Plátek ryby espady s celým banánem a šťávou z maracuji a na okraji kousek citrónu
Gastronomie,  Madeira

Co ochutnat na Madeiře


Madeirská kuchyně - Tradiční jídla a nápoje

Přemýšlíte, co ochutnat při své první návštěvě Madeiry? Místní kuchyně nabízí nepřeberné množství lahodných specialit. Od chutných rybích pokrmů, jako je espada s banánem, přes voňavé bolo do caco až po šťavnatou hovězí espetadu, která potěší každého milovníka masa. V tomto článku najdete tipy na tradiční madeirská jídla, nápoje i dezerty, které byste si během své dovolené rozhodně neměli nechat ujít.

Ovoce

Při návštěvě Madeiry si rozhodně nenechte ujít ochutnávku exotického ovoce. Najdete zde spoustu druhů, které v Česku běžně neseženete – například lokvát (nespera), pitangu, pepino, tamarillo, několik druhů marakuji, kvajávu, monsteru deliciosu nebo anonu atd. Výběr je opravdu široký, a proto jsem o madeirském ovoci sepsala samostatný článek, kde zároveň najdete informace, kde ovoce nakupovat –  https://lenkacestounecestou.cz/ovoce-na-madeire/

Talíř s ovocem - dva fíky, maracuja, mango, banánová marakuja
rozkrojená maracuja na bílém talíři
pepino na kameni a listy
Monstera deliciosa v ošatce a banány

Tradiční jídla

Hovězí espetada

Jedním z nejznámějších pokrmů madeirské kuchyně je hovězí espetada (espetada regional), která potěší každého milovníka masa. Jedná se o šťavnaté kousky hovězího masa, s česnekem, hrubozrnou solí a bobkovým listem, které se napichují na dlouhé kovové nebo tradiční vavřínové špízy. Ty se poté grilují nad otevřeným ohněm, což masu dodává nezaměnitelnou kouřovou vůni. Kromě restaurací na ni můžete narazit i na tradičních madeirských slavnostech. Ceny se pohybují cca od 13 EUR.

Tip na restauraci:

Zavěšené dva hovězí špízy
Hovězí špíz který se peče na otevřeném ohni

Kuřecí espetada

Kdo neholduje hovězímu, nemusí se nechat připravit o typickou espetadu a může vyzkoušet espetadu kuřecí (espetada de frango).  Já ji mám ještě radši než tu hovězí, Madeiřani prostě grilovaná kuřata umí, jsou krásně šťavnatá a nevysušená, s výbornou chutí grilovaného masa. Kousky kuřete se napichují na dlouhé špízy a grilují nad otevřeným ohněm nebo na uhlících, díky čemuž získává šťavnatost uvnitř a křupavou kůrku na povrchu. Ceny se pohybují cca od 11 EUR.

Tip na restauraci:

Central Grill : Churrascaria – Restaurante 
Špíz na jehle

Espada na banánu

Espada na banánu (Espada com banana) je jedním z nejtypičtějších jídel madeirské kuchyně, které překvapí nečekanou kombinací chutí. Ryba espada (tkaničnice atlantská) žije v atlantických vodách kolem Madeiry a maso této ryby je velmi jemné, šťavnaté a má opravdu delikátní chuť.

Kousky ryby se obalí v těstíčku a usmaží se dozlatova. Hotová ryba se servíruje s polovinou banánu, který byl také krátce osmažen. Kombinace jemné, lehce slané ryby s přírodně sladkou chutí banánu vytváří zajímavou chuť. Já standardně nemám ráda jídlo v kombinaci s ovocem, ale zrovna espada na banánu mi moc chutná.

Espada na banánu se obvykle podává s brambory, salátem nebo dušenou zeleninou.

Jednou jsme měli tu čest mít úplně čerstvou rybu přímo od rybáře, protože mojí kamarádky manžel je rybář 😊 Můžete mrknout na fotku níže 🙂

Tip na restauraci:

Plátek ryby espady s celým banánem a šťávou z maracuji a na okraji kousek citrónu
Ryba tkaničnice

Bolo de caco

Bolo de caco je tradiční madeirské pečivo, které se připravuje z mouky, vody, soli, droždí a batátů. Název „bolo de caco“ odkazuje na způsob přípravy – původně se totiž peklo na rozpálené kamenné desce zvané „caco“, která mu dodávala charakteristickou křupavou kůrku.

Pečivo se podává teplé, rozkrojené a natřené česnekovým máslem s petrželí, které se při roztavení krásně vsákne do měkkého středu. Nejčastěji se podává jako předkrm a najdete ho v každé restauraci na Madeiře. Stojí většinou kolem 2-3 eur. Pokud vám po návratu tento výborný pokrm bude chybět, nezoufejte – bolo de caco si můžete snadno připravit i doma, není to nic těžkého. Recept najdete u mě na blogu v tomto článku – https://lenkacestounecestou.cz/bolo-do-caco/

rozkrájené pečivo bolo de caco na talíři

Prego normal

Prego normal je jednou z variant tradičního pečiva bolo de caco. Tento pokrm je oblíbený především pro svou jednoduchost a vynikající chuť, ať už si ho vychutnáte jako rychlý oběd nebo sytou večeři v jedné z místních restaurací. Podává se jako sendvič a skládá se z tenkých plátků hovězího masa, které je vloženo do pečiva bolo de caco, doplněné o čerstvý list salátu a plátek rajčete. Prego normal většinou stojí kolem 5-6 EUR.

Tip na restauraci:

Prego no bolo do caco

Prego especial

Prego especial je vylepšenou verzí tradičního prego normal. Tento sendvič se skládá z tenkého plátku hovězího masa, které je marinováno v bylinkách a česneku. Kromě salátu a rajčete, které jsou běžnou součástí prego normal, prego especial obsahuje také sýr, šunku a volské oko. Podává se v pečivu bolo de caco. Prego especial je oblíbeným jídlem nejen mezi turisty, ale i mezi místními, a je skvélé jako rychlý oběd či večeře. Prego especial také není drahé, většinou stojí kolem 5-6 EUR.

Tip na restauraci:

Sandwich z bolo de caco plněný salátem, vajíčkem šunkou

Picado

Picado je tradiční madeirské jídlo, které se skládá z kousků hovězího či kuřecího masa (Picado de frango), někdy i vepřového, které jsou nakrájené na malé kostičky a následně orestované na pánvi s česnekem, olivovým olejem, bylinkami a trochou vína. Picado se podává s hranolkami. V restauracích často bývá několik variant podle velikosti porce – pequeno (malé), medio (střední), grande (velké). I varianta pequeno (malá), je velmi velká porce, kterou má člověk téměř problém sníst a na lehčí večeři klidně vystačí pro dva. Varianty medio a grande je rozhodně na sdílení pro více lidí. Picado najdete téměř v každé madeirské restauraci a je to skvělá volba, pokud nechcete moc utrácet. Ceny se pohybují cca od 8 EUR.

Tip na restauraci:

Obdélníkový talíř s hranolkami, třemi černými olivami, hranolky a čtyři kousky rajčete

Tuňák – atum com cebolada

Tuňák se připravuje na více způsobů, ale já jsem si nejvíce oblíbila atum com cebolada. Tento pokrm se skládá z grilovaného tuňáka na kterém je směs z cibule, česneku a obvykle i rajčat a bílého vína.

Ráda bych upozornila, že ve většině případů se tuňák nepřipravuje medium jako u nás, ale dělá se zcela propečený. Ale ve většině případů to bývá silnější steak z tuňáka, takže i když je propečený, nebývá vysušený. Občas se mi ale stalo, že někde, kde byl tuňák za podezřele nízkou cenu, tak to byl velmi tenký plátek, který byl dost vysušený. Ale i když mám ráda, když je tuňák málo propečený (medium), tak tady musím říct, že mi chutná i takto propečený, pokud je to silnější plátek.

Tip na restauraci:

Lapas grelhadas

Lapas (přílipky) jsou druh měkkýše, který má pouze jednu skořápku a přisává se na skálu. Příprava lapas grelhadas je jednoduchá, ale velmi chutná. Lapas se obvykle marinují v olivovém oleji, česneku, citronové šťávě a bylinkách a poté se grilují. Podávají se jako předkrm spolu s čerstvým pečivem, do kterého si můžete namáčet šťávu, která vznikne při grilování. Ceny se pohybuji cca od 9 EUR.

Tip na restauraci:

Talíř s ubrouskem a dva kousky citronu a pánev s mušlemi

Grilovaný kuřecí plátek s houbami

Grilovaný kuřecí plátek s houbami (Peito de frango grelhado com cogumelos) je další poměrně časté jídlo, které najdete v madeirských restauracích. Je to grilované kuřecí prso s houbovou omáčkou. Kuřecí maso je šťavnaté a připravuje se na grilu. Podává se obvykle s rýží, bramborami nebo čerstvou zeleninou a je ideální volbou pro lehký oběd nebo večeři. Ceny se pohybují cca kolem 12 – 15 EUR.

Tip na restauraci:

Talíř s plátkem na žampionech

Pokrmy z jedlých kaštanů

Jedlé kaštany hrají na Madeiře důležitou roli v místní gastronomii, zejména v podzimním období, kdy se sklízí. Jedlé kaštany jsou základem celé řady pokrmů jak sladkých, tak slaných.

Kaštany se na Madeiře nejčastěji pečou na otevřeném ohni, což je oblíbený způsob jejich konzumace na místních trzích a festivalech, například během tradičního Kaštanového festivalu v obci Curral das Freiras. Kromě toho se z kaštanů připravují polévky, kaštanové pyré jako příloha k masu, nebo se přidávají do nádivky.

Nejtypičtější oblastí pro jedlé kaštany je Údolí jeptišek – Curral das Freiras, kde najdete pokrmy z kaštanů ve více restauracích. My vyzkoušeli restauraci Sabores de Curral a všechna jídla z kaštanů byla opravdu výborná.

Tip na restauraci:

Váleček masa s omáčkou a batáty
Talíř s masem a bílou omáčkou a hranolky v košíčku

Milho Frito

Milho Frito, neboli smažená polenta, je tradiční příloha pocházející z Madeiry, která si získala oblibu díky své jednoduchosti. Tento pokrm je vyroben z kukuřičné mouky, která se vaří s vodou, česnekem a solí.

Po uvaření se směs nechá ztuhnout do pevného tvaru, obvykle v podobě bloku, a poté se nakrájí na kostky. Ty se následně smaží dozlatova, což jim propůjčuje křupavou kůrku a jemné měkké jádro. Milho Frito se často podává jako příloha k masu, například k espetadě nebo k rybím pokrmům.

Milho frito - ty kostky nalevo

Tremoço  – lupina

Tremoço (česky lupina) je druh luštěniny, která se podává v barech či restauracích jako chuťovka k pivu nebo třeba k ponche.

Tremoço také seženete v každém supermarketu. Bývají namarinované ve slaném nálevu a někdy také v bylinkách. Tato luštěnina je také známá svou nutriční hodnotou, protože je bohatá na vitamíny, vlákninu a zdravé tuky a mají málo kalorií. Takže je to mnohem zdravější zobání než nějaké chipsy či krekry.  Standardně se jí bez slupky. Já to dělám tak, že to na kraji lehce nakousnu vycucnu lupinu a slupku vyhodím. Ale kdyby to člověk snědl celé, tak se nic neděje.

Tremoco - lupina na talířku

Dezerty

Maracuja mousse 

Maracujá mousse, tedy mousse z mučenky (maracuji), je jedním z nejlahodnějších a nejosvěžujících dezertů madeirské kuchyně.

Tento dezert se často podává chlazený, ozdobený čerstvou maracujou nebo lístkem máty. Je oblíbený nejen pro svou chuť, ale i pro jednoduchost přípravy. Na Madeiře tento dezert najdete v mnoha restauracích a kavárnách, kde si ho můžete vychutnat jako sladkou tečku po tradičním madeirském menu.

mango mousse
mango mousse na bílém talíři

Pastel de Nata 

Pastel de Nata (nebo také Pastel de Belém) je jedním z nejslavnějších portugalských dezertů, který pochází z Lisabonu, ale setkáte se s ním běžně i na Madeiře, takže proto ho zde uvádím. Tento lahodný dezert má křehké listové těsto, které je naplněné sladkým krémem vyrobeným z vaječných žloutků, cukru, smetany a vanilky.

Tradiční Pastel de Nata se peče v malých formách a podává se posypaný trochou skořice nebo cukrem.

Pokud navštívíte Madeiru nebo Portugalsko, určitě byste si neměli nechat ujít tuto sladkou pochoutku.

Pastel de nata a kafe na stole

Bolo de mel

Bolo de mel, neboli „medový koláč“, je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších dezertů madeirské kuchyně. Tento kořeněný koláč je neodmyslitelně spjat s tradicemi Madeiry a jeho původ sahá až do 15. století.

Hlavní složkou bolo de mel je melasa z cukrové třtiny, která dodává koláči jeho tmavou barvu a intenzivní sladkou chuť. Do těsta se dále přidávají směsi koření, jako je skořice, hřebíček a anýz, spolu s mandlemi, vlašskými ořechy a rozinkami. Tradičně se používá také sádlo, které koláči dodává typickou vláčnost.

Bolo de mel se obvykle připravuje v období Vánoc, ale na Madeiře ho můžete ochutnat po celý rok. Zajímavostí je, že koláč se nikdy nekrájí nožem, ale láme se rukama, což je tradice spojená s jeho výrobou. Díky své dlouhé trvanlivosti je oblíbený i jako suvenýr a můžete na něj narazit v obchodech se suvenýry.

Madeirský koláč Bolo de mel v obchodu se suvenýry

Nápoje

Brisa

Brisa je tradiční nealkoholický nápoj pocházející z Madeiry, který je mezi místními i návštěvníky velmi oblíbený. Já ji mám taky moc ráda, je to fakt výborná limonáda. Brisa se vyrábí v několika příchutích, přičemž nejznámější a nejoblíbenější je varianta s příchutí maracuji (mučenky). Dále můžete ochutnat také jablečnou (Brisa maçã) a ananasovou Brisu (Brisa ananás). Já mam nejradši jablečnou a maracujovou.

Mají jí opravdu ve všech restauracích, ale pokud chcete ušetřit, můžete si koupit litrovou v supermaketu. V supermarketu můžete sehnat také Brisol maracujá, což je neperlivá varianta.

nealkoholický nápoj Brisa maca v lahvi a vedle ve sklenici
nealkoholický nápoj Brisa maracuja v lahvi a vedle ve sklenici

No, o alkoholických nápojích vám moc neporeferuju, já jsem totiž abstinent, takže jsem nevyzkoušela nic… Tak aspoň velmi stručně 😊 A vlastně tedy nemám ani jednu fotku z baru, ale jen z obchodů se suvenýry :p

Poncha

Poncha je asi nejznámější alkoholický nápoj na Madeiře. Do ponchy se dává místní pálenka z cukrové třtiny Aguardente de cana, med a šťáva z citronu. Pak jsou i další varianty, kdy se např místo citrónu použije marakuja.

Madeirské víno (Vinho da Madeira) 

Madeirské víno je také typické pro Madeiru, jinde se nevyrábí a chutí je podobné portskému vínu.

Madeirské víno v lahvích v obchodu se suvenýry

Pokud se vám článek líbil a ušetřil vám čas při plánování vaší dovolené a chtěli byste přispět na provoz tohoto webu, můžete mi poslat nějakou symbolickou částku na účet 1017134683/5500

Tvorba webu zabere spoustu času a provoz webu i nějaké ty peníze, ale určitě nechci vytvářet jako ostatní nějaké placené e-booky či placené členské sekce, takže web bude vždy pro všechny celý zdarma, protože není nad to, když mi posíláte milé zprávy, jak vám můj blog pomáhá při plánování vašich cest 🙂 Ale kdybyste mě chtěli podpořit a obdarovat mě nějakým dobrovolným příspěvkem na provoz webu, určitě mě potěší jakákoliv částka, kterou mi zašlete 🙂


Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *