Výhled na krásné skalní útvary a tyrkysové moře
Evropa,  Portugalsko

Portugalsko – Algarve – 08/2024


Portugalsko - Algarve s dítětem

Konečně jsme opět vyrazili do na jih Portugalska do Algarve. Jsou zde opravdu překrásné pláže, jedna hezčí než druhá s krásnými skalními útesy, jeskyněmi a jemným pískem. Za mě nejkrásnější pláže v Evropě. Také zde najdete malebná městečka s úzkými uličkami, kostelíky či kvetoucími buganvíliemi. Zároveň si zde můžete užít spoustu zajímavých atrakcí, jako akvaparky, krásné lodní výlety podél pobřeží nebo solné pánve s velmi zajímavým výkladem v češtině o tradiční výrobě mořské soli a v rámci návštěvy se můžete vykoupat v místním „Mrtvém moři“. Všem doporučuju, je to opravdu zážitek 😊 A pokud do Algarve vyrazíte mimo sezónu a nebude to na koupání, také se nudit nebudete, treky či kratší procházky po pobřeží jsou opravdu nezapomenutelné s krásnými dechberoucími výhledy na oceán a rozmanitá pískovcová skaliska všech možných tvarů. V článku jako vždy najdete spoustu tipů a rad, které vám ušetří čas při plánování vaší dovolené v Algarve.

Datum – 2.8.-11.8.2024

 

Itinerář

  • Den 1 – přílet, Lagos – pláž Praia da Dona Ana
  • Den 2 – Portimao – pláž Praia do Amado
  • Den 3 – Portimao – pláž Praia do Amado, Praia dos Tres Castelos
  • Den 4 – aquapark Zoomarine
  • Den 5 – solné pánve Salinas do Grelha a koupání v Mrtvém moři
  • Den 6 – Lagos – centrum a tržnice, Ponta da Piedade, lodní výlet kolem jeskyní u Ponta da Piedade, Praia do Camilo
  • Den 7 – Ferragudo, pláž Praia dos Caneiros
  • Den 8 – Praia dos Três Irmãos, Praia da Prainha
  • Den 9 – Portimao – pláž Praia do Amado, Praia dos Careanos
  • Den 10 – odlet z Faro do Vídně

Navštívená místa

Další tipy z jiných míst a také tipy na treky najdete v následujících článcích z předchozích návštěv:

Letos jsme vyrazili do Algarve s mým 11 letým synem a mými rodiči. Ale i když tady máme byt, tak jsme nebydleli u nás, protože je to malá garsonka a ve 4 lidech bysme se tam nevešli.

 

Nabídka ubytování v našem apartmánu

Náš byt je ideální pro 2 osoby + příp. menší dítě, tak pokud budete mít zájem o naše ubytování, mrkněte ke mně na web, kde najdete bližší info a ceník – https://lenkacestounecestou.cz/portugalsko-algarve/

Volné termíny najdete orientačně na mé fb stránce (https://www.facebook.com/lenkacestounecestou/ ) v připnutém příspěvku nahoře v sekci Doporučené. Ale před koupí letenek je potřeba se mnou ověřit, zda je termín stále volný.

Byt se nachází v Portimao, kde jsou opravdu nádherné pláže a zároveň je to super výchozí bod pro výlety do okolí, ať už půjčeným autem nebo se dá zvládnout i busem či vlakem a na kratší vzdálenosti není drahý Uber či Bolt.

Pokud hledáte destinaci, kde se v létě neupečete a není zde jako jinde třeba 36 stupňů a více, tak určitě zauvažujte nad návštěvou Algarve. Tady jsme takto v srpnu měli cca 25-28°C ve stínu. Dle předpovědi v létě bývá tak max. 30°C, takže oproti jiným destinacím se to stále dá…

A v oceánu se i zchladíte, takže díky tomu je počasí opravdu snesitelnější. Voda letos měla u nás v Portimao 23-24 °C, což je příjemné, že už se dá ve vodě vydržet delší dobu, ale zároveň se pořád člověk ještě zchladí. Pokud ale ke své spokojenosti potřebujete teploty vody 27 stupňů a více, tak to nebude úplně pravá destinace pro vás, na takovou teplotu se tady oceán fakt nedostane.

Pokoj s šedou sedačkou, stolem, manželskou postelí, televizí a větrákem
Místnost s bílou postelí a povlečením a stůl s dvěma židlemi a kuchyňským koutem
Výhled z balkonu na město osvícené sluncem
Sprchový kout s kachlíky v dekoru dřeva
Moderní koupelna s bidetem a záchodem a šedými kachlíčky

Ubytování přes home exchange

Takže protože jsme věděli, že do naší garsonky v Portimao bysme se nevešli, tak jsme se rozhodli zkusit najít nějaký home exchange. Dostala jsem nakonec dvě nabídky, ale protože jsem se bála, jestli klapne něco přímo v Portimao, tak jsem vzala první nabídku ve městě Lagos, které je asi 20 km od Portimao.

Byl to moc pěkný byt 4+1 s dvěma koupelnami a 3 balkóny asi 600 metrů pěšky od nejbližší pláže. No, fotky ale sem raději dávat nebudu, ať to někdo nepochopí špatně a nesplete si to s naším bytem. Pokud chcete mrknout na fotky, tak mrkněte na můj článek o home exchange, kam jsem dala fotky z této výměny a zároveň najdete bližší informace, jak home exchange funguje  – https://lenkacestounecestou.cz/home-exchange/

Letenky

Letěli jsme opět s Ryanair z Vídně do Faro přímým letem. Ale letos teda letenky nebyly fakt levné, my dali kolem 8000 kc i s 10 kg zavazadlem. Ale nelekejte se, dají se pořídit levněji, později jsem viděla o dost levnější (ale protože já jsem závislá na nabídce z home exchange, tak jsem nechtěla riskovat, že později už bude vše plné, protože o Algarve je velký zájem, tak jsem prostě nečekala na levnější letenky.)

Pokud ale máte Vídeň daleko nebo nechcete platit dražší letenky v sezóně, tak můžete letět i odjinud (např. Praha) jen do Lisabonu a odtud k nám do Portimao autem či busem. Pokud máte Vídeň daleko, tak je to pro vás výhodná varianta, protože z Lisabonu to můžete mít stejně daleko jako tu Vídeň.

A nebo je třeba možné spojit to třeba i s návštěvou Sevilli a letět do Španělska do Sevilli, pokud najdete levné letenky sem. Ono to vyjde cca nastejno jako z Lisabonu. Ale pozor při půjčení auta, je třeba ověřit, jestli přejezd do Portugalska nebude dražší (u některých půjčoven to tak může být, ale nemusí). Ale jinak od jedněch klientů mám informaci, že to zvládli ze Sevilli do Portugalska Flixbusem.

Ale jinak pokud chcete na letenkách ušetřit a nejde vám pouze o koupání v létě, můžete letět i kdykoliv mimo sezónu, kdy bývá cena o dost levnější a v zimě se dají občas najít velmi dobré ceny (pokud najdu nějaké akce, tak také občas sdílím na své fb stránce, takže mě sledujte 😊 –  https://www.facebook.com/lenkacestounecestou/

Nedá se samozřejmě říct, co je úplně běžná cena, záleží, zda je to přímý let do Faro nebo s přestupem, zda je to nízkonákladovka, let v sezóně nebo letenky koupené na poslední chvíli, které často bývají nejdražší, ale nemusí to být pravidlem. Letos klienti v lednu/únoru kupovali letenky za výborné ceny s odletem za 2-4 týdny. To ale rozhodně neplatí u letenek na léto, kdy bývají nejdražší a pokud chcete slušný výběr termínů našeho ubytování, doporučuju řešit za včasu, rezervace obzvlášť na období mezi květnem až říjnem se plní rychle.

Odkaz Skyscanner – https://www.skyscanner.cz/

Ryainair – http://ryanair.com/

Praktické informace

Kdy vyrazit

Pokud se budete chtít koupat, doporučuju vyrazit mezi červencem až zářím. Samozřejmě se někdy dá koupat už i v květnu, červnu či říjnu, ale to se nedá zaručit, může to být výrazně studenější, ale také nemusí. U oceánu hodně záleží, jaké proudy oceán zrovna přinese. A také záleží, jak jste otužilí, někteří mí klienti se koupali klidně i v květnu i jiné měsíce, ale ti rozhodně patřili k těm otužilejším.

I letní dovolená se dá kombinovat s poznávačkou (městečka, procházky/treky), ale přece jen je dost teplo, takže já osobně v létě treky úplně nezvládám, protože se jde po útesech na parném slunci bez stínu.

Takže pokud chcete spíše treky a poznávací dovolenou, doporučuju vyrazit mimo letní sezonu, je to opravdu celoroční destinace a i v zimě je zde příjemně. Navíc mimo sezonu je levnější i naše ubytování, půjčení auta i letenky.

 

Příliv & odliv

Pokud se chystáte na nějakou delší procházku podél pobřeží, je dobré si pohlídat příliv a odliv, protože se může stát, že budete vyrážet při odlivu a půjdete bez problémů po pláži, ale zpět už se suchou nohou nedostanete, protože bude odliv a budete potřebovat jít horem, ale zase s krásnými výhledy na útesy.

Jinak na koupání není potřeba nějak řešit, jestli je odliv či příliv, při odlivu je sice docela dlouho mělko, ale ne tak, aby to člověka obtěžovalo jít kus dál. Pokud cestujete s dítětem, tak je vhodnější koupání při odlivu, kdy je voda krásně dlouho mělká.

Časy nejvyššího přílivu a odlivu najdete na mnoha stránka na internetu, např. zde, tady konkrétně pro Portimao:

https://www.tideschart.com/Portugal/Faro/Portimao/

 

Počasí a teplota oceánu

V létě mezi červencem až zářím, je počasí opravdu velmi stabilní a prakticky neprší. Obzvlášť v červenci a srpnu jsme měli každý den azuro bez jediného mráčku.

V létě jsou teploty kolem 25-30°C, takže pokud nesnášíte velká vedra 36°C a více, tak Portugalsko doporučuju.

Teď v srpnu měl oceán u nás v Portimao cca 23-24 °C. Při předchozích návštěvách měl 24°C po celém pobřeží, letos ale jen u nás mezi Portimao a Alvorem a jinde to bylo studenější. Takže pokud budete mít pocit, že je to na jedné pláži studené, zkuste jinou… Je vidět, že i pár kilometrů může udělat v teplotě vody dost velký rozdíl.

 

Pláže

Pláže jsou tady všechny překrásné, takže je prakticky jedno, které vyberete. Každopádně je jich tu tolik, že by byla škoda chodit pořád na tu stejnou. A i kdybyste byli jen u nás v Portimao, jen tady najdete pláže v celkové délce asi 3,5 km, celé pobřeží je tady opravdu jedna pláž vedle druhé.

V Algarve najdete nejčastěji pláže obklopené skalami, ale kdo má rád dlouhé rovné pláže, tak i tady takových pár najdete – v Portimao úplně na kraji kilometrová Praia da Rocha, další se táhne podél pobřeží v Alvoru, nebo Meia Praia tahnoucí se od kraje Lagose až po Alvor. Za mě teda tyhle pláže šeď a nuda, takovéhle pláže najdete všude v Evropě.

Takže doporučuju se zaměřit spíš na ten zbytek, které jsou opravdu typické pro Algarve a podobné pláže v celé Evropě nenajdete. Jsou to pláže obklopené různými pískovcovými skalami, jeskyněmi či útesy rozmanitých tvarů. Co pláž to opravdu perla, každé útesy a jeskyně jsou jiné, takže se to jen tak neokouká a můžete si tady udělat krásné fotky a podnikat krásné procházky podél pobřeží.

Některé pláže jsou malé a některé naopak velmi dlouhé, ale díky skalám a útesům tyčícím se jak na pláži, tak ve vodě, ani dlouhá pláž nevypadá tak dlouhá, protože je opticky oddělují tyto krásné zajímavé útesy. A některé jsou vlastně průchozí jen za odlivu, za přílivu se mezi jednotlivými plážemi nedostanete a musíte horem.

Malé pláže jsou sice krásné, ale v sezóně v červenci a v srpnu doporučuju zaměřit se spíše na ty větší, protože na těch malých je pak opravdu hodně lidí. Takže ideál jsou právě pláže u nás v Portimao, kde jsou pláže oddělené krásnými útesy a skalami, ale díky celkové délce se ti lidé tak nějak rozprostřou a rozhodně tu není hlava na hlavě ani v plné sezóně v létě. Ani o víkendu není problém najít plácek, kde bude jen pár lidí.

V našem bytě je k dispozici i slunečník, ale jinak na plážích je hodně skal, takže i tam můžete najít stín, ale upozorňuju, že to je opravdu na vlastní nebezpečí, protože ty útesy jsou nestabilní a všude najdete výstražné cedule, že může padat kamení… Obzvlášť jestli na zemi uvidíte nějaké napadané kameny, tak bych si tam opravdu nelehala…

Níže najdete pláže, které jsme navštívili tentokrát, některé stejné jako při předchozích návštěvách, protože hlavně pláže u nás v Portimao máme hodně rádi, ale také některé nové, takže můžete pro vaši návštěvu Algarve načerpat spoustu tipů 😊

Restaurace

Věřím, že si vybere každý. Pokud chcete ušetřit, stále není problém najít restaurace, kde se najíte kolem 10 eur. A právě tipy na takové restaurace najde na konci článku v sekci Restaurace.

 

Jídlo

Jídlo v supermarketech je standardně za podobné ceny jako u nás.

Nejčastější supermarkety jsou :

  • Pingo Doce
  • Continente
  • Intermarché
  • Lidl

 

Parkování

U našeho bytu je parkování zdarma, kdyby nebylo místo přímo před domem, v okolních ulicích se vždy dá najít nějaké místo, všude zdarma.

Ve městech v centru či u pláží je samozřejmě většinou parkování placené. Odpoledne ve městech u pláží je odpoledne samozřejmě těžší najít místo, ale vždy jsme nějaké našli. Mimo města u pláží je většinou parkování zdarma.

V Portimao je možné využít v centru i parkovacího domu – https://mapy.cz/s/kunecegago

Jednou se nám v Portimao stalo, že než jsme šli do restaurace, tak jsme zaparkovali v tomto parkovacím domě hned vedle restaurace (https://mapy.cz/s/kunecegago ), vzali jsme lístek na parkování a před výjezdem jsme celou částku zaplatili a když jsme přijeli k závoře, dle požadavku jsme vložili lístek do mašiny, ale závoru nám to neotevřelo… To se nám fakt ještě nikdy nestalo. A protože zrovna byla neděle, obsluha v budce opodál také nebyla. Tak jsme zmačkli tlačítko „i“ a začalo nás to spojovat se zákaznickým servisem. Vyzvánělo to snad víc jak minutu, než to někdo vzal. Paní řekla, že máme popojet kousek dozadu (nevím, jestli kvůli kamerám, aby viděla SPZ), pak jsme popojeli dopředu, závora zas nic, tak jí to říkám a ona, že to ještě řeší a zeptala se, kolik jsme platili. Poté co jsem odpověděla, řekla, že je to v pořádku a že nám závoru otevírá…. Uff…

Běžná cena parkování je cca 0,80 EUR na hodinu. Platí se buď běžně v automatu nebo si můžete nainstalovat appku Easy park – https://play.google.com/store/apps/details?id=net.easypark.android&hl=cs

Na plážích mimo město se většinou neplatí parkovné žádné.

 

Voda z kohoutku

Voda z kohoutku je pitná.

Autopůjčovna

Drive4fun

My vždy půjčujeme u Drive4fun a dost mých klientů také a nikdo jsme zatím neměli žádný problém.

Obecně půjčení auta tu není nějak drahé, za Citroen C3 jsme platili i takto srpnu 42 EUR/ den s plným pojištěním (SCDW). Mimo sezónu to standardně bývá o dost levnější.

Při výběru auta, pokud byste brali nejnižší kategorii, doporučuju ověřit po mailu, zda má auto klimatizaci. Před 3 lety se nám stalo, že nemělo a opravdu mě to nenapadlo kontrolovat, protože jsem fakt nepředpokládala, že v takových teplých krajích ještě kupují auta bez klimatizace…Nevím, zda to tak pořád je u té nejnižší kategorie, ale je lepší to ověřit.

Depozit (blokace na kreditce) byla cca 500 EUR (většina za případnou ztrátu klíčů a do 18,50 EUR to bývá za příp. použití dálnice. Mají totiž v autě snímač Via verde – taková malá krabička vepředu nahoře, která načítá najeté placené úseky. Když člověk použije dálnici, automaticky zaplatí autopůjčovně pronájem této krabičky 1,80 EUR/den (ale za dobu pujčení max. 18,50 EUR). Když člověk dálnici nepoužije, depozit vrátí. My tentokrát raději dálnice používali co to šlo, protože se synovi dělá v autě špatně a časté kruháče a retardéry mu nedělají dobře, takže v tomto směru byla dálnice nejen rychlejší, ale i pohodlnější. Po určitých úsecích vždy na dálnici vidíte ceduli, kolik daný úsek stojí a hned za cedulí jsou automatické mýtné brány a jakmile projedete, snímač v autě pípne (žádné standardní mýtné brány na placení kartou či hotově v Algarve nejsou, takže je to pohodlné, že jedete plynule a mýtné se načítá samo)

Pokud byste neměli plné pojištění SCDW, bývá ještě další depozit na pokrytí případné škody, ten bývá poměrně vysoký, dle kategorie auta, většinou 1000 EUR a více (každopádně doporučuju raději plné pojištění vzít).

Poté co jsme vyšli z letištní haly, bylo třeba dojít pěšky na parkoviště P4 (https://mapy.cz/s/jecekosuvu), kde je bouda s kanceláří pro několik autopůjčoven. Po východu z letištní haly se dáte hned doleva a pak už uvidíte ukazatele na parkoviště P4 a vzadu boudu (viz foto níže), kde má kancelář více půjčoven.

letiště - parkoviště P4

Před námi nikdo nebyl, a tak jsme auto převzaly poměrně rychle. Měli jsme jako vždy pro jistotu plné pojištění (SCDW).

Pracovník autopůjčovny nám předal dokumenty. Měli jsme Citroen C3, téměř nový.  Auto jezdilo dobře.

Ověřovala jsem s pracovníkem autopůjčovny a potvrdil, že kdo nemá kreditku, je možné použít debetní kartu. Akorát u debetky není možná jen blokace jako na kreditce, takže u debetní karty by depozit skutečně strhli a po zkontrolování, že nebyly ztraceny klíčky a nebyla použita dálnice (nebo nebyla způsobena škoda, nemáte-li SCDW), depozit vrátí. Jen nevýhoda oproti kreditce je, že prý vrací částku cca až po měsíci. Kdežto u kreditky částku nestrhávají, ale jen jí bloknou a blokaci ruší cca do 3 dnů od vrácení auta.

Nelekejte se, že v podmínkách na webu mají napsáno, že je možná pouze kreditka. Ověřovala jsem to s nimi i písemně po mailu a potvrdili, že debetka skutečně stačí a i někteří z mých klientů to osobně vyzkoušeli a nebyl problém.

V případě, že by člověk např. onemocněl a nemohl přijet, je prý možné rezervaci zdarma zrušit.

Při cestě zpět jsme odevzdávali auto v 4:45 ráno, a tak stačilo pouze při vjezdu na parkoviště P1 – https://mapy.cz/s/jubuduvare  (vrací se na P1, ale vyzvedává se na P4. P1 je hned vedle P4) stisknout na automatu tlačítko vpravo (s napisem Via verde), žádný lístek to nevyjíždí, jen vám to samo otevře závoru a pak necháte na nějakém místě, které vám napíšou do dokumentu při předávání, pod jakou řadu s písmenem a číslem to máte nechat (není nutné přesně to stejné místo jako jste vyzvedávali, nám například řekli do řady mezi E1-D1). A tím, že byla v tuto ranní hodinu zavřená kancelář, klíče od auta jsme měli dát nahoru na stínítko, které se dává dolů, když člověku svítí do očí. Takže auto se vlastně nechávalo na parkovišti otevřené, prý je to ok, když jsou tam všude kamery. Nemohu teda zaručit, že vracení bude vždy takto na parkoviště P1, ale vždy tyto instrukce dostanete při přebírání auta.

Co se týče benzínu, nebyl zde systém plná – plná, ale musela se vracet stejná úroveň benzínu, která zrovna v autě byla. Opět to zaznačí do dokumentu při předání, nicméně vždy si raději stav benzínu při přebírání i při vracení fotíme, aby pak neřekli, že to nebylo stejné. Pak by opět strhli určitou část depozitu.

Cena – 430 EUR za 9 dní, s plným pojištěním (tj. 43 EUR/den + pro nás teda ještě 30 eur za vracení mimo otevírací hodiny)

Web Drive4Fun – https://drive4fun.pt/

Kdybyste nepůjčovali přes tuto půjčovnu a pokud nemáte moc zkušeností s půjčováním auta, doporučuju mrknout na můj článek na blogu, kde najdete užitečné rady a tipy na co si dát pozor – https://lenkacestounecestou.cz/jak-na-pujceni-auta/

Auto Citroen C3 šedé barvy

Kruhové objezdy

Pozor na jízdu na kruhových objezdech, ve většině případů jsou dvouproudé a pokud nevyjíždíte prvním výjezdem, je potřeba zařadit se do vnitřního pruhu. Ale i tak je potřeba být obezřetný a raději se dívat všude kolem, protože ne každý toto pravidlo zná nebo ho nedodržuje a může pak nastat kolize. Takže do vnějšího pruhu se vjíždí jen v případě, pokud vyjíždíte hned prvním výjezdem.

Obrázek jak jezdit na kruhovém objezdu

Den 1

 No, čas letu byl tentokrát šílený, už v 6:00 ráno, takže jsme si říkali, že ani nemá cenu brát si hotel ve Vídni a noc jsme tak nějak přečkali na letišti, takže to bylo docela náročné.

Bohužel i na letištní salónek bylo opravdu málo času a bylo to hodně v poklusu. Překvapilo mě, že na otvíračku 4:30 tu bylo fakt hodně lidí a už 10 minut před otvíračkou se stála docela dlouhá fronta. Kdykoliv jindy přes den je tam pak výrazně méně lidí.

Před přistáním ve Faro jsou obzvlášť zajímavé výhledy na přírodní rezervaci Ria Formosa.

Pohled z letistě na zakruty reky a pobřeží
Pohled z letistě na zakruty reky a pobřeží

Lagos – pláž Praia da Dona Ana

Po příjezdu do Lagose jsme se ubytovali a pak jsme šli na pláž Praia da dona Ana. Je to krásná pláž se zajímavými skalními útesy a je tu i dost mušlí, takže děti se zabaví 😊 Kvůli mnoha mušlím, které jsou často i rozbité, je tu písek hrubší a ne tak jemný jako jinde.

Parkování v odpoledních hodinách není úplně lehké…

Na pláži najdete i restauraci.

Mapa – https://mapy.cz/s/kapocufamu

Pláž zeshora s krásnými skalními útvary
Pláž se krásnými skalními útvary

Den 2

Portimao – pláž Praia do Amado

Další den jsme stihli jen na chvíli pláž v Portimao, protože já s taťkou jsme vyrazili na nákupy pořídit ještě nějaké věci do bytu. Mamka s mým synem si užili pláž celý den.

Pláž Praia do Amado mohu jen doporučit, je moc hezká, s pozvolným vstupem do moře. A tady v Portimao byla voda letos opravdu nejteplejší.

Taky není až takový problém tady u této pláže zaparkovat, parkování je placené, ale i odpoledne jsme nějaké poslední místo našli. Naopak mě překvapilo, že jiný den v neděli ještě v 10:30 bylo parkoviště ještě téměř prázdné

Mapa – parkoviště – https://mapy.cz/s/lalajecefo

Parkování stojí 0,80 EUR na hodinu. Platí se buď běžně v automatu nebo si můžete nainstalovat appku Easy park https://play.google.com/store/apps/details?id=net.easypark.android&hl=cs

Na mapy.cz není tato pláž zaznačená, ale nahoře u vstupu na schody vedoucí na pláž je cedule Praia do Amado hned za parkovištěm https://mapy.cz/s/jenareruso

Pak je jedno parkoviště kus před tímto parkovištěm, ale to je malinké, takže je jednodušší najít místo jen ráno. Odtud taky vedou hned další schody na pláž. Když sejdete dolů, tak na tu vedlejší část pláže u druhého většího parkoviště výše se dolem dostanete jen při odlivu, při přílivu jen horem po promenádě.

Malé parkoviště č. 2 – https://mapy.cz/s/lomotohobu

Pláž za odlivu se skálami
Pláž u moře se skálami a lehátky
Průzor z jeskyně směrem na pláž
Průzor skálou směrem k obloze
Příchod po schodech na pláž a slunečníky s lehátky
Skály u písečné pláže

Den 3

Portimao 

Další den jsme také ještě vyrazili na pláže do Portimao.

Praia dos Tres Castelos

Tady najdete fotky z Praia dos Castelos, což je moc hezká pláž s krásnými útesy.

Mapa – https://mapy.cz/s/magomuhubo

Skalní oblouk u písečné pláže
Pláž se krásnými skalními útvary
Písečná pláž s tyrkysovým mořem a skalními útesy v moři

Den 4

Zoomarine

Další den jsme vyrazili do Zoomarine, což je krásný akvapark v kombinaci s menší zoo a lunaparkem.

Takže si tady vybere opravdu každý. Jsou zde i show s delfíny, lachtany, ptáky, papoušky a akrobatická show s piráty. My stihli jen tu s delfíny.

Za jeden den se opravdu nedá stihnout vše a tak jsme se soustředili hlavně na akvapark, protože na ten se syn těšil nejvíc.

Na většinu atrakcí se stála fronta cca 30 minut, na některé jsme měli štěstí, že nebyla fronta prakticky žádná. Pokud byste chtěli stihnout úplně vše včetně všech show, tak je lepší vyrazit na dva dny. Vstupné na dva dny vychází levněji a dá se dokoupit přímo v parku, takže je možné se rozhodnout až na místě, zda byste chtěli vyrazit i druhý den.

My byli na těchto atrakcích:

 

Show s delfíny

Jako první jsme vyrazili na show s delfíny, která byla zrovna krátce poté, co jsme sem vešli. Show byla opravdu nádherná, doporučuju.

Show s delfíny v bazénu

Ruské kolo – Giant wheel

Pak jsme šli na ruské kolo, odkud byl krásný výhled na celý park.

Ruské kolo a modrá obloha
Výhled na akvapark

Coconut river

Zde si člověk sedl do velkého kruhu a plavil se po řece 😊 Zde jsme byli 2x, fronta zde zrovna byla minimální.

Tobogán a pod ním umělá řeka s lidmi plavícími se v nafukovacím kruhu
Umělá říčka v které se plaví lidi v nafukovacím kruhu

Harakiri

Sem jsem raději vyslala jen syna s mým taťkou, tohle bych nedala. Byla to taková celkem prudká skluzavka, která se sjížděla ve dvou osobách na člunu. Syn byl nadšený.

Několik velkých skluzavek v akvaparku

Jurassic River

Dále jsme zašli na Jurassic River, kde se člověk také plaví po řece na takovém kruhovém plavidle, které se samo otáčí kolem své osy. Je dobré mít schovaný foťák a mít nepromokavé pouzdro na mobil, protože zde člověk může být mokrý, bylo tam pár menších vodopádů, které vás polijou. Zde byla fronta větší, čekali jsme lehce přes půl hodiny.

Atrakce Jurassic river v akvaparku
Park se zelení v akvaparku s umělou říčkou

Buffalo – horská dráha

Je tu i malá horská dráha, na tu jsme šli taky hned 2x, protože tady nebyla fronta prakticky žádná.

Malá horská dráha

Quetzal

A také jsme byli na tomto božím tobogánu, syn s mým taťkou byli hned dvakrát, pak jsem se hecla i já, bylo to super, sjíždělo se ve dvou na takovém dvoukruhu.

Točitý tobogán

Waterslides – tobogán

A pak syn vyzkoušel ještě tento tobogán.

Dva tobogány vedle sebe

Bazény

Pak jsme se také ještě chvílema koupali v bazénu. V bazénu na první fotce níže jsou i umělé vlny. 

Bazén v akvaparku s mnoha lidmi a palmy
Bazén v akvaparku

Také jsou tu nějaká zvířátka, např. krokodýli, želvy, a také menší budova s akváriem. Tam jsme taky na chvíli zašli a na konci je moc hezký bazén s rejnoky, kterých je možné se dotýkat, když plavou kolem. To bylo pro děti super, byla zábava je pozorovat, vylézali dost často i nad hladinu.

A také je zde motýlí dům s krásnými velkými motýli.

Motýl v zeleni

Vstupné:

Srpen – dospělý 33,50 EUR (dítě větší než 1 metr – 10 let – 24,50 EUR)

Vstupné na druhý den je jen o 10 EUR dražší, takže pokud chce někdo 2 dny, vyplatí se to víc.

Mimo sezonu je vstupné o něco levnější.

Také doporučuju koupit vstupenky online, protože na místě je to o něco dražší.

A určitě doporučuju vyrazit hned na otvíračku (ta se liší dle měsíce v sezoně), protože i tak se za celý den nedá stihnout vše. Parkoviště je zde velké a nebyl problém zaparkovat a parkování bylo zdarma.

Co se týče jídla, tak je tu pár restaurací, ale žádná bomba… Jedna s all you can eat za 23 eur a nic moc recenzemi, tak jsme šli do té vedlejší Restaurante BBQ Zoomarine (https://maps.app.goo.gl/hiaRsLcUnZyDnLdz7), no, také nic moc, prostě fast foodová restaurace, kde byly na výběr pizzy kolem 10 EUR (z mrazáku hozena na upečení do pece), saláty a kuře (to zrovna ještě neměli hotové), prostě taková nouzovka, aby se člověk najedl…

Den 5

Koupání v Mrtvém moři a solné pánve Salinas do Grelha

Na další den jsme měli naplánovanou prohlídku solných pánví Salinas do Grelha s koupáním v jejich místním Mrtvém moři. Koupání v Mrtvém moři je sezónní záležitost, ale jestli sem teda pojedete někdy mezi květnem až říjnem, tak rozhodně doporučuju navštívit. Já tu byla už podruhé a určitě ne naposledy, kdykoliv se sem ráda vrátím. Poprvé jsem byla tak nadšená, že jsem si říkala, že sem musím vzít i syna a rodiče a ti byli nadšení úplně stejně.

Solné pánve

Už samotné solné pánve jsou velmi zajímavé a prohlídku s výkladem můžete mít v češtině, protože manželka majitele Veronika Rossová je Češka 😊 Prohlídky probíhají celoročně. A její výklad o solných pánvích a výrobě tradiční mořské soli je opravdu zajímavý, umí to skvěle podat, fakt doporučuju.

Prohlídka trvá cca hodinu a provede vás po solných pánvích, vysvětlí vše kolem výroby tradiční mořské soli a zároveň vysvětlí rozdíl oproti průmyslově vyráběné mořské soli, tu kterou asi většina kupuje v běžném supermarketu. A když zjistíte ten rozdíl, tak máte pocit, že už chcete kupovat jen tu tradiční, byť je samozřejmě dražší, ale zase opravdu kvalitní a plná minerálů.

Solné pánve a modré moře
Solné pánve s kopičkami soli na kraji

Také jsem dříve nevěděla, že výroba této soli je sezónní záležitost cca od května do konce září. Pak začne více pršet a solná políčka se zničí. Přes zimu pak tedy pracují na přípravách na další sezónu, řeší různé opravy atd. 

Veronika také vysvětlí jak se získává nejkvalitnější sůl, tzv. solný květ (flor de sal). Tato sůl je nejvzácnější a tím pádem i nejdražší, protože je jí prostě málo. Tvoří se na povrchu vody v solných pánvích, ale ne vždy, jen za příznivých klimatických podmínek jako určitá teplota, vlhkost, síla větru atd. Krystalky solného květu se musí do pár hodin posbírat podběrákem, jinak klesnou ke dnu. 

Také zde můžete vidět různé druhy mořských ptáků jako volavky nebo plameňáky, kteří v této oblasti přírodní rezervace Ria Formosa žijí.

Ale nebudu zabíhat zbytečně do detailů, ať se všechny zajímavosti dozvíte až při prohlídce s Veronikou, umí to fakt krásně podat a její výklad je fakt zajímavý.

Je potřeba udělat rezervaci telefonicky nebo přes whatsapp předem. Níže najdete kontakty a web.

Solné pánve růžové barvy
Říčka a za ní kopec se solí
Ruka ve které je sůl
kopeček soli u solné pánve

Mrtvé moře

A pokud sem pojedete cca mezi půlkou května až říjnem, tak můžete mít o další velmi zajímavý zážitek více. Můžete totiž vyzkoušet jejich místní Mrtvé more. Vybudovali tady menší jezero s rozlohou asi 2000 m2 se stejnou koncentrací jako má to opravdické Mrtvé moře v Jordánsku či Izraeli. Já byla v Jordánsku a musím říct, že je to úplně stejné, voda nadnáší úplně stejně a i ta konzistence je stejná, díky té koncentraci soli je ta voda taková mastná.

No a není to super, že se za tímto zážitkem nemusíte vláčet až do dalekého Jordánska či Izreale a můžete si vyzkoušet, jak Mrtvé moře nadnáší i tady v Portugalsku? Prostě si jen lehnete na vodu a ležíte a nemusíte nic dělat a prostě se fakt neponoříte. A můžete si udělat i typickou fotku, jak ležíte ve vodě a čtete při tom noviny či časopis 😊

Malé místní mrtvé moře s člověkem ležícím na hladině

Koupání je na dvě hodiny a je to skvělý relax. Voda je tady opravdu hodně teplá, teď v srpnu v době naší návštěvy měla 34 stupňů.

A pak si můžete koupit bahýnko, které na sebe nanesete, necháte zaschnout a pak ho smyjete. Pokožka je po něm krásně hebká.

Paní otočená zády natřená bahnem z mrtvého moře

Doporučuju si vzít nějaké starší plavky, protože od bahna je můžete trochu zašpinit a nemuselo by to jít dobře vyprat. Také doporučuju vzít si sluneční brýle, aby nehrozilo, že vám někdo šplíchne vodu do očí, při té koncentraci by to fakt nebylo dobré. Tady se samozřejmě neplave, jen leží na vodě, ale můj taťka měl trochu tendenci dost cákat kolem sebe, když se snažil vstát ve vodě, protože ty nohy prostě nejdou dát jen tak dolů, jak to tak moc nadnáší. Takže já to dělám tak, že vleže pokrčim nohy k sobě jakoby do sedu a pak rukama ve vodě trochu máchnu a snažím se zhoupnout tak, aby nohy šly dolů.

K dispozici jsou WC, sprchy, nákrčníky i převlékárny.

Obchůdek

Po prohlídce či po koupání si můžete nakoupit sůl v jejich obchůdku, mají na výběr více druhů – standardní hrubší mořskou sůl, dále solný květ a také solný květ s různými příchutěmi – citrón, piri piri (s chilli), vinná redukce, bylinky atd., které jsou super třeba na saláty. Já si tentokrát udělala pořádné zásoby, s obyčejnou mořskou solí v supermarketu se to fakt nedá srovnat.

Lahvičky s tradiční mořskou solí
Obchůdek s tradiční mořskou solí
Obchůdek s tradiční mořskou solí

Sůl z těchto solných pánví můžete koupit i v Čechách v eshopu Living spoon (https://livingspoon.cz/?catid=14). Ale jinak doporučuju koupit si jí přímo v Salinas do Grelha v jejich obchůdku, protože tady můžete tuto sůl pořídit výrazně levněji.

Takže jestli chcete navštívit v Algarve nějaké zajímavé netradiční místo, tyto solné pánve a Mrtvé moře k nim rozhodně patří, opravdu můžu doporučit všema deseti 😊

Cena je dle počtu osob na skupinu, např. u skupinky 4 lidí stojí koupání v Mrtvém moři + průvodcovaná prohlídka solných pánví 17 EUR na osobu (při menším počtu osob o trochu více)

Na ostatní varianty mrkněte na web:

Ceník – https://cs.salinasdogrelha.pt/checo-1

Otevírací doba:         

  • Mrtvé moře – 2.května – 31.října (10:00 – 18:30)
  • Prohlídky s průvodcem – celoročně, objednání telefonicky nebo emailem

Jak se sem dostat busem

Pokud nemáte možnost jet autem, tak i busem se sem dá dostat, jen od zastávky (https://maps.app.goo.gl/2b1M3u1uohwsqhrC6) je to asi 23 minut pěšky (dle mapy, osobní zkušenost nemám).

Těch variant spojů z Portimao je více, takže je nejlepší dohledat si vhodnou variantu na Google maps (tady návod, pokud neznáte, jak vyhledávat spoje – https://lenkacestounecestou.cz/autobusova-doprava-na-madeire/#Google_maps ).

Ve Faro je pak potřeba přestoupit na některý z busů, který jede k solným pánvím (č. 63, 66, 67, 68, 69)

Parkování – zdarma, dá se zajet až k solným pánvím, kde je parkoviště

Den 6

Další den jsme se rozhodli navštívit Lagos a okolí.

 

Lagos

Mercado municipal

Nejdřív jsme vyrazili na tržnici Mercado municipal. Není moc velká, ale je moc hezká. V přízemí najdete různé ryby a mořské plody.

 

Několik druhů krevet a garnátů
Vilejš prodávaný na tržnici
Perceves - vilejši
Několik druhů mořských plodů na tržnici
Lingueirao - střenka jedlá (tyčinky uprostřed)
3 ryby mořský ďas na tržnici
Tamboril (mořský ďas) - jsou z ní výborné špízy
Rak v průhledné přepravce

V prvním patře najdete ovoce a zeleninu. Nakoupili jsme si tady hlavně fíky, které byli přímo z Lagosu a byly opravdu výborné. Také zde najdete další produkty jako sušené ovoce, ořechy a další dobroty, ale třeba i keramiku atd.

Mapa – https://mapy.cz/s/pavebetage

Tržnice s ovocem a zeleninou
Tržnice s ovocem, např. fíky

Pak jsme se ještě prošli trochu v centru.

Centrum města s zeleným rohovým domem a strom
Město s přístavem a palma

Ponta da Piedade

Pak jsme navštívili Ponta da Piedade, nádherné místo, které prostě nesmíte vynechat. Jsou zde opravdu nádherné dechberoucí útesy. Za mě jedno z top míst v Algarve. Oproti minulé návštěvě tady udělali dost dřevěných chodníků, aby se turisti pohybovali na nich a nechodili na kraj útesů, které jsou nestabilní.

Mapa – https://mapy.cz/s/carasepepe

Parkování – https://mapy.cz/s/cekasetoho (parkoviště, které je na mapě až u majáku, už nejde použít, protože už je tam zákaz vjezdu, takže od parkoviště v odkazu výše je třeba dojít pěšky

Výhled na krásné skalní útvary a tyrkysové moře
Pohled na krásné skalní útvary a tyrkysové moře
Výhled na krásné skalní útvary a tyrkysové moře
Výhled na krásné skalní útvary a tyrkysové moře
Pobřeží a moře

Lodní výlet kolem jeskyní u Ponta da Piedade

Doporučuju sejít až dolů po schodech a podniknout lodní výlet s Grotto pioneers. Stojí to 25 eur asi na půl hodiny. Rozhodně to stálo za to. Byli jsme na tomto lodním výletě prvně a byli jsme nadšení. Jsou zde menší motorové čluny pro pár lidí a není tu žádná fronta, takže stačí koupit až na místě a byli jsme na loďce sami jen s průvodcem. Průvodce nás provezl podél pobřeží a zajížděl také do mnoha nádherných jeskyní.

Tenhle lodní výlet opravdu stojí za to, doporučuju.

Zajímavý skalní útvar tyčící se z moře
Skalní útvar vypadající jako slon s chobotem
průzor z jeskyně z loďky
Výhled z loďky na skály a skalní oblouky
Pobřeží obklopené skalami
Výhled z loďky na pískovcové skály
lodní výlet k jeskyním s průzorem ven z jeskyně
Výhled z loďky na kajaky a skály tyčící se z moře
Výhled z moře na skály

Praia do Camilo

Pak jsme vyrazili na Praia do Camilo

Je to krásná pláž, na kterou vede přes 200 schodů. Je teda dost malá, takže v plné sezóně úplně nedoporučuju, protože i k večeru zde bylo fakt hodně lidí.

Jsou to vlastně hned dvě pláže vedle sebe, na tu druhou se prochází tunelem ve skále.

Dá se tady jinak udělat krásná procházka podél celého pobřeží až k Ponta da Piedade.

Mapa – https://mapy.cz/s/hutekodetu

Příchod na pláž po schodech a tyrkysové moře se skálami
Písečná pláž se skalami

Den 7

Ferragudo

Další den jsme navštívili Ferragudo, což je moc hezká malebná vesnička hned vedle Portimao, takže určitě doporučuju navštívit. Nejdřív jsme se prošli malebnými uličkami, zašli jsme ke kostelíku, odkud je pěkný výhled na Portimao. A také určitě nesmíte vynechat jednu uličku vedoucí právě od kostela (ulice Rua doutor Luis António dos Santos – https://mapy.cz/s/husokesuka), kde kvetou krásné buganvílie a je to opravdu pastva pro oči.

Pak jsme zašli na oběd do mé oblíbené restaurace Portarade, kde jsou dobré ceny poledního menu (více info v sekci Restaurace).

Malebná ulička s růžově kvetoucími buganvíliemi
Malebná ulička s bíle kvetoucími buganvíliemi
Pohled na řeku a malé městečko

Ferragudo – pláž Praia dos Caneiros

Po obědě  jsme zašli na krásnou pláž Praia dos Caneiros, kde jsem se pak potkala i s jednou kamarádkou Češkou, která zde spoustu let žije.

Praia dos Caneiros je další krásná pláž s nádhernými skalisky. Najdete zde i restauraci. Pláž je docela velká, takže zde nebyla hlava na hlavě.

Mapa – https://mapy.cz/s/penuruhele

Pohled z výšky na písečnou pláž obklopenou skalami
Pohled z výšky na písečnou pláž obklopenou skalami
Pohled z výšky na písečnou pláž obklopenou skalami

Den 8

Tento den byly v plánu opět pláže v blízkosti Portimao, které jsme ještě neznali. Obě jsou hned vedle sebe, takže se můžete rozhodnout, kterou zvolit až po příjezdu, jsou mezi sebou i průchozí mezi skalami.

Praia dos Três Irmãos

Tahle pláž je celkem dlouhá, respektive navazuje na ní velmi dlouhá pláž Praia do Alvor, ale ta mě nebere, protože tam nejsou skály.

Ale hlavně kraj Praia dos Tres Irmaos je nádherný, s krásnými zajímavými útesy.

Je zde i restaurace.

Mapa – https://mapy.cz/s/malereboce

Písečná pláž se skalami v oceánu
Písečná pláž se skalami v oceánu
Písečná pláž se skalami
Písečná pláž se skalami a slunečníkem
Písečná pláž se skalami

Praia da Prainha

Hned vedle je ještě Praia de Prainha, která je take nádherná.

Mapa – https://mapy.cz/s/jozogalopu

Písečná pláž se skalami
Písečná pláž se skalami

Den 9

Poslední den jsme vyrazili opět na pláže v Portimao. Původě jsem chtěla jet jinam, objevovat pobřeží, které ještě neznám, ale protože mě pořád bolel kotník, který jsem si před měsícem lehce zvrkla, musela jsem ho náležitě šetřit a tak jsme jeli jen sem, kde jsem dala jen kratší procházku po pláži.

Portimao

Nejdřív jsme byli na pláži Praia do Amado, pro větší přehlednost fotky najdete výše u druhého dne.

Praia dos Careanos

Na procházku jsem zašla na vedlejší pláž Praia dos Careanos. Po celém pobřeží najdete různé malé jeskyně s krásnými průzory na oceán, takže se zde dají udělat moc hezké fotky.

Mapa – https://mapy.cz/s/fesetenema

Písečná pláž se skalami
Jeskyně s oknem směrem k pláži se skalami
Jeskyně s oknem směrem k moři
Písečná pláž s mnoha skalami
Průzor mezi skalami na oblohu
Písečná pláž se skálami

Den 10

Odlet z Faro do Vídně

Další den jsme brzy ráno v 7:00 odlétali z Vídně.

Restaurace

Najdete tu samozřejmě dost dražších restaurací kolem 20 eur, ale pokud chcete ušetřit a nezapadnete do první, kterou uvidíte, můžete se najíst v pohodě kolem 10 eur.

Pokud chcete jíst levně, doporučuju nechodit do restaurací hned u pláže, ty prostě nikdy nejlevnější nebývají, ale naopak vyhledávat restaurace pro místní, které sice vypadají často velmi obyčejně, ale jídlo je velmi chutné, levné a ryby a mořské plody čerstvé.

Já sama ráda takové restaurace zkouším poměrně často a tak tady najdete konkrétní tipy na restaurace, které jsme vyzkoušeli tentokrát, včetně cen za jídla, která jsme si dali, abyste měli představu.

Ale najdete zde mix i s dražšími restauracemi, občas zajdeme i do dražší restaurace nebo holt když se nám nechce na oběd přejíždět jinam, tak jdeme do restaurace na pláži nebo v blízkosti pláže.

Občas jsme měli dokonce jídlo třeba i za 7,50 – 9 EUR. Nejčastěji jsou tady levná grilovaná kuřata a rozhodně doporučuju vyzkoušet, Portugalci kuřata fakt umí a jsou standardně velmi šťavnatá a dobře ochucená. Z ryb bývají nejlevnější sardinky, ty bývají kolem 9-11 EUR.

Příloha už standardně bývá v ceně, na jídelním lístku se většinou neuvádí, co tam je za přílohu, tak je příp. potřeba se zeptat. Většinou nemají ani problém s tím, když chcete danou přílohu vyměnit za jinou. 

Jinak zde nejčastěji najdete pražmu (dourada), mořského vlka (robalo) nebo doporučuju vyzkoušet špíz z mořského ďasa (espetada de tamboril). Špízy jsou také často kombinované třeba s krevetami. To už bývá o něco dražší.

Také zde často najdete tresku na různé způsoby (bacalhau – z odsolované sušené tresky). Tady foto jak vypadá při koupi, je nasolená, musí se ponořit aspoň na 1-2 dny do vody a pravidelně vodu vyměňovat, aby se odsolila.

sušená treska v supermarketu
Sušená treska - bacalhau

Také uvádím ceny jednotlivých jídel co jsme měli, abyste měli představu (ceny jsou tedy z 08/2024), takže časem se můžou změnit, ale není to taková hrůza. Bála jsem se, že po 3 letech od mé poslední návštěvy budu v šoku po té velké inflaci co všude byla, ale pořád se dá v obyčejnějších restauracích najíst kolem 10 EUR, stačí trochu hledat a nebo se inspirovat u mě v mých článcích. Samozřejmě ne vše je za tuto cenu, výběr je pak omezenější, ryby a mořské plody jsou samozřejmě dražší.

Také vždy najdete u každé restaurace odkaz na vyfocené menu, které jsem uložila na svém Google disku. A tady odkaz na všechny menu najednou – https://photos.app.goo.gl/3LaMhADRGwaVHye7A (u každé foto, když kliknete na „i“ Informace, najdete tam město, název restaurace a odkaz na mapu.

Také nezapomeňte, že většina restaurací je otevřena jen do 15:00 a pak znovu otevírají až večer.

Portimao

Churrasqueira do Ruca

Tohle je moje nejoblíbenější restaurace v Portimao, určitě doporučuju, jídlo je tu výborné. Vždy sem zajdeme několikrát.

Měli jsme zde espetada do tamboril (špíz z ryby mořský ďas – níže foto ryby i v syrovém stavu), fakt výborný, také espetada de carne (špíz z mixu masa hovězí, kuřecí, vepřové), tresku (bacalhau a chefe), pražmu (dourada), a grilované kuře (frango grelhado).

Je to hezká restaurace s příjemným stylovým posezením.

Restaurace s venkovním posezením
Špíz zavěšený na jehle
Espetada do tamboril - špíz z mořského ďasa
Dva špízy zavěšené na jehle
Espetada de carne
Grilované kuře se smaženými bramborami
Frango grelhado - grilované kuře
ryba na kovovém tácu a brambory
Dourada grelhada - grilovaná pražma
Treska s krevetami, omáčkou a vařenými brambory
Bacalhau a chefe - treska
Venkovní posezení restaurace
Interiér restaurace
Ryba mořský ďas na tržnici
Tamboril - mořský ďas

Restaurante O Viriato

Tato restaurace je blízko pláže, takže rozhodně nepatří k nejlevnějším.

Já si vybrala Francesinhu, typické portugalské jídlo, které pochází z Porta. Pěkná prasárnička, totální maglajz a šílená kombinace ingrediencí a chutí… No nevim, co by na to řekl Polreich. Ale je to dobré, i když na první pohled to vypadá jako opravdu divná kombinace chutí a asi vás to moc lákat nebude. Francesinha je toast, do kterého se dá šunka, tenký plátek masa, klobása, navrch se dá plátek sýra a volské oko a celé se to zalije tomatovou omáčkou z piva, portského vína a whisky a jako příloha se podávají hranolky. No, pěkná kalorická bomba, co říkáte? Ale je to fakt dobrý a neuvěřitelně sytý.

Je možné si vybrat s kuřecím či hovězím plátkem.

Ostatní si dali těstoviny s krevetami a plátky vepřového a tresku Bacalhau a bras.

Francesinha - portugalské jídlo z toustu , masa a omáčka s hranolkami
Francesinha de vitela
Jídlo z tresky na talíři
Bacalhau a bras
Spagety s krevetami
Esparguete com camarao e cogumelos
Plátky masa s hranolkami
Plumas de porco preto grelhado

Sol e Sombra

Dost drahá restaurace přímo na pláži Praia Dos Tres Irmaos, ale přejíždět se nám nechtělo, protože se tu neparkovalo zrovna dobře (tím, že jsme přijížděli asi až kolem 10:30)

Kuře piri-piri tu ale drahé není a bylo fakt výborné. Špíz z mořského ďasa (espetada de tamboril) byl taky výborný a syn měl špagety s mořskými plody.

  • Frango piri-piri (kuře piri-piri) – 13 EUR
  • Espetada de tamboril com camarao (špíz z mořského ďasa s krevetami) – 22,90 EUR
  • Espargueti ameijoas frescas (špagety se slávkami) – 24,90 EUR
Špíz z krevet a ryby a hranolky
Espetada de tamboril com camarao
Kousky kuřete s opečeným bramborem
Frango piri-piri
Špagety se slávkami
Espargueti ameijoas frescas

Ferragudo

Restaurante Portarade

Tohle je taky moje oblíbená restaurace ve Ferragudo, které se nachází hned vedle Portimao.

Mají zde dobré ceny poledního menu. Několik variant na výběr, dražší varianta se všemi chody za 19,50 EUR (couvert, předkrm, hlavní chod, dezert, pití), ale i levnější varianta za 13 eur s hlavním jídlem a pitím, což je dobrá cena. Já měla své oblíbené bacalhau com natas (treska na smetaně), ostatní špíz a syn si objednal arroz de marisco (rýže s mořskými plody) a byl obzvlášť nadšený, protože tam bylo i jedno klepeto kraba. Takže k tomu dostal i náležité propriety, aby se šlo dostat dovnitř – kladívko a kleště 🙂

  • Bacalhau com natas (treska s bramborami na smetaně) + pití – 13 EUR
  • Arroz de marisco (rýže s mořskými plody) + pití – 13 EUR
  • Espetada mista (špíz mix masa) + pití – 13 EUR
  • Lasagne + pití – 13 EUR
Rýže s mořskými plody
Arroz de marisco
Klepeto kraba na bílém prkýnku a bílé kladívko
salátek a zapečené brambory s treskou
Venkovní posezení restaurace s prázdnými stoly

Parchal

Churrasqueira Brenda

Další velmi obyčejná restaurace pro místňáky hned vedle Portimao. Takže pokud budete bydlet u nás a hledáte levnou restauraci, určitě doporučuju vyzkoušet.

Mají tu dobré kuře, ale i další jídla.

Grilované kousky kuřete a hranolky
Kuře - frango assado
Vepřové plátky masa s hranokami a jedním kopečkem rýže
Febras
Obyčejný interiér restaurace

Lagos

Cantinho do Petisco

V této restauraci jsme byli také několikrát. Je to obyčejná restaurace pro místňáky, ale jídlo je tu velmi dobré a ryby čerstvé.

Měli jsme pražmu (dourada grelhada), tresku (bacalhau a bras), sardinky (sardinhas grelhadas), hamburger.

Celá pražma i s hlavou, hranolky a salátek
Pražma - dourada grelhada
Bílý talíř se salátkem a jídlem ze strouhaných brambor a tresky
Bacalhau a bras
Několik grilovaných sardinek na talíři s bramborem
Sardinky - sardinhas assadas
Hamburger a hranolky
Hamburguer

Churrasqueira Frangos S. João

Tady jsme byli také dvakrát, moc nám tu chutnalo. Opět velmi obyčejná restaurace pro místňáky za dobré ceny.

Měli jsme febras (plátky masa s hranolkami), které byly velmi dobře dochucené, dále bife a portuguesa (hovězí plátek po Portugalsku se šunkou, volským vokem se šťávou na víně), moc dobré.

A také grilované kuře, které bylo také moc dobré.

hnědý talíř s plátkami brambor, volským okem a pod ním plátek masa
Bife a portuguesa
Plátky vepřového masa se smaženými plátky brambor
Febras
Smažené plátky brambor a kuře
Frango grelhado - grilované kuře

Café Retiro da Trindade

Další obyčejná restaurace pro místňáky. Tady jsme měli tuňáka, ale toho tady moc nedoporučuju, většinou ho všude dělají úplně propečeného, takže je vysušený. Ale kuře tady bylo výborné a velmi levné (pouhých 7,50 EUR) krásně šťavnaté a dobře dochucené. Stejně tak sardinky nebo typické portugalské jídlo francesinha také jen za 7,50 EUR.

Kuře, hranolky a rýže na kovovém tácu
Tuňák kolečkem citrónu, s bramborem a salátkem

The Stag

Pokud hledáte něco levnějšího přímo v centru, tak sem můžete zajít. Jídlo bylo dobré, ale spíše takový průměr. Teda syn ze špaget s mořskými plody byl hodně nadšený. Já měla kuře piri-piri a to jsem jinde měla lepší.

Špagety
Kuřecí stehno a hranolky a zelenina

Olhao

Churrasqueira Barretão

Tato restaurace se nachází kus před městem Olhao a zašli jsme tam, když jsme odjížděli ze solných pánví Salinas do Grelha spojených s koupáním v Mrtvém moři, je to kousek odtamtud.

Jídlo tady bylo fakt výborné. Já si dala špíz s hovězím a krevetami. Syn měl grilovanou oliheň. A rodiče mix grilovaného masa a pražmu.

Špíz z hovězího masa s krevetami
Espetada de maminha com camarao
Grilovaná olihen na talíři a salátek
Lulas grelhadas - grilovaná oliheň
Talíř s rybou a salátkem
Dourada escalada (pražma)
Mista de carne
Restaurace Barretao
Venkovní posezení restaurace s bílými židlemi a stoly

Pokud se vám článek líbil a ušetřil vám čas při plánování vaší dovolené a chtěli byste přispět na provoz tohoto webu, můžete mi poslat nějakou symbolickou částku na účet 1017134683/5500

Tvorba webu zabere spoustu času a provoz webu i nějaké ty peníze, ale určitě nechci vytvářet jako ostatní nějaké placené e-booky či placené členské sekce, takže web bude vždy pro všechny celý zdarma, protože není nad to, když mi posíláte milé zprávy, jak vám můj blog pomáhá při plánování vašich cest 🙂 Ale kdybyste mě chtěli podpořit a obdarovat mě nějakým dobrovolným příspěvkem na provoz webu, určitě mě potěší jakákoliv částka, kterou mi zašlete 🙂

Please follow and like us:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *