Letadlo Ryanair na letišti
Rady a tipy

Jak na letenky


V tomto článku najdete užitečné informace, jak a kde hledat letenky, na co si dát pozor při koupi letenek a čemu se raději vyhnout. A také zde najdete různé tipy, jak najít co nejlevnější letenky. Není to nic těžkého, ale určitě je pár věcí, na které by si člověk měl dát při nákupu letenek pozor, takže jestli jste zatím létali hlavně s cestovkou a nemáte s kupováním letenek zkušenosti, určitě vám tento článek pomůže.

Letenky na Madeiru a do Portugalska (Algarve)

Nabízíme ubytování na Madeiře a v jižním Portugalsku (Algarve), takže nejčastěji se mě ptáte na letenky na Madeiru a Algarve (Portugalsko). 

Madeira

Co se týče Madeiry, napsala jsem samostatný článek ohledně letenek na Madeiru, odkud můžete letět a z jakých měst – https://lenkacestounecestou.cz/madeira-tipy-na-letenky/

Bližší informace k nabídce ubytování až pro 6 osob v našem bytě 3+1 s velkou terasou, foto a ceník najdete zde – https://lenkacestounecestou.cz/madeira/

Obývák s šedou sedačkou a třemi polštáři a obraz na zdi a bílá postel
Ložnice s manželskou postelí a obraz na zdi a vestavná skříň
Kuchyň s židlemi a stolem na kterém leží ovoce a víno
Ložnice s dvěmi jednolůžkovými postelemi a vestavnou skříní

Portugalsko – Algarve

Pokud poletíte k nám do Algarve, nejbližší letiště je ve Faro.

Pro let do Faro opět můžete využít několik odletových míst, záleží z kterého koutu ČR jste:

Přímé lety:

  • Vídeň – Ryanair
  • Berlín – Ryanair + Easyjet
  • Norimberk – Ryanair

S přestupem

Praha – z Prahy momentálně létají jen lety s přestupem, které jsou často dražší než přímý let z Rakouska či Německa. Takže jestli to nemáte příliš daleko do Vídně či do Berlína a Norimberka, doporučuju využít letět odsud.

Bližší informace k naší nabídce ubytování v Algarve (Portimao) pro 2-3 osoby najdete zde včetně ceníku a fotek – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve/

Pokoj s šedou sedačkou, stolem, manželskou postelí, televizí a větrákem
Místnost s bílou postelí a povlečením a stůl s dvěma židlemi a kuchyňským koutem
Výhled z balkonu na město osvícené sluncem
Sprchový kout s kachlíčky v dekoru dřeva
Koupelna s šedými kachlíčky a umyvadlem se skříňkou

Jak najít co nejvýhodnější letenky?

Co se týče ceny letenek a nákupu co nejlevnějších letenek, zaměřím se hlavně na teorii, protože tady uznávám, že nejsem žádný machr a nemůžu se pochlubit nákupem letenek pod 500 Kč nebo i níže. Ne, že bych nevěděla jak na to, ale takhle levné letenky jsem nikdy neměla z několika důvodů

  • Musela jsem vybírat letenky na konkrétní datum letních či jarních prázdnin kvůli synovi a manželovi a když vybíráte na konkrétní datum, tak se nemusíte strefit do zrovna probíhající akce
  • O letních prázdninách v sezóně taky většinou člověk prostě ty nejlevnější letenky nesežene
  • Necestuju sama, takže člověk i kvůli spolucestujícím není tak flexibilní
  • A také jsem často cestovala stylem, že jsem prostě objevila nějakou nádhernou lokalitu, kterou prostě musím co nejdřív vidět a pak člověk nevychytá akce na levné letenky

Takže pokud jste úspěšní lovci levných letenek, tak se asi nic moc nového v tomto článku nedozvíte a budu ráda, když se aspoň pochlubíte se svými úspěchy v komentářích 🙂 Ale pokud jste dosud jezdili na dovolenou spíše s cestovkou nebo nemáte moc zkušeností s nákupem letenek, tak se v tomto článku určitě dozvíte užitečné informace. Občas se mě na tyhle věci ptáte, tak jsem si říkala, že už nastal čas sepsat nějaký článek, abyste tam našli všechny informace pohromadě a já nemusela vždy vše sepisovat do jednotlivých zpráv.

Co tedy dělat, abyste ulovili co nejlevnější letenky?

Při nákupu letenek by měl být člověk flexibilní (ideální pro solo cestovatele), necestovat do vysněných lokalit při nejbližší příležitosti, ale využívat akcí a cestovat tedy stylem „chci vidět všechno a je mi jedno v jakém pořadí“, cestovat mimo sezónu, kdy jsou ceny levnější a sledovat akce na letenky. Také je dobré neřešit přestupy a nefixovat se na přímé lety, které bývají často dražší (ale nemusí to být pravidlo).

Také je dobré nefixovat se na nejbližší letiště, ale poohlídnout se, jaká všechna letiště jsou pro vás použitelná – já jsem z Brna a tak je pro mě nejlepší Vídeň, Praha a Bratislava. Eventuálně možná třeba Katowice nebo nějaké jiné české město, kdyby náhodou odtamtud byly levné letenky.

Místo odletu

Podle toho kde bydlíte, můžete mrknout na lety z následujících měst:

  • Berlín
  • Bratislava
  • Budapešť
  • Drážďany
  • Katowice
  • Krakov
  • Mnichov
  • Norimberk
  • Praha
  • Varšava
  • Vídeň
  • Wroclaw

Pokud se vám nechce na letiště cestovat autem, můžete se do většiny měst dostat za slušnou cenu s Regiojetem nebo Flixbusem nebo vlakem. Je to často pohodlnější a ušetříte slušnou částku za parkování.

Některé nejlevnější lety bývají často brzké ranní lety či naopak velmi pozdní nebo s dlouhým přestupem, kdy musíte několik hodin čekat na letišti. Ale z dlouhého čekání můžete udělat výhodu a vyrazit z letiště do města a prohlédnout si město, kde přestupujete 🙂 V takovém případě je dobré vybírat lety s přestupem alespoň 8 hodin nebo klidně déle.

Pokud cestujete někam dále mimo Evropu, u takovýchto dálkových letů může být výhodné cestovat z okolních letišť, např. Vídeň, Budapešť, Mnichov, Berlín, Norimberk atd. Cena letenky může být o tolik nižší, že pořád může být výhodné zaplatit si cestu na toto letiště než letět z letiště nejbližšího vašemu bydlišti.

Jestli chcete ulovit levné letenky, také není dobré cestovat v období Vánoc, Silvestra, Velikonoc a dalších svátků, kdy cena letenek standardně roste, protože spousta lidí navštěvuje své rodiny a přátele a tak jsou ochotni zaplatit za letenku víc peněz. Zároveň v létě jsou také často dražší letenky.

U nízkonákladových společností si také dávejte pozor, zda při přestupu je navazující let ze stejného letiště nebo z jiného. Může se stát, že sice najdete super levnou letenku, ale navazující let bude sice ze stejného města, ale z jiného letiště, kam se cesta může prodražit. Takže i tohle je potřeba brát v úvahu, na kolik celkem ve finále letenka vyjde, když připočtete cestu na jiné letiště (typickým příkladem může být třeba letiště Stansted v Londýně).

Také si můžete nechat zasílat upozornění na ceny. Můžete tak sledovat, zda ceny letenek do dané destinace stoupají, či klesají a pak v pravou chvíli letenku koupit. Můžete si např. i nastavit, aby vám přišlo upozornění, až cena letenky klesne pod určitou cenu. Na Skyscanneru si upozornění můžete nastavit tak, že vyhledáte konkrétní let, který vás zajímá a kliknete na tlačítko „Sledovat ceny“. Budete mít možnost sledovat, jestli cena letenky klesá nebo stoupá a budete moci koupit letenku ve vhodnou chvíli.

Také je dobré naučit se balit úsporně a nelétat s odbaveným zavazadlem, protože u nízkonákladových společností je nízká cena buď jen s cca 8kg zavazadlem nebo s ještě menším baťůžkem (např. u Ryanair). Za každé přikoupené zavazadlo si tak musíte připlatit… Ze začátku jsem měla pocit, že se do 8 kg zavazadla nezvládnu zabalit, ale teď už mi přijde, že nevím, co za zbytečnosti bych dávala do odbaveného zavazadla, které může mít kolem 20kg… Navíc bez odbaveného zavazadla je to mnohem větší svoboda, nemusíte se bát, že vám na letišti kufr ztratí (i to se může stát) a taky nemusíte čekat po příletu na zavazadla a můžete tedy hned jít na autobus do centra nebo pro auto do autopůjčovny.

Kdy kupovat letenky?

Obecně platí, že letenky je lepší kupovat dříve než na poslední chvíli. Tady se na last minute bohužel nehraje a naopak letenky jsou nejdražší. Obecně je ideální kupovat letenky nejpozději 2-3 měsíce před odletem. Když vím, kam konkrétně chci jet, tak se klidně začnu rozhlížet i 8-10 měsíců před cestou.

 

Vyhledavače letenek

Vyhledávačů letenek je spoustu, níže najdete seznam nejznámějších vyhledávačů. Mě teda nebaví projíždět jich více najednou a tak jsem si nejvíc oblíbila Skyscanner.

Tady jsou nějaké další:

Akce na letenky

Pokud nejste vázáni termínem a lokalitou a je vám více méně jedno, kam pojedete, tak je dobré sledovat akce jak na internetu, tak v mobilu. Nemusíte tak sami trávit spoustu času vyhledáváním levných letenek – spousta webovek či fb stránek to dělá za vás a stačí je jen sledovat a reagovat ihned jakmile se taková akce objeví.

V mobilu jsem si oblíbila aplikaci Zaletsi, kde si můžete nastavit, jaké akce (do jakých lokalit, z jakých letišť atd.) chcete sledovat a pak vám chodí upozornění na mobil.

Když se objeví opravdu nějaké super levná akce (vyjímečně to může být třeba i letenka za 1 EUR apod.), tak tam je opravdu třeba kupovat letenku okamžitě a nečekat, až se domluvíte s rodinou nebo s kámoškou. Když říkám hned, tak myslím opravdu hned, ne za hodinu. To si můžete být jistí, že než se domluvíte, tyto akční letenky už budou pryč. U takto vyjímečných akcí to ani nebude lehké koupit, protože můžou přetížené stránky padat a nepodaří se vám to, takže je to i trochu o štěstí.

U takovýchto superlevných letenek se ceny mohou opravdu rychle měnit nebo mohou být velmi rychle vyprodané, protože takových letenek může být jen pár kusů a rozhodně ne půl letadla…

Existuje dost webových stránek nebo stránek na Facebooku, kde můžete sledovat akční letenky:

  • Zaleťsi

https://www.facebook.com/zaletsicz

https://zaletsi.cz/

  • Obleť svět

https://www.facebook.com/ObletSvet

https://www.obletsvet.cz/

  • Levnocestování –

https://www.facebook.com/levnocestovani

https://levnocestovani.cz/

  • Honzovy letenky 

https://www.facebook.com/honzovyletenky

https://honzovyletenky.cz/

Takže stačí nastavit si na Facebooku sledování těchto stránek nebo si na webové stránce zapnout upozornění na akční letenky, které vám přijdou do e-mailu.

 

Zprostředkovatelé a prodejci letenek

Další důležité pravidlo je nenakupovat přes prodejce letenek, ale VŽDY přímo u LETECKÉ SPOLEČNOSTI.

Když hledáte např. na Skyscanneru, vždy vám to nabídne seznam, kde můžete letenky koupit. Standardně tam bude kromě letecké společnosti i seznam prodejců letenek. Níže najdete některé příklady. Možná namítnete, že mají většinou lepší cenu než letecká společnost. Ano, na první pohled to tak vypadá, často bývají o nějakou tu korunu či stovku levnější (u dražších letenek to bude možná větší rozdíl, to jsem moc nezkoumala, cestuju hlavně po Evropě). Ale může se stát, že zprostředkovatel si to vykompenzuje jinde, např. poplatkem za platbu platební kartou…

A můžou nastat i jiné problémy, když budete řešit nějaký problém a budete potřebovat s prodejcem komunikovat, tak to může být občas docela peklo. Vždy je lepší řešit vše přímo s leteckou společností, to však není možné, pokud jste letenku koupili přes zprostředkovatele. Pokud zrovna není žádný problém, tak možná patříte k těm šťastlivcům, kteří pár korun a spoustu nervů ušetřili, ale dopředu nikdy nevíte, zda změní časy odletů, zruší let nebo něco podobného a budete potřebovat něco řešit s prodejcem letenek. Když nám loni zrušili let do Amsterdamu, kde jsme měli přestupovat na let do Sevilli, tak KLM hned v emailu psalo, že pokud jsme si letenku koupili napřímo, budou se snažit najít náhradní let, ale pokud to někdo kupoval přes prodejce, tak si to má řešit přímo s ním…My měli náhradní let do hodiny… V tu chvíli jsem si opravdu oddychla, že mám jako vždy letenku koupenou přímo od letecké společnosti.

Já zprostředkovatele zkusila jen jednou a už bych to radši příště neriskovala. Bylo to vlastně z neznalosti, když jsme poprvé cestovaly na vlastní pěst bez cestovky. Ani mě tenkrát nenapadlo, že je nějaký rozdíl mezi tím, jestli to člověk kupuje přes leteckou společnost nebo přes prodejce. Na Skyscanneru prostě vyjel seznam a my vzaly tu nejlevnější ze seznamu. Kupovaly jsme letenky přes Mytrip.com. První menší zrada byla, že tam byl poplatek za platbu kartou asi 200 Kč. Takže pak už vlastně ta letenka o tolik levnější nebyla. Bylo to při naší první cestě na Madeiru s TAP Portugal. Letenky jsme kupovaly skoro rok předem a TAP krátce po koupi letenek změnil časy letů a to hned třikrát. Poprvé a podruhé to bylo v pohodě, to mytrip.com poslal informaci o změně časů a hned vzápětí poslal nový e-ticket. Při třetí změně ale jaksi e-ticket zapomněli poslat. Když nepřišel ani do 2 týdnů, tak jsem jim napsala, ať mi ho pošlou. Opět prakticky bez reakce, pak teda odepsali, že ho pošlou, ale poslali ho po několika mých urgencích asi po 3 týdnech. V našem případě jsme naštěstí měly opravdu spoustu času, ale řešit něco podobného pár dní před odletem, tak je to docela o nervy.

Hezký a velmi podrobný článek o tom najdete i zde https://travelhacker.blog/tieto-rizika-podstupuje-kazdy-kto-si-kupuje-lacne-letenky/ 

Seznam některých prodejců:

  • Kiwi.com
  • Mytrip.com
  • Gotogate
  • Tripair
  • Opodo
  • Go2Trip
  • Pelikan
  • Student Agency

Takže přes Skyscanner nebo jiný vyhledávač jen vyhledejte letenku, ale pak jděte přimo na web letecké společnosti a kupte letenku na jejich webu.

Jak na vyhledávání letenek

Když nechcete sledovat slevové akce a kupovat prostě letenky do nějaké destinace, kde bude zrovna zajímavá slevová akce, tak pak je nejlepší pohrát si s vyhledáváním letenek na nějakém vyhledávači.

Jak už jsem zmínila, já ráda používám Skyscanner, ale vyhledávačů je spousta, tak záleží, jaký si oblíbíte.

Anonymní okno

Když vyhledávám letenky, tak raději vždy používám anonymní okno (např. u prohlížeče Chrom stačí kliknout na tři tečky v pravém horním rohu a kliknout na Anonymní okno, u prohlížeče Microsoft Edge se to jmenuje Nové okno inprivate ). Bez použití anonymního okna se prý může stát, že jak pořád sledujete ty stejné letenky, jak vyhledáváte nejvhodnější let, tak pak se vám najednou začne ukazovat dražší cena, protože systém prostě pozná, že máte o letenky zájem a nahodí tam vyšší cenu a vy budete mít strach, že cena ještě poroste a dražší letenky raději už koupíte. Vyhledávače si totiž jinak pamatují vaše předchozí vyhledávání a při opakovaném hledání často může ukazovat vyšší cenu.

O tomto tématu už bylo napsáno mnohé a někteří potvrzují, že to opravdu pomáhá a naopak někteří ajťáci a jiní lidé znalí tématu tuto hypotézu vyvrací a dle jejich odborných vysvětlení to zní docela věrohodně, že řešit anonymní okna je blbost a že se prostě ceny jen zvyšují a snižují, stejně jako kdyby člověk anonymní okno nepoužil. Ale když to prostě někdo vidí na vlastní oči, že najednou cena na webu je dražší a když v ten samý moment překlikne do anonymního okna a tam je opět nižší cena, tak prostě člověk nechce věřit jakýmkoliv odborným debatám na toto téma, že řešit anonymní okna je zbytečné. Takže ať je to s těmi anonymními okny jak chce, pro jistotu je raději používám.

Můžete hledat podle země, kam chcete jet, nebo když nemáte úplně preferenci, tak stačí zadat třeba Evropa nebo Kamkoliv.

Když zadáte destinaci, kam chcete jet a letiště, z kterého chcete jet, tak pak je třeba vybrat datum. Nejlepší je zadat celý měsíc a pak vám to vyjede kalendář celého měsíce, kde vidíte ceny za jednosměrnou letenku. Podle tohoto ukazatele si tedy můžete vybrat data s levnějšími lety. Někdy tam však není nic, přestože lety na tyto dny jsou. Já stejně vždy postupuju tak, že když vím, že chci jet třeba v polovině května +- pár dní, tak prostě zadávám postupně kombinace různých dat, s různým začátkem a koncem a snažím se nelimitovat se přesným počtem dní. Takže např. chci jet zhruba na týden, ale když budou výhodnější letenky na 8, 9 či 10 dní, tak koupím letenky na tento počet dní. Ceny letenek jsou v různé dny různě drahé, takže může být výhodnější jet třeba na 9 dní od středy do čtvrtka místo 8 dní od středy do středy. Takže je dobré si s tím pohrát a vyzkoušet kombinaci různých dat.

Do některých lokalit může létat hodně letů denně s různými cenami, ale neznamená, že ten nejlevnější let musí být nutně pro vás ten nejvýhodnější. Často ty levnější lety bývají v noci (přestup nebo návrat domů) a pokud přespávání na letišti není nic pro vás a už vám takto v noci nejede žádný spoj domů nebo až brzo ráno máte někde přestup do vaší cílové destinace, tak pak je nutné mrknout, kolik vás bude stát noc v hotelu. Částka za noc v hotelu může převýšit o trochu dražší letenku v jinou hodinu, ale zas ušetříte za hotel, takže ve finále je pro vás lepší koupit trochu dražší letenku, ale ušetřit peníze za hotel.

Ale pokud nechcete spát v hotelu u letiště a nevadí vám přespat přímo na letišti, možná se vám bude hodit následující odkaz, kde najdete kromě užitečných info o letištích i info jak nejlépe přespat na jednotlivých letištích.

https://www.sleepinginairports.net/

Pokud to jde, tak je také je dobré mít u letů s přestupy, všechny lety na jedné letence a nekupovat každý let zvlášť. Pokud byste koupili každý let zvlášť, tak se na vás nevztahuje žádná ochrana při zpožděných letech. Pokud to máte ale na jedné letence, garantují, že byste měli navazující let stihnout a pokud byste ho nestihli, tak máte nárok na náhradní let zdarma. Ale pozor, nebrala bych automaticky vždy vše, co se nabízí jako jedna letenka, někdy najdete lety, kde je jen jedna hodina na přestup a sice vám při zpoždění garantují náhradní let zdarma, ale komu by se chtěl řešit zmeškaný let? Navíc nemůžete vědět, kdy bude další let, pokud se nejedná o destinaci, kam létá několik letů za den…A u takto krátkého přestupu je riziko prostě vyšší, že ten let nestihnete, však si uvědomte, jak někdy jen trvá, než se proderete ven z letadla a některá letiště jsou poměrně velká a může docela trvat, než se dostanete ke gatu, kde máte navazující let. Já osobně radši volím všude delší přestup než 1 hodina.

Také můžete zkusit vyhledávat letenky u různých jazykových variant jednotlivých vyhledávačů, někdy se mohou ceny lehce lišit. U Skyscanner určitě na letenky z/do ČR využívejte skyscanner.cz a ne skyscanner.com, v české verzi bývají letenky levnější.

 

Příplatky za služby

Pokud si vyberete nízkonákladovou společnost jako Ryanair, Wizzair a další, tak musíte počítat s tím, že letenka samotná může být sice velmi levná, ale pokud chcete cokoliv navíc, tak zaplatíte úplně za vše.

Např. u Ryanair je uváděná cena např. jen za zavazadlo 40x25x20cm, což je opravdu malý baťůžek a pokud se do tak malého zavazadla nezvládnete sbalit a potřebujete alespoň 8kg zavazadlo o rozměrech 55x40x20 cm, tak si musíte připlatit cca 1000 Kč (v tomto balíčku je kromě 8kg zavazadla rovnou priority boarding a výběr sedadla). Takže pokud víte, že potřebujete větší zavazadlo, tak je i tohle třeba brát v úvahu, kolik vás bude stát příplatek u dané letecké společnosti a jestli u jiné vlastně ve finále letenka nevyjde na stejno nebo o něco levněji.

Také se můžete rozhodnout, že koupíte třeba jen jedno zavazadlo, pokud víte, že každý cestující nebude potřebovat své odbavené zavazadlo. U některých aerolinek to nejde naklikat takto hned při koupi, že byste zadali např. základní tarif s příručním zavazadlem pro 4 osoby a k tomu přidali jen pro 1 osobu odbavené zavazadlo. V takovém případě je potřeba koupit základní tarif pro všechny a to jedno odbavené zavazadlo koupit pak zvlášť.

 

Rozměry zavazadel

Co se týče zavazadla, tak opravdu čtěte podmínky, protože každá letecká společnost má jiné rozměry zavazadel. Záleží pak jen na vás, zda chcete riskovat nějaký ten centimetr navíc, protože pokud budete mít smůlu, může se to docela prodražit. Na facebooku i jinde najdete vždy spoustu diskuzí, co vše lidem prošlo nad limit dané společnosti, ale jak říkám, je to tak trochu o štěstí, na koho narazíte, zda to bude zrovna někdo kontrolovat nebo ne.

Já prakticky vždy riskuju nějaký ten centimetr navíc, protože např. hloubka 20cm u Ryanairu je hodně šibeniční. Ale používám vždy batoh a ten bych prostě nějak přeskládala, aby se prostě do klece vešel. Vlastně jsem ani nikdy neviděla ani u ostatních, že by je kontrolovali, ale nelze se tímto řídit. Obecně i další cestovatelé říkají, že je lepší mít prostě batoh, protože ten se dá různě vytvarovat do požadovaných rozměrů. Ale co budete dělat se skořepinovým kufrem? Ten neztenčíte ani o centimetr, i kdybyste se rozkrájeli. U batohu to také lidi při případné kontrole velikosti řeší často tím, že na sebe navlečou co nejvíc oblečení a poté co nacpou batoh do klece a projdou kontrolou, tak zas vše naskládají do batohu…. Jestli máte nějaké zajímavé historky na toto téma, napište své zkušenosti do komentáře 🙂

 

Žádné překlepy

Při objednávání letenek si také dejte pozor, abyste ve jménech cestujících neměli žádné chyby a překlepy. Taková změna jména by vás pak mohla přijít pěkně draho. Takže je lepší si to vždy několikrát zkontrolovat, aby jména byla opravdu správná. Většinou nejde zadat diakritika, takže můžete zadávat bez čárek a háčků, ale jinak to musí být stejné, jako máte v cestovním dokladu.

 

Check-in

Před odletem je pak potřeba udělat check-in.

Ve většině případů, především pokud letíte s nízkonákladovkou a máte jen příruční zavazadlo, je třeba udělat check-in online, abyste nemuseli platit nějaký příplatek. Často je checkin otevřen jen nějakých 24-48 hodin před odletem. Ale např. u Ryanair, pokud máte priority boarding, tak i check-in je otevřený hodně dlouho dopředu.

Pokud máte odbavené zavazadlo, může se stát, že vám online check-in udělat nepůjde. Ale nemusí to být pravidlo, i s odbaveným zavazadlem můžete udělat check-in online a pak jen na letišti předat zavazadlo na pás. Měli jsme to např. takto u Austrian u letu na Island, check-in šel udělat online, ale na letišti byly jen samoobslužné pásy, takže jsme si sami museli vytisknout čárový kód na kufr a pak si ho u pásu sami naskenovat a poslat na pás (ale příp. obsluha poradí, kdybyste si nevěděli rady)

Po online checkinu obdržíte boarding pass (přijde na mail nebo ho najdete přímo na webu letecké společnosti nebo v jejich aplikaci). Stačí ho ukázat klidně v mobilu, ale při cestě tam, když mám tu možnost, tak si ho radši vždy vytisknu, přece jen mobil se může vybít, může přestat fungovat atd… Při zpáteční cestě, pokud jde online checkin dělat až při dovolené, tak ukazuju boarding pass jen v mobilu. Ale četla jsem, že v několika málo destinacích je vyžadován vytištěný boarding pass, ale to bude asi jen zlomek případů, ještě jsem se s tím nikde nesetkala. Pokud by daná aerolinka požadovala vytištěný palubní lístek, mělo by to být uvedeno na jejich webu.


Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *