Cesta se zábradlím vedoucí k vyhlídce na jezera, lesy a oceán
Evropa

Azory – São Miguel


São Miguel autobusem

Na Azory jsme se vydaly s kamarádkou na začátku května. Protože jsme měly v plánu jet pouze na týden, rozhodly jsme se zůstat jen na ostrově São Miguel. Auto jsme nepůjčovaly a tak jsme procestovaly ostrov autobusem. Moc podrobných cestopisů o cestování busem asi nenajdete a pokud se tedy také nechystáte při cestě na Azory půjčovat auto, určitě se vám bude můj článek hodit. Jako vždy zde najdete itinerář, informace o cestování autobusem, tipy na restaurace a další užitečné informace, které vám pomůžou při plánování dovolené.

Datum:

1.5.- 9.5.2022

Itinerář

 • Den 1 – Odlet z Vídně do Lisabonu
 • Den 2 – Lisabon + přílet do Ponta Delgada
 • Den 3 – Ponta Delgada – centrum, ananasové plantáže, botanická zahrada
 • Den 4 – Sete cidades, Lagoa Azul, Lagoa Verde, Vista do rei, ruiny hotelu Monte Palace, Miradouro da Boca do Inferno
 • Den 5 – Furnas
 • Den 6 – Čajové pláže Chá Gorreana, trek podél pobřeží do Ribeira Grande
 • Den 7 – Trek Rocha da Relva
 • Den 8 – Výlet na velryby a delfíny, Ponta Delgada – park Jardim António Borges
 • Den 9 – Odlet z Ponta Delgada do Vídně

Navštívená místa

https://mapy.cz/s/pepopomodo

Azory se skládají s 9 obydlených ostrovů São Miguel, Santa Maria, Terceira, São Jorge, Pico, Graciosa, Faial, Flores a Corvo.

Protože jsme se chystaly na týden, tak jsme se rozhodly zůstat na největším ostrově São Miguel. A ostatní třeba někdy příště 🙂

Na Azory jsme měly letět původně už před dvěma lety, ale tou dobou byly ještě zavřené hranice kvůli covidu a tak nám lety zrušili. Dostaly jsme od TAP Portugal voucher s 25% ceny navíc a s platností 2 roky. A protože letos platnost končila, bylo na čase konečně naplánovat dovolenou na Azory. Loni to totiž také nevyšlo, to jsme chtěly jet v září, ale letenky od TAPu stály od 11 000 Kč výše, takže jsme se rozhodly to odložit, jinak by se nám ty vouchery moc nevyplatily :p

Pokud se budete chystat na Azory, tak určitě mrkněte i na Ryanair, ten teď mívá letenky často o hodně levnější než TAP Portugal.

Doprava z Brna do Vídně

Gepard Express

Cestou do Vídně jsme použili Gepard Express, který mám velmi ráda, je to dodávka pro 8 lidí a je o něco rychlejší než ostatní varianty, protože nedělá zastávku v centru Vídně (cena 390 Kč/osoba)

Gepard Express – https://www.gepard.com/

Flixbus

Cestou zpět z Vídně do Brna jsme použily Flixbus. Zde je zas výhoda, že při včasné rezervaci je levnější než ostatní dopravci, takže jsme platili jen 208 Kč/osoba.

Flixbus – https://www.flixbus.cz/

Letenky

Jsme z Brna, takže jsme letěly z Vídně. Letenky jsem hledala na skyscanner.cz a stály 5367 Kč. Většinu nám tedy pokryl zmíněný voucher ze zrušeného letu. Vyšlo to pěkně tak, že nám vycházel dlouhý přestup v Lisabonu, krásných 24 hodin, takže docela dost času na prohlídku Lisabonu. Z Vídně nám to odlétalo 19:55 a přilétaly jsme do Lisabonu večer v 22:30 (v Lisabonu je o 1 hod. méně než v ČR).

Letenky jsem kupovala rovnou přes leteckou společnost TAP, Skyscanner používám jen na vyhledávání letenek. Určitě nikdy nekupujte letenky přes prodejce, jedině přes leteckou společnost, můžete si tím ušetřit dost problémů.

Přespaly jsme v penzionu v centru a druhý den jsme tedy měly celý den na prohlídku. Na São Miguel nám to odlétalo z Lisabonu v 22:20 a přiletěly jsme do Ponta Delgada 23:45.

Letenky – 5367 Kč/osoba

Skyscanner – https://www.skyscanner.cz/

TAP Portugal – https://www.flytap.com/en-cz/

Ubytování

Protože jsme chtěly cestovat busem, místo ubytování bylo jasné, Ponta Delgada. Hotely nemám ráda, protože tam si člověk nenakrájí ani ovoce, tak i tady jsme si rezervovaly přes booking.com celý byt 2+1 hned vedle botanické zahrady, takže do centra na zastávku jsme to měly asi 1 km. Přilétalo nám to velmi pozdě v 23:45, naštěstí takto pozdní check-in nebyl problém, zavolala jsem majiteli, když jsme vyjížděli taxíkem z letiště a při našem příjezdu už čekal před domem, aby nám předal klíče. Check-out byl zas potřeba velmi brzo ráno ve 4:15, naštěstí to také nebyl problém, jako na většině míst stačilo nechat klíče na komodě u vchodu a jen zabouchnout dveře.

Byt byl moc hezký, čistý, krásně velké místnosti i kuchyň a pohodlná postel. V obýváku byla i rozkládací sedačka, tak si kámoška ustlala tam a já spala v ložnici na manželské posteli. Kromě normálních ručníků tam byly v komodě ještě další ručníky na případnou návštěvu termálů. V kuchyni byly také na stole nachystané 4 menší lahve balené vody, sušenky a místní marmeláda.

Noc nás tady stála 631 Kč/osoba.

A i výhled z okna moc hezký – do botanické zahrady a na oceán. Lokalita také super, v docházkové vzdálenosti na zastávku busu, kousek do hypermarketu Continente a menší obchůdek byl hned za rohem. Byt byl v 3. patře a byl zde výtah.

Opravdu moc hezké ubytování, pokud chcete bydlet v Ponta Delgada, doporučuju, my jsme byly nadmíru spokojené.

Cena – 4422 Kč (631 Kč/noc)

Ubytování – Arquinha

https://www.booking.com/hotel/pt/arquinha.en-gb.html?aid=304142&label=gen173nr-1DCAEoggI46AdIM1gEaDqIAQGYAQm4ARjIAQzYAQPoAQGIAgGoAgS4Ao-OnpQGwAIB0gIkNzgzZDUzMDAtYWFkMy00Mjg2LWJjNDktZWE1ZmM0NzIzN2Vh2AIE4AIB&sid=5c7f6b781c3e2768c098e33d0bbfc98b&dest_id=7428378;dest_type=hotel;dist=0;group_adults=2;group_children=0;hapos=1;hpos=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0;room1=A%2CA;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1653049116;srpvid=5c2a568d5ba70746;type=total;ucfs=1

obývák s tyrkysovou sedačkou a stůl
Kuchyňská linka a stůl s bílými židlemi
ložnice s manželskou postelí
stůl se čtyřmi plastovými lahvičkami vody, sušenkami a čaje a ubrousky
výhled na domy a park
koupelna s umyvadlem a zrcadlem
koupelna se záchodem a bidetem

Praktické informace

 • Na Azorech je o 2 hodiny méně než v ČR (v pevninském Portugalsku jen o 1 hodinu méně)
 • Pláštěnku sebou, počasí na Azorech je velmi proměnlivé
 • Přímé lety sem nelétají, takže je třeba letět s přestupem, např. přes Lisabon nebo jiné město, podle toho co vám vyhledávače nabídnou.

 

Doprava z letiště

Pokud si nepůjčujete auto, z letiště se můžete dostat na ubytování taxíkem nebo shuttle busem. My ale přijížděly skoro o půlnoci, takže v úvahu přicházelo pouze taxi.

Před cestou jsem řešila, zda je nutné objednávat taxi předem, nebo budou taxíky dostupné i v tuto dobu přímo na letišti. Na fb skupině České Azory (https://www.facebook.com/groups/590608188080516) někdo psal, že ano, někdo zas že v tuto hodinu taxi na letišti nestály. Nechtělo se mi to objednávat, protože cena na webu pak byla často o něco málo dražší než cena přímo na letišti.

Jinak tady se nemusíte bát, že vás natáhnou, když si vezmete taxi na místě, ceny jsou zde jednotné a když si odchytnete taxi přímo na letišti, cesta do Ponta Delgada stojí jen 10 EUR.

Tak jsme se to rozhodly risknout a taxi předem neobjednávat a říkala jsem si, že když tam žádné nebudou, tak až tam zvednu telefon a taxi objednám. No a po příletu před půlnocí tam teda opravdu žádné taxíky nestály. Myslím, že už byly rozebraný, protože těsně před náma přistál Ryanair a tak nás asi všichni předběhli. Nicméně na stanovišti taxi přímo před letištní halou byla fronta asi 15 lidí, kteří vypadali, že čekají na taxi. Tak jsme si tam stouply taky a sledovaly, jestli nějaké taxi nepřijedou. Za chvíli začaly taxíky postupně přijíždět. Vypadá to, že když přiletí letadlo, tak odvezou lidi do Ponta Delgada a pak se snaží to co nejvíckrát otočit, aby odvezli postupně všechny cestující, kam potřebují. Paradoxně auta zastavovala u nás na konci fronty a viděly jsme, že lidi, kteří přišli před náma, se k taxíkům nějak nehrnou a tak jsme si hned druhého zabraly samy. Stál 10 EUR. Do Ponta Delgada to je opravdu kousek, sotva 10 minut. Řidič jel jak závodník, i v menších uličkách na můj vkus dost rychle… Asi chtěl stihnout ještě co nejvíc kšeftů a otočit to několikrát tam a zpět 🙂

Teoreticky se dá jít z letiště do Ponta Delgada i pěšky, pokud rádi chodíte a máte čas, je to asi 3 km pohodlně po chodníku (ale při těch cenách taxi a shuttle busu je to celkem zbytečné…).

Na zpáteční cestu jsme taky potřebovaly taxi, protože jsme potřebovaly odjíždět z ubytování už v 4:15 ráno. Taxi jsem objednala online přes Azorean tours (http://www.azoreantours.com/), na které jsem dostala doporučení z fb skupiny České Azory (https://www.facebook.com/groups/590608188080516)

Stálo to 11 EUR (10 EUR taxi + 1 EUR byl nějaký administrativní poplatek) a stačilo vyplnit formulář a zaplatit rovnou online kartou a pak přišlo potvrzení na mail. Taxikář přijel přesně na čas a vše proběhlo bez problémů. Takže jestli potřebujete taxi na cestu na letiště, doporučuju.

 

Autobusová doprava

Na São Miguel jezdí hned několik autobusových společností a na první pohled se zdá, že nebude lehké se zorientovat, ale naštěstí už jsou jízdní řády v Google maps, takže to nebylo tak těžké.

Ale pečlivé plánování je potřeba, protože autobusy nejezdí často, někdy třeba jen 2x za den. Taky často jede jen jeden ráno a pozdějším už byste to nestíhali tak, abyste se stihli posledním vrátit. Takže při cestování busem je také potřeba si trochu přivstat. Pokud si teda rádi přispíte do devíti, autobus nebude nic pro vás… Také je třeba myslet na to, že o víkendu jezdí busů ještě méně, takže je dobré to rozplánovat, kam jste schopni se dostat o víkendu.

A pokud budete cestovat autobusy, vemte si určitě ubytování v Ponta Delgada, odkud bude pro vás nejjednodušší dostat se na většinu míst.

Jízdenky se kupují u řidiče. Zastávky jsou na znamení, takže při nastupování je třeba na řidiče mávnout a při vystupování zmáčknout tlačítko Stop.

Pro plánování tedy doporučuju používat Google maps, stačí tedy kliknout na Trasa, zadat místo odkud kam jedete, datum a čas odjezdu a vyjede vám to všechny možnosti včetně přestupů (podrobněji i s print screeny jsem to popsala v tomto článku ZDE). Podle Google maps také relativně snadno najdete i zastávku odkud autobus vyjíždí. No, jen relativně, protože třeba v Ponta Delgada je na konečné několik zastávek v řadě za sebou a nikde u cedule nejsou čísla autobusů, takže si tam prostě stoupnete a číháte, na kterou ten autobus přijede.

Autobusy mají často na elektronické ceduli číslo, ale občas tam není číslo, ale jen cedule se směrem kam jede, takže je potřeba na Google maps v trasách mrknout, jaká je konečná. A pokud si nebudete jistí, je lepší se zeptat místních, jestli je to ta správná zastávka a autobus, jsou velmi milí a rádi poradí. Radši jsme to tak pro jistotu dělaly, protože po zkušenostech z jiných koutů Evropy jsem si nebyla jistá, zda se dá na Google stoprocentně spolehnout. A paní vždy poradily a ještě nám hlídaly, abychom nastoupily do správného busu. Ale to už by nebyl problém, protože řidiči říkáte, kam jedete, když kupujete jízdenku.

Ale jinak na Google maps se nedá vždy spolehnout na 100%, např. ve Furnas to zastávku ukazovalo asi o 2 ulice vedle, tam kde ukazoval Google maps, žádná cedule ani žádná jiná známka zastávky nebyla. Tak jsme se zeptali místního, co šel kolem a poradil, kde je zastávka busu do Ponta Delgada.

Většinou to jezdilo na čas, jen jednou se nám stalo, že měl bus 20 minut zpoždění. Být tam samy, tak bysme se už bály, že stojíme na špatné zastávce, nebo že bus nepojede, ale když tam stojí i místní a trpělivě čeká, tak je to dobrá známka toho, že to asi pojede, chce to jen trpělivost 🙂

Každopádně mimo konečnou je lepší být na zastávce o něco dříve, protože zastávky jsou na znamení a pokud moc lidí po cestě nevystupuje, může nějaký čas nahnat a přijet o něco dřív…

U jednotlivých výletů popíšu, jakým busem jsme jely, aby vám to pomohlo při plánování a věděli jste, která místa jsou vhodná pro cestování busem.

Jízdní řády

Jinak jízdní řády se dají také najít v odkazu níže (jsou tam všechny ostrovy, nejen São  Miguel), ale stejně by člověk nevěděl, odkud to přesně jede, takže tento materiál jsem při plánování nepoužívala a vše jsem plánovala podle Google maps.

https://transportes.azores.gov.pt/index.php/mobilidade/land-travel

 

Autostop

Pokud vám bus ujede, tak pak máte možnost zkusit stopa, turisti i místní staví celkem ochotně. Takže proč nezkusit nejdřív stopa a pak teprve když nikdo nezastaví, tak zavolat taxi? Ve dvou už se taxi dá, za nepůjčení auta ušetříte dost peněz, takže by pak nebyl problém případně sem tam využít taxi, kdyby vám poslední bus ujel nebo jste chtěli zůstat déle (někdy poslední bus jede docela brzo, třeba kolem páté odpoledne).

Samozřejmě aut tu až tak moc nejezdí, tak se na to nelze spoléhat, ale za zkoušku nic nedáte. My stopovaly dvakrát, poprvé zastavilo asi sedmé auto, podruhé nás vzalo dokonce první auto 🙂

 

Počasí

Na Azorech je počasí poměrně proměnlivé, ale nám vyšlo naštěstí dobře. Za celý týden nám párkrát sprchlo jen první den, přes den jen takové drobné mrholení, že to nebylo ani na pláštěnku a večer už drobnější deštík při cestě z obchodu. A pak jen asi 10 minutový deštík u čajových plantáží, jinak nám nepršelo vůbec, jen bylo většinu týdne zataženo, poslední dva dny svítilo i slunce a bylo polojasno.

Na chození je květen ideální, bylo cca 17-18°C. Ale ještě nekvetly hortenzie, jen sem tam výjimečně nějaký květ, tak jestli si je chcete užít v plné kráse, tak bude lepší spíš konec května až září, podle toho co jsem četla.

 

Uzavírky tras

Pokud půjdete nějaký trek, je lepší mrknout do appky Azores trails, jestli není zavřená. Já takto měla vybrané nějaké pobřežní trasy na severu ostrova a zrovna 3 byly zavřené.

Appka Azores trails

https://play.google.com/store/apps/details?id=pt.cybermap.azorestrails&hl=cs&gl=US

Web – https://trails.visitazores.com/en

 

Nakupování

Ceny v obchodech mi přišly podobné jako u nás. V centru Ponta Delgada jsou menší obchůdky s potravinami a kousek od našeho ubytování jsme měli velký hypermarket Continente.

Continente – https://mapy.cz/s/gugonecudo

Den 1

Odlet z Vídně do Lisabonu

Letěly jsme z Vídně a do Vídně jsme jely Gepard Expressem. Gepard Express je výborný, teď jsme byly pouze tak trochu znechucené 3 španělsky mluvícími spolucestujícími. Asi po čtvrt hodině začali všichni kašlat a smrkat, kašel pořádný tuberák u všech třech a silné smrkání a nechutné popotahování, prostě ta nejhorší část rýmy…A samozřejmě je nenapadlo vzít si roušku… Tak trochu jsme se modlily, aby to bylo jen nachlazení a ne covid, který bysme nerady chytly a tak jsme doufaly, že to je jen nachlazení a kdyby ne, že příp. že snad očkování pomůže… Naštěstí jsme nic nechytly.

 

Den 2

Lisabon + přílet do Ponta Delgada

Měli jsme dlouhý přestup, takže jsme měly celý den na návštěvu Lisabonu.

Návštěvu Lisabonu popíšu v samostatném článku.

Den 3

Ponta Delgada

Vzhledem k tomu, že jsme přiletěly o půlnoci, tak se nám nechtělo vstávat příliš brzo a tak jsme se první den rozhodly zůstat v Ponta Delgada.

Ananasové plantáže

Nejdřív jsme navštívily ananasové plantáže. V Ponta Delgada vím o třech, ale strategicky jsem vybrala tu nejbližší na pěšky od našeho ubytování.

Prohlídka plantáže je zdarma, můžete vstoupit do několika skleníků, které jsou otevřené pro turisty a podívat se, jak ananasy rostou. Trvá 2 roky, než ananas naroste do správné velikosti.

Po prohlídce si pak můžete posedět v občerstvení, kde si můžete koupit různé produkty z ananasu – nakrájený ananas, smoothie z ananasu, ananasovou zmrzlinu, marmeládu atd. nebo si tu můžete koupit sebou celý ananas. Ten jsme kupovaly až v centru na trhu, abychom ho sebou nemusely celý den tahat, 1 ks vyjde cca na 7 EUR, podle velikosti.

Mapa – https://mapy.cz/s/dukakadefe

Web – https://ananasdosacores.pt/en/

Ananasové plantáže
rostoucí ananas
Ananasová plantáž
Ananas
nakrájený ananas
sklenice s pitím a ananas se dvěma brčky
skleníky ananasových plantáží
Ananasová plantáž

Ponta Delgada – centrum

Pak jsme zašly do centra na oběd a prohlídly si centrum – náměstí, kostel, přístav… Ponta Delgada je malá, takže vám prohlídka centra moc času nezabere.

Ponta Delgada
stromy a dlážděný chodník a oceán
pevnost, oceán a dlážděný chodník
Kostel a zatažená obloha
přístav s loďkami
nábřeží a přístav

Taky jsme navštívily místní trh, kde jsme si nakoupily ovoce a zeleninu. Je to běžný trh pro místní, takže normální ceny, takže se nemusíte bát cokoliv nakoupit.

Výběr ovoce je asi o něco menší než na Madeiře, kde jsem se setkala s víc druhy exotického ovoce. Tady jsem nakoupila maracuju, anonu, a lokvát (nespera) a ananas z místních plantáží.

Mapa – https://mapy.cz/s/calesucebu

tržnice s ovocem
tržnice, na které je ananas a pomeranče

Botanická zahrada Jardim José do Canto

Na večer jsme zašly ještě do botanické zahrady, která se nacházela hned vedle našeho ubytování. Vstupné stálo 5 EUR a měli otevřeno do 19:00.

V botanické zahradě můžete najít různé zajímavé stromy z celého světa, bambusy, atd.

strom s obrovskými kořeny
bambusy
bambus

Den 4

Sete Cidades, Lagoa Verde, Lagoa Azul

Další den vypadalo počasí slibně a tak jsme se rozhodly pro výlet do Sete Cidades a odtud udělat menší trek k jezeru Lagoa Verde a Lagoa Azul. Jsou to dvě krásná sopečná jezera (tzv. caldeiry), z nich jedno je modré (Lagoa Azul) a druhé je zelené (Lagoa Verde). Zelenou barvu způsobují řasy, kterým se v jezeře daří zejména proto, že se na okolních svazích pasou krávy a jejich trus se s deštěm dostává do jezera a působí tak jako hnojivo pro řasy…

Těch variant treků je zde několik. Můžete ze Sete cidades obejít jezero Lagoa Azul dokola, ale to byla nejdelší trasa a tak jsem ji hned zavrhla, protože kámoška má teď problém s kolenem, tak jsem záměrně vybírala spíš kratší trasy, aby to zvládla odchodit…

Vybrala jsem teda trasu ze Sete cidades k vyhlídce Vista do Rei (https://mapy.cz/s/hajebulaso) a pak k Miradouro da Boca do Inferno (https://mapy.cz/s/cocuzolofo). Jsou to prakticky 2 nejznámější vyhlídky na ostrově a tak jsme si je ani my nemohly nechat ujít, obě jsou opravdu nádherné.

Ze Sete Cidades jsme tedy vyrazily nejdřív kousek podél jezera. No musím říct, že ty jezera ze zdola nejsou nějak extra zajímavá, mnohem zajímavější jsou ze shora z vyhlídek.

Pak jsme šly menším stoupáním po stezce, ale nic extra namáhavého.

Molo vedoucí k jezeru
Jezero a lesy
Výhled na kopec, lesy a 2 krávy
Kostelík a sada stromů

Vista do Rei

Pak jsme došly ke známé vyhlídce Vista do Rei, odkud je opravdu nádherný výhled na obě jezera.

https://mapy.cz/s/hajebulaso

Vyhlídka na jezero a lesy a obloha s mraky

Ruiny hotelu Monte Palace

Hned nad touto vyhlídkou najdete další zajímavost, ruiny hotelu Monte Palace (https://mapy.cz/s/lokohasadu), který zkrachoval asi před 30 lety. Takže milovníci urbexu si přijdou na své. Všude sice najdete zákaz vstupu a že vstup na vlastní nebezpečí, ale dá se tam vejít normálně hlavním vchodem. Některým lidem to nedojde a tak tam lezou různými jinými krkolomnými cestami (vyskládané cihly, lezou na strom atd.), ale jde tam vlézt pohodlně z boku hlavním vchodem (alespoň v době naší návštěvy). Takže ani my jsme neododaly a prohlédly si zbytky tohoto hotelu. Dá se projít všemi patry až na střechu odkud je krásný výhled.

chátrající hotel na ostrově Sao Miguel
Urbex v chátrajícím hotelu na ostrově Sao Miguel
Vchod do hotelu
Urbex v chátrajícím hotelu

Tento 5 hvězdičkový hotel byl slavnostně otevřen v roce 1989. Jenže hotel se potýkal s nízkou obsazeností a vysokými náklady. Takže v listopadu 1990 byl hotel uzavřen. Byl v provozu pouhých 19 měsíců.

Ruiny hotelu Monte Palace – mapa

https://mapy.cz/s/lokohasadu

https://goo.gl/maps/9Bv45PVdf32fb53b9

Urbex v chátrajícím hotelu na ostrově Sao Miguel
Urbex v chátrajícím hotelu a graffiti
Urbex v chátrajícím hotelu na ostrově Sao Miguel

Pokud si chcete přečíst více o tomto hotelu, mrkněte na tyto webovky, kde je to moc pěkně a podrobně popsáno včetně fotek interiéru, jak to tam vypadalo v době, kdy ještě hotel fungoval – https://moraviantravelers.cz/monte-palace-azorsky-titanic/

Urbex v chátrajícím hotelu a graffiti
střecha chátrajího hotelu a graffiti

Vedle vchodu najdete také občerstvení ve dvou pojízdných občerstveních, v jednom mají burgery (https://goo.gl/maps/PgivqwCmda6EyrC69), v druhém burgery a různé sandwiche a místní bolo levedo na několik způsobů. Já si dala prego bolo levedo queijo e bacon (místní pečivo s plátkem hovězího, slaninou a sýrem). No, nepochutnala jsem si, maso bylo totálně tvrdé a nešlo ani pořádně ukousnout a rozkousat.

výhledy ze střechy chátrajícího hotelu
Výhled z balkonu hotelu
výhled na oceán a lesy
Výhled ze střechy hotelu
Výzled na oceán a lesy
Výhled na jezero, lesy a oceán

Miradouro da Boca do Inferno

Pak jsme chtěly ještě na vyhlídku Miradouro da Boca do Inferno (https://mapy.cz/s/cocuzolofo), což také jedna z nejznámějších vyhlídek na ostrově a snad nejfotografovanější místo z celého ostrova. Je odtud nádherný výhled na jezera.

Bohužel od vyhlídky Vista do rei už nešlo jít po přírodní stezce a čekala nás cesta asi 3 km po silnici. Tak jsem si říkala, že zkusíme stopa, že bychom se případně ten kousek popovezly, když budeme mít štěstí. A zastavilo nám asi sedmé auto, takže super. Zastavil nám místní s nějakou příbuznou z ostrova Pico. Zastavil nám u parkoviště (https://mapy.cz/s/dapulaseha) a vydaly jsme se pohodlnou stezkou na vyhlídku a cestou jsme to vzali přes jezírko Lagoa do Canario (https://mapy.cz/s/kujuforuja).

Jezírko s lesem

Pak jsme došly na vyhlídku Miradouro da Boca do Inferno. Je opravdu nádherná, tu opravdu nesmíte při návštěvě ostrova São  Miguel vynechat. A také jsem byla ráda, že počasí nám opravdu vyšlo, když si vzpomenu na blogy, kde jsem viděla tuto vyhlídku totálně v mlze, kde lidi psali, že sem museli zajet i na několikrát, aby se dočkali hezkého výhledu bez mlhy. A to by v našem případě bez auta nešlo vracet se sem víckrát, tak ještě že to tak krásně klaplo napoprvé.

Cesta se zábradlím vedoucí k vyhlídce na jezera, lesy a oceán
Výhled na oceán, dvě jezera a lesy
Miradouro da Boca do Inferno
Výhled na les, jezero a oceán
Vyhlídka na ostrově Sao Miguel s výzhledem na sopečná jezera a lesy

Říkala jsem si, že zpět z vyhlídky nepůjdeme stejnou cestou, protože na mapě bylo vidět, že jde udělat menší okruh. No nedoporučuju… Pokud preferujete pohodlnější cestu, určitě se vraťte stejnou cestou kolem jezírka Lagoa do Canario.

Tady po chvíli začala poměrně bujná vegetace s nějakými obrovskými lopuchy a cesta byla místy pěkně vymletá, jak bylo vidět, že tamtudy tekla voda. Ze začátku to vypadalo v pohodě, jen menší strouhy, ale později už poměrně hluboké úzké strouhy a člověk místy nevěděl kam stoupnout, horem to šlo špatně, aby nesklouzla noha a když jsme chtěly dolů do vymleté strouhy, tak už jsem musela na bobek a nějak tam trochu seskočit a bylo to místy velmi úzké, takže někdo silnější už by se tam prakticky nevešel… Ale naštěstí to nebylo daleko a už tam nebyly ke konci ještě horší úseky a dalo se to dojít. Jen jsme měly pořádně zaprasené kalhoty :p

Zarostlá stezka
Zarostlá stezka

Trasa – 10,6 km (4:48 hod.) – https://mapy.cz/s/ferafajemo

Naše doprava

Tam

Zpět

 • Jely jsme stopem

Hop on hop off – https://www.yellowbustours.com/pt/acores/sete-cidades-lagoa-do-fogo-2-em-1-autocarro-hop-on-hop-off

Jestli nemáte k dispozici auto, mrkněte, jestli už je v provozu Hop on Hop off. To by bylo také celkem ideální na návštěvu těchto míst, ale v době naší návštěvy byl provoz pozastaven (mají dvě trasy – tady kolem jezer Lagoa Verde a Lagoa Azul a druhá trasa v okolí Lagoa do Fogo).

Po této vyhlídce náš čekal návrat do Ponta Delgada. U tohoto výletu jsme věděly, že busem to nepůjde, musely bysme se totiž vracet stejnou cestou do Sete Cidades a na to by ani nebyl čas, protože poslední autobus jel odtamtud chvíli po páté hodině. A tak jsme se rozhodly, že to risknem a zkusíme stopa. A kdyby nám nikdo nezastavil, tak pojedeme taxíkem, podle webu to mělo být cca 20-25 EUR, což je ve dvou osobách v pohodě, když si vezmu, kolik jsme denně ušetřili za to, že jsme jezdily busem a ne půjčeným autem.

A tak jsme zvedly palec a měly jsme obrovské štěstí. Zastavilo nám první auto 🙂 Docela slušný výkon, na to, že tady až tak moc aut nejezdí 🙂 Zastavila nám Kanaďanka v důchodu, která si koupila domek v Sete Cidades a střídá pobyt na Azorech s Kanadou. Vzala nás skoro až do Ponta Delgada, vysadila nás u letiště, což je už do Ponta Delgada kousek. Odtud to už šlo busem, ale když jsme ušetřily dost času, tak jsme si ještě říkaly, že to dojdem pěšky, protože jsme si stejně chtěly projít ještě celé pobřeží v Ponta Delgada.

Měly jsme štěstí, zrovna vzlétaly 2 letadla a jedno přistávalo, tak jsme se dívaly od silnice, odkud jsme měly moc hezký výhled.

Letiště Ponta Delgada a letadlo na přistávací dráze

Den 5 

Furnas

Další den jsme se rozhodly navštívit Furnas.

Vystoupily jsme na zastávce u jezera Lagoa do Furnas (https://mapy.cz/s/coconelago), abychom se nejdříve prošly trochu kolem jezera.

Jezero zelené barvy a lesy
jezero a lesy

Fumarolas Lagoa das Furnas

Nejdříve jsme zavítaly do termální oblasti s horkými vřídly a kouřícími fumarolami. Země je tu tak horká, že se tu v zemi vaří místní specialita cozido. Odhrábne se kopeček hlíny, odklopí víko a dají se tam na sebe dva obrovské hrnce a trvá to asi 6-7 hodin, než se uvaří. Do tohoto jídla patří brambory, inhame (jam – něco jako brambory, taková hlíza, která se tu hojně pěstuje), dále kořenová zelenina, maso, klobása atd. No, pro mě nic extra lákavého, tak jsme neměly v plánu tohle jídlo ochutnat. Funguje to tak, že každá restaurace si sem doveze hrnce a nechají to uvařit a pak si pro hrnce zas přijedou. Prý pokud si to chcete dát, tak je potřeba si to v restauraci předem objednat. Ale nevím, osobní zkušenost nemám.

Sem do tohoto areálu se platil vstup 3 EUR.

Také tu zde byly vidět menší rybníčky s bublající vodou nebo menší kaluže s bublajícím bahnem.

Vstupné – 3 EUR

Mapahttps://mapy.cz/s/fonagoregu

jezero a místo kde se v zemi vaří cozido
Příprava cozido v horké zemi
příprava cozido v zemi
kouřící fumaroly

Park Grená

Pak jsme se rozhodly jít do parku Grená, který má vchod hned vedle. Vstupné stálo 10 EUR. V parku je to moc hezké, cestou narazíte na 3 vodopády. My teda viděly jen dva. Respektive jen já, cestou nahoru bylo celkem 600 schodů a kámoška to raději kvůli kolenu po chvíli vzdala, přece jen se musela ještě šetřit na zbytek dovolené, aby to zvládla odchodit.

Ke konci se cesta rozdvojovala, nejdřív vedla k vodopádu.

kaňon
stromy a dřevěné schodiště se zábradlím

Druhá cesta na rozcestí pak vedla k vyhlídce na jezero, tady to už naštěstí moc schodů nebylo. Tahle část cesty k vodopádu není okružní, takže je pak potřeba vrátit se od vodopádu dolů po schodech stejnou cestou.

Jezírko a les
Dřevěné schodiště v lese

Pak jsme pokračovaly dál a prošly zbytek parku a narazily jsme ještě na jeden vodopád.

park se schody a vodopádem
Vodopád
jezero a vodopád

Pak už to bylo zas hodně do kopce opět po schodech, takže jsme to radši otočily a šly zpět stejnou cestou a prošly jsme si kus parku ještě z prvního rozcestí.

park s jezírkem a kádí
park se stromy a cestou

Vstupné – 10 EUR

Web – https://parquegrena.pt/

Mapa – https://mapy.cz/s/muhugukeba (ta stezka na mapy.cz vedoucí kolem Casa Grená tedy není volně přístupná, je tam plot, takže se tam dá dostat jen z Parku Grená po zaplacení vstupného)

Parque Terra Nostra

Pak jsme se vydaly do centra Furnasu a vyfotily jsme si kus parku Terra Nostra (https://mapy.cz/s/huhumemore) kam se dalo kousek jít bez vstupenky. Nás termály úplně nelákaly a ani jsme neměly moc času, takže jsme se je rozhodly vynechat.

Strom
park a stromy
park s palmami a jinými stromy

Poça da Dona Beija

Pokud máte rádi termály, tak jsou tu hned dvoje, pak ještě jedny malinké Poça da Dona Beija

Poca Beija na kovové ceduli
Říčka a vrba

Casa invertida

Také zde najdete tento obrácený domeček 🙂 Je hned vedle zastávky do Ponta Delgada, jen je třeba přejít silnici.

obrácený dům

Hledání zastávky nám dalo trochu zabrat. Tady na Google maps menší zrada, zastávka, kterou to v centru městečka ukazovalo, tam prostě nebyla. Ani žádná cedule, ani žádný náznak vykrojeného chodníku, kde by mohl bus nějak rozumně zastavit. Tak jsem se zeptala číšníka, který zrovna vyšel z restaurace naproti, jestli je tady zastávka a poslal nás o dvě ulice dál za kostelík ke snack baru, kde je prý konečná. Je tam menší domek, kde je napsáno, že se jedná o konečnou (Terminal), ale zastávka je označená jen na jedné straně, ale tušila jsem, že by měla být spíš na opačné straně. Ale tady člověk nikdy neví, jak ještě bude bus vesnici objíždět a odkud teda vlastně přijede. Tak jsem pro jistotu ještě ověřila ve snack baru a paní potvrdila, že zastávka je opravdu naproti snack baru, kde není žádná zastávka označená.

Zastávka je tedy zde – https://mapy.cz/s/poruzanahu . Prakticky hned kousek od Casa invertida, naproti přes silnici od obráceného domku.

Dům se zastávkou autobusu
Furnas - konečná, zastávka busu do Ponta Delgada zde naproti konečné. Takže při cestě zpět do Ponta Delgada je třeba stát tady, odkud je focena tato fotka
kostelík a stromy

Pak jsme viděly, že nejsme jediné, tak jsme si říkaly, že by to tady odtud mělo jet. Autobus přijel na čas. Takže tohle bylo jediné místo, kde to opravdu podle Google maps opravdu nesedělo. Takže pokud vidíte někde někoho místního, není od věci to pro jistotu ověřit. Protože to, že tam není cedule autobusové zastávky standardně neznamená, že tam zastávka být nemůže…ale většinou tam spíš cedule s autobusem bývají, ale jízdní řády na většině míst chybí a nikde, ani v Ponta Delgada se nedočkáte označení, které číslo autobusu jede z které zastávky. To chybělo úplně všude…. Takže když najdete zastávku, nemusí to být ještě výhra, nemusí tam stavět zrovna váš autobus a nemáte šanci to poznat. Takže nejlepší je prostě řídit se Google maps, protože kromě tohoto místa to vždy sedělo a příp. když to jde, tak lepší pro jistotu ověřit s místními, pokud tam nějací jsou.

Trasa – https://mapy.cz/s/jofunugodu

Naše doprava

Tam

 • Bus č. 318
 • 9:00
 • zastávka Ponta Delgada – Avenida Marginal – Alfândega https://goo.gl/maps/NEkJrTYKmhd61RcK7 (Google maps sice ukazovaly, že to jede ze zastávky Ponta Delgada – Avenida Marginal – Turismo, ale tam naproti není žádná zastávka, takže je potřeba popojít o kus dál k budově Alfandega a přejít od této budovy silnici)
 • Vystupovali jsme u jezera Lagoa das Furnas (https://mapy.cz/s/cabufovemu)

Zpět

 • Bus č. 318 v 16:17
 • Zastávka je označená na Google maps špatně, najdete ji na ulici s obráceným domkem (Casa invertida) naproti budově označené jako konečná (Terminal), mrkněte zde na mapu (https://mapy.cz/s/cufufugege), na Google maps je i zastávka konečné označena špatně o trochu níže.
 • Dále ještě jede bus č. 110 v 17:14 (jiná zastávka)

Den 6 

Další den jsme chtěly navštívit čajové plantáže. Na ostrově jsou 2 – Porto Formosa (https://mapy.cz/s/lurebetefo) a Chá Gorreana a jsou to jediné čajové plantáže v Evropě.

Čajové plantáže Chá Gorreana

Já jsem vybrala Chá Gorreana. Tyto plantáže jsou bez problémů dostupné busem, jede se do São  Bras a odtud to je jen kousek pěšky. Tady jsme si musely přivstat, bus jel z Ponta Delgada už v 7:15 a žádný další už nejel, abychom stihly vše, co jsme chtěly.

Po příjezdu do São  Bras začalo pršet, že jsem poprvé vytáhla pláštěnku, ale naštěstí pak asi po 10 minutách přestalo a zbytek dne už bez jediné kapky. Došly jsme tedy k továrně na výrobu čaje (Chá Gorreana) a rozhodly jsme se nejdřív navštívit továrnu, dokud tam téměř nikdo nebyl, parkoviště bylo téměř prázdné, s námi tam byl jen jeden pár turistů. Továrnu si můžete prohlédnout sami a vidíte normálně lidi při práci na jednotlivých strojích. Můžete tedy vidět celý proces výroby čaje, který se používá pro zpracování čajových lístků – od fermentace až po balení do sáčků. 

vchod do továrny na čaj Chá Gorreana
budova továrny na čaj Chá Gorreana
továrna na výrobu čaje
stroje na výrobu čaje
muž obsluhující stroj na výrobu čaje
stroje na výrobu čaje

Pak jsme prošly do místnosti, kde seděly asi 3 paní, které připravovaly papírové sáčky, které pak plnily čajem a vážily.

ženy vyrábějící které plní papírové sáčky čajem

V další místnosti byla ochutnávka čaje, který si sami můžete napustit do připravených hrnečků. Celá prohlídka je zdarma, jen v jednotlivých místnostech jsou krabičky na případné dýško pro pracovníky továrny.

Továrna na výrobu čaje

Na konci se pak nachází obchůdek, kde si můžete koupit čaj, jak sypaný nebo v sáčcích, zelený, černý nebo různé příchutě.

látkové sáčky s čajem
sáčky čaje

Čajové plantáže

Poté jsme se šly projít na čajové plantáže. Je odtamtud moc hezký výhled. Dá se tam udělat okruh, ale ze začátku to bylo stále do kopce a tak jsme vymýšlely menší zkratku, abychom se napojily na cestu, která již vedla dolů. To se nám ale nepodařilo, bylo potřeba jít opravdu po oficiální trase, jinak to v horní části průchozí nebylo. Už se nám nechtělo vracet se a ještě stoupat kousek do kopce, protože jsem podle mapy viděla, že touhle cestou zpět už stejně větší kus nevede po plantáži, ale po standardní cestě a tak jsme se rozhodly, že půjdeme zpět stejnou cestou kolem plantáží.

Trasa – https://mapy.cz/s/hukosekonu

čajová plantáž
cestička uprostřed čajových plantáží
Čajové plantáže s výhledem na oceán
čajová plantáž a výhled na oceán a stromy
čajová plantáž a stromy
čajová plantáž, les a výhled na oceán
Čajové lístky
čajové plantáže na ostrově Sao Miguel

Trasa – dle mapy.cz 4,6 km, 1:38 hod.

Trek z Ribeirinha do Ribeira Grande

Návštěvy plantáží by na celodenní výlet nebyly a tak jsme se rozhodly udělat ještě menší trek po pobřeží. Původně jsem měla naplánovaný jiný trek v okolí po pobřeží, ale celkem 3 treky na tomto severním pobřeží byly dle appky uzavřené. Takže jsem vybrala trek z Ribeirinha do Ribeira Grande. Bylo teda potřeba popojet ze São  Bras do Ribeirinha. Měly jsme to akorát, jediný autobus, který jel, byl v 12:48, což se dalo v pohodě stihnout i s procházkou po plantážích i prohlídkou továrny na výrobu čaje.

Zastávku jsme našly v pohodě, označená byla opět jen na jedné straně, my jely z té opačné strany vedle snack baru. Už bych se začínala bát, jestli jsme správně, protože autobus stále nejel, ale uklidňovala nás místní, která vyšla na zastávku pouhé 3 minuty před časem odjezdu a stoupla si vedle nás a trpělivě čekala. Na hodinky se nedívala ani po 10, ani po 15 minutách, asi už je zvyklá a ví, že to tam nejezdí na čas. Tohle nás velmi uklidňovalo, jinak bysme už začínaly být nervózní, zda stojíme na správné zastávce. Autobus přijel s 20 minutovým zpožděním.

Popojely jsme teda do Ribeirinha a odtud jsme šly do kopce na krásnou vyhlídku na oceán a okolní skály.

Výhled na skály a oceán
Rákosí a políčka a pastviny
Altánek a v pozadí pole

Cestou jsme také narazily na cestě na krávy, bylo jich poměrně dost a tak jsem přemýšlely jak na ně. Byly úplně na celé cestě, tak jsme se trochu bály mezi nima proplétat a rozhodly jsme se, že zkusíme počkat, než přejdou. Já se i tak trochu bála a tak jsem radši vylezla na zídku, odkud jsem je z bezpečí pozorovala. Kámoška statečně zůstala dole. Pak se docela i rozběhly, protože je hnal pastevec. Když konečně prošly, tak jsme pokračovaly dále.

Běžící krávy

Zbytek cesty do Ribeira Grande byl po poměrně nezajímavé prašné cestě, ale pár dalších hezkých výhledů se po cestě našlo. Pokud cestujete busem jako my, určitě ideální spojit s výletem na čajové plantáže, ale jinak to jako trek můžete s klidným srdcem vynechat, jestli máte auto, tak si jen pohodlně můžete zajet na vyhlídku.

Oceán a útesy
Skalnaté pobřeží a oceán
Skalnaté pobřeží
Skalnaté pobřeží a oceán

Pak jsme šly na zastávku v Ribeira Grande, jely jsme z konečné (https://mapy.cz/s/pozozetata).

Odsud jezdí autobusy v pohodě až do večera.

Trasa – https://mapy.cz/s/nohanedagu (9,2 km, 2:42 hod.)

Naše doprava

Tam

Přesun

Zpět

most přes řeku a barevné domy

Tento den jsme také promýšlely, co podnikneme poslední dva dny. Určitě jsme chtěly na výlet na delfíny a také jsme chtěly navštívit Lagoa do Fogo a termály Caldeira Velha. Jenže tohle nebylo úplně snadno realizovatelné busem. Ten by nás zavezl jen do Ribeira Grande a pak poměrně dlouho pěšky na vodopád Salto Cabrito a ještě dále na termály. A k Lagoa de Fogo už bychom to stejně nezvládly (opět ideální výlet s hop on hop off, ten ale bohužel nebyl v provozu). Tak jsme tento výlet chtěly zkusit přes místní cestovku. Většinou to byly půldenní výlety a kámošce se pak podařilo najít kombinaci lodního výletu na delfíny/velryby + jeep tour u Lagoa do Fogo a termály atd. Tak to objednala už ve středu odpoledne a měli do 48 hodin (tj. do pátka odpoledne) napsat, jestli se to v sobotu koná, jestli se zájezd naplní. V pátek kolem poledne stále žádná odpověď, tak tam kámoška zavolala a zjistila, že zatím nemají informace a že nám brzo dají bližší info, zda se to bude konat. Kdybychom jim samy nenapsaly, tak nevim, kdy by nám hodlali napsat, když se to mělo konat v sobotu. Cca do dvou hodin jsme pak dostaly informaci, že jeep tour se nekoná, že by nám dali jen výlet na velryby za 60 EUR na 3 hodiny. Tak jsme to odmítly a nechaly si vrátit peníze, protože jsem na delfíny měla vyhlídlou mnohem lepší a levnější variantu (bližší info níže) a hned jsme tento výlet objednaly. Na sobotu už neměli volno, tak jsme se to rozhodly nechat na poslední den v neděli a doufaly jsme, že bude ok počasí, aby to nezrušili.

Den 7

Trek Rocha da Relva

Sobotu jsme si nechaly na menší trek podél pobřeží z vesničky Relva. Tento trek jsme si záměrně nechaly na sobotu, protože na některá místa o víkendu jezdí hůř busy a tady vzhledem k blízkosti Ponta Delgada to jezdilo i o víkendu v pohodě až do večera.

Takže jsme se rozhodly, že nebudeme vstávat tak brzo, protože času bylo dost, čekal nás jen trek cca 8 km.

Dojely jsme do vesničky Relva a vyrazily jsme na trek. Po chvíli cesty jsme narazily na začátek treku po pobřeží, pěkný krpál dolů po cestičkách. 

Skalnaté pobřeží a oceán
Kostel

Místní tam jezdili dolů buď na oslovi nebo na motorce.

cesta podél skal
Muž na oslovi jedoucí po dlážděné cestě
Skály
Studánka s vodou
Bílá kala a kapradí
Pobřeží a oceán

Tento trek je moc hezký, jsou tam moc hezké výhledy na oceán a skály.

stezka podél skal a rákosí
Výhled na oceán a dlážděná cestička
Pobřeží, oceán a strom
Pobřeží a oceán

Také nás překvapilo, že tam místní opravdu bydlí, v malých domcích přímo pod skálou. Když jsem to viděla, tak jsem si říkala, že bych tam nebydlela ani náhodou, za prvý bych měla strach ze sesuvů půdy a taky ten krpál na horu by mě hodně odrazoval :p To víte, přijít z nákupu z vedlejší vesnice a zjistit, že vám chybí máslo, by bylo docela na odstřel :p A vzpomněla bych si na svou babičku, jak říkávala „skleróza nebolí, ale člověk se nalítá. :p“ A tady ještě do hustýho krpálu…

Pobřeží a domy s kamennou zídkou
skalnaté pobřeží a oceán
Skalnaté pobřeží

Cestou jsme narazily na kaktusové fíky. No, ale bohužel svou rukavici z Bauhausu, kterou jsem si za tímto účelem koupila a konečně jsem ji měla v baťohu, jsem opět nevyužila… Byly poněkud vysoko a Saxana bohužel nejsem, takže rukavice zůstala ležet v batohu. Tak kámoška mi zkusila aspoň dva shodit, ale vždy se dost rozbily a ušpinily od hlíny. Tak třeba příště – rukavice už pro jistotu zůstane navždy na mém dovolenkovém seznamu 🙂 Protože znáte to, zákon schválnosti funguje dokonale, takže do jižnějších zemí si už nedovolím jet bez ní :p

Trasa – https://mapy.cz/s/fujudogeta (8,3 km, 3:05 hod.)

Naše doprava

Tam

Zpět

Den 8

Výlet na velryby a delfíny

Poslední den jsme si tedy nechaly na výlet na delfíny a velryby. Z fb skupiny „České Azory“ jsem viděla, že si lidi nejvíc chválí společnost MobyDick Tours a tak jsem se rozhodla, že to vezmeme přes ně. Fakt doporučuju, nemáte šanci sehnat cokoliv lepšího. Ostatní firmy nabízí takový lodní výlet za 60 EUR na 3 hodiny a MobyDick za 40 EUR na 4 hodiny. A proč to mají o tolik levnější? Majitel říkal, že nepoužívají na prodej žádné prostředníky a hotely, kterým by se musela dávat provize, a proto si mohou dovolit dát tuto cenu.

MobyDick funguje už od roku 2003 a dělají standardně 2 výlety denně (v 9:00 a v 14:00), pokud počasí dovolí. Někde vám zas budou tvrdit, že ten menší člun (tzv. zodiac) je lepší, protože je rychlejší. Ten jsme měli na Madeiře a už si nemyslím, že by byl lepší, každé má svoje a obě varianty jsou dobré. Zodiac je rychlejší, takže můžete mít pocit, že se k delfínům, které spotter nahlásí, dostanete rychleji, ale majitel MobyDick říkal, že je zas hlučnější a když jsme byly na místě, kde byli delfíni, tak jsme se k delfínům a velrybám dostali blíže než oni. Ale při vlnách na Zodiacu to byla zas větší sranda, jak jsme jeli rychle a na chvíli se vždy při pořádné vlně dostali nahoru a pak jsme zlomek sekundy padali dolů na hladinu.

A na lodi MobyDicku se mi líbilo víc to, že se dalo sednout úplně na kraj na příď a podél lodi a sledovat, jak delfíni plujou podél vody a závodí s lodí. To u Zodiaca nešlo…

Lístky se dají rezervovat online na jejich webu, stačí vyplnit formulář s datem a časem o který máte zájem. Odpověděli velmi rychle a když není vámi navržený termín volný, nabídnou jiný volný termín. Platí se až na místě v den výletu. Sraz je pak přímo u jejich stánku v přístavu (https://g.page/WhaleWatchingAzores?share ).

Stánek MobyDick-Tours
loď společnosti MobyDick tours

V 9:00 jsme nastoupili do lodi, byla plně obsazená. Dokonce jela jedna paní na vozíčku, prý už potřetí. Loď nebyla zrovna bezbariérová, ale ve třech lidech zvládli majitelé lodi přenést vozíček i s paní na palubu.

Podařilo se nám nastupovat hned druhé v pořadí a tak jsme si mohly vybrat krásné místo, zakotvily jsme na lavičkách přímo u přídě.

Vypluli jsme a pluli jsme nejdřív poměrně dlouho podél pobřeží a už jsme si říkali, kdy konečně uvidíme nějaké delfíny. Asi po hodině jsme narazili na první hejno delfínů. Ale fakt obrovské, byli úplně všude kolem celé lodi na všech stranách, víc v dálce i blízko přímo u lodi. Myslím, že celkem tam muselo být určitě dobrých sto delfínů, možná i víc… Někteří byli úplně blízko u lodi a krásně skákali a plavali podél lodě a nebo přímo před lodí na přídi. Sedli jsme si právě na příď, abychom je mohli pozorovat a byl to fakt zážitek, vidět vždy několik delfínů najednou, jak plavou před námi, vyskakují a snaží se závodit s lodí. Byly jsme fakt nadšený. Na Madeiře jsem měla pocit, že jsme viděli dost delfínů, ale s tímto se to absolutně nedalo srovnat, ten obrovský počet všude kolem byl neuvěřitelný.

skákající delfín v oceánu
Delfín
delfíni v oceánu

Pak jsme pokračovali dál na moře a za chvíli jsme narazili na velryby. Jen jeden menší druh, ale byla jsem ráda, že jsem konečně viděla i velrybu, protože na ty jsme na Madeiře štěstí neměli. Viděli jsme několik velryb, většinou 2-3 najednou, pak vždy šly pod vodu, za chvíli opět vypluly na povrch a takto jsme je viděli několikrát na několika místech.

loď společnosti MobyDick tours
oceán

Pak jsme opět pokračovali dál a narazili jsme pak ještě na další velké hejno delfínů. A byli jsme tam zas dost dlouho, tak dlouho, že jsme do přístavu dojeli o 30 minut později, takže za 40 EUR jsme měli výlet na 4,5 hodin. Majitel říkal, že oproti ostatním firmám čas neřeší, že je pro něj důležitá spokojenost klientů a tak když nemůžou na žádné delfíny vyjímečně narazit, tak prodlouží, aby se snažil nějaké najít. U nás šlo o opačný případ, i když už jsme jich viděli hodně, ale narazili jsme na další, tak stejně chtěl, abychom si je ještě pořádně užili a tak jsme tam zůstali déle a výlet nám tak prodloužil o 30 minut. Sám majitel říkal, že tento náš výlet a ještě jeden předchozí týden, bylo vidět takové množství delfínů, že to je rekord, co kdy viděl za tu spoustu let, co tyto lodní výlety dělá.

Takže na Azorech všema deseti doporučuju MobyDick, jsou fakt nejlepší a nejlevnější.

https://www.mobydick-tours.com/reservations

Jardim António Borges

Poté jsme ještě zašly v Ponta Delgada do parku Jardim António Borges.

Stejně jako ve vedlejší botanické zahradě zde najdete stromy a rostliny z celého světa a najdete tam vždy i název a mapu odkud pochází. Byla to moc hezká procházka, některé stromy jsou opravdu zajímavé. Tady je to park, takže vstup byl zdarma.

Mapa – https://mapy.cz/s/pagerapuce

strom s velkými kořeny
Jardim António Borges
stromy v botanické zahradě a zatažená obloha
park se stromy
bambusový porost
Park se stromy
Růžové květy a palma se zamračenou oblohou
Strom

Pak jsme zašly ještě do Continente, kde jsem si chtěla koupit nasolenou sušenou tresku (bacalhau). Poprvý jsem si ji koupila u nás v Algarve v jižním Portugalsku a naučila jsem se ji připravovat a protože mi fakt zachutnala, tak jsem si chtěla opět nějakou přivézt. Tady byly samé větší, takže ta, kterou jsem si vybrala, měla 2,88 kg. Naštěstí jsem s tím počítala a při balení jsem si v baťohu nechala dostatek místa.

Tuto tresku je třeba pak odsolit, tzn. dát ji do vody cca na 24 – 48 hodin (podle velikosti, radši spíš víc), průběžně vyměňovat vodu, pak ji trochu olíznout, abyste ochutnali, zda už není příliš slaná a pokud ne, dát ji do mrazáku a vytáhnout, kdykoliv potřebujete. V celém Portugalsku je tato sušená treska velmi oblíbená a seženete ji na Azorech, Madeiře i v pevninském Portugalsku.

Sušená treska bacalhau

Den 9 

Odlet z Ponta Delgada do Vídně

Letělo nám to už v 6:30, takže jsme si musely vzít na letiště taxi.

São  Miguel se mi moc líbil, určitě časem budu chtít navštívit i zbylé ostrovy. Ale musím říct, že mě překvapilo, že spousta lidí, kteří mají srovnání mezi Madeirou a Azory, tak často říkají, jak Azory jsou ještě hezčí…Tohle jsem upřímně úplně nepochopila, Azory se mi líbí moc, ale u mě na plné čáře stále vyhrává Madeira. Minimálně na treky mi teda Madeira přijde o moc zajímavější a je tam těch treků díky levádám mnohem víc. A celkově mi Madeira přijde ještě rozmanitější. Ale jinak je São  Miguel krásný, návštěvu určitě doporučuju 🙂 Za mě je prostě Portugalsko díky Madeiře, Azorům a pevninskému Algarve jednoznačně top destinací Evropy.

Restaurace

Restaurace na São Miguel mají dobrou úroveň, chutnalo nám úplně všude. Ceny jsou dobré, dá se najíst často v pohodě za 8 – 10 EUR. Na své si přijde každý, kdo má rád ryby a mořské plody, mě tady chutnal tuňák, treska, chobotnice atd. Také se tu často dělá pečivo bolo levedo, je to obdoba bolo do caco na Madeiře, ale tohle na São  Miguel je trochu nasládlé. Je to pečivo, které se podává jako předkrm s česnekovým máslem nebo ho někde dělají např. s plátkem hovězího atd. (tzv. prego) Je to dobré, ale mě osobně víc chutná bolo do caco na Madeiře.

K pití jsem podobně jako na Madeiře hledala něco z maracuji, kterou zbožňuju. I tady mají limonádu z maracuji (Kima), která je moc dobrá. Většinou stála tak 1,3 – 1,6 EUR. Měli i ananasovou příchuť. Dá se koupit ve větším balení i v supermarketu.

Restaurace jsme vyzkoušely pouze v Ponta Delgada, protože jsme chodily do restaurací jen na večeře, protože na treku člověk na restauraci většinou nemusí narazit, takže na obědy jsme si připravovaly sandwiche.

Restaurace Ponta Delgada

A Tasca

Tuhle restauraci určitě doporučuju, tady nám moc chutnalo. Je evidentně hodně oblíbená, protože se tu běžně stojí fronta venku, až se uvolní nějaký stůl. Myslím, že  rezervace tady ani nepřijímají. My měly štěstí, šly jsme sem chvíli před sedmou, což je na místní poměry poměrně brzká večeře a dost restaurací je ještě zavřených (otvírají častěji až od 19:00) a když jsme vešly, tak bylo úplně plno a kromě nás tam už byl na lavičce na čekačce jeden pár, ale číšník říkal, že do pár minut by se měl stůl uvolnit. Takže jsme měly štěstí a čekay jsme jen chvilku. Když jsme odcházely, venku čekalo minimálně dalších 6 párů, než se uvolní stůl.

Obě jsme si daly chobotnici s pečeným bramborem, byla moc dobrá. Jako předkrm jsem si dala tuňákové carpaccio a kámoška hovězí carpaccio, obě také výborné. I bolo levedo tady měli moc dobré.

 • Polvo a Tasqueiro – 13 EUR
 • Carpacio de atum – 5 EUR
 • Bolo levedo – 4 EUR

Odkaz – https://goo.gl/maps/JaVcuRMPQJZnX2kq6

Restaurace s mnoha hosty
Hovězí carpaccio s rukolou a strouhaným sýrem na bílém talíři a tři kajíce pečiva
tenké plátky masa na bílém talíři
Dva bílé talíře s pečivem
Pánev s chobotnicí a s pečeným bramborem

Rei dos Pregos

V téhle restauraci jsem se rozhodla vyzkoušet Francesinhu. Je to typické portugalské jídlo pocházející z Porta, kde ho dělají na mnoho způsobů a nejdřív jsem si říkala, že tohle mě asi úplně neláká, ta kombinace ingrediencí vypadá jako pěkná prasárna :p Totální maglajz a šílená kombinace ingrediencí a chutí… No nevim, co by na to řekl Polreich…. Ale říkala jsem si, když je to pro Portugalsko tak typické, tak že bych to měla ochutnat a tak jsem to riskla a dala jsem tomuto pokrmu šanci. A musím říct, že mě tohle jídlo mile překvapilo, je to opravdu dobré, i když na první pohled to vypadá jako opravdu divná kombinace chutí a asi vás to moc lákat nebude. Francesinha je toast, do kterého se dá šunka, tenký plátek hovězího masa, klobása, navrch se dá plátek sýra a volské oko a celé se to zalije tomatovou omáčkou z piva, portského vína a whisky a jako příloha se podávají hranolky. No, pěkná kalorická bomba, co říkáte? Ale je to fakt dobrý a neuvěřitelně sytý, měla jsem co dělat, abych to zvládla sníst.

Kámoška si dala krevety, ty tady byly taky moc dobrý a velká porce.

 • Francesinha – 10 EUR
 • Batata frita (hranolky) – 1,95 EUR

 Odkaz – https://g.page/oreidospregos?share

Francesinha toast se sýrem, volským okem a omáčkou
Francesinha
Krevety

Cervejaria Portas da Cidade

V téhle restauraci jsme byly dvakrát a moc nám tady chutnalo. Ceny jsou tu velmi dobré. Měla jsem tu bacalhau com natas za pouhých 7,5 EUR. Je to treska na smetaně, můj oblíbený recept, který dělám i doma. Podruhé jsem si dala tuňáka.

 • Bacalhau com natas (treska na smetane) – 7,5 EUR
 • Bife de atum grelhado (tuňák) – 8,5 EUR (s přílohou)

Odkaz – https://goo.gl/maps/wz85jgfk3cGhJcucA

Zapečené jídlo a salát
plátek masa s rýží, hranolky, a salátek a rajče
zelená lahev s limonádou Kima maracuja a poloprázdná sklenice
dům ve kterém je restaurace s venkovním posezením

Xurrex

Tohle byla restaurace na odnos sebou a byly jsme tady 3x, měly jsme to kousek od ubytka. Na rychlou a levnou večeři ideální. Grilují tady kuřata, ty mají v nabídce pořád, takže vždy čerstvá, právě sundaná z grilu. A kdyby chtěl člověk něco jiného (např. špíz nebo nějaký steak) musel by si počkat, než mu ho ugrilují. Jako přílohu tady prodávají buď hranolky nebo pečené batáty. My si braly pečené batáty, ty tady mají moc dobré. Jídlo je tady na váhu a půlka kuřete + velký pečený batát vycházelo přibližně na 5 EUR.

Odkaz https://g.page/Xurrexpdl?share

Kuře a pečené batáty na bílém talíří

Odkazy

Náklady

Náklady včetně 1 denního stopoveru v Lisabonu

Celkem za 8 nocí 17 700 Kč

 • Bus Gepard Express – Brno Víden – 390 Kč osoba
 • Bus Flixbus Víden Brno – 208 Kč/osoba
 • Letenky – 5367 Kč/ osoba
 • Ubytování Lisabon – 31 EUR/osoba (1 noc)
 • Ubytování Ponta Delgada – 4422 Kč/osoba (7 nocí)

Doprava:

 • Jízdenka Lisabon – 6,95 EUR
 • Taxi Ponta Delgada – Letiště – 5,5 EUR / osoba (taxi celkem 11 EUR)
 • Taxi z letiště do Ponta Delgada – 5 EUR / osoba (taxi celkem 10 EUR)
 • Busy – 22,62 EUR
 • Výlet velryby MobyDick-Tours – 40 EUR
 • Jídlo – 66,51 EUR
 • Restaurace – 97 EUR

Vstupné

 • Botanická zahrada Ponta Delgada – 5 EUR
 • Fumarolas Lagoa das Furnas – 3 EUR
 • Parque Grená – 10 EUR

A jestli se vám líbí Azory, určitě mrkněte na mé články z mých cest na Madeiru, určitě vás taky nadchene – https://lenkacestounecestou.cz/category/madeira/

Please follow and like us:

5 komentáře

 • Monika

  Lenko, vy jste poklad!!!
  Na Azory se v létě chystám a měla jsem pocit, že jsem jediná osoba ve vesmíru, která má v plánu jezdit autobusem.
  Vzhledem k informacím, které jsem doposud sehnala (nebo spíš nesehnala) je pro mě objevení Vašeho článku jako vánoční dárek 🙂 Neuvěřitelně jste mi usnadnila práci!

  Díky moc – skvělá práce!

 • Mirek

  Zdravím,

  Přidám se s díky za takhle úžasně zpracovaný cestopis, také chceme v červnu 24 navštívit azory s přejezdy busem a měl jsem z toho značně těžkou hlavu. Ve vašem podání to naopak vypadá jako procházka růžovým sadem, díky za uklidnění!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *