětem jsem zatím nešla, ale myslím, že tato trasa je vhodná i pro děti

     – Průvodce 60 tras – dle tohoto průvodce vhodné i pro děti

Bus

  • Tenhle výlet se dá v pohodě absolvovat busem, je sem dobré autobusové spojení z Funchalu
  • bus 113
  • SAM – Jízdní řád – https://www.sam.pt/113.html

 

Pláž Prainha

Cestou zpět jsme se pak stavily ještě na pláži Prainha, což je velmi známá pláž s černým pískem. Je to moc hezká malá pláž s výhledem na skály, určitě doporučuju. No, voda byla dost studená, tak jsem tam na rozdíl od holek nevlezla.

Mapa – https://mapy.cz/s/hotasusela

Prainha
Prainha

Garajau – Vyhlídka Cristo Rei

Cestou zpět jsme ještě stihly navštívit vyhlídku Cristo Rei, vyhlídka u sochy Krista v Garajau, určitě doporučuju, je nádherná.

Mapa – https://mapy.cz/s/dalapovuhu

Cristo Rei
Cristo Rei

Den 4 

Rabaҫal + Fanal

  • Levada das 25 Fontes (Leváda 25 pramenů)
  • Levada do Risco
  • Vereda do Lagoa do Vento
  • Levada do Alecrim

Další den jsme se rozhodly prozkoumat levády v Rabaҫalu. Tuhle oblast jsem dosud vůbec neznala, se sestrou jsme při první návštěvě neměly auto a busem se do této oblasti dostat nedá. Takže jsem byla ráda, že tentokrát máme k dispozici auto a budu moci víc prozkoumat i západ Madeiry.

Auto jsme zaparkovaly zde – https://mapy.cz/s/javosegogu

Počasí nejdřív nebylo žádná sláva, chvílemi mírně mrholilo a místy byla docela mlha. Ale odpoledne se počasí výrazně zlepšilo a nakonec bylo azuro. Než jsme zaparkovaly, musely jsme počkat, než projdou krávy, které nám trochu bránily v cestě :p Kromě nás bylo na parkovišti asi jen jedno auto.

U jednotlivých tras najdete odkaz na mapu vždy na jednotlivou trasu a nakonec přesně jak jsme to šly my. Pokud nechcete tak dlouhou trasu, je možné si to zkrátit a jít jen část, těch variant je tady více.

Levada das 25 Fontes (Leváda 25 pramenů)

https://mapy.cz/s/hacubolomu (Průvodce 60 tras – Trasa 51)

Vyrazily jsme z parkoviště dolů po menší silnici na Levadu 25 pramenů. Cestou je tam dost keřů s krásnými žlutými květy, které připomínají pantoflíčky (janovec metlatý). Standardně prý tato trasa bývá dost přecpaná turisty a každý říká, že je lepší si přivstat. Nebyla jsem si jistá, jak moc přivstat, ale před sedmou se nám stejně vstávat nechtělo. Takže jsme vstávaly v 7:00 a než jsme se nasnídaly a připravily na cestu, tak nám to nějaký čas zabralo a na místo jsme dojely cca v 9:00. Ale zřejmě pojem přivstat si je na Madeiře velmi relativní a evidentně přivstat si v 7:00 stačilo (aspoň teď v době covidové v den kdy jsme šly my). Po cestě tam jsme na Levadě 25 pramenů potkaly jen 3 páry. Po cestě zpět, jak čas už trochu postoupil, tak jsme turistů potkaly o něco více, ale myslím, že oproti dřívějšku to bylo ještě hodně málo, takže jsme byly rády, že jsme tuto levádu mohly projít bez návalu turistů.

Tato leváda se nám moc líbila, krásné vavřínové lesy a na konci jezírko s vodopádem.

Tato leváda není moc dlouhá a tak jsme si říkaly, že jich ten den stihneme určitě víc v této oblasti. Po cestě z Levady 25 pramenů jsme tedy pokračovaly na Levada do Risco.

Levada das 25 fontes
Levada das 25 fontes
Levada das 25 fontes
Levada das 25 fontes
Levada das 25 fontes
Levada das 25 fontes

Levada do Risco

https://mapy.cz/s/lupegocacu (Průvodce 60 tras – Trasa 50)

Na konci této levády je krásný vodopád, ale bohužel byla dost mlha, takže jsme byly o výhledy dost ochuzeny, ale byly jsme rády, že aspoň neprší.

Levada do Risco
Levada do Risco
Levada do Risco
Levada do Risco
Levada do Risco

Vereda da Lagoa do Vento

https://mapy.cz/s/poduhukube  (Průvodce 60 tras – Trasa 49)

Odtud jsme dále pokračovaly po Vereda da Lagoa do Vento, také krásná trasa, ale všude dost schodů, takže pro někoho s bolavými koleny by to určitě nebylo. Zde bylo na konci také jezírko s vodopádem, zde byla mlha bohužel ještě větší.

Lagoa do Vento
Lagoa do Vento
Lagoa do Vento
Lagoa do Vento

Levada do Alecrim

https://mapy.cz/s/depetenube (Průvodce 60 tras – Trasa 49)

Dále jsme to prošly na Levada do Alecrim, až k prameni. Taky moc hezká leváda a zde se nám konečně vyčasilo a mlha a zatažená obloha se proměnila na azurovou bez mráčku. To je prostě Madeira, za den se může změnit počasí několikrát.

Na všech těchto levádách jsme moc turistů nepotkávaly, takže to bylo příjemné. A když už jsme nějaké turisty potkávaly, nejčastěji to byli Češi, těch je tu teď opravdu hodně 🙂

V pohodě se daly stihnout všechny tyto 4 trasy, ráno jsme vycházely z parkoviště v 9:00 a zpět na parkoviště jsme přišly v 16:30. Ale kdo chce kratší trasu, může si to zkrátit a dát pouze část těchto tras.

Levada do Alecrim
schody na Levada do Alecrim a vavřínový les
Levada do Alecrim
Levada do Alecrim
Levada do Alecrim
Levada do Alecrim
schody se zábradlím na Levada do Alecrim a voda v kanálu
Levada do Alecrim
Levada do Alecrim

Trasa – 14 km (6:35 hod.) – https://mapy.cz/s/kumeloloza

Časová náročnost

  • My to šly 7,5 hodiny pomalejší chůzí, přece jen bylo tady poměrně dost schodů.

 

Průvodce Madeira – 60 tras

  • Levada 25 Fontes (Leváda 25 pramenů) – PR 6 – Průvodce 60 tras – Trasa 51
  • Levada do Risco – PR 6.1 – Průvodce 60 tras – Trasa 50
  • Vereda da Lagoa do Vento – PR 6.3 – Průvodce 60 tras – Trasa 49
  • Levada do Alecrim – PR 6.2 – Průvodce 60 tras – Trasa 49

Praktické informace

  • Parkoviště (neplacené) – https://mapy.cz/s/javosegogu
  • Obtížnost – je tu poměrně dost schodů, takže pokud jdete všechny tyto 4 trasy, tak to není úplně nejlehčí trasa kvůli slušnému množství schodů, ale je možné příp. zkrátit a jít jen část těchto tras
  • Z parkoviště se dá až do Rabaҫalu (https://mapy.cz/s/gujocumoce) dostat minibusem, který by měl jezdit z parkoviště. Ale osobní zkušenost nemám, tak ani nevím, jak často to jezdí nebo zda je potřeba si odvoz nějak objednat.
  • Bus – sem bus nejezdí, takže pokud chcete projít tyto trasy, je třeba mít k dispozici auto
  • Děti

    – Můj názor – s dítětem jsem zatím nešla, jednotlivé trasy by byly pro děti v pohodě, ale myslím, že všechny trasy jako celek by byly pro dítě náročnější, záleží kolik dítě už zvládne kilometrů.

    – Průvodce 60 tras – jednotlivé trasy dle průvodce vhodné i pro děti

Levada do Alecrim
Levada do Alecrim
Levada do Alecrim
Levada do Alecrim

Fanal

https://mapy.cz/s/gecacoceko

Po cestě zpět je to kousek do Fanalu, takže jsme se ještě na chvíli zastavily tam. Tohle je opravdu nádherné místo a pokud máte k dispozici auto, tak byste toto místo určitě neměli vynechat. Busem se sem dostat bohužel nedá. Rostou zde krásné pokroucené stromy okotea zápašná. Jsou zde časté mlhy, ale to prostě k Fanalu patří a dodává to tomuto místu takovou tajemnou atmosféru. Ale když vidím občas něčí fotky, jaké mají nádherné slunečné počasí, tak je to také nádhera a chtěla bych toto místo také někdy vychytat i za krásného počasí. Tak schválně, na pokolikáté se mi to povede? Při této návštěvě byla obloha zatažená, ale moc mlha na začátku nebyla, ale za chvíli se stromy zahalily do pořádné mlhy, fakt nádhera.

Fanal
Fanal
Fanal
Fanal

Praktické informace

  • Parkoviště (neplacené) – https://mapy.cz/s/juhonagedu
  • Jednoduchá procházka, nic náročného
  • Bus – Nutné auto, bus sem nejezdí
  • Děti – vhodné i pro děti

Cestou zpět jsme se zastavily v restauraci Onda do Sol kousek za Ponta do Sol. Více informací a fotky najdete v sekci Restaurace.

Fanal
Fanal
Fanal
Fanal

Den 5

Okruh u Ponta do Pargo

Další den jsme se vypravily na okružní trasu u Ponta do Pargo, po Levada Nova da Calheta a pak zpět do Ponta do Pargo po pobřeží. Je to nádherná trasa, kterou opravdu doporučuju a také není rozhodně přecpaná turisty, na Levadě Nova da Calheta jsme potkaly asi jen 3 páry a při cestě po pobřeží u vyhlídek o pár víc, ale rozhodně žádné davy. V průvodci 60 tras je mezi TOP trasami, tak mě celkem překvapilo, jak málo turistů jsme potkaly.

Levada Nova da Calheta

Zaparkovaly jsme u silnice kousek od levady a vydaly jsme se na cestu. Na levádě jsou vidět krásné eukalypty a moc hezké výhledy do údolí a později i na oceán.

Levada Nova da Calheta

Bylo zde fakt hodně motýlů. Taky zde můžete vidět i nějaké kaly.

Na jedné kratší části se leváda vylévala z koryta a tak se moc nedalo jít vedle levády, ale bylo lepší jít po uzoučkém chodníčku šířky obrubníku a místy trochu ve vodě, ale měla jsem trekové boty a tak mi voda nesahala nad podrážku a do bot mi tedy naštěstí nenateklo.

Levada Nova da Calheta
Levada Nova da Calheta
Levada Nova da Calheta s bujnou vegetací a výhledem na oceán
Levada Nova da Calheta
Levada Nova da Calheta
Levada Nova da Calheta

Vyhlídka v Cabo

Na konci je pak třeba sejít kousek po silnici do vesničky Cabo, kde je nádherná vyhlídka u kaple Capela de Nossa Senhora da Boa Morte, určitě doporučuju (https://mapy.cz/s/pebozohako).  Oproti mapce jsme to prošly ke kapli zadem, ale do mapky mi ta trasa nešla naklikat, protože v mapě tato cestička není. (cca tudy https://mapy.cz/s/nenalaguma)

Miradouro Cabo
Cabo
Mučenka
Květ mučenky (maracuja)
Miradouro Cabo
Miradouro Cabo
Miradouro Cabo
Miradouro Cabo

Vyhlídka Pico Vermelho

Dále jsme pokračovaly po cestě podél pobřeží na další vyhlídku Pico Vermelho, ze které byl také nádherný výhled (https://mapy.cz/s/cuzokonebo).

Miradouro Pico Vermelho
Miradouro Pico Vermelho
Miradouro Pico Vermelho

Vyhlídka Garganta Funda

A ke konci jsme ještě zašly na vyhlídku Garganta funda (https://mapy.cz/s/kunugavobu ) a ta je teda fakt boží, na tu určitě zajděte. Přijde mi, že asi není až tak známá, protože z ní nevídám tolik fotek, přitom je opravdu nádherná.

Garganta Funda
Garganta Funda
Garganta Funda
Garganta Funda

Odtud jsme dále pokračovaly k levádě, kde jsme nechaly auto. Už jsme byly celkem unavené a cesta už vedla po silnici. Respektive, dalo se to vzít po levádě, že bychom šly kus stejnou cestou jako na začátku dne, ale to bylo ještě o něco delší a tak jsme se rozhodly, že půjdeme kratší cestou po silnici. Ještě to bylo něco přes 2 kilometry a před náma byl táhlý kopec a tak jsme si říkaly, že si zkusíme stopnout nějaké auto, jestli by nás kousek nepopovezlo. Na to že jsme byly 3, tak jsme tak dlouho nečekaly a zastavilo asi desáté auto. Když slečna stáhla okýnko, spustila jsem na ni v angličtině, že bychom se chtěly popovézt do Ponta do Pargo. A ona na to, že v češtině by to bylo lepší a že můžeme nasednout, že nás popoveze. Zeptala jsem se, jak to že ví, že jsme Češky a ona říkala, že když jsme byly u Garganta Funda, slyšela nás, jak se bavíme česky 🙂 Byla tak hodná, že nás zavezla až přímo k autu, i když přesně tudy cestu neměla. Byly jsme moc rády, bylo to příjemné se ten kousek popovézt.

Trasa – 16,4 km (dle mapy.cz 6:46 hod.) – https://mapy.cz/s/lucezotetu

Časová náročnost

  • Nám zabrala trasa cca 7 hodin

 

Průvodce 60 tras

  • Trasa 57

 

Praktické informace

  • Parkování (neplacené) – zaparkovaly jsme přibližně zde hned u silnice u nástupu na levádu – https://mapy.cz/s/katejojuta (ale je to okruh, takže dá se zaparkovat třeba i přímo v Ponta do Pargo)
  • Obtížnost – je to lehká trasa prakticky převážně po rovině hlavně na levádě, cestou zpět sem tam nějaký kopec, ale nic náročného
  • Občerstvení – po cestě žádné, po treku možno zajít do nějaké restaurace v Ponta do Pargo
  • Bus – pokud člověk bydlí ve Funchalu, tento trek se busem bohužel absolvovat nedá. Jezdí sem sice Rodoeste, bus 142, ale jede tak dlouho (3:40 hod.), že přijíždí kolem poledne a poslední bus z Ponta do Pargo odjíždí v 14:35 odpoledne, takže tento delší trek se za tuto dobu stihnout nedá…. Pokud se tedy někdo chystá cestovat busem, doporučuju západ Madeiry vynechat, zbytek je krásný úplně stejně

Děti

  • Můj názor – s dítětem jsem zatím nešla, je to jednoduchá trasa, ale poměrně dlouhá, takže záleží na věku, kolik už dítě zvládne ujít.
  • Průvodce 60 tras – dle průvodce vhodné i pro děti

Miradouro da Lombada dos Marinheiros

Cestou zpět jsme se zastavily na několika vyhlídkách, např.  na Miradouro da Lombada dos Marinheiros, ten výhled stál opravdu za to

https://mapy.cz/s/cuvuzodoza

Miradouro da Lombada dos Marinheiros

Miradouro Trigo de Negreiros ou Moledos

Pak jsme zastavily ještě na této vyhlídce kousek za Arco da Calheta – Miradouro Trigo de Negreiros ou Moledos

https://mapy.cz/s/hahefakolu

Cestou zpět jsme se opět zastavily v restauraci Onda do Sol.

Miradouro Trigo de Negreiros ou Moledos

Den 6

Funchal

Praia Formosa 

Další den jsem musela zůstat kvůli nějakému zařizování ve Funchalu, tak jsem se k holkám nepřidala. Dopoledne jsem stihla aspoň Praia da Formosa. Od bytu mi jede na pláž přímý bus 43 🙂 Na pláži jsem si dala v restauraci Beira Calhau Snack-Bar Prego no bolo do caco (hovězí plátek v pečivu bolo de caco), potřebovala jsem něco rychlého, protože jsem neměla moc času. Více info v sekci Restaurace.

Praia Formosa
Praia Formosa

Chtěla jsem to pak projít po pláži až na Doca do Cavacas, ale ten tunel byl zavřený a tak se nedalo na Doca do Cavacas dostat, člověk by se musel vracet po celé pláži a jít na Doca do Cavacas po hlavní silnici. Na Doca do Cavacas jsem tedy šla až odpoledne a pán říkal, že ten tunel, kterým se dá projít na pláž Praia formosa, se bude brzo otevírat.

Pak jsem se pak vydala po pláži zpět opět na autobus, abych byla pro jistotu na 14:00 doma.

Praia Formosa
Praia Formosa
Praia Formosa

Trasa – 2,2 km (45 minut) – https://mapy.cz/s/darodukupu

Ledničku mi měli z Wortenu dovézt mezi 14:00 až 20:00 a doufala jsem, že ji přivezou spíš dřív, abych nemusela trčet celé odpoledne v bytě. Naštěstí lednici dovezli v 15:30 a tak jsem mohla ještě někam vyrazit. Původně jsem chtěla na Levada dos Piornais, ale nakonec jsem se rozhodla, že bych si chtěla prohlídnout i bazénky Doca do Cavacas, které jsou kousek od našeho bytu. Autobus jel asi za 25 minut, ale když jsem se podívala na mapu, že pěšky to není o moc dál a ještě dolů z kopečka, tak jsem se rozhodla jít pěšky. Část trasy vede pěkně po levádě, takže to byla příjemná procházka a užívala jsem si krásné výhledy na Funchal.

Trasa – 2,5 km https://mapy.cz/s/haroresodo

Funchal Sao Martinho
Funchal Sao Martinho
Levada dos Piornais
Funchal Sao Martinho
Funchal Sao Martinho

Nejdřív jsem si bazénky vyfotila, pak šla kousek dál po promenádě, kde byly také krásné výhledy.

Na večeři jsem zašla do mexické restaurace El Mexicano Steak House. Ale i když mám mexickou kuchyni ráda, tak by mě nenapadlo dát si něco takového na Madeiře, ale vařili i normální typická portugalská jídla, takže jsem si dala espadu na banánu. Více info a foto v sekci Restaurace.

Doca do Cavacas
Funchal Sao Martinho
Funchal Sao Martinho

Doca do Cavacas

Holky se taky chystaly na Doca do Cavacas a tak jsem tu na ně počkala. Vstup byl hodinu před zavíračkou 2,60 EUR, ale jinak celodenní vstupné je 5,20 EUR. Tyhle přírodní lávové bazénky jsou ale moc hezké, tak i tohle vstupné stojí aspoň za jednu návštěvu.

https://mapy.cz/s/funadehote

Doca do Cavacas
Doca do Cavacas
Doca do Cavacas
Doca do Cavacas
Doca do Cavacas
Doca do Cavacas
Doca do Cavacas

Den 7

Ponta do Pargo – Vereda do Pesqueiro

Další den jsem měla naplánovaný trek s místním průvodcem João. Původně jsem totiž myslela, že pojedu úplně sama a protože mě to samotnou úplně nebaví, tak jsem si říkala, že si zaplatím jeden trek s místním průvodcem, abych poznala i nějakou méně známou trasu a zároveň jsem si říkala, že to bude pro mě fajn celodenní soukromá lekce portugalské konverzace 🙂 Z nabídky jsem si původně vybrala jednu neznámou levádu, ale v den, kdy jsme tam jeli, bylo dost špatné počasí a mělo pršet, tak na cestě tam João navrhl změnu trasy. Navrhl, že bychom mohli jet spíš na západ ostrova, kde by mohlo být lepší počasí. Mě to určitě nevadilo, určitě lepší změna plánu na jinou krásnou trasu, než celý den chodit v dešti, mlze a neužít si žádné výhledy. Takže navrhl Vereda do Pesquiero v Ponta do Pargo, což není moc známá trasa a je opravdu nádherná, mohu jen doporučit.

Vereda do Pesqueiro
Vereda do Pesqueiro

Je to krásná pobřežní cesta, která začíná sestupem v Ponta do Pargo s nádhernými výhledy na oceán a skály. Na začátku trasy nám lehce pršelo i tady, ale naštěstí jen drobně a za chvíli přestalo a bylo teplo. A díky tomuto malému deštíku se objevila krásná duha, takže při sestupu dolů jsme měli krásný výhled na duhu.

Vereda do Pesqueiro
Vereda do Pesqueiro
Vereda do Pesqueiro

Tuhle trasu bych teda nešla s dětmi, nebyla to úplně lehká trasa. Nejdřív to byl poměrně strmý sestup dolů, ale po pohodlné širší cestě. João vzal trekové hole i pro mě, což mi hodně pomohlo nejen tady, ale pak i při výstupu.

Joao_lets_hike
Vereda do Pesqueiro
Vereda do Pesqueiro
Vereda do Pesqueiro

Po sestupu dolů na pláž se jde asi 1 km po pobřeží po velkých kamenech. Na konci pláže jsme se najedli a pak nás čekal pořádný výstup nahoru.

Vereda do Pesqueiro
Vereda do Pesqueiro
Vereda do Pesqueiro

Zde orientace není úplně snadná, protože ta cestička, kde začíná výstup nahoru, totiž z pláže opravdu není ani vidět, jak je zarostlá. Je teda dobré podívat se do mapy.cz, kde trasa nahoru začíná. Prvních pár metrů bylo teda pořádně zarostlých, ale pak už to bylo dobré. Tato cesta byla o poznání náročnější už jen proto, že to nebyla většinou hezká široká cesta, ale místy pořádný výstup po kamenech, někdy docela vysokých, takže jsem opět velmi ocenila trekové hole, které při výstupu hodně pomohly.

Vereda do Pesqueiro

Taky jsme narazili na morušovník a už začínaly moruše zrát, tak jsme si nějaké natrhali. Byla to moc příjemná svačinka, moruše je opravdu výborná.

Také zde bude dost kaktusových fíků, ale ty bohužel v době mé návštěvy na začátku června teprve kvetly a nebyly zralé.

João říkal, že tato trasa je opravdu málo frekventovaná, že je v podstatě málo pravděpodobné, že někoho potkáme. Cestou dolů jsme tedy nakonec potkali skupinku 4 místních v protisměru a při výstupu nahoru ještě dva páry Čechů 🙂 Čechů jsme tentokrát potkávali na Madeiře opravdu hodně 🙂

Výstup byl pro mě docela náročný, kondičku jsem nikdy neměla dobrou a ještě po téměř roční práci z domu, je to teď ještě horší :p Ale zvládla jsem to a byla jsem ráda, že jsme šli tento trek, je opravdu nádherný a byla jsem fakt nadšená.

Další informace k tomuto treku a video můžete najít na blogu mé kamarádky Máji – https://madeiraisland.cz/madeira-2-treky-z-ponta-do-pargo/

Místní průvodce João

João má opravdu skvělou kondičku a říkal, že tento výstup dává tak za 15 – 20 minut, já to stoupala 1 a půl hodiny, ale naštěstí se samozřejmě přizpůsobil mému velmi pomalému tempu a všude na mě čekal. Pokud už máte Madeiru prochozenou a chtěli byste poznat nějaké nové méně známé trasy, můžu Joãoa opravdu doporučit, Madeiru zná skvěle a s dalšími kamarády některé nové trasy i vytváří, takže můžete poznat i trasy, které opravdu v průvodcích nenajdete. Nabídne vám cokoliv, co vás zajímá, od lehčích až po opravdu těžké trasy.

Tady je kontakt na něj, kdybyste někdo chtěl využít 

Joao_lets_hike

Výstup končí u krásné vyhlídky (Miradouro do Fiohttps://mapy.cz/s/fuponadula)  a bylo by potřeba dojít ještě k autu, ale João říkal, že si už můžu odpočinout na vyhlídce a skočil pro auto sám. S jeho tempem byl zpět opravdu za chvilku 🙂 Skvěle strávený den, je to opravdu nádherný trek.

Miradouro do Fio

Trasa – 4,4 km (dle mapy.cz 2:23 hod.) – https://mapy.cz/s/mopecebaga (ale když se budete vracet k autu, tak jsou to ještě 2 km navíc)

Časová náročnost

  • Tak tady mi to hodně nesedí ve srovnání s mapy.cz. Co se týče výstupů, tak chodím opravdu hodně pomalu, takže nám tento trek zabral 4,5 hodin.

 

Praktické informace

  • Obtížnost – je to spíše těžší trasa nejdřív s prudším sestupem dolů a pak s prudkým výstupem při cestě zpět, ale pro někoho kdo je na výstupy zvyklý je to v pohodě. Také tato trasa není dole před výstupem úplně lehká na orientaci, rozhodně je nutné použít mapy.cz, kde je začátek trasy dobře značen, protože začátek cestičky nahoru opravdu není vidět, jak je zarostlá.
  • Občerstvení – po cestě žádné, po treku možno zajít do nějaké restaurace v Ponta do Pargo
  • Děti – tuhle trasu bych s dítěte nešla, myslím, že výstup by pro dítě nebyl úplně lehký, některé schody z kamenů byly poměrně vysoké, cestička nebyla vždy úplně dobrá a člověk musel dávat pozor kam šlape, aby nesjela např. noha a cestička nebyla dostatečně široká na to, aby šel s dítětem člověk za ruku.

 

Cascata dos Anjos

Cestou zpět mě vzal João ještě přes Cascata dos Anjos, známý vodopád, který dopadá přímo na silnici.

Byly zde docela davy a fronta na focení, takže jsme nezastavovali, ale čučela jsem, že João pod vodopádem podjel autem a pokračovali jsme dál v cestě směrem do Funchalu. Ale tohle radši opravdu nezkoušejte, slyšela jsem, že s vodou mohou padat i kameny a tohle by pojišťovna opravdu nevzala.

Pod vodopádem pózovala v plavkách jedna slečna, toho bych se taky bála, přece jen člověk neví, kdy sebou voda vezme i nějaký kámen. Takže radši jen fotit z dálky a myčku si zaplatit raději na benzínce :p

 

Odkaz – https://mapy.cz/s/kepemogapo 

 

Večer jsem si zašla na večeři do mé oblíbené restaurace Entre amigos, kousek od našeho bytu. Je odtamtud moc hezký výhled na celý Funchal. Bližší info v sekci Restaurace.

Den 8 

Severní pobřeží 

Další den jsme původně chtěly na Levada do Ribeira da Janela, ale holky se chtěly přidat ještě k dalším 2 kamarádkám, kterým zbylí 3 spolucestující již odjeli. Chtěly jít Levada do Norte a Caminho do Pináculo e Folhadal. Mě se moc nechtělo, protože leváda je oficiálně zavřená, ale nakonec jsme se rozhodly, že půjdeme s nimi a příp. se můžeme vrátit, kdyby tam byl třeba nějaký nebezpečný úsek. Nicméně měla jsem trošku obavy z tempa, protože tyto dvě kamarádky mých spolucestujících jsou opravdu neuvěřitelné, maminka s dcerou a mamince je 77 let a chodí běžně i 30 km túry. Fakt nechápu, tohle je naprosto úžasné v tomhle věku. Přijely jsme tedy na Boca da Encumeada, ale počasí bohužel nic moc, docela zima, mlha a chvíli poté co jsme vyrazily, tak začínalo i pršet. Maminka s dcerou nasadily takové tempo, že jsem fakt nechápala. Bylo to asi takové tempo, jako když já jdu ve městě opravdu rychlou chůzí, ale dlouho bych tímto tempem jít nevydržela. Normálně bych řekla, že bych chtěla mít takovou kondičku v takovém věku, ale úplně by mi stačilo mít takovou kondičku v mém věku :p No, asi po 10 minutách kamarádka navrhla, jestli se nechceme přesunout jinam, počasí opravdu nebylo nic moc, žádné výhledy a začínalo pršet ještě víc. A tak jsme se rozhodly, že půjdeme jinam. Maminka s dcerou pokračovaly dál a šly tedy samy bez nás. Říkaly, že to byla dost náročná trasa a pochopily jsme i důvod, proč byla oficiálně zavřená, v jednom tunelu to totiž nešlo projít suchou nohou a voda byla zhruba po kotníky. Ale jinak byly z této trasy nadšené, prý je opravdu krásná. Já na Madeiru budu jezdit pravidelně, tak si počkám, až ji oficiálně otevřou

Boca da Encumeada

My se rozhodly projet severní pobřeží.

Nejdřív jsme zastavily kus nad Boca da Encumeada, kde byl nádherný výhled na terasovité vinice.

https://goo.gl/maps/s3sKjg396sya94re6

Seixal

Pak jsme zastavily v Seixalu a vyfotily jsme si pláž a přírodní bazénky (https://mapy.cz/s/halobazozu).

Seixal
Seixal
Seixal
Seixal
Seixal

Taky jsme chtěly zkusit aspoň část Levady Ribeira da Janela. Ale i když je oficiálně otevřená, prý cca po 5 km nejde pokračovat, protože jsou na levádě nějaké práce a dá se tedy jít tedy jen těchto 5 km. Nicméně, já jsem si říkala, že to asi nakonec nezvládnu, už v Seixalu jsem postřehla, že jsem nějak blbě dosedla na sedačku v autě a zřejmě jsem si skřípla nějaký nerv v bederní oblasti, protože jakmile jsem vylezla z auta, chůze mi dělala opravdu velké problémy, protože mi ostrá bolest vystřelovala až do boku. To se mi fakt ještě nestalo a bolelo to fakt hodně. Naštěstí jedna z kámošek měla sebou Nimesil a ten mi teda zabral skvěle a zbytek dne už jsem o bolesti naštěstí nevěděla. Nakonec jsme levádu ale stejně nešly, abychom stihly projet severní pobřeží.

Ribeira da Janela

Dále jsme se stavily v Ribeira da Janela (https://mapy.cz/s/buhapohumu), tam jsem ve skále uložila malovaný putovní kamínek z Bruntálu, který jsem našla na poloostrově Sao Lourenҫo. Kdopak ho asi najde a kampak bude putovat dál? Poté co jsme si prohlídly krásné útesy, vydaly jsme se dál.

Ribeira da Janela

Porto Moniz

Další zastávkou bylo Porto Moniz. Tohle městečko určitě při návštěvě Madeiry nevynechejte, najdete zde hned dvoje krásné přírodní lávové bazénky.

My zastavily u těch, co jsou zdarma, tyto se mi líbí více. Za chvíli se udělalo teplo a tak se holky vykoupaly. Já to s těmi zády radši riskovat nechtěla, byla jsem ráda, že už přestávaly bolet.

https://mapy.cz/s/noraberaha

Porto Moniz
Porto Moniz
Porto Moniz
Porto Moniz
Porto Moniz
Porto Moniz
Porto Moniz

Hned u těchto bazénků je výborná restaurace Cachalote (https://mapy.cz/s/gufulubele), už jsem jí znala z první návštěvy a tak jsme si daly oběd zde. Všechny jsme si objednaly steak z tuňáka a byl opravdu výborný a pouze za 9,80 EUR i s přílohou. Za 3 roky zdražili jen o 0,80 EUR

Porto Moniz
Porto Moniz

Pak jsme prošly ještě k těm druhým bazénkům, kde se platí symbolické vstupné 1,50 EUR. Vyfotily jsme si je a pokračovaly dál v cestě po severním pobřeží.

https://mapy.cz/s/celesolozo

Cena – 1,50 EUR

Porto Moniz
Porto Moniz

Ponta Delgada

Dále jsme navštívily pár vyhlídek v Ponta Delgada

https://mapy.cz/s/nupuzamofe

Ponta Delgada

Na této druhé jsme se musely vrátit stejnou cestou zpět, protože tato silnice byla dál zavřená.

https://mapy.cz/s/rafekemalu

Ponta Delgada
Ponta Delgada
Ponta Delgada

Boaventura

Miradouro de São Cristovão

Dále jsme zajely na další nádhernou vyhlídku v Boaventuře Miradouro de São Cristovão. Hned u vyhlídky je i restaurace, ale tu jsme nezkoušely.

https://mapy.cz/s/gutekoseko

Miradouro de Sao Cristovao

Arco de São Jorge

Další zastávkou byla vyhlídka v Arco de São Jorge

https://mapy.cz/s/jasecacale

São Jorge

Pak jsme projížděli São Jorge a zastavily jsme se v restauraci Cabo Aereo Café s krásným výhledem. Já si dala moje oblíbené Prego no bolo de caco a pudim de maracujá, který byl opravdu výborný. V téhle restauraci jsem byla už podruhé, určitě doporučuju. Bližší info a fotky v sekci Restaurace.

https://mapy.cz/s/juvugucoka

Sao Jorge

Santana

Další zastávkou byla Santana a typické domečky s doškovou střechou, která sahá skoro až k zemi. Jsou v nich teď obchůdky se suvenýry.

https://mapy.cz/s/jarebacema

Santana
Santana
Santana
Santana

Faial

Poslední zastávkou byl Faial, kde je hned několik nádherných vyhlídek, určitě nevynechte, ty výhledy jsou opravdu úžasné.

Miradouro do Guindaste

Z této vyhlídky je nádherný výhled na Orlí skálu (Penha d´Águia) a v dálce byl vidět i poloostrov São Lourenҫo.

https://mapy.cz/s/luterenojo

Faial
Faial
Faial

Den 9 

Funchal

Poslední den jsem se nakonec rozhodla zůstat ve Funchalu, abych ještě pozařilovala pár drobností.  Odpoledne jsem pak šla na antigenní test do nemocnice kousek od našeho bytu (odkaz a podrobnosti v sekci Covid formality).

Na oběd jsem zašla do restaurace Central Grill : Churrascaria – Restaurante , která je kousek od našeho bytu. Dala jsem si stejně jako loni Espetada do frango, která je tady naprosto úžasná. Tuhle restauraci opravdu mohu doporučit 🙂 Servírka si mě dokonce pamatovala, že jsme tam byli s rodinou loni 🙂 . Více info v sekci Restaurace.

Bižužerie Madiva

Večer jsem měla sraz v centru s Češkou Ivou, která tu žije už skoro rok a ještě jednou Češkou, která tu je teď na Erasmu. Bylo moc fajn setkání 🙂

Iva vyrábí bižuterii a další předměty, které si můžete dovézt z Madeiry na památku nebo jako suvenýr pro někoho, kdo na vás doma čeká. Vybrat si můžete produkty z černého písku, a to náramky (dámské, pánské), řetízky, přívěsky na klíče, magnetky, sponky, brože. Ivinu tvorbu můžete zakoupit jak na Madeiře, tak i v ČR. Rozhodli jste se podpořit její tvorbu a odvézt si z Madeiry nějakou hezkou vzpomínku? Pak Ivu kontaktujte přes Facebook – https://www.facebook.com/madiva.iva  nebo Instagram – https://www.instagram.com/madiva_madiva/

Zkrátka: Vyberte si kousek, který se vám líbí, napište si o něj Ivě a domluvte se na předání. V případě, že máte speciální přání, i na tom se lze domluvit. Iva vám vytvoří bižu či dárek podle představ.

Tady pár fotek z Funchalu:

A tohle je dům, který si nechal postavit známý fotbalista Cristiano Ronaldo. Vevnitř bude určitě velkolepý, ale co se týče lokality, představovala bych si spíš nějaké klidnější místo s obrovským pozemkem okolo, než takovéhle umístění za kruháčem kus od centra Funchalu, za parkem Santa Catarina… (je hned na začátku ulice za kruháčem – https://mapy.cz/s/cuvogerese).

Den 10 

Taxi na letiště

Ráno jsem odlétala v 5:30, takže jsem musela jet na letiště taxíkem, protože v tuto hodinu Aerobus na letiště nejezdí. Objednala jsem si taxi od Paulo Carvalho, z Funchalu (São Martinho)  na letiště mě to stálo 25 EUR. Vše proběhlo v pořádku, objednávala jsem přes messenger na Facebooku. Určitě můžu doporučit. Můžete ho kontaktovat přes Facebook, odpovídá velmi rychle 🙂

https://www.facebook.com/profile.php?id=100022103053564

Web – https://madeirabytaxi.pt/?fbclid=IwAR1twe7PriPa3L8tDWQKSraS_v3vrAzY3C4-Iy1IQ3kr5u9vGXXGrBLZtCw

Stopover v Lisabonu

V Lisabonu jsem měla dlouhý přestup (7hodin) a tak jsem se rozhodla udělat alespoň rychlou prohlídku Lisabonu. Do centra Lisabonu jsem se rozhodla jet Uberem, cestou tam jsem platila 7 EUR (z letiště ke katedrále Sé).

V centru Lisabonu jsem strávila něco přes 3 hodiny, mohla jsem zůstat o ještě o něco déle, ale už jsem byla stejně docela uchozená a unavená, protože jsem spala asi 3 hodiny a tak jsem jela zpět na letiště trochu dřív a s Uberem mě to stálo 10 EUR.

Co vše jsem stihla navštívit v Lisabonu napíšu do samostatného článku. Myslím, že jsem toho za 3 hodiny stihla celkem dost.

Restaurace

Mapa navštívených restaurací

https://goo.gl/maps/9AB9FtL9m9wK8Aw26

Funchal

Central Grill : Churrascaria – Restaurante 

Central Grill je moje oblíbená restaurace v São Martinho blízko našeho bytu. Už podruhé jsem si tam dala Espetada do frango a byla naprosto výborná. Byla to fakt velká porce, že jsem měla problém jí sníst, s dítětem by mi určitě stačila napůl.

Cena

  • Espetada frango – 8,5 EUR
  • Batata doce (batáty) – 3,5 EUR
Central Grill : Churrascaria – Restaurante 
Central Grill : Churrascaria – Restaurante 
Central Grill : Churrascaria – Restaurante 

Entre amigos

Další moje oblíbená restaurace kousek od našeho bytu je Entre amigos, kde je krásný výhled na Funchal. Tentokrát jsem si dala chobotnici s omáčkou, byla moc dobrá.

Cena

  • Chobotnice Polvo de cebolada – 10 EUR
  • Bolo do caco 2 EUR,
  • Desert – 3 EUR
  • Brisa maracujá 1,30 EUR
Funchal Sao Martinho
Restaurante Entre amigos
Restaurante Entre amigos
Bolo de caco
Restaurante Entre amigos
Restaurante Entre amigos
Restaurante Entre amigos

El Mexicano Steak House

U Doca do Cavacas jsem zašla do této mexické restaurace. Mexickou kuchyni mám ráda, ale přišlo by mi divné dávat si na Madeiře mexické jídlo, ale vařili i portugalskou kuchyni, tak jsem si dala rybu espadu na banánu, byla moc dobrá.

Ceny

  • Espada com banana – 11,50 EUR

Beira Calhau Snack-Bar

Restaurace přímo na pláži Praia Formosa ve Funchalu. Já neměla moc času, tak jsem si dala jen prego no bolo do caco. Je to madeirske pečivo bolo do caco s plátkem hovězího. Určitě doporučuju vyzkoušet, já bych bolo do caco mohla jíst pořád, mám horáda na všechny způsoby. 

Cena

Prego no bolo do caco – 3 EUR

Prego no bolo do caco

Prato, Prego & Companhia

Tohle je Restaurace ve Forum Madeira v São Martinho. Najdete zde i různá menší jídla jako různé sandwiche a bolo de caco na několik způsobů. Já si dala tuňáka.

Cena

  • Tuňák se smaženou polentou 10,5 EUR

Lugar de Baixo

Onda do Sol

V téhle restauraci ve vesničce Lugar de Baixo kousek od Ponta do Sol jsme byly hned 2x, vaří tam výborně, je tam hezký výhled na oceán a ceny jsou velmi příjemné. Poprvé jsem si dala Picado misto, což jsou kostky hovězího a kuřecího masa s omáčkou a hranolkami. Měli to rozdělené na porce malá, střední a velká (pequeno, medio a grande). Říkala jsem si, že se pro jistotu zeptám, jak malá je ta porce Pequeno a že bych si teda k tomu dala ještě případně bolo de caco. Ještě že jsem se zeptala, porce Pequeno (malá) totiž byla pro jednoho člověka (střední porce byla pro 2 osoby). To mě opravdu nenapadlo, protože ta cena byla tak nízká, že bych řekla, že to bude nějaká malá porcička, stála totiž pouhých 6,50 EUR včetně hranolek a porce to byla tak velká, že jsem měla problém ji sníst, já si k tomu navíc totiž ještě objednala moje oblíbené bolo de caco. Takže na menší večeři by stačila ta porce klidně pro dva nebo pro dospělého a dítě určitě. Bylo to moc dobré, tuto restauraci opravdu můžu doporučit, i ceny zde byly velmi příznivé a byl tu zde hezký výhled na pláž.

Pak jsme se tu zastavili ještě jednou a to jsme si zas všechny daly svorně Espetada do frango, která byla také naprosto výborná.

Také jsem chtěla ochutnat pudim de maracujá, ale to co mi teda přinesli, nemělo s pudinkem nic společného, byl to takový zákusek s maracujou, ale byl opravdu výborný.

Na pití si obvykle dávám místní limonádu Brisu, buď maracujovou (Brisa maracujá) nebo jablečnou (Brisa maҫã)

Cena:

  • Picado misto – 6,50 EUR
  • Espetada do frango –  8,5 EUR
  • Bolo de caco –  2,5 EUR
  • Batata doce (batáty) – 3,5 EUR
  • Brisa de maracujá – 1,8 EUR
  • Pudim maracujá – 3,5 EUR
Restaurante Onda do Sol
Onda do sol

Porto Moniz

Restaurante Cachalote

Tuhle restauraci mám také moc ráda, je hned u přírodních bazénků (u těch zdarma) a je odsud krásný výhled přímo na bazénky. Ceny jsou tu příjemné, měla jsem tuňáka, který stál i s přílohou 9,80 EUR

Cena

  • Bife atum – 9,80 EUR
  • Brisa maca 1,80 EUR
Restaurante Cachalote

São Jorge

Cabo Aéreo Café

V této restauraci jsem byla také podruhé, určitě doporučuju, je odsud opravdu nádherný výhled. Dala jsem si moje oblíbené Prego no bolo do caco (hovězí v bolo do caco) a také jsem chtěla konečně ochutnat Pudim maracujá – byl výborný 🙂

Cena

  • Prego normal – 5 EUR
  • Pudim maracujá – 3,50 EUR
Sao Jorge

Caniҫal

Paladares da Terra

Sem jsme zašly na oběd, když jsme jeli na São Lourenҫo. Byla to první restaurace, na kterou jsme narazily, protože jsme nechtěly ztrácet moc čas hledáním nějaké restaurace. Jídlo zde bylo velmi levné, měli polední menu, kde bylo několik jídel na výběr za pouhých 6 EUR. Já si dala tresku se smaženou polentou (milho frito) a opečené brambory. Bylo to moc dobré.

Odkazhttps://goo.gl/maps/YAjmXuHXpr9zuiys7

Cena – Denní menu 6 EUR

Ovoce – frutaria

Pokud chcete nakoupit ovoce, určitě nic nekupujte na Mercado dos Lavradores v centru Funchalu, tam je to opravdu předražené. Pokud chcete koupit exotické ovoce, je lepší jít do nějaké Frutaría, v supermarketech často moc exotické ovoce nemívají a třeba na maracuju jsem tam narazila spíš vyjímečně.

Horta Madeira – Frutaria Sao Martinho (Funchal, ulice Rua da Bolivia, čtvrť Sao Martinho – Nazaré)

https://mapy.cz/s/jofoluluzu  

Moje oblíbená frutaría je Horta Madeira, která je kousek od našeho bytu. Teď v květnu byla teda maracuja dražší (9,90 EUR/kg) než loni v únoru, kdy byla za 6,5 EUR/kg.

Horta Madeira
Horta Madeira
Horta Madeira
Horta Madeira
Horta Madeira
Horta Madeira

Náklady

Nelekejte se kolik mě tato 10 denní dovolená stála, celkem vyšla cca na 20 000 Kč, ale bylo tam několik nákladů, které jdou vynechat nebo snížit (letenky jsem kupovala drahé na poslední chvíli, dále se dá ušetřit za místního průvodce, za taxi a za hotel v Lisabonu pokud má člověk lepší časy letů, časem bude i úspora za Covid testy a v restauracích jsem si občas dopřávala i dezert). Já prostě věděla, že potřebuju jet v tomto termínu a navíc to byla dovolená po dlouhé době, tak jsem se nějak neomezovala. Ale jinak např. první 13 denní cesta na Madeiru nás stála cca 16000 Kč/osoba.

Letenky – 7466 Kč

Ubytování – 0 Kč (bydlela jsem v našem bytě, jestli vše klapne, tak už brzo budete moci využít i vy 🙂

PCR test – 1350 Kč

Antigen – 20 EUR

Cestovní pojištění – 0 Kč (mám přes Visa kartu)

Bus ve Funchalu – 5 jízd – 6,25 EUR

Aerobus – bus z letiště – 5 EUR

Půjčení auta – 2800 Kč (o náklady jsme se dělily 3, takže to nebyla velká částka)

Benzín – cca 20 EUR (o náklady jsme se dělily 3)

Taxi na letiště (z Funchalu ze Sao Martinho) – 25 EUR

Vstup Doca do Cavacas – 2,60 EUR (před zavíračkou, jinak celodenní 5,20 EUR)

Trek s místním průvodcem – 120 EUR (cena včetně dopravy z Funchalu, je to cena za trek, ne na osobu, takže ve více lidech by to bylo výrazně levnější)

Uber Lisabon – Tam 7 EUR, zpět na letiště 10 EUR

Hotel Lisabon – 45 EUR (jednolůžko + příplatek za pozdní check-in)

Jídlo – 29 EUR

Restaurace – 114 EUR

Další články o Madeiře

Tohle byla již moje třetí cesta na Madeiru 🙂 Všechny své cesty jsem sepsala, takže pro další inspiraci můžete mrknout na mé ostatní články o Madeiře (https://lenkacestounecestou.cz/category/madeira/)

https://lenkacestounecestou.cz/madeira-06-2018/ (Madeira autobusem)

https://lenkacestounecestou.cz/madeira-02-2020/ (Madeira autem)

https://lenkacestounecestou.cz/madeira-08-2021/ (Madeira autem)

A pokud by vás zajímalo, jak vznikl můj sen koupit si zde na Madeiře byt a jak probíhal celý proces koupě, mrkněte na tento článek:

https://lenkacestounecestou.cz/koupe-bytu-na-madeire-pribeh-proces/

Také doporučuju mrknout na blog mé kamarádky Máji, kde najdete také tipy na zajímavé treky a zároveň videa – https://madeiraisland.cz/madeira-nas-domov/treky/

Odkazy

Níže najdete odkazy z tohoto článku, ale celkový souhrn (kromě Covid info) ohledně odkazů a aplikacích týkajících se Madeiry, najdete v tomto článku – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-odkazy-a-aplikace/

Skyscanner (letenky) – https://www.skyscanner.cz/

Covid formality

Aktuální situace ohledně vycestování do Portugalska – https://www.mzv.cz/lisbon/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_pro_cesty_a_pobyt/informace_k_cestovani_ceskych_obcanu_do.html

Madeira safe to discover

Web – https://madeirasafe.com/#/

Aplikace – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.madeirapromotionbureau.madeirasafetodiscover

Příjezdový formulář Lisabonhttps://portugalcleanandsafe.com/en/passenger-locator-card

Hospital Particular da Madeira https://www.grupohpa.com/pt/unidades/madeira/hospitais/hospital-particular-da-madeira-funchal/

Covid testy – Seznam míst

http://www.visitmadeira.pt/en-gb/useful-info/corona-virus-(covid-19)/list-of-laboratories-covid-19pcr-tests-%E2%80%93-madeira

Hospital Particular da Madeira https://www.grupohpa.com/pt/unidades/madeira/hospitais/hospital-particular-da-madeira-funchal/

 

Příjezdový formulář do ČR https://plf.uzis.cz/

Covid info

http://www.visitmadeira.pt/en-gb/useful-info/corona-virus-(covid-19)/information-to-visitors-(covid-19)?fbclid=IwAR0k2Gt_2IhF4_r-GoBbKYsTUpFfp5_JDQ4CulfHaw8kGdIXcLip4-i5MII

https://covidmadeira.pt/?fbclid=IwAR28h4VmN2R8OqrrIguWSBbjT1T1MKW_0hkUMuzCEdExHgQ8DCCkV3D-ODo

https://www.madeira-web.com/en/news/madeira-coronavirus-covid-19.html?fbclid=IwAR21JUu0EvZj1Sx6wzAfvH17dtDcfhSHuOQzuwVTlSiIWQn_n5FWuG3sx4A

 

Počasí:

Madeira Weather – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ciimarmadeira.madeiraweather&hl=en_US 

Webkameryhttps://www.netmadeira.com/webcams-madeira

 

Průvodce

Místní průvodce João

https://www.instagram.com/joao_lets_hike/

joaoletshike@gmail.com

 

Kniha – Madeira – Nejkrásnější horské túry a výlety po levádách – 60 tras (Rolf Goetz)

https://www.knihynahory.cz/madeira-turisticky-pruvodce/

Uzavírky tras

http://www.visitmadeira.pt/en-gb/useful-info/walks/notice-to-walkers-and-listof-walks

WalkMe

Web – https://walkmeguide.com/en/madeira/trails-list/

Aplikace (placená – 150 Kč) – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.walkme

 

Autobusy

Horarios Funchal – http://www.horariosdofunchal.pt

Appka – Horarios do Funchal https://play.google.com/store/apps/details?id=onemploy.group.hftransit

Appka Jízdní řádyhttps://play.google.com/store/apps/details?id=cz.fhejl.pubtran

SAM – Aerobus (bus z letiště do Funchalu)

https://www.sam.pt/informacoes-aerobus.html

 

Taxi – Paulo Carvalho

Odkaz – https://madeirabytaxi.pt/?fbclid=IwAR1twe7PriPa3L8tDWQKSraS_v3vrAzY3C4-Iy1IQ3kr5u9vGXXGrBLZtCw

https://www.facebook.com/profile.php?id=100022103053564

Hotel Lisabon

Stay @Airport

https://www.booking.com/hotel/pt/stay-airport.en-gb.html?label=gen173nr-1FCAEoggI46AdIM1gEaDqIAQGYAQm4ARfIAQzYAQHoAQH4AQuIAgGoAgO4ApCehIYGwAIB0gIkNTBkZjFlYzgtY2JkMS00MGIxLWExM2ItZWIwMjJjZTQ4Yzhh2AIG4AIB;sid=ae3626b44674fccdef135546a85275d6;age=12;checkin=2021-10-01;checkout=2021-10-02;dest_id=-2167973;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=1;hapos=1;hpos=1;no_rooms=2;req_adults=2;req_age=12;req_children=1;room1=A;room2=A%2C12;sb_price_type=total;soh=1;sr_order=popularity;srepoch=1623265077;srpvid=453e855a7ecb00a5;type=total;ucfs=1;sig=v13tzsEsk2#no_availability_msg

 

Pokud se vám článek líbil a ušetřil vám čas při plánování vaší dovolené a chtěli byste přispět na provoz tohoto webu, můžete mi poslat nějakou symbolickou částku na účet 1017134683/5500

Tvorba webu zabere spoustu času a provoz webu i nějaké ty peníze, ale určitě nechci vytvářet jako ostatní nějaké placené e-booky či placené členské sekce, takže web bude vždy pro všechny celý zdarma, protože není nad to, když mi posíláte milé zprávy, jak vám můj blog pomáhá při plánování vašich cest 🙂 Ale kdybyste mě chtěli podpořit a obdarovat mě nějakým dobrovolným příspěvkem na provoz webu, určitě mě potěší jakákoliv částka, kterou mi zašlete 🙂

Please follow and like us:

Jeden komentář

  • Jiří Kucht

    Ahoj, za pár dní letíme na Madeiru a myslel jsem že pro těch pár dní by tvoje stránka byl dobrý návod na to kam především. Chtěl jsem si to vytisknout (na cestě je to praktičtější než online verze) – ale ouha. Máš to formátované tak, že se to prostě rozumně vytisknout nedá

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *